Rzecz w tym | Gruzja płonie. My Polacy musimy ją wspierać

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ธ.ค. 2024
  • W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w Tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Krzysztofem Strachotą, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich, o sytuacji w Gruzji. Rozmowa dotyczy eskalacji protestów w Tbilisi, rosnącej roli prezydent Salome Zurabiszwili, a także wyzwań dla gruzińskiego proeuropejskiego kursu w kontekście relacji z Rosją i Unią Europejską.
    Protesty w Gruzji się nasilają. Tbilisi stało się epicentrum nie tylko politycznych starć, ale także kluczowym punktem na mapie geopolitycznych napięć. Gruziński rząd pod przewodnictwem partii „Gruzińskie Marzenie” zdecydował się przerwać negocjacje akcesyjne z UE, odsuwając ich perspektywę do 2028 roku. W tym samym czasie prezydent Salome Zurabiszwili, choć formalnie niezwiązana z żadną partią, staje się symbolem oporu społecznego. „Jej obecność dodaje powagi ruchowi protestu” - zauważa Krzysztof Strachota.
    Jakie są przyczyny chaosu w Gruzji? Według Strachoty, długotrwałość władzy „Gruzińskiego Marzenia” doprowadziła do arogancji i izolacji, podczas gdy opozycja jest zbyt rozbita, by skutecznie się przeciwstawić. Jednocześnie społeczeństwo gruzińskie, choć w przeważającej większości proeuropejskie, odczuwa silne obawy przed powtórzeniem scenariusza ukraińskiego. „Władze Gruzji skutecznie straszyły swoich wyborców wojną” - podkreśla ekspert, tłumacząc, dlaczego spowolnienie kursu na Zachód znalazło poparcie w części społeczeństwa.
    W rozmowie analizowane są także możliwe powiązania lidera „Gruzińskiego Marzenia”, Bidziny Iwaniszwilego, z Rosją. „Jego pozycja i mentalność są osadzone w latach 90., w moskiewskim środowisku, co budzi uzasadnione pytania o prorosyjskie wpływy” - zauważa Strachota.
    Czy Gruzja może liczyć na wsparcie z Zachodu? Gość podcastu jest sceptyczny co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych: „Kaukaz przestał być strategicznie ważny dla USA, zwłaszcza w obliczu konfliktu na Ukrainie i wyzwań związanych z Chinami”. To Europa i Polska mogą odegrać kluczową rolę, utrzymując presję na demokratyzację Gruzji i wspierając opozycję.
    Na zakończenie podcastu prowadzący i jego gość zastanawiają się, co oznacza obecna sytuacja dla regionu Kaukazu. Czy niestabilność w Gruzji wpłynie na Armenię i Azerbejdżan? Czy Turcja i Rosja będą kontynuować swoje rozgrywki na tym obszarze? I wreszcie, jak Polska może pomóc w utrzymaniu stabilności i proeuropejskiego kursu Gruzji?
    Więcej na stronie: rp.pl
    Twitterze: rzeczpospolita
    Facebooku: dziennikrzeczpospolita
    Linkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/

ความคิดเห็น • 11

  • @Ralf-d3q
    @Ralf-d3q 6 วันที่ผ่านมา +3

    Wasza wizja jest dobra tylko i wyłącznie dla. Interesów ameryki a obecne czasy podzielonego świata temu nie sprzyjają należy ostrzec Gruzinow niech się tak nie spieszą do tego,, zachodniego dobrobytu"

  • @19aja25
    @19aja25 6 วันที่ผ่านมา +3

    Ja rozumiem, że obrona amerykańskich interesów jest dla was sprawa pierwszej wagi. Ale kto na zdrowy rozum uwierzy w"spontaniczny" charakter protestów w Gruzji, kiedy dwie trzecie w demokratycznych wyborach wybrały obecny rząd> Natomiast pani prezydent, która wzorem innego pupila Amerykanów Zelenskiego zapowiedziała już, że po zakończeniu kadencji nie ustąpi (taka z niej obrończyni demokracji!) jest politykiem de facto z poza Gruzji.

  • @tomaszwojnarowski2677
    @tomaszwojnarowski2677 6 วันที่ผ่านมา +3

    Cały ruch turystyczny Gruzji to Rosjanie. Większość wymiany handlowej to Rosja. Kto i jak weżmie Gruzje na utrzymanie gdy " odetną " się od Rosji?

  • @rafag.5210
    @rafag.5210 6 วันที่ผ่านมา +1

    Już przez to wspieranie Białoruś wepchali w objęcia Rosji, teraz zrobią to sam z Gruzją !!!

  • @SzaroToWidzę-o8e
    @SzaroToWidzę-o8e 4 วันที่ผ่านมา

    Ten, kto wierzy, że sojusze polityczne są zawierane bezinteresownie musi być bardzo naiwny. Oczywiście, że to jest w interesie Stanów Zjednoczonych, ale też Unii, żeby Gruzja się demokratyzowała, a nie stała się zapleczem Rosji. Rosja też ma w Gruzji swój interes, a Gruzinów interesem jest demokracja - ten kraj przeżył setki lat opierając się próbom podporządkowania przez kolonizatorów. Stąd teraz taka alergia w gruzińskim narodzie na nadużycia władzy i dyktatorów.
    Nie oszukujmy się - sojusz ze Stanami i Europą daje o wiele większe szanse na jakąkolwiek własną politykę wewnętrzną, ustalanie między Gruzinami o co im chodzi i jak chcą zarządzać krajem, niż gdyby stali się kolonią rosyjską.
    Nasi eurosceptycy też panikowali, że wejście do Unii uniformizuje, ale jak widać, każdy kraj i tak rządzi się po swojemu, nawet Węgry (póki co). Jeśli ktoś uważa, że między Zachodem a Rosją nie ma różnicy, "bo obaj to imperialiści kalkulujący swoje korzyści", to proponuję pomieszkać parę lat po jednej, a parę lat po drugiej stronie żelaznej kurtyny.
    Oczywiście, że Gruzinom spieszy się do dobrobytu, każdemu się spieszy, a pod wpływami rosyjskimi wzbogacą się tylko oligarchowie. Nawet nie będąc jeszcze kandydatem Gruzja odczuła wsparcie unijnych i amerykańskich pieniędzy dla niezależnych mediów, rolników, niepełnosprawnych, wymian naukowych, itd itd. Gruzja chce na Zachód też dlatego, że tu prawa człowieka i obywatela coś znaczą (zaznaczam - "coś", mając na myśli, że sytuacja jest daleka od ideału, ale w porównaniu do autokracji to jest niebo a ziemia).
    A propos wyborów, to twierdzenie, że większość wybrała obecną władzę, w świetle ostatnich dni traci swój sens - nie dość, że wszystko wskazuje na nadużycia podczas wyborów i nieuczciwą przewagę rządzącej partii wykorzystującej podległe instytucje do wpływania na głosowanie, to teraz zademonstrowali bardzo wyraźnie swój szacunek do gruzińskiego społeczeństwa i podstawowych praw wolnego kraju. Brutalizując protest jednocześnie deklarują, że to w imię demokracji. Gruzini nie są debilami i widzą, jak bardzo zostali zdradzeni. Społeczeństwo mają obywatelskie, ale władzę daleką od demokracji. Dlaczego? Bo demokratyczna władza rozumie, że nie rządzi się siłą tylko polityką, strategiami, a obecny rząd Gruzji jest zwykłym mobberem, co obróci się w końcu przeciwko nim, bo - jak wspomniane wyżej - po latach opresji Gruzini mają alergię na nadużywanie władzy, zwłaszcza tak bezczelne.

  • @Idemona2024
    @Idemona2024 3 วันที่ผ่านมา +1

    Rząd nie zerwał negocjacji tylko zawiesił po unijnych szantażach że nie spełniają wymogów

  • @Idemona2024
    @Idemona2024 3 วันที่ผ่านมา +1

    Nie ustawa o wrogach, tylko o agentach, nie taka znowu oryginalna na świecie, pojęcie agentury jest międzynarodowe. Dobrze, że między wierszami wybrzmiało, że to UE zawiesiła po wyborach, de'facto dialog, czyli nie GM. Pytania sugerujące - "jest zastraszony czy inwigilowany", słabe dziennikarsko. U nas Tusk nie trzęsie partią? Obserwatorzy podczas wyborów nie eksponowali nadużyć, o ile wiadomo było w normie, jak zwykle. Warto zauważyć, że w USA kupuje się jawnie głosy, czy ktoś to oprotestowuje? Niezupełnie demokracja w tym regionie ma znaczenie, to amerykańska narracja, zostawmy im samodecydowanie. Raczej to nie jest nasza sprawa. Nie wmawiajmy sobie, że nas to dotyczy, zajmijmy się swoimi problemami w polityce z sąsiadami