Q&A Jak wygląda sprawa czeczotki oraz czeczotki brązowej, a także cyraneczki i cyraneczki karolińskiej?? Czy są to podgatunki tych ptaków, czy raczej osobne gatunki? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam. P.S. Podziwiam pracę i zaangażowanie wkładane w rozwój tego kanału i jako pasjonat ptaków z przyjemnością oglądam Pańskie filmy 🙂
Q&A 1. własnoręcznie wykonałem budki typu sokołowskiego z otworami 27 i 29 mm, powiesiłem je w styczniu na różnych wysokościach od 3 do 5 metrów. Od początku było zainteresowanie sikorek, podlatywały, oglądały, wchodziły do środka, a teraz zniknęły. Czym to może być spowodowane? Czy możliwe jest, że otwór wlotowy jest za długi-około 7 cm. Często przysiadają zaglądają kilka razy do środka i odlatują. 2. Zaobserwowałem, że dziobały/ wydlubywały otwór, czy jest to jakiś element znaczenia gniazda czy po prostu coś jej tam przeszkadzało? 3. I nie wiem czy to ciekawostka, ale modraszki odganiają od tych moich budek bogatki. 4. I z racji tego, że kilka razy na filmach mówił Pan, że bada sikorki to na pewno wiele osób chciałoby jakiś oddzielny odcinek tylko o sikorkach. Pozdrawiam z Gdyni, super filmy!
Jeśli chodzi o ptk. 1 to również jestem ciekawy, zauważyłem tą samą zależność tylko z wróblami. Widziałem jak parka nosiła do budki materiał na gniazdo. I nagle znikły.
27-29mm to A1 dla Modraszek. Dla Bogatek i Wróbli chyba powinna być typu A czyli 32-35mm. Zgaduję, że Bogatki próbowały przepędzić Modraszki i powiększyć otwór.
Ale szok, mój komentarz jako pierwszy skomentowany. Zaraz poleciałem rodzinie pokazać xD. Co do cmentarza Łostowickiego to jego struktura "zalesienia" jest bardzo ciekawa, ponieważ rozciąga się nijako od cmentarza św. Franciszka (najstarsza część najbliżej Kartuskiej z grobami nawet z przed 1945 i praktycznie zespolony z Łostowickim) gdzie drzewa są najstarsze i chyba tam właśnie głównie rezydują dzięcioły. Po przez obszar wzdłuż ulicy Łostowickiej gdzie jest dużo więcej krzewów zarazem z coraz niższymi drzewami, a kończąc na drugiej stronie cmentarza od ul. Cedrowej gdzie drzew praktycznie nie ma/dopiero zasadzono.
Q&A Witam! Od kilku lat wystawiam w ogrodzie poidełko dla ptaków, cieszące się również zainteresowaniem wiewiórek. To oczywiście cieszy, jednak zastanawiam się, czy nie stanowi to dla mnie zagrożenia w kontekście wymiany wody i okresowego czyszczenia- wiewiórki mogą przenosić wściekliznę i pewnie inne choroby.
Q&A Jeden z najpopularniejszych twórców filmów popularno-naukowych na polskim YT w materiale o kopulacji kaczek stwierdził, że penis samca kaczki krzyżówki po każdym okresie godowym odpada, a potem odrasta na nowo. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką informacją w książkach. Czy jest to prawda? (Wspomniany film: th-cam.com/video/KEFm3iRRIcY/w-d-xo.html w minucie 8:17)
Tej zimy przy moim karmniku hersztem wśród sikor była para kowalików, ciekawostką jest że pełzacz czy pełzak leśny nigdy do karmnika nie podleciał , szukał natomiast schowanych ziaren słonecznika w korze przez kowaliki - cwaniaczek.
Jeśli chodzi o literaturę, to do hybryd polecam książkę "Waterfowl of North America, Europe & Asia", autor Sebastian Reber. Opisane ponad 100 hybryd gatunków ptaków blaszkodziobych (z ilustracjami)
Dziękuję za odpowiedź w filmie, berberys wygląda nawet podobnie. Mam pytanie, ostatnio byłem na działce i zauważyłem, że do mojej budki lęgowej podlatuje sikorka bogatka i po chwili zaczyna jakby stukać dziobem w okolice otworu wlotowego. Wie Pan może po co to robiła?
oprawa dzioba samce maja wieksze zarosty na dziobie od samic i troszke ciensze dzioby maja samice w upierzeniu nie znajduje roznic moze samiec jest bardziej swiecacy
Cześć, całkiem niedawno odkryłem Twój kanał, i bardzo mi się podoba. Poszedł sub, i łapki też idą :) Mam pytanie. Od dwóch dni, parę razy dziennie do mojego okna dobija się się sikorka, chyba bogatka. Wali dziobem w szybę w locie. Masz jakiś pomysł o co jej może chodzić? Mieszkam w uk jeśli to ma jakieś znaczenie
Q&A Interesuje mnie kwestia pomocy dzikim zwierzętom, szczególnie ptakom. Mój zięć ma szczęście lub pecha trafiać na poszkodowane ptaki, nigdy nie potrafił przejść obojętnie. Sam wychował bociana, który wypadł z gniazda, a wiele lat wcześniej kosa. Chyba trzy czy dwa lata temu znalazł postrzelonego łabędzia. Zawiózł go do weterynarza i dowiedział się, że pod groźbą kary nie wolno pomagać dzikim ptakom! Czyli co? Powinien go zostawić? Może chodzi o jakieś procedury? Pamiętam że były trudności, ale w końcu gmina zajęła się transportem ptaka do schroniska dla dzikich zwierząt. Kilka dni temu znalazł w lesie grubodzioba ze złamanym(tak wyglądało) skrzydłem. Nauczony doświadczeniem, z wielkim bólem zostawił go w lesie, myślę że na pewną śmierć. Przeżywał to strasznie, bo kocha zwierzęta, dlatego właśnie moje pytanie - pomagać czy nie? Drugie moje pytanie, a właściwie prośba o rozpoznanie drapieżnika. Zidentyfikowałam go jako błotniaka stawowego, ale jestem laikiem w tej dziedzinie. Zdjęcia na moim blogu: zycienitkmalowane.blogspot.com/2019/04/wyniki-i-upolowany-ptak.html Dziękuję i pozdrawiam:)
Zauważyłem że YT wbiórczo powiadamia mnie o nowych komentarzach...1c zęść omówię raczej niebawem bo to bardzo ważna kwestia. W skrócie można pomagać ptakom pozala na to ustawa o ochronie przyrody. Na zdjęciu błotniak stawowy samiec.
Książka del Hoyo jest dostępna w formie internetowej pod adresem hbw.com niestety za pełne opisy i tablice trzeba zapłacić słono, bo około 200zł rocznie plus wstępna opłata też koło 200 zł. Gdyby nie ta startowa dopłata to może bym się zdecydował, ale 400zł to strasznie dużo. Za to za darmo można podpatrzyć skąd nazwy łacińskie danego gatunku pochodzą i wstępne fragmenty każdego z podrozdziałów.
To istotny temat zrobię o tym osobny odcinek może już nawet dzisiaj zacznę. ten ptak walczy ze swoim odbiciem proponuję postawić tam kartonik tydzień 2 powinno wystarczyć.
@@tomaszwodarczak6599 na fejsie znajdź grupy tematyczne - jaki to pTAK, wszystko o pTAKach, ptaki w krainie obiektywu.. jeśli fotografujesz, nagrywasz ptaki, pochwal się.. Pozdro
mam na działce winogrona i coś mi je wydziobywało , myślałem że może osy albo jakieś owady , ale podejrzałem I ???? kosy raniutko podlatują na śniadanie lol mam dużo owocu więc się dziele się jak Pan Bóg przykazał lol , nie zakładam siatki bo kiedyś mi się ptak wplątał i niestety padł :(
Najczęściej są to studia biologiczne ze specjalizacją środowiskową. Ornitolog ma 3 drogi kariery: Naukowa praca na uczelniach, ekspert środowiskowy wykonywanie różnych ekspertyz no wpływu danej inwestycji na lokalną awifaunę, edukacja np prowadzenie wycieczek i warsztatów popularyzującyvh wiedzę o ptakach. Można to też łączyć np ja robiłem wszystkiego po trochu
Dzień dobry. Ostatnio oglądałem odcinek jastrząb vs. krogulec, gdyż próbuje oznaczyć ptaka drapieżnego który chyba będzie się lęgnął w mojej okolicy, bo bardzo często się odzywają. Ale nie pasują cechy, bo ptak lata dość szybko, głowa dość mała okrągła, skrzydła pracują szybko w locie, ale wyraźnie zwężają się od nadgarstka, ogon długi, ale ptak potrafi zawisnąć w powietrzu, wtedy to ogon rozkłada w wachlarz. Jeśli dobrze widziałem to grzbiet jest koloru brązowo miedzianego. Mam nadzieję, że coś to ułatwi, choć oznaczać z opisu jest ciężko, a odgłosy krogulca,pustułki, czy jastrzębia są dość podobne bo próbowałem porównać na xeno-canto.org Pozdrawiam
W ostatnich tygodniach natykałem się na osowiałe dzwońce. Kilka znalazłem martwych. Mokry dziób, oczy i część upierzenia. Dziś rano trafiłem na ten artykuł i wszystko by się zgadzało: wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-tajemnicza-choroba-ptakow/l2bzbky Kontaktować w związku z tym z kimś w Polsce?
Trafiłem na ten sam artykuł także dziś rano. I też zacząłem się zastanawiać czy jest ktokolwiek w Polsce kto zbiera informacje o ptasich chorobach. Dzwońce są wrażliwe na wirusa zachodniego nilu... Co jakiś czas tu i ówdzie słyszy się o dzwońcach padających przy karmniku. W tym roku u mnie padły 4 ptaki. Zrobię konsultację w tej sprawie w kilku miejscach. A odnośnie artykułu pojawia się pytanie czy wysyłać i w jaki sposób dostarczać martwe ptaki do Niemiec. Raz że materiał zakaźny dwa że mogą się rozkładać w drodze i czy w ogóle to legalne ?? dożo pytań bez odpowiedzi...
@@ptasiastrefa skontaktowałem się z otop i mają dać znać, czy ktoś w Polsce zechce się tym zająć. U mnie padło 6 i dziś znalazłem siódmego, który ma objawy. W ogrodzie dzwońców nadal jest kilkadziesiąt i boję się, że to nie koniec.
1. Dawno przestałem liczyć ale nam trochę Polskich rzadkości których nie widziałem. 2. Nie. 3. Nie jestem twicherem, ale coś tam widziałem. Dla mnie liczą się tylko gatunki widziane w Polsce i tak z rzadkości: krogulec krótkonogi 2 stw. W pl, czajka stepowa 2 stw., mewa karaibska 1sze stw., mewa różowa 2 lub 3 stw to te najrzadsze. Najbardziej jestem zadowolony z samca turkana. Oba stwierdzone samce w xxi wieku były wykryte przeze mnie ostatni tej zimy. No jest jeszcze sporo innych, ale jak wspomniałem nie twichuję więc jest masa ludzi, którzy widzieli w Polsce więcej gatunków niż ja. Pozdrawiam
Dziękuje drugie pytanie to: na jakiej wysokości powiesić budkę dla szpaka w internecie piszą że 3 -4 m a na kanale zielone pogotowie gdze był pan goście mówi pan że najlepiej 5m więc jak w końcu ?
@@armpoz5107 5 i wyżej. Rzadko spotykam szpaki gniazdujące niżej tj mogą sie takie zdarzyć ale wg mnie preferują dziuple wyżej położone. Weiszając trzeba pamiętać że budki trzeba czyścić i musi to być dla nas bezpieczne.
Q&A Witam, może ten temat już się przewijał, ale mimo wszystko zapytam. Jak najłatwiej odróżnić po głosie słowiki i inne gatunki, które zazwyczaj rozpoznajemy po głosie, ale ich głos może pomylić początkujący ptasiarz jak gajówka i kapturka czy świerszczak i strumieniówka ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Q&A Ostatnio spotkałem się w internecie ze zjawiskiem "recyklingu" sierści domowych pupili wyczesywanych na wiosnę. Mianowicie niektórzy proponują żeby ową sierść wieszać na drzewach, w karmnikach, na parapetach dla ptaków budujących gniazda w tym czasie. Czy ptaki rzeczywiście korzystają z takiej pomocy? Są jakieś dane naukowe? Pozdrawiam!
Nie bo skoro one też się mnie nie boi to i po co ; ) ... A tak na poważnie to bolerioze przerobiłem kiedy miałem lat 10. Kiedyś szczepiłem się na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i przydałoby się do tego wrócić bo odporność jest tylko na kilka lat i trzeba powtarzać. Po każdym wyjściu porządnie sprawdzam czy czegoś nie złapałem i tyle. Po prostu ten mały kurdupel do lasu mnie nie zniechęci :). Wykorzystam to pytanie w q&a. Pozdrawiam
Q&A Czy możliwe jest żeby puchacz założył gniazdo bardzo blisko ludzi, tak jak na tym filmie: th-cam.com/video/_ik29zMbHaY/w-d-xo.html Zawsze wydawało mi się że coś takiego jest niemożliwe z natury. Pozdrawiam
Q&A Moje pytanie dotyczy stref ochronnych wokół gniazd ptaków drapieżnych, np. Kanii rudej. Czy takie strefy muszą być jakoś oznaczone przez odpowiednie służby? Na łąkach i polach przy lasach w mojej okolicy widziałem dość kilkanaście ptaków tego gatunku i nie chciałbym w trakcie moich wycieczek nawet przypadkiem naruszać ich spokoju. Niestety zdaję sobie sprawę z faktu, że nie jestem bardzo doświadczonym obserwatorem i wypatrzenie gniazda takiego ptaka z odległości 500 metrów może być dla mnie za dużym wyzwaniem. Czy jest jakaś metoda, którą może mi pomóc?
Dlaczego ptaki śpiewają w nocy? Nie mam tu na myśli ptaków wykazujących szczególną aktywność w czasie zmroku. Jest to wyłącznie śpiew zalotny i ostrzegawczy, czy raczej kryje się coś dodatkowego za tym?
Jak zwykle ciekawe opowieści. Dziękuję :) Jeśli szuka Pan książek w j. angielskim, to proszę spróbowac na Amazonie.co.uk Ja kupiłam wiele drogich książek za bezcen. Ceny od 0.01 euro plus przesyłka. Koszty przesyłki mogą być różne u róznych dostawców. Np. książka, zamiast 125 euro jest 14 euro. Pozdrawiam. www.amazon.co.uk/s?k=birds+of+the+world&ref=nb_sb_noss_2
Andrzej Gawor Co ty bociany już na początku marca przyleciały, ja mieszkam koło Brzeska i mam gniazdo przed domem, samiec przyleciał koło 10 marca a samica pod koniec marca .
Mam pytanie. Bo u mnie myszołowy i jastrzębie napadają u mnie na drób, bo hoduję kury. No i co mogę zrobić, żeby nie przylatywały na mój ogródek z kurami, a żeby im nie zaszkodzić?
Pa-pieršaje, prabačcie, što pa- biełarusku, tamu što moj polski tolki na ŭzroŭni razumiennia. Nu i adsul druhoje- a ci možacie vy razmaŭlać trochi pavolniej? Nie ŭsio zrazumieła, vas hladziać nie tolki palaki🙂 Dziakuj!
Q&A Jakiś czas temu nagrałeś filmik: th-cam.com/video/swZuPdRi8qY/w-d-xo.html Zaciekawiło mnie to bardzo czy udało się zachęcić ptaki do zamieszkania w tej budowli? Pozdrawiam
Była już odpowiedź na to pytanie w jednym Q&A... Niestety nie udało się. Konstrukcja z przyczyn formalnych musiała zostać rozebrana i czeka na lepsze czasy - na pewno do tego wrócę ale nie prędko...
Moim zdaniem trzeba ciągle próbować nowych rozwiązań a nie tylko klepać to co wymyślili inni. To niestety wiąże się z tym że czasem coś się uda a bardzo często nie.
Q&A. Budka dla puszczyka- Mieszkam na wsi i moja posesja jest otoczona wieloma różnymi drzewami a na jednim z nich od kilku lat gniazduje uszatka. Uwielbiam sowy i chciałem zaprosić do siebie puszczyki wieszając im budkę na drzewie lub stodole. Czy to dobry pomysł. Czy te gatunki w bliskiej odległości nie będą ze sobą kolidować? Jeśli nie to w jakiej odległości zawiesić bezpiecznie budkę od gniazda uszatki?
Sowy generalnie nie przepadają za sowami z innego gatunku. Puszczyk może przegnać uszatkę jak ta będzie zbyt blisko. Gdzie jest magiczna granica nie mam pojęcia ale może to być kilkaset metrów
Tak, bardzo proszę o filmik o hierarchii pośród krukowatych!
Q&A Świstunka, pierwiosnek, piecuszek, jak rozróżnić te ptaki? Czy mają charakterystyczne cechy, po których można łatwo je rozpoznać?
Wczoraj zrobiłem budkę lęgową. Pozdrawiam!
Q&A Jak najlepiej podejść do nauki rozpoznawania głosów ptasich? Czy sa jakieś metody pomagające w nauce?
I realize Im pretty off topic but does anybody know of a good place to stream new series online?
@Nico Anakin try FlixZone. Just google for it =)
@Grayson Aydin Yea, have been watching on Instaflixxer for since march myself :D
Dzięki za niezmiennie ciekawą treść! Bardzo chciałbym uzyskać wskazówki - gdzie, kiedy i jak wypatrzyć kruki? Pozdrowienia!
Q&A
Jak wygląda sprawa czeczotki oraz czeczotki brązowej, a także cyraneczki i cyraneczki karolińskiej?? Czy są to podgatunki tych ptaków, czy raczej osobne gatunki? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
P.S. Podziwiam pracę i zaangażowanie wkładane w rozwój tego kanału i jako pasjonat ptaków z przyjemnością oglądam Pańskie filmy 🙂
Q&A 1. własnoręcznie wykonałem budki typu sokołowskiego z otworami 27 i 29 mm, powiesiłem je w styczniu na różnych wysokościach od 3 do 5 metrów. Od początku było zainteresowanie sikorek, podlatywały, oglądały, wchodziły do środka, a teraz zniknęły. Czym to może być spowodowane? Czy możliwe jest, że otwór wlotowy jest za długi-około 7 cm. Często przysiadają zaglądają kilka razy do środka i odlatują.
2. Zaobserwowałem, że dziobały/ wydlubywały otwór, czy jest to jakiś element znaczenia gniazda czy po prostu coś jej tam przeszkadzało?
3. I nie wiem czy to ciekawostka, ale modraszki odganiają od tych moich budek bogatki.
4. I z racji tego, że kilka razy na filmach mówił Pan, że bada sikorki to na pewno wiele osób chciałoby jakiś oddzielny odcinek tylko o sikorkach.
Pozdrawiam z Gdyni, super filmy!
Jeśli chodzi o ptk. 1 to również jestem ciekawy, zauważyłem tą samą zależność tylko z wróblami. Widziałem jak parka nosiła do budki materiał na gniazdo. I nagle znikły.
27-29mm to A1 dla Modraszek. Dla Bogatek i Wróbli chyba powinna być typu A czyli 32-35mm. Zgaduję, że Bogatki próbowały przepędzić Modraszki i powiększyć otwór.
Dziękuję! Zwłaszcza za przegląd literatury anglojęzycznej! 🦆
Q&A: Jak znaleźć sowę w lesie?
Q&A: Jak zaprosić raniuszka do ogrodu?
Ale szok, mój komentarz jako pierwszy skomentowany. Zaraz poleciałem rodzinie pokazać xD. Co do cmentarza Łostowickiego to jego struktura "zalesienia" jest bardzo ciekawa, ponieważ rozciąga się nijako od cmentarza św. Franciszka (najstarsza część najbliżej Kartuskiej z grobami nawet z przed 1945 i praktycznie zespolony z Łostowickim) gdzie drzewa są najstarsze i chyba tam właśnie głównie rezydują dzięcioły. Po przez obszar wzdłuż ulicy Łostowickiej gdzie jest dużo więcej krzewów zarazem z coraz niższymi drzewami, a kończąc na drugiej stronie cmentarza od ul. Cedrowej gdzie drzew praktycznie nie ma/dopiero zasadzono.
Żeby nie czas jaki nam nastał już bym śmigał po tych cmentarzach z kamerą.
Q&A Co sądzisz o grze planszowej "Na skrzydłach", jako formie poznawania ptaków?
Dziekuje za link do atlasu
Na chomiku też są atlasy ptaków Polski.
Q&A Witam! Od kilku lat wystawiam w ogrodzie poidełko dla ptaków, cieszące się również zainteresowaniem wiewiórek. To oczywiście cieszy, jednak zastanawiam się, czy nie stanowi to dla mnie zagrożenia w kontekście wymiany wody i okresowego czyszczenia- wiewiórki mogą przenosić wściekliznę i pewnie inne choroby.
Q&A Jeden z najpopularniejszych twórców filmów popularno-naukowych na polskim YT w materiale o kopulacji kaczek stwierdził, że penis samca kaczki krzyżówki po każdym okresie godowym odpada, a potem odrasta na nowo. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką informacją w książkach. Czy jest to prawda?
(Wspomniany film: th-cam.com/video/KEFm3iRRIcY/w-d-xo.html w minucie 8:17)
Q&A czy da się zaprosić kawki na wieś poprzez wywieszenie budki. Kawki bywają u mnie podczas przelotów zimą.
Tej zimy przy moim karmniku hersztem wśród sikor była para kowalików, ciekawostką jest że pełzacz czy pełzak leśny nigdy do karmnika nie podleciał , szukał natomiast schowanych ziaren słonecznika w korze przez kowaliki - cwaniaczek.
Pierońsko droga ...
Jeśli chodzi o literaturę, to do hybryd polecam książkę "Waterfowl of North America, Europe & Asia", autor Sebastian Reber. Opisane ponad 100 hybryd gatunków ptaków blaszkodziobych (z ilustracjami)
Q&A Mam pytanie do Pana. Na mój balkon przylatują sierpówki, piją wodę i jedzą słonecznik. Czy można je oswoić , tak aby jadły mi z ręki.
Materiał nt. ptaków zamieszkujących cmentarze oraz pierzeniu może być ciekawy :)
Dziękuję za odpowiedź w filmie, berberys wygląda nawet podobnie. Mam pytanie, ostatnio byłem na działce i zauważyłem, że do mojej budki lęgowej podlatuje sikorka bogatka i po chwili zaczyna jakby stukać dziobem w okolice otworu wlotowego. Wie Pan może po co to robiła?
Q&A: Jak rozpoznać płeć grzywaczy?
oprawa dzioba samce maja wieksze zarosty na dziobie od samic i troszke ciensze dzioby maja samice w upierzeniu nie znajduje roznic moze samiec jest bardziej swiecacy
A czy można wstawić budkę typu A dla sikorek na drewnianych kratkach na winogron dokładnie na kantówce 2 metrowej
Cześć, całkiem niedawno odkryłem Twój kanał, i bardzo mi się podoba. Poszedł sub, i łapki też idą :) Mam pytanie. Od dwóch dni, parę razy dziennie do mojego okna dobija się się sikorka, chyba bogatka. Wali dziobem w szybę w locie. Masz jakiś pomysł o co jej może chodzić? Mieszkam w uk jeśli to ma jakieś znaczenie
Q&A Interesuje mnie kwestia pomocy dzikim zwierzętom, szczególnie ptakom. Mój zięć ma szczęście lub pecha trafiać na poszkodowane ptaki, nigdy nie potrafił przejść obojętnie. Sam wychował bociana, który wypadł z gniazda, a wiele lat wcześniej kosa. Chyba trzy czy dwa lata temu znalazł postrzelonego łabędzia. Zawiózł go do weterynarza i dowiedział się, że pod groźbą kary nie wolno pomagać dzikim ptakom! Czyli co? Powinien go zostawić? Może chodzi o jakieś procedury? Pamiętam że były trudności, ale w końcu gmina zajęła się transportem ptaka do schroniska dla dzikich zwierząt. Kilka dni temu znalazł w lesie grubodzioba ze złamanym(tak wyglądało) skrzydłem. Nauczony doświadczeniem, z wielkim bólem zostawił go w lesie, myślę że na pewną śmierć. Przeżywał to strasznie, bo kocha zwierzęta, dlatego właśnie moje pytanie - pomagać czy nie?
Drugie moje pytanie, a właściwie prośba o rozpoznanie drapieżnika. Zidentyfikowałam go jako błotniaka stawowego, ale jestem laikiem w tej dziedzinie. Zdjęcia na moim blogu:
zycienitkmalowane.blogspot.com/2019/04/wyniki-i-upolowany-ptak.html
Dziękuję i pozdrawiam:)
Zauważyłem że YT wbiórczo powiadamia mnie o nowych komentarzach...1c zęść omówię raczej niebawem bo to bardzo ważna kwestia. W skrócie można pomagać ptakom pozala na to ustawa o ochronie przyrody.
Na zdjęciu błotniak stawowy samiec.
@@ptasiastrefa Dziękuję
Książka del Hoyo jest dostępna w formie internetowej pod adresem hbw.com niestety za pełne opisy i tablice trzeba zapłacić słono, bo około 200zł rocznie plus wstępna opłata też koło 200 zł. Gdyby nie ta startowa dopłata to może bym się zdecydował, ale 400zł to strasznie dużo. Za to za darmo można podpatrzyć skąd nazwy łacińskie danego gatunku pochodzą i wstępne fragmenty każdego z podrozdziałów.
Update! Hbw przenosi się na nową stronę, nie będzie pobierana chyba opłata wstępna! birdsoftheworld.org/bow/home
Może Pan nagrać film o obserwacji gili?
witam panie Jakubie co robic jak codziennie mazurek od tygognia walczy a moim oknem uderza o nie raz po raz 👍🦗🐦🙂
To istotny temat zrobię o tym osobny odcinek może już nawet dzisiaj zacznę. ten ptak walczy ze swoim odbiciem proponuję postawić tam kartonik tydzień 2 powinno wystarczyć.
@@ptasiastrefa powiesilem przescieradlo I Chyna pomoglo zobaczymy rano👍🙂🐦🦗
Witam mam pytanie czy za pozno juz do tgo aby zainstalowac budkę?typ 2
Nie jest, instaluj.. zawsze jest szansa, że jeszcze szukają, albo na drugi lęg wejdą.. 👍👍
Dzieki za odp pozdrawiam
@@tomaszwodarczak6599 na fejsie znajdź grupy tematyczne - jaki to pTAK, wszystko o pTAKach, ptaki w krainie obiektywu.. jeśli fotografujesz, nagrywasz ptaki, pochwal się.. Pozdro
Jeszcze muchołówki i pleszki nie wróciły. Jak masz w okolicy liściaste zadrzewienia to może uda się je tam zwabić.
mam na działce winogrona i coś mi je wydziobywało , myślałem że może osy albo jakieś owady , ale podejrzałem I ???? kosy raniutko podlatują na śniadanie lol mam dużo owocu więc się dziele się jak Pan Bóg przykazał lol , nie zakładam siatki bo kiedyś mi się ptak wplątał i niestety padł :(
Q&A
Na czym właściwie polega praca ornitologa i jakie studia trzeba do takiej pracy ukończyć?
Najczęściej są to studia biologiczne ze specjalizacją środowiskową. Ornitolog ma 3 drogi kariery: Naukowa praca na uczelniach, ekspert środowiskowy wykonywanie różnych ekspertyz no wpływu danej inwestycji na lokalną awifaunę, edukacja np prowadzenie wycieczek i warsztatów popularyzującyvh wiedzę o ptakach. Można to też łączyć np ja robiłem wszystkiego po trochu
Dzień dobry. Ostatnio oglądałem odcinek jastrząb vs. krogulec, gdyż próbuje oznaczyć ptaka drapieżnego który chyba będzie się lęgnął w mojej okolicy, bo bardzo często się odzywają. Ale nie pasują cechy, bo ptak lata dość szybko, głowa dość mała okrągła, skrzydła pracują szybko w locie, ale wyraźnie zwężają się od nadgarstka, ogon długi, ale ptak potrafi zawisnąć w powietrzu, wtedy to ogon rozkłada w wachlarz. Jeśli dobrze widziałem to grzbiet jest koloru brązowo miedzianego.
Mam nadzieję, że coś to ułatwi, choć oznaczać z opisu jest ciężko, a odgłosy krogulca,pustułki, czy jastrzębia są dość podobne bo próbowałem porównać na xeno-canto.org
Pozdrawiam
Ten zawis w powietrzu, wachlarz w ogonie, kształt skrzydeł raczej sugerują pustułkę. Pozdrawiam
@@ptasiastrefa Dziękuję serdecznie za odpiwiedź i potwierdzenie przypuszczeń. Pozdrawiam.
.Moje' kosy które miały gniazdo za płotem, w zagajniku ,umrzeć przyszły do mnie.Znalazłem ich ciała na podwórku😪
Pierwsze słyszę o hybrydach :o mógłys o tym kiedys szerzej opowiedziec?
Jak długo żyją Jastrzębie?
W ostatnich tygodniach natykałem się na osowiałe dzwońce. Kilka znalazłem martwych. Mokry dziób, oczy i część upierzenia. Dziś rano trafiłem na ten artykuł i wszystko by się zgadzało: wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-tajemnicza-choroba-ptakow/l2bzbky
Kontaktować w związku z tym z kimś w Polsce?
Trafiłem na ten sam artykuł także dziś rano. I też zacząłem się zastanawiać czy jest ktokolwiek w Polsce kto zbiera informacje o ptasich chorobach. Dzwońce są wrażliwe na wirusa zachodniego nilu... Co jakiś czas tu i ówdzie słyszy się o dzwońcach padających przy karmniku. W tym roku u mnie padły 4 ptaki. Zrobię konsultację w tej sprawie w kilku miejscach. A odnośnie artykułu pojawia się pytanie czy wysyłać i w jaki sposób dostarczać martwe ptaki do Niemiec. Raz że materiał zakaźny dwa że mogą się rozkładać w drodze i czy w ogóle to legalne ?? dożo pytań bez odpowiedzi...
@@ptasiastrefa skontaktowałem się z otop i mają dać znać, czy ktoś w Polsce zechce się tym zająć. U mnie padło 6 i dziś znalazłem siódmego, który ma objawy. W ogrodzie dzwońców nadal jest kilkadziesiąt i boję się, że to nie koniec.
ile pan widział gatunków ptaków. [2]czy był pan na stawach siedleckich. [3]czy widział pan wyjątkowe,rzadkie gatunki ptaków
1. Dawno przestałem liczyć ale nam trochę Polskich rzadkości których nie widziałem. 2. Nie. 3. Nie jestem twicherem, ale coś tam widziałem. Dla mnie liczą się tylko gatunki widziane w Polsce i tak z rzadkości: krogulec krótkonogi 2 stw. W pl, czajka stepowa 2 stw., mewa karaibska 1sze stw., mewa różowa 2 lub 3 stw to te najrzadsze. Najbardziej jestem zadowolony z samca turkana. Oba stwierdzone samce w xxi wieku były wykryte przeze mnie ostatni tej zimy. No jest jeszcze sporo innych, ale jak wspomniałem nie twichuję więc jest masa ludzi, którzy widzieli w Polsce więcej gatunków niż ja. Pozdrawiam
Ja widziałem mało rzadkich gatunków w POLSCE np. czerniczka,dziwonia zdjęcie willga, łabędz krzykliwy zdjęcie,cyraneczka,kulik wielki
zapomniałem o OHARZE, BĄKU I BĄCZKU ORAZ PERKOZEK
Jak nazywa się utwór z intro? Z chęcią bym posłuchał całości.
Q&A W jakiej odległości od budki lęgowej typu a można powiesić budkę typu b ( dla szpaka ) bo mam powieszoną tą pierwszą a chciałbym powiesić typu b.
Można nawet dość blisko na przykład na sąsiednim drzewie.
Dziękuje drugie pytanie to: na jakiej wysokości powiesić budkę dla szpaka w internecie piszą że 3 -4 m a na kanale zielone pogotowie gdze był pan goście mówi pan że najlepiej 5m więc jak w końcu ?
@@armpoz5107 5 i wyżej. Rzadko spotykam szpaki gniazdujące niżej tj mogą sie takie zdarzyć ale wg mnie preferują dziuple wyżej położone. Weiszając trzeba pamiętać że budki trzeba czyścić i musi to być dla nas bezpieczne.
Hej, moglbys opowiedziec cos wiecej o twoim egzaminie obraczkarza? (Nwm czy dobrze napisalem ale wybacz)
Q&A :w jakiej części polski jest najwięcej gili i czy do maja tego roku jest jeszcze możliwe że będzie na górnym Śląsku więcej gili?
Czy zna Pan jakiś humanitarny sposób na odstraszenie kotów z miejsca, w którym ptaki, w tym przypadku sójki mają gniazdo?
Q&A Witam, może ten temat już się przewijał, ale mimo wszystko zapytam. Jak najłatwiej odróżnić po głosie słowiki i inne gatunki, które zazwyczaj rozpoznajemy po głosie, ale ich głos może pomylić początkujący ptasiarz jak gajówka i kapturka czy świerszczak i strumieniówka ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Q&A
Ostatnio spotkałem się w internecie ze zjawiskiem "recyklingu" sierści domowych pupili wyczesywanych na wiosnę. Mianowicie niektórzy proponują żeby ową sierść wieszać na drzewach, w karmnikach, na parapetach dla ptaków budujących gniazda w tym czasie. Czy ptaki rzeczywiście korzystają z takiej pomocy? Są jakieś dane naukowe?
Pozdrawiam!
Zawsze zimą dokarmiam ptaki najwięcej u mnie jest dzwońców i zawsze myślałem że wróbli a może mazurki może jakiś folmik jak je odróżnić ?
W Wawie w centrum miasta jest najwięcej żurawi.
Q&A Czy chodząc po lesie (trawie) nie boi się Pan kleszczy ?
Nie bo skoro one też się mnie nie boi to i po co ; ) ... A tak na poważnie to bolerioze przerobiłem kiedy miałem lat 10. Kiedyś szczepiłem się na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i przydałoby się do tego wrócić bo odporność jest tylko na kilka lat i trzeba powtarzać. Po każdym wyjściu porządnie sprawdzam czy czegoś nie złapałem i tyle. Po prostu ten mały kurdupel do lasu mnie nie zniechęci :). Wykorzystam to pytanie w q&a. Pozdrawiam
Pozdrawiam z Doliny Nidy.
pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Nidy
Q&A Czy możliwe jest żeby puchacz założył gniazdo bardzo blisko ludzi, tak jak na tym filmie: th-cam.com/video/_ik29zMbHaY/w-d-xo.html Zawsze wydawało mi się że coś takiego jest niemożliwe z natury. Pozdrawiam
Q&A Moje pytanie dotyczy stref ochronnych wokół gniazd ptaków drapieżnych, np. Kanii rudej. Czy takie strefy muszą być jakoś oznaczone przez odpowiednie służby? Na łąkach i polach przy lasach w mojej okolicy widziałem dość kilkanaście ptaków tego gatunku i nie chciałbym w trakcie moich wycieczek nawet przypadkiem naruszać ich spokoju. Niestety zdaję sobie sprawę z faktu, że nie jestem bardzo doświadczonym obserwatorem i wypatrzenie gniazda takiego ptaka z odległości 500 metrów może być dla mnie za dużym wyzwaniem. Czy jest jakaś metoda, którą może mi pomóc?
Na Srebrzysku widziałem Sarnę, która przyszła na grób pół godz. po pogrzebie.
Przyszła pewnie po świeże kwiaty... Ciekawe czy to reguła bardzo fajna obserwacja
To było w zimie. Pewnie spragniona była "zieleniny" ;)
Dlaczego ptaki śpiewają w nocy? Nie mam tu na myśli ptaków wykazujących szczególną aktywność w czasie zmroku. Jest to wyłącznie śpiew zalotny i ostrzegawczy, czy raczej kryje się coś dodatkowego za tym?
Jak zwykle ciekawe opowieści. Dziękuję :)
Jeśli szuka Pan książek w j. angielskim, to proszę spróbowac na Amazonie.co.uk
Ja kupiłam wiele drogich książek za bezcen. Ceny od 0.01 euro plus przesyłka. Koszty przesyłki mogą być różne u róznych dostawców. Np. książka, zamiast 125 euro jest 14 euro. Pozdrawiam.
www.amazon.co.uk/s?k=birds+of+the+world&ref=nb_sb_noss_2
wczoraj pierwszy bociek nad Krakowem :D
U nas na Mazowszu są już od dwóch tygodni.
Andrzej Gawor Co ty bociany już na początku marca przyleciały, ja mieszkam koło Brzeska i mam gniazdo przed domem, samiec przyleciał koło 10 marca a samica pod koniec marca .
@@jasko6913 ja tez mam gniazdo pod domem i moje bocki wrocily spoznione z potomstwem i bylo przeganianie
@@jasko6913tylko stwierdzam swoje obserwacje ptakow
Q&A: Jaki poleca Pan sprzęt do nagrywania ptaków, jeśli bardziej zależy mi na przybliżeniu i stabilizacji, a mniej na jakości obrazu?
Nikon P1000, Nikon P950, Nikon P900
Mam pytanie. Bo u mnie myszołowy i jastrzębie napadają u mnie na drób, bo hoduję kury. No i co mogę zrobić, żeby nie przylatywały na mój ogródek z kurami, a żeby im nie zaszkodzić?
Pa-pieršaje, prabačcie, što pa- biełarusku, tamu što moj polski tolki na ŭzroŭni razumiennia. Nu i adsul druhoje- a ci možacie vy razmaŭlać trochi pavolniej? Nie ŭsio zrazumieła, vas hladziać nie tolki palaki🙂
Dziakuj!
Na you tubie istnieje opcja spowolnienia odtważania🙂
Postaram się ! choć nie zawsze to łatwe gdyż staram się do kamery mówić spontanicznie. Pozdrawiam serdecznie :)
z Czego wynika cena 700zl za jeden tom?
Q&A Jakiś czas temu nagrałeś filmik:
th-cam.com/video/swZuPdRi8qY/w-d-xo.html
Zaciekawiło mnie to bardzo czy udało się zachęcić ptaki do zamieszkania w tej budowli?
Pozdrawiam
Była już odpowiedź na to pytanie w jednym Q&A... Niestety nie udało się. Konstrukcja z przyczyn formalnych musiała zostać rozebrana i czeka na lepsze czasy - na pewno do tego wrócę ale nie prędko...
@@ptasiastrefa A to przepraszam, musiałem ten odcinek jakoś pominąć :-(
Szkoda włożyliście tam dużo pracy, może kiedyś się uda? Powodzenia
Moim zdaniem trzeba ciągle próbować nowych rozwiązań a nie tylko klepać to co wymyślili inni. To niestety wiąże się z tym że czasem coś się uda a bardzo często nie.
Q&A. Budka dla puszczyka- Mieszkam na wsi i moja posesja jest otoczona wieloma różnymi drzewami a na jednim z nich od kilku lat gniazduje uszatka. Uwielbiam sowy i chciałem zaprosić do siebie puszczyki wieszając im budkę na drzewie lub stodole. Czy to dobry pomysł. Czy te gatunki w bliskiej odległości nie będą ze sobą kolidować? Jeśli nie to w jakiej odległości zawiesić bezpiecznie budkę od gniazda uszatki?
Sowy generalnie nie przepadają za sowami z innego gatunku. Puszczyk może przegnać uszatkę jak ta będzie zbyt blisko. Gdzie jest magiczna granica nie mam pojęcia ale może to być kilkaset metrów
Zapraszam na mój ostatni filmik ,,,,,,,syn Kacper zainspirowany , Ptasią strefą..... wiesza budki dla sikorek 🙋 Pozdrawiam z Krakowa 🙋. .