A Kompakt Lemez története (3. rész) - Hogyan tartsuk karban a CD lejátszónkat...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 มิ.ย. 2020
  • Ebben epizódban ismét bepiszkítjuk a kezünket. Megnézzük, hogy hogyan rázhatunk gatyába egy használt CD lejátszót. Mivel a használt HIFI termékeknek nem igazán ismerjük az előéletét, ezért szükség lehet némi karbantartásra. Ezt persze jobb, ha szakemberekre bízzuk, de ha van bennünk némi kalandvágy és nem egy drága eszközön kisérletezgetünk, akkor magunk is megkockáztathatjuk az általunk vásárolt cucc rendbetételét. Az én páciensem egy Sony CDP-XE530-as CD lejátszó, amelynek a kezelőgombjaival van némi malőr, illetve a mechanikáját is szeretném megtisztítani és újrazsírozni, hogy a újra gyári specifikációk közelébe kerüljön a lejátszó teljesítménye. Lehetséges-e ez anélkül, hogy tönkretenném a játékost?
    Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
    A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a patreonon is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
    / retrotechhungary
    Discord:
    / discord
    Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
    avx.hu/forum/
    / retrotechhungary
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 56

  • @gyulaszabo6750
    @gyulaszabo6750 3 ปีที่แล้ว +9

    Üdv! A kapcsolók nem különféle áramerősséget hoznak létre, hanem feszültségosztás történik. 0.7V-onként változik a feszültség gombtól függően. tehát open/close 0V, Play 0.7, Pause 1.4..stb. jó a kontakt spray. de forraszd át a kapcsolók beforrasztásait..még egy jótanács: encoder "potiba" sose fujj sprayt. van benne kenés, amit most jól felhigítottál, bemegy olyan részekre is, ahova nem kellene... majd egyszercsak meg fog kötni. (na jó van olylan encoderem, amibe raktam , mert olyan szinten nem ment, kicsit elodáztam a cseréjét) UI2: nagyon sok funkcióért szerezz be egy CDP-991-est..na az eláraszt mára már haszontalan funkciókkal. igaz CD textet az még nem tud)..cserébe nem a legjobb a hangja, ez a kis készülék messze veri) UI3: ennél a készüléknél a főkimenet hangerejét egyben állítja a füles szintjével. erre vigyázz, ha találsz hozzá távot

  • @george218kovacs8
    @george218kovacs8 3 ปีที่แล้ว +3

    Szuper a csatorna! Nemrég dobta fel az algoritmus! közérthető és szórakoztató és elmés! Normális kommunikáció!! Gartula!! Erősítő választás és elemzés mint például anyag felhasználás stb. is lehetne.. 🤟👍👍👍👍

  • @GTombi
    @GTombi 3 ปีที่แล้ว +5

    Hiánypótló csatorna! THX!

  • @csabamolnar866
    @csabamolnar866 3 ปีที่แล้ว +3

    Nagyon jó videó, a kazettás résznél már méltattam a kiváló beszédtechnikát/beszédmódot, ez az összes videóra igaz. Egy szakmai hozzászólást tennék, természetesen nem kekeckedésből. hanem pontosítás céljából: a mikrokontroller nem áramot mér, hanem feszültséget. Az R52 6,8 k ellenállás +5 voltra húzza a bemenetet, így gombnyomás nélkül ezt az 5 voltot méri a bemenet, ebből tudja, hogy nincs lenyomott gomb. Például a pause lenyomásakor az S523 a GND-t R522 és R523 = 1,68 k ohmon keresztül sorba kapcsolja az R52-vel, így feszültségosztót alkot. Az adódó feszültség = 5 V / (6,8k + 1,68k) * 1,68 k = 1 V. Ezt méri meg a mikrokontroller analóg bemenete és ebből tudja eldönteni, hogy melyik gomb van lenyomva. A megoldás hátránya, hogy ellenállások szükségesek hozzá, előnye a kevés vezeték használata. (Most, miután már leírtam, észrevettem, hogy valaki más is írt erről... Mindegy, már nem törlöm ki.)

  • @jozseftakacs1171
    @jozseftakacs1171 ปีที่แล้ว +2

    Üdv ! Annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a szánrendszer összerakásakor a síkban osztott és egymáshoz rugó ellenében előfeszíthető fogaslécet előfeszítve kell összeakasztani a fogaskerékkel, hogy ne legyen holtjáték, mert ha csak simán van összeillesztve sávkövetési problémák lehetnek.

  • @gajdankristof5768
    @gajdankristof5768 4 ปีที่แล้ว +4

    Nagyon király ez a csatorna, mint kezdő nagyon érdekesnek találom az itt fellelhető összes tartalmat. Remélem sok hasonlóan érdekes témáról fogsz videót csinálni, csak így tovább!

    • @RTH
      @RTH  4 ปีที่แล้ว +3

      Hello. Egyenlőre még kitart a motivációm és vannak ötleteim is. Bár néha azért elbizonytalanodom, mert vagy fél éve raktam ki az első videót és hát azóta nem éppen robbantottam fel az internetet. Nem tudom, hogy ez amiatt van, mert nem jól csinálom azt amit csinálok, vagy egyszerűen nagyon rétegtémát választottam, ami kevés embert érdekel. Mindenesetre az volt az eredeti célkitűzésem, hogy ha egy éven belül összeszedek legalább 1000 feliratkozót akkor van értelme ezzel töltenem a szabadidőmet... Szóval majd még elválik, hogy van-e jövője az ilyen tartalom gyártásának. Ahogy az előbb említettem van még egy-két ötletem, amelyet mindenképpen szeretnék megvalósítani, de azért az anyagi lehetőségek is erősen korlátoznak, mind a minőség, mind a tartalom szempontjából és sajnos egyenlőre a patreonon sem tolonganak az emberek, hogy ebben a részében segítsenek. De hát ahogy Ford Fairlane mondta "ilyen ez a popszakma"... :)

    • @gajdankristof5768
      @gajdankristof5768 4 ปีที่แล้ว +4

      @@RTH Szerintem sok ember kíváncsi még ilyen fajta tartalmakra. Nagyon jól csinálod amit csinálsz, én drukkolok!

    • @RTH
      @RTH  4 ปีที่แล้ว

      Köszönöm szépen

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH Szuper a csatorna és látom, azóta bőven összejött az 1 e feliratkozó. Én például csak pár napja találtam rá erre a csatornára és fel is iratkoztam rá. Az tény, hogy egy szakmai csatorna rétegtéma, de nem arról van szó, hogy ne lenne kellően jó, hanem arról, hogy nehéz megtalálni a sok tízezer videó között. Magyarul: ha 7 hónapja találtam volna meg, akkor is feliratkoztam volna rá. Az biztos, hogy türelem és kitartás kell hozzá és ha egy jó alakú nő csinál egy olyan videót, hogy "bemutatom a melltartóimat és a bugyijaimat saját magamon" az század annyi idő alatt eléri az ezer feliratkozót. Viszont ugyanolyan gyorsan el is veszíti azokat, míg egy ilyen igényes csatorna évek múlva is aktuális és értékes marad.

  • @gaborpusoma1345
    @gaborpusoma1345 3 ปีที่แล้ว +2

    Üdv!
    Nagyon jó ez a csatorna. Köszönet érte, hogy belefekteted ezt a munkát! Nagyon jól és érthetően adod át a mondandódat. Kifejezetten élvezetes, ahogy a technológia történetét bemutatod. Nincs túltolva semmi, de kellően részletes, nem száraz.
    CD szerelés:
    Kérlek használj megfelelő szerszámokat. A PH2-es csavarokhoz ne PH1-es vagy lapos csavarhúzót. Sok készülék burkolat rögzítő csavarjain lehet látni az előző (nem megfelelő szerszámmal) próbálkozások nyomait, ami jelentősen rontja az esztétikát + a következő csavaroldás esélyét (elnyalt nútok).
    A lencsét SOHA ne tisztítsd oldószerrel. A 70%-os alkohol is annak minősül. Még a desztillált víz is jobb választás (majdnem vicc). Nem okoz sztatikus feltöltődést a mókusszőr ecset használata. De ha fültisztítóval nyúlsz hozzá, akkor is előtte némileg lazítsd fel a végén a szálakat, mert kő keményre vannak csévélve. A port szárazon nem szabad eltávolítani, mert az karcol (szilícium és egyéb kőkemény kristályok). Az autó szélvédőjét sem törölgetjük szárazon, pedig az üveg, nem műanyag.
    Kenőanyagot ne vigyél fel fültisztítóval. Azonnal elkezdi dobálni a szálait (ez látszik is a videóban), és problémát okozhat a csúszó felületek között. Én kis fecskendőbe töltöm a kenőanyagot, és megfelelően megválasztott tűvel megfelelő mennyiségben és helyre lehet adagolni. Persze a tű hegyes végét érdemes lecsiszolni/köszörülni/vágni.
    Végül a nyomó kapcsolók (angolul: tact): Azzal az energiával és idővel, amit a kontakt spray-vel fektettél bele, ki is lehet cserélni őket. A fújkálás ideig-óráig ad megoldást. Ha egy ilyen kapcsoló elindult az oxidáció útján, akkor annak vége. Több energiát emészt fel megint szétszedni, amikor 1 hónap múlva újra előjön a probléma.
    Végül az "ellenállás létrás" nyomógomb dekódolás: A proci bemenete mögött A/D átalakító(k) van(ak), és a leosztott feszültséget figyeli (nyilván szoftverben megírt tűrések között reagálva). Ezt az "olcsó" megoldást sajnos nagyon szereti a Sony alkalmazni, a drága készülékekben is. Sok autórádió tulajdonos tudna mesélni, sokszor milyen reménytelen vállalkozás egzotikus, smd LED-del kombinált tact-ok után vadászni...
    Sok sikert! Várom a további hasonló videókat!

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Helló Gábor. Köszönöm szépen az észrevételeidet. Csak annyit tennék hozzá kiegészítésként, hogy a lencséhez addig eleve nem nyúlunk hozzá, amíg biztosan nem az a baj és nyílván utána is a legnagyobb körültekintéssel. Neked nyílván nagyobb tapasztalatod van az elektronika szerelésével mint nekem, viszont a DeoxIT D5 tényleg bevált a "tactile" kapcsolók karbantartásánál. Nem ma jött ki ez a videóm (talán egy fél éve) és azóta is tökéletesen működnek a kapcsolók. A "magunk fajtának" egyszerűbb persze kicserélni, de az átlag ember könnyebben fújkodja be, mint forrasztgat. Ez a Deoxit spray meg tényleg megéri a pénzét, nekem sem volt sok bizodalmam a dologban, mert "átmosni" kell a kapcsolókat és a potikat és nem beáztatni, de ez ebben az esetben egyenlőre tényleg működik, úgyhogy továbbra is állítom, hogy egy próbát minimum megér. Végül pedig javasalom, hogy csatlakozz a Discord szerveremhez, mert szoktak technikai jellegű kérdéseket feltenni néha ott is és pont olyan emberekre van szükségünk, akik tapasztalattal rendelkeznek és jó tanácsokat tudnak osztani. Ez is volt a Discord-dal a célom, mert nekem mind a mély tudásom, mind a szabadidőm hiányzik, ahhoz, hogy minden tecnikai kérdésnek utánajárhassak. Ennek a közösségépítésnek meg az a célja, hogy egymást segítsétek. Azt sem bánnám, ha majd olyan szakemberek is csatlakoznának a Discord szerveremre, akihez aztán elvihetjük javítani az erősítőinket, magnódeckünket stb, mert ilyet is nehezen találni. Én minden ilyen szakembernek szívesen biztosítanék akár ingyenes reklámfelületet.

    • @gaborpusoma1345
      @gaborpusoma1345 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH Kedves Balázs!
      Köszönöm a meghívást! Már tagja vagyok egy hasonló közösségnek, igaz ez a "szakik" számára jött létre, de van lehetőség kívülről is bekérdezni (elektrotanya). Nyilván tudod te is, hogy más a sajátunkban turizni, és megint más a máséban javítani. A felelősség és a számonkérhetőség jelentős különbség. Valamint ahogyan azt a művelt német mondja: "Time is mani" (forrás: Nagy Bandó András :-) ). Szóval az önzetlen segítséget lehet időnként gyakorolni (és én ezt rendszeresen meg is teszem), de egy bizonyos mértéken túl káros az egészségre (éhség érzet, majd éhenhalás...). És akkor ne beszéljünk az autodidakta "hozzáértők" utáni helyreállítási problémákról. Sokan pedig a figyelmeztetések ellenére, szakértelem, gyakorlat nélkül nyúlnak bele/hozzá készülékekbe, veszélyeztetve saját és mások testi épségét/életét. A szaktudásnak ára van (500Ft a kalapácsütés, és 5000Ft, hogy tudtam, hová kell ütni... idézet egy klasszikus viccből). Egy szó mint száz: veszélyes dolog tanácsokat adni, és utána nyugodtan aludni, vajon él-e még a kérdező...
      Gábor

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Ezzel részben egyetértek, csak tudod szerintem ennek az éremnek két oldala van. Ha te nem tudod valamilyen módon a szakmai rátermettségedet "reklámozni", akkor én nem fogom hozzád vinni a Sony deckemet amikor eldurran benne egy kondenzátor. Mind a ketten tudjuk, hogy sok a kókler ebben a szakmában és ez bizony olyan bizalomra épülő szakma (szerintem), mint a hentes vagy az orvos. Ha én nem tudom, hogy te meg tudod oldani a problémámat, akkor nem fogom hozzád vinni a cuccaimat. A fő gond szerintem az alternatíva hiánya. Azért kezdtem el javítgatni a saját cuccaimat (független attól, hogy ez szakszerű vagy sem), mert nem nagyon van más választásom. Pedig én Budapesten élek, ahol kellene, hogy legyen választás, de vidéken aztán még rosszabb a helyzet. Azt gondolom, hogy azzal, hogy kiépítesz egy bizalmi kapcslatot a leendő "ügyfeleiddel" abból mindenki profitálhat a jövőre nézve. Én azt szeretném, ha az emberek mernének venni egy vintage HIFI cuccot, mert tudni fogják, hogy reális áron és szakszerűen rendbe fogja azt valaki tenni nekik. Ehhez persze az is kell, hogy legyen valaki, akitől meg tudják azt is kérdezni, hogy amit vennének, az jó lesz-e és lesz-e aki rendbeteszi. És én ehhez szeretnék minden segítséget megadni. Pedig hidd el az én időm is pénz. Azért biztosan van ebben az országban olyan, aki ki tudja fizetni azt az 5000 forintot azért hogy jó helyre üssön az a kalapács, csak szeretnének érte kapni egy jó szakmai színvonalú szolgáltatást is. Aki manapság 100 ezrekért vesz egy vintage Marantz rádióerősítőt, szerintem nem azon vergődik, hogy van-e pénze rendbe tetetni, hanem azon, hogy ki fogja rendesen megcsinálni. Én csak azt mondtam korábban, hogy a Discord közösség azok előtt is INGYEN nyitva áll, akik hajlandóak egy kis időt szánni arra, hogy ezt bizalmat kiépítsék és később megfelelő minőségű szolgáltatást nyújtsanak. Hidd el technikai tanácsadásra én tartom magam a legkevésbé alkalmasnak. Elvégeztem egy elektronikai műszerész szakközépiskolát több, mint 20 évvel ezelőtt és azóta egy percet sem dolgoztam a szakmámban, szóval tisztában vagyok a korlátaimmal és nem szeretnék én lenni az aki megmondja a tutit, mert erre biztosan vannak nálam sokkal megfelelőbb emberek.

    • @gaborpusoma1345
      @gaborpusoma1345 3 ปีที่แล้ว +1

      @@RTH Kedves Balázs!
      A teljes képhez hozzá tartozik, hogy én sem dolgozom már a szakmában. Tényleg csak saját örömömre javítok, csak ismerősöknek és kizárólag ingyen.
      Tény, hogy egy "lelkes amatőr" olyan energiákat is belead egy-egy javításba, amit egy profi vagy azonnal visszadob, mert felméri, hogy a belefektetendő munkát az ügyfél nem fogja megfizetni, vagy csinál valamit, ami ideig-óráig jó, aztán vagy visszaviszik, vagy nem (inkább nem). Ezeknél a korosabb készülékeknél jelentős munkaóra a mérleg nyelvét billentő tétel, és nem az alkatrész.
      Volt egy holland kezdeményezés. Öreg szakik klubbot indítottak, és aki bevitte az elromlott berendezését, azt ott helyben megjavították, úgy, hogy közben el is magyarázták, hogy mit-miért csinálnak. Na ennek látnám értelmét. Ismeret átadás, segítés, kedvcsinálás, hulladékhegy csökkentés. De ezt normál munka mellett nem lehetne csinálni.
      És nekem is nagyon fáj, amikor a mai műanyag vackokat látom, és a szemétkupacokat is, amik belőlük képződnek. Amikor TUDOM, hogy egy 80-as, 90-es évekbeli HiFi sokkal többet ér, ha egy kicsit ki van pofozva. Csak az már nem trendi...
      Gábor

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว

      Ez a holland példa amit felhoztál zseniális. Ha ilyen lenne itthon én lennék az első, aki elvinné a Sony deck-jét, hogy nézzük át az elektronikáját. Ezerszer neki szerettem volna már állni végigméregetni benne pl. a kondenzátorokat és még műszerem is van hozzá (mondjuk még egy oszcilloszkóp hiányzik, de már ESR mérőm is van), de mivel sejtem, hogy mivel jár ez és azt, hogy nekem valószínűleg sokkal több ideig tartana, illetve, ha valamit elszúrok az életben nem találom meg a hiba forrását, ezért szívesen adnék egy ilyen kezdeményezésnek pénzt arra, hogy nekem ezt megcsinálják. Ha meg még végig és nézhetem és meg is érthetem, hát az fantasztikus lenne. Sokszor valóban bele sem gondolunk abba egyébként, hogy életben tartani ezeket az öreg vasakat még környezetvédelmi szempontból is előnyös. Nem mindegy, hogy egy kondenzátort dobunk ki egy tápegységből, vagy az egész HIFI cuccot. Én azért szeretném hinni és fel is hívom a figyelmet rá pont az "erősítő-osztályos" videómban, hogy aki vintage cuccot vásárol az bele kalkulálja a javítás/restaurálás költségét is. Mert csak így van értelme. Ugyanúgy, ahogy használt autót sem veszünk úgy, hogy csak az autóra van pénzünk, a karbantartásra és az átiratásra már nincs.

  • @FerroGamer
    @FerroGamer 3 ปีที่แล้ว +3

    A panelt rögzítő műanyag patent oldásához biztonságosabb inkább egy csőrös fogót használni. A csipesz hajlamos arra, hogy megszaladjon és így kisebb-nagyobb károkat okozhat a panelon. Illetve a kontaktjavító anyag adagolásához szerintem sokkal jobb egy hosszabb tűvel ellátott fecskendőt használni. A fecskendőből nagyon finoman is lehet adagolni a kontaktjavítót, illetve a tű nagyon pici helyekre is befér. Így tényleg csak oda és annyi jut a folyadékból, ahova és amennyi muszáj és a panelt sem áztatja el.

  • @csabahegedus3205
    @csabahegedus3205 3 ปีที่แล้ว +6

    Szuper a videód és sok emberek segít de szeretnék valamit mejegyezni műszakis szemmel. A lézerlencse tisztításról lenne szó. Én dolgoztam mikroszkóp alatt elektronikával. Javítás, forrasztás egyéb szerelések és amikor szabadidőm engedte olyankor mindig kisérleteztem.
    Volt jó pár kiszerelt cd és dvd lézerfejem így lézerlencse tisztításokat hajtottam végre mikroszkóp alatt. Érintetlenek voltak előttem és még csak nem is vészesen porosak. Szóval elsőként kezdtem a legáltalábosabb módon fülpiszkálós pálcikával, szárazon, majd alkohollal, nedvesen, erősen, gyengéden. A fültisztítónak a leggyengédebb használata is össze vissza karcolta, dörzs nyomokat, szöszöket hagyva a lencsén és persze az "AR" bevonatot megsértve. Alkoholos és egyéb nedves megoldással sem volt sokkal különb, csak még foltokat is hagyott maga után. Szóval a fültisztító ha szabad szemmel nézve nem is feltünően, de jelentős károkat okoz a lencse felületen. Egyébként anyagában sem alkalmas extra érzékeny felületekre.
    Utána jött a mikroszálas kendő ami már kevésé hagyott karcokat. Majd az utolsó kisérletek amik az egyetlen megoldást jelentették. A sűrített levegőt fújó spray, vagy a csillagászati, fényképészeti objektívekhez használható pumpa.
    A lényeg, hogy nem szabad a lencséhez hozzáérni semmivel. "Do not touch the lens" feliratok is felhívják a figyelmet pl a felültöltős cd játszóknál. Poros lencsére rá kell fújatni a levegőt és patika állápotu lesz. Esetleg ha tényleg nagyon koszos, zsíros lenne, akkor speciális szemüveg vagy objektív lencse tisztító folyadékból rácseppentve 2 perc állás után lefújatni. Így is tökéletes, gyönyörű folt- és karcmentes marad a lencse. Ennyit szerettem volna megjegyezni. Tisztelettel: Csaba.

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +2

      Hello Csaba. Köszönöm a hozzászólást. Nagyon hasznosnak találom. Természetesen örök tanács, hogy ami nem romlott el azt nem kell megjavítani, tehát amíg egy CD lejátszó jól olvassa a lemezeket, addig nem kell hozzányúlni a lencséjéhez. Az alkohollal nekem egyébként még az is parám, hogy esetleg oldja a ragasztót is, amivel a lencse rögzítve van a fejen. A Pioneer bizonyos CD lejátszóiból maguktól is kiesnek a lencsék. Ezért én csak a 70%-os gyógyszertári alkohollal mertem eddig "nekiesni" a lencsének, a 99%-os izopropil alkohollal nem, mert az nagyon agresszív cucc. A sürített levegős spray-t viszont én nem ajánlom, mert sajnos hajlamos elektrosztatikus feltöltést okozni azokban az anyagokban amelyre ráfújod, az meg megölheti a lézerdiódát. Legalább is hanglemezre fújva, brutálisan pattogott utána a lemez, amit csak a nedves mosás szüntetett meg, tehát egyértelműen elektrosztatikus feltöltést okozott a spray. A legjobb megoldás, ha csak enyhe poszennyeződés van, a fényképészeti pumpa, amit te is említettél, illetve az órásmestereknek is van hasonló pumpájuk (olyan mint egy régi pumpás bicikliduda egy kis fém csőrrel). Még egyszer köszi a kiegészítést.

    • @zsoltd5116
      @zsoltd5116 ปีที่แล้ว +1

      Pumpából én a gyógyszertárakban kapható "körtepumpa" 5-ös méretét használom csillagászati optikáim tisztításához. Még éppen marokban tudom tartani erőteljes nyomáshoz és légáram kifújásához. Nincs fémcső kifúvó vége, azaz ha hozzáérek a lencse felületéhez ill. bevonatához véletlenül, nem karcolok vele.

  • @zsoltmolnar6990
    @zsoltmolnar6990 3 ปีที่แล้ว +1

    Jo kis video. Tetszett. Egyetlen egy aprosag, a Texas Instruments es a JRC ket teljesen kulon ceg, A JRC ( New Japan Radio Corporation) sajat felso kategorias Opampjai a MUSES op ampok. A Texas Instrumentsnek meg a Burr Brown es a SoundPlus tm . :)

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Igen azt lanyos zavaromban osszekevertem a szovegben. De te vagy az elso aki kiszurta, ugyhogy eddig sunnyogtam :)
      A Topping D50s-ben TI van azert keveredtem meg hirtelen :)

  • @laszlovig6938
    @laszlovig6938 3 ปีที่แล้ว +2

    Nagyon jó csatorna, tobábbi tartalmak jöhetnek, én főleg LP vonal miatt kezdtem nézni
    ...kontakt spaybe ajánlom még a Kontakt WL-t csak ezt a típust a 60, 61 az más.
    www.conrad.hu/hu/kontaktspray-wl-400-ml-823990.html?gclid=Cj0KCQiAhZT9BRDmARIsAN2E-J3xTN3jMWDa-YuVdLzM67QCE3Og4QvpWah1IPmSv4P_g8BywdUnjjYaAkfwEALw_wcB

  • @rudolf1227
    @rudolf1227 3 ปีที่แล้ว +1

    Imádom ezeket a videókat de ez a háttérzene 2 perc után konkrétan agykárosodást okoz....

    • @gregor_man
      @gregor_man 2 ปีที่แล้ว

      No igen, elég erőszakos hangzavar, videóhoz háttérzenének - ha szükség van rá egyáltalán - én is valami simábbat keresnék. De legalább a beszédnél le lett halkítva, nem vált az érthetőség kárára. Egyébként nagyon élvezetes és tanulságos videó volt, csípem ezt a fickót.

  • @krisztianivanics369
    @krisztianivanics369 3 ปีที่แล้ว

    Hali.
    Nézem végig a csatornádra feltöltött videókat és le vagyok nyügözve. Precízen és érthetöen adod elö a dolgokat, látszik a szaktudásod. Én is most, a videó hatására elövettem a régi Denon dcd-485 lejátszómat, már pár éve a párnatartóban hevert gondosan elrakva. Nem is tudom, talán valamikor a 2000 évek elején vehettem. Gyakorlatilag vadi új a gépezet kívül, belül. Csináltam is a belsejéröl pár fotót, hogy mit szólsz hozzá, mégis milyen szerinted?
    Ha van kedved pár szóval leírhatnád a véleményed, de ha nincs idöd vagy kedved ilyenhez az sem baj :)
    További jó munkát, én nézni fogom a videóidat továbbra is.
    www.dropbox.com/s/vcvaasw5qs6o5el/01.JPG?dl=0
    www.dropbox.com/s/jqin0gyw3b10399/02.JPG?dl=0
    www.dropbox.com/s/kakcbgostu1cd15/03.JPG?dl=0
    www.dropbox.com/s/hpmfvk3n31zh0j1/04.JPG?dl=0

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Nem ismerem a konkret modellt, bar volt nekem is DCD-980-as es nagyon megbizhato cucc volt. Tetszik ha egy cucc nincs romma integralva es sok diszkret alkatreszt tartalmaz, mert jot tesz a javithatosagnak. Pont a Sony CDP-XE530 tuningjarol szolo videomban latszodik, hogy milyen bestialis sporolas volt a vege fele pl. a Sonynal, mielott abbahagytak volna a CD deck gyartast.

    • @krisztianivanics369
      @krisztianivanics369 3 ปีที่แล้ว +1

      Hát igen, az a fránya spórolás. Azért a 980 -as lejátszóban még több minden volt és több kezelő gombot is kapott az előlapon. Ahogy elnézem a korábbi (80-as évek) cd lejátszókat, sokkal szebb és minőségibb volt mind. Az évek előrehaladtával csak romlott a helyzet sajnos.

  • @Hungarian_Supercar_Spotters
    @Hungarian_Supercar_Spotters 3 ปีที่แล้ว

    Ott vannak az utángyártott távirányítók. :)

  • @attilagere6186
    @attilagere6186 3 ปีที่แล้ว

    A Sony tunereknél ugyanilyen kontaktosak a mikrokapcsolók és ugyanilyen problémát okoz.

  • @a.f.1587
    @a.f.1587 2 ปีที่แล้ว +1

    Tök jó a videó, de 3 perc után nem tudtam koncentrálni arra amit mondtál, a háttérben zörgő végtelenül ostoba zene miatt. Túl hangos, meg a stílusa is olyan, hogy kizökkenti az embert. Számomra egy ilyen javítós videó inkább relaxáló kellene legyen, de ez a zene minden, csak nem nyugtató. Ha mindenképp zenét akarsz alárakni, akkor talán kevésbé zavaró és esetleg halkabb lenne jó. Szerintem...

  • @jointatti
    @jointatti 3 ปีที่แล้ว

    udv! nekem egy Marantz CD4000 tipusu lejatszom van es mar eleg nagy a transzformator alapzaja.Lehet ezt orvosolni?

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว

      A hangszorobol jon a bugas, vagy magabol a lejatszobol?

    • @jointatti
      @jointatti 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH a lejatszobol.Kiprobaltam,mindent kikapcsoltan,a kabeleket us kihyztan,csak onmagaba a lejatszi bug

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว

      Hát akkor lehet, hogy a trafó adja meg magát. Amint bekapcsolod rögtön búg? Nem csak CD lejátszás közben? Még a CD-t forgató motor csapágyazására gondolok... Ha egyértelműen a trafó a baj, akkor gondolom cserés. Mivel egy 20 éves lejátszóról van szó gyanítom, hogy nincs hozzá új alkatrész. De azért érdemes monduk eBay-en szétnézni a trafó cikkszáma alapján, hátha valaki árul bontott alkatrészeket, bár gyanítom, hogy olcsó nem lesz. Hacsak nem nőtt nagyon a szívedhez, akkor inkább engedd el. Ha nem sértelek meg vele ez nem egy olyan lejátszó, amit mindenáron megmentenék. Ez igazából egy Philips cucc, amit Marantz néven árultak és abból sem a kínálat csúcsa. De ha szentimentális vagy (mint pl. én is), akkor azért néz szét a neten. Érdemes egy olyat venni, ami nem működik, hátha a trafó még jó benne és akkor át lehet transzplantálni, plusz lesz egy csomó más működő cserealkatrészed.

    • @jointatti
      @jointatti 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH igen,tutti a trafo adta meg magat,ezt lehet orvosolnu?

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว

      Az előző válaszomban leírtam, hogy melyek az opcióid. Trafót nem lehet javítani. Vagyis újra lehet tekertetni, de ki vállalja el? mennyiért? nagyon macerás dolog.

  • @barnaur
    @barnaur 3 ปีที่แล้ว

    Ez már nagyon hiányzott,ahogy előttem is írták már.Laikusok számára is érthető(mint én) és jól látható igényesen készített videó.Ezen felbátorodva én is elkezdtem jó öreg aiwa öt éve porosodó lejátszómat kitakarítani,de sajnos a lézer az agyhalott. Szerencsére e-bay segített és küldte a hozzá való, nem éppen olcsó(de van!) lézer olvasót.Csak most ismét elakadtam, mert a statikus védelem miatt eleve zártak valahol áramkört rajta.Tud-e valaki abban segíteni,hol keressem ezt a leforrasztandó dolgot,hogy működésre bírjam? KSS-213B lehet a típusa.Hátha. Mégegyszer köszönöm a lehetőséget és várom a következő részeket!

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +3

      Hello. A kepek kozott megtalalod, hogy hol van az ESD vedelem miatt forrasztva.
      www.amazon.de/-/en/Laser-Assembly-Replacement-Sony-KSS213B/dp/B007UXX8EK#immersive-view_1617047746148

    • @barnaur
      @barnaur 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH Köszönöm szépen a segítséget!

  • @lajos-High-Fidelity
    @lajos-High-Fidelity 2 ปีที่แล้ว

    Sajnos a DAT röl nincs sok Magyar nyelvütörténet a többi damit eddig láttam az érdekes és informàciòs Üdv Schwezbòl

  • @peterpataki4094
    @peterpataki4094 3 ปีที่แล้ว

    Na .. hát köszi az ihletet, van otthon egy NAD CD lejátszóm, sose mertem nekimenni így megtisztítani, pedig valami apró baja van csak. Hétvégén megnézem. Kikapcsolódásnak sem rossz ez a kis törődés cuccokkal.

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Azért csak óvatosan és olvasd el hozzá a korábbi beszélgetésemet a Pusoma Gábpor nevű nézőmmel, mert nagyon sok jó tanácsot adott, amivel finomítani lehet a dolgokon. Ha nem ismered a konkrét futóművet, akkor inkább próbáld meg úgy megtisztítani, hogy nem szeded szét teljesen (bár úgy nem biztos, hogy sok értelme van), mert van olyan futómű, amelyen a fejet megvezető sín magassága állítható és ha azt szétszeded, akkor oszcilloszkóp és műszaki leírás nélkül az életben nem fogod tudni úgy összerakni, hogy működjön is. Szóval csak ésszel és nagy körültekintéssel. Kezd mondjuk azzal, hogy megkeresed a szervízleírását... :)

    • @peterpataki4094
      @peterpataki4094 3 ปีที่แล้ว

      @@RTH Köszönöm, ez jó tanács. De pont nagy kedvem lett elővenni a polcról - és működik - egy SONY CDP-XB630 QS. Anno azért lett félrerakva mert a párja egy Sony boltban vett QS szériás FET-es erősítő - szerencsére pont itthon voltam - a szemem láttára gyulladt ki majdnem a polcon. Nem égett le a lakás - de azóta nem veszek SONY cuccot. - A NAD még akkor várhat. Viszont nemrégiben hallottam egy középáras kis kínai cuccokból felépített rendszert. Ez a CD játszó rendelkezik digitális kimenettel. Ugyanaz mint amit itt megmentettél. Tudnál ajánlani hozzá egy DAC-ot vagy korrekt kis erősítőt, kb 80 ezer környékén? És kicsik a hangfalaim, két kitet is építettem, SEAS Njord kit és az Embla. 14 és 40 literesek. Köszönöm előre is!

  • @PCGameschannel
    @PCGameschannel 2 ปีที่แล้ว

    Üdv! Az miért lehet, hogy zenelejétszás közben másodperceket-perceket átugor? Ez álltalában 10. zeneszámtól van. (Az 1. és a 10. zeneszámok között még minden rendben de fölötte meg már ugrál.) Valamint nem tud valamikor a következő számra ugorni és a zene legutolsó 10 másodpercét ismétli. Olyan is van hogy egyáltalán nem tud tovább menni a zenében, vagy a következő zenére és csak ilyen kattogó hangot ad ki mint ha keresne valamit. 1996-ban gyártották. A tisztítások, karbantartás, újrazsírzás (a videóba látottak módon nagyon minimális zsír felhelyezése) megtőrtént. Lehet megérett a lézer egység cserére? CD lejátszó: TECHNICS compact disc player sl-pd887

    • @RTH
      @RTH  2 ปีที่แล้ว

      Hello. Nem vagyok nagyon penge azért a dologban, de ha a 10. számig olvassa rendesen és utána ugrik, akkor szerintem a lézer rendben van és valamilyen mechankikai probléma áll a háttérben (szorul a fej, a fogasléc, ha van ilyen benne, ragad, vagy kosz van a fogak között, törött fogak, repedt fogaskerék, stb.). Érdemes lenne esetleg teljesen szétbontani a futóművet és a mechanikának adni egy alapos ultrahangos mosást, majd újrakenni...

    • @PCGameschannel
      @PCGameschannel 2 ปีที่แล้ว

      @@RTH Köszönöm a válaszod, majd megpróbálok valamit. A fejet úgy viszi mechanikailag oda-vissza, hogy egy motor csigakereke (fogaskerék) egy orsót hajt.

    • @RTH
      @RTH  2 ปีที่แล้ว +2

      Én ezeket vizsgálnám meg, hogy szabadon tudnak-e mozogni, illetve hogy nem tört-e el. Ha a motort kézzel tekered, akkor nem szabad különösebb ellenállásnak lennie a két végpont között. Esetleg ha van otthon egy labortápod, akkor meghajthatod azzal a motort és akkor szemmel tudod követni, hogy hol szorul meg vagy akad el az olvasófej.

  • @TheStokr
    @TheStokr 3 ปีที่แล้ว

    Ha lehett - egy vélemény a PIONEER PD - 95 CD lejátszóról - nem tudom rendesen a magyar nyelvett - de kérném az véleményét - persze csak akkor - ha netán volt lehetősége találkozni evvel a igen szolid CD-lejátszóval - igen is köszönöm a lehetséges választ - gondolom nem volt és nem is olcsó - de vann valami benne, ami a többi CD lejátszóban nem volt fellelhető - pardon be kell vallani valamit - igen PIONEER nálam valami - otthon Pioneer SA 8800, Pioneer TX 9800, Pioneer CT-F 900 deck. Pioneer PDS-06 Cd, Pioneer CT-979 kazettás deck, és hát amit igen jónak gondolok a PIONEER PD-95 CD - deck - biztosan nem kell mondanom - a két CD lejátszó fordítva fogadja a CD lemezt - mint a klasikus LP - ez a technológia már csak egy igen "buta" kiss dolog miat OK - a por - lefelé szál - a lézer fej fentről olvassa az információt - hát ez volt a PIONEER LP - hez való igen okos hozzá-álása. Sajnos a magyar nyelv tudásom csak gyatra - de eszt a Pioneer CD dolgot nagyon megszerettem és gondolom, hogy nem volt, nem ma is, és holnap sem lesz valamilyen kigondolt butaság!! Rudy Mertschak - Rimavská Sobota, Slovakia És még egy apróság - nem kell komoly CD-lemez csillapító - a fej fentről olvassa az információ és igen stabilizált - mint a LP lemezeken akármilyen KLAMP!!!

    • @RTH
      @RTH  3 ปีที่แล้ว +1

      Hello, Rudolf. Ahogy a legtöbb gyártónak a Pioneer-nek is meg vannak maguk "High-end" termékei. A PD95 egy nagyon jó példa erre. Gyakorlatilag ez olyan mint a Sony ES szériája. Nagyon egyedi megoldás volt az, hogy a lemezt fordítva kell berakni a lejátszóba tehát a lézer gyakorlatilag fejjel lefele van. Viszont az egyik hibája ezeknek a Pioneer mechanikáknak az, hogy a lencse gyakran kiesik a leolvasó fejből. Egy idő után elengedi a ragasztás. Hála Istennek ez egy kis kézügyességgel meg a megfelelő ragasztó használatával könnyen javítható.

    • @TheStokr
      @TheStokr 3 ปีที่แล้ว +1

      @@RTH Nagyon tudom csakis dicsérni a csatornát - mert igen sokk praktikus dolgot visz-végbe - lehet sokat tanulni belőle - ugye jó pap holtomiglan tanul - kérem, folytatni a szizifoszi melót - de volna egy kérés - biztosan nehéz bele menni - dehát ha valaki Pesten lakik talán meg lehet oldani - volna kedve egy vagy két részben foglalkozni az orsós magnetofonokal - persze ez már igen archaizmus - dehát ott az LP - az sem új - éli a reneszánszát - de vann igen sok orsós gép is a piacon - nem olcsók - de ezek asztán igen megbízható és strapabíró gépek voltak - nem mint - pld. a Grundig magnóknak nem volt nagy nevük, de pld. egy SONY TC-765, vagy TECHNICS 1500, 1800, Revox PR 99, B 77 - de én pld. nagyon megvoltam elégedve egy kis SONY TC 378 - mindent bele lehetet szerezni, és ha jól tudom - még most is vann hozzá pót alkatrész, mé egy szó a fordított leolvasó fejről - én még nem találkoztam olyan szolidab Pioneer lejátszóval - még Pozonyban és Prágában sem - már mint szervizben, hogy kieset volna az olvasó lézer dióda - dehát semmi sem 100 % a technikában sem, úgy mint mi bennünk az emberekben sem. Én valamikor Tesla B-4 magnóval kezdtem a zenét megszeretni -- minden át ment a kezemen - de ez a mai modern dehonesztálása a jó - nem HiFi, nem HIGH END - csak jó hangnak - ez nálam köpedelem - inkáb akkor fogyaszunk tíz jó Pilsner Urquel söröcskét - tisztelettel - Merčák Rudolf, Rimaszombat, sajnos már 67 évesen.

  • @MrLaly1972
    @MrLaly1972 2 ปีที่แล้ว

    Na ebben nem Philips mechanika van. :)

    • @RTH
      @RTH  2 ปีที่แล้ว +1

      Nem olyan az biztos... Műanyag az egész. Mondjuk pont tegnap vettem egy Philips CD 104-est ami lenyűgözően brutális vasdarab, csak fél nap után sajnos tönkrement. Igaz amíg működött, addig nagyon tetszett a hangja. Viszont a kettő közül javítani a Sony-t könnyebb... A Philipsnek neki sem állnék...

    • @MrLaly1972
      @MrLaly1972 2 ปีที่แล้ว

      @@RTH Igaz. A Sony javíthatóság miatt klasszisokkal jobb, mint a Philips. Birtokoltam egy CD 824-es Philipset közel 20 éven át működött nálam hibátlanul. Brutál jó hangja van. A 104-esre egyébként nagyon sokan esküsznek, hogy nagyon jó lejátszó.

    • @RTH
      @RTH  2 ปีที่แล้ว +3

      Ez egyébként nézőpont kérdése… A Sony-t könnyebb javítani addig, amíg azok az IC-k elérhetőek, amelyeket ez az öreg Philips egy panelnyi diszkrét alkatrésszel oldott még meg. Ellenállás, tranzisztor, kondenzátor mindig is lesz, a Sony IC-je ellenben meg már nem sokáig. Ebből adódóan egy régi Philipset 40 éves korában is meg lehet javítani, a Sony-nál erre nem vennék mérget. Cserében a Philips-en ezerszer nehezebb megtalálni egy egyszerűbb elektronikai hibát is… Amíg szólt, nekem is nagyon tetszett a 104-es hangja. Főleg az, hogy 40 év után is ilyen jól szól, illetve hogy a futóműve milyen gyorsan és precízen olvassa be a karcos lemezeket is…