Cześć Kamil! Obejrzałem 90% Twoich materiałów na yt oraz przeczytałem Twoją Roadmapę Programisty i uważam, że miało to bardzo duży wpływ na moje procesy rekrutacji na Java Juniora. Chciałem Ci podziękować za to, że pojawiłeś się na yt, bo masz większy wpływ na życie ludzi, niż pewnie Ci się wydaje -- pomagasz! Nie przestawaj ;)
@Jak nauczyć się programowania Pracę zaczynam dopiero za 2 tyg., więc na ten moment mogę podzielić się tylko wrażeniami z rozmów kwalifikacyjnych, a zakładam, że osoby oglądające ten materiał mogą być tym zainteresowane: - przed każdą rozmową kwalifikacyjną(czasem także w trakcie) badany był mój poziom języka angielskiego w postaci 10-20min rozmowy lub testu - przed niektórymi rozmowami rozwiązywałem test online 30-90 min(teoria lub kata programistyczne) - na każdej rozmowie otrzymałem pytania o: interfejs vs klasa abstrakcyjna, overloading vs overriding, kolekcje i ich implementacje, co wyświetli dany kod(np. przykład polimorfizmu) - na każdej rozmowie zostawałem zasypywany wieloma pytaniami podstawowy dotyczącymi kwestii omawianych na tym kanale i w Roadmapie - na rozmowach głównie badane jest obycie kandydata z OOP i technologiami - częściej otrzymałem polecenia typu : "Jakbyś to zrobił?", "Pokaż nam Twój proces myślowy", "Zaprezentuj pseudo kod", niż polecenia typu: "Otwórz IDE i napisz kod..." - z każdą rozmową zyskiwałem doświadczenie, więc na każdej kolejnej rozmowie wypadałem lepiej - tylko/aż 30% moich aplikacji o pracę zakończyło się zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną online(miałem projekt na githubie, a na naukę poświęciłem prawie rok)
@@beznerwow1948 a Jak wrazenia z pracy po 7 miesiacach? jestem Ciekaw chce zaczac swoja przygode i nauczyc sie programowania. Na razie jestem na poczatku, ale chce konsekwetnie w to brnąć.
@@insidiousgames7407 Początki były przytłaczające ale to jest normalne. Pracując nad jakimś projektem w firmie znacznie więcej byłem w stanie zdobyć doświadczenia, niż próbując na własną rękę, więc nie czekaj z aplikowaniem do pracy zbyt długo. Z każdym miesiącem pracy jest coraz lepiej🙂 Nie trzeba być geniuszem, ale trzeba być zaangażowanym i konsekwentnym. Pozdrawiam🙂
Cześć Kamil, Na co dzień pracuję w branży budowlanej, mam 32 lata, mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się programowaniem za namową rodziny/znajomych. Przede wszystkim najbardziej zainteresowały mnie zarobki w tej branży, zawsze myślałem, że jako fachowiec budowlany zarabiam sporo a taka osoba co siedzi tylko przed komputerem to może ma wypłatę trochę wyższą niż minimalna krajowa. Jak ja się bardzo pomyliłem :D Gdy przejrzałem oferty pracy dla programistów poczułem się jak skończony frajer :) Okazało się, że ja muszę marznąć, pracować na podwórku w deszcz, stać na krawędzi 15 piętra w wietrzny dzień i często pracować w delegacji, z dala od żony i córki, a taki programista coraz częściej pracuje z domu i zarabia podobne pieniądze na poziomie juniora, bo taki mid czy senior zarabia ogromne i bardzo przyjemne sumki. Także, szybko to sobie przeliczyłem w głowie, stwierdziłem, że świat komputerów i technologii interesuje mnie od dziecka, więc postanowiłem, dowiedzieć się więcej na temat programowania. Nigdy nie miałem styczności nawet z HTMLem ale znalazłem fajną apkę na telefon MIMO, dzięki której od kilku dni, codziennie i systematycznie uczę się podstaw tego świata, jeszcze te pare dni temu nigdy bym nie pomyślał jak ja się zakocham w tym świecie, chłonę wiedzę jak gąbka, nie mogę się doczekać kiedy nauczę się nowych zagadnień i poznam nowe języki programowania. Kodowanie działa na mnie jak narkotyk :D Żałuję teraz tylko jednego... Dlaczego nie zacząłem tego wcześniej???? W każdym razie, chciałbym uczyć się więcej i pomyślałem o jakimś kursie online, który był by dla mnie wygodny i nie musiałbym rezygnować z mojej pracy (bo za coś żyć trzeba) i znalazłem taki >>>CodeBrainers
Cześć! Ostatnio przypomniało mi się że muszę przemyśleć co w życiu chcę robić😅, i wiedziałem że chcę mieć związek z komputerami (obecnie jestem w klasie 8) i 2 moich kolegów chce zostać właśnie programistami, a ja nie do końca wiedziałem czym się chcę zajmować. Zacząłem od kilku dni więcej interesować się programowaniem i szukałem podstaw, trafiłem na ten filmik i wydaje mi się że wiesz o czym mówisz, także zamierzam obejrzeć więcej Twoich materiałów a później zacząć w praktyce coś porobić :) Robisz dobrą robotę, tak trzymaj!
Całkiem przypadkowo trafiłem na Pana kanał, ale uważam, że jest tu dużo przydatnych materiałów, z których jestem w stanie naprawdę dożo wynieść. W trakcie tego filmu uświadomiłem również sobie jak dużo pracy przede mną, ale na szczęście mnie to nie zniechęca, a napędza do dalszego rozwoju, który mam nadzieję zaowocuje w przyszłości. Bardzo przyjemnie się Pana słucha, pomimo że czasem mam wrażenie jakby materiał czytała maszyna. Żadnego błędu czy zająknięcia się. Brawo! Dzięki za materiały i leci sub ode mnie. Na pewno jeszcze nie raz tutaj zajrzę. Pozdrawiam!
Super, cieszę się, że tu trafiłeś! I zaglądaj jak najczęściej :D Błędy i zająknięcia oczywiście się pojawiają, ale nie nagrywając materiału na żywo mam ten komfort, żeby te potknięcia wyciąć i nagrać dany fragment jeszcze raz :)
Fajny film, w sensie tematyka, bo nie obejrzałem całego. Jedynie martwi mnie ta ciągła nagonka tylko jednego wejścia w świat IT. Zapotrzebowanie na programistów rośnie, no ale co z resztą? Kto to wdroży? Kto będzie to nadzorował? Świat chmury teraz rośnie na oczach, warto się tym zainteresować. Nie idzie z Java lub Pythonem? Nie męczyć się, spróbować zaprojektować jakieś kontenery. Opcji jest wiele, tkwiąc w tej bańce zwanej "Java Developer" możemy się mocno przejechać. Wiem coś o tym, siedziałem w tym kilka miesięcy. Z pracą na start było ciężko. Ruszyłem z nauką chmury - migracja, kontenery, IaaC. Idzie teraz bardzo dobrze w fajnej firmie. Ofert jest multum bo brak takich specjalistów.
@@JakNauczycSieProgramowania wybacz, nie obejrzałem ponieważ tematyka filmu jest już kalką z mojego początku istnienia w IT i nie widze sensu oglądania (oczywiście inne filmy oglądam z ciekawością). Co do takiego odcinka - będę zainteresowany, może mi też wyjaśni kilka innych opcji wartych zainteresowania ;)
Naprawdę super gość z Ciebie. Szacunek tym bardziej, że znajdujesz czas na przekazywanie ogromnej ilości wiedzy w bardzo przystępny sposób i to wszystko non profit. Przymierzam się do C lub C++ ale jakoś nie jarze jak na razie poza podstawami. Kiedyś w ramach luzu programowałem w JUST BASIC'u (nawet udało się coś poważnego wyprodukować). PYTHON ma bardzo podobną składnię i wiele podobnych poleceń, więc chyba z nim popróbować mi przyjdzie. Pozdrawiam.
Mam już wiele lat, chce nauczyć się programowania z kilku powodów, jeden z nich to to ze mam dużo wolnego czasu a inny to taki ze emerytura wystarcza tylko na opłatę mieszkania a przecież muszę jeszcze coś jeść czy chcę czy nie chcę aby dalej żyć Lubię uczyć się nowych rzeczy z ciekawości, chcę spróbować czegoś co wydaje mi się trudne ale nie niemożliwe 😀
Szanuję bardzo za wstawioną recenzję EMDM Mansona (w ogóle opinia bardzo pokrywa się z moim pierwszym odsłuchem płyty). Tego się tu nie spodziewałam :D
Hej Kamil, super wyszedł ten film! Bardzo przemyślany i interesujący, podeślę kilku znajomym, którzy myślą żeby zacząć/niedawno zaczęli naukę programowania :)
@@waski3875 No akurat w poradniku przy godz. 1:11:00 gdzies tam, bylo o kurierach, ale ta praca jest do zmiany jak najszybciej, bo to katorga Nie mam czasu prawie na praogramowanie, bo robie srednio 10h, ostatnio bylo 2 razy po 12.5h
@Jak nauczyć się programowania Świetne nagranie! Bez bzdur jak w szkołach programowania "2 mies. kurs i rynek będzie się o Ciebie zabijał!"... Bardzo dużo osób narzeka że jest strasznie ciężko wejść na rynek jako junior, masa ludzi po kursach kończy na... bezrobociu, po wydaniu 15 000 zł na kurs.
Tak, ja zawsze będę powtarzać, że praca dla juniorów jest i zawsze będzie, ale droga do jej zdobycia wymaga dużo pracy, konsekwencji, wytrwałości i dobrego planu. W tym przypadku nie da się iść na skróty.
@@JakNauczycSieProgramowania prawda, ale tak jest w każdym zawodzie wysoce specjalistycznym tylko że w IT krzyczą w reklamach zostań programistą w 2 mies a jakoś nie ma reklam zostań lekarzem/prawnikiem/doradcą podatkowym/biegłym rewidentem w 2 mies :( takie nabijanie ludzi w butelkę i tworzenie bańki jest bardzo nieuczciwe i mam wrażenie że jak bańka pęknie to mnóstwo osób które mógłby pracować w IT bo mają predyspozycję do niego nie trafi. Rozmawiałem z absolwentami bootcampow którzy pracują w zawodzie to wprost mówią że reklamy wprowadzają w błąd, że musieli dużo więcej pracy niż kurs włożyć a przy tym mieli szczęście, wiele osób nawet nie kończy kursu a z tych co kończą nawet 85% nie znajduje pracy. Na dodatek firma dostaje 500 CV i każdy ma dokładnie te same 3 projekty. Poza tym słabe umiejętności miękkie, zero myślenia biznesowego. Ludzie z natury nie są stworzeni do siedzenia całe dnie przed czarnym ekranem, wiecznym rozwiązywaniem problemów i nieustanna nauką. Dlatego ta praca nie jest dla każdego.
@@KacprzakTomasz wiesz w IT możesz wejść kiedy chcesz, lekarzem nie zostaniesz po kursie - tam są upr. państwowe i to kosztuje 6 lat studiów albo dzienne albo zaocznie - 20k za semestr razy 12 czyli ćwierć miliona. w przyp. medycyny.
Więcej informacji w jednym odcinku niż w całym google. Nawet mikrofon wujka google. Instrukcja do wykonania z której strony ugryźć programowanie, jeżeli masz wątpliwości, bądź chcesz wiedzieć więcej przeskocz do innego odcina, bądź odnośnika czasowego. Dopóki będziesz miał pytania jest cała playsista do oglądania. Prawdziwy język programowania. Podstawy w pigułce. Fajne, komentarze zbędne, dzieło mówi samo za siebie. Pozdrawiam.
Ja się wybieram na studia przez małe pole manewru, przeglądając oferty na linkedin w większości ofert warunkiem koniecznym jest minimum rok doświadczenia a studia w dużym stopniu są jedynie co mile widziane co trochę przytłacza, w technikum miałem ogarniętego nauczyciela od zawodowych który dał solidne podstawy z js, php i sql w projektach połączonych ze sobą i sam póki co tworzę własne portfolio i projekty do niego licząc, że na praktykach podczas studiów trafię na firmę w której uda się pokazać z dobrej strony a może się mną zainteresują :)
Tak, doświadczenie jest bardzo ważne i trzeba je zdobywać od samego początku - dlatego tak istotne jest, by tworzyć własne projekty, którymi możesz się pochwalić. A potem - zanim zaczniemy regularną pracę - warto rozejrzeć się za ofertami praktyk lub staży i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z branżą IT. Także super, że pracujesz nad własnym portfolio i masz plan co dalej!
Świetna robota! Świetny film, genialnie wszystko tłumaczysz, dzielisz się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem, za co wielkie dzięki! Trafiłem na Twój kanał, bowiem poszukuje pomocy, chciałbym przebranżowić się, nauczyć się programowania i wejść do świata IT. Poszukuje pomocy nad pierwszymi krokami, dobrym planem i materiałem do nauki. Co prawda jestem po studiach informatycznych, grafika i multimedia. Ale moja wiedza zamyka się na wiadomościach o tym, że mam papier :D :-/ :-( w programowaniu czy w prawdziwej informatyce moja wiedza = 0. Pragnę to zmienić. Szukając pomocy trafiłem na Twój kanał i już wiem, ze zostanę tu na długo. Dzięki!
super że wszystko zebrane w jednym miejscu :D A co powiesz na to: gdy dopada kogoś przemęczenie, jakich zasad, przerw się trzymać w trakcie nauki? Może to sprawka tej pięknej jesieni :p
Przede wszystkim warto wyluzować odrobinę i nie narzucać sobie zbyt dużej presji :) W zeszłym roku nagrałem film dokładnie na ten temat: th-cam.com/video/BrJdhaU50u8/w-d-xo.html I polecam też ten z lipca bieżącego roku w ramach dodatkowej inspiracji: th-cam.com/video/NBZQShcNo9Y/w-d-xo.html
Witam, nie bardzo wiem jakie teraz podjąć kroki, więc zapytam państwa, czyli profesjonalistów :) Mam 20 lat, skończyłem technikum informatyczne w kwietniu. Byłem nastawiony na studia. Maturę napisałem według mnie naprawdę dobrze (wszystko >80%; niestety rozszerzona matematyka tylko 20% (miałem ku temu powód, z matmą nigdy problemów nie miałem)) Przez rozsz. matematykę żyłem w przekonaniu, że już po studiowaniu. I tak też jest, miałem szansę na PRz, ale poinformowali mnie na tydzień przed 1 października, a już wtedy sobie odpuściłem, właśnie przez tą matmę, więc przegapiłem termin. I tak jesteśmy w teraźniejszości, w której nie wiem jaką drogę obrać: 1. Iść na studia w przyszłym roku? Spore grono osób mówi, ze nie jest to wymagane, ale jednak inaczej się patrzy na człowieka po studiach. 2. Uczyć się samemu. Mam ku temu dobre warunki: parę godzin po pracy i praktycznie cała zima wolna(3 miesiące, ponieważ pracuję "na zewnątrz"), znajomi mojej siostry, którzy sami się zadeklarowali, że są chętni mi pomóc - wystarczy, że do nich napiszę. Dlaczego tak się "uczepiłem" tego programowania: - Bardzo chciałbym pracować zdalnie, - W wieku 13 lat tworzyłem modyfikacje do pewnej gry, wtedy poznałem XML'a i trochę podziałałem w Lua; idąc do technikum (15 lat) czułem, że to jest to, - Na 30 osób w klasie, tylko 3 osoby potrafiły pisać i rozumiały kod, w tym właśnie ja. HTML5, CSS, JS, PHP, MySQL, XML - "jarałem" się tym, pisałem czytelnie, zrozumiale i co najważniejsze wiedziałem co piszę. Kiedy koledzy grali w LOL'a, ja szukałem rozwiązań na stack overflow, przeglądałem repozytoria na GitHubie, czytałem dokumentacje. Rozwiązywałem zadania zadane przez nauczyciela, których nikt nie mógł rozwiązać (nie jedno zadanie zajęło mi kilka godzin). Egzamin zawodowy (trwa 3 godziny) napisałem w 35 minut, sam byłem w szoku. Teraz niestety brakuje mi czegoś w rodzaju "nauczyciela". Nie wiem jakiego języka, jakiej drogi się podjąć. Więc, czy miałby ktoś jakieś rady, szczególnie jak wygląda sprawa ze studiami?
"Co trzeba umieć aby zostać programistą?" 1. check, 2. check, 3. muszę popracować, szkoda tylko, że w dorosłym życiu tak brakuje czasu ;) PS. Sierściucha masz na koszulce ;)
W październiku zaczynam podyplomowe studia na kierunku Frontend Developera i pomimo wstępnej satysfakcji, że udało mi się zapisać, mam duże wątpliwości co do odnalezienia się na rynku pracy. Może ma Pan jakieś wskazówki, które pozwoliłyby rozwiać moje wątpliwości? Pozdrawiam wszystkich
Siema Mateusz, pisz do mnie normalnie po imieniu! :) To tak jak mówię w tym fragmencie filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html A także w tym filmie: th-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/w-d-xo.html i tym: th-cam.com/video/g4skI1WGNww/w-d-xo.html kluczem do otrzymania pracy jako programista jest jak najwięcej praktyki. Nie ma tutaj dróg na skróty - musisz pisać kod, tworzyć własne projekty, poznawać kolejne technologie i używać ich w kolejnych rozwiązaniach. Ważne jest, żeby być w tym wszystkim konsekwentnym, uczyć się cierpliwie nowych rzeczy, wykorzystywać je od razu w praktyce i - bardzo ważne - podchodzić do tego całego procesu z pokorą. Jest wiele osób, które mają bardzo nierealne wyobrażenie o rynku pracy - oczekują, że skoro IT potrzebuje programistów to wystarczy 3-4 miesiące jakiejś tam nauki po godzinach i myk, przebranżowienie, praca zdalna i 15k na koncie co miesiąc. A tutaj naprawdę trzeba od samego początku ciężko pracować, regularnie pisać kod i cały czas uczyć się nowych rzeczy. Praca w IT jest, również dla początkujących i uważam, że tak będzie zawsze, ale trzeba po prostu dawać z siebie 100% i nie odpuszczać. A jak to u Ciebie wygląda? Robiłeś już coś do tej pory z programowaniem czy dopiero stawiasz pierwsze kroki?
@@JakNauczycSieProgramowania Oczywiście, że mam świadomość, że nie jest to wszystko takie proste/ banalne. Stawiam swoje pierwsze kroki, wcześniej bawiłem się w tworzenie stron internetowych na przykładzie tworzenia wlasnego CV - takie proste rzeczy. Dużo czytałem i oglądałem materiałów związanych z HTML, CSS, JAVA, ale przełożenie tej teorii na praktykę to wiadomo - dwa odmienne światy. Postanowiłem po tych podstawach pójść na wspomniane wyżej studia podyplomowe na Politechnice Białostockiej, wiadomo - płatne, trwające rok zjazdy weekendowe, ale z pewnością tam będę w stanie usystematyzować swoją wiedzę i tym samym zebrać doświadczenie. Problemem są tylko moje wątpliwości co do rynku pracy, mało jest ofert dla junior frontend developera czy samego webdesignera/webdevelopera.
Oglądam to Pana wystąpienie i zastanawiam się ? To po co komu chodzić tyle lat do szkoły , nosić plecak i niszczyć kręgosłup jak tutaj nie trzeba mieć żadnej szkoły ..i papierów.tylko wiedza się liczy .Praktyka. Nie chodzenie do szkoły dla zabicia czasu i ździeranie butów. To od 8 roku życia powinno się uczyć programowania...! A szkoła to tak dodatkowo jak rodzice chcą w domu odpocząć. Rewelacja Program Pana.
Ale świat, szkoła i nauka to dużo więcej niż tylko programowanie. To, że nie trzeba mieć żadnego dyplomu, by dobrze programować, nie oznacza, że nie warto chodzić do szkoły ;)
Jeżeli chce iść w programowanie gier to mimo tego dobrze ogarnąć te języki programowania które są wymienione na odcinku Jaki język programowania wybrać na początek czy jednak lepiej odrazu uczyć się w jakimś programie do robienia gier np.Unity? (wcześniej bawiłem się w scratch'u i clickteam fusion 2.5)
Wszystko zależy od tego na jakim poziomie jesteś. Generalnie nie ma potrzeby ogarnięcia języka od A do Z i dopiero potem przejścia do Unity. Człowiek najszybciej uczy się robiąc praktyczne projekty, także spróbuj w ten sposób :) Jak będzie za trudno lub będziesz potrzebował jakieś zagadnienia nadrobić, to po prostu to zrobisz :)
Kamil robisz świetną robotę, szczególnie dzięki za pomysły na projekty bo tego mi brakowało :) Łap suba, bardzo chętnie będę pytał o więcej w przyszłości
super odcinek, jestem dość młody do nauki programowania i nie wiem od czego zacząć od jakieś seri pomocniczej na youtube czy może jakieś książki co mi polecasz na początek gdy jestem zupełnie w tym temacie zielony?
Najważniejsze to poznać podstawy programowania, zobaczyć co w tym wszystkim chodzi. Opowiadam o tym w tej części filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html Do tego obejrzyj też filmy, o których opowiadam: th-cam.com/video/k3Cv-fNlHTk/w-d-xo.html W dalszej kolejności polecam kurs CS50 z Harvardu: online-learning.harvard.edu/course/cs50-introduction-computer-science?delta=0 A gdy zdecydujesz się na dalszą naukę programowania, w znalezieniu właściwej drogi na pewno pomoże Ci mój ebook: roadmapaprogramisty.pl/
Cześć, to dość wyjątkowy film, większość odcinków na kanale potrzebuje również warstwy wizualnej, także na obecną chwilę podcastów / wrzucania audio na Spotify nie planuję.
czy ja jako 12 latek który totalnie nie wie o co chodzi z programowaniem i chciałby zrobić własną grę ale nie wie jak się do tego zabrać. I 1 czy zrobienie gry kosztuje? 2 ile? 3 gdzie sie ten kod wpisuje? 4 Chciałbym zacząć od javy szybko się uczę i szybko łapię temat, czy to dobry pomysł ? 5 mam bardzo dużo wolnego czasu. proszę o jak najszybszą odpowiedź. dziękuję
Cześć Oskar, tworzenie gier to bardzo fajna motywacja do nauki programowania, ale pierwszym krokiem powinno być poznanie podstaw. Jeżeli chcesz zacząć od Javy, polecam mój film na początek: th-cam.com/video/6G19kFcVXTo/w-d-xo.html
Jeszcze na 100% nie wiem, ale na pewno będzie to bardzo atrakcyjna oferta. Zapisz się na listę mailingową kursu: www.programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw/. Tam regularnie (w każdy wtorek) dzielę się materiałami dotyczącymi Javy oraz aktualizacjami w temacie kursu. Premiera już we wrześniu!
Czy te podstawy programowania, kilka języków powinno się pobawić osobno miesiącami, czy najpierw je przerobić jeden po drugim i wtedy pobawić należycie ?
Cześć, mam dylemat. W tym roku kończę 8 klasę i mam zamiar iść do szkoły średniej w mojej miejscowości. Mam do wyboru technikum informatyczne z rozszerzoną matematyką albo kierunek mat-fiz oczywiście potem studia programistyczne po każdym kierunku. I pytanie jest jaki kierunek mam wybrać? P.S. Oba kierunki są w tym samym bydynku ;)
Cześć, najważniejsze to wybrać taką szkołę, która odpowiednio przygotuje Cię do matury, a następnie studiów. Na pewno będziesz potrzebował matematyki i angielskiego na maturze, prawdopodobnie też fizyki. To były trzy przedmioty brane pod uwagę, gdy ja szedłem na studia (do tego wyniki z matematyki i fizyki miały najwyższą wagę), ale musisz sobie sprawdzić, jak to wygląda teraz na uczelniach, które Cię interesują. Warto celować w dobrą szkołę, bo zawsze jest tak, że gdy jesteś w towarzystwie ogarniętych, dobrze się uczących osób, Ty też uczysz się lepiej. Ja chodziłem do bardzo dobrego liceum ogólnokształcącego i ten wybór mocno zaprocentował przy wyborze studiów, bo dzięki wysokiemu poziomowi matematyki, fizyki oraz dzięki temu, że obok siebie miałem osoby jeszcze lepsze od siebie plus sam przykładałem się do nauki, napisałem bardzo dobrze maturę i dzięki temu dostałem się na prestiżowy kierunek na łódzkiej Politechnice. Warto mierzyć wysoko i warto od samego początku mocno cisnąć matmę i fizykę :)
Czy wydawnictwo Helion według Ciebie produkuje dobre książki dla początkujących programistów (mam na myśli programistów zaczynających od pythona) czy może znasz inne książki, które są godne polecenia na początek przygody z programowaniem? PS Bardzo dobry materiał, to czego szukałem ;)
Tak, Helion jako największe wydawnictwo książek o programowaniu i informatyce w Polsce ma w swojej ofercie dużo rewelacyjnych książek. W temacie możesz zapoznać się z tytułami "Python. Instrukcje dla programisty" oraz "Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem", ale też nie traktowałbym książek jako jedynego źródła nauki. Wynika to z tego, że wiedza zawarta w książkach jest trochę taką wiedzą encyklopedyczną - mamy przedstawiane kolejne zagadnienia, ale zwłaszcza osobie początkującej może być trudno to wszystko zrozumieć bez właściwego kontekstu, bez odpowiedniej praktyki. Książki polecam jako uzupełnienie wiedzy zdobywanej w inny sposób, na przykład dzięki kursom online i tutorialom. Zobacz ten mój artykuł na temat podejścia do nauki: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/jak-sie-uczyc-programowania-nauka-od-podstaw-czy-projekty-z-tutoriali/ A jeżeli jesteś na początku nauki, to polecam Ci też na maksa ten kurs z Harvardu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x To absolutnie legendarny kurs, który jest jednym z najlepszych kursów wprowadzających do programowania, jakie można znaleźć. To kilkanaście tygodni ciężkiej pracy, masa tematów do przerobienia i wiele projektów do napisania, ale mogę Ci zagwarantować, że efekty będą naprawdę konkretne :)
Jestem na pierwszym roku technikum programistycznego i wolnym czasie programuje swoje programy i odbywam kursy, a pytanie dotyczy czy jestem w stanie po takim technikum dostać pracę czy lepiej iść na studia i dalej uczyć się w tym zakresie?
Tak jak mówię w tym filmie, studia nie są obowiązkowe do zostania programistą, ale na pewno bardzo w tym pomagają. Jeżeli chodzi o edukację na poziomie szkoły średniej, to nie ma ona tak dużego znaczenia. Uważam, że dobrą opcją jest założenie, że będziesz szedł na studia informatyczne i nauka pod tym kątem, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś pod koniec liceum zaczął aplikować na praktyki lub staże. Wtedy jest szansa, że uda Ci się rozpocząć pracę już na początkowym etapie studiów i będziesz mógł zdecydować, czy chcesz te studia kontynuować, zrezygnować z nich i skupić się tylko na pracy, a może zmienić je na studia zaoczne.
A dziękuję, to faktycznie zaskakujące słowo : ) Muszę przyznać, że sam byłem w lekkim szoku, gdy kilka lat temu poczytałem o etymologii tego słowa, było to podobnej skali zaskoczenie, gdy kilkanaście lat temu dowiedziałem się, że nie istnieje słowo "przekonywujący", a jedyne prawidłowe formy to "przekonujący" i "przekonywający" ; ) To też jest ciekawe w polskim języku - że nigdy nie przestaje zaskakiwać i człowiek uczy się go całe życie.
Czy trzeba znać na początku kilka jezyków programowania aby próbować swoich sił na rynku pracy czy wystarczy na start np java i już coś można próbować.
Jeden język na start jak najbardziej wystarczy, z tym, że musi to być coś zdecydowanie więcej niż same podstawy. Na pewno musisz mieć już parę ciekawych projektów, którymi możesz się pochwalić. I poza samym językiem istotna jest ogólna, szeroka wiedza dotycząca informatyki i programowania, czyli umiejętność rozwiązywania problemów i przedstawiania ich w formie algorytmów, znajomość konsoli systemowej, baz danych SQL, Gita czy podstaw sieci komputerowych.
Witam, potrzebuje nauczyc sie programowania w celu automatyzacji lini produkcyjnych. Napisz mi od czego zacząć, jak sie kierunkowac. Ogladalem troche filmow o programowaniu i cos dzialalem na pycharm ale wiem ze to 0.01% tego co mi potrzebne. Bardzo mnie to fascynuje i chcialbym sie tego nauczyć. P.s. bardzo chcialbym poznac Pythona
@@danielkipisz chodzi o to, że jeżeli dobrze zrozumiałem to interesuje Cię bardziej Automatyka Przemysłowa i szeroko pojętą "budowa maszyn". Jeżeli chodzi o tego typu programowanie to tutaj najlepiej poczytaj sobie na początek troszkę o programowaniu sterowników PLC (i wykorzystywanych tutaj języków), panelach HMI, systemach Scada, sieciach przemysłowych. W programowaniu sterowników PLC, (które wykorzystywane są do sterowania procesami w maszynie) wykorzystuje się głównie kilka języków programowania (LAD, FBD, SCL, IL (oczywiście też w zależności od tego co ma zostać zaprogramowane i mniej jaki sterowników, których też jest kilkanaście (Siemens, Mitshubishi, Omron, Allen-Bradley, czy rodzina serii GE i inne) W programowaniu maszyn tego typu materiały związane z programowaniem, które znajdziesz na tym kanale na pewno się przydadzą (jeżeli chodzi o podejście analityczne, umiejętność rozwiązania danego problemu, po części składni programowania, pojęć czy sam paradygmat programowania obiektowego, który również w ostatnim czasie stał się "modny" jeżeli chodzi o programowanie sterowników PLC) ale mimo wszystko te dwie branże czy dwa "działy" wydaje mi się, że w chwili obecnej więcej dzieli niż łączy. Oczywiście dodatkowo znajomość jakiegokolwiek innego języka programowania typy Python, Java, C#, itd. zdecydowanie tylko będą działały na Twoja korzyść, gdyż w wielu wykorzystywanych systemach czy przy samej integracji różnych urządzeń ze sobą te "dwa światy" się bardzo mocno dopełniają. Dodatkowo na pewno znając wspomnianego przez Ciebie Pythona bardzo wiele rzeczy związanych z automatyzacji np. różnego rodzaju zadań będzie bardzo łatwa do zaimplementowania. Dodatkowo znając Dodatkowo np. Rasberry Pi czy Arduino w przyszłości również będziesz mógł stworzyć w pełni funkcjonalne "linie produkcyjne" czy urządzenia.
@@danielkipisz W takim razie nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby pobrać sobie w 30 dniowej wersji próbnej środowisko Tia Portal do programowania sterowników firmy Siemens, nastepnie symulatora takiego sterownika (na stronie Siemensa), a do tego również w wersji próbnej środowisko symulacyjne Factory IO, w którym fizycznie zbudujesz sobie taką linię produkcyjną, dodasz przenośniki, roboty, czujniki, urządzenia i wiele innych rzeczy, a następnie przy użyciu Tia Portal napiszesz program obsługujący wykonanie danego zadania, zasymulujesz na sterowniku i fizycznie zobaczysz w środowisku IO Factory 😉. Wspomagaj się różnymi poradnikami na yt ale na początku jak wszędzie warto poznać podstawy, które w każdym języku programowania jak również przy programowaniu sterowników PLC są bardzo ważne. Zobacz przede wszystkim w jaki sposób działają bramki logiczne, czym jest zmienna, w jaki sposób się je deklaruje, w przypadku PLC również istotne później jest gdzie są przechowywane, ile zajmują pamięci itd. Wszystko oczywiście w swoim czasie, a im "dalej w las" tym więcej informacji i ta wiedza się mocno rozszerza i uzupełnia przez co jak wszędzie możliwe jest tworzenie bardziej rozbudowanych i przemyślanych programów. 😀
Jestem w technikum na kierunku programista, według mojej szkoły rozszerzenie matematyki nie jest mi potrzebne i podobno bardziej przydaje się angielski, który właśnie jest moim rozszerzeniem...
A wybierasz się na studia informatyczne? Bo od tego zależy, na jakich przedmiotach powinieneś się skupić w liceum. W moim przypadku - a szedłem na Politechnikę Łódzką - przy rekrutacji na studia pod uwagę brane były wyniki z matury z trzech przedmiotów - matematyki, fizyki oraz angielskiego. Dodatkowo każdy z przedmiotów miał swoją wagę - wynik z matematyki mnożony był przez 5, z fizyki przez 3 a z angielskiego przez 2. Oczywiście przy każdym z przedmiotów mówimy o maturze na poziomie rozszerzonym.
@@JakNauczycSieProgramowania Planuję, jednak mam zamiar pisać maturę z informatyki. Fizykę mam tylko raz w tygodniu, a matematykę zaledwie 3 razy, biorąc pod uwagę również lekcje matematyki stosowanej w zawodzie
@@6kboomin689 A matura z informatyki jest brana pod uwagę przy rekrutacji na studiach? Jak ja studiowałem, nie miała ona absolutnie żadnego znaczenia, żadna uczelnia nie brała jej pod uwagę, chociaż oczywiście mogło się to od tamtej pory zmienić.
@@6kboomin689 O to ciekawa zmiana, ale w sumie rozsądna :) Z tym, że z tego co widzę, przelicznik punktów - przynajmniej na Politechnice Łódzkiej - wciąż jest taki sam czyli matematyka x5, fizyka/chemia/informatyka x3, język obcy x2. Także matematyka niezmiennie jest najważniejsza :)
Cześć, tak jak mówię w tym fragmencie filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html - tak, jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli chodzi o wiek to nie ma on znaczenia w takim sensie, że nikt nie odrzuci żadnego kandydata z tego powodu, że jest on za młody lub za stary. Koniec końców liczą się umiejętności i doświadczenie, rok urodzenia jest nieistotny. Nie można jednak zakłamywać rzeczywistości, bo nie ma co się oszukiwać, im później tym zazwyczaj jest trudniej. Mając 25 lat zmiana wybranej drogi nie jest niczym wyjątkowym, ale mając już lat 35, 40 lub więcej zazwyczaj masz w miarę ułożone życie, obowiązki, zobowiązania, także w tym momencie wprowadzanie zmian jest trudniejsze. Ale oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Ja zawsze powtarzam, że programowania warto uczyć się w każdym wieku, bo nawet jeżeli nie zostaniesz programistą, to i tak nauczysz się dużo przydatnych rzeczy i zdobędziesz umiejętności, które możesz wykorzystać ułatwiając sobie codzienne życie. Sama nauka też jest ciekawa i daje dużo satysfakcji, także warto spróbować, zobaczyć czym jest programowanie i sprawdzić czy jest to coś dla nas :)
@@JakNauczycSieProgramowania Cześć,w sumie to masz racje,nigdy nie jest za póżno na zmiany,tak sobie pomyslałem ,że na poczatek moge zaryzykować i sprobować sił jako tester manualny,z tego co czytałem jest w miare łatwo aby wejsc własnie tak do branży IT.Jednak przegladając youtube ,internet,ogłoszenia ...powiem tak ze czesto ,sam nie wiem od czego zaczac nauke ,jedni mowią ze ISTQB to podstawa a inni ze nie,zresztą nawet w ogłoszeniach różnie z tym bywa,czasem jest tak ze na juniora wymagaja Git'a (ktorego zacząłem sie uczyc z Twoich tutoriali na dzien dzisieszy to kosmos dla mnie...)selenium,jira,rest, angielski B2,a na innym ogłoszeniu tylko SQL,GIT , angielski,i takie mam wrazenie ze im wiecej sie naucze tym lepiej,zeby akurat trafic w gust pracodawcy to może byc troche cieżko,ale z czasem juz pózniej mozna przeskoczyc z manuala na testera automatyzujacego,jak sądzisz? Jesli znajdziesz chwile zrobisz kiedys film jak zostac junior testerem manualnym/automatyzujacym i czego sie uczyc bo wbrew pozorom troche programów jest...pozdrawiam
2000 - 2500 wynagrodzenia w dzisiejszych czasach? To jest nawet poniżej minimalnej krajowej, za takie pieniądze to by mi się nie chciało zakładać butów by z domu wyjść, a na zdalenj by mi się nie chciało kapci zakładać, nie ma znaczenia na jakim stanowisku.
No to najwyższa pora! Mam nadzieję, że ten film da Ci ten potrzebny zastrzyk motywacji! Pamiętaj, że najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok, a potem jest już z górki :)
@@JakNauczycSieProgramowania Ciekawa jestem bardzo, który język mi przypadnie do gustu, bo na razie, z ikonek, podoba mi się ruby bo tak ładnie wygląda jak rubinek😁
Cześć, zacząłem się niedawno uczyć programowania, jestem więc dopiero na etapie nauki podstaw. Poznałem jak działają pętle, instrukcje warunkowe, co to są zmienne. Kupiłem sobie ostatnio książkę i to właśnie z niej głównie czerpię wiedzę. I po poznaniu tych właśnie instrukcji warunkowych i zmiennych i pętli pojawiły się obiekty. Tylko zastanawiam się czy to faktycznie już czas na naukę obiektów, czuje że umiem ale nie wiem czy wszystko co będzie mi potrzebne co nauki obiektów już poznałem. Co jest potrzebne do ich nauki? Dodam że język który wybrałem na start to C#. Jakie są wgl te podstawowe koncepty w programowaniu, na pewno zmienne, pętle, instrukcje warunkowe, typy danych ale konkretnie co na te całe "podstawy" się składa?
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odp, siadam na poważnie do tego ale boje sie że młodzi mają większe szanse :)') bardzo dużo dają Twoje materiały. Pozdrawiam serdecznie :)
🔥 Sprawdź kurs Java od podstaw - od zera do Junior Developera: javaodpodstaw.pl/ 🔥 🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/ Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook Dołącz też tutaj: DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/ FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania ✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
Wybacz że tutaj o tym piszę ale mam problem z zakupem e-booków z twojej oferty. Niestety albo nie ma w ogóle, albo ja nie potrafię znaleźć opcji płatności kartą kredytową. Czy jesteś w stanie pomóc?
@@przemekmielczarski786 Cześć Przemek, niestety nie ma opcji płatności kartą. Dostępne są opcje obsługiwane przez Przelewy24 (szybki i tradycyjny przelew, BLIK, PayPo, P24NOW). W razie problemów skontaktuj się ze mną mailowo: kamil@programujodpodstaw.pl.
A moze zadac sobie pytanie czy mam chęci i sily do tego. Czy bede mial za pół roku i za rok. Czy jestem gotow na ciezka pracę. Ja bym chciał sie nauczyc i pracowac z domu ale nie mam kur sil jakies kody pisac. I tyle
O tym też w tym filmie mówię - żeby dać sobie trochę czasu na zobaczenie czym jest programowanie, sprawdzenie czy jest to coś dla nas, bo nie każdemu musi się to spodobać. I zawsze trzeba zdawać sobie sprawę jak to wygląda w rzeczywistości - zarobki oraz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie kuszą, ale nie ma co się oszukiwać, nauczenie się programowania to naprawdę ciężka, wymagająca praca. Ale też - jeżeli spodoba nam się programowanie - jest to praca dająca naprawdę dużo satysfakcji :)
CS50 jest genialny i zdecydowanie polecam go na początek przygody z programowaniem, ale zagadnienia z niego związane są już stricte z programowaniem. W temacie samej informatyki warto przejrzeć co oferują takie serwisy jak edX, Coursera, a także same uczelnie takie jak Harvard oraz MIT. Jeżeli chodzi o CS50 to tutaj jest link do kursu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x Tutaj jest kanał kursu na YT: th-cam.com/users/cs50 i właśnie trwa kolejna edycja, także regularnie pojawiają się tam kolejne wykłady w formie live. Przejrzyj też te kursy z MIT: ocw.mit.edu/courses/most-visited-courses/ Są tam takie rzeczy jak Introduction to Computer Science and Programming in Python, Introduction to Computer Science and Programming, Introduction to Algorithms czy Introduction to Computational Thinking and Data Science.
@@JakNauczycSieProgramowania ja nic. Pytam dla syna. W przyszłym roku kończy 8 klase i chce dalej się kształcić w kierunku informatyka itd I myślałem czy mu nie ogarnąć jakiegoś kursu jakby był zainteresowany
@@grzegorzbrody4532 To tak jak mówiłem tutaj: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html polecam zacząć od podstaw programowania, pobawić się nim trochę, napisać pierwsze proste programy i zobaczyć o co w tym wszystkim w ogóle chodzi. Dobrym pomysłem jest też zrobienie CS50 czyli kultowego kursu z Harvardu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x To zdecydowanie jeden z najlepszych kursów wprowadzających do programowania. Świetny prowadzący, świetnie przedstawiona wiedza, bardzo przekrojowy materiał, a co również ważne - pomimo niesamowicie wysokiej jakości kursu - jest on dostępny całkowicie za darmo.
@@gwosc100 życie jest brutalne, możesz harować na studiach nie trafisz w kierunek i bida z nędzą . A jest masa technicznych kierunków po kórych grosze płacą.
Kazdy kto gral w gry wie,jak trzeba byc kreatywnym by znalezc ten jeden plik,ktory powoduje ze cala gra nie dziala. Nie rzadko na zagranicznych forach :)
Wszystko w tym filmie jest aktualne. ChatGPT to model językowy, który robi naprawdę ogromne wrażenie, ale stwierdzenie, że potrafi programować to bardzo daleko idące uproszczenie, niewiele mające wspólnego ze stanem faktycznym. Więcej na ten temat opowiadałem tutaj: th-cam.com/video/BipM9kz5Fc4/w-d-xo.html
Cześć Kamil!
Obejrzałem 90% Twoich materiałów na yt oraz przeczytałem Twoją Roadmapę Programisty i uważam, że miało to bardzo duży wpływ na moje procesy rekrutacji na Java Juniora.
Chciałem Ci podziękować za to, że pojawiłeś się na yt, bo masz większy wpływ na życie ludzi, niż pewnie Ci się wydaje -- pomagasz! Nie przestawaj ;)
Dzięki za komentarz! Mega się cieszę, że moje materiały i Roadmapy Ci pomogły! A od kiedy jesteś Java Juniorem i jak wrażenia z pracy?
@Jak nauczyć się programowania Pracę zaczynam dopiero za 2 tyg., więc na ten moment mogę podzielić się tylko wrażeniami z rozmów kwalifikacyjnych, a zakładam, że osoby oglądające ten materiał mogą być tym zainteresowane:
- przed każdą rozmową kwalifikacyjną(czasem także w trakcie) badany był mój poziom języka angielskiego w postaci 10-20min rozmowy lub testu
- przed niektórymi rozmowami rozwiązywałem test online 30-90 min(teoria lub kata programistyczne)
- na każdej rozmowie otrzymałem pytania o: interfejs vs klasa abstrakcyjna, overloading vs overriding, kolekcje i ich implementacje, co wyświetli dany kod(np. przykład polimorfizmu)
- na każdej rozmowie zostawałem zasypywany wieloma pytaniami podstawowy dotyczącymi kwestii omawianych na tym kanale i w Roadmapie
- na rozmowach głównie badane jest obycie kandydata z OOP i technologiami - częściej otrzymałem polecenia typu : "Jakbyś to zrobił?", "Pokaż nam Twój proces myślowy", "Zaprezentuj pseudo kod", niż polecenia typu: "Otwórz IDE i napisz kod..."
- z każdą rozmową zyskiwałem doświadczenie, więc na każdej kolejnej rozmowie wypadałem lepiej
- tylko/aż 30% moich aplikacji o pracę zakończyło się zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną online(miałem projekt na githubie, a na naukę poświęciłem prawie rok)
@@beznerwow1948 a Jak wrazenia z pracy po 7 miesiacach? jestem Ciekaw chce zaczac swoja przygode i nauczyc sie programowania. Na razie jestem na poczatku, ale chce konsekwetnie w to brnąć.
@@insidiousgames7407 Początki były przytłaczające ale to jest normalne. Pracując nad jakimś projektem w firmie znacznie więcej byłem w stanie zdobyć doświadczenia, niż próbując na własną rękę, więc nie czekaj z aplikowaniem do pracy zbyt długo.
Z każdym miesiącem pracy jest coraz lepiej🙂
Nie trzeba być geniuszem, ale trzeba być zaangażowanym i konsekwentnym.
Pozdrawiam🙂
@@beznerwow1948 czesc, rok nauki ile godzin dziennie?
Merytorycznie super. Bardzo audytywny przekaz. Brawo KAMIL
Cześć Kamil,
Na co dzień pracuję w branży budowlanej, mam 32 lata, mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się programowaniem za namową rodziny/znajomych. Przede wszystkim najbardziej zainteresowały mnie zarobki w tej branży, zawsze myślałem, że jako fachowiec budowlany zarabiam sporo a taka osoba co siedzi tylko przed komputerem to może ma wypłatę trochę wyższą niż minimalna krajowa. Jak ja się bardzo pomyliłem :D Gdy przejrzałem oferty pracy dla programistów poczułem się jak skończony frajer :) Okazało się, że ja muszę marznąć, pracować na podwórku w deszcz, stać na krawędzi 15 piętra w wietrzny dzień i często pracować w delegacji, z dala od żony i córki, a taki programista coraz częściej pracuje z domu i zarabia podobne pieniądze na poziomie juniora, bo taki mid czy senior zarabia ogromne i bardzo przyjemne sumki. Także, szybko to sobie przeliczyłem w głowie, stwierdziłem, że świat komputerów i technologii interesuje mnie od dziecka, więc postanowiłem, dowiedzieć się więcej na temat programowania.
Nigdy nie miałem styczności nawet z HTMLem ale znalazłem fajną apkę na telefon MIMO, dzięki której od kilku dni, codziennie i systematycznie uczę się podstaw tego świata, jeszcze te pare dni temu nigdy bym nie pomyślał jak ja się zakocham w tym świecie, chłonę wiedzę jak gąbka, nie mogę się doczekać kiedy nauczę się nowych zagadnień i poznam nowe języki programowania. Kodowanie działa na mnie jak narkotyk :D Żałuję teraz tylko jednego... Dlaczego nie zacząłem tego wcześniej????
W każdym razie, chciałbym uczyć się więcej i pomyślałem o jakimś kursie online, który był by dla mnie wygodny i nie musiałbym rezygnować z mojej pracy (bo za coś żyć trzeba) i znalazłem taki >>>CodeBrainers
head first learn how to code + poradniki na start
Świetny materiał, uświadomił mi ile pracy jeszcze przede mną, ale wiem też na czym warto się skupić. Dzięki!
Jesteś dydaktycznym fenomenem. Ogląda się ciebie i chłonie jak gąbka 👍
W końcu zrozumiałem co to jest to programowanie. Dzięki 👍
Dzięki! 💪
Cześć! Ostatnio przypomniało mi się że muszę przemyśleć co w życiu chcę robić😅, i wiedziałem że chcę mieć związek z komputerami (obecnie jestem w klasie 8) i 2 moich kolegów chce zostać właśnie programistami, a ja nie do końca wiedziałem czym się chcę zajmować. Zacząłem od kilku dni więcej interesować się programowaniem i szukałem podstaw, trafiłem na ten filmik i wydaje mi się że wiesz o czym mówisz, także zamierzam obejrzeć więcej Twoich materiałów a później zacząć w praktyce coś porobić :) Robisz dobrą robotę, tak trzymaj!
Polecam 1.25 szybkości, facet fajnie i zrozumiale mówi
Hej, dzieki za wideo. Nie boj sie krecic dluzszych filmow. pozdrawiam
Dzięki Kamilu za niesamowity wkład pracy, jakim nas tu raczysz. Twoje wskazówki i cenne informacje są nie do przecenienia. Tak trzymaj :)
Taki jest plan na 2022, jeszcze więcej wskazówek i jeszcze więcej cennych informacji :D
samo mięcho - konkret i to strawnie podane :)! Dzięki
Całkiem przypadkowo trafiłem na Pana kanał, ale uważam, że jest tu dużo przydatnych materiałów, z których jestem w stanie naprawdę dożo wynieść. W trakcie tego filmu uświadomiłem również sobie jak dużo pracy przede mną, ale na szczęście mnie to nie zniechęca, a napędza do dalszego rozwoju, który mam nadzieję zaowocuje w przyszłości. Bardzo przyjemnie się Pana słucha, pomimo że czasem mam wrażenie jakby materiał czytała maszyna. Żadnego błędu czy zająknięcia się. Brawo! Dzięki za materiały i leci sub ode mnie. Na pewno jeszcze nie raz tutaj zajrzę. Pozdrawiam!
Super, cieszę się, że tu trafiłeś! I zaglądaj jak najczęściej :D
Błędy i zająknięcia oczywiście się pojawiają, ale nie nagrywając materiału na żywo mam ten komfort, żeby te potknięcia wyciąć i nagrać dany fragment jeszcze raz :)
Bardzo fajny film, jestem dopiero z 1 liceum, ale dzieki temu kanalowi duzo rzeczy sie nauczyłem
ja jestem w 7 klasie a umiem pythona, php, html, js, lua
no i jeszcze c# c++ i css
ja jestem w 6 klasie i umiem ci sie zesrac do mordy
a no i jeszcze zejszczać
bardzo ciekawy film, warto obejrzec
Fajny film, w sensie tematyka, bo nie obejrzałem całego. Jedynie martwi mnie ta ciągła nagonka tylko jednego wejścia w świat IT. Zapotrzebowanie na programistów rośnie, no ale co z resztą? Kto to wdroży? Kto będzie to nadzorował? Świat chmury teraz rośnie na oczach, warto się tym zainteresować. Nie idzie z Java lub Pythonem? Nie męczyć się, spróbować zaprojektować jakieś kontenery. Opcji jest wiele, tkwiąc w tej bańce zwanej "Java Developer" możemy się mocno przejechać. Wiem coś o tym, siedziałem w tym kilka miesięcy. Z pracą na start było ciężko. Ruszyłem z nauką chmury - migracja, kontenery, IaaC. Idzie teraz bardzo dobrze w fajnej firmie. Ofert jest multum bo brak takich specjalistów.
Zgadzam się w 100% i opowiadam o tym w 1:16:30. Pomyślę też o jakimś odcinku na ten temat - o tym co można robić w IT poza samym programowaniem :)
@@JakNauczycSieProgramowania wybacz, nie obejrzałem ponieważ tematyka filmu jest już kalką z mojego początku istnienia w IT i nie widze sensu oglądania (oczywiście inne filmy oglądam z ciekawością). Co do takiego odcinka - będę zainteresowany, może mi też wyjaśni kilka innych opcji wartych zainteresowania ;)
Roadmapa petarda 💪 Wyjaśniła tak wiele - za tak niewiele :)
A to bardzo się cieszę! :)
Naprawdę super gość z Ciebie. Szacunek tym bardziej, że znajdujesz czas na przekazywanie ogromnej ilości wiedzy w bardzo przystępny sposób i to wszystko non profit.
Przymierzam się do C lub C++ ale jakoś nie jarze jak na razie poza podstawami. Kiedyś w ramach luzu programowałem w JUST BASIC'u (nawet udało się coś poważnego wyprodukować).
PYTHON ma bardzo podobną składnię i wiele podobnych poleceń, więc chyba z nim popróbować mi przyjdzie.
Pozdrawiam.
Mam już wiele lat, chce nauczyć się programowania z kilku powodów, jeden z nich to to ze mam dużo wolnego czasu a inny to taki ze emerytura wystarcza tylko na opłatę mieszkania a przecież muszę jeszcze coś jeść czy chcę czy nie chcę aby dalej żyć Lubię uczyć się nowych rzeczy z ciekawości, chcę spróbować czegoś co wydaje mi się trudne ale nie niemożliwe 😀
Jak Ci idzie?
@@wojteknowak2535 przypadkiem usunela internety
Świetna robota, dzięki!
Super materiał naprawdę pokazał mi że w tak młodym wieku mogę zacząć programować
Szanuję bardzo za wstawioną recenzję EMDM Mansona (w ogóle opinia bardzo pokrywa się z moim pierwszym odsłuchem płyty). Tego się tu nie spodziewałam :D
Widzę teraz, że skrytykowałem w tej recenzji The Golden Age of Grotesque, a po latach uwielbiam ten album:)
Materiał którego dziś potrzebuje. Pozdro!
Mega! Pozdrawiam i miłego oglądania!
Dziękuję za przydatną dawkę wiedzy :-))
Proszę bardzo :D
Hej Kamil, super wyszedł ten film! Bardzo przemyślany i interesujący, podeślę kilku znajomym, którzy myślą żeby zacząć/niedawno zaczęli naukę programowania :)
Dzięki Kacper! Też jestem bardzo zadowolony z filmu, sporo czasu zajęło mi jego nagranie, ale było warto :) A znajomym oczywiście podsyłaj!
Niestety już dziś nie przesłucham, bo jutro rano trzeba paczki znowu wozić, ale w trasie sobie odpalę. Pozdro :)
Ooo no to miłego jeżdżenia jutro! Pozdro!
Właśnie w trasę trzeba na 2 dni:)
@@waski3875 No akurat w poradniku przy godz. 1:11:00 gdzies tam, bylo o kurierach, ale ta praca jest do zmiany jak najszybciej, bo to katorga
Nie mam czasu prawie na praogramowanie, bo robie srednio 10h, ostatnio bylo 2 razy po 12.5h
I jak po takim czasie? Znalazłeś swoją pierwszą pracę w IT?
@@patrykkuniczak2516 ;3
Dopiero niedawno odkryłem ten kanał - perełka:)
Dziękuję! I witam na kanale! :)
@Jak nauczyć się programowania Świetne nagranie! Bez bzdur jak w szkołach programowania "2 mies. kurs i rynek będzie się o Ciebie zabijał!"...
Bardzo dużo osób narzeka że jest strasznie ciężko wejść na rynek jako junior, masa ludzi po kursach kończy na... bezrobociu, po wydaniu 15 000 zł na kurs.
Tak, ja zawsze będę powtarzać, że praca dla juniorów jest i zawsze będzie, ale droga do jej zdobycia wymaga dużo pracy, konsekwencji, wytrwałości i dobrego planu. W tym przypadku nie da się iść na skróty.
@@JakNauczycSieProgramowania prawda, ale tak jest w każdym zawodzie wysoce specjalistycznym tylko że w IT krzyczą w reklamach zostań programistą w 2 mies a jakoś nie ma reklam zostań lekarzem/prawnikiem/doradcą podatkowym/biegłym rewidentem w 2 mies :( takie nabijanie ludzi w butelkę i tworzenie bańki jest bardzo nieuczciwe i mam wrażenie że jak bańka pęknie to mnóstwo osób które mógłby pracować w IT bo mają predyspozycję do niego nie trafi.
Rozmawiałem z absolwentami bootcampow którzy pracują w zawodzie to wprost mówią że reklamy wprowadzają w błąd, że musieli dużo więcej pracy niż kurs włożyć a przy tym mieli szczęście, wiele osób nawet nie kończy kursu a z tych co kończą nawet 85% nie znajduje pracy. Na dodatek firma dostaje 500 CV i każdy ma dokładnie te same 3 projekty. Poza tym słabe umiejętności miękkie, zero myślenia biznesowego.
Ludzie z natury nie są stworzeni do siedzenia całe dnie przed czarnym ekranem, wiecznym rozwiązywaniem problemów i nieustanna nauką.
Dlatego ta praca nie jest dla każdego.
@@KacprzakTomasz wiesz w IT możesz wejść kiedy chcesz, lekarzem nie zostaniesz po kursie - tam są upr. państwowe i to kosztuje 6 lat studiów albo dzienne albo zaocznie - 20k za semestr razy 12 czyli ćwierć miliona. w przyp. medycyny.
Jak zawsze świetny materiał. Tak trzymaj!😁
Bardzo merytoryczny film, dzięki
ładne już te wyświetlenia kręcisz :D pamiętam jak na początku zaczynałeś od kilkudziesięciu.. gratulacje!
Ja pamiętam Twoje komentarze pod tymi pierwszymi filmami :D Cieszę się, że wciąż tu jesteś :)
Dzięki i pozdrawiam!
Obejrzałem całość, ciekawy kanał.
Ja zielona w IT ale bardzoooo,bardzoooo zgłębiam temat.
B.Ciekawy odcinek
Dzieki.
dzieki za ten swietny material
Mega ciekawy i dopracowany film, dzięki
Więcej informacji w jednym odcinku niż w całym google. Nawet mikrofon wujka google. Instrukcja do wykonania z której strony ugryźć programowanie, jeżeli masz wątpliwości, bądź chcesz wiedzieć więcej przeskocz do innego odcina, bądź odnośnika czasowego. Dopóki będziesz miał pytania jest cała playsista do oglądania. Prawdziwy język programowania. Podstawy w pigułce. Fajne, komentarze zbędne, dzieło mówi samo za siebie. Pozdrawiam.
Ja się wybieram na studia przez małe pole manewru, przeglądając oferty na linkedin w większości ofert warunkiem koniecznym jest minimum rok doświadczenia a studia w dużym stopniu są jedynie co mile widziane co trochę przytłacza, w technikum miałem ogarniętego nauczyciela od zawodowych który dał solidne podstawy z js, php i sql w projektach połączonych ze sobą i sam póki co tworzę własne portfolio i projekty do niego licząc, że na praktykach podczas studiów trafię na firmę w której uda się pokazać z dobrej strony a może się mną zainteresują :)
Tak, doświadczenie jest bardzo ważne i trzeba je zdobywać od samego początku - dlatego tak istotne jest, by tworzyć własne projekty, którymi możesz się pochwalić. A potem - zanim zaczniemy regularną pracę - warto rozejrzeć się za ofertami praktyk lub staży i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z branżą IT. Także super, że pracujesz nad własnym portfolio i masz plan co dalej!
Super materiał!
Świetna robota! Świetny film, genialnie wszystko tłumaczysz, dzielisz się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem, za co wielkie dzięki! Trafiłem na Twój kanał, bowiem poszukuje pomocy, chciałbym przebranżowić się, nauczyć się programowania i wejść do świata IT. Poszukuje pomocy nad pierwszymi krokami, dobrym planem i materiałem do nauki. Co prawda jestem po studiach informatycznych, grafika i multimedia. Ale moja wiedza zamyka się na wiadomościach o tym, że mam papier :D :-/ :-( w programowaniu czy w prawdziwej informatyce moja wiedza = 0. Pragnę to zmienić. Szukając pomocy trafiłem na Twój kanał i już wiem, ze zostanę tu na długo. Dzięki!
super że wszystko zebrane w jednym miejscu :D
A co powiesz na to: gdy dopada kogoś przemęczenie, jakich zasad, przerw się trzymać w trakcie nauki?
Może to sprawka tej pięknej jesieni :p
Przede wszystkim warto wyluzować odrobinę i nie narzucać sobie zbyt dużej presji :) W zeszłym roku nagrałem film dokładnie na ten temat: th-cam.com/video/BrJdhaU50u8/w-d-xo.html
I polecam też ten z lipca bieżącego roku w ramach dodatkowej inspiracji: th-cam.com/video/NBZQShcNo9Y/w-d-xo.html
@@JakNauczycSieProgramowania faktycznie nawet widziałem, trzeba ponownie obejrzeć Dzięki :D zdecydowanie za duże tempo narzucam :D
Witam, nie bardzo wiem jakie teraz podjąć kroki, więc zapytam państwa, czyli profesjonalistów :)
Mam 20 lat, skończyłem technikum informatyczne w kwietniu. Byłem nastawiony na studia. Maturę napisałem według mnie naprawdę dobrze (wszystko >80%; niestety rozszerzona matematyka tylko 20% (miałem ku temu powód, z matmą nigdy problemów nie miałem)) Przez rozsz. matematykę żyłem w przekonaniu, że już po studiowaniu. I tak też jest, miałem szansę na PRz, ale poinformowali mnie na tydzień przed 1 października, a już wtedy sobie odpuściłem, właśnie przez tą matmę, więc przegapiłem termin.
I tak jesteśmy w teraźniejszości, w której nie wiem jaką drogę obrać:
1. Iść na studia w przyszłym roku? Spore grono osób mówi, ze nie jest to wymagane, ale jednak inaczej się patrzy na człowieka po studiach.
2. Uczyć się samemu. Mam ku temu dobre warunki: parę godzin po pracy i praktycznie cała zima wolna(3 miesiące, ponieważ pracuję "na zewnątrz"), znajomi mojej siostry, którzy sami się zadeklarowali, że są chętni mi pomóc - wystarczy, że do nich napiszę.
Dlaczego tak się "uczepiłem" tego programowania:
- Bardzo chciałbym pracować zdalnie,
- W wieku 13 lat tworzyłem modyfikacje do pewnej gry, wtedy poznałem XML'a i trochę podziałałem w Lua; idąc do technikum (15 lat) czułem, że to jest to,
- Na 30 osób w klasie, tylko 3 osoby potrafiły pisać i rozumiały kod, w tym właśnie ja. HTML5, CSS, JS, PHP, MySQL, XML - "jarałem" się tym, pisałem czytelnie, zrozumiale i co najważniejsze wiedziałem co piszę. Kiedy koledzy grali w LOL'a, ja szukałem rozwiązań na stack overflow, przeglądałem repozytoria na GitHubie, czytałem dokumentacje. Rozwiązywałem zadania zadane przez nauczyciela, których nikt nie mógł rozwiązać (nie jedno zadanie zajęło mi kilka godzin). Egzamin zawodowy (trwa 3 godziny) napisałem w 35 minut, sam byłem w szoku. Teraz niestety brakuje mi czegoś w rodzaju "nauczyciela". Nie wiem jakiego języka, jakiej drogi się podjąć.
Więc, czy miałby ktoś jakieś rady, szczególnie jak wygląda sprawa ze studiami?
Siema i jak tam ci się układa ?
"Co trzeba umieć aby zostać programistą?" 1. check, 2. check, 3. muszę popracować, szkoda tylko, że w dorosłym życiu tak brakuje czasu ;) PS. Sierściucha masz na koszulce ;)
Haha, kot (i kod) jest wszędzie :D
W październiku zaczynam podyplomowe studia na kierunku Frontend Developera i pomimo wstępnej satysfakcji, że udało mi się zapisać, mam duże wątpliwości co do odnalezienia się na rynku pracy. Może ma Pan jakieś wskazówki, które pozwoliłyby rozwiać moje wątpliwości? Pozdrawiam wszystkich
Siema Mateusz, pisz do mnie normalnie po imieniu! :)
To tak jak mówię w tym fragmencie filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html
A także w tym filmie: th-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/w-d-xo.html i tym: th-cam.com/video/g4skI1WGNww/w-d-xo.html
kluczem do otrzymania pracy jako programista jest jak najwięcej praktyki. Nie ma tutaj dróg na skróty - musisz pisać kod, tworzyć własne projekty, poznawać kolejne technologie i używać ich w kolejnych rozwiązaniach.
Ważne jest, żeby być w tym wszystkim konsekwentnym, uczyć się cierpliwie nowych rzeczy, wykorzystywać je od razu w praktyce i - bardzo ważne - podchodzić do tego całego procesu z pokorą. Jest wiele osób, które mają bardzo nierealne wyobrażenie o rynku pracy - oczekują, że skoro IT potrzebuje programistów to wystarczy 3-4 miesiące jakiejś tam nauki po godzinach i myk, przebranżowienie, praca zdalna i 15k na koncie co miesiąc. A tutaj naprawdę trzeba od samego początku ciężko pracować, regularnie pisać kod i cały czas uczyć się nowych rzeczy. Praca w IT jest, również dla początkujących i uważam, że tak będzie zawsze, ale trzeba po prostu dawać z siebie 100% i nie odpuszczać.
A jak to u Ciebie wygląda? Robiłeś już coś do tej pory z programowaniem czy dopiero stawiasz pierwsze kroki?
@@JakNauczycSieProgramowania Oczywiście, że mam świadomość, że nie jest to wszystko takie proste/ banalne. Stawiam swoje pierwsze kroki, wcześniej bawiłem się w tworzenie stron internetowych na przykładzie tworzenia wlasnego CV - takie proste rzeczy. Dużo czytałem i oglądałem materiałów związanych z HTML, CSS, JAVA, ale przełożenie tej teorii na praktykę to wiadomo - dwa odmienne światy. Postanowiłem po tych podstawach pójść na wspomniane wyżej studia podyplomowe na Politechnice Białostockiej, wiadomo - płatne, trwające rok zjazdy weekendowe, ale z pewnością tam będę w stanie usystematyzować swoją wiedzę i tym samym zebrać doświadczenie. Problemem są tylko moje wątpliwości co do rynku pracy, mało jest ofert dla junior frontend developera czy samego webdesignera/webdevelopera.
Zapowiada się ciekawy seans podczas odtabiania matematyki :p
Odrabiania, odtrąbiania czy odbębniania? Co miałeś na myśli?😁
@@lidiakowalewska5364 Odrabiania missclick
@@jakubszymanek6599
Tak tylko pytałam z ciekawości🤔chyba z ciekawości. Pozdrawiam🙂
Oglądam to Pana wystąpienie i zastanawiam się ? To po co komu chodzić tyle lat do szkoły , nosić plecak i niszczyć kręgosłup jak tutaj nie trzeba mieć żadnej szkoły ..i papierów.tylko wiedza się liczy .Praktyka. Nie chodzenie do szkoły dla zabicia czasu i ździeranie butów. To od 8 roku życia powinno się uczyć programowania...! A szkoła to tak dodatkowo jak rodzice chcą w domu odpocząć. Rewelacja Program Pana.
Ale świat, szkoła i nauka to dużo więcej niż tylko programowanie. To, że nie trzeba mieć żadnego dyplomu, by dobrze programować, nie oznacza, że nie warto chodzić do szkoły ;)
Mam pytanie do 1:13:30 wiem że film został wypuszczony 7 miesięcy temu ale czy 12 lat to dobry wiek na rozpoczęcie przygody z programowaniem
To bardzo dobry wiek :)
Jeżeli chce iść w programowanie gier to mimo tego dobrze ogarnąć te języki programowania które są wymienione na odcinku Jaki język programowania wybrać na początek czy jednak lepiej odrazu uczyć się w jakimś programie do robienia gier np.Unity? (wcześniej bawiłem się w scratch'u i clickteam fusion 2.5)
Wszystko zależy od tego na jakim poziomie jesteś. Generalnie nie ma potrzeby ogarnięcia języka od A do Z i dopiero potem przejścia do Unity. Człowiek najszybciej uczy się robiąc praktyczne projekty, także spróbuj w ten sposób :) Jak będzie za trudno lub będziesz potrzebował jakieś zagadnienia nadrobić, to po prostu to zrobisz :)
Kamil robisz świetną robotę, szczególnie dzięki za pomysły na projekty bo tego mi brakowało :)
Łap suba, bardzo chętnie będę pytał o więcej w przyszłości
Dzięki! Pytaj! :)
super odcinek, jestem dość młody do nauki programowania i nie wiem od czego zacząć od jakieś seri pomocniczej na youtube czy może jakieś książki co mi polecasz na początek gdy jestem zupełnie w tym temacie zielony?
Najważniejsze to poznać podstawy programowania, zobaczyć co w tym wszystkim chodzi. Opowiadam o tym w tej części filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html
Do tego obejrzyj też filmy, o których opowiadam: th-cam.com/video/k3Cv-fNlHTk/w-d-xo.html
W dalszej kolejności polecam kurs CS50 z Harvardu: online-learning.harvard.edu/course/cs50-introduction-computer-science?delta=0
A gdy zdecydujesz się na dalszą naukę programowania, w znalezieniu właściwej drogi na pewno pomoże Ci mój ebook: roadmapaprogramisty.pl/
Cenne, także dla innych branż. :-)
Czy jest opcja, żeby podobne filmy wrzucać jako podcasty (w sensie samo audio) np. na spotify?
Cześć, to dość wyjątkowy film, większość odcinków na kanale potrzebuje również warstwy wizualnej, także na obecną chwilę podcastów / wrzucania audio na Spotify nie planuję.
Super prezentacja
Dobrze nawijasz masz suba
Dzięki Paweł!
47:37
Definicja programowania - mowienie komputerowi co ma robic, natomiast definicja nauki programowania: mowienie czlowiekowi co ma pisac.
Bardzo dobry odcinek
Pozdro
czy ja jako 12 latek który totalnie nie wie o co chodzi z programowaniem i chciałby zrobić własną grę ale nie wie jak się do tego zabrać. I 1 czy zrobienie gry kosztuje? 2 ile? 3 gdzie sie ten kod wpisuje? 4 Chciałbym zacząć od javy szybko się uczę i szybko łapię temat, czy to dobry pomysł ? 5 mam bardzo dużo wolnego czasu. proszę o jak najszybszą odpowiedź. dziękuję
i czy dobrym pomysłem jest tworzyc gre podczas nauki języka javy
Cześć Oskar, tworzenie gier to bardzo fajna motywacja do nauki programowania, ale pierwszym krokiem powinno być poznanie podstaw. Jeżeli chcesz zacząć od Javy, polecam mój film na początek: th-cam.com/video/6G19kFcVXTo/w-d-xo.html
Jaka jest u Pani cena kursu programowania w Javie
Jeszcze na 100% nie wiem, ale na pewno będzie to bardzo atrakcyjna oferta. Zapisz się na listę mailingową kursu: www.programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw/. Tam regularnie (w każdy wtorek) dzielę się materiałami dotyczącymi Javy oraz aktualizacjami w temacie kursu. Premiera już we wrześniu!
Jako iż wyszła nowa wersja Javy lts to może jakiś odcinek o porównaniu JDK 17 i 11
Praktycznie czytasz w moich myślach;) właśnie pracuje nad czymś takim:)
jakby Pan porównał nauke jez. programowania do nauki jęz. obcych?
Czy te podstawy programowania, kilka języków powinno się pobawić osobno miesiącami, czy najpierw je przerobić jeden po drugim i wtedy pobawić należycie ?
Cześć, mam dylemat.
W tym roku kończę 8 klasę i mam zamiar iść do szkoły średniej w mojej miejscowości. Mam do wyboru technikum informatyczne z rozszerzoną matematyką albo kierunek mat-fiz oczywiście potem studia programistyczne po każdym kierunku. I pytanie jest jaki kierunek mam wybrać?
P.S.
Oba kierunki są w tym samym bydynku ;)
Informatyczne weź.Zawsze coś tam liźniesz z tej informatyki,a fizyka do niczego ci się nie przyda.
Idz do technikum, będziesz miał tytuł technika i elektronikę który zawsze Ci się przyda, a liceum to syf do niczego
Cześć, najważniejsze to wybrać taką szkołę, która odpowiednio przygotuje Cię do matury, a następnie studiów.
Na pewno będziesz potrzebował matematyki i angielskiego na maturze, prawdopodobnie też fizyki. To były trzy przedmioty brane pod uwagę, gdy ja szedłem na studia (do tego wyniki z matematyki i fizyki miały najwyższą wagę), ale musisz sobie sprawdzić, jak to wygląda teraz na uczelniach, które Cię interesują. Warto celować w dobrą szkołę, bo zawsze jest tak, że gdy jesteś w towarzystwie ogarniętych, dobrze się uczących osób, Ty też uczysz się lepiej. Ja chodziłem do bardzo dobrego liceum ogólnokształcącego i ten wybór mocno zaprocentował przy wyborze studiów, bo dzięki wysokiemu poziomowi matematyki, fizyki oraz dzięki temu, że obok siebie miałem osoby jeszcze lepsze od siebie plus sam przykładałem się do nauki, napisałem bardzo dobrze maturę i dzięki temu dostałem się na prestiżowy kierunek na łódzkiej Politechnice. Warto mierzyć wysoko i warto od samego początku mocno cisnąć matmę i fizykę :)
Czy wydawnictwo Helion według Ciebie produkuje dobre książki dla początkujących programistów (mam na myśli programistów zaczynających od pythona) czy może znasz inne książki, które są godne polecenia na początek przygody z programowaniem?
PS
Bardzo dobry materiał, to czego szukałem ;)
Tak, Helion jako największe wydawnictwo książek o programowaniu i informatyce w Polsce ma w swojej ofercie dużo rewelacyjnych książek. W temacie możesz zapoznać się z tytułami "Python. Instrukcje dla programisty" oraz "Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem", ale też nie traktowałbym książek jako jedynego źródła nauki. Wynika to z tego, że wiedza zawarta w książkach jest trochę taką wiedzą encyklopedyczną - mamy przedstawiane kolejne zagadnienia, ale zwłaszcza osobie początkującej może być trudno to wszystko zrozumieć bez właściwego kontekstu, bez odpowiedniej praktyki. Książki polecam jako uzupełnienie wiedzy zdobywanej w inny sposób, na przykład dzięki kursom online i tutorialom. Zobacz ten mój artykuł na temat podejścia do nauki: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/jak-sie-uczyc-programowania-nauka-od-podstaw-czy-projekty-z-tutoriali/
A jeżeli jesteś na początku nauki, to polecam Ci też na maksa ten kurs z Harvardu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x
To absolutnie legendarny kurs, który jest jednym z najlepszych kursów wprowadzających do programowania, jakie można znaleźć. To kilkanaście tygodni ciężkiej pracy, masa tematów do przerobienia i wiele projektów do napisania, ale mogę Ci zagwarantować, że efekty będą naprawdę konkretne :)
Jestem na pierwszym roku technikum programistycznego i wolnym czasie programuje swoje programy i odbywam kursy, a pytanie dotyczy czy jestem w stanie po takim technikum dostać pracę czy lepiej iść na studia i dalej uczyć się w tym zakresie?
Tak jak mówię w tym filmie, studia nie są obowiązkowe do zostania programistą, ale na pewno bardzo w tym pomagają. Jeżeli chodzi o edukację na poziomie szkoły średniej, to nie ma ona tak dużego znaczenia.
Uważam, że dobrą opcją jest założenie, że będziesz szedł na studia informatyczne i nauka pod tym kątem, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś pod koniec liceum zaczął aplikować na praktyki lub staże. Wtedy jest szansa, że uda Ci się rozpocząć pracę już na początkowym etapie studiów i będziesz mógł zdecydować, czy chcesz te studia kontynuować, zrezygnować z nich i skupić się tylko na pracy, a może zmienić je na studia zaoczne.
A co myslisz o szkole ponadpodstawowej mianowicie profil technik-programista?
Dyplom szkoły ponadpodstawowej nie ma większego znaczenia, bardziej istotne jest to, co wydarzy się później, czyli na jakie pójdziesz studia.
Dopiero zaczęłam oglądać, a już ogromny plus za „tapet”, mało kto używa tego prawidłowo ;)
A dziękuję, to faktycznie zaskakujące słowo : )
Muszę przyznać, że sam byłem w lekkim szoku, gdy kilka lat temu poczytałem o etymologii tego słowa, było to podobnej skali zaskoczenie, gdy kilkanaście lat temu dowiedziałem się, że nie istnieje słowo "przekonywujący", a jedyne prawidłowe formy to "przekonujący" i "przekonywający" ; )
To też jest ciekawe w polskim języku - że nigdy nie przestaje zaskakiwać i człowiek uczy się go całe życie.
Czy trzeba znać na początku kilka jezyków programowania aby próbować swoich sił na rynku pracy czy wystarczy na start np java i już coś można próbować.
Jeden język na start jak najbardziej wystarczy, z tym, że musi to być coś zdecydowanie więcej niż same podstawy. Na pewno musisz mieć już parę ciekawych projektów, którymi możesz się pochwalić.
I poza samym językiem istotna jest ogólna, szeroka wiedza dotycząca informatyki i programowania, czyli umiejętność rozwiązywania problemów i przedstawiania ich w formie algorytmów, znajomość konsoli systemowej, baz danych SQL, Gita czy podstaw sieci komputerowych.
Witam, potrzebuje nauczyc sie programowania w celu automatyzacji lini produkcyjnych. Napisz mi od czego zacząć, jak sie kierunkowac. Ogladalem troche filmow o programowaniu i cos dzialalem na pycharm ale wiem ze to 0.01% tego co mi potrzebne. Bardzo mnie to fascynuje i chcialbym sie tego nauczyć.
P.s. bardzo chcialbym poznac Pythona
@@zimnyzdunek1356 aha ok dziekuje bardzo.
@@danielkipisz chodzi o to, że jeżeli dobrze zrozumiałem to interesuje Cię bardziej Automatyka Przemysłowa i szeroko pojętą "budowa maszyn". Jeżeli chodzi o tego typu programowanie to tutaj najlepiej poczytaj sobie na początek troszkę o programowaniu sterowników PLC (i wykorzystywanych tutaj języków), panelach HMI, systemach Scada, sieciach przemysłowych.
W programowaniu sterowników PLC, (które wykorzystywane są do sterowania procesami w maszynie) wykorzystuje się głównie kilka języków programowania (LAD, FBD, SCL, IL (oczywiście też w zależności od tego co ma zostać zaprogramowane i mniej jaki sterowników, których też jest kilkanaście (Siemens, Mitshubishi, Omron, Allen-Bradley, czy rodzina serii GE i inne)
W programowaniu maszyn tego typu materiały związane z programowaniem, które znajdziesz na tym kanale na pewno się przydadzą (jeżeli chodzi o podejście analityczne, umiejętność rozwiązania danego problemu, po części składni programowania, pojęć czy sam paradygmat programowania obiektowego, który również w ostatnim czasie stał się "modny" jeżeli chodzi o programowanie sterowników PLC) ale mimo wszystko te dwie branże czy dwa "działy" wydaje mi się, że w chwili obecnej więcej dzieli niż łączy.
Oczywiście dodatkowo znajomość jakiegokolwiek innego języka programowania typy Python, Java, C#, itd. zdecydowanie tylko będą działały na Twoja korzyść, gdyż w wielu wykorzystywanych systemach czy przy samej integracji różnych urządzeń ze sobą te "dwa światy" się bardzo mocno dopełniają.
Dodatkowo na pewno znając wspomnianego przez Ciebie Pythona bardzo wiele rzeczy związanych z automatyzacji np. różnego rodzaju zadań będzie bardzo łatwa do zaimplementowania. Dodatkowo znając Dodatkowo np. Rasberry Pi czy Arduino w przyszłości również będziesz mógł stworzyć w pełni funkcjonalne "linie produkcyjne" czy urządzenia.
@@zimnyzdunek1356 jesien idzie, wiecej czasu bedzie, moze to jakos ogarne ;) dzieki
@@zimnyzdunek1356 dokadnie chodziło mi o zautomatyzowanie celi np. jeden robot i trzy maszyny do obrobki. I chcialem to napisac aby ze soba wspolgralo
@@danielkipisz W takim razie nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby pobrać sobie w 30 dniowej wersji próbnej środowisko Tia Portal do programowania sterowników firmy Siemens, nastepnie symulatora takiego sterownika (na stronie Siemensa), a do tego również w wersji próbnej środowisko symulacyjne Factory IO, w którym fizycznie zbudujesz sobie taką linię produkcyjną, dodasz przenośniki, roboty, czujniki, urządzenia i wiele innych rzeczy, a następnie przy użyciu Tia Portal napiszesz program obsługujący wykonanie danego zadania, zasymulujesz na sterowniku i fizycznie zobaczysz w środowisku IO Factory 😉. Wspomagaj się różnymi poradnikami na yt ale na początku jak wszędzie warto poznać podstawy, które w każdym języku programowania jak również przy programowaniu sterowników PLC są bardzo ważne. Zobacz przede wszystkim w jaki sposób działają bramki logiczne, czym jest zmienna, w jaki sposób się je deklaruje, w przypadku PLC również istotne później jest gdzie są przechowywane, ile zajmują pamięci itd. Wszystko oczywiście w swoim czasie, a im "dalej w las" tym więcej informacji i ta wiedza się mocno rozszerza i uzupełnia przez co jak wszędzie możliwe jest tworzenie bardziej rozbudowanych i przemyślanych programów. 😀
Jestem w technikum na kierunku programista, według mojej szkoły rozszerzenie matematyki nie jest mi potrzebne i podobno bardziej przydaje się angielski, który właśnie jest moim rozszerzeniem...
A wybierasz się na studia informatyczne? Bo od tego zależy, na jakich przedmiotach powinieneś się skupić w liceum. W moim przypadku - a szedłem na Politechnikę Łódzką - przy rekrutacji na studia pod uwagę brane były wyniki z matury z trzech przedmiotów - matematyki, fizyki oraz angielskiego. Dodatkowo każdy z przedmiotów miał swoją wagę - wynik z matematyki mnożony był przez 5, z fizyki przez 3 a z angielskiego przez 2.
Oczywiście przy każdym z przedmiotów mówimy o maturze na poziomie rozszerzonym.
@@JakNauczycSieProgramowania Planuję, jednak mam zamiar pisać maturę z informatyki. Fizykę mam tylko raz w tygodniu, a matematykę zaledwie 3 razy, biorąc pod uwagę również lekcje matematyki stosowanej w zawodzie
@@6kboomin689 A matura z informatyki jest brana pod uwagę przy rekrutacji na studiach? Jak ja studiowałem, nie miała ona absolutnie żadnego znaczenia, żadna uczelnia nie brała jej pod uwagę, chociaż oczywiście mogło się to od tamtej pory zmienić.
@@JakNauczycSieProgramowania Teraz jest brana pod uwagę informatyka, fizyka bądź chemia.
@@6kboomin689 O to ciekawa zmiana, ale w sumie rozsądna :)
Z tym, że z tego co widzę, przelicznik punktów - przynajmniej na Politechnice Łódzkiej - wciąż jest taki sam czyli matematyka x5, fizyka/chemia/informatyka x3, język obcy x2. Także matematyka niezmiennie jest najważniejsza :)
Hej, ja trochę z innej beczki, jak wygląda sytuacja z projektowaniem/desingiem np do gier itp.?
A o co dokładnie pytasz?
@@JakNauczycSieProgramowania jaka drogę mozna obrac? Stworzyć samemu cos np w blenderze jako portfolio i w ten sposób pokazywac swoje umiejętności
Czesc,czy w wieku 40 lat, mam szanse przekwalifikować sie i zostac programista bez studiów, czy to za późno ?pozdrawiam
Cześć, tak jak mówię w tym fragmencie filmu: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html - tak, jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli chodzi o wiek to nie ma on znaczenia w takim sensie, że nikt nie odrzuci żadnego kandydata z tego powodu, że jest on za młody lub za stary. Koniec końców liczą się umiejętności i doświadczenie, rok urodzenia jest nieistotny. Nie można jednak zakłamywać rzeczywistości, bo nie ma co się oszukiwać, im później tym zazwyczaj jest trudniej. Mając 25 lat zmiana wybranej drogi nie jest niczym wyjątkowym, ale mając już lat 35, 40 lub więcej zazwyczaj masz w miarę ułożone życie, obowiązki, zobowiązania, także w tym momencie wprowadzanie zmian jest trudniejsze. Ale oczywiście jest to jak najbardziej możliwe.
Ja zawsze powtarzam, że programowania warto uczyć się w każdym wieku, bo nawet jeżeli nie zostaniesz programistą, to i tak nauczysz się dużo przydatnych rzeczy i zdobędziesz umiejętności, które możesz wykorzystać ułatwiając sobie codzienne życie. Sama nauka też jest ciekawa i daje dużo satysfakcji, także warto spróbować, zobaczyć czym jest programowanie i sprawdzić czy jest to coś dla nas :)
@@JakNauczycSieProgramowania Cześć,w sumie to masz racje,nigdy nie jest za póżno na zmiany,tak sobie pomyslałem ,że na poczatek moge zaryzykować i sprobować sił jako tester manualny,z tego co czytałem jest w miare łatwo aby wejsc własnie tak do branży IT.Jednak przegladając youtube ,internet,ogłoszenia ...powiem tak ze czesto ,sam nie wiem od czego zaczac nauke ,jedni mowią ze ISTQB to podstawa a inni ze nie,zresztą nawet w ogłoszeniach różnie z tym bywa,czasem jest tak ze na juniora wymagaja Git'a (ktorego zacząłem sie uczyc z Twoich tutoriali na dzien dzisieszy to kosmos dla mnie...)selenium,jira,rest, angielski B2,a na innym ogłoszeniu tylko SQL,GIT , angielski,i takie mam wrazenie ze im wiecej sie naucze tym lepiej,zeby akurat trafic w gust pracodawcy to może byc troche cieżko,ale z czasem juz pózniej mozna przeskoczyc z manuala na testera automatyzujacego,jak sądzisz? Jesli znajdziesz chwile zrobisz kiedys film jak zostac junior testerem manualnym/automatyzujacym i czego sie uczyc bo wbrew pozorom troche programów jest...pozdrawiam
🚀
2000 - 2500 wynagrodzenia w dzisiejszych czasach? To jest nawet poniżej minimalnej krajowej, za takie pieniądze to by mi się nie chciało zakładać butów by z domu wyjść, a na zdalenj by mi się nie chciało kapci zakładać, nie ma znaczenia na jakim stanowisku.
A w którym miejscu mówię o 2000-2500 wynagrodzenia? Bo nie przypominam sobie takiego fragmentu :)
Hejka! ja zaczynam od pół roku i jeszcze nie zaczęłam😁
No to najwyższa pora! Mam nadzieję, że ten film da Ci ten potrzebny zastrzyk motywacji! Pamiętaj, że najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok, a potem jest już z górki :)
@@JakNauczycSieProgramowania
Dziękuję!
@@JakNauczycSieProgramowania
Ciekawa jestem bardzo, który język mi przypadnie do gustu, bo na razie, z ikonek, podoba mi się ruby bo tak ładnie wygląda jak rubinek😁
Programista nie musi znać wszystkich systemów operacyjnych ani umieć tworzyć sieci jeśli to wchodzi w zakres jego obowiązków.
Cześć, zacząłem się niedawno uczyć programowania, jestem więc dopiero na etapie nauki podstaw. Poznałem jak działają pętle, instrukcje warunkowe, co to są zmienne. Kupiłem sobie ostatnio książkę i to właśnie z niej głównie czerpię wiedzę. I po poznaniu tych właśnie instrukcji warunkowych i zmiennych i pętli pojawiły się obiekty. Tylko zastanawiam się czy to faktycznie już czas na naukę obiektów, czuje że umiem ale nie wiem czy wszystko co będzie mi potrzebne co nauki obiektów już poznałem. Co jest potrzebne do ich nauki? Dodam że język który wybrałem na start to C#. Jakie są wgl te podstawowe koncepty w programowaniu, na pewno zmienne, pętle, instrukcje warunkowe, typy danych ale konkretnie co na te całe "podstawy" się składa?
akurat na moim studiach to jest tylko programowanie ale to chyba przez to że studia są prywatne
Czy mając 28 lat wciąż mam szanse osiągnąć sukces ?
Oczywiście, 28 lat to wciąż bardzo młody wiek :)
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odp, siadam na poważnie do tego ale boje sie że młodzi mają większe szanse :)') bardzo dużo dają Twoje materiały. Pozdrawiam serdecznie :)
Cześć wiem że jestem młody ale mam 11 lat chce zostać programistą czy da się coś nauczyć w takim wieku ?
Pewnie i mówię o tym w tym filmie - 00:48:06 :)
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję :)
🔥 Sprawdź kurs Java od podstaw - od zera do Junior Developera: javaodpodstaw.pl/ 🔥
🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/
🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/
🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook
Dołącz też tutaj:
DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord
INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/
FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania
FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania
✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
Wybacz że tutaj o tym piszę ale mam problem z zakupem e-booków z twojej oferty. Niestety albo nie ma w ogóle, albo ja nie potrafię znaleźć opcji płatności kartą kredytową. Czy jesteś w stanie pomóc?
@@przemekmielczarski786 Cześć Przemek, niestety nie ma opcji płatności kartą. Dostępne są opcje obsługiwane przez Przelewy24 (szybki i tradycyjny przelew, BLIK, PayPo, P24NOW). W razie problemów skontaktuj się ze mną mailowo: kamil@programujodpodstaw.pl.
👍👍👍
A moze zadac sobie pytanie czy mam chęci i sily do tego. Czy bede mial za pół roku i za rok. Czy jestem gotow na ciezka pracę.
Ja bym chciał sie nauczyc i pracowac z domu ale nie mam kur sil jakies kody pisac. I tyle
O tym też w tym filmie mówię - żeby dać sobie trochę czasu na zobaczenie czym jest programowanie, sprawdzenie czy jest to coś dla nas, bo nie każdemu musi się to spodobać. I zawsze trzeba zdawać sobie sprawę jak to wygląda w rzeczywistości - zarobki oraz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie kuszą, ale nie ma co się oszukiwać, nauczenie się programowania to naprawdę ciężka, wymagająca praca. Ale też - jeżeli spodoba nam się programowanie - jest to praca dająca naprawdę dużo satysfakcji :)
@@JakNauczycSieProgramowania otototo 👍👍
ok
Programista milony zrabia
A kojarzysz jakiś kurs teorii informatyki dla programistów bez studiów ??
Nie jestem pewien, czy chodziło Ci dokładnie o coś takiego, ale myślę że warto sprawdzić: th-cam.com/video/ByKj8TSgfjI/w-d-xo.html
CS50 jest genialny i zdecydowanie polecam go na początek przygody z programowaniem, ale zagadnienia z niego związane są już stricte z programowaniem. W temacie samej informatyki warto przejrzeć co oferują takie serwisy jak edX, Coursera, a także same uczelnie takie jak Harvard oraz MIT.
Jeżeli chodzi o CS50 to tutaj jest link do kursu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x
Tutaj jest kanał kursu na YT: th-cam.com/users/cs50 i właśnie trwa kolejna edycja, także regularnie pojawiają się tam kolejne wykłady w formie live.
Przejrzyj też te kursy z MIT: ocw.mit.edu/courses/most-visited-courses/
Są tam takie rzeczy jak Introduction to Computer Science and Programming in Python, Introduction to Computer Science and Programming, Introduction to Algorithms czy Introduction to Computational Thinking and Data Science.
Czy są jakieś dobre kursy programowania dla 15 latków ?
Wiek w przypadku nauki programowania nie ma większego znaczenia, czy masz 12 lat czy 15 czy 30, nauka wygląda tak samo :)
@@JakNauczycSieProgramowania to jest coś godnego polecenia ?
@@grzegorzbrody4532 A robiłeś już coś z programowaniem czy to Twoje absolutne początki?
@@JakNauczycSieProgramowania ja nic. Pytam dla syna. W przyszłym roku kończy 8 klase i chce dalej się kształcić w kierunku informatyka itd
I myślałem czy mu nie ogarnąć jakiegoś kursu jakby był zainteresowany
@@grzegorzbrody4532 To tak jak mówiłem tutaj: th-cam.com/video/UFB3pwDVvGk/w-d-xo.html polecam zacząć od podstaw programowania, pobawić się nim trochę, napisać pierwsze proste programy i zobaczyć o co w tym wszystkim w ogóle chodzi. Dobrym pomysłem jest też zrobienie CS50 czyli kultowego kursu z Harvardu: www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x To zdecydowanie jeden z najlepszych kursów wprowadzających do programowania. Świetny prowadzący, świetnie przedstawiona wiedza, bardzo przekrojowy materiał, a co również ważne - pomimo niesamowicie wysokiej jakości kursu - jest on dostępny całkowicie za darmo.
Czyli trzeba zawsze zaczynać od studiów informatycznych żeby dostać prace
Nigdzie tego nie powiedziałem. Studia bardzo dużo ułatwiają, ale nie są niezbędne do zostania programistą.
Według ciebie lepsze IP jest stałe czy zmienne chodzi tu o komputer zwykły nie serwer.
Zależy czy potrzebujesz do czegoś stałego IP. Jeżeli nie to nie ma to znaczenia.
Czy ktoś kupił z obecnych widzów road Maps ? :) chciałbym opinii
1:18:20 myślałem że powiesz "istnieje ryzyko że nasz pracodawca stwierdzi że POPIER... doliło nas chyba"
Może nie powie tego na głos, ale kto wie co pomyśli 😂
Te rozpastne zarobki dla seniorów są szkodliwe.. moi znajomi mają 18tys 30tys .. ale nie wiedza co w zyciu robic
To raczej kwestia braku właściwych celów i priorytetów a nie nadmiaru pieniędzy:)
zazdrościsz?? też się przekwalifikuj!! ja tak robie, polskie grosze mi nie starczają.
@@krzysztofp7846 nie opiduje rzeczywistość
@@gwosc100 życie jest brutalne, możesz harować na studiach nie trafisz w kierunek i bida z nędzą . A jest masa technicznych kierunków po kórych grosze płacą.
Pascal i potem Turbo Pascal bardzo dawne czasy. Czasy Amigi i Atari. 😁
Kazdy kto gral w gry wie,jak trzeba byc kreatywnym by znalezc ten jeden plik,ktory powoduje ze cala gra nie dziala. Nie rzadko na zagranicznych forach :)
Jak gra nie działa to chyba producent udostępnia odpowiedniego patcha :)
jestem ciekaw czy to wszystko jest jeszcze aktualne skoro chatgpt potrafi programować ?
Wszystko w tym filmie jest aktualne.
ChatGPT to model językowy, który robi naprawdę ogromne wrażenie, ale stwierdzenie, że potrafi programować to bardzo daleko idące uproszczenie, niewiele mające wspólnego ze stanem faktycznym. Więcej na ten temat opowiadałem tutaj: th-cam.com/video/BipM9kz5Fc4/w-d-xo.html
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Myj zęby po jedzeniu a nie przed
Jedno nie wyklucza drugiego.
Sub i like za "weźmy na tapet"
Pierwszy👍
Wooow szybko :D
codewars...a ca£a reszta przyjdzie w trakcie