Dobry film. Wizualizowanie tego o czym mowa jest na tym kanale na bardzo wysokim poziomie, a używanie figurek dla dzieci jako przedstawienie pieszych to już w ogóle genialny pomysł. Bardzo to pobudza wyobraźnię i przez taki drobny detal od razu przyjemniej się ogląda. Oby tak dalej
4:56 w końcu jakiś fajny filmik, który będziesz można linkować wszystkim barankom komentującym wszelkiej maści stopchamy, że ola boga zmieniał pas ruchu na przejściu... dejta mu mandat!! już chyba z dwie klawiatury zużyłem na walkę z wiatrakami w tym zakresie. Mogłeś jeszcze dodać o zmianie pasa na skrzyżowaniu. Zasada ta sama - a tez barankom się wydaje, że nie można. Pozdrawiam. PS. Uwielbiam Wasze rysunki na tablicy - bardzo pomagają zrozumieć omawiane zasady PS.2 Musisz popracować nad oddechem w trakcie dłuższych wypowiedzi ;-)
Jeśli ktoś twierdzi, że dozwolona w normalnych warunkach jest zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu, żyje przepisami z 1983. W obecnych jest prosty wymóg sygnalizowania "wyraźnie i zawczasu", którego na środku skrzyżowania nie da się spełnić = mandat. Dodatkowo jeśli przed skrzyżowaniem stoimy na pasie z wyznaczonym kierunkiem jazdy i zmiana pasa łamie ten kierunek = mandat. Jeśli do kompletu na skrzyżowaniu byli inni uczestnicy = stwarzanie zagrożenia, czyli mandat.
@@cprn. Nawet nie chce się komentować twoich idiotyzmów. Przejście dla pieszych jest jeszcze krótsze. Wyjedź kiedyś z swojej wioski to zobaczysz takie skrzyżowania, że ci się oczy zaświecą. Kilka postów niżej masz przykładowe skrzyżowanie. O nieznajomości obowiązków wynikających z znaku F-10 - bo chyba tym się chciałeś pochwalić na zasadzie coś gdzie słyszałem - też przemilczę - bo z niego zakaz zmiany pasa ruchu nie wynika, tylko.... [aaa nie ma tak łatwo - odsyłam do rozporządzenia] Do książek.. znaczy ustawy PoRd i wydanych do niej rozporządzeń dziecko drogie, a później zabierać głos wobec dorosłych.
@@Justyna_Biber Przestudiowałem ustawę PoRD, rozporządzenie o znakach i konwencję wiedeńską, inaczej bym się nie wypowiadał. Że w OSKach uczą bzdur wymaganych przez miejscowe WORDy, nie znaczy, że taki sposób jazdy jest dozwolony prawem. Przejście jest krótsze - co z tego skoro przed nim zawczasu, wyraźnie i bezpiecznie (tj. nie wprowadzając nikogo w błąd) można sygnalizować chęć zmiany pasa? Znak F-10 nie zakazuje zmiany pasa, ale nakaz kierunkowy jazdy z zajmowanego pasa na wprost zezwala wyłącznie na jazdę na wprost, nie w lewo, nie w prawo, i z wykładni językowej wynika, że zmiana pasa łamie warunki nakazu. Posiadam prawo jazdy polskie i dwa europejskie, bo po Europie jeżdżę i widziałem coś poza polskim zaściankiem. Polska jest zobowiązana do przestrzegania drogowego prawa Europejskiego na mocy konwencji wiedeńskiej o znakach i ruchu drogowym, z którą od 20 lat polskie ustawodawstwo jest zgodne, i to tego prawa obecnie używają pomocniczo sądy do interpretacji lokalnych przepisów. Życzę Pani, żeby czegokolwiek uczy Pani innych, nie było nigdy przyczyną wypadku, ani w Polsce, ani na reszcie kontynentu. Pozdrawiam.
@@cprn. - proszę nie odpisuj już - bo raczej nie będzie mi się chciało czytać. Silisz się na bycie znawcą w tym zakresie PoRD - ale słabo Ci to wychodzi. Zapewne bliżej ci do tirowca niż osoby zajmującej się prawem o ruchu drogowym. "ustawę o znakach" - nie ma takiej, taki znawca powinien o tym wiedzieć. "Znak F-10 nie zakazuje zmiany pasa - nakaz kierunkowy jazdy z zajmowanego pasa na wprost zezwala wyłącznie na jazdę na wprost, nie w lewo, nie w prawo, i to reguluje wykładnia językowa" - czyli tak jak pisałem: znak F-10 nie zabrania zmiany pasa ruchu, a tylko zmianę kierunku jazdy. Nadal możesz dokonać zmiany pasa ruchu pomiędzy dwoma, na większych skrzyżowaniach nawet trzema pasami wyznaczonymi np. do jazdy na wprost. Nie możesz zmienić pasa ruchu z jazdy na wprost do skrętu np. w lewo. "co z tego skoro przed nim zawczasu, wyraźnie i bezpiecznie" - nikt tego nie kwestionuje. odcinek i dyskusja jest o zmianie pasa ruchu - czyli fizycznym przemieszczeniem się pojazdu z jednego pasa na drugich. Nic tu nie było o sygnalizowaniu, które jak już dziecko (tak piszę bo wyglądasz mi na max 25-28 lat) się tego tak uparłeś może zasygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem przed przejściem dla pieszych/skrzyżowaniem.
Obawiam się, ze się mylisz - skoryguj mnie jeśli jest inaczej. Pasy poziome (w tym przypadku linia ciągła) zabrania zmiany pasa ruchu tylko tam, gdzie jest namalowana, tzn., że na samym przejściu zmienić pas wolno, o ile przejście jest wystarczająco rozległe do tego. Np., dla samochodu osobowego może być niewystarczające, ale już dla motocykla albo roweru będzie wystarczająco dużo miejsca. Poza tym, znam tak rozległe przejścia dla pieszych (Warszawa, Katowice, Kraków...), że także samochodem spokojnie można ten manewr wykonać na samym tylko przejściu, nie najeżdżając na linię ciągłą. Skoryguj mnie jeśli się mylę, ale ja nie znalazłem przepisu, z którego wynikałoby, że zmiana pasa ruchu na przejściu jest zabroniona, jeśli zabraniają tego znaki poziome przed/za przejściem. Note: nie widziałem nigdzie linii ciągłej namalowanej przez przejście dla pieszych, zawsze ta linia kończy się przed przejściem...
Co znaczy "po lewej stronie" i "jadę przez rondo"? Jeżeli zmieniła Pani kierunek jazdy i na drodze, w którą Pani skręciła znajduje się pieszy, to tak, jest Pani bezwzględnie zobowiązana do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeżeli dane rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym (czyli odpowiednio oznaczone "standardowe rondo", nie żadne "turbinowe", etc.), to zjeżdżając z niego zmienia Pani kierunek jazdy, czyli skręca.
Lubię Pana filmy, ale tego nie rozumiem. Przypadek 1., skrzyżowanie kierowane - dlaczego nie wolno wjechać za sygnalizator S-1, kiedy pasy są wolne i wyświetlane jest światło zielone, następnie stanąć przed linią warunkowego zatrzymania i oczekiwać na poprawę warunków na drodze poprzecznej? Art 49.4 prd wyraźnie uchyla zakaz zatrzymywania na przejściach, jeśli wynika ono z warunków panujących na drodze. Pytam, bo w przypadku budynków po obu stronach bez dojechania do linii warunkowego zatrzymania nie da się ocenić stanu na drodze poprzecznej, w szczególności, jeśli dopiero dojechaliśmy do świateł i wyświetlany jest sygnał zielony. Byłem w takiej sytuacji, wytłumaczyłem się i uniknąłem mandatu, ale moim zdaniem funkcjonariusze nie mieli w ogóle podstawy do zatrzymania mnie.
3 ปีที่แล้ว
Poprosu zielone światło nie zezwala na wiazd na skrzyżowanie gdy jest ono zablokowane
@ Hmm. Oczywiście tak mnie uczono w OSK i tak robiłem na egzaminie, ale później boleśnie przekonałem się, że w innych częściach Polski jeżdżą inaczej, dlatego muszę się upewnić: Zielone światło pozwala wjechać za sygnalizator, ale nie mogę wjechać za sygnalizator i zatrzymać się przed skrzyżowaniem, bo nie ma miejsca na skrzyżowaniu? Pomimo, że między sygnalizatorem i skrzyżowaniem jest miejsce, w którym można się zatrzymać i oczekiwać, muszę czekać przed sygnalizatorem? Czy to wynika z przepisów, czy z uprzejmości dla pieszych?
Dobry film.
Wizualizowanie tego o czym mowa jest na tym kanale na bardzo wysokim poziomie, a używanie figurek dla dzieci jako przedstawienie pieszych to już w ogóle genialny pomysł. Bardzo to pobudza wyobraźnię i przez taki drobny detal od razu przyjemniej się ogląda.
Oby tak dalej
Genialnie wytłumaczone 😊 pozdrawiam
Przydatny film, proszę o więcej.
Zmiana pasu na pasach zdecydowanie bardziej bezpieczna jest na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.
4:56 w końcu jakiś fajny filmik, który będziesz można linkować wszystkim barankom komentującym wszelkiej maści stopchamy, że ola boga zmieniał pas ruchu na przejściu... dejta mu mandat!!
już chyba z dwie klawiatury zużyłem na walkę z wiatrakami w tym zakresie.
Mogłeś jeszcze dodać o zmianie pasa na skrzyżowaniu. Zasada ta sama - a tez barankom się wydaje, że nie można.
Pozdrawiam.
PS. Uwielbiam Wasze rysunki na tablicy - bardzo pomagają zrozumieć omawiane zasady
PS.2 Musisz popracować nad oddechem w trakcie dłuższych wypowiedzi ;-)
Jeśli ktoś twierdzi, że dozwolona w normalnych warunkach jest zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu, żyje przepisami z 1983. W obecnych jest prosty wymóg sygnalizowania "wyraźnie i zawczasu", którego na środku skrzyżowania nie da się spełnić = mandat. Dodatkowo jeśli przed skrzyżowaniem stoimy na pasie z wyznaczonym kierunkiem jazdy i zmiana pasa łamie ten kierunek = mandat. Jeśli do kompletu na skrzyżowaniu byli inni uczestnicy = stwarzanie zagrożenia, czyli mandat.
@@cprn. Nawet nie chce się komentować twoich idiotyzmów.
Przejście dla pieszych jest jeszcze krótsze. Wyjedź kiedyś z swojej wioski to zobaczysz takie skrzyżowania, że ci się oczy zaświecą. Kilka postów niżej masz przykładowe skrzyżowanie.
O nieznajomości obowiązków wynikających z znaku F-10 - bo chyba tym się chciałeś pochwalić na zasadzie coś gdzie słyszałem - też przemilczę - bo z niego zakaz zmiany pasa ruchu nie wynika, tylko.... [aaa nie ma tak łatwo - odsyłam do rozporządzenia]
Do książek.. znaczy ustawy PoRd i wydanych do niej rozporządzeń dziecko drogie, a później zabierać głos wobec dorosłych.
@@Justyna_Biber Przestudiowałem ustawę PoRD, rozporządzenie o znakach i konwencję wiedeńską, inaczej bym się nie wypowiadał. Że w OSKach uczą bzdur wymaganych przez miejscowe WORDy, nie znaczy, że taki sposób jazdy jest dozwolony prawem. Przejście jest krótsze - co z tego skoro przed nim zawczasu, wyraźnie i bezpiecznie (tj. nie wprowadzając nikogo w błąd) można sygnalizować chęć zmiany pasa? Znak F-10 nie zakazuje zmiany pasa, ale nakaz kierunkowy jazdy z zajmowanego pasa na wprost zezwala wyłącznie na jazdę na wprost, nie w lewo, nie w prawo, i z wykładni językowej wynika, że zmiana pasa łamie warunki nakazu. Posiadam prawo jazdy polskie i dwa europejskie, bo po Europie jeżdżę i widziałem coś poza polskim zaściankiem. Polska jest zobowiązana do przestrzegania drogowego prawa Europejskiego na mocy konwencji wiedeńskiej o znakach i ruchu drogowym, z którą od 20 lat polskie ustawodawstwo jest zgodne, i to tego prawa obecnie używają pomocniczo sądy do interpretacji lokalnych przepisów. Życzę Pani, żeby czegokolwiek uczy Pani innych, nie było nigdy przyczyną wypadku, ani w Polsce, ani na reszcie kontynentu. Pozdrawiam.
@@cprn. - proszę nie odpisuj już - bo raczej nie będzie mi się chciało czytać. Silisz się na bycie znawcą w tym zakresie PoRD - ale słabo Ci to wychodzi. Zapewne bliżej ci do tirowca niż osoby zajmującej się prawem o ruchu drogowym.
"ustawę o znakach" - nie ma takiej, taki znawca powinien o tym wiedzieć.
"Znak F-10 nie zakazuje zmiany pasa - nakaz kierunkowy jazdy z zajmowanego pasa na wprost zezwala wyłącznie na jazdę na wprost, nie w lewo, nie w prawo, i to reguluje wykładnia językowa" - czyli tak jak pisałem: znak F-10 nie zabrania zmiany pasa ruchu, a tylko zmianę kierunku jazdy. Nadal możesz dokonać zmiany pasa ruchu pomiędzy dwoma, na większych skrzyżowaniach nawet trzema pasami wyznaczonymi np. do jazdy na wprost. Nie możesz zmienić pasa ruchu z jazdy na wprost do skrętu np. w lewo.
"co z tego skoro przed nim zawczasu, wyraźnie i bezpiecznie" - nikt tego nie kwestionuje. odcinek i dyskusja jest o zmianie pasa ruchu - czyli fizycznym przemieszczeniem się pojazdu z jednego pasa na drugich. Nic tu nie było o sygnalizowaniu, które jak już dziecko (tak piszę bo wyglądasz mi na max 25-28 lat) się tego tak uparłeś może zasygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem przed przejściem dla pieszych/skrzyżowaniem.
Dziękuję za komplement. Polecam czytać ze zrozumieniem, zarówno Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393 jak i podręcznik języka polskiego. Żegnam.
Doskonale wyjaśnione. Może coś o urządzeniach transportu osobistego - przepis i jak się zachować. Pozdrawiam
Dziękuję za lekcje
Trzeba być niezłym jasnowidzem aby umieć ocenić czy aby nie zbyt długo będzie się stało pojazdem na tzw zebrze.
👍
Obawiam się, ze się mylisz - skoryguj mnie jeśli jest inaczej. Pasy poziome (w tym przypadku linia ciągła) zabrania zmiany pasa ruchu tylko tam, gdzie jest namalowana, tzn., że na samym przejściu zmienić pas wolno, o ile przejście jest wystarczająco rozległe do tego. Np., dla samochodu osobowego może być niewystarczające, ale już dla motocykla albo roweru będzie wystarczająco dużo miejsca. Poza tym, znam tak rozległe przejścia dla pieszych (Warszawa, Katowice, Kraków...), że także samochodem spokojnie można ten manewr wykonać na samym tylko przejściu, nie najeżdżając na linię ciągłą. Skoryguj mnie jeśli się mylę, ale ja nie znalazłem przepisu, z którego wynikałoby, że zmiana pasa ruchu na przejściu jest zabroniona, jeśli zabraniają tego znaki poziome przed/za przejściem. Note: nie widziałem nigdzie linii ciągłej namalowanej przez przejście dla pieszych, zawsze ta linia kończy się przed przejściem...
A jak ma się zachęcanie do zatrzymywania się pojazdem na przejściu dla pieszych do przepisów zawartych w Art. 49 ust. 1 pkt 2, które tego zabraniają?
A jak się ma to co Pan pisze do art. 49 ust. 4 PoRD ?
Dzień dobry mam pytanie jeżeli jadę przez rondo I po lewej stronie stoi pieszy to czy mam to obowiązkowo przepuścić.?
Co znaczy "po lewej stronie" i "jadę przez rondo"? Jeżeli zmieniła Pani kierunek jazdy i na drodze, w którą Pani skręciła znajduje się pieszy, to tak, jest Pani bezwzględnie zobowiązana do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeżeli dane rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym (czyli odpowiednio oznaczone "standardowe rondo", nie żadne "turbinowe", etc.), to zjeżdżając z niego zmienia Pani kierunek jazdy, czyli skręca.
Jakis tldr?
tldr to zależy
Lubię Pana filmy, ale tego nie rozumiem. Przypadek 1., skrzyżowanie kierowane - dlaczego nie wolno wjechać za sygnalizator S-1, kiedy pasy są wolne i wyświetlane jest światło zielone, następnie stanąć przed linią warunkowego zatrzymania i oczekiwać na poprawę warunków na drodze poprzecznej? Art 49.4 prd wyraźnie uchyla zakaz zatrzymywania na przejściach, jeśli wynika ono z warunków panujących na drodze. Pytam, bo w przypadku budynków po obu stronach bez dojechania do linii warunkowego zatrzymania nie da się ocenić stanu na drodze poprzecznej, w szczególności, jeśli dopiero dojechaliśmy do świateł i wyświetlany jest sygnał zielony. Byłem w takiej sytuacji, wytłumaczyłem się i uniknąłem mandatu, ale moim zdaniem funkcjonariusze nie mieli w ogóle podstawy do zatrzymania mnie.
Poprosu zielone światło nie zezwala na wiazd na skrzyżowanie gdy jest ono zablokowane
Zielony sygnał pozwala na wjazd za sygnalizator, pod warunkiem ......(§95.2 roporządzenia o znakach) , a nie na wjazd na skrzyżowanie.
@@orski1389 zgadza się dlatego grzecznie czekam przed sygnalizacją
@ Hmm. Oczywiście tak mnie uczono w OSK i tak robiłem na egzaminie, ale później boleśnie przekonałem się, że w innych częściach Polski jeżdżą inaczej, dlatego muszę się upewnić: Zielone światło pozwala wjechać za sygnalizator, ale nie mogę wjechać za sygnalizator i zatrzymać się przed skrzyżowaniem, bo nie ma miejsca na skrzyżowaniu? Pomimo, że między sygnalizatorem i skrzyżowaniem jest miejsce, w którym można się zatrzymać i oczekiwać, muszę czekać przed sygnalizatorem? Czy to wynika z przepisów, czy z uprzejmości dla pieszych?
Ladny sweeter 😅