Kto twierdzi, że taki układ nie działa, to nie wie nic o klimatyzacji i fizyce gazów. Sam tak zrobiłem w mieszkaniu już ze 3 lata temu i jak najbardziej działa. Oczywiście pod warunkiem, że drzwi są otwarte.
Od dwóch lat właśnie tak używamy klimatyzacji. Na korytarzu na poddaszu chodzi od czerwca na 23 stopnie a dole klima włączona tylko po intensywnym gotowaniu. Potwierdzam działa to super.
Mam mieszkanie 40 m² na najwyższym piętrze bloku. W pomieszczeniu, gdzie jest klimatyzator, musi być 20/21 stopni, żeby w innych pomieszczeniach mogło być 24 stopnie. Muszę używać wiatraków, żeby rozprowadzić powietrze do innych pomieszczeń. Bardzo niekomfortowa sytuacja. I bardzo dużym minusem jest to, że nigdy nie mogę zamykać drzwi, dlatego zawsze słyszę wszystkie hałasy z mieszkania. Jeżeli zamknąłbym drzwi, to w kilka chwil temperatura skacze, także drzwi zamknięte na 30 min to maks. Dodam, że używam żaluzji zewnętrznych tak, aby ograniczyć ilość słońca wpadającego do pomieszczeń bez klimatyzacji. Bez tego temperatura wynosiła 26 stopni w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Właśnie buduję dom i bazując na tym doświadczeniu montuje jednostkę wewnętrzną w każdym pomieszczeniu. Nie wyobrażam sobie innej możliwości w nowo budowanym domu jednorodzinnym.
Mam parterowy domek typu stodola z antresola, korytarz w zdluż domu pokoje po przeciwnych stronach korytarza. Rekuperacja zamontowana czy klimatyzacja zamontowana w salonie na scianie szczytowej bedzie dobrym rozwiazaniem niz w korytarzu i czy wymiennik elntalpiczny odzyska te schlodzone powietrze z domu wiadomo nie bedzie to 1do1.. dziękuję i pozdrawiam
Super , że trafiłam na Pana filmik. Właśnie zastanawialiśmy się z mężem nad takim rozwiązaniem, tylko nie byliśmy do końca pewni. Niestety nikt nie chciał nam odpowiedzieć na pytanie czy to się sprawdzi. Bardzo dziękuję za potwierdzenie naszych przypuszczeń. Działamy😉
U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.
@@kawowy2268 klimatyzator w jednym miejscu nie daje żadnego komfortu, okna muszą być pozasłaniane, drzwi pootwierane, tam gdzie jest klimatyzator jest bardzo zimno, a w pokojach jest tak sobie. Ludzie żyją bez klimatyzacji, z przeciągiem, pootwieranymi oknami i też żyją, ale to nie o to chodzi. Chodzi o komfort i możliwość ustawienia jednakowej temperatury w całym domu
Ja w tym roku rekuperator zamontowałem na czasówce za 15 złotych i przez lato załącza się tylko od 20-7 rano. I stwierdzam że jest różnica. Trochę chłodniej i mniejsza wilgotność. A co do ubrania rzuconego na zimną podłogę to zachowała się ona jak wełna bez paroizolacji. W takim układzie wykropli nam się więcej wilgoci z powietrza na zimnej płaszczyźnie bo w ubraniu spadła temperatura a wzrosła wilgotność - trochę to skomplikowane ale tak jest 😁😁 pozdrawiam Panowie🤜🤜
Nie było też nic wspomniane o temp zadanej i temp w pomieszczeniach. Jeżeli został przekroczony punkt rosy to nie dziwię się że się pojawiła wilgoć i płytki w łazience były śliskie.
A nie lepiej byłoby zrobić na odwrót, czyli 7-20 rekuperacja a na noc otworzyć okna?
3 หลายเดือนก่อน
Jestem ogromnym przeciwnikiem wyłączania rekuperatora, jak jest ruch powietrza w rurach to są to złe warunki do życia... Jak wyłączam codziennie rekuperację na noc, to po 1253 dniu może się okazać że ta wilgoć która się osadziła i bakterię chcą założyły tam osiedle ;) W lato reku na minimum, ale ma działać, tak samo czerpnia i wyrzutnia, jak wyłączam to potrafią się tam robale zagnieżdzić.
3 หลายเดือนก่อน
@@kici1769 temperaturę na podłogówce ustawiłem bardzo bezpiecznie 18 stopieni.
Poczatkowo zamontowalem 5kw w salonie na parterze po roku dolozylem drugi na korytarzu na pietrze 3.5 kw. Ogrzewają i chłodzą dom prawie przez cały rok. Komfort super.
Mam podobnie tj 5kW nad schodami na poddaszu, na górze jest ok, o ile oczywiście drzwi są otwarte, w salonie na dole do pełnego komfortu trzeba czasem włączyć drugą jednostkę z salonu. Ale trzeba dobrze przemyśleć bo komfort jest mniejszy.
Witam. Czy ma sens instalować klimatyzator na korytarzu..(7m/kw).?..z lewej mamy łazienkę (8m), na wprost kuchnia (10m), a z prawej pokój (25m).....czy doleci wszędzie ciepłe powietrze? Odległość do tych pomieszczeń od klimy to ok. 2-2,5 metra. Są na to szanse że do -5^C da klima radę? Może 3,5 kW będzie za mało, a może 5kW da radę to ogrzać? Proszą w wolnej chwili o Pana zdanie.
U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.
Używam pierwszy sezon wymiennika na nawiewie reku na budynek. I 3.5kw jednostka zewnętrzna. Dom 165m2 upały po 36st ponad a w budynku 23-22st. Ale miałem dobrego instalatora 😁😎
Mogę potwierdzić, że to tak działa, bo sam mam jeden klimatyzator na poddaszu. Bez niego nie dało się wytrzymać latem (za duże okna dachowe), a teraz wystarczy, że drzwi są otwarte i jest komfortowo na całym poddaszu poza antresolą w miejscu, gdzie klimatyzator dmucha. Cały dół też się nie nagrzewa. Wcześniej dzięki pół metrowym ścianom z pełnej cegły dopiero po tygodniu upałów robiło się za ciepło. Teraz zimno z góry schodzi na dół utrzymując przyjemne 24 stopni. Nie przetestowałem jeszcze, na ile się opłaca się chłodzić cały dzień poddasze, gdy wieczory są na tyle chłodne, by móc schłodzić wietrzeniem, ale to zapewne wybór między komfortem, a ceną i tym, czy w dzień korzystamy z poddasza.
Równie dobrze można wsadzić na taki dom jedną klimę kanałową 3,5 kW włączyć ją w układ rekuperacji i mamy sprawę załatwioną a w okresach chłodniejszych równie dobrze przez rekuperator można dogrzewać cały dom
Od 2012 roku mam jeden klimatyzator na klatce schodowej i wypuszczone powietrze w kierunku drzwi w pokojach. Ogólnie sprawdza się ale w jednym pokoju musialem dołożyć wiatrak by wdmuchiwal zimne powietrze na jeden z pokoi gdzie samo nie chciało dolatywać. Jeden klimatyzator zamiast trzech. W tym roku dołożyłem drugi na salon i tak naprawdę mam 2 a w całym domu jest lżej
Jak ustawić temperaturę zasilania podłogi w 18 stopni to nic się nie wykrapla. Przy rekuperacji nie odnotowałem też wzrostu wilgotności. IMO sensowne rozwiązanie jak ktoś ma już pompę ciepła. W takim tandemie z refleksolami na nasłonecznionych oknach - robi robotę.
W budynku szkieletowym 90m2 mamy jedną jednostkę w salonie 3,5 kw i spokojnie daj radę chłodzić cały dom. Nie mamy jeszcze od południa żaluzji zewnętrznych i nas przegrzewa słońce przez duże przeszklenia. Z tym że jak zostało powiedziane na nagraniu drzwi muszą być otwarte. Jak zamkne sie w pokoju przy włączonym komputerze to temperatura rośnie. W przyszłości zapewne założę mała jednostkę do tego pokoju. Przez większość czasu jednostka pracuje w trybie cichym i ustawiamy 24-25*C. Przy takich ustawieniach nikt z gilami nie biega. Jesli chodzi o zużycie energii elektrycznej to w zeszły sezon letni było to 128 kWh, a aktualny 150 kWh.
Beznadziejny sposób przedstawienia klimy, która działa :/ Jak można tyle gadać jak w domu jest rekuperacja? U mnie w domu mam na piętrze i parterze po 1 jednostce... Nie mam rekuperacji. Grzeje klimą na dole, a chłodzę tą u góry. Klima działa na całe 170m2. Zimą jak trzeba to włączam obie i też dają radę, co udowodniły po 2 sezonach grzania (GREE Amber Prestige 3,5)
Jak dla mnie to nie porozumienie pan wczesniej mowil ze nikogo nie bylo w domu pare dni fajnie 23 stopnie jest, ale ludzie zyja chodza otwieraja dzwi dzieci moga zaprosic sobie znajomych a wtedy temp robi sie wyzsza i napewno nie bedzie komfortowo 25 26 to ludzie maja w domu bez klimatyzacji
3 หลายเดือนก่อน +1
Przepraszam że wyjechałem. Żona z córką zmusiły ;) To nie laboratorium, mieszkamy tym domu, mamy lodówkę która grzeje, indukcję, mimo rekuperacji na drzwiach tarasowych moskiterę bo lubimy śpiew ptaków bo mieszkamy na wsi. Żyjemy normalnie. Zaznaczam, że ta klimatyzacja pracuje od początku maja, upał był cały lipiec a nas nie było tylko 4 dni...
Mało się znam na wentylacji ale, wydaje się, że przy wentylacji mechanicznej i jakimś obiegu powietrza wewnątrz schłodzenie lub zagrzanie powietrza prawie gdziekolwiek znacząco wpłynie na całe powietrze wewnątrz.
To fizycznie nie możliwe. Rekuperacja to zbyt mały przepływ, żeby cokolwiek schłodzić lub ogrzać. Daje jedynie komfort zimą i może zmniejszyć rachunki pod warunkiem, że zostaje uwzględniona w zastosowanym systemie ogrzewania. Jest niestety jeszcze jedna sprawa. Latem wentylacja wprowadza wilgoć do domu i dlatego nawet przy temperaturze 24 odczuwalna temperatura może być znacznie wyższa.
Mądrze chłop gada, sam tak nieraz sobie nadmucham zimnego klimą i smarkam :D Byłem u klienta kilka dni teraz, ma tą samą jednostkę, na wifi ustawione, 23 stopnie włącza się przed tym jak wracają do domu, nie działa jak nikogo nie ma.
W odcinku powiedziane w końcu coś, co sporo ludzi wie od lat. Wystarczą 2/3 splity ewentualnie split+ kanałówka (na sypialnie). Tanie multi na wszystkie pokoje to naciągnie na koszta i większe zużycie prądu. Nie montujmy najtańszych marek bo one nie potrafią modulować tzw. zejść nisko z poborem prądu. Taniocha z marketu nie potrafi zejść z poborem poniżej 500wat na godzinę, a "Japończyk" potrafi zejść do 150wat na godzinę.. Chyba jest różnica, prawda?
I co z tego, że "Japończyk" potrafi obniżyć do 150Wh skoro kosztuje dużo więcej niż jak to nazwałeś taniocha z marketu? I kiedy ta różnica w zużyciu prądu się zwróci? W razie awarii tego "Japończyka" części są drogie, a "Chińczyk" jak się popsuje i naprawa będzie droga to kupi się następny i spokój na 5 lat bo tyle dają gwarancji jeśli robi się przeglądy zgodnie z wymaganiami w karcie gwarancyjnej.
14:36Marcin, czyli według twojej wypowiedzi to co zrobił sobie Kabał SadamWG przez klimę sufitową to powinno to zdać mu egzamin przy otwartych drzwiach.
Nie oszukujmy się, klimatyzacja to jest to, co najlepiej schładza w gorące dni. Ale wiecie co jest jeszcze lepsze? Taka, co ma opcję grzania. Bo wtedy nie tylko latem jesteś na luzie, ale i zimą też nie musisz się martwić o temperaturę w domu. Przykładowo, modele od Aiwa Japan mają taką opcję, więc można mieć spokojną głowę przez cały rok.
Drugi warunek konieczny ,oprucz otwartych drzwi to ciągła praca przez dwie , trzy doby i najlepiej jesli ktoś się kreci po mieszkaniu wtedy powietrze lepiej sie miesza. Z grzaniem jest identyczna sytuacja tylko tutaj trzeba zastosować jednostki premium.
Jeśli nie będziesz mieć poboru wody z tej głębinowej studni to podniesiesz jej temperaturę i nici z chłodzenia. Do tego potrzebna jest praca pompy która musi mieć odpowiednie parametr wysokości podnoszenia cieczy. A na to ma wpływ, odległość od lustra wody, do przyłącza wody w budynku, odległość od przyłącza do najwyższego punktu odbiorczego. Najsłabszą pompę głębinowa jaką znalazłem ma mocy około 0,3kW. Totalnie nie ma to sensu bo klima będzie zużywać mniej prądu i dostarczać więcej mocy chłodniczej niż ta studnia.
Trochę już mam mętlik w głowie. Na tym kanale są bardzo skrajne treści. Niedawno oglądałem u was na kanale że gwc z rekuperacją nie działa bo jest za mała sprawność. Odradzaliście również stosowanie klimatyzacji kanałowej bo to się nie sprawdzi. A tutaj na 200m dom jest zastosowany jeden mały klimatyzator. Już serio nie wiem co mam zastosować :(
Generalnie ten kanał nie jest jakimś wielkim guru, który jako jedyny na świecie ma racje. Oni też mają swoje produkty i na pewno chcą je sprzedawać - nikt nie robi niczego bezinteresownie. Często wrzucane są tutaj indywidualne podejścia inwestorów, którzy zrobili coś w niejako innowacyjny sposób i chcą się tym pochwalić, ale nie oznacza to, że takie rozwiązanie sprawdzi się i u nas w domu. Co do rozwiązań klimatyzacji kanałowej czy GWC to wszystko ma sens - ktoś to wymyślił/opracował i dalej sprzedaje, więc nie da się podważyć tego, że to działa. Kwestia jak bardzo i na ile jest to opłacalne i tutaj standardowo można odpowiedzieć - to zależy. Każdy budynek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Każdy chce, żeby mu powiedzieć dokładnie co ma zrobić. Ale to jest kanał prezentujący rożne stanowiska i to jest w nim najlepsze właśnie. Trzeba włączyć myślenie i mając różnorodność rozwiązań i przykładów, samemu wybrać coś najbardziej pasującego do swoich potrzeb, konkretnych warunków. Czyli kanał dla ludzi inteligentnych.
U mnie takie rozwiązanie działa bardzo dobrze na chłodzeniu i grzaniu. Są dwie jednostki po 3,5kW w strategicznych miejscach domu metraż około 143m2 i praktycznie działa tylko jedna. Druga włączam sporadycznie.
Mam właśnie propozycję na podobne rozwiązanie. Jedyna różnica to że jednostka 5kW ma byc nad schodami, co ma powodować ze część powietrza ma iść na górę a część ba dół. Wlasnie się bije z myślami czy takie rozwiazanie sie sprawdzi...
Mi klimatyzator w lipcu pobrał 35,43 kwh więc ponad 100 to sporo. Miałem multisplita, ale wymieniłem na dwa oddzielne, bo dogrzewam nimi zimą i takie rozwiązanie jest oszczędniejsza. W zimie mam około 2700 kwh do odebrania i to wrzucam w grzanie. Mitsubishi jest dobre, ale bardzo energochłonne. Jak już ktoś robi rekuperacje, to jaki problem zaprojektować sobie jakiś wymiennik i nim chłodzić pomieszczenia?
3 หลายเดือนก่อน
brak motywacji ... Nie jest to idealne rozwiązanie, kosztuje tyle co taka jedna 5kW etherea a więcej zabawy. Zostawiłem sobie wyprowadzanie w podłodze, ale finalnie nie chciało mi się z tym bawić. Na korzyść klimatyzacji jest też wysuszanie powietrza a w sezonie przejściowym czasem grzanie. Jak by materiał był za darmo i pracownicy charytatywnie by mi w wolnym czasie rozłożyli to bym zrobił ;)
Zgadza się w pierwszej kolejności musimy zapobiegać dostawaniu się ciepła do budynku. Jeżeli strop pod dachem jest dobrze zaizolowany ( to on ma największą powierzchnię przez którą ogrzewane są pomieszczenia) wystarczy zasłonić okna i upały przestają być problemem. Nocne wietrzenie zbija temperaturę o 5 stopni w ciągu kilku godzin, w sposób naturalny bez niedogodności wynikających z użytkowania klimy. Brawo ty ;-)
@SzyxYank 24 stopnie czyli jak dla mnie już za ciepło i muszę włączyć klimatyzację. Przez to, że mam zamknięte okna przez noc nie słyszę pijackich imprez i krzyków, jak psy sąsiadów ujadają bez przerwy, albo jakiś cymbał z "tuningowym" wydechem klekocze swoim pastuchem w tdi.
Istnieją rozwiązania coś w tym stylu, jakie można przystosować ale odwrotnie, czyli jeśli masz klimatyzację kanałową i użyty klimatyzator z funkcją _fresh,_ wtedy część powietrza jest pobierana z zewnątrz, a jeśli klimatyzator nie musi chłodzić ani grzać, może pełnić rolę tylko nawiewu świeżego powietrza. Żeby zmniejszyć zużywaną energię, pozostaje kwestia założenia wymiennika rekuperacji na wlocie powietrza z zewnątrz do klimatyzatora, czyli realnie rekuperatora z wentylatorem tylko na wyrzucie i zgrania jego obrotów z ciągiem obiegu _fresh_ klimatyzatora. Tyle, że komfort jak przy DGP, czyli tylko jeden punkt wylotowy zużytego powietrza, co niekoniecznie będzie pasować wszystkim lub zabawa z instalacją wyciągów w WC i łączeniem tego z wylotem przy klimie. Jeśli masz nieduży drewniany lub inny domek bez akumulacji cieplnej, ogrzewany klimatyzacją - to będzie najtańsze rozwiązanie wentylacji.
Sprzedaz spadla, Panasonic od parunastu dni nagle u wszystkich reklamowany. Marcin znamy sie, nie oszukuj, ze nagle Mitsubishi gorsze od Panasa. Po prostu Panas lepsze ceny dal i tyle. Kazdy grosz liczysz, wiec teraz czas na Panasonika.
3 หลายเดือนก่อน
W którym momencie powiedziałem, że Panasonic lepszy ? Ja wolę Panasonica bo uważam, że ma lepszy stosunek ceny do jakość. A co do zarobku na każdym zarabiam dokładnie tyle samo bo czas poświęcony na montaż Midea=Panasonic=Mitsubishi.
Witam. Mam prośbę o info....czy taka klima zda egzamin i zimą?...chodzi o grzanie....w przedpokoju na łazienkę, kuchnię i dwa pokoje? czy to ma sens? Opalam węglem....do czasu, ale nie mam na pompę ciepła....może klima?
3 หลายเดือนก่อน
Niestety nie, działa to dobrze tylko podczas chodzenia, przynajmniej u mnie się to nie sprawdziło a teraz testowałem :)@@adamkinowski8580
@@adamkinowski8580Bardzo dobrze zda egzamin . Umieść klimatyzator tak aby powietrze mogło być wtłaczane do każdego pomieszczenia przy otwartych drzwiach najlepiej centralnie i będzie dobrze . Sam posiadam klimatyzację na dole w salonie otwartym ustawiona na 23 stopnie i na piętrze ciepłe powietrze się rozchodzi po pokojach . U góry w największe mrozy jest tam 19 stopni grzane samą klima Dom nowy 123m klimatyzacja 3.5 KW . Jeden bardzo ważny warunek ona ma chodzić 24h od czasu kiedy trzeba zacząć grzać . Rok grzania 700 KW .
@@adamkinowski8580 U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.
Kto twierdzi, że taki układ nie działa, to nie wie nic o klimatyzacji i fizyce gazów. Sam tak zrobiłem w mieszkaniu już ze 3 lata temu i jak najbardziej działa. Oczywiście pod warunkiem, że drzwi są otwarte.
Od dwóch lat właśnie tak używamy klimatyzacji. Na korytarzu na poddaszu chodzi od czerwca na 23 stopnie a dole klima włączona tylko po intensywnym gotowaniu. Potwierdzam działa to super.
Mam mieszkanie 40 m² na najwyższym piętrze bloku. W pomieszczeniu, gdzie jest klimatyzator, musi być 20/21 stopni, żeby w innych pomieszczeniach mogło być 24 stopnie. Muszę używać wiatraków, żeby rozprowadzić powietrze do innych pomieszczeń. Bardzo niekomfortowa sytuacja. I bardzo dużym minusem jest to, że nigdy nie mogę zamykać drzwi, dlatego zawsze słyszę wszystkie hałasy z mieszkania. Jeżeli zamknąłbym drzwi, to w kilka chwil temperatura skacze, także drzwi zamknięte na 30 min to maks. Dodam, że używam żaluzji zewnętrznych tak, aby ograniczyć ilość słońca wpadającego do pomieszczeń bez klimatyzacji. Bez tego temperatura wynosiła 26 stopni w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Właśnie buduję dom i bazując na tym doświadczeniu montuje jednostkę wewnętrzną w każdym pomieszczeniu. Nie wyobrażam sobie innej możliwości w nowo budowanym domu jednorodzinnym.
Jeśli jest słabo zaizolowany stropodach to niestety taki jest efekt i nie jesteś w stanie schodzić tych pomieszczeń jedną jednostką.
Czyli kaseta na suficie w centralnym miejscu. Chodź można pomyśleć o innym rozwiązaniu jak się ma basen.
Wydaje mi się że duży wpływ ma na chłodzenie jednym klimatyzorem na cały dom jest posiadanie rekuperacji,która wymiesza powietrze w calym domu.
Mam parterowy domek typu stodola z antresola, korytarz w zdluż domu pokoje po przeciwnych stronach korytarza. Rekuperacja zamontowana czy klimatyzacja zamontowana w salonie na scianie szczytowej bedzie dobrym rozwiazaniem niz w korytarzu i czy wymiennik elntalpiczny odzyska te schlodzone powietrze z domu wiadomo nie bedzie to 1do1.. dziękuję i pozdrawiam
Super , że trafiłam na Pana filmik. Właśnie zastanawialiśmy się z mężem nad takim rozwiązaniem, tylko nie byliśmy do końca pewni. Niestety nikt nie chciał nam odpowiedzieć na pytanie czy to się sprawdzi. Bardzo dziękuję za potwierdzenie naszych przypuszczeń. Działamy😉
U mnie dom parterowy 100m2, 3.5kw sprawdza się super
Bo się nie sprawdza
U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.
@@kawowy2268 klimatyzator w jednym miejscu nie daje żadnego komfortu, okna muszą być pozasłaniane, drzwi pootwierane, tam gdzie jest klimatyzator jest bardzo zimno, a w pokojach jest tak sobie. Ludzie żyją bez klimatyzacji, z przeciągiem, pootwieranymi oknami i też żyją, ale to nie o to chodzi. Chodzi o komfort i możliwość ustawienia jednakowej temperatury w całym domu
Ja w tym roku rekuperator zamontowałem na czasówce za 15 złotych i przez lato załącza się tylko od 20-7 rano. I stwierdzam że jest różnica. Trochę chłodniej i mniejsza wilgotność. A co do ubrania rzuconego na zimną podłogę to zachowała się ona jak wełna bez paroizolacji. W takim układzie wykropli nam się więcej wilgoci z powietrza na zimnej płaszczyźnie bo w ubraniu spadła temperatura a wzrosła wilgotność - trochę to skomplikowane ale tak jest 😁😁 pozdrawiam Panowie🤜🤜
Nie było też nic wspomniane o temp zadanej i temp w pomieszczeniach. Jeżeli został przekroczony punkt rosy to nie dziwię się że się pojawiła wilgoć i płytki w łazience były śliskie.
A nie lepiej byłoby zrobić na odwrót, czyli 7-20 rekuperacja a na noc otworzyć okna?
Jestem ogromnym przeciwnikiem wyłączania rekuperatora, jak jest ruch powietrza w rurach to są to złe warunki do życia... Jak wyłączam codziennie rekuperację na noc, to po 1253 dniu może się okazać że ta wilgoć która się osadziła i bakterię chcą założyły tam osiedle ;) W lato reku na minimum, ale ma działać, tak samo czerpnia i wyrzutnia, jak wyłączam to potrafią się tam robale zagnieżdzić.
@@kici1769 temperaturę na podłogówce ustawiłem bardzo bezpiecznie 18 stopieni.
Poczatkowo zamontowalem 5kw w salonie na parterze po roku dolozylem drugi na korytarzu na pietrze 3.5 kw. Ogrzewają i chłodzą dom prawie przez cały rok. Komfort super.
Mam podobnie tj 5kW nad schodami na poddaszu, na górze jest ok, o ile oczywiście drzwi są otwarte, w salonie na dole do pełnego komfortu trzeba czasem włączyć drugą jednostkę z salonu. Ale trzeba dobrze przemyśleć bo komfort jest mniejszy.
Witam. Czy ma sens instalować klimatyzator na korytarzu..(7m/kw).?..z lewej mamy łazienkę (8m), na wprost kuchnia (10m), a z prawej pokój (25m).....czy doleci wszędzie ciepłe powietrze? Odległość do tych pomieszczeń od klimy to ok. 2-2,5 metra. Są na to szanse że do -5^C da klima radę? Może 3,5 kW będzie za mało, a może 5kW da radę to ogrzać? Proszą w wolnej chwili o Pana zdanie.
U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.
Używam pierwszy sezon wymiennika na nawiewie reku na budynek. I 3.5kw jednostka zewnętrzna. Dom 165m2 upały po 36st ponad a w budynku 23-22st. Ale miałem dobrego instalatora 😁😎
Mogę potwierdzić, że to tak działa, bo sam mam jeden klimatyzator na poddaszu. Bez niego nie dało się wytrzymać latem (za duże okna dachowe), a teraz wystarczy, że drzwi są otwarte i jest komfortowo na całym poddaszu poza antresolą w miejscu, gdzie klimatyzator dmucha.
Cały dół też się nie nagrzewa. Wcześniej dzięki pół metrowym ścianom z pełnej cegły dopiero po tygodniu upałów robiło się za ciepło. Teraz zimno z góry schodzi na dół utrzymując przyjemne 24 stopni.
Nie przetestowałem jeszcze, na ile się opłaca się chłodzić cały dzień poddasze, gdy wieczory są na tyle chłodne, by móc schłodzić wietrzeniem, ale to zapewne wybór między komfortem, a ceną i tym, czy w dzień korzystamy z poddasza.
👀👌👌Pozdrawiam serdecznie. Miłego i spokojnego dnia życzę.👌👌👀
Równie dobrze można wsadzić na taki dom jedną klimę kanałową 3,5 kW włączyć ją w układ rekuperacji i mamy sprawę załatwioną a w okresach chłodniejszych równie dobrze przez rekuperator można dogrzewać cały dom
Od 2012 roku mam jeden klimatyzator na klatce schodowej i wypuszczone powietrze w kierunku drzwi w pokojach. Ogólnie sprawdza się ale w jednym pokoju musialem dołożyć wiatrak by wdmuchiwal zimne powietrze na jeden z pokoi gdzie samo nie chciało dolatywać. Jeden klimatyzator zamiast trzech. W tym roku dołożyłem drugi na salon i tak naprawdę mam 2 a w całym domu jest lżej
Mnie ciekawi jakby działało chłodzenie na matach kapilarnych ściennych i sufitowych u Pana z HOLIBOOD
.. No właśnie, temat po krewny do chłodzenia podłogówką - czy taki sam stopień zawilgocenia przy użyciu tych mat kapilarnych???
Jak ustawić temperaturę zasilania podłogi w 18 stopni to nic się nie wykrapla. Przy rekuperacji nie odnotowałem też wzrostu wilgotności.
IMO sensowne rozwiązanie jak ktoś ma już pompę ciepła. W takim tandemie z refleksolami na nasłonecznionych oknach - robi robotę.
W budynku szkieletowym 90m2 mamy jedną jednostkę w salonie 3,5 kw i spokojnie daj radę chłodzić cały dom. Nie mamy jeszcze od południa żaluzji zewnętrznych i nas przegrzewa słońce przez duże przeszklenia. Z tym że jak zostało powiedziane na nagraniu drzwi muszą być otwarte. Jak zamkne sie w pokoju przy włączonym komputerze to temperatura rośnie. W przyszłości zapewne założę mała jednostkę do tego pokoju. Przez większość czasu jednostka pracuje w trybie cichym i ustawiamy 24-25*C. Przy takich ustawieniach nikt z gilami nie biega. Jesli chodzi o zużycie energii elektrycznej to w zeszły sezon letni było to 128 kWh, a aktualny 150 kWh.
Beznadziejny sposób przedstawienia klimy, która działa :/
Jak można tyle gadać jak w domu jest rekuperacja?
U mnie w domu mam na piętrze i parterze po 1 jednostce... Nie mam rekuperacji. Grzeje klimą na dole, a chłodzę tą u góry. Klima działa na całe 170m2.
Zimą jak trzeba to włączam obie i też dają radę, co udowodniły po 2 sezonach grzania (GREE Amber Prestige 3,5)
mam trzy splity. odpalam tylko górny n 23 STOPNIE i w domu jest ok
U mnie jeden 5.5kW obrabia cały dom 160m2. W zimę ustawiam 20-21st C, w lato na chłodzeniu 24st C.
Jak dla mnie to nie porozumienie pan wczesniej mowil ze nikogo nie bylo w domu pare dni fajnie 23 stopnie jest, ale ludzie zyja chodza otwieraja dzwi dzieci moga zaprosic sobie znajomych a wtedy temp robi sie wyzsza i napewno nie bedzie komfortowo 25 26 to ludzie maja w domu bez klimatyzacji
Przepraszam że wyjechałem. Żona z córką zmusiły ;)
To nie laboratorium, mieszkamy tym domu, mamy lodówkę która grzeje, indukcję, mimo rekuperacji na drzwiach tarasowych moskiterę bo lubimy śpiew ptaków bo mieszkamy na wsi. Żyjemy normalnie. Zaznaczam, że ta klimatyzacja pracuje od początku maja, upał był cały lipiec a nas nie było tylko 4 dni...
Szkoda,że nie pokazaliście jednostek zewnętrznych, czy jest ich aż 3?
nie, mitsubishi na multi, Midea pojedyncza. Ogólnie multi to nie jest żadna oszczędność. Jedynie estetyka.
Czyli reasumując, moim zdaniem, nie ma co przesadzać i wieszać wszędzie klimy, wystarczy rekuperacja z klimatyzacją kanałową
Dziękuję pozdrawiam😊
Panasonic - bardzo dobry wybór !
Mało się znam na wentylacji ale, wydaje się, że przy wentylacji mechanicznej i jakimś obiegu powietrza wewnątrz schłodzenie lub zagrzanie powietrza prawie gdziekolwiek znacząco wpłynie na całe powietrze wewnątrz.
To fizycznie nie możliwe. Rekuperacja to zbyt mały przepływ, żeby cokolwiek schłodzić lub ogrzać. Daje jedynie komfort zimą i może zmniejszyć rachunki pod warunkiem, że zostaje uwzględniona w zastosowanym systemie ogrzewania. Jest niestety jeszcze jedna sprawa. Latem wentylacja wprowadza wilgoć do domu i dlatego nawet przy temperaturze 24 odczuwalna temperatura może być znacznie wyższa.
Mądrze chłop gada, sam tak nieraz sobie nadmucham zimnego klimą i smarkam :D Byłem u klienta kilka dni teraz, ma tą samą jednostkę, na wifi ustawione, 23 stopnie włącza się przed tym jak wracają do domu, nie działa jak nikogo nie ma.
A czy jest jakiś film z omówieniem klimatyzatorów do grzania? Preferuję japońskie jednostki.
W odcinku powiedziane w końcu coś, co sporo ludzi wie od lat. Wystarczą 2/3 splity ewentualnie split+ kanałówka (na sypialnie). Tanie multi na wszystkie pokoje to naciągnie na koszta i większe zużycie prądu. Nie montujmy najtańszych marek bo one nie potrafią modulować tzw. zejść nisko z poborem prądu. Taniocha z marketu nie potrafi zejść z poborem poniżej 500wat na godzinę, a "Japończyk" potrafi zejść do 150wat na godzinę.. Chyba jest różnica, prawda?
I co z tego, że "Japończyk" potrafi obniżyć do 150Wh skoro kosztuje dużo więcej niż jak to nazwałeś taniocha z marketu? I kiedy ta różnica w zużyciu prądu się zwróci? W razie awarii tego "Japończyka" części są drogie, a "Chińczyk" jak się popsuje i naprawa będzie droga to kupi się następny i spokój na 5 lat bo tyle dają gwarancji jeśli robi się przeglądy zgodnie z wymaganiami w karcie gwarancyjnej.
@@damian50011 jak ktoś używa niezbyt często to może to nie robi różnicy. Ja wolę jak pracuje cały czas
Rozchodzenie powietrza wspomaga bardzo rekuperacja/wentylacja mechaniczn. Ciekawe jak bedzie gdy wyłączymy wspomaganie
działa, wiele osób nie ma rekuperacji.
14:36Marcin, czyli według twojej wypowiedzi to co zrobił sobie Kabał SadamWG przez klimę sufitową to powinno to zdać mu egzamin przy otwartych drzwiach.
Potwierdzam, mam to samo :)
Nie oszukujmy się, klimatyzacja to jest to, co najlepiej schładza w gorące dni. Ale wiecie co jest jeszcze lepsze? Taka, co ma opcję grzania. Bo wtedy nie tylko latem jesteś na luzie, ale i zimą też nie musisz się martwić o temperaturę w domu. Przykładowo, modele od Aiwa Japan mają taką opcję, więc można mieć spokojną głowę przez cały rok.
Drugi warunek konieczny ,oprucz otwartych drzwi to ciągła praca przez dwie , trzy doby i najlepiej jesli ktoś się kreci po mieszkaniu wtedy powietrze lepiej sie miesza. Z grzaniem jest identyczna sytuacja tylko tutaj trzeba zastosować jednostki premium.
Najprostsza klimatyzacja to woda przepływająca przez chłodnicę woda z np glebinowki ok 5stc i wentylator co to powietrze rozprowadzi. Tyle.
Jeśli nie będziesz mieć poboru wody z tej głębinowej studni to podniesiesz jej temperaturę i nici z chłodzenia. Do tego potrzebna jest praca pompy która musi mieć odpowiednie parametr wysokości podnoszenia cieczy. A na to ma wpływ, odległość od lustra wody, do przyłącza wody w budynku, odległość od przyłącza do najwyższego punktu odbiorczego.
Najsłabszą pompę głębinowa jaką znalazłem ma mocy około 0,3kW. Totalnie nie ma to sensu bo klima będzie zużywać mniej prądu i dostarczać więcej mocy chłodniczej niż ta studnia.
Trochę już mam mętlik w głowie. Na tym kanale są bardzo skrajne treści. Niedawno oglądałem u was na kanale że gwc z rekuperacją nie działa bo jest za mała sprawność. Odradzaliście również stosowanie klimatyzacji kanałowej bo to się nie sprawdzi. A tutaj na 200m dom jest zastosowany jeden mały klimatyzator. Już serio nie wiem co mam zastosować :(
Generalnie ten kanał nie jest jakimś wielkim guru, który jako jedyny na świecie ma racje. Oni też mają swoje produkty i na pewno chcą je sprzedawać - nikt nie robi niczego bezinteresownie. Często wrzucane są tutaj indywidualne podejścia inwestorów, którzy zrobili coś w niejako innowacyjny sposób i chcą się tym pochwalić, ale nie oznacza to, że takie rozwiązanie sprawdzi się i u nas w domu.
Co do rozwiązań klimatyzacji kanałowej czy GWC to wszystko ma sens - ktoś to wymyślił/opracował i dalej sprzedaje, więc nie da się podważyć tego, że to działa. Kwestia jak bardzo i na ile jest to opłacalne i tutaj standardowo można odpowiedzieć - to zależy. Każdy budynek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Na tym kanale są różne opinie różnych instalatorów, które czasami wzajemnie się wykluczają.
Każdy chce, żeby mu powiedzieć dokładnie co ma zrobić. Ale to jest kanał prezentujący rożne stanowiska i to jest w nim najlepsze właśnie. Trzeba włączyć myślenie i mając różnorodność rozwiązań i przykładów, samemu wybrać coś najbardziej pasującego do swoich potrzeb, konkretnych warunków. Czyli kanał dla ludzi inteligentnych.
Pokazują wiele różnych zastosowanych działających rozwiązań. Bardzo dobrze że tak pokazują bo widać że nie ma jednej jedynej drogi i kropka.
U mnie takie rozwiązanie działa bardzo dobrze na chłodzeniu i grzaniu. Są dwie jednostki po 3,5kW w strategicznych miejscach domu metraż około 143m2 i praktycznie działa tylko jedna. Druga włączam sporadycznie.
Mam właśnie propozycję na podobne rozwiązanie. Jedyna różnica to że jednostka 5kW ma byc nad schodami, co ma powodować ze część powietrza ma iść na górę a część ba dół.
Wlasnie się bije z myślami czy takie rozwiazanie sie sprawdzi...
A zimne powietrze idzie na górę czy na dół? Mało tego powyżej klimatyzatora utworzy się poduszka powietrzna ciepłego powietrza
@@321pstryk Jendostka wewnętrzna zaciąga powietrze od góry to niby jak ma powstać ta poduszka powietrzna jak będzie cały czas ruch powietrza?
Mi klimatyzator w lipcu pobrał 35,43 kwh więc ponad 100 to sporo. Miałem multisplita, ale wymieniłem na dwa oddzielne, bo dogrzewam nimi zimą i takie rozwiązanie jest oszczędniejsza. W zimie mam około 2700 kwh do odebrania i to wrzucam w grzanie. Mitsubishi jest dobre, ale bardzo energochłonne.
Jak już ktoś robi rekuperacje, to jaki problem zaprojektować sobie jakiś wymiennik i nim chłodzić pomieszczenia?
brak motywacji ... Nie jest to idealne rozwiązanie, kosztuje tyle co taka jedna 5kW etherea a więcej zabawy. Zostawiłem sobie wyprowadzanie w podłodze, ale finalnie nie chciało mi się z tym bawić. Na korzyść klimatyzacji jest też wysuszanie powietrza a w sezonie przejściowym czasem grzanie. Jak by materiał był za darmo i pracownicy charytatywnie by mi w wolnym czasie rozłożyli to bym zrobił ;)
Przez cały lipiec miałem w domu poniżej 24*C... otwierając tylko i wyłącznie okna w nocy, wdzień zamknięte i żeluzje zasunięte.
To brzmi jak mnóstwo świeżego powietrza. Jesteś bakterią? A może tam nie mieszkasz?
tez tak robię, niestety sposób działa dobrze jeśli nie ma nocy tropikalnych.
@@wilhelmvonkox o widze pan maruda, rozumiem jak przebywasz na zewnątrz to tylko w masce bo bakterie?
Zgadza się w pierwszej kolejności musimy zapobiegać dostawaniu się ciepła do budynku. Jeżeli strop pod dachem jest dobrze zaizolowany ( to on ma największą powierzchnię przez którą ogrzewane są pomieszczenia) wystarczy zasłonić okna i upały przestają być problemem. Nocne wietrzenie zbija temperaturę o 5 stopni w ciągu kilku godzin, w sposób naturalny bez niedogodności wynikających z użytkowania klimy. Brawo ty ;-)
@SzyxYank 24 stopnie czyli jak dla mnie już za ciepło i muszę włączyć klimatyzację. Przez to, że mam zamknięte okna przez noc nie słyszę pijackich imprez i krzyków, jak psy sąsiadów ujadają bez przerwy, albo jakiś cymbał z "tuningowym" wydechem klekocze swoim pastuchem w tdi.
A czy nie lepszym rozwiazaniem jest chlodnica w rekuperatorze i jeden agregat chlodniczy na zewnatrz ?
Za małe przepływy są w wentylacji juz lepiej zrobić oddzielną instalację klimatyzacji kanałowej. Ja osobiście bym nie łączył tych instalacji razem.
Istnieją rozwiązania coś w tym stylu, jakie można przystosować ale odwrotnie, czyli jeśli masz klimatyzację kanałową i użyty klimatyzator z funkcją _fresh,_ wtedy część powietrza jest pobierana z zewnątrz, a jeśli klimatyzator nie musi chłodzić ani grzać, może pełnić rolę tylko nawiewu świeżego powietrza. Żeby zmniejszyć zużywaną energię, pozostaje kwestia założenia wymiennika rekuperacji na wlocie powietrza z zewnątrz do klimatyzatora, czyli realnie rekuperatora z wentylatorem tylko na wyrzucie i zgrania jego obrotów z ciągiem obiegu _fresh_ klimatyzatora.
Tyle, że komfort jak przy DGP, czyli tylko jeden punkt wylotowy zużytego powietrza, co niekoniecznie będzie pasować wszystkim lub zabawa z instalacją wyciągów w WC i łączeniem tego z wylotem przy klimie.
Jeśli masz nieduży drewniany lub inny domek bez akumulacji cieplnej, ogrzewany klimatyzacją - to będzie najtańsze rozwiązanie wentylacji.
Sprzedaz spadla, Panasonic od parunastu dni nagle u wszystkich reklamowany. Marcin znamy sie, nie oszukuj, ze nagle Mitsubishi gorsze od Panasa. Po prostu Panas lepsze ceny dal i tyle. Kazdy grosz liczysz, wiec teraz czas na Panasonika.
W którym momencie powiedziałem, że Panasonic lepszy ? Ja wolę Panasonica bo uważam, że ma lepszy stosunek ceny do jakość. A co do zarobku na każdym zarabiam dokładnie tyle samo bo czas poświęcony na montaż Midea=Panasonic=Mitsubishi.
Najlepsza klimatyzacja to zasilana panelami 🙂
Nie mam klimy a w domu 24-25 stopni.
Aczkolwiek jak zdecyduję się na klime to też na korytarzu na piętrze.
Powiedzcie ile izolacji powinno być na rurkach od klimy jak jest kawałek 😊
Serio to jest temat na pół godziny?
Sam byłem zaskoczony :)
Witam. Mam prośbę o info....czy taka klima zda egzamin i zimą?...chodzi o grzanie....w przedpokoju na łazienkę, kuchnię i dwa pokoje? czy to ma sens? Opalam węglem....do czasu, ale nie mam na pompę ciepła....może klima?
Niestety nie, działa to dobrze tylko podczas chodzenia, przynajmniej u mnie się to nie sprawdziło a teraz testowałem :)@@adamkinowski8580
@@adamkinowski8580Bardzo dobrze zda egzamin . Umieść klimatyzator tak aby powietrze mogło być wtłaczane do każdego pomieszczenia przy otwartych drzwiach najlepiej centralnie i będzie dobrze . Sam posiadam klimatyzację na dole w salonie otwartym ustawiona na 23 stopnie i na piętrze ciepłe powietrze się rozchodzi po pokojach . U góry w największe mrozy jest tam 19 stopni grzane samą klima Dom nowy 123m klimatyzacja 3.5 KW . Jeden bardzo ważny warunek ona ma chodzić 24h od czasu kiedy trzeba zacząć grzać . Rok grzania 700 KW .
@@adamkinowski8580 U mnie jeden 5.5kW ogarnia cały dom, w zimę grzeje, w lato chłodzi. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, ale w dach dałem 30cm piany, a w stropy 18cm. Dom jest szczelny. Jestem właśnie na etapie montażu rekuperacji.