Podeszwy w butach trekkingowych - skalnik.pl
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Kupując buty trekkingowe, musimy pamiętać, że ich podeszwa jest jednym z kluczowych elementów wpływających na ich wygodę i funkcjonalność. W przypadku chodzenia po trudnym terenie, dobrze dobrana podeszwa może zapewnić nam solidną przyczepność i wygodę. Dlatego przed zakupem wymarzonego modelu warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanej podeszwy.
Warto zacząć od faktu, że istnieje wiele różnych rodzajów podeszew, a każda z nich przeznaczona jest do innego typu aktywności. Firmy, których buty trekkingowe cieszą się największą popularnością na polskim rynku, stosują najczęściej podeszwy Vibram. Są to podeszwy wykonane z materiałów syntetycznych, które wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami w trudnych warunkach terenowych. Poza Vibramem, coraz częściej spotykamy podeszwy z innych, bardziej egzotycznych materiałów, które jeszcze skuteczniej chronią nasze stopy.
Wielu turystów, szczególnie tych zapalonych i bardziej doświadczonych, zwraca uwagę na podeszwy w butach trekkingowych. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż to właśnie podeszwy stanowią fundament naszej wyprawy. Dobrze dobrane zapewnią świetną przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo i komfort. Co więcej, korzystanie z butów z dobrą podeszwą przedłuży znacząco ich żywotność, co oznacza większą oszczędność pieniędzy w przyszłości.
Więcej na temat podeszw Vibram znajdziecie na naszym blogu w tekście Marcina: www.skalnik.pl...
Buty znajdziecie tradycyjnie tutaj: www.skalnik.pl...
możecie na naszej stronie filtrować sobie modele właśnie po rodzaju podeszw!
Modele jakie wykorzystaliśmy w filmie to:
BUTY QUEST 4 GTX: www.skalnik.pl...
BUTY MTN TRAINER MID GTX: www.skalnik.pl...
BUTY ULTRA TRAIN 2: www.skalnik.pl...
BUTY WILDFIRE EDGE GTX: www.skalnik.pl...
BUTY MTN TRAINER 2: www.skalnik.pl...
BUTY MS RAPACE GTX: www.skalnik.pl...
Ten film był po prostu bardzo potrzebny. Wiele się mówi o markach i braku albo obecności membran w bucie, a stosunkowo mało uwagi poświęca się podeszwie. I tak, jak a aucie 50% bezpieczeństwa zależy od opon, tak i z butem rzecz wygląda podobnie.
Fajny profesjonalny materiał jak zawsze. Ale kupuję zamienniki mniej markowych firm i jest podobnie. Buty 700-1000zł kupuję nie markowe za 400-700zł. Itp. itd. Za markę się słono płaci jednak .Ale kto dużo chodzi po górach i ma na koncie kilka tysięcy kilometrów po nich to wie co i jak. Nie trzeba przepłacać ,taka konkluzja.
W dawnych czasach, gdy dużo chodziłem po górach, buty górskie to były przede wszystkim buty skórzane, ze skóry licowej. Można było w nich chodzić w lecie i w zimie. Nie mówię tutaj o ciężkich trepach, tylko o butach turystycznych.
Teraz takich butów prawie nie ma. Jak już są skórzane, to z różnymi wstawkami tekstylnymi. A ta skóra to nie licowa, tylko zamsz, welur, ewentualnie nubuk.
Dlaczego w ofercie nie ma butów pełnych ze skóry licowej? Dla mnie inne typy skóry są zdecydowanie gorsze - czy jednak mają jakieś zalety, o których nie wiem?
Jak najbardziej nadal mamy w całości skórzane buty w ofercie, chociażby model Vakuum marki Meindl: www.skalnik.pl/buty-vakuum-gtx-dunkelbraun-meindl-596234 to buty skórzane z membraną GORE-TEX, jest jeszcze model Engadin: www.skalnik.pl/buty-engadin-altloden-meindl-596338 to nie ma membrany i jest skórzana wyściółka. Z kolei ze skóry licowej jest wykonany model Terra GTX marki Scarpa: www.skalnik.pl/buty/buty-meskie/buty-meskie-wysokie/buty-terra-gtx-brown-scarpa-601535
Wstawki z materiałów syntetycznych stosuje się w celu poprawienia oddychalności (zwłaszcza przy intensywnym wysiłku, wysokiej temperaturze i większej wilgotności), dodatkowo pozwalają one zmniejszyć wagę obuwia i są mniej podatne na uszkodzenia.
@@Skalniksklepgorski Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi o ofertę producentów, tzn. że buty ze skóry licowej/nubukowej są w zdecydowanej mniejszości.
W swoim życiu, przebyłem setki (tysiące) km. terenów górskich. I mam praktyczne opinie na temat podeszwy Vibram. Powiedzmy kupujemy buty za 1500 zł. Na początku użytkowania wszystko ok. Podeszwa trzyma się nieźle terenu mokrego i suchego. Ale zaczyna się problem. Po ok. 2-3 sezonach. Już nie ma tak pewnego trzymania terenu, szczególnie na mokrym terenie. Dalej użytkując takiego buta. Z podeszwą już jest tylko gorzej. Ogólnie można już się tylko zabić lub połamać na mokrym. Vibram robiony jest z gumy TR. Więc jak się zacznie odklejać od buta. To klękajcie narody. Praktycznie żaden klej tego nie ruszy. Do tego Vibram nie jest robiony z jednego kawałka gumy itp. Tylko ma jakieś wstawki, pierdółki. Ogólnie po 4-5 latach podeszwa Vibram się rozpadnie. A górna część buta jak nowa. Troszkę przereklamowany ten VIBRAM.
Możesz odesłać buta do 'autoryzowanego szewca' Vibram , to Ci zamontuje nową podeszwę do cholewki. Niestety najbliższy punkt u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. W PL natomiast jest conajmniej jeden punkt 'nie autoryzowany' który też to zrobi, i pewnie w niższej cenie..pzdr
4 lub 5 lat? Najdluzej buty wytrzymaly mi 2 lata. 3ci rok wytrzymuja na praktycznie startej podeszwie bo przestalem w nich chodzic. Biore je na spacery z psem zeby wykonczyc bo jakbym wziol adidasy to bym 3 miesiecy nimi nie pochodzil.
Kto zna buty a w zasadzie podeszwy nawet niekoniecznie w gory ale zeby byly wygodne i wytrzymale? Trasa kamienista zwirowa ale tez chodniki miejskie. Zadne wspinaczki wysokogorskie. Okoliczne gorki na trasy z psem. Ktore boty potrafia wytrzymac naprawde dlugo? Moge zrobic test jak szybko but konczy zywot lub jego stan techniczny sie zmienia na przestrzeni miesiecy.
Świetny film! Mam takie pytanie, na rynku nawet w jednej marce np. Salewa są buty z z podeszwą o płaskim profilu oraz bardzo wykształconym łuku (z wyraźną piętą) w śródstopiu. Które lepsze np. na Tatry Zachodnie (Podejście na Wołowiec ale przejście na Rohacze) ?
Generalnie wyraźną piętę mają buty o wyższej cholewce albo sztywniejsze. Taka pięta często wtedy wgryza się w grząską nawierzchnię (lub w śnieg), a płaska działa więcej na zasadzie tarcia. Wybór konkretnego rodzaju obuwia to już kwestia mocno indywidualna i zależna też od pory roku. Więcej na ten temat w filmie: th-cam.com/video/fR8PdjvuTkA/w-d-xo.html
Zapomnial Pan o gumie stealth? Czy poprostu jej Pan nie sprzedaje i nie warto reklamowac?
Skupiliśmy się w filmie na najbardziej rozpoznawalnych podeszwach w "trekach". Owszem, w Skalniku są buty na podeszwach Stealth, ale dotyczy to raczej butów wspinaczkowych.
Dzień dobry czy podeszwę w trekingach da się naprawić? Mi jeden wypustek się starł na piecie 😢
Startego wypustka już się nie naprawi, ale ogólnie podeszwę się naprawia, w dobrych i doświadczonych miejscach można nawet całą podeszwę wymienić na nową. Trzeba szukać szewców naprawiających taki rodzaj obuwia.
@@Skalniksklepgorski bardzo dziękuję za podpowiedz :)
Zabrakło miejsc- podium z twardość i scieralnoscia podeszwy , które są najbardziej wytrzymałe...
Dalecy jesteśmy zawsze od takiej radykalnej oceny, bo to zależy od różnych czynników - rodzaju podłoża, wagi użytkownika, wagi obciążenia (plecak), a nawet pogody. Jeśli chcesz uzyskać tego typu informacje, to najlepiej dopytywać osoby, które dany model nosiły i odpowiedzą razem z tymi właśnie szczegółami.
Michelin to straszne kiepskie podeszwy. Po krótkim czasie guma robi się twarda i kruszy się…
Nie mamy takich doświadczeń.