Podsumowanie 2 edycji "W Rytmie Klasyki" - koncertów dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ธ.ค. 2024
  • Dobiegła końca druga edycja projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii. W ramach tej inicjatywy odbyło się sześć koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej. 13 lutego br. dla Pacjentów NIKard wystąpił Kameralny Zespół Wokalny In Tempore. Partnerem strategicznym projektu był ORLEN. Patronat medialny nad cyklem wydarzeń objęło Radio dla Ciebie.
    Kameralny Zespół Wokalny In Tempore tworzy 16 osób o unikatowych głosach, których wspólną pasją jest śpiew i piękna muzyka. W skład zespołu wchodzą ludzie wielu zawodów i talentów, w tym również zawodowi muzycy. Wszyscy natomiast posiadają doświadczenie chóralne, co pozwala im swobodnie poruszać się w różnorodnym repertuarze. Głównym celem zespołu jest promowanie śpiewu wielogłosowego w kameralnym wydaniu dla szerokiego grona odbiorców. Początkowo działalność muzyczna zespołu skupiona była wokół muzyki kościelnej, nawiązując tym samym do poszczególnych okresów roku liturgicznego. Z biegiem czasu In Tempore zaczęło wykonywać również utwory świeckie, sięgając zarówno do muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Ciekawy i różnorodny repertuar oraz wysoki warsztat wykonawczy pozwolił zespołowi szybko zyskać uznanie wśród wielu melomanów. Szeroki repertuar oraz swoista elastyczność artystyczna pozwala zespołowi na stworzenie koncertu lub dowolnej oprawy muzycznej podczas uroczystości zarówno religijnych jak i świeckich.
    Projekt: „W Rytmie Klasyki” to cykl wydarzeń kulturalnych dedykowany pacjentom oraz pracownikom Narodowego Instytutu Kardiologii. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w rehabilitacji i szybszym powrocie do zdrowia.
    Druga edycja projektu została zainaugurowana 5.09.2023 r. W trakcie jej trwania odbyło się sześć recitali muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej. Wystąpiło wielu wybitnych artystów młodego pokolenia: m.in. laureatka wielu nagród i wyróżnień zdobytych w międzynarodowych konkursach - pianistka Julia Łozowska, Cuore Piano Trio, w skład którego wchodzą: Zuzanna Małgorzata Budzyńska (skrzypce), Jadwiga Roguska (wiolonczela) oraz Szymon Ogryzek (fortepian) a także pianistka Anna Martyniuk-Tofiluk. W tej edycji wydarzenia wystąpili również studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Martyna Bogunia (skrzypce), Maciej Smoląg (fortepian) Małgorzata Bobińska (flet) i Michał Szymański (flet).
    W poprzedniej edycji projektu w Narodowym Instytucie Kardiologii wystąpili m.in. Andrzej Wierciński i Mateusz Krzyżowski. Gościliśmy również ukraińskie trio wchodzące w skład Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa w składzie: Vladyslav Petryk (klarnet), Alina Martianova (fortepian) oraz Anastasia Kosiuk (flet).
    Pomysł zorganizowania koncertów w szpitalu spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony pacjentów. Koncerty w Instytucie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Druga edycja wydarzenia przyciągnęła blisko 900 słuchaczy.
    Muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale jest również w stanie zmienić kliniczny obraz choroby, mając wpływ na szeroko pojmowane odczucie dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego chorego. Znaczenie muzyki podkreśla również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rekomendując ją jako sposób na poprawę jakości życia. Idea projektu: „W Rytmie Klasyki”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii wpisuje się w ten trend.
    Sponsorem projektu: „W Rytmie Klasyki” był ORLEN. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio dla Ciebie.

ความคิดเห็น •