🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Kurs Java od podstaw www.javaodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Wielka łapka w górę ode mnie - krótko, zwięźle i na temat! Obejrzałam wczoraj podczas treningu na bieżni i dziś obejrzałam ponownie, aby zanotować sobie kilka informacji. Dzięki!
Bardzo dobra i przystępna w odbiorze zwięzła formuła odcinka, dla mnie to na duży plus! Od roku programuje "korporacyjnie" w Javie (Pana filmy miały na pewno swoją sporą cegiełkę w tym że dostałem pracę jako Junior za co bardzo dziękuję!). Myślę że częstym wyborem dla programistów Javy jako następny język jest Kotlin, ponieważ może zastąpić (albo uzupełnić) Javę na backendzie, jest rozwijany przez JetBrains które wypuszcza chyba najlepsze IDE dla języków JVM'owych czy oferuje bardziej zwięzłą i czytelną składnię. Jakie są Pana przeczucia co do Kotlin Multiplatform? Jakie będzie miał szansę w starciu na popularność w aplikacjach mobilnych z Flutter'em + Dart'em? Pozdrawiam ;)
U nas seniorzy z webowki mówią, że na początek trzeba koniecznie przeczytać jedna niezbędna książkę niezbędną w budowie stron internetowych. "Lorem ipsum dolor". Dziwnie sie składa, ale ten język jest jezykiem najwyższego poziomu, ktory zawsze stosuje się w fazie projektu. Stosują go tylko profesjonaliści żeby komunikować się między sobą, natomiast kiedy strona trafia do klienta, caly ten język jest usuwany, poniewaz jest on tak tajny, że developerzy nie chcą, zeby ktokolwiek o nim wiedział. 😂😂😂
Bardzo fajny materiał, zwłaszcza, że poza językami pojawiły się frameworki zalinkowane do konkretnych rozwiązań i języków. Sporo mi to poukładało w głowie, dzięki!
Muszę stwierdzić jedno, odkąd zacząłem interesować się IT, odkryłem, że najgorsze reklamy robią osoby z branży IT. "jeżeli nie chcesz zarabiać 10000 zł w 2 miesiące to pomiń tę reklamę!". Oczywiście, że pominę, z premedytacją
@@gracjanchudziak4755 Nie ma. JS jest oparty na open source i frameworkach, więc szybkość developmentu zależy w głównej mierze od selekcji gotowych rozwiązań. Oczywiście nie zastosowałbym JS w każdym biznesie ale w znacznej większości spokojnie.
@@kamil3409 każdy język się opiera na olej source i frameworkach. Czyli chcesz mi powiedzieć że JS jest lepszy/równy Pythonowi w AI, Kotlinowi w mobile, Golangowi w chmurze, R i Python w data science i czymkolwiek w backendzie?
@@rafamak897 Narzędzie ETL/ELT (AWS Glue, Microsoft DataFactory), w AWS istnieje narzędzie CDK obsługujące między innymi Pythona do generowania plików cloudformation. AWS Lambda również obsługuje pliki Pythona.
Python przypomina Basica i ma pełno bibliotek,w C,C++ jest tam gdzie wydajność.W C i C++ pisane są gry,programy i sterowniki,może być łączony z assemblerem jeśli chcemy coś na maxa zoptymalizować.
Już od jakiegoś czasu przymierzałem się do nauki tworzenia gier 2D, takie niespełnione pragnienie dzieciństwa :) Jako, że dziś jestem już dość stabilny życiowo, to czasu mam więcej i można wreszcie jakieś faktycznie marzenia spełniać. Teraz już wiem, że skupie się przez następne lata na silniku unity i języku C# :)
@@mikolasekz123 Jaki polecasz? Bo często czytam, że pod względem możliwości, poleca się unity do gier. Też tak na wstępie sprawdzałem, jakie ciekawe produkcje powstały, a też ograłem tytuły, Ori and the Blind Forest, Stardew Valley, Hollow Knight i każdy jest ciekawy i zupełnie inaczej wyglądający tytuł, a w przyszłości chciałbym uczestniczyć w jakiś mniejszych projektach i się zastanawiam, czy aby nie lepiej unity, chociażby z powodu jego popularności.
@@Kordian-x3r Na sam początek nie polecam silników pokroju Unity. Bo tak na prawdę 3/4 czasu to będzie googlowanie tego co robi i jak działa dana opcja. Albo jak zmodyfikować coś prostego w zasadzie. Do gier 2d lepiej albo wybrać jakieś proste środowisko na początek, bo wtedy widać co gdzie jest i nie trzeba się gimnastykować. To mogą być takie na prawdę proste środowiska jak "game maker" albo coś jego pokroju. A dopiero później przejść na Unity. Dużo osób które znam i robiły jakieś gry 2D to jednak wybierały pythona i biblioteki pygame albo arcade i tam pisało gry 2d.
@@mikolasekz123 Jeśli tak radzisz, to zacznę od takiej opcji. Ten program kojarzy mi się z dzieciństwa, chyba przełom 2003-2006 rok, ale wtedy to był jakiś bardzo prosty program do zabawy, nie wiedziałem, że aż tak się rozwinął, chyba że zbieżność nazw.
W dechę materiał jak wszystko na Twoim kanale, mega konkretnie tłumaczysz jak programować, pfff ja zamiast słuchać muzyki włączam Twoje tutoriale na SmartTV, dzieciaki też słuchają kto wie co z tego wyjdzie... :D
@@JakNauczycSieProgramowania Z moich obserwacji wynika, że tak :) znajomy programista, załatwia gry dla dzieciaków podobno już dla 3 latków istnieją zabawy ułatwiające naukę programowania to tak w ramach ciekawostki hehe. Każdy skill jest przydatny, kto wie może te zabawy będą dla nich korzystne w przyszłości :)
Nie do końca się z tym zgadzam, rust, c, c++ to języki z użyciem których można zrobić wszystko i to jeszcze znacznie optymalniej niż w innych językach. Do tej pory c, c++ były zbyt kosztowne, ale Rust to zmienia. Moim zdaniem w tej chwili wystarczy znać jeden język programowania czy system oraz skupić się na bibliotekach takich jak yew (odpowiednik react-a z webassembly), tensorflow (tak działa z rust-em), kernel linuxa (tak można modyfikować i pisać moduły) tokio (ekstremalnie szybki serwer REST Api), juniper (GraphQL) etc.
z filmiku wynika, że do bardziej rocket-science zastosowań (przemysł kosmiczny, branża medyczna itp.) odpowiedni będzie C++, a nie Java, czy to prawda? pomijam zastosowanie C++ w grach
Czy do portfolio na młodszego programistę wystarcza projekty, które działają konsoli czy jednak jakiś podstawowy frontend jest wymagany? np taka aplikacja typu fitness. Jestem w stanie zrobić jej podstawowe funkcjonalności, ale żeby działała w przeglądarce to już czarna magia. Co o tym sadzisz?
Mówisz tak szybko, że trzeba się mega skupić. :D Trochę za głośne w stosunku to Twojej mowy są efekty dźwiękowe jak np wjeżdżają napisy. Jestem rocznik 87' a czepiam się jak stara baba. 🙈
W filmie "Najdziwniejsze języki programowania" wskazywałem na Malbolge jako ten najtrudniejszy: th-cam.com/video/obhgNKcOhK8/w-d-xo.html Ale pozostałe języki, o których w tym filmie opowiadam, wcale nie wydają się dużo łatwiejsze ;)
Dziękuje. I dwie prośby. Czy mógłbyś pokazać na filmiku nowym jak wygląda zatrudnianie do pracy oraz jak wygląda pracowanie np. przy maszynach poprzez Javę?
@@2nopolis400 W temacie rekrutacji szykuję cały kurs: rekrutacjaprogramisty.pl/ - premiera już w lutym! Co dokładnie masz na myśli, mówiąc o pracowaniu na maszynach poprzez Javę?
Na Javie tworzy się instrukcje do maszyn . Tak? To w jaki sposob tworzy się je . I jak się na tym zarabia. Bo nie wiem jaką można mieć pracę języków programowania oprócz pracy w banku, tworzenia instrukcji oraz tworzenia gier.
Cześć :) czy ktoś mógłby mi polecić jakiś sposób na ułożenie wiedzy o core Java? Mam już trochę doświadczenia w webowce jako fullstack, ale nie ukrywam że niektóre pytania rekrutacyjne na rozmowach potrafią mnie zagiąć. Najfajniej gdyby było to w formie jakiegoś kursu albo może quizów? Nie przepadam za książkami jeśli chodzi o naukę programowania. Z góry dzięki za pomoc :)
Niestety bardzo wielu programistów zapomina o Embedded. Ale przez to jest to bardzo dobry kierunek na przyszłość. Na chwilę obecną ciężko o znalezienie alternatywy dla Embedded C. A coraz to szybszy rozwój Automotive powoduje, że na rynku potrzeba bardzo wielu specjalistów.
"Kopiują" nie jest raczej właściwym słowem, bo zazwyczaj rozwiązanie problemu, nad którym pracujesz, jest zdecydowanie bardziej złożone niż tylko ograniczenie się do zadania jednego pytania i uzyskania pojedynczej odpowiedzi. Z całą pewnością jednak większość programistów korzysta ze Stack Overflow regularnie i wykorzystuje we własnych rozwiązaniach znajdujące się tam odpowiedzi.
Mało na tym kanale mówi się o innych działkach IT jak Database Administrator albo nawet o testowaniu. Jeśli nie chcę być developerem to jaki jest roadmap dla takich ścieżek? :p
Mówi się mało, bo to kanał o programowaniu:) Tym się zajmuję i na tym się znam. Na pewno jednak bez względu na obraną ścieżkę niezbędna jest ogólna, uniwersalna wiedza z szeroko pojętej informatyki (sieci komputerowe, Linux, umiejętność rozwiązywania problemów algorytmicznych). Jeżeli chodzi o bardziej szczegółową roadmapę. to już musisz pytać ekspertów w tych dziedzinach. W temacie baz danych możesz zapoznać się z kanałem nieinformatyk: www.youtube.com/@nieinformatyk, a w temacie testowania z kanałem Oli Kunysz: www.youtube.com/@OlaKunysz.
Jeśli Ci się to podoba, to możesz to robić przecież hobbystycznie, a z czasem może zawodowo. Tak czy siak, zyskacz, bo będziesz robił to co lubisz. Jeśli natomiast chcesz się uczyć tylko by zdobyć lepszy zawód, to raczej sobie odpuść.
Nie rozumiem doboru języków. Gdzie jest C który ma szersze zastosowania niż C++ i którego jest porównywalna ilość w świecie, jeśli nie więcej? Nie bez powodu Kernel jest napisany w C a nie C++ ("bloody idea") komentował Torvaldis na pomysł wprowadzenia C++ do Kernela. Gdzie SQL, Go, R, Ada itd.? Są to ważne języki przecież i każdy ma swoją niszę w której bije konkurencje. Języki się miesza w filmie z frameworkami i bibliotekami co dobrze by było zaznaczyć, bo często widzę choćby wymienianie NodeJS jako "język programowania". Owszem, Java jest przestarzała czego dowodem jest powstanie Kotlina. Został wspomniany przestarzały Electron, a brak jego nowszego odpowiednika Tauri (znacznie lżejszy i szybszy). "JS po stronie backendowej to NodeJS i powiązane z nim frameworki" otóż nie tylko na NodeJS backend JSa stoi - współcześnie jest choćby Deno którego tworzył twórca Node. Python króluje rózwnież w Iot i wszędzie tam gdzie trzeba coś napisać szybko a nie wymaga dużo mocy obliczeniowej. Wśród ofert pracy dla chociażby C dewelopera można nierzadko spotkać wymaganą znajomość Pythona. PHP umiera i jest wypierany przez nowsze technologie - szybsze i łatwiejsze. Te 80% to zapewne wynikają z tego że WordPress stoi na PHP i dużo statycznych stron reklamowych czy blogów sobie w nim stoi ale trudno to podać jako argument za PHP. Wystarczy sobie spojrzeć na byle jakie statystyki by być świadomym, że PHP umiera i niedługo będzie jego znajomość wykorzystywana tylko do utrzymywania istniejących stron tak jak to jest z np. COBOLem. Odważna to teza że Django jest zamiennikiem JSa (te templaty to do aplikacji typu MPA i to też niewiele wymagających, bez JSa się nie obejdzie). Raczej powinno się tu wymienić WASM czy jako ciekawostkę PyScript czy Brython. O, Rust, szkoda że został potraktowany jako ciekawostka, bo współcześnie wszędzie go można użyć (ma nawet framework do frontendu znacznie szybszy od Reacta). Brakuje mi embedded jeszcze.
Hej. Jeśli chodzi o gry to wymieniłeś tylko dwa największe narzędzia, warto wspomnieć jeszcze o kilku innych taki jak Godot, GameMaker, renPy czy Corona.
Mobilne aplikacje i gry na Androida to Kotlin, język podobny do Javy. Przyjemny jeśli ktoś chce mieć trochę do o czynienia z frontem. Na filmie zupełnie pominięty a szkoda.
Oczywiście, ale musiałem zdecydować się na wybór kilku języków :) A co do C, to jest on wszędzie i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy :) Swoją drogą, polecam bardzo ciekawy artykuł na jego temat: faultlore.com/blah/c-isnt-a-language/
fajna recezja pominoles jeden najwaznejszy jezyk C najstarszy i najtrudniejszy jestem emerytem i zaczolem nauke od c jako choby. posiadasz super kit twoje jeboki sa b.drogie
Czy do jednego programu mozna wykorzystac wiele jezykow? Przypuśćmy, ze tworzysz gre w jednym języku i chcesz wykorzystać w niej sztuczna inteligencje napisana w innym języku.
Tak. Zasadniczo można połączyć każdy język z każdym. C z assemblerem, biblioteki napisane w C++ z pythonem JNI - interfejs do pisania wstawek w C++ do Javy itp.
No i nadal się nie dowiedziałem, to co opisuje TEMAT FILMIKU. Tak to jest, jak programista bierze się za filmiki. Każdy programista jest odklejony od rzeczywistości i tkwi w swoim świecie, co ciężko go zrozumieć, to tak jak u typowych graczy komputerowych. Będzie mi przytaczał Wiedźmina i San Andreas. Zmarnowane 8 minut życia.
🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/
🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/
🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/
🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
🔥 Kurs Java od podstaw www.javaodpodstaw.pl/
🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Wielka łapka w górę ode mnie - krótko, zwięźle i na temat! Obejrzałam wczoraj podczas treningu na bieżni i dziś obejrzałam ponownie, aby zanotować sobie kilka informacji. Dzięki!
Bardzo dobra i przystępna w odbiorze zwięzła formuła odcinka, dla mnie to na duży plus! Od roku programuje "korporacyjnie" w Javie (Pana filmy miały na pewno swoją sporą cegiełkę w tym że dostałem pracę jako Junior za co bardzo dziękuję!). Myślę że częstym wyborem dla programistów Javy jako następny język jest Kotlin, ponieważ może zastąpić (albo uzupełnić) Javę na backendzie, jest rozwijany przez JetBrains które wypuszcza chyba najlepsze IDE dla języków JVM'owych czy oferuje bardziej zwięzłą i czytelną składnię. Jakie są Pana przeczucia co do Kotlin Multiplatform? Jakie będzie miał szansę w starciu na popularność w aplikacjach mobilnych z Flutter'em + Dart'em? Pozdrawiam ;)
i to lubię, krótko, zwięźle i na temat
U nas seniorzy z webowki mówią, że na początek trzeba koniecznie przeczytać jedna niezbędna książkę niezbędną w budowie stron internetowych. "Lorem ipsum dolor". Dziwnie sie składa, ale ten język jest jezykiem najwyższego poziomu, ktory zawsze stosuje się w fazie projektu. Stosują go tylko profesjonaliści żeby komunikować się między sobą, natomiast kiedy strona trafia do klienta, caly ten język jest usuwany, poniewaz jest on tak tajny, że developerzy nie chcą, zeby ktokolwiek o nim wiedział. 😂😂😂
Konkretny film, podczas wspomnianego Frontendu i Framework'ów Java Scriptowych, przy Angularze warto zwrócić uwagę na TypeScript.
Pozdrawiam.
Jestem nastolatka i dopiero zaczynam z programowaniem. Nic z tego filmiku nie zrozumiałam ale i tak jest lepiej niż zazwyczaj. 👍
Zacznij od tego filmu: th-cam.com/video/01SlKRl9fjI/w-d-xo.html. Po kilku godzinach będziesz wiedzieć DUŻO więcej!
Bardzo fajny materiał, zwłaszcza, że poza językami pojawiły się frameworki zalinkowane do konkretnych rozwiązań i języków. Sporo mi to poukładało w głowie, dzięki!
Nareszcie, długo czekałem na taki film. W końcu sam wyszukałem co mnie interesuje, ale obejrzę przyda się.
Świetny materiał, bardzo dobrze wyjaśnione i przystępnie przedstawione! Jeśli mógłbym coś dodać to tylko to, że gorąco polecam Fluttera. :D
Świetny odcinek :D
Muszę stwierdzić jedno, odkąd zacząłem interesować się IT, odkryłem, że najgorsze reklamy robią osoby z branży IT.
"jeżeli nie chcesz zarabiać 10000 zł w 2 miesiące to pomiń tę reklamę!". Oczywiście, że pominę, z premedytacją
Dziękuję! ❤❤❤❤
JS - front , backend , mobile , chmura , AI , analiza danych. Dziękuję dobranoc :)
I wszędzie poza frontendem powinien umrzeć, a zresztą w samym frontendzie też jest do bani.
@@gracjanchudziak4755 Niby czemu? Mam background fullstack deva, używałem wielu języków i tym popieram swoją opinię
@@kamil3409 bo są lepsze języki (szybsze, prostsze, z szybszym czasem developmentu).
@@gracjanchudziak4755 Nie ma. JS jest oparty na open source i frameworkach, więc szybkość developmentu zależy w głównej mierze od selekcji gotowych rozwiązań. Oczywiście nie zastosowałbym JS w każdym biznesie ale w znacznej większości spokojnie.
@@kamil3409 każdy język się opiera na olej source i frameworkach. Czyli chcesz mi powiedzieć że JS jest lepszy/równy Pythonowi w AI, Kotlinowi w mobile, Golangowi w chmurze, R i Python w data science i czymkolwiek w backendzie?
O co chodzi z tym Kotlin Multiplatform i rewolucją jaką może wywołać? Kotlin czy Python na start?
Jak zwykle petarda!!!💥🔥
Spoko. Dzięki za info. :)
Python również w inżynierii danych oraz usługach cloud króluje :)
Zawsze zastanawiałem się jaki język rządzi w game devie. C++ zaskoczył ;)
Usługi cloud? Dokładnie co masz na myśli? Python wydaje się trochę jak kiedyś pascal
@@rafamak897 Narzędzie ETL/ELT (AWS Glue, Microsoft DataFactory), w AWS istnieje narzędzie CDK obsługujące między innymi Pythona do generowania plików cloudformation. AWS Lambda również obsługuje pliki Pythona.
JS do wszystkiego.
2:10 czy ja dobrze rozumiem? eliksir?
Na dole jest wyjaśnienie:) Miałem na myśli Electron.
@@JakNauczycSieProgramowaniadobrze, że są te napisy bo już myślałem że źle wymawiam lub o jakimś innym frameworku mowa😅
Super film. Pozdrawiam
Python przypomina Basica i ma pełno bibliotek,w C,C++ jest tam gdzie wydajność.W C i C++ pisane są gry,programy i sterowniki,może być łączony z assemblerem jeśli chcemy coś na maxa zoptymalizować.
Już od jakiegoś czasu przymierzałem się do nauki tworzenia gier 2D, takie niespełnione pragnienie dzieciństwa :) Jako, że dziś jestem już dość stabilny życiowo, to czasu mam więcej i można wreszcie jakieś faktycznie marzenia spełniać. Teraz już wiem, że skupie się przez następne lata na silniku unity i języku C# :)
Do pisania gier 2d nie polecam unity.
@@mikolasekz123 Jaki polecasz? Bo często czytam, że pod względem możliwości, poleca się unity do gier. Też tak na wstępie sprawdzałem, jakie ciekawe produkcje powstały, a też ograłem tytuły, Ori and the Blind Forest, Stardew Valley, Hollow Knight i każdy jest ciekawy i zupełnie inaczej wyglądający tytuł, a w przyszłości chciałbym uczestniczyć w jakiś mniejszych projektach i się zastanawiam, czy aby nie lepiej unity, chociażby z powodu jego popularności.
@@Kordian-x3r Na sam początek nie polecam silników pokroju Unity. Bo tak na prawdę 3/4 czasu to będzie googlowanie tego co robi i jak działa dana opcja. Albo jak zmodyfikować coś prostego w zasadzie.
Do gier 2d lepiej albo wybrać jakieś proste środowisko na początek, bo wtedy widać co gdzie jest i nie trzeba się gimnastykować. To mogą być takie na prawdę proste środowiska jak "game maker" albo coś jego pokroju. A dopiero później przejść na Unity.
Dużo osób które znam i robiły jakieś gry 2D to jednak wybierały pythona i biblioteki pygame albo arcade i tam pisało gry 2d.
@@mikolasekz123 Jeśli tak radzisz, to zacznę od takiej opcji. Ten program kojarzy mi się z dzieciństwa, chyba przełom 2003-2006 rok, ale wtedy to był jakiś bardzo prosty program do zabawy, nie wiedziałem, że aż tak się rozwinął, chyba że zbieżność nazw.
@@Kordian-x3r Wiesz, zawsze możesz iśc prosto w Unity, ale z doświadczenia mówię że większość czasu to będzie uczenie się interfejsu.
W dechę materiał jak wszystko na Twoim kanale, mega konkretnie tłumaczysz jak programować, pfff ja zamiast słuchać muzyki włączam Twoje tutoriale na SmartTV, dzieciaki też słuchają kto wie co z tego wyjdzie... :D
A chętnie słuchają? :D
@@JakNauczycSieProgramowania Z moich obserwacji wynika, że tak :) znajomy programista, załatwia gry dla dzieciaków podobno już dla 3 latków istnieją zabawy ułatwiające naukę programowania to tak w ramach ciekawostki hehe. Każdy skill jest przydatny, kto wie może te zabawy będą dla nich korzystne w przyszłości :)
Jak się ma na studiach głównie C to się ceni nawet C++
I jeszcze na zaliczenie program pisze sie na kartce a jak zapomni się srednika ocena niżej
@@kamilsmoka8147 Dokładnie. Test z kompilatora.
Dzisiaj właśnie pisałem kolosa z C++ na kartce XD
@@kosinek02 myślałem, że te czasy już minęły
@@jakubdomaszczynski3267 niestety :/
Nie do końca się z tym zgadzam, rust, c, c++ to języki z użyciem których można zrobić wszystko i to jeszcze znacznie optymalniej niż w innych językach. Do tej pory c, c++ były zbyt kosztowne, ale Rust to zmienia. Moim zdaniem w tej chwili wystarczy znać jeden język programowania czy system oraz skupić się na bibliotekach takich jak yew (odpowiednik react-a z webassembly), tensorflow (tak działa z rust-em), kernel linuxa (tak można modyfikować i pisać moduły) tokio (ekstremalnie szybki serwer REST Api), juniper (GraphQL) etc.
z filmiku wynika, że do bardziej rocket-science zastosowań (przemysł kosmiczny, branża medyczna itp.) odpowiedni będzie C++, a nie Java, czy to prawda? pomijam zastosowanie C++ w grach
Czekałem na ten odcinek haha
Bardzo pożyteczny film
Czy do portfolio na młodszego programistę wystarcza projekty, które działają konsoli czy jednak jakiś podstawowy frontend jest wymagany? np taka aplikacja typu fitness. Jestem w stanie zrobić jej podstawowe funkcjonalności, ale żeby działała w przeglądarce to już czarna magia. Co o tym sadzisz?
Jeżeli aplikujesz na stanowisko backend developera, frontend w Twoich projektach nie jest wymagany.
Mówisz tak szybko, że trzeba się mega skupić. :D Trochę za głośne w stosunku to Twojej mowy są efekty dźwiękowe jak np wjeżdżają napisy. Jestem rocznik 87' a czepiam się jak stara baba. 🙈
Mam pytanie. Jaki jest najtrudniejszy język programowania?
W filmie "Najdziwniejsze języki programowania" wskazywałem na Malbolge jako ten najtrudniejszy: th-cam.com/video/obhgNKcOhK8/w-d-xo.html
Ale pozostałe języki, o których w tym filmie opowiadam, wcale nie wydają się dużo łatwiejsze ;)
Dziękuje. I dwie prośby. Czy mógłbyś pokazać na filmiku nowym jak wygląda zatrudnianie do pracy oraz jak wygląda pracowanie np. przy maszynach poprzez Javę?
@@2nopolis400 W temacie rekrutacji szykuję cały kurs: rekrutacjaprogramisty.pl/ - premiera już w lutym!
Co dokładnie masz na myśli, mówiąc o pracowaniu na maszynach poprzez Javę?
Na Javie tworzy się instrukcje do maszyn . Tak? To w jaki sposob tworzy się je . I jak się na tym zarabia. Bo nie wiem jaką można mieć pracę języków programowania oprócz pracy w banku, tworzenia instrukcji oraz tworzenia gier.
Aktualnie uczę się c#, ponieważ chcę tworzyć proste gry w Unity. "Programowanie uzależnia, ale to akurat dobry nawyk"
"... nie taki język straszny, jak go kompilują." - zajebisty tekst.
A dziękuję:)
A jak ktoś chce tworzyć aplikacje desktopowe na linuksa?
Cześć :) czy ktoś mógłby mi polecić jakiś sposób na ułożenie wiedzy o core Java? Mam już trochę doświadczenia w webowce jako fullstack, ale nie ukrywam że niektóre pytania rekrutacyjne na rozmowach potrafią mnie zagiąć. Najfajniej gdyby było to w formie jakiegoś kursu albo może quizów? Nie przepadam za książkami jeśli chodzi o naukę programowania. Z góry dzięki za pomoc :)
A co z embedded ?
Niestety bardzo wielu programistów zapomina o Embedded. Ale przez to jest to bardzo dobry kierunek na przyszłość.
Na chwilę obecną ciężko o znalezienie alternatywy dla Embedded C. A coraz to szybszy rozwój Automotive powoduje, że na rynku potrzeba bardzo wielu specjalistów.
C króluje, micropythona też można spotkać (bardzo polecam btw.). Kombinują z Rustem ostatnio w embedded.
To prawda,że nawet doświadczeni programiści kopiują kody z stack overcflow?
"Kopiują" nie jest raczej właściwym słowem, bo zazwyczaj rozwiązanie problemu, nad którym pracujesz, jest zdecydowanie bardziej złożone niż tylko ograniczenie się do zadania jednego pytania i uzyskania pojedynczej odpowiedzi. Z całą pewnością jednak większość programistów korzysta ze Stack Overflow regularnie i wykorzystuje we własnych rozwiązaniach znajdujące się tam odpowiedzi.
super
Ja tam wolę adenotrifosforany, dysocjacje, zobojętniania i hybrydyzacje, ale programowania też bym chxiał się nauczyć.
Mało na tym kanale mówi się o innych działkach IT jak Database Administrator albo nawet o testowaniu. Jeśli nie chcę być developerem to jaki jest roadmap dla takich ścieżek? :p
Mówi się mało, bo to kanał o programowaniu:) Tym się zajmuję i na tym się znam.
Na pewno jednak bez względu na obraną ścieżkę niezbędna jest ogólna, uniwersalna wiedza z szeroko pojętej informatyki (sieci komputerowe, Linux, umiejętność rozwiązywania problemów algorytmicznych). Jeżeli chodzi o bardziej szczegółową roadmapę. to już musisz pytać ekspertów w tych dziedzinach.
W temacie baz danych możesz zapoznać się z kanałem nieinformatyk: www.youtube.com/@nieinformatyk, a w temacie testowania z kanałem Oli Kunysz: www.youtube.com/@OlaKunysz.
-Ile chcesz efektów dźwiękowych ?
-Wszystkie
*pop* *pop* *pop* *pop**pop*
XD
To tylko jeden efekt, ale mówię dużo ważnych rzeczy, więc często go używam 😀
To może zrobisz film o słownictwie w programowaniu bo dla osoby uczącej się jest to klopotliwe
Bardzo fajny pomysł!
Czy jest sens w wieku 30 lat uczyc sie programowania? Nie jest to za pozno zeby dostac sie gdziekolwiek do pierwszej pracy w IT?
Jeśli Ci się to podoba, to możesz to robić przecież hobbystycznie, a z czasem może zawodowo. Tak czy siak, zyskacz, bo będziesz robił to co lubisz. Jeśli natomiast chcesz się uczyć tylko by zdobyć lepszy zawód, to raczej sobie odpuść.
Czy kurs nadaje się dla młodzieży. Chodzi mi o 15 latka
15 lat to bardzo dobry wiek na rozpoczęcie nauki programowania!
Hej kamil czy zrobisz na swoim kanale kurs z tworzenia gier komputerowych urneal engine 5 + c++ czy wogule będzie coś takiego
Przepraszam- jako programista z 20 letnim stażem. Wytrzymałem 1 min. Nie wiem czy się śmiać czy płakać?
Ja jak oglądam siebie, i śmieję się i płaczę jednocześnie 😂😭
Dobra- postaram się wytrzymać z emocjami do konca filmu- ale wtedy to naprawdę nie ręczę za komentarze:)
GoodJob!
Mega
Nie rozumiem doboru języków. Gdzie jest C który ma szersze zastosowania niż C++ i którego jest porównywalna ilość w świecie, jeśli nie więcej? Nie bez powodu Kernel jest napisany w C a nie C++ ("bloody idea") komentował Torvaldis na pomysł wprowadzenia C++ do Kernela. Gdzie SQL, Go, R, Ada itd.? Są to ważne języki przecież i każdy ma swoją niszę w której bije konkurencje. Języki się miesza w filmie z frameworkami i bibliotekami co dobrze by było zaznaczyć, bo często widzę choćby wymienianie NodeJS jako "język programowania".
Owszem, Java jest przestarzała czego dowodem jest powstanie Kotlina.
Został wspomniany przestarzały Electron, a brak jego nowszego odpowiednika Tauri (znacznie lżejszy i szybszy).
"JS po stronie backendowej to NodeJS i powiązane z nim frameworki" otóż nie tylko na NodeJS backend JSa stoi - współcześnie jest choćby Deno którego tworzył twórca Node.
Python króluje rózwnież w Iot i wszędzie tam gdzie trzeba coś napisać szybko a nie wymaga dużo mocy obliczeniowej. Wśród ofert pracy dla chociażby C dewelopera można nierzadko spotkać wymaganą znajomość Pythona.
PHP umiera i jest wypierany przez nowsze technologie - szybsze i łatwiejsze. Te 80% to zapewne wynikają z tego że WordPress stoi na PHP i dużo statycznych stron reklamowych czy blogów sobie w nim stoi ale trudno to podać jako argument za PHP. Wystarczy sobie spojrzeć na byle jakie statystyki by być świadomym, że PHP umiera i niedługo będzie jego znajomość wykorzystywana tylko do utrzymywania istniejących stron tak jak to jest z np. COBOLem.
Odważna to teza że Django jest zamiennikiem JSa (te templaty to do aplikacji typu MPA i to też niewiele wymagających, bez JSa się nie obejdzie). Raczej powinno się tu wymienić WASM czy jako ciekawostkę PyScript czy Brython.
O, Rust, szkoda że został potraktowany jako ciekawostka, bo współcześnie wszędzie go można użyć (ma nawet framework do frontendu znacznie szybszy od Reacta).
Brakuje mi embedded jeszcze.
W przypadku tego typu filmów na coś trzeba się zdecydować i ja wybrałem akurat takie języki:)
Kliknąłem lajk :D
Myślę jednak że łatwiej jest ugotować wodę w garnku
Nie elixir tylko electron chyba? ;-)
Tak, w momencie, gdy to mówię, jest adnotacja, że się pomyliłem :)
@@JakNauczycSieProgramowania Potem było ok nie zauważałem adnotacji bo ja raczej słucham w tle filmiki na TH-cam :D
@@mariuszdrabik7119 A to teraz wszystko jasne 😀 Swoją drogą, ładna spostrzegawczość i podzielność uwagi, skoro filmu słuchasz w tle!
@@JakNauczycSieProgramowania Tak czasem jak robię coś mało zajmującego albo jadę autem :P
Fajny materiał, ale powiedziany trochę za szybko 😉
Hej. Jeśli chodzi o gry to wymieniłeś tylko dwa największe narzędzia, warto wspomnieć jeszcze o kilku innych taki jak Godot, GameMaker, renPy czy Corona.
Assembly jest najlepszym jezykiem.
Lepiej od razu w kodach binarnych (no, może być dla ułatwienia hex)
Mobilne aplikacje i gry na Androida to Kotlin, język podobny do Javy. Przyjemny jeśli ktoś chce mieć trochę do o czynienia z frontem. Na filmie zupełnie pominięty a szkoda.
Przecież mówię o Kotlinie w 5:50 :)
Jest jeszcze język wykorzystywany w programowaniu sprzętu. C jeszcze żyje. 😁
Oczywiście, ale musiałem zdecydować się na wybór kilku języków :) A co do C, to jest on wszędzie i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy :) Swoją drogą, polecam bardzo ciekawy artykuł na jego temat: faultlore.com/blah/c-isnt-a-language/
fajna recezja pominoles jeden najwaznejszy jezyk C najstarszy i najtrudniejszy jestem emerytem i zaczolem nauke od c jako choby. posiadasz super kit twoje jeboki sa b.drogie
Back-End: Go
Czy do jednego programu mozna wykorzystac wiele jezykow? Przypuśćmy, ze tworzysz gre w jednym języku i chcesz wykorzystać w niej sztuczna inteligencje napisana w innym języku.
Tak. Zasadniczo można połączyć każdy język z każdym. C z assemblerem, biblioteki napisane w C++ z pythonem JNI - interfejs do pisania wstawek w C++ do Javy itp.
Prosze przyciszyc te "plumkanie". Po jakims czasie nie da sie juz sluchac materialu.
Już myślałem, że zaproponuejsz pythona do gier 😂😂😂😂
C# Unity
C++ rakiwty gry medyka
Zbadaj sobie tarczyce
A co niepokojącego widzisz? Badałem pewnie z rok temu TSH i FT4, ale oczywiście od tamtej pory sporo mogło się zmienić.
@@JakNauczycSieProgramowania wszystko jest ok, nie przejmuj się ;p
No i nadal się nie dowiedziałem, to co opisuje TEMAT FILMIKU.
Tak to jest, jak programista bierze się za filmiki.
Każdy programista jest odklejony od rzeczywistości i tkwi w swoim świecie, co ciężko go zrozumieć, to tak jak u typowych graczy komputerowych. Będzie mi przytaczał Wiedźmina i San Andreas.
Zmarnowane 8 minut życia.
Ale ja nie jestem programistą tylko pisarzem 😅