szczerze niesamowita jakość materiałów jak na polski yt. dzięki wielkie za tak rozbudowaną wiedzę, twoje filmy dużo pomagają mi w nauce i szukaniu pracy w Javie :D pozdro
Wątpię by na yt "zagranicznym" była dużo lepsza jakość, a wiele rzeczy na polskim yt jest kopią tego co już wcześniej powstało. Ogólnie rzecz biorąc yt jest raczej słaby jeżeli chodzi o wiedzę akademicką. Jednocześnie akurat ten kanał w dziedzinie programowania jest bardzo wartościowy.
Mam 29lat, życie wywróciło mi się do góry nogami i po chwili przerwy oraz namysłu obrałam drogę IT. Zaczynam ją z Panem bo widzę że nikogo lepszego nie znajdę 😊
Dziękuję za ten materiał. Ja już 4 raz przystępuje do nauki pierwszy był Basic gdy miałem 20 lat, później w wieku 25 lat język C, następnie przerwa ( dziewczyna itd,), później w wieku 32 lat Java no i znów przerwa bo dwójka dzieci rok po roku. Teraz mam 37 lat i zaczynam znów z Javą, wiem że późno ale ja to programowanie od 17 lat cały czas zaczynałem i cos mi zawsze wyskoczyło. Mimo wszystko nie poddaje się i walczę nadal. Utknąłem na instalacji i konfiguracji Intelli :)
To tak jak i ja :D Ja zaczynałem w wieku 13 lat w 2006. No i tak się zabierałem, że nigdy nie mogłem do tego przysiąść na serio. :) Ale w wieku 13 lat to wszystko jest złe. Od podejścia wszystko się zaczyna, aż po motywację.
Kolejny bardzo dobry materiał :) Ja bym dodał jeszcze, że bardzo dużą rolę odgrywa umysł, jak bardzo jest wyćwiczony i rozwinięty, ja zaczynając naukę miałem słabo rozwinięte myślenie logiczne i bardzo słabo myślenie abstrakcyjne, rzuciłem się na C# i angielskie tutoriale i wziąłem wszystkiego za dużo na raz na głowę, za bardzo analizowałem każdą rzecz i uczyłem się jej na pamięć, przez co zmarnowałem jakieś 3 miesiące nauki, ciężko jest samoukowi na początku, ale mając ambicje i zaparcie można wszystko. Zrobiłem przerwę i zacząłem od nowa, inny język i trochę frontendu - nie popełniając tych samych błędów co poprzednio, z czasem mój umysł bardzo się wzmocnił, coś jak mięsień na siłowni ;) Robię już i domykam jakieś małe projekty i wrzucam je na githuba, niebawem nauczę się jeszcze frameworka i ruszam z poszukiwaniem pracy, a dla wszystkich którzy zaczynają życzę WYTRWAŁOŚCI no i musi was choć troszeczkę oprócz nerwów ekscytować, wtedy jest malina :)
@@wiktorwilk8862 Na razie robię bardzo dużo ćwiczeń z JS'a i moja nauka czystego programowania się delikatnie opóźniła bo nauczyłem się dość dobrze budować i pozycjonować strony (html, css, javascript + seo)i wykonałem parę komercyjnych mini-projektów które mam nadzieję, pomogą mi wyróżnić się na tle konkurencji :) Obecnie mam zamówienia na dwie kolejne strony a potem skupiam się mocno na obiektowości i frameworkach i w tym roku wiosna/lato będę biegał z CV :) Jedynie co mnie martwi to AI które może namieszać wśród juniorów :P Cieszy mnie fakt, że mogę już zarabiać pieniadze z tego co się nauczyłem ale chcę koniecznie nawet na staż w tym roku, jestem w stanie iść nawet na darmowy staż, żeby zdobyć doświadczenie :P Wrzucę update wiosną jak mi idzie poszukiwanie pracy ;)
Bardzo treściwy materiał 😊 Już dawno miałem zacząć "bawić się" w programowanie, ale kompletnie nie wiedziałem od czego zacząć. Fakt, w szkole miałem podstawy takich języków jak c++, czy java i na prawdę lubiłem tworzyć te mało skomplikowane programy, sprawiało mi to frajdę. Wykorzystam na pewno wiedzę, którą przekazujesz na tym kanale i kto wie, może kiedyś się uda. Od zawsze nauka czegokolwiek nie sprawiała mi problemów, zobaczymy jak tym razem.
Smuci mnie tylko fakt że dopiero teraz mi się ten kanał wyświetlił na YT myślałem o przebranżowieniu się na programistykę już kilka razy a tu widzę że jest wszystko jak na dłoni jak zacząć działać a nie tylko nad tym rozmyślać :D
Nigdy nie jest za późno na zmianę! I - dokładnie tak jak mówisz - trzeba przede wszystkim działać a nie rozmyślać, także skoro już tu trafiłeś, to do roboty :D A ja Cię tutaj serdecznie witam i trzymam kciuki za postępy w nauce!
Mnie zauroczył Python, a to już rok i dwa miesiące, odkąd zetknąłem się z Twoim kanałem, dzisiaj dopinam ostatnie szlify i lecę z rozsyłaniem CV :D! Jeżeli ktoś rozmyśla nad roadmapa, to gorąco polecam szczególnie osobom które nie wiedzą czego się uczyć. Pozdrawiam :D
@@NieZnaszMnieON90 Roadmapa Programisty, opowiadam o niej w odcinku: roadmapaprogramisty.pl/ A tak o niej opowiadałem w dniu premiery: th-cam.com/video/P4YG2WcWSbc/w-d-xo.html
Obejrzałem praktycznie wszystkie twoje filmiki zaadresowane na totalny początek, w tym "Jak nauczyć się programowania i zostać programistą?". Po obejrzeniu miałem swoje pierwsze wątpliwości co do tego, czy to w ogóle dla mnie i zagubienie w "z czym to się w ogóle je". Moją opinią właśnie od tego filmu każdy powinien zacząć, najwięcej wnosi na sam początek i ukierunkowuje kurs na faktyczne przejście z wyłącznie oglądania filmików na praktyczne wejście w temat i chęć do tego. Ogromne dzięki za przedstawienie kursu cs50, myślę, że bardzo mi to pomoże na głębsze zapoznanie się z tematem i zmusi do podjęcia pierwszych kroków !
IT to tak złożony temat, że praktycznie nie ma w nim konceptu, który da się opisać w kilku słowach i nie ma pytań, na które da się jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie. Niezależnie o czym mówimy zawsze w grę wchodzi wiele różnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę i od których wszystko zależy:)
Rok temu kupiłem nowego laptopa i pomyślałem, że skoro mam wreszcie przyzwoity sprzęt (zawsze miałem gruzy), to może nauczę się czegoś pozytecznego... To ogarnąłem kurs Photoshopa, montażu w Adobe Premier, ale natrafiłem na Twoje video "Java w 2h" i zacząłem oglądać, no bo dlaczego nie? Najwyżej wyłączę, jak mnie nie zainteresuje. Minął rok, a ja od maja zaczynam pracę, jako junior 🙂 oczywiście nie wystarczył sam You Tube, bo też zainwestowałem oszczędności w kurs i kupiłem chyba wszystkie książki w temacie, które tylko były dostępne na rynku, ale udało się 🙂 Więc można powiedzieć, że mnie zmotywowałeś i zaciekawiłeś. Dzięki i pozdrawiam!
Super! Dzięki, zabieram się do programowania po raz kolejny - tym razem z pobudek nie perspektywy zarobków - ale własnego celu i aplikacji którą chcę stworzyć, z potrzeby - i widzę, że w Twoim towarzystwie powrót do tych zagadnień będzie przyjemniejszy ;) Dzięki i pozdrawiam! Zostawiam subskrybcje przy 49,9k, mam nadzieje że dołożyłem się do 50tki! :D
też dokładnie mam taka miotywacje by nauczyć się mogąc robić specjalistyczne apki dla siebie dobrze bo na luzie bawiąc się (Bez presji czasu na wyniki nauki i realizację celu. Gdy ze 3 lata temu do tego pomysłu chciałem przystąpić z presją czasu na szybki efekt to przestraszył die wątpliwości (niepewności ile mi to zajmie i odpuściłem). Dopiero dzięki odkryciu tego kanału znów odżył mój entuzjazm potrzebujący wiary że po dekadach wdrożenie się znów będzie łatwe. sam tytuł filmu już to sugeruje a treść daje pewność już w ogóle że dobrze będzie się prowadzić dzięki tyłu wskazówką książkom i kursie perfekcja zajrzeć wszędzie mi karze bo już jak coś rozwojowego i fajnego robić to by dojść w tym do mistrzostwa potem pewnie taka zdolność (lu jej owoc) i komercyjnie przyda się ale wg mnie najlepiej o tym nie myśleć na wczesnym etapie by dobrze bo beztrosko bawić się w efektywna bo dla siebie naukę robiąc to co się lubi i na wyczucie (działając przyjemnie bez stresu niewygodnych zadań jako wyzwań)
Jak zwykle świetny i wartościowy materiał. Ja jako pracownik budowlany zaczynałem kilkukrotnie naukę ale trwała ona miesiąc i się poddawałem z powodu braku systematyczności. Dziś zaczynam po raz kolejny przekonałeś mnie :) książki zakupione, roadmapa zakupiona teraz tak jak z systematycznym bieganiem zaczynam z programowaniem. Pozdrawiam PS. pierdoly na TH-cam zabierają czas na tyle ze człowiek nie ma czasu na naukę programowania walczmy z lenistwiem !!! :)
Życze wytrwałości ;) choć mi też jej czasami brakuje ;). Zgadam się że TH-cam itp zabietają sporo czasu że czasami doba jest zakrótka albo lenistwo wygrywa.
@@yarpenzigrin1893 Studia skończyłem i obroniłem się i mam tytuł - Inż , plus jest taki że zdobyłem podstawową wiedze kilku jezyków programowania, w końcowym przemyśleniu postawiłem uczyć sie Java od podstaw i dlatego poszedłem na bootcamp.
@@Red8ullPL Można i tak. Ważne, że zadziałało. Robiłeś zwykły bootcamp czy jakiś bardziej zaawansowany jako studia podyplomowe? Jesteś zadowolony z rezultatów?
Ja bym jednak na pierwszym miejscu postawił pytanie "czego programistą chcesz być?": WWW, mobile, embeded, gry itd. i na tej podstawie wybrał język programowania jaki jest do tego używany. Bez sensu uczyć się losowych języków, których koncepcje będą raczej przeszkodą w zrozumieniu tego co najważniejsze w danej dziedzinie. Można zafiksować się na jakieś rozwiązania, które w innych zastosowaniach tylko przeszkodą. Np. po co zaczynać od programowania obiektowego jeśli to co chcemy robić wymaga języka, który obiektowy nie jest? Oczywiście potem można zmienić zdanie i język programowania, bo życie pisze różne scenariusze, ale żeby zacząć od losowych języków to imo jest błąd.
Pojekty, projekty i jeszcze raz projekty z pół roku zmarnowałem na tutoriale. Jeden duży projekt i tak zamknąłem się w rok ze znaleźeniem pracy jako developer. :) I już 5 miesiąc stażu leci .
@@JakNauczycSieProgramowania Ja akurat pracowałem w jeden amerykańskiej firmie z branży ecommerce i napisałem system przetwarzania i analizy danych w pythonie na backendzie i z JS z reactem na froncie . Uczyłem się wszystkiego w zależności od tego co potrzebowałem. Wyszedł z tego cakłkiem kompleksowy projekt i na pozycję juniora wystarczło z pocałowaniem rączki.
Z doswiadczenia widze jak duzo jest developerow, ktorzy przez to ze uczyli sie sami w domu, nie maja podstaw stricte algorytmicznych. Nie potrafia sobie do konca wyobrazic struktury danych z ktorymi pracuja. Mozna rzucic sie odrazu na jakis jezyk i kodowac bez fundamentalnej wiedzy, o ktorej wspomnialem wyzej, ale predzej czy pozniej te braki wyjda i nigdy nie staniesz sie naprawde dobry. W skrocie, naucz sie myslec jak programista, zbuduj podstawy i dopiero potem pisz kod, ktory rozumiesz.
Ja mam innego rodzaju pytanie. Planuje się przebranżowić i rozważam programowanie. Jak realne jest od razu na początku drogi zawodowej pracowanie z domu, bo na tym najbardziej mi zależy.
Super jakość Kamil! Polecam Twoja twórczość kazdemu kto wchodzi w świat programowania. Mam jednocześnie pytanie o materiały z których można się nauczyć informatycznej bazy pod programowanie o której mowisz w tym filmie. Gdzie znaleźć spis konceptów czy pojęć z zakresu informatyki które są takim "must have" programisty java lub android
Świtetny materiał i podsumowanie. Tego potrzbowałem - obejżę twoje filmy i kursy, i podsumuję opinię. Na ten moment podoba mi się sposób przekazywania wiedzy i konkrety. Pozdrawiam
Pasja informatyki jest taki kanal i tam jest wszytko wyjasnione jak w szkole . i jeszce jedno dla nowych ,jesli sie czegos uczysz to sie nauczyc tlyko zapamietac na kolejne 20 lat zebys bylperfekcyjny . pozrawiam i powodzenia
Tego szukałem, bardzo ci dziękuję. Takie mam przemyślenie po obejrzeniu materiału - czy jednak jeśli poczujemy tą "moc", że to jest ta pasja to nie powinniśmy też rozważyć jakiś studiów w tym kierunku? Myślę, że na pewno warto, gdy już będziemy zdecydowani. Nie wiem jaką ma opinie twórca kanału?
Dzięki za super film, jestem początkujący w temacie i z tego co mówisz wpadłem w pętle, uczę się, później z braku czasu przez pracę przerywam na tydzień, później wracam powtarzam a gdy już powtórzę znów nie mam czasu i mało nowej wiedzy przyswajam :/ dzięki Tobie mam większą motywację żeby wyjść z tej ramy i zacząć ze zdwojoną siłą!!
Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność! Lepiej się uczyć po godzinie dziennie ale faktycznie dzień w dzień niż robić sobie weekendowy maraton raz na kilka tygodni :) Trzymam kciuki!
Zacząłem naukę od BackEndu ale jak większość osób próbująca się przekwalifikować po zapoznaniu się z Frontendem postanowiłem zacząć HTML/CSS ( i mam nadzieję niedługo JS). Może zrobiłbyś coś odcinek dla osób z podobnej sytuacji? Nawet krótki typu: 5 pierwszych projektów. Mam jakieś podstawy, ale to bardzo małe bo dopiero zaczynam i uczę się tego w między czasie. Poradnik git. Pozdrawiam :)
Frontend to zupełnie nie moja działka, zrobię czasem coś prostego na własny użytek tak jak tutaj: th-cam.com/video/T9UtiKT5AnE/w-d-xo.html, ale nie jest to poziom, który pozwoliłby mi na dzielenie się wiedzą w tym zakresie. Planuję jedynie zrobić za jakiś czas odcinek wprowadzający do HTML, ale też właśnie z perspektywy osoby skupiającej się na backendzie. Sprawdź może ten kanał: th-cam.com/users/Jakzacz%C4%85%C4%87programowa%C4%87/featured. Oni skupiają się na frontendzie i fajnie to robią :) Pozdrawiam!
Jego udział w rynku jest marginalny (www.slintel.com/tech/source-code-management/github-vs-helixcore), sam się nigdy nie spotkałem z przypadkiem użycia tego narzędzia.
Bardzo fajna książka - dobrze przedstawiona wiedza, dużo praktycznych ćwiczeń, zdecydowanie możesz z nią spróbować. Po niej to przede wszystkim jak najwięcej własnych projektów :)
Te wszystkie kursy są prowadzone po Amgielsku. Polecasz może jakieś polskie kursy czy uczyć się perfekt angielskiego i uczestniczyć w tych zagranicznych kursów?
Angielski jest w IT praktycznie niezbędny i z całą pewnością warto go nadrobić, jeżeli masz w tym zakresie braki. Nie trzeba znać go perfekcyjnie, ważne, żeby rozumieć kursy, dokumentację, potrafić wyszukać w internecie rozwiązanie problemu. Jeżeli na tym etapie angielskie materiały sprawiają Ci jeszcze zbyt dużą trudność, korzystaj z polskich i jednocześnie ucz się angielskiego. Przetłumaczone wykłady z CS50 znajdziesz na kanale CodeGym: th-cam.com/video/WOvhPzWRUAY/w-d-xo.html, do tego możesz przejrzeć książki od Helionu: helion.pl/, szykuję też ebooka (premiera pod koniec miesiąca), w którym znajdzie się kilkadziesiąt sprawdzonych przeze mnie źródeł do nauki programowania: programistadzisiaj.pl/
Chciałbym zacząć robić strony internetowe. Znam podstawy Wordpress. Jaki kurs poleciłbyś komuś, kto chciałby zacząć robić strony internetowe od podstaw? Pozdrawiam
Do programowania potrzebna jest przede wszystkim wiedza a pozniej doswiadczenie. Nie da sie sensownie nauczyc programowania po paru kursach. To po prostu oszukiwanie ludzi. Dodam jeszcze, ze programowanie nie polega na pisaniu nowych kodów a najczesciej to szukanie bledów w juz istniejacych kodach i... Poprawianie ;) Ogarnialem kody skladajace sie z okolo 2 mln linii co wychodzilo okolo 40-50 tys. plików i kazdy z nich mial 1..60 wersji. Oprogramowanie korzystalo z bazy danych Oracle + obsluga byla wielowatkowa a kazdy z wielu klientów mial inna strukture bazy a to jak zachowa sie oprogramowanie zalezalo od okolo 2500 parametrów wejsciowych. Dodam jeszcze ze system mial 2 wersje graficzne i rozne wersje komponentów. Zdarzalo sie ze u klienta raz na 4 godziny pracy pojawial sie blad a tak oprogramowanie dzialalo wzorowo. Czas naprawy problemu to max.24 godziny od czasu zgloszenia. Dodam jeszcze, ze elementy graficzne byly dynamiczne zapisywane w czasie rzeczywistym w bazie danych.
Cześć, jak najbardziej ma to sens! Opowiadałem o tym tutaj: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html, będę też wracał do tego tematu w odcinku w przyszłym tygodniu.
Jak wygląda moja programistyczna przygoda? Hmm.... w ogóle nie wygląda, od mniej więcej 3 lat zabieram się za naukę programowania i zabrać się nie mogę. A że to jest "czarna magia" dla mnie, to pokutuje myśl że to jest trudne, trzeba dużo czasu poświęcić i to zniechęca, z drugiej strony coś mnie ciągnie do programowania, chcę to poznać, jestem ciekawy samego programowania. Dzięki serdeczne za ten materiał bardzo przejrzyście wytłumaczone.
Witam mam kilka pytań na start. Jaki jest realny wiek żeby zacząć naukę i mieć jeszcze szanse na znalezienie zatrudnienia? Jak i jest wymagany stopień znajomości języka angielskiego aby ukończyć np. kurs C550's lub inny podobny ?
Naukę możesz zacząć w dowolnym wieku, jeżeli chodzi o zatrudnienie to faktycznie większe szanse masz mając już te 19-20 lat niż 15-16. Jeżeli chodzi o górną granicę, to nikt na to nie patrzy, ale nie ma co się oszukiwać - im później tym trudniej, bo człowiek ma zazwyczaj więcej obowiązków a mniej czasu na naukę. Ale niedawno wymieniłem kilka wiadomości z jednym z widzów, który przebranżowił się będąc już po 50-tce, także to też jest do zrobienia. Jeżeli chodzi o angielski to musisz go znać na tyle, żeby rozumieć wykłady :) Na YT znajdziesz też polskie tłumaczenie CS50, także w razie potrzeby możesz się nim wspomagać.
Pogłębiasz wiedzę z zakresu technologii, które do tej pory poznałeś tak naprawdę tylko w podstawowym stopniu, poznajesz kolejne technologie, języki, możliwe rozwiązania, uczysz się dobrych praktyk, zarządzania projektem, projektowania architektury systemów, z czasem stajesz się też tą osobą, którą inni pytają często o radę czy proszą o pomoc. Podsumowując całość jednym zdaniem - uczysz się wszystkiego w szerszym zakresie i jednocześnie w pewne tematy wchodzisz jeszcze głębiej niż dotychczas. A w programowaniu zawsze jest coś do nauki :)
🔥 Sprawdź kurs Java od podstaw - od zera do Junior Developera: javaodpodstaw.pl/ 🔥 🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/ Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook Dołącz też tutaj: DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/ FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania ✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
19:33 Jestem ciekaw jak to się ma w kontekście pierwszej pracy? Przykładowo znając koncepty OOP, REST API czy po prostu schematy projektów webdev, warto rozglądać się za pracą niekoniecznie w stacku w którym najwięcej napisało się projektów? Np. większość projektów napisało się w c# ale próbuje się też składać cv do firm szukających osób do javy bo np. oba języki są przyjemne w pisaniu dla mnie. W teorii znając dany koncept, wystarczy przygotować się/poznać nowe frameworki/nowy stack itp. Czy takie podejście ma sens i zwiększa szanse na znalezienie pierwszej pracy czy wręcz przeciwnie?
O języku dobrze jest myśleć jako o całym ekosystemie, bo zakładając, że piszesz na co dzień w C#, Java będzie dla Ciebie podobna, ale pytanie na ile znasz biblioteki i frameworki, które zazwyczaj idą z Javą w parze. A to jest często rzecz, która jest bardzo ważna przy rekrutacji, trzymając się przykładu Javy, raczej na pewno wymagane będzie choćby podstawowe doświadczenie w Springu. Ale też nic nie jest takie zero - jedynkowe, bo może się okazać, że Twoje doświadczenie i projekty w C# będą na tyle ciekawe, że rekruter szukający programisty Java stwierdzi, że w ciągu kilku miesięcy nadrobisz to co potrzebne i wdrożysz się w projekt. Na pewno jeżeli masz 90% projektów w C#, musisz liczyć się z tym, że aplikując na Java Developera masz dużo mniejsze szanse niż gdy aplikujesz na .NET Developera, ale z drugiej strony wysyłając taką aplikację nic nie tracisz :)
Bardzo ciekawa technologia, nagrałem o Flutterze trzy odcinki: th-cam.com/video/_HI8P-TbnyA/w-d-xo.html th-cam.com/video/JnEQrgZpHh0/w-d-xo.html th-cam.com/video/iuGNFhxz4ZQ/w-d-xo.html
Super odcinek, jak zawsze konkretne porady dla początkujących, sam jestem osobą początkującą i ucze się java. Zdecydowałem się na (bootcamp 8 m-ce) i jestem w połowie, z którego jestem zadowolony ale czasami brakuje mi wytrwałości ale staram sie nie poddawać. I mam pytanko czy umiejetność wykorzystywania Gita za pomocą narzedzi takich jak intellij idea bądz innych (w zależności od jezyka) jest spotykana na początku drogi juniora - programisty ? czy raczej GIT CMD/Bash korzysta sie w pracy ??
Raczej w większości przypadków jest to czysta dowolność. Nikogo nie obchodzi czy używasz Basha czy operujesz z poziomu np Visual Studio . Uważam jednak, że warto znać obie opcje. Sam zaczynałem od używania Github desktop lub zarządzłem z poziomu VS. Z czasem jednak to Bash okazał się tą opcją która mi bardziej pasuje.
Korzystasz tak jak jest Ci wygodnie, ale po prostu musisz wiedzieć jak Git działa, bo różnica między konsolą a GUI jest taka, że w konsoli będziesz wpisywał na przykład git pull i git commit, a w GUI te dwie opcje wybierzesz z menu :) Ale wciąż musisz wiedzieć do czego służą, kiedy się której używa i co się wydarzy w repozytorium, gdy je wywołasz. Dlatego jestem zwolennikiem nauki Gita w konsoli i przejścia do GUI w momencie gdy doskonale rozumiesz, co się dzieje na każdym etapie pracy z repozytorium. Inna sprawa, że gdy ogarniesz konsolowe komendy prawdopodobnie przy nich zostaniesz :) Istotny jest również fakt, że w pracy możesz spotkać się z koniecznością użycia Gita w systemie bez interfejsu graficznego, gdy na przykład logujesz się na jakiś linuksowy serwer. Wtedy wyjścia już nie będzie, będziesz musiał umieć obsłużyć Gita przy pomocy konsolowych komend. GUI według mnie jest nieocenione w przypadku rozwiązywania konfliktów. I tak właśnie pracuję z Gitem - wszystko ogarniam z poziomu konsoli, konflikty rozwiązuję w IntelliJ.
Tak, zagadnienia, które poruszam w Roadmapie to taka uniwersalna, fundamentalna wiedza, na bazie której budujemy wszystko, co związane z nauką programowania. Tak więc jest ona wciąż aktualna i za 5-10 lat także będzie, ponieważ języki będą ewoluować, będą pojawiać się nowe technologie, ale ta podstawa zawsze pozostanie taka sama.
W pytaniu brakuje szczegółów, jakie to studia i gdzie. Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ studia dla samych studiów praktycznie nigdy nie są wartościowe. To co się liczy to, to czego się nauczysz, jaki jest prestiż uczelni na której studiujesz, co te studia mogą Ci zaoferować i jakie możliwości dzięki nim się otwierają.
Kumpel z zespołu dostał pracę po pół roku od rozpoczęcia nauki, ale to jest naprawdę wyjątkowy przypadek, bo żeby to się udało, musisz mieć perfekcyjnie ogarnięty plan, nauka musi Ci iść wyjątkowo sprawnie i do tego musisz dodać jeszcze pierwiastek szczęścia. Uważam, że realny czas to 12-18 miesięcy, oczywiście też zakładając, że wiesz co robisz i uczysz się systematycznie.
A jak wygląda na rynku zmiana stacku? Jak ktoś programuje kilka lat i jest seniorem, nagle wpada na pomysł, że chciałby pracować z inną technologią. Wtedy musi zaczynać całą ścieżkę od juniora?
Bycie seniorem to bardziej kwestia doświadczenia i posiadania szerokich kompetencji wykraczających poza znajomość jednego konkretnego stacku. Zazwyczaj rozwój w IT następuje na drodze ewolucji czyli realizując kolejne projekty i rozwiązując różne problemy, poznajesz kolejne technologie i wymieniasz się doświadczeniami z osobami, z którymi pracujesz. I wygląd to tak, że jeżeli interesujesz się innymi tematami niż te, z którymi pracujesz na co dzień, uczysz się ich na własną rękę, robisz własne projekty z użyciem nowych dla Ciebie technologii. I na przykład jeżeli od lat zajmujesz się tylko backendem i chcesz poznać lepiej frontend, najprawdopodobniej będziesz szukał takich możliwości w ramach firmy, w której pracujesz. Jeżeli jesteś seniorem to poznanie nowej technologii to nie jest nic trudnego, kilka, maksymalnie kilkanaście tygodni i w pracy z nową technologią czujesz się swobodnie :)
Taa, patrzenie na kilka języków na raz dla kogoś, kto w życiu nie widział programowania. To, że coś jest sensowne dla Ciebie jako człowieka, który ma już zbudowany pewien framework w głowie, to nie znaczy, że przyniesie to jakąkolwiek wartość dla kogoś, kto dopiero zaczyna. Większość osób stykając się z pierwszym językiem nie jest w stanie ogarnąć nawet składni dopóki trochę dłużej w nim nie popisze, czego wg. mnie logiczną konsekwencją jest to, że jeśli ktoś się weźmie za kilka języków na raz, to spędzi większość czasu na szukaniu brakujących średników, a nie na poznawaniu koncepcji programistycznych. Zresztą, dopóki ktoś nie napisze trochę działającego oprogramowania, to nie sądzę, aby był w stanie świadomie porównać kilka języków i wyciągnąć jakieś głębsze wnioski na temat wzorców itd., co najwyżej różnice w składni i np. rzeczy typu że w jednym języku jest coś łatwiej (zrobisz to 1 linijką) a w drugim trudniej (musisz napisać kilka linii).
Ale o to właśnie chodzi, żeby poznawać koncepcje programistyczne jako coś uniwersalnego, bez przywiązywania się do konkretnego języka i konkretnej składni. Bo programowanie to programowanie - nie ma znaczenia czy program, w którym użytkownik odgaduje wylosowaną liczbę napiszesz w C, Pythonie czy Scratchu. I bardzo fajnie jest to zrobione we wspomnianym CS50, gdzie osoby niemające żadnego doświadczenia z programowaniem w ciągu kilkunastu tygodni poznają między innymi C, Pythona, SQL, JavaScript oraz HTML. Polecam zapoznać się z tym kursem, bo od strony dydaktycznej to prawdziwe mistrzostwo. Nie bez powodu to najpopularniejszy kurs na Harvardzie :)
Mam takie proste pytanie dla osób które robią/ robiły kurs CS50. Czy dobrze zrozumiałam, że mogę robić ten kurs za darmo a następnie zdecydować w trakcie, albo nawet po, o tym czy chcę uzyskać płatny certyfikat?
Nagorzej jest wyplenic zle przwyzwyczajenia, ktore sie wynioslo z Amosa, potem Pascala czy nawet C. Chociaz z drugiej strony optymalizacja kodu to tez dobra nauka.
Kamilu, bardzo ciekawy materiał. Jednakże jakiś czas temu natknąłem się na kurs CS50 na jakiejś polskiej stronie i się zapisałem. Trochę się zniechęciłem, gdy zobaczyłem, że jest tam Scratch, którego już miałem w szkole podstawowej. Dlatego mam do ciebie pytanie. Warto przerobić tego Scratch'a czy przejść już dalej. Dodatkowo w wakacje kupiłem na Udemy kurs Python i od niego chciałbym od razu zacząć, ale twój film dał mi trochę do myślenia odnośnie nauki programowania i teraz nie wiem co robić. Proszę o odpowiedź z tym cs50
Scratch w CS50 służy do zilustrowania podstawowych konceptów dotyczących programowania, jeżeli rozumiesz już te podstawy, to spokojnie możesz przejść dalej :)
Cześć, cyberbezpieczeństwo to zupełnie nie mój temat, także niestety nie pomogę. Ale sprawdź może ten kanał: www.youtube.com/@MateuszChrobok Myślę też, że warto zacząć od jakiejś książki wprowadzającej do tematu.
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki, wkręcam się w temat cybezpieczeństwa, bez jakiego kolwiek zaplecza, z tego z co wiem pasuje rozumieć, na początku programowanie, więc oglądam Twój kanał, i postaram się przerobić Pythona, może jakiś kurs na Udemy. I Szkołę Security. Narazie jest chaotyczne, próbuję się zanurzyć w wszystkim, osłuchać, owidzieć, ale jak sam wspominałeś, nie zależnie od jakiego języka zacznę, schemat jest podobny. I chodzi o to, żeby rozumieć i co chodzi, i wydaje mi się, że cyberbezpieczenstwie szczególnie jest istotne rozumienie. Może się mylę:) pierwsze, miesiące pewnie będą ciężkie ogrom informacji, ale wierzę, że warto. Dzięki Kamil, świetnie się Ciebie słucha, sam konkret. Mam nadzieję postawić Ci kiedyś, smaczną kawusie :p Lub zakupić, Twoje materiały, w formie podziękowania. Dziękuje :)
@@tomaszpobuta959 Na pewno jeszcze przyda Ci się znajomość Linuxa. Takie absolutne podstawy (uniksowa konsola) pokazałem tutaj: th-cam.com/video/ioJybk5KMkU/w-d-xo.html, ale sprawdź też tę książkę: helion.pl/ksiazki/linux-wprowadzenie-do-wiersza-polecen-wydanie-ii-william-shotts,linwp2.htm#format/d A z kanałów na YT to jeszcze Network Chuck: www.youtube.com/@NetworkChuck
Jeżeli ktoś zaczyna naukę programowania w c++ a chciałby z kimś zacząć to zapraszam, uczę się po godzinach, dopiero zaczynam a w grupie wiadomo siła i lepsza motywacja !
Odcinek oczywiscie obejrzę, ale wykorzystam to, że jestem pierwszy na pytanie. Co Pan sądzi o android developerze w 2022r? Warto w to brnąć jesli to mi się podoba czy pójść nauką bardziej w backendy czy frontendy? Pozdrawiam i czekam na kurs gita :)
Cześć Kuba! Pisz do mnie normalnie po imieniu! :) Jak Ci się to podoba to pewnie! Rób to co Ci się podoba, a im więcej radości będzie Ci sprawiała nauka, tym większe i szybsze postępy będziesz miał. A tak jak mówię w pewnym momencie tego filmu - najważniejsze to po prostu nauczyć się programowania. Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chcesz zmienić obraną ścieżkę, to bez problemu to zrobisz :) Ja też się już nie mogę doczekać premiery kursu Gita :D
@@JakNauczycSieProgramowania Dziękuję za rady, ten kanał jest rewelacyjny :) Programowanie a właściwie nauka(bo jestem na samym początku) jest dla mnie nie tylko przyjemnością ale i motywacją do nauki angielskiego. Moja droga bedzie trudniejsza niż wszystkich bo na studia nie mam zamiaru już iść tylko zostanę samoukiem. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i w przyszłości za rok czy dwa będę mógł się nazwać pracownikiem IT :)
@@Kuba-cp9zs Jak dasz radę bez studiów to próbuj a co do apek mobilnych to przyjrzyj się Flutterowi. Szybciej ogarnąć jeden język do wszystkiego niż uczyć się osobno na każdą platformę.
@@yarpenzigrin1893 interesuje mnie bardziej tylko android. Poza tym z tego co zrozumialem w mobilkach dziala sie glownie na kotlin/java więc jak naucze sie jednego z tych jezykow to potem bede mogl uzyc go do backendow czy tam frontendow jesli mobilki mi się odwidzą
@@Kuba-cp9zs Trzymam kciuki! Pamiętaj, żeby pisać jak najwięcej kodu i realizować jak najwięcej projektów :) Powtarzam to do znudzenia, ale tak to w programowaniu wygląda - praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! I super, że uczysz się angielskiego, w programowaniu jest praktycznie niezbędny.
Po co programiście wiedza odnośnie sieci komputerowych albo jak działa komputer?? Programista musi nauczyć się myśleć, reszta to narzędzia i wystarczy znać pętle i if'y. Największy problem jaki sam popełniłem to oglądałem dużo materiałów online, samemu nic nie programując. Jak przyszło zrobić prostą liste TODO to nie wiedziałem za co się zabrać. Pomimo że na kursie wszystko rozumiałem ;p Ważna jest też umiejętność zadawania pytań w google, chociaż to przychodzi z czasem/praktyką.
Nie, nie wystarczy znać pętli i ifów, samo myślenie też nie wystarczy. Im więcej wiesz tym lepiej możesz dobrać rozwiązanie do sytuacji. Stwierdzić już na etapie planowania, że coś nie ma prawa zadziałać. Wiedzieć kiedy wystarczy naprawić widoczny błąd, a kiedy coś nie spina się na poziomie koncepcyjnym. Dobry programista dobiera rozwiązanie tak, aby było akceptowalne pod względem wydajności, szybkości implementacji, czytelności i rozszerzalności. Balansowanie pomiędzy tymi rzeczami to rodzaj sztuki. Wiadomo, dostaniesz i pewnie utrzymasz pracę jako programista myśląc na poziomie ifów i pętli i zostawiając resztę narzędziom, ale tu nie ma sufitu wiedzy. Jeśli celem jest tylko wypłata programisty to javascript / react + jakiś VScode automatyzujący ile się da i to wystarczy. Jeśli chce się czegoś więcej to każda wiedza może się okazać przydatna w najmniej spodziewanym momencie.
Niedawno Maciej Aniserowicz w jednym z newsletterów podrzucił link do tego wykładu Jakuba Kubryńskiego: th-cam.com/video/zq71CKfiB0g/w-d-xo.html Czy w takich sytuacjach też wystarczy znajomość pętli i if'ów? :) Im więcej umiemy, im więcej ogólnej wiedzy dookoła programowania mamy, tym łatwiej jest nam rozumieć problemy (zwłaszcza te niebanalne, a nie te, których rozwiązanie możemy znaleźć w pół minuty na Stack Overflow) i wypracowywać właściwe rozwiązania.
Dobremu programiście jak najbardziej jest potrzebna wiedza jak działa komputer. I to nie taka podstawowa, że jest procesor dysk się kreci i komputer się uruchamia. A przykładowo np jak procesor przetwarza liczby zmiennoprzecinkowe. Jak uzyskuje przechowuje dane w ram. O samych sposobie przetwarzania danych w postaci bajtów. Pozwoli to na pisanie o wiele lepszego kodu. Bo według mnie jest lepiej coś rozumieć niż po prostu wiedzieć. Mogę wiedzieć, że czasem dzielenie liczb zmiennoprzecinkowych daje niedokładny wynik. Ale jak rozumiem dlaczego tak się dzieje, jak komputer zapisuje takie liczby, to jestem wstanie przewidzieć skutki i wcześniej zdecydować jak napisać kod.
Haha. Czy ten komentarz pisał jakiś trol? Oczywiście, że można napisać "jakiś" kod bez znajomości szczegółów technicznych, ale będzie słabej jakości i z dużą ilością błędów, których bez znajomości technicznych nie naprawisz. Jak źle napiszesz przywołaną przez ciebie pętlę, to program może ci się zawiesić w runtime i nawet nie będziesz wiedział dlaczego bez znajomości np. tego jak działa RAM. Żeby napisać dobry kod, wiedza odnośnie działania maszyny na którą się pisze jest niezbędna.
Jedna i druga opcja jest równie perspektywiczna, także wszystko zależy od tego, co chcesz robić i z jakimi technologiami pracować. Jeżeli chodzi o finanse, to zarobki są przede wszystkim powiązane z Twoim doświadczeniem a nie konkretnym językiem programowania.
Tyle jest rzeczy do ogarniecia a ja od razu za Pythona sie wzialem nie posiadajac reszty wiedzy, jedno co moge powiedziec to bardzo szybko wchaniam wiedze, jezyk jest dla nie rozumialy i logiczny a co najwazniejsze daje mi duzo frajdy. Obecnie cos dukam z udemy czy wlasnie z kanalow YT narazie podstawy ale z tego co widze musze troszke cofnac sie i ponadrabiac stricte pewna wiedze z IT. To bedzie dluga droga a ciezko z systematycznoscia ostatnio ^^
To podejście jest jak najbardziej ok! Człowiek najszybciej się uczy, gdy robi coś, co mu się podoba, dlatego zawsze byłem zwolennikiem takiego podejścia do programowania, w którym człowiek szybko widzi fajne efekty. Podstawy teoretyczne, to jak to wszystko działa, są bardzo istotne, ale spokojnie możesz je nadrobić później, gdy już zajarasz się programowaniem :) Pisałem o tym tutaj: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/jak-sie-uczyc-programowania-nauka-od-podstaw-czy-projekty-z-tutoriali/ Co do systematyczności to ona jest bardzo, bardzo ważna :) Lepiej uczyć się codziennie po 1-2h niż raz na kilka tygodni robić sobie weekendowy maraton :) Trzymam kciuki za naukę!
@@JakNauczycSieProgramowania To wlasnie moj obecny blad, mimo, ze znalazlbym 1h dziennie na nauke i spial pasa to poswiecam mase godzin w weekend (nie czuje nawet jak ten czas przy tym leci). Mysle, ze to czas zmienic pewien nawyk :) Dzieki za rady!
@@kincara_3498 Miało wyjść ale wyszło lepiej... po roku pracy w branży w IT zostałem IT Service Managerem potrajając stawkę - myślę, że pójdę dalej w tym kierunku 😅
Hej, w sumie trochę inne pytanko, ale w jaki sposób szukać startupow ludzi firm konferencji itp nie mając dużej wiedzy z danego zakresu, czy może najpierw dużo się nauczyć później zacząć chodzić na konferencje spotkania etc? Chciałem zacząć od javascript (backendowy), bo osobiście nie wiem w czym chce dokładnie „robić”, dobry zły pomysł ? Jak np z przejściem pomiędzy js a java etc?
Cześć, nie do końca rozumiem pytanie dotyczące startupów, ludzi i konferencji - w jakim celu chcesz ich szukać i co dokładnie przez to rozumiesz? Jeżeli nie wiesz co dokładnie chcesz robić, ale chcesz zacząć od backendu w JavaScript to jest to jak najbardziej sensowna opcja na start. Tak jak mówię w filmie, najważniejsze to po prostu nauczyć się programowania, zmiana języka, gdy już masz pewne doświadczenie, to stosunkowo łatwa rzecz.
@@JakNauczycSieProgramowania 1. Chce szukać żeby poznawać ciekawe osoby od których mogę się czegoś nauczyć, startupy, wydaje mi się ze tam są często ludzie młodzi ogarnięci życiowo i tacy właśnie od których można wiele się nauczyć na których można się wzorować inspirować. 2. Nie wiem właśnie co dokładnie chce robić, zacząłem studia na kierunku cybersec (2sem AGH),ale jak narazie za bardzo nie widzę siebie w tej części „branży”, bardziej mnie jak narazie ciekawi tworzenie (trochę żałuje wyboru kierunku, ale z drugiej strony może warto mieć jakieś podstawy bezpieczeństwa a w większości programowania i tak trzeba uczyć się samemu ?), stąd właśnie chęć ogarnięcia na własna rękę programowania. Nie wiem do końca nawet co bym chciał w tym „programowaniu”. Myślałem o zaczęciu od javy? , pythona znam do mniej więcej klas, ale wpadł mi właśnie pomysł z js backendowym(node,express,ts,mongoDB, może react jakieś podstawy) , tylko chyba rynek zbytu juniorski nie za duży na to? 3. Czyli rzeczywiście ważne żeby jakiegokolwiek języka dobrze się nauczyć a dalej już jest prościej ?
@@sebuszqo3239 1. W każdym większym mieście są różnego rodzaju inicjatywy powiązane z programowaniem, jest np. JUG czyli Java User Group, w ramach której cyklicznie odbywają się spotkania entuzjastów Javy i pokrewnych technologii: dev.java/community/jugs/ JavaScriptowy świat ma na przykład WarsawJS: warsawjs.com/ i pewnie są tego odpowiedniki w innych miastach. Konkretnych nazw nie wskażę, ale szukaj pod hasłem meetupy programistyczne, na przykład tutaj: www.meetup.com/pl-PL/topics/programming-languages/ 2. Tak, wybranym kierunkiem studiów tak mocno się nie przejmuj. Cyber Security brzmi ciekawie a najważniejsze jest to, że są to studia inżynierskie na bardzo dobrej uczelni, co ma znaczenie przy szukaniu pierwszej pracy. Jeżeli chodzi o rynek juniorski to w Polsce faktycznie więcej ofert znajdziesz w Javie, Pythonie, C# niż w Node.js. Java na początek na pewno będzie bardzo spoko i moim zdaniem łatwiej będzie Ci przejść z Javy na przykład na Pythona czy JS niż odwrotnie. 3. Dokładnie, bo programowanie to zawsze te same zasady :) Jak wiesz o co w nim chodzi, to nowego języka czy technologii nauczysz się szybko.
@@JakNauczycSieProgramowania Hmm, dziękuje na początku za tak szeroka odpowiedź. Uściślając jeszcze dodam, samego js zacząłem się uczyć około 6 tygodni temu, dziennie staram się dodatkowo po około 1 h. Co do studiów, naprawdę się liczą nadal aż tak bardzo tego typu studia przy szukaniu pracy? Mówisz, że nie warto się za bardzo przejmować jeśli chodzi o całokształt, jednakże w sumie to jeśli chodzi o studia, dla mnie bardziej problemem jest to, że nie do końca czuje mój kierunek, tak jak pisałem wyżej większość rzeczy robie na sile, nie za bardzo mnie interesują te tematy jak się okazało po tych 2 semestrach już prawie, stąd tez się pojawiły pojedyncze wahania i chęci rezygnacji, (szczególnie obrzydzili mi sieci i język C, a wiem ze tego jest sporo na dalszych semestrach i powoduje to dodatkowa niechęć) . Jednak z drugiej strony czy nie warto się przemęczyć jeszcze 2.5 roku, żeby mieć „papierek”, no i zawsze jakieś podstawy, tudzież wiedza z bezpieczeństwa może się przydać nawet gdybym jednak dalej chciał pójść w ścieżkę typowo wytwarzania oprogramowania ? Hmm, może durnie zabrzmi pytanie, ale jak rozumiem, sugerować by się można, ze lepiej aktualnie porzucić swoje starania z tym backendowym js (ciężko z ofertami pracy na start, dodam ze chciałem uczyć się po kolei rzeczy z tych związanych tak jeszcze z 7 miesięcy, zanim coś innego do próby albo szukanie pierwszej pracy/stazu) i lepiej poleciec i spróbować javy na start? Bo później będzie potencjalnie łatwiej ? Dziękuje jeszcze raz za tak szeroka odpowiedź jaka otrzymałem 😃
jedna uniwersalna zasada, znajdź konkretny problem, który chcesz rozwiązać, i skup się na tym... nie potrafisz go znaleźć? może to nie jest zajęcie dla ciebie...
Jaki aspekt rekomendacji tego kursu uważasz za reklamę? Bo to trochę zarzut taki, jak byś powiedział, że robię kryptoreklamę mówiąc, że warto iść na studia :)
@@jerzyzbiaowiezy6249 Ale samo słowo "kryptoreklama" ma zabarwienie negatywne i sugeruje nieuczciwość z mojej strony. Zacytuję definicję z Wikipedii: "Kryptoreklama - ukryta działalność reklamowa wiążąca się z uzyskaniem przez dziennikarza bądź redakcję korzyści majątkowej lub osobistej od osoby bądź przedsiębiorstwa dążących do zamieszczenia przekazu reklamy sprawiającego wrażenie obiektywnej, redakcyjnej informacji." A w tym przypadku nie ma żadnej działalności reklamowej. NIe uzyskałem żadnej korzyści (ani majątkowej ani osobistej ani jakiejkolwiek innej), ukrywając reklamę pod płaszczykiem "obiektywnej informacji", tylko po prostu poleciłem najlepszy jaki znam kurs dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem. Kurs prowadzony na jednej z najlepszych uczelni na świecie (Harvard) i dostępny całkowicie za darmo.
@@jerzyzbiaowiezy6249 Ale to nie jest kwestia luzu albo jego braku, tylko tego, że słowa mają znaczenie. Na tym "portalu z filmikami" dzielę się swoim doświadczeniem regularnie od kilku lat i zawsze dbam o to, żeby wszystko co robię i mówię było uczciwe i przejrzyste. Jak jest reklama, to ją wyraźnie oznaczam. Jak promuję swojego ebooka lub kurs, to mocno to podkreślam. Dlatego jeżeli ktoś mi zarzuca ukrywanie reklamy, reaguję na to. I spoko, może niewłaściwie użyłeś słowa "kryptoreklama", zdarza się:) Pretensji o to nie mam, ale wyjaśnić taką sytuację zawsze warto :)
Czy to jest tu ktoś jeszcze, kto nie planuje może raczej zostać programistą, ale raczej ma mnóstwo pomysłów na swoje aplikacje i chciałby umieć je zrealizować? Pozdro!
Szczerze ? Wszystko to gówno prawda. Każdy jest inny - są jakieś pewnie sprawdzalne metody. Jeden będzie jechał kursem i przeplatał z to z praktyką. Inny będzie miał to w dupie i będzie klepał kod. Rekruter zadecyduje sam. Każdy ciągnie ten sam temat w nieskończoność. Przepis na sukces: 1) Nie narzucaj na siebie presji 2) Metoda małych kroków - 3h dziennie nauki ( faktycznej nauki ) gdzie 2h to pisanie kodu - w zupełności wystarczy 3) Motywacja i samozaparcie. Po roku - 1.5 roku spokojnie można kandydować. Logicznie trzeba iść do przodu
Tylko co w praktyce oznacza nienarzucanie sobie presji? I na czym powinna polegać motywacja i samozaparcie? Podobnie z pisaniem kodu - jaki kod pisać? Bo ten przepis wydaje się prosty, ale jednak brakuje w nim konkretów. Zresztą sam piszesz, że każdy jest inny, więc nie wiem czy drogę do zostania programistą faktycznie można zdefiniować w trzech krótkich punktach.
@@JakNauczycSieProgramowania ja uczylbym się tak by jak najszybciej zacząć pracę. Wtedy mam podwójny profit, hajs i możliwość nauki od ludzi madrzejszych odemnie. Na kanał wpadłem przypadkiem, nie wiem nic o jakości materiałów, ale kojarzą mi się takie filmiki z ludźmi którzy zamiast pisać kod i analizować kod innych. Siedzą i oglądają filmiki. To tak jak ktoś pyta jak się lepiej uczyć. Pisać komponenty czy całe projekty. Czy np pisanie całych projektów i lizanie backendu jeśli chce się iść w front to coś ok czy nie ? Tego nikt nie wie. Chcesz zmienić pracę wchodzisz na portal z ogłoszeniami, filtrujesz oferty dla juniora w danej dziedzinie i kujesz stack który występuje najczęściej. Albo idziesz w niszę.
2 ปีที่แล้ว
dosłuchałem 13 sekund i już się nie zgodzę nie ma czegoś takiego jak "umiem programować" "nie umiem programować" uczysz się ciągle i nie da się określić kiedy już umiesz a kiedy nie umiesz
2 ปีที่แล้ว
tak samo nie da się określić czasu nawet jeśli wiemy że ktoś bardzo szybko się uczy bo uczymy się programowania ciągle nie powiesz mi że już umiesz programować i się nie uczysz więcej
Oczywiście, że uczysz się zawsze i to jest w programowaniu najciekawsze - że zawsze jest coś nowego do nauki. Postawione na początku filmu pytanie "ile czasu potrzeba na naukę programowania" dotyczy czasu, który potrzebujesz od momentu, gdy zaczynasz naukę do momentu, gdy jesteś w stanie zacząć pracę jako programista.
A ja bym to porównał do grania na instumencie. Gram ponad 10 lat, pewne rzeczy są łatwe do zagrania, a pewnych nigdy w zyciu nie zagram. Czy to znaczy, że umiem albo nie umiem?
2 ปีที่แล้ว
@@MrKor4k ale nie jesteś w stanie powiedzieć że umiesz bo zagrałeś miłość miłość w zakopanym albo że nie umiesz bo nie potrafisz zagrać szopena ciągle się uczysz
zartem. Jak nauczyc sie programowania? Tak jak jazdy na rowerze, lapiesz za kierownice i krecisz nogami i patrzysz co z tego wychodzi. Ewentuanie zapisujesz sie na bootcamp prowadzony przez kolarzy , za 10k , i ogladasz ich rowerowe wycieczki z pokazem trickow. Tu na szczescie j trafnie zaczynasz od definicji bo wlasciwie czego sie uczymy ? Rozmawiania z takim magicznym stworkiem ludzkiej mysli jakim jest kompilator tudziez interpreter (sic!) ktory to stworek wie jak sie dogadac z sama zawartoscia pudelka zwanego komputerem i nim sterowac wg naszych zyczen. Nie wybacza braku przecinka ,kropki, spacji czy nawiasow ale doakonale za to tlumazy na jezyki miliarda zer i jedynek . Mozna powiedziec za Marianem Mazurem ze programowanie to ... Sterowanie , czyli wywieranie celowego plywu na procesy. (komputera) I zatem nauka programowania to nauka sterowania. Cybernetyka, od kybernos- ster. Lapiesz za ster i kierujesz gdzie plynie statek zwany urzadzeniem elektronicznym. hm mysle ze samo pisanie kodu (w dowolnie wybranym jezyku) juz obecnie nie jest w wiekszosci przemawianiem do komputera co ma robic , ale wlasnie rozmowa z kompilatorem -tlumaczem i nie ma sie co wkurzac na sprzet bo przeciez zawsze mozna uzyc kart perforowaych i jechac na golej blasze/ bare metal programing. i to jest wtedy ta definicja programowania Lunusa Torvalds . mowienie sprzetowi co ma robic. Mysle, ze w skrocie popieram ustalanie definicji i rozroznienie programowania od NAUKI programowania. zupelnie jak rozni sie mowienie po chinsku od procesu nauki chinskiego.
A czemu nie powiesz po prostu żeby poszedł na studia informatyczne i po drugim roku podjął staż? Oczywiście można zostać samoukiem i będzie to szybsza metoda nauki jeśli ktoś umie się zmobilizować i systematycznie się uczyć na własną rękę. W przeciwnym razie lepiej skończyć studia gdzie poznasz wiedzę w ustrukturyzowanej formie a na koniec jeszcze dostaniesz papierek, który na początku kariery jednak coś znaczy.
Zawsze polecam studia informatyczne, tutaj jest kilka filmów, w których podkreślałem zalety studiowania: th-cam.com/video/ohhxZrWPPjI/w-d-xo.html th-cam.com/video/m77qz5vu3lk/w-d-xo.html th-cam.com/video/nZ3iHSJNF8I/w-d-xo.html th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html Ale studia wymagają bardzo dużo samodzielności. Jeżeli nie będziemy mieli dobrego planu, to wykorzystamy tylko ułamek tego, co mogą nam dać :)
Jak najbardziej możesz korzystać z polskich źródeł przy nauce programowania, ale na pewno dobrze jest się równolegle uczyć angielskiego. Zobacz też co na ten temat opowiadałem w tym filmie: th-cam.com/video/WOmNMfBMcbw/w-d-xo.html
Najprostsza droga do nauki programowania. 1. Kupić najnowsze wydanie książki Jerzego Grębosza "Symfonia C++" (Teraz to już chyba ma tytuł "Opus magnum C++11"). Można też wypożyczyć z biblioteki. 2. Zrobić wielki kubek {herbarty || kawy} i zacząć czytać pierwsze rozdziały. 3. Zainstalować kompilator, najlepiej gcc. 4. Przerabiać przykłady z książki i ramach poznanego materiału pisać własne małe programiki (np. "Sterowanie wypiekiem ciasta lub przelicznik proporcji składników"). Dlaczego ta książka a nie tutoriale? W tej książce jest wszystko i napisana bardzo przyjaznym językiem, bez naukowego zadęcia. Oprócz semantyki c i c++ jest jeszcze coś czego nie mają tutoriale liczące po kilka stron, wyjaśnienia dlaczego i kiedy stosujemy obiekty, dziedziczenie, obsługa strumieni.. Jeszcze jedna zaleta, można zabrać do sracza :) Dlaczego c i c++? Java, PHP i Javascript mają podobną składnię
Nie wiem ludzie co wy tak się próbujecie wbić do IT i męczyć pasjonatów po studiach, którzy programują od dziecka. Coraz mniej ofert na juniorów, bo bardziej opłaca się wziąć studenta IT na staż. Wiadomo - nikt nie będzie się męczył z kimś z bootcampa, kto w wieku 40 lat usłyszał, że można w IT dużo zarobić to się przebranżowi. A potem próbują rywalizować z ludźmi w wieku 20 lat, którzy są w stanie klepać kod dzień i noc ;) Nie myślcie, że znajdziecie pracę w dobrej firmie. U mnie jak ktoś skończył jakikolwiek bootcamp a nie studia IT na topowej politechnice w Polsce to od razu odpada, bo szkoda czasu w dłuższej perspektywie na takie jednostki. Po prostu jak ktoś nie programował od małego tylko spadł z choinki, bo usłyszał o pieniądzach to nie będzie nigdy programista tylko co najwyżej klepaczem.
Nie uważam, że trzeba programować od dziecka, żeby być dobrym programistą. Znam wiele osób, które swoją przygodę z programowaniem zaczęły dopiero na studiach i są absolutnie doskonałe w tym co robią. Problem jest faktycznie w nierealnych oczekiwaniach typu "pójdę na bootcamp, pouczę się trzy miesiące i będę zarabiał 15k". Sama motywacja finansowa nie jest niczym złym (bo to normalne, że ktoś chce dużo zarabiać), ale często nie idzie to w parze ze świadomością, ile pracy należy włożyć w naukę programowania. A dobre zarobki nie biorą się znikąd. Co do przyjmowania do pracy osób, które nauczyły się programowania na własną rękę i osób po studiach informatycznych - większość firm nie odrzuca tych pierwszych kandydatów dla zasady, tylko dlatego, że większość tych kandydatów po prostu umie za mało. Bo problemem nie jest to, że ktoś uczy się programowania na własną rękę. Problemem jest to, że często po jednej stronie mamy osobę, która studiowała 3,5 roku, napisała kilkadziesiąt projektów i spędziła kilka tysięcy godzin na nauce, a po drugiej stronie mamy osobę, która poświęciła tych godzin 10 razy mniej a zamiast kilkudziesięciu projektów ma na koncie jeden i to przepisany z tutoriala.
Nie polecam programowania. Sam siedzę w tym parę lat i nie polecam. Teraz w czasie pandemii muszę pracować zdalnie z mojego domu. Śpię w tym samym miejscu co pracuję. Muszę zużywać mój prąd i nikt mi nie zwraca tych kosztów. Samochód stoi i jeżdżę nim tylko na zakupy. Serio mógłbym wymieniać w nieskończoność ale po co. Najgorsze jest chyba wstawanie 5 min przed rozpoczęciem pracy... Masakra bo zanim się wybudze to siedzę i patrzę w sufit 40 minut
Zdecydowanie się opłaca, bo dzięki AI zarówno programowanie jak i całe IT będą się rozwijać jeszcze bardziej niż dotychczas. Zobacz mój ostatni film, w którym znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania oraz rady dotyczące wejścia do branży IT: th-cam.com/video/01SlKRl9fjI/w-d-xo.html
Przetłumaczone na polski wykłady z CS50 można znaleźć na kanale CodeGym, ale też zawsze mówię o tym, żeby uczyć się angielskiego równolegle z programowaniem:)
szczerze niesamowita jakość materiałów jak na polski yt. dzięki wielkie za tak rozbudowaną wiedzę, twoje filmy dużo pomagają mi w nauce i szukaniu pracy w Javie :D pozdro
Porzuciłeś dowództwo?
Dzięki za ten komentarz i mega się cieszę, że moje filmy pomagają Ci w nauce! Co do jakości materiałów - będzie jeszcze lepiej :)
Wątpię by na yt "zagranicznym" była dużo lepsza jakość, a wiele rzeczy na polskim yt jest kopią tego co już wcześniej powstało. Ogólnie rzecz biorąc yt jest raczej słaby jeżeli chodzi o wiedzę akademicką. Jednocześnie akurat ten kanał w dziedzinie programowania jest bardzo wartościowy.
.RX.
i jak idzie nauka i szukanie pracy?
Mam 29lat, życie wywróciło mi się do góry nogami i po chwili przerwy oraz namysłu obrałam drogę IT. Zaczynam ją z Panem bo widzę że nikogo lepszego nie znajdę 😊
Jak idzie?
@@mareksobczak6406 dołaczam się
@agnieszkakowalska9800 jak tam ci idzie nauka ?
Twój kanał jest świetny! Bardzo dziękuję ci za zaangażowanie i pasję
Dziękuję za ten film, od jakiegoś czasu interesuję się Pythonem i ta dawka wiedzy z pewnością się przyda :)
Dziękuję za ten materiał. Ja już 4 raz przystępuje do nauki pierwszy był Basic gdy miałem 20 lat, później w wieku 25 lat język C, następnie przerwa ( dziewczyna itd,), później w wieku 32 lat Java no i znów przerwa bo dwójka dzieci rok po roku. Teraz mam 37 lat i zaczynam znów z Javą, wiem że późno ale ja to programowanie od 17 lat cały czas zaczynałem i cos mi zawsze wyskoczyło. Mimo wszystko nie poddaje się i walczę nadal. Utknąłem na instalacji i konfiguracji Intelli :)
To tak jak i ja :D Ja zaczynałem w wieku 13 lat w 2006. No i tak się zabierałem, że nigdy nie mogłem do tego przysiąść na serio. :) Ale w wieku 13 lat to wszystko jest złe. Od podejścia wszystko się zaczyna, aż po motywację.
Kolejny bardzo dobry materiał :) Ja bym dodał jeszcze, że bardzo dużą rolę odgrywa umysł, jak bardzo jest wyćwiczony i rozwinięty, ja zaczynając naukę miałem słabo rozwinięte myślenie logiczne i bardzo słabo myślenie abstrakcyjne, rzuciłem się na C# i angielskie tutoriale i wziąłem wszystkiego za dużo na raz na głowę, za bardzo analizowałem każdą rzecz i uczyłem się jej na pamięć, przez co zmarnowałem jakieś 3 miesiące nauki, ciężko jest samoukowi na początku, ale mając ambicje i zaparcie można wszystko. Zrobiłem przerwę i zacząłem od nowa, inny język i trochę frontendu - nie popełniając tych samych błędów co poprzednio, z czasem mój umysł bardzo się wzmocnił, coś jak mięsień na siłowni ;) Robię już i domykam jakieś małe projekty i wrzucam je na githuba, niebawem nauczę się jeszcze frameworka i ruszam z poszukiwaniem pracy, a dla wszystkich którzy zaczynają życzę WYTRWAŁOŚCI no i musi was choć troszeczkę oprócz nerwów ekscytować, wtedy jest malina :)
Udało się?
@Wiktor Augustyniak jakiś update? ;]
@@wiktorwilk8862 Na razie robię bardzo dużo ćwiczeń z JS'a i moja nauka czystego programowania się delikatnie opóźniła bo nauczyłem się dość dobrze budować i pozycjonować strony (html, css, javascript + seo)i wykonałem parę komercyjnych mini-projektów które mam nadzieję, pomogą mi wyróżnić się na tle konkurencji :) Obecnie mam zamówienia na dwie kolejne strony a potem skupiam się mocno na obiektowości i frameworkach i w tym roku wiosna/lato będę biegał z CV :) Jedynie co mnie martwi to AI które może namieszać wśród juniorów :P Cieszy mnie fakt, że mogę już zarabiać pieniadze z tego co się nauczyłem ale chcę koniecznie nawet na staż w tym roku, jestem w stanie iść nawet na darmowy staż, żeby zdobyć doświadczenie :P Wrzucę update wiosną jak mi idzie poszukiwanie pracy ;)
@@noxagen Zamówienia na strony ogarniasz sobie z jakieś grupek czy jak to wygląda jeśli można wiedzieć? :)
@@wiktorwilk8862 od lutego pracuje jako junior frontend
Bardzo treściwy materiał 😊 Już dawno miałem zacząć "bawić się" w programowanie, ale kompletnie nie wiedziałem od czego zacząć. Fakt, w szkole miałem podstawy takich języków jak c++, czy java i na prawdę lubiłem tworzyć te mało skomplikowane programy, sprawiało mi to frajdę. Wykorzystam na pewno wiedzę, którą przekazujesz na tym kanale i kto wie, może kiedyś się uda. Od zawsze nauka czegokolwiek nie sprawiała mi problemów, zobaczymy jak tym razem.
Mega, trzymam kciuki za naukę!
Smuci mnie tylko fakt że dopiero teraz mi się ten kanał wyświetlił na YT myślałem o przebranżowieniu się na programistykę już kilka razy a tu widzę że jest wszystko jak na dłoni jak zacząć działać a nie tylko nad tym rozmyślać :D
Nigdy nie jest za późno na zmianę! I - dokładnie tak jak mówisz - trzeba przede wszystkim działać a nie rozmyślać, także skoro już tu trafiłeś, to do roboty :D
A ja Cię tutaj serdecznie witam i trzymam kciuki za postępy w nauce!
Dla zasięgu!
Mnie zauroczył Python, a to już rok i dwa miesiące, odkąd zetknąłem się z Twoim kanałem, dzisiaj dopinam ostatnie szlify i lecę z rozsyłaniem CV :D! Jeżeli ktoś rozmyśla nad roadmapa, to gorąco polecam szczególnie osobom które nie wiedzą czego się uczyć. Pozdrawiam :D
Cieszę się, że podoba Ci się Roadmapa i cieszę się też, że aplikujesz do pracy! Trzymam mocno kciuki!
co to roadmapa
@@NieZnaszMnieON90 Roadmapa Programisty, opowiadam o niej w odcinku: roadmapaprogramisty.pl/
A tak o niej opowiadałem w dniu premiery: th-cam.com/video/P4YG2WcWSbc/w-d-xo.html
Dziękuję
Super sprawa dzięki
Obejrzałem praktycznie wszystkie twoje filmiki zaadresowane na totalny początek, w tym "Jak nauczyć się programowania i zostać programistą?". Po obejrzeniu miałem swoje pierwsze wątpliwości co do tego, czy to w ogóle dla mnie i zagubienie w "z czym to się w ogóle je". Moją opinią właśnie od tego filmu każdy powinien zacząć, najwięcej wnosi na sam początek i ukierunkowuje kurs na faktyczne przejście z wyłącznie oglądania filmików na praktyczne wejście w temat i chęć do tego. Ogromne dzięki za przedstawienie kursu cs50, myślę, że bardzo mi to pomoże na głębsze zapoznanie się z tematem i zmusi do podjęcia pierwszych kroków !
Korzystasz w wersji polskiej czy angielskiej kursu?
"to zależy" to już chyba slogan w IT
IT to tak złożony temat, że praktycznie nie ma w nim konceptu, który da się opisać w kilku słowach i nie ma pytań, na które da się jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie. Niezależnie o czym mówimy zawsze w grę wchodzi wiele różnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę i od których wszystko zależy:)
Mega fajny i wartościowy kontent tworzysz Kamil!
😉🙂
Rok temu kupiłem nowego laptopa i pomyślałem, że skoro mam wreszcie przyzwoity sprzęt (zawsze miałem gruzy), to może nauczę się czegoś pozytecznego... To ogarnąłem kurs Photoshopa, montażu w Adobe Premier, ale natrafiłem na Twoje video "Java w 2h" i zacząłem oglądać, no bo dlaczego nie? Najwyżej wyłączę, jak mnie nie zainteresuje. Minął rok, a ja od maja zaczynam pracę, jako junior 🙂 oczywiście nie wystarczył sam You Tube, bo też zainwestowałem oszczędności w kurs i kupiłem chyba wszystkie książki w temacie, które tylko były dostępne na rynku, ale udało się 🙂 Więc można powiedzieć, że mnie zmotywowałeś i zaciekawiłeś. Dzięki i pozdrawiam!
@Agrafka Agrafka troszkę więcej niż kolega. Ale mi też pomogła znajomość języków, bo w młodzieńczych latach łatwo mi przychodziła nauka.
Komentarz taktyczny, dzięki 🙂
Super! Dzięki, zabieram się do programowania po raz kolejny - tym razem z pobudek nie perspektywy zarobków - ale własnego celu i aplikacji którą chcę stworzyć, z potrzeby - i widzę, że w Twoim towarzystwie powrót do tych zagadnień będzie przyjemniejszy ;)
Dzięki i pozdrawiam! Zostawiam subskrybcje przy 49,9k, mam nadzieje że dołożyłem się do 50tki! :D
też dokładnie mam taka miotywacje by nauczyć się mogąc robić specjalistyczne apki dla siebie dobrze bo na luzie bawiąc się (Bez presji czasu na wyniki nauki i realizację celu. Gdy ze 3 lata temu do tego pomysłu chciałem przystąpić z presją czasu na szybki efekt to przestraszył die wątpliwości (niepewności ile mi to zajmie i odpuściłem).
Dopiero dzięki odkryciu tego kanału znów odżył mój entuzjazm potrzebujący wiary że po dekadach wdrożenie się znów będzie łatwe.
sam tytuł filmu już to sugeruje a treść daje pewność już w ogóle że dobrze będzie się prowadzić dzięki tyłu wskazówką książkom i kursie
perfekcja zajrzeć wszędzie mi karze bo już jak coś rozwojowego i fajnego robić to by dojść w tym do mistrzostwa
potem pewnie taka zdolność (lu jej owoc) i komercyjnie przyda się
ale wg mnie najlepiej o tym nie myśleć na wczesnym etapie by dobrze bo beztrosko bawić się w efektywna bo dla siebie naukę robiąc to co się lubi i na wyczucie (działając przyjemnie bez stresu niewygodnych zadań jako wyzwań)
spoko film, teraz jestem już mądrzejszy i bardziej ukierunkowany w drodze do programowania :D dzięki 😉
Super materiał dzięki😘👍
Jak zwykle świetny i wartościowy materiał. Ja jako pracownik budowlany zaczynałem kilkukrotnie naukę ale trwała ona miesiąc i się poddawałem z powodu braku systematyczności. Dziś zaczynam po raz kolejny przekonałeś mnie :) książki zakupione, roadmapa zakupiona teraz tak jak z systematycznym bieganiem zaczynam z programowaniem. Pozdrawiam
PS. pierdoly na TH-cam zabierają czas na tyle ze człowiek nie ma czasu na naukę programowania walczmy z lenistwiem !!! :)
Życze wytrwałości ;) choć mi też jej czasami brakuje ;). Zgadam się że TH-cam itp zabietają sporo czasu że czasami doba jest zakrótka albo lenistwo wygrywa.
A może po prostu idź na studia zaoczne z informatyki?
@@yarpenzigrin1893 Studia skończyłem i obroniłem się i mam tytuł - Inż , plus jest taki że zdobyłem podstawową wiedze kilku jezyków programowania, w końcowym przemyśleniu postawiłem uczyć sie Java od podstaw i dlatego poszedłem na bootcamp.
@@Red8ullPL Można i tak. Ważne, że zadziałało. Robiłeś zwykły bootcamp czy jakiś bardziej zaawansowany jako studia podyplomowe? Jesteś zadowolony z rezultatów?
@@yarpenzigrin1893 Powiem Ci tak ze nawet zastanawiałem się nad robieniem mgr ale zdecydowalem sie na zwykly bootcamp i póki co jestem zadowolony.
Też uważam, że lepiej omijać błędy, niż się na nich uczyć. Jeśli już, to zawsze uczę się na błędach ludzi, którzy skorzystali z moich rad. 😂
Hahahah i to jest podejście człowieka sukcesu :D
Ja bym jednak na pierwszym miejscu postawił pytanie "czego programistą chcesz być?": WWW, mobile, embeded, gry itd. i na tej podstawie wybrał język programowania jaki jest do tego używany. Bez sensu uczyć się losowych języków, których koncepcje będą raczej przeszkodą w zrozumieniu tego co najważniejsze w danej dziedzinie. Można zafiksować się na jakieś rozwiązania, które w innych zastosowaniach tylko przeszkodą. Np. po co zaczynać od programowania obiektowego jeśli to co chcemy robić wymaga języka, który obiektowy nie jest?
Oczywiście potem można zmienić zdanie i język programowania, bo życie pisze różne scenariusze, ale żeby zacząć od losowych języków to imo jest błąd.
Pojekty, projekty i jeszcze raz projekty z pół roku zmarnowałem na tutoriale. Jeden duży projekt i tak zamknąłem się w rok ze znaleźeniem pracy jako developer. :) I już 5 miesiąc stażu leci .
Mega! A jaki projekt tworzyłeś?
@@JakNauczycSieProgramowania Ja akurat pracowałem w jeden amerykańskiej firmie z branży ecommerce i napisałem system przetwarzania i analizy danych w pythonie na backendzie i z JS z reactem na froncie . Uczyłem się wszystkiego w zależności od tego co potrzebowałem. Wyszedł z tego cakłkiem kompleksowy projekt i na pozycję juniora wystarczło z pocałowaniem rączki.
Extra!
Thank you and best regards.
Witam Pana! A propos kursów...to czekam na spring boota - z dużą liczbą przykładów:) Brakuje czegoś takiego. Pozdrawiam!
Pomyślę nad tym :D
Z doswiadczenia widze jak duzo jest developerow, ktorzy przez to ze uczyli sie sami w domu, nie maja podstaw stricte algorytmicznych. Nie potrafia sobie do konca wyobrazic struktury danych z ktorymi pracuja. Mozna rzucic sie odrazu na jakis jezyk i kodowac bez fundamentalnej wiedzy, o ktorej wspomnialem wyzej, ale predzej czy pozniej te braki wyjda i nigdy nie staniesz sie naprawde dobry. W skrocie, naucz sie myslec jak programista, zbuduj podstawy i dopiero potem pisz kod, ktory rozumiesz.
Super odcinek👍
Dzięki! :D
Ja mam innego rodzaju pytanie. Planuje się przebranżowić i rozważam programowanie. Jak realne jest od razu na początku drogi zawodowej pracowanie z domu, bo na tym najbardziej mi zależy.
Super jakość Kamil! Polecam Twoja twórczość kazdemu kto wchodzi w świat programowania. Mam jednocześnie pytanie o materiały z których można się nauczyć informatycznej bazy pod programowanie o której mowisz w tym filmie. Gdzie znaleźć spis konceptów czy pojęć z zakresu informatyki które są takim "must have" programisty java lub android
Świtetny materiał i podsumowanie. Tego potrzbowałem - obejżę twoje filmy i kursy, i podsumuję opinię. Na ten moment podoba mi się sposób przekazywania wiedzy i konkrety.
Pozdrawiam
Mega się cieszę i również pozdrawiam!
Świetny merytoryczny materiał! Widać że ma pan pojęcie o temacie
Dzięki! I normalnie po imieniu do mnie pisz! :)
Gdyby programowanie było religią, Ty byłbyś jednym z jej apostołów :3 Mega pomocny filmik, dziękuję !
A ja dziękuję za ten wyjątkowy komentarz!
To jest normalnie informacyjne 16ton😁👍
Pasja informatyki jest taki kanal i tam jest wszytko wyjasnione jak w szkole . i jeszce jedno dla nowych ,jesli sie czegos uczysz to sie nauczyc tlyko zapamietac na kolejne 20 lat zebys bylperfekcyjny . pozrawiam i powodzenia
Pasja Informatyki jasna sprawa, legendarny kanał :)
Poleciał sub. Mój kierunek aplikacje na blockchain. Ale zacznijmy od podstaw ^^
Tego szukałem, bardzo ci dziękuję. Takie mam przemyślenie po obejrzeniu materiału - czy jednak jeśli poczujemy tą "moc", że to jest ta pasja to nie powinniśmy też rozważyć jakiś studiów w tym kierunku? Myślę, że na pewno warto, gdy już będziemy zdecydowani. Nie wiem jaką ma opinie twórca kanału?
Świetny film, mam pytanie, co sądzisz o kursie freecodecamp na początek? Lub jetbrains
Dzięki za super film, jestem początkujący w temacie i z tego co mówisz wpadłem w pętle, uczę się, później z braku czasu przez pracę przerywam na tydzień, później wracam powtarzam a gdy już powtórzę znów nie mam czasu i mało nowej wiedzy przyswajam :/ dzięki Tobie mam większą motywację żeby wyjść z tej ramy i zacząć ze zdwojoną siłą!!
Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność! Lepiej się uczyć po godzinie dziennie ale faktycznie dzień w dzień niż robić sobie weekendowy maraton raz na kilka tygodni :) Trzymam kciuki!
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za dobrą wskazówkę, myślę że warto wprowadzić to w życie, dam znać czy dało to pożądany efekt! :D
@@JakNauczycSieProgramowania Święte słowa ! :)
Zacząłem naukę od BackEndu ale jak większość osób próbująca się przekwalifikować po zapoznaniu się z Frontendem postanowiłem zacząć HTML/CSS ( i mam nadzieję niedługo JS). Może zrobiłbyś coś odcinek dla osób z podobnej sytuacji? Nawet krótki typu: 5 pierwszych projektów. Mam jakieś podstawy, ale to bardzo małe bo dopiero zaczynam i uczę się tego w między czasie. Poradnik git. Pozdrawiam :)
Frontend to zupełnie nie moja działka, zrobię czasem coś prostego na własny użytek tak jak tutaj: th-cam.com/video/T9UtiKT5AnE/w-d-xo.html, ale nie jest to poziom, który pozwoliłby mi na dzielenie się wiedzą w tym zakresie. Planuję jedynie zrobić za jakiś czas odcinek wprowadzający do HTML, ale też właśnie z perspektywy osoby skupiającej się na backendzie. Sprawdź może ten kanał: th-cam.com/users/Jakzacz%C4%85%C4%87programowa%C4%87/featured. Oni skupiają się na frontendzie i fajnie to robią :) Pozdrawiam!
14:11 hmmm, a co z Perforce?
Jego udział w rynku jest marginalny (www.slintel.com/tech/source-code-management/github-vs-helixcore), sam się nigdy nie spotkałem z przypadkiem użycia tego narzędzia.
@@JakNauczycSieProgramowania pewnie zależy od branży. Ja w gamedevie siedzę już ponad 15 lat i w każdej firmie był Perforce.
A co myślisz o książce Python instrukcje programisty Eric Matthes? Czy to dobra książka na start? Jaka następna?
polska wersja raczej nie. Angielska jest bardzo spoko.
Bardzo fajna książka - dobrze przedstawiona wiedza, dużo praktycznych ćwiczeń, zdecydowanie możesz z nią spróbować. Po niej to przede wszystkim jak najwięcej własnych projektów :)
@@D369MT Co jest nie tak z polską wersją? Ja mam polską i nie zauważyłem żadnych problemów.
@@JakNauczycSieProgramowania a czy zna Pan więcej książek z ćwiczeniami lub prostymi projektami? Chodzi o pythona
Te wszystkie kursy są prowadzone po Amgielsku. Polecasz może jakieś polskie kursy czy uczyć się perfekt angielskiego i uczestniczyć w tych zagranicznych kursów?
Angielski jest w IT praktycznie niezbędny i z całą pewnością warto go nadrobić, jeżeli masz w tym zakresie braki. Nie trzeba znać go perfekcyjnie, ważne, żeby rozumieć kursy, dokumentację, potrafić wyszukać w internecie rozwiązanie problemu. Jeżeli na tym etapie angielskie materiały sprawiają Ci jeszcze zbyt dużą trudność, korzystaj z polskich i jednocześnie ucz się angielskiego.
Przetłumaczone wykłady z CS50 znajdziesz na kanale CodeGym: th-cam.com/video/WOvhPzWRUAY/w-d-xo.html, do tego możesz przejrzeć książki od Helionu: helion.pl/, szykuję też ebooka (premiera pod koniec miesiąca), w którym znajdzie się kilkadziesiąt sprawdzonych przeze mnie źródeł do nauki programowania: programistadzisiaj.pl/
Chciałbym zacząć robić strony internetowe. Znam podstawy Wordpress. Jaki kurs poleciłbyś komuś, kto chciałby zacząć robić strony internetowe od podstaw? Pozdrawiam
Do programowania potrzebna jest przede wszystkim wiedza a pozniej doswiadczenie. Nie da sie sensownie nauczyc programowania po paru kursach. To po prostu oszukiwanie ludzi. Dodam jeszcze, ze programowanie nie polega na pisaniu nowych kodów a najczesciej to szukanie bledów w juz istniejacych kodach i... Poprawianie ;) Ogarnialem kody skladajace sie z okolo 2 mln linii co wychodzilo okolo 40-50 tys. plików i kazdy z nich mial 1..60 wersji. Oprogramowanie korzystalo z bazy danych Oracle + obsluga byla wielowatkowa a kazdy z wielu klientów mial inna strukture bazy a to jak zachowa sie oprogramowanie zalezalo od okolo 2500 parametrów wejsciowych. Dodam jeszcze ze system mial 2 wersje graficzne i rozne wersje komponentów. Zdarzalo sie ze u klienta raz na 4 godziny pracy pojawial sie blad a tak oprogramowanie dzialalo wzorowo. Czas naprawy problemu to max.24 godziny od czasu zgloszenia. Dodam jeszcze, ze elementy graficzne byly dynamiczne zapisywane w czasie rzeczywistym w bazie danych.
Witam! Mam 40 lat,czy marzenia o byciu programistą i pracy w IT w tym wieku mają sens?! 😊 pozdrawiam wszystkich! ✌️❤️
Cześć, jak najbardziej ma to sens! Opowiadałem o tym tutaj: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html, będę też wracał do tego tematu w odcinku w przyszłym tygodniu.
Jak wygląda moja programistyczna przygoda? Hmm.... w ogóle nie wygląda, od mniej więcej 3 lat zabieram się za naukę programowania i zabrać się nie mogę. A że to jest "czarna magia" dla mnie, to pokutuje myśl że to jest trudne, trzeba dużo czasu poświęcić i to zniechęca, z drugiej strony coś mnie ciągnie do programowania, chcę to poznać, jestem ciekawy samego programowania.
Dzięki serdeczne za ten materiał bardzo przejrzyście wytłumaczone.
Musisz się po prostu zabrać za naukę i zobaczyć jak to wygląda :)
Witam mam kilka pytań na start. Jaki jest realny wiek żeby zacząć naukę i mieć jeszcze szanse na znalezienie zatrudnienia? Jak i jest wymagany stopień znajomości języka angielskiego aby ukończyć np. kurs C550's lub inny podobny ?
19, ang C1 w gore
Naukę możesz zacząć w dowolnym wieku, jeżeli chodzi o zatrudnienie to faktycznie większe szanse masz mając już te 19-20 lat niż 15-16. Jeżeli chodzi o górną granicę, to nikt na to nie patrzy, ale nie ma co się oszukiwać - im później tym trudniej, bo człowiek ma zazwyczaj więcej obowiązków a mniej czasu na naukę. Ale niedawno wymieniłem kilka wiadomości z jednym z widzów, który przebranżowił się będąc już po 50-tce, także to też jest do zrobienia. Jeżeli chodzi o angielski to musisz go znać na tyle, żeby rozumieć wykłady :) Na YT znajdziesz też polskie tłumaczenie CS50, także w razie potrzeby możesz się nim wspomagać.
a jak już jesteśmy programistą, to co dalej - czego uczyć się idąc na mida i seniora?
Pogłębiasz wiedzę z zakresu technologii, które do tej pory poznałeś tak naprawdę tylko w podstawowym stopniu, poznajesz kolejne technologie, języki, możliwe rozwiązania, uczysz się dobrych praktyk, zarządzania projektem, projektowania architektury systemów, z czasem stajesz się też tą osobą, którą inni pytają często o radę czy proszą o pomoc. Podsumowując całość jednym zdaniem - uczysz się wszystkiego w szerszym zakresie i jednocześnie w pewne tematy wchodzisz jeszcze głębiej niż dotychczas. A w programowaniu zawsze jest coś do nauki :)
Niesamowite, nie wiedziałem że Mirosław Zelent ma brata
🔥 Sprawdź kurs Java od podstaw - od zera do Junior Developera: javaodpodstaw.pl/ 🔥
🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/
🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/
🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook
Dołącz też tutaj:
DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord
INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/
FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania
FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania
✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
A jakby miał Pan zacząć naukę programowania to lepiej zacząć od JavaScript czy python?
@@boloyeung1947 A do czego chciałbyś wykorzystywać programowanie?
@@JakNauczycSieProgramowania Do Game Devu na silniku graficznym UE5?
@@djmoderna3493 Jeżeli game dev + UE5 to zdecydowanie C++.
@@JakNauczycSieProgramowania A warto pobawić się w Asemblerze dla "rozeznania" na początek?
19:33 Jestem ciekaw jak to się ma w kontekście pierwszej pracy? Przykładowo znając koncepty OOP, REST API czy po prostu schematy projektów webdev, warto rozglądać się za pracą niekoniecznie w stacku w którym najwięcej napisało się projektów? Np. większość projektów napisało się w c# ale próbuje się też składać cv do firm szukających osób do javy bo np. oba języki są przyjemne w pisaniu dla mnie. W teorii znając dany koncept, wystarczy przygotować się/poznać nowe frameworki/nowy stack itp. Czy takie podejście ma sens i zwiększa szanse na znalezienie pierwszej pracy czy wręcz przeciwnie?
O języku dobrze jest myśleć jako o całym ekosystemie, bo zakładając, że piszesz na co dzień w C#, Java będzie dla Ciebie podobna, ale pytanie na ile znasz biblioteki i frameworki, które zazwyczaj idą z Javą w parze. A to jest często rzecz, która jest bardzo ważna przy rekrutacji, trzymając się przykładu Javy, raczej na pewno wymagane będzie choćby podstawowe doświadczenie w Springu.
Ale też nic nie jest takie zero - jedynkowe, bo może się okazać, że Twoje doświadczenie i projekty w C# będą na tyle ciekawe, że rekruter szukający programisty Java stwierdzi, że w ciągu kilku miesięcy nadrobisz to co potrzebne i wdrożysz się w projekt.
Na pewno jeżeli masz 90% projektów w C#, musisz liczyć się z tym, że aplikując na Java Developera masz dużo mniejsze szanse niż gdy aplikujesz na .NET Developera, ale z drugiej strony wysyłając taką aplikację nic nie tracisz :)
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki za rozjaśnienie sytuacji :)
@@JakNauczycSieProgramowania😅
Co Pan myśli o flutterze?
Bardzo ciekawa technologia, nagrałem o Flutterze trzy odcinki:
th-cam.com/video/_HI8P-TbnyA/w-d-xo.html
th-cam.com/video/JnEQrgZpHh0/w-d-xo.html
th-cam.com/video/iuGNFhxz4ZQ/w-d-xo.html
Czy korzystał ktoś z kursu Youcode? Warto?
Super odcinek, jak zawsze konkretne porady dla początkujących, sam jestem osobą początkującą i ucze się java. Zdecydowałem się na (bootcamp 8 m-ce) i jestem w połowie, z którego jestem zadowolony ale czasami brakuje mi wytrwałości ale staram sie nie poddawać. I mam pytanko czy umiejetność wykorzystywania Gita za pomocą narzedzi takich jak intellij idea bądz innych (w zależności od jezyka) jest spotykana na początku drogi juniora - programisty ? czy raczej GIT CMD/Bash korzysta sie w pracy ??
Raczej w większości przypadków jest to czysta dowolność. Nikogo nie obchodzi czy używasz Basha czy operujesz z poziomu np Visual Studio . Uważam jednak, że warto znać obie opcje. Sam zaczynałem od używania Github desktop lub zarządzłem z poziomu VS. Z czasem jednak to Bash okazał się tą opcją która mi bardziej pasuje.
Korzystasz tak jak jest Ci wygodnie, ale po prostu musisz wiedzieć jak Git działa, bo różnica między konsolą a GUI jest taka, że w konsoli będziesz wpisywał na przykład git pull i git commit, a w GUI te dwie opcje wybierzesz z menu :) Ale wciąż musisz wiedzieć do czego służą, kiedy się której używa i co się wydarzy w repozytorium, gdy je wywołasz.
Dlatego jestem zwolennikiem nauki Gita w konsoli i przejścia do GUI w momencie gdy doskonale rozumiesz, co się dzieje na każdym etapie pracy z repozytorium. Inna sprawa, że gdy ogarniesz konsolowe komendy prawdopodobnie przy nich zostaniesz :) Istotny jest również fakt, że w pracy możesz spotkać się z koniecznością użycia Gita w systemie bez interfejsu graficznego, gdy na przykład logujesz się na jakiś linuksowy serwer. Wtedy wyjścia już nie będzie, będziesz musiał umieć obsłużyć Gita przy pomocy konsolowych komend.
GUI według mnie jest nieocenione w przypadku rozwiązywania konfliktów. I tak właśnie pracuję z Gitem - wszystko ogarniam z poziomu konsoli, konflikty rozwiązuję w IntelliJ.
Cześć, czy roadmapa dziś jest nadal aktualna? Warto się tym kierować w 23?
Tak, zagadnienia, które poruszam w Roadmapie to taka uniwersalna, fundamentalna wiedza, na bazie której budujemy wszystko, co związane z nauką programowania. Tak więc jest ona wciąż aktualna i za 5-10 lat także będzie, ponieważ języki będą ewoluować, będą pojawiać się nowe technologie, ale ta podstawa zawsze pozostanie taka sama.
🎉
A co możecie doradzić na temat 3,5 letnich studiów online? Czy studia online są wartościowe?
W pytaniu brakuje szczegółów, jakie to studia i gdzie. Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ studia dla samych studiów praktycznie nigdy nie są wartościowe.
To co się liczy to, to czego się nauczysz, jaki jest prestiż uczelni na której studiujesz, co te studia mogą Ci zaoferować i jakie możliwości dzięki nim się otwierają.
Jak realne na podstawie kursów które polecasz i kolejnych kroków które sugerujesz po x czasu znaleźć pracę w it gdy zaczyna się kompletnie od zera? ;)
Kumpel z zespołu dostał pracę po pół roku od rozpoczęcia nauki, ale to jest naprawdę wyjątkowy przypadek, bo żeby to się udało, musisz mieć perfekcyjnie ogarnięty plan, nauka musi Ci iść wyjątkowo sprawnie i do tego musisz dodać jeszcze pierwiastek szczęścia.
Uważam, że realny czas to 12-18 miesięcy, oczywiście też zakładając, że wiesz co robisz i uczysz się systematycznie.
A jak wygląda na rynku zmiana stacku? Jak ktoś programuje kilka lat i jest seniorem, nagle wpada na pomysł, że chciałby pracować z inną technologią. Wtedy musi zaczynać całą ścieżkę od juniora?
Bycie seniorem to bardziej kwestia doświadczenia i posiadania szerokich kompetencji wykraczających poza znajomość jednego konkretnego stacku. Zazwyczaj rozwój w IT następuje na drodze ewolucji czyli realizując kolejne projekty i rozwiązując różne problemy, poznajesz kolejne technologie i wymieniasz się doświadczeniami z osobami, z którymi pracujesz.
I wygląd to tak, że jeżeli interesujesz się innymi tematami niż te, z którymi pracujesz na co dzień, uczysz się ich na własną rękę, robisz własne projekty z użyciem nowych dla Ciebie technologii. I na przykład jeżeli od lat zajmujesz się tylko backendem i chcesz poznać lepiej frontend, najprawdopodobniej będziesz szukał takich możliwości w ramach firmy, w której pracujesz. Jeżeli jesteś seniorem to poznanie nowej technologii to nie jest nic trudnego, kilka, maksymalnie kilkanaście tygodni i w pracy z nową technologią czujesz się swobodnie :)
Taa, patrzenie na kilka języków na raz dla kogoś, kto w życiu nie widział programowania. To, że coś jest sensowne dla Ciebie jako człowieka, który ma już zbudowany pewien framework w głowie, to nie znaczy, że przyniesie to jakąkolwiek wartość dla kogoś, kto dopiero zaczyna. Większość osób stykając się z pierwszym językiem nie jest w stanie ogarnąć nawet składni dopóki trochę dłużej w nim nie popisze, czego wg. mnie logiczną konsekwencją jest to, że jeśli ktoś się weźmie za kilka języków na raz, to spędzi większość czasu na szukaniu brakujących średników, a nie na poznawaniu koncepcji programistycznych. Zresztą, dopóki ktoś nie napisze trochę działającego oprogramowania, to nie sądzę, aby był w stanie świadomie porównać kilka języków i wyciągnąć jakieś głębsze wnioski na temat wzorców itd., co najwyżej różnice w składni i np. rzeczy typu że w jednym języku jest coś łatwiej (zrobisz to 1 linijką) a w drugim trudniej (musisz napisać kilka linii).
Ale o to właśnie chodzi, żeby poznawać koncepcje programistyczne jako coś uniwersalnego, bez przywiązywania się do konkretnego języka i konkretnej składni. Bo programowanie to programowanie - nie ma znaczenia czy program, w którym użytkownik odgaduje wylosowaną liczbę napiszesz w C, Pythonie czy Scratchu.
I bardzo fajnie jest to zrobione we wspomnianym CS50, gdzie osoby niemające żadnego doświadczenia z programowaniem w ciągu kilkunastu tygodni poznają między innymi C, Pythona, SQL, JavaScript oraz HTML. Polecam zapoznać się z tym kursem, bo od strony dydaktycznej to prawdziwe mistrzostwo. Nie bez powodu to najpopularniejszy kurs na Harvardzie :)
Mam takie proste pytanie dla osób które robią/ robiły kurs CS50. Czy dobrze zrozumiałam, że mogę robić ten kurs za darmo a następnie zdecydować w trakcie, albo nawet po, o tym czy chcę uzyskać płatny certyfikat?
Nagorzej jest wyplenic zle przwyzwyczajenia, ktore sie wynioslo z Amosa, potem Pascala czy nawet C. Chociaz z drugiej strony optymalizacja kodu to tez dobra nauka.
jak wyglądają te złe nawyki?
Ale znajomość C daje Ci nieco inne, szersze spojrzenie na kod i programowanie, co może być sporą zaletą.
Co Pan myśli o Codegym na początek?
Chwilę się nim bawiłem i to oparte na praktyce, na kolejnych ćwiczeniach podejście do nauki bardzo mi się podobało :)
Witam, mam pytanie - czy "Roadmapa programisty" jest dostępna również w formie książkowej? Pozdrawiam.
Cześć! Roadmapa programisty dostępna jest tylko w formie ebooka.
Czy kurs CS50 jest prowadzony bez żadnego tłumaczenia na język polski? 😞
Na kanale CodeGym na YT znajdziesz przetłumaczone wykłady z kursu sprzed kilku lat.
NIe mogę znaleść, w którymś video polecałeś strony z api, które można wykorzystać w swoich projektach. Mógłbyś przypomnieć ?
Pewnie, zobacz to repo: github.com/public-apis/public-apis
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki :)
Kamilu, bardzo ciekawy materiał. Jednakże jakiś czas temu natknąłem się na kurs CS50 na jakiejś polskiej stronie i się zapisałem. Trochę się zniechęciłem, gdy zobaczyłem, że jest tam Scratch, którego już miałem w szkole podstawowej. Dlatego mam do ciebie pytanie. Warto przerobić tego Scratch'a czy przejść już dalej. Dodatkowo w wakacje kupiłem na Udemy kurs Python i od niego chciałbym od razu zacząć, ale twój film dał mi trochę do myślenia odnośnie nauki programowania i teraz nie wiem co robić. Proszę o odpowiedź z tym cs50
Scratch w CS50 służy do zilustrowania podstawowych konceptów dotyczących programowania, jeżeli rozumiesz już te podstawy, to spokojnie możesz przejść dalej :)
Siema,
Co powiesz o cyberbezpieczenstwie?
Jak to ugryźć, Twoim zdaniem?
Cześć, cyberbezpieczeństwo to zupełnie nie mój temat, także niestety nie pomogę. Ale sprawdź może ten kanał: www.youtube.com/@MateuszChrobok
Myślę też, że warto zacząć od jakiejś książki wprowadzającej do tematu.
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki, wkręcam się w temat cybezpieczeństwa, bez jakiego kolwiek zaplecza, z tego z co wiem pasuje rozumieć, na początku programowanie, więc oglądam Twój kanał, i postaram się przerobić Pythona, może jakiś kurs na Udemy.
I Szkołę Security.
Narazie jest chaotyczne, próbuję się zanurzyć w wszystkim, osłuchać, owidzieć, ale jak sam wspominałeś, nie zależnie od jakiego języka zacznę, schemat jest podobny.
I chodzi o to, żeby rozumieć i co chodzi, i wydaje mi się, że cyberbezpieczenstwie szczególnie jest istotne rozumienie.
Może się mylę:) pierwsze, miesiące pewnie będą ciężkie ogrom informacji, ale wierzę, że warto.
Dzięki Kamil, świetnie się Ciebie słucha, sam konkret.
Mam nadzieję postawić Ci kiedyś, smaczną kawusie :p
Lub zakupić, Twoje materiały, w formie podziękowania.
Dziękuje :)
@@tomaszpobuta959 Na pewno jeszcze przyda Ci się znajomość Linuxa. Takie absolutne podstawy (uniksowa konsola) pokazałem tutaj: th-cam.com/video/ioJybk5KMkU/w-d-xo.html, ale sprawdź też tę książkę: helion.pl/ksiazki/linux-wprowadzenie-do-wiersza-polecen-wydanie-ii-william-shotts,linwp2.htm#format/d
A z kanałów na YT to jeszcze Network Chuck: www.youtube.com/@NetworkChuck
Jeżeli ktoś zaczyna naukę programowania w c++ a chciałby z kimś zacząć to zapraszam, uczę się po godzinach, dopiero zaczynam a w grupie wiadomo siła i lepsza motywacja !
Wbij na naszego Discorda: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord, jest szansa, że znajdą się tam osoby chętne do nauki C++ :)
Odcinek oczywiscie obejrzę, ale wykorzystam to, że jestem pierwszy na pytanie. Co Pan sądzi o android developerze w 2022r? Warto w to brnąć jesli to mi się podoba czy pójść nauką bardziej w backendy czy frontendy? Pozdrawiam i czekam na kurs gita :)
Cześć Kuba! Pisz do mnie normalnie po imieniu! :)
Jak Ci się to podoba to pewnie! Rób to co Ci się podoba, a im więcej radości będzie Ci sprawiała nauka, tym większe i szybsze postępy będziesz miał. A tak jak mówię w pewnym momencie tego filmu - najważniejsze to po prostu nauczyć się programowania. Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chcesz zmienić obraną ścieżkę, to bez problemu to zrobisz :)
Ja też się już nie mogę doczekać premiery kursu Gita :D
@@JakNauczycSieProgramowania Dziękuję za rady, ten kanał jest rewelacyjny :) Programowanie a właściwie nauka(bo jestem na samym początku) jest dla mnie nie tylko przyjemnością ale i motywacją do nauki angielskiego. Moja droga bedzie trudniejsza niż wszystkich bo na studia nie mam zamiaru już iść tylko zostanę samoukiem. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i w przyszłości za rok czy dwa będę mógł się nazwać pracownikiem IT :)
@@Kuba-cp9zs Jak dasz radę bez studiów to próbuj a co do apek mobilnych to przyjrzyj się Flutterowi. Szybciej ogarnąć jeden język do wszystkiego niż uczyć się osobno na każdą platformę.
@@yarpenzigrin1893 interesuje mnie bardziej tylko android. Poza tym z tego co zrozumialem w mobilkach dziala sie glownie na kotlin/java więc jak naucze sie jednego z tych jezykow to potem bede mogl uzyc go do backendow czy tam frontendow jesli mobilki mi się odwidzą
@@Kuba-cp9zs Trzymam kciuki! Pamiętaj, żeby pisać jak najwięcej kodu i realizować jak najwięcej projektów :) Powtarzam to do znudzenia, ale tak to w programowaniu wygląda - praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!
I super, że uczysz się angielskiego, w programowaniu jest praktycznie niezbędny.
...oraz od tego czy oglądamy Kamila czy nie :) Ja oglądam!
I ważne, żeby nie tylko oglądać, ale przede wszystkim żeby wiedzę od razu wykorzystywać w praktyce :D
@@JakNauczycSieProgramowania to już bym zwariował :-D Javę mogę tylko oglądać :D
Po co programiście wiedza odnośnie sieci komputerowych albo jak działa komputer?? Programista musi nauczyć się myśleć, reszta to narzędzia i wystarczy znać pętle i if'y. Największy problem jaki sam popełniłem to oglądałem dużo materiałów online, samemu nic nie programując. Jak przyszło zrobić prostą liste TODO to nie wiedziałem za co się zabrać. Pomimo że na kursie wszystko rozumiałem ;p Ważna jest też umiejętność zadawania pytań w google, chociaż to przychodzi z czasem/praktyką.
Nie, nie wystarczy znać pętli i ifów, samo myślenie też nie wystarczy. Im więcej wiesz tym lepiej możesz dobrać rozwiązanie do sytuacji. Stwierdzić już na etapie planowania, że coś nie ma prawa zadziałać. Wiedzieć kiedy wystarczy naprawić widoczny błąd, a kiedy coś nie spina się na poziomie koncepcyjnym. Dobry programista dobiera rozwiązanie tak, aby było akceptowalne pod względem wydajności, szybkości implementacji, czytelności i rozszerzalności. Balansowanie pomiędzy tymi rzeczami to rodzaj sztuki.
Wiadomo, dostaniesz i pewnie utrzymasz pracę jako programista myśląc na poziomie ifów i pętli i zostawiając resztę narzędziom, ale tu nie ma sufitu wiedzy. Jeśli celem jest tylko wypłata programisty to javascript / react + jakiś VScode automatyzujący ile się da i to wystarczy. Jeśli chce się czegoś więcej to każda wiedza może się okazać przydatna w najmniej spodziewanym momencie.
Niedawno Maciej Aniserowicz w jednym z newsletterów podrzucił link do tego wykładu Jakuba Kubryńskiego: th-cam.com/video/zq71CKfiB0g/w-d-xo.html
Czy w takich sytuacjach też wystarczy znajomość pętli i if'ów? :) Im więcej umiemy, im więcej ogólnej wiedzy dookoła programowania mamy, tym łatwiej jest nam rozumieć problemy (zwłaszcza te niebanalne, a nie te, których rozwiązanie możemy znaleźć w pół minuty na Stack Overflow) i wypracowywać właściwe rozwiązania.
Dobremu programiście jak najbardziej jest potrzebna wiedza jak działa komputer. I to nie taka podstawowa, że jest procesor dysk się kreci i komputer się uruchamia. A przykładowo np jak procesor przetwarza liczby zmiennoprzecinkowe. Jak uzyskuje przechowuje dane w ram. O samych sposobie przetwarzania danych w postaci bajtów. Pozwoli to na pisanie o wiele lepszego kodu. Bo według mnie jest lepiej coś rozumieć niż po prostu wiedzieć.
Mogę wiedzieć, że czasem dzielenie liczb zmiennoprzecinkowych daje niedokładny wynik. Ale jak rozumiem dlaczego tak się dzieje, jak komputer zapisuje takie liczby, to jestem wstanie przewidzieć skutki i wcześniej zdecydować jak napisać kod.
Haha. Czy ten komentarz pisał jakiś trol? Oczywiście, że można napisać "jakiś" kod bez znajomości szczegółów technicznych, ale będzie słabej jakości i z dużą ilością błędów, których bez znajomości technicznych nie naprawisz. Jak źle napiszesz przywołaną przez ciebie pętlę, to program może ci się zawiesić w runtime i nawet nie będziesz wiedział dlaczego bez znajomości np. tego jak działa RAM.
Żeby napisać dobry kod, wiedza odnośnie działania maszyny na którą się pisze jest niezbędna.
Java czy JavaScript? co polecacie bardziej persppektywicznie i finansowo? POZDRO
Jedna i druga opcja jest równie perspektywiczna, także wszystko zależy od tego, co chcesz robić i z jakimi technologiami pracować. Jeżeli chodzi o finanse, to zarobki są przede wszystkim powiązane z Twoim doświadczeniem a nie konkretnym językiem programowania.
Tyle jest rzeczy do ogarniecia a ja od razu za Pythona sie wzialem nie posiadajac reszty wiedzy, jedno co moge powiedziec to bardzo szybko wchaniam wiedze, jezyk jest dla nie rozumialy i logiczny a co najwazniejsze daje mi duzo frajdy. Obecnie cos dukam z udemy czy wlasnie z kanalow YT narazie podstawy ale z tego co widze musze troszke cofnac sie i ponadrabiac stricte pewna wiedze z IT. To bedzie dluga droga a ciezko z systematycznoscia ostatnio ^^
To podejście jest jak najbardziej ok! Człowiek najszybciej się uczy, gdy robi coś, co mu się podoba, dlatego zawsze byłem zwolennikiem takiego podejścia do programowania, w którym człowiek szybko widzi fajne efekty. Podstawy teoretyczne, to jak to wszystko działa, są bardzo istotne, ale spokojnie możesz je nadrobić później, gdy już zajarasz się programowaniem :) Pisałem o tym tutaj: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/jak-sie-uczyc-programowania-nauka-od-podstaw-czy-projekty-z-tutoriali/
Co do systematyczności to ona jest bardzo, bardzo ważna :) Lepiej uczyć się codziennie po 1-2h niż raz na kilka tygodni robić sobie weekendowy maraton :)
Trzymam kciuki za naukę!
@@JakNauczycSieProgramowania To wlasnie moj obecny blad, mimo, ze znalazlbym 1h dziennie na nauke i spial pasa to poswiecam mase godzin w weekend (nie czuje nawet jak ten czas przy tym leci). Mysle, ze to czas zmienic pewien nawyk :) Dzieki za rady!
@@serpentovi na czym stoisz teraz, wyszlo cos z tego?
@@kincara_3498 Miało wyjść ale wyszło lepiej... po roku pracy w branży w IT zostałem IT Service Managerem potrajając stawkę - myślę, że pójdę dalej w tym kierunku 😅
Hej, w sumie trochę inne pytanko, ale w jaki sposób szukać startupow ludzi firm konferencji itp nie mając dużej wiedzy z danego zakresu, czy może najpierw dużo się nauczyć później zacząć chodzić na konferencje spotkania etc? Chciałem zacząć od javascript (backendowy), bo osobiście nie wiem w czym chce dokładnie „robić”, dobry zły pomysł ? Jak np z przejściem pomiędzy js a java etc?
Cześć, nie do końca rozumiem pytanie dotyczące startupów, ludzi i konferencji - w jakim celu chcesz ich szukać i co dokładnie przez to rozumiesz?
Jeżeli nie wiesz co dokładnie chcesz robić, ale chcesz zacząć od backendu w JavaScript to jest to jak najbardziej sensowna opcja na start. Tak jak mówię w filmie, najważniejsze to po prostu nauczyć się programowania, zmiana języka, gdy już masz pewne doświadczenie, to stosunkowo łatwa rzecz.
@@JakNauczycSieProgramowania 1. Chce szukać żeby poznawać ciekawe osoby od których mogę się czegoś nauczyć, startupy, wydaje mi się ze tam są często ludzie młodzi ogarnięci życiowo i tacy właśnie od których można wiele się nauczyć na których można się wzorować inspirować.
2. Nie wiem właśnie co dokładnie chce robić, zacząłem studia na kierunku cybersec (2sem AGH),ale jak narazie za bardzo nie widzę siebie w tej części „branży”, bardziej mnie jak narazie ciekawi tworzenie (trochę żałuje wyboru kierunku, ale z drugiej strony może warto mieć jakieś podstawy bezpieczeństwa a w większości programowania i tak trzeba uczyć się samemu ?), stąd właśnie chęć ogarnięcia na własna rękę programowania. Nie wiem do końca nawet co bym chciał w tym „programowaniu”. Myślałem o zaczęciu od javy? , pythona znam do mniej więcej klas, ale wpadł mi właśnie pomysł z js backendowym(node,express,ts,mongoDB, może react jakieś podstawy) , tylko chyba rynek zbytu juniorski nie za duży na to?
3. Czyli rzeczywiście ważne żeby jakiegokolwiek języka dobrze się nauczyć a dalej już jest prościej ?
@@sebuszqo3239 1. W każdym większym mieście są różnego rodzaju inicjatywy powiązane z programowaniem, jest np. JUG czyli Java User Group, w ramach której cyklicznie odbywają się spotkania entuzjastów Javy i pokrewnych technologii: dev.java/community/jugs/
JavaScriptowy świat ma na przykład WarsawJS: warsawjs.com/ i pewnie są tego odpowiedniki w innych miastach. Konkretnych nazw nie wskażę, ale szukaj pod hasłem meetupy programistyczne, na przykład tutaj: www.meetup.com/pl-PL/topics/programming-languages/
2. Tak, wybranym kierunkiem studiów tak mocno się nie przejmuj. Cyber Security brzmi ciekawie a najważniejsze jest to, że są to studia inżynierskie na bardzo dobrej uczelni, co ma znaczenie przy szukaniu pierwszej pracy. Jeżeli chodzi o rynek juniorski to w Polsce faktycznie więcej ofert znajdziesz w Javie, Pythonie, C# niż w Node.js. Java na początek na pewno będzie bardzo spoko i moim zdaniem łatwiej będzie Ci przejść z Javy na przykład na Pythona czy JS niż odwrotnie.
3. Dokładnie, bo programowanie to zawsze te same zasady :) Jak wiesz o co w nim chodzi, to nowego języka czy technologii nauczysz się szybko.
@@JakNauczycSieProgramowania Hmm, dziękuje na początku za tak szeroka odpowiedź. Uściślając jeszcze dodam, samego js zacząłem się uczyć około 6 tygodni temu, dziennie staram się dodatkowo po około 1 h. Co do studiów, naprawdę się liczą nadal aż tak bardzo tego typu studia przy szukaniu pracy? Mówisz, że nie warto się za bardzo przejmować jeśli chodzi o całokształt, jednakże w sumie to jeśli chodzi o studia, dla mnie bardziej problemem jest to, że nie do końca czuje mój kierunek, tak jak pisałem wyżej większość rzeczy robie na sile, nie za bardzo mnie interesują te tematy jak się okazało po tych 2 semestrach już prawie, stąd tez się pojawiły pojedyncze wahania i chęci rezygnacji, (szczególnie obrzydzili mi sieci i język C, a wiem ze tego jest sporo na dalszych semestrach i powoduje to dodatkowa niechęć) . Jednak z drugiej strony czy nie warto się przemęczyć jeszcze 2.5 roku, żeby mieć „papierek”, no i zawsze jakieś podstawy, tudzież wiedza z bezpieczeństwa może się przydać nawet gdybym jednak dalej chciał pójść w ścieżkę typowo wytwarzania oprogramowania ?
Hmm, może durnie zabrzmi pytanie, ale jak rozumiem, sugerować by się można, ze lepiej aktualnie porzucić swoje starania z tym backendowym js (ciężko z ofertami pracy na start, dodam ze chciałem uczyć się po kolei rzeczy z tych związanych tak jeszcze z 7 miesięcy, zanim coś innego do próby albo szukanie pierwszej pracy/stazu) i lepiej poleciec i spróbować javy na start? Bo później będzie potencjalnie łatwiej ?
Dziękuje jeszcze raz za tak szeroka odpowiedź jaka otrzymałem 😃
typie gdzie link ten tego no do tej plafromy, o której mówiłeś ? yyy? typie? coś bym pokodził elo benc!
Właśnie dodałem, dzięki za przypomnienie!
jedna uniwersalna zasada, znajdź konkretny problem, który chcesz rozwiązać, i skup się na tym... nie potrafisz go znaleźć? może to nie jest zajęcie dla ciebie...
4:00 niezła kryptoreklama
Jaki aspekt rekomendacji tego kursu uważasz za reklamę? Bo to trochę zarzut taki, jak byś powiedział, że robię kryptoreklamę mówiąc, że warto iść na studia :)
@@JakNauczycSieProgramowania To nie jest zarzut.
Słowo 'niezła' przecież oznacza pochwałę :)
@@jerzyzbiaowiezy6249 Ale samo słowo "kryptoreklama" ma zabarwienie negatywne i sugeruje nieuczciwość z mojej strony.
Zacytuję definicję z Wikipedii: "Kryptoreklama - ukryta działalność reklamowa wiążąca się z uzyskaniem przez dziennikarza bądź redakcję korzyści majątkowej lub osobistej od osoby bądź przedsiębiorstwa dążących do zamieszczenia przekazu reklamy sprawiającego wrażenie obiektywnej, redakcyjnej informacji."
A w tym przypadku nie ma żadnej działalności reklamowej. NIe uzyskałem żadnej korzyści (ani majątkowej ani osobistej ani jakiejkolwiek innej), ukrywając reklamę pod płaszczykiem "obiektywnej informacji", tylko po prostu poleciłem najlepszy jaki znam kurs dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem.
Kurs prowadzony na jednej z najlepszych uczelni na świecie (Harvard) i dostępny całkowicie za darmo.
@@JakNauczycSieProgramowania Stary, wyluzuj. To tylko wpis na portalu z filmikami. :)
@@jerzyzbiaowiezy6249 Ale to nie jest kwestia luzu albo jego braku, tylko tego, że słowa mają znaczenie.
Na tym "portalu z filmikami" dzielę się swoim doświadczeniem regularnie od kilku lat i zawsze dbam o to, żeby wszystko co robię i mówię było uczciwe i przejrzyste. Jak jest reklama, to ją wyraźnie oznaczam. Jak promuję swojego ebooka lub kurs, to mocno to podkreślam.
Dlatego jeżeli ktoś mi zarzuca ukrywanie reklamy, reaguję na to.
I spoko, może niewłaściwie użyłeś słowa "kryptoreklama", zdarza się:) Pretensji o to nie mam, ale wyjaśnić taką sytuację zawsze warto :)
Czy to jest tu ktoś jeszcze, kto nie planuje może raczej zostać programistą, ale raczej ma mnóstwo pomysłów na swoje aplikacje i chciałby umieć je zrealizować? Pozdro!
Pomysł jest nic nie warty bez realizacji. Każdy ma mase pomysłów.
Nie głupio gość gada :)
A dziękuję :)
A jak zabezpieczyć smartfon z Androidem żeby się nikt nie włamał ?
W temacie zabezpieczeń telefonów niestety się nie wypowiem, to zupełnie nie mój temat.
Ale masz to rozklepane.. widać ze to Twoja pasja.. dzieki za wiedze..
Szczerze ? Wszystko to gówno prawda. Każdy jest inny - są jakieś pewnie sprawdzalne metody. Jeden będzie jechał kursem i przeplatał z to z praktyką. Inny będzie miał to w dupie i będzie klepał kod. Rekruter zadecyduje sam. Każdy ciągnie ten sam temat w nieskończoność. Przepis na sukces: 1) Nie narzucaj na siebie presji 2) Metoda małych kroków - 3h dziennie nauki ( faktycznej nauki ) gdzie 2h to pisanie kodu - w zupełności wystarczy 3) Motywacja i samozaparcie. Po roku - 1.5 roku spokojnie można kandydować. Logicznie trzeba iść do przodu
Tylko co w praktyce oznacza nienarzucanie sobie presji? I na czym powinna polegać motywacja i samozaparcie? Podobnie z pisaniem kodu - jaki kod pisać?
Bo ten przepis wydaje się prosty, ale jednak brakuje w nim konkretów. Zresztą sam piszesz, że każdy jest inny, więc nie wiem czy drogę do zostania programistą faktycznie można zdefiniować w trzech krótkich punktach.
@@JakNauczycSieProgramowania ja uczylbym się tak by jak najszybciej zacząć pracę. Wtedy mam podwójny profit, hajs i możliwość nauki od ludzi madrzejszych odemnie. Na kanał wpadłem przypadkiem, nie wiem nic o jakości materiałów, ale kojarzą mi się takie filmiki z ludźmi którzy zamiast pisać kod i analizować kod innych. Siedzą i oglądają filmiki. To tak jak ktoś pyta jak się lepiej uczyć. Pisać komponenty czy całe projekty. Czy np pisanie całych projektów i lizanie backendu jeśli chce się iść w front to coś ok czy nie ? Tego nikt nie wie. Chcesz zmienić pracę wchodzisz na portal z ogłoszeniami, filtrujesz oferty dla juniora w danej dziedzinie i kujesz stack który występuje najczęściej. Albo idziesz w niszę.
dosłuchałem 13 sekund i już się nie zgodzę nie ma czegoś takiego jak "umiem programować" "nie umiem programować" uczysz się ciągle i nie da się określić kiedy już umiesz a kiedy nie umiesz
tak samo nie da się określić czasu nawet jeśli wiemy że ktoś bardzo szybko się uczy bo uczymy się programowania ciągle nie powiesz mi że już umiesz programować i się nie uczysz więcej
Oczywiście, że uczysz się zawsze i to jest w programowaniu najciekawsze - że zawsze jest coś nowego do nauki. Postawione na początku filmu pytanie "ile czasu potrzeba na naukę programowania" dotyczy czasu, który potrzebujesz od momentu, gdy zaczynasz naukę do momentu, gdy jesteś w stanie zacząć pracę jako programista.
A ja bym to porównał do grania na instumencie. Gram ponad 10 lat, pewne rzeczy są łatwe do zagrania, a pewnych nigdy w zyciu nie zagram. Czy to znaczy, że umiem albo nie umiem?
@@MrKor4k ale nie jesteś w stanie powiedzieć że umiesz bo zagrałeś miłość miłość w zakopanym albo że nie umiesz bo nie potrafisz zagrać szopena ciągle się uczysz
zartem.
Jak nauczyc sie programowania?
Tak jak jazdy na rowerze, lapiesz za kierownice i krecisz nogami i patrzysz co z tego wychodzi.
Ewentuanie zapisujesz sie na bootcamp prowadzony przez kolarzy , za 10k , i ogladasz ich rowerowe wycieczki z pokazem trickow.
Tu na szczescie j trafnie zaczynasz od definicji bo wlasciwie czego sie uczymy ?
Rozmawiania z takim magicznym stworkiem ludzkiej mysli jakim jest kompilator tudziez interpreter (sic!) ktory to stworek wie jak sie dogadac z sama zawartoscia pudelka zwanego komputerem i nim sterowac wg naszych zyczen. Nie wybacza braku przecinka ,kropki, spacji czy nawiasow ale doakonale za to tlumazy na jezyki miliarda zer i jedynek . Mozna powiedziec za Marianem Mazurem ze programowanie to ... Sterowanie , czyli wywieranie celowego plywu na procesy. (komputera) I zatem nauka programowania to nauka sterowania. Cybernetyka, od kybernos- ster. Lapiesz za ster i kierujesz gdzie plynie statek zwany urzadzeniem elektronicznym.
hm mysle ze samo pisanie kodu (w dowolnie wybranym jezyku) juz obecnie nie jest w wiekszosci przemawianiem do komputera co ma robic , ale wlasnie rozmowa z kompilatorem -tlumaczem i nie ma sie co wkurzac na sprzet bo przeciez zawsze mozna uzyc kart perforowaych i jechac na golej blasze/ bare metal programing. i to jest wtedy ta definicja programowania Lunusa Torvalds . mowienie sprzetowi co ma robic.
Mysle, ze w skrocie popieram ustalanie definicji i rozroznienie programowania od NAUKI programowania. zupelnie jak rozni sie mowienie po
chinsku od procesu nauki chinskiego.
Kurs CS50 jest również po polsku na kanale CodeGym
Dzięki, oglądam właśnie ! :)
Hce obejrzeć,pod WarunkemBEZPLATNIE
A czemu nie powiesz po prostu żeby poszedł na studia informatyczne i po drugim roku podjął staż? Oczywiście można zostać samoukiem i będzie to szybsza metoda nauki jeśli ktoś umie się zmobilizować i systematycznie się uczyć na własną rękę. W przeciwnym razie lepiej skończyć studia gdzie poznasz wiedzę w ustrukturyzowanej formie a na koniec jeszcze dostaniesz papierek, który na początku kariery jednak coś znaczy.
Zawsze polecam studia informatyczne, tutaj jest kilka filmów, w których podkreślałem zalety studiowania:
th-cam.com/video/ohhxZrWPPjI/w-d-xo.html
th-cam.com/video/m77qz5vu3lk/w-d-xo.html
th-cam.com/video/nZ3iHSJNF8I/w-d-xo.html
th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html
Ale studia wymagają bardzo dużo samodzielności. Jeżeli nie będziemy mieli dobrego planu, to wykorzystamy tylko ułamek tego, co mogą nam dać :)
Ile lat jeszcze masz zamiar nauczać jak zaczynać? Może pora pójść trochę do przodu?
To kanał skierowany do osób początkujących i w przewidywalnej przyszłości nie planuję tego zmieniać.
czy zupełny laik nie znający języka angielskiego jest w stanie nauczyć sie programowania?
Jak najbardziej możesz korzystać z polskich źródeł przy nauce programowania, ale na pewno dobrze jest się równolegle uczyć angielskiego. Zobacz też co na ten temat opowiadałem w tym filmie: th-cam.com/video/WOmNMfBMcbw/w-d-xo.html
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki, będę próbował.
Najprostsza droga do nauki programowania.
1. Kupić najnowsze wydanie książki Jerzego Grębosza "Symfonia C++" (Teraz to już chyba ma tytuł "Opus magnum C++11"). Można też wypożyczyć z biblioteki.
2. Zrobić wielki kubek {herbarty || kawy} i zacząć czytać pierwsze rozdziały.
3. Zainstalować kompilator, najlepiej gcc.
4. Przerabiać przykłady z książki i ramach poznanego materiału pisać własne małe programiki (np. "Sterowanie wypiekiem ciasta lub przelicznik proporcji składników").
Dlaczego ta książka a nie tutoriale? W tej książce jest wszystko i napisana bardzo przyjaznym językiem, bez naukowego zadęcia. Oprócz semantyki c i c++ jest jeszcze coś czego nie mają tutoriale liczące po kilka stron, wyjaśnienia dlaczego i kiedy stosujemy obiekty, dziedziczenie, obsługa strumieni..
Jeszcze jedna zaleta, można zabrać do sracza :)
Dlaczego c i c++? Java, PHP i Javascript mają podobną składnię
buahahahah
@@niedokazuj8244
#include
using namespace std;
int main() {
char st[20]={0x50,0x6f,0x7a,0x64,0x72,0x77,0x69,0x61,0x6d,0x00};
cout
Jak z Pythona przesiadłem się na Javę jako początkujący to nie wiedziałem jak podstawowy kod napisać :P
Ja się tak czułem jak pisałem kod w Clojure: th-cam.com/video/9KPvgppScxM/w-d-xo.html : )
Autoreklama autoreklama autoreklama
Oczywiście, że tak. Dziwne by było, gdybym nie mówił o ebooku i kursie, które stworzyłem i z których jestem dumny 😀
Nie wiem ludzie co wy tak się próbujecie wbić do IT i męczyć pasjonatów po studiach, którzy programują od dziecka.
Coraz mniej ofert na juniorów, bo bardziej opłaca się wziąć studenta IT na staż. Wiadomo - nikt nie będzie się męczył z kimś z bootcampa, kto w wieku 40 lat usłyszał, że można w IT dużo zarobić to się przebranżowi. A potem próbują rywalizować z ludźmi w wieku 20 lat, którzy są w stanie klepać kod dzień i noc ;)
Nie myślcie, że znajdziecie pracę w dobrej firmie. U mnie jak ktoś skończył jakikolwiek bootcamp a nie studia IT na topowej politechnice w Polsce to od razu odpada, bo szkoda czasu w dłuższej perspektywie na takie jednostki. Po prostu jak ktoś nie programował od małego tylko spadł z choinki, bo usłyszał o pieniądzach to nie będzie nigdy programista tylko co najwyżej klepaczem.
xd good one
No i zdemotywował... (xd)
Nie uważam, że trzeba programować od dziecka, żeby być dobrym programistą. Znam wiele osób, które swoją przygodę z programowaniem zaczęły dopiero na studiach i są absolutnie doskonałe w tym co robią.
Problem jest faktycznie w nierealnych oczekiwaniach typu "pójdę na bootcamp, pouczę się trzy miesiące i będę zarabiał 15k". Sama motywacja finansowa nie jest niczym złym (bo to normalne, że ktoś chce dużo zarabiać), ale często nie idzie to w parze ze świadomością, ile pracy należy włożyć w naukę programowania. A dobre zarobki nie biorą się znikąd.
Co do przyjmowania do pracy osób, które nauczyły się programowania na własną rękę i osób po studiach informatycznych - większość firm nie odrzuca tych pierwszych kandydatów dla zasady, tylko dlatego, że większość tych kandydatów po prostu umie za mało.
Bo problemem nie jest to, że ktoś uczy się programowania na własną rękę. Problemem jest to, że często po jednej stronie mamy osobę, która studiowała 3,5 roku, napisała kilkadziesiąt projektów i spędziła kilka tysięcy godzin na nauce, a po drugiej stronie mamy osobę, która poświęciła tych godzin 10 razy mniej a zamiast kilkudziesięciu projektów ma na koncie jeden i to przepisany z tutoriala.
Nie polecam programowania. Sam siedzę w tym parę lat i nie polecam. Teraz w czasie pandemii muszę pracować zdalnie z mojego domu. Śpię w tym samym miejscu co pracuję. Muszę zużywać mój prąd i nikt mi nie zwraca tych kosztów. Samochód stoi i jeżdżę nim tylko na zakupy. Serio mógłbym wymieniać w nieskończoność ale po co.
Najgorsze jest chyba wstawanie 5 min przed rozpoczęciem pracy... Masakra bo zanim się wybudze to siedzę i patrzę w sufit 40 minut
filmik o niczym tak naprawdę
Dzięki za komentarz i podzielenie się opinią!
Czy w Epoce sztucznej inteligencji (AI) oplaca sie wchodzic w IT i czy to nie bylby krok spozniony, co Pan o tym sadzi Pozdrawiam😉😉
Zdecydowanie się opłaca, bo dzięki AI zarówno programowanie jak i całe IT będą się rozwijać jeszcze bardziej niż dotychczas. Zobacz mój ostatni film, w którym znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania oraz rady dotyczące wejścia do branży IT: th-cam.com/video/01SlKRl9fjI/w-d-xo.html
Tzn dobrze wszystko powiedziane, ale wszystko się sypie bo zdecydowana większość nie ma tak rozbudowanego języka angielskiego żeby korzystać z cs50 :)
Przetłumaczone na polski wykłady z CS50 można znaleźć na kanale CodeGym, ale też zawsze mówię o tym, żeby uczyć się angielskiego równolegle z programowaniem:)