Telefunken TA350 naprawa wzmacniacza. (#83)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 42

  • @mariuszhajduk996
    @mariuszhajduk996 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał pożądnie przygotowany i ciekawa naprawa a przedewszystkim analiza przyczyny uszkodzona , podobają mi się takie odcinki z napraw oczywiście pogadanki też są pouczające . Końcówka mocy podobna do naszej Kleopatry.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję. Zastanawiam się nad przyczyną uszkodzenia, żeby wyeliminować tę przyczynę na przyszłość, a jeśli potrzeba zrobić upgrade.

  • @lasvegas9075
    @lasvegas9075 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Tomaszu, dziękuję za odcinek, cierpliwość i dokładność przy naprawie, 1000 punktów za serwis ale za psychodeliczną muzykę, minus 1

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję. Wiadomo, że to co mi się podoba nie idzie w parze z gustami Widzów. Dlatego do prezentacji, że urządzenie działa używam pliku z muzyką elektroniczną, w której kompletnie nie gustuję. Ale nie tylko czarna odmiana metalu jest psycho, taki Strawiński ze Świętem Wiosny też potrafi zamieszać kocioł psychodelii, a to mój ulubiony balet z jego twórczości. Jazz, którego czasem słucham nie jest mainstreamowy tylko nieco hałaśliwy. Zniosę prawie każdą muzykę o ile jest do tego odpowiednie miejsce i czas (na weselu nie będę tańczył do Master Of Puppets, czy Κατά τον δαίμονα εαυτού).

  • @user-qh9ut3wv4u
    @user-qh9ut3wv4u 4 ปีที่แล้ว +3

    Ekstra zestaw . Mam takisam srebrny ! Pozdrawiam.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      Udało mi się znaleźć TLX1 do naprawy do tego wzmacniacza. To takie same jak TLX11 z katalogu w tym filmie, muszę przyznać, że brzmienie mnie pozytywnie zaskoczyło, choć stereofonia ma lekkie problemy z oderwaniem się od głośników. Pozdrowienia :)

    • @andrzejmorun9211
      @andrzejmorun9211 3 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger posiadam taki sam amplituner który ma problem z lewym kanalem może miał by Pan ochotę się nim zająć mój mail andrzejblast@gmail.com
      pozdrawiam am

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      Witam Pana. Niestety, w chwili obecnej nie mogę przyjąć urządzenia do naprawy. Proszę spróbować pod koniec roku.

  • @grzdylmay8060
    @grzdylmay8060 4 ปีที่แล้ว +2

    Nowe kondensatory 3300uF / 100V powinny mieć ESR na poziomie 0,04 ohm, zatem wartość 2 ohm świadczy albo o złych kondensatorach albo, co bardziej prawdopodobne, o złym pomiarze. Wypadkowy ESR 1 ohm przy obciążeniu głośnikami 4 ohm spowoduje spadek mocy na głośnikach o 20% (jeśli pomiar ESR jest przeprowadzony przy częstotliwości akustycznej)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว

      Nie mierzyłem tego profesjonalnym mostkiem z czterema przewodami pomiarowymi, lecz chińską zabawką, trzeba doliczyć także te cienkie przewody od breadboarda którymi Kendeile podłączyłem, one nieco fałszują pomiar. Wiem o tym i to uwzględniam. Oryginalne kondensatory ze wzmacniacza mierzyłem wpinając ich końcówki do miernika, ale jak widać końcówki te mają swoją długość i przekrój więc to także wpływa na pomiar. Kondensatory te mierzyłem tylko dla orientacyjnej oceny ich kondycji. Gdybym chciał dokonać pomiaru kupiłbym mostek. Natomiast moc wyjściową mierzyłem od 10 Hz do 100 kHz i nie była ona mniejsza dla pasma akustycznego od podawanej przez producenta, więc myślę, że Telefunken wziął pod uwagę kondensatory na wyjściu podając dane techniczne. Co prawda nie pokazałem pomiaru w filmie, ale mierzyłem to dla obu kanałów. Z drugiej strony właściwy ESR podaje producent danego modelu kondensatora, wiec nie możemy powiedzieć, że wartość ESR 0,04 Ohm jest bezwzględna, należałoby zajrzeć do danych technicznych. Poza tym te włoskie nie były jeszcze uformowane. W każdym razie zauważył Pan, to czego nie powiedziałem, ale biorę pod uwagę, klasę miernika i błąd pomiaru. EDIT: Będzie niedługo film o wzmacniaczu Ziphona HSV 900 i tam będzie można zobaczyć jaki wpływ mają te przewodziki na pomiar kondensatora. Film już od miesiąca zmontowany czeka na publikację 12 września.

    • @chakatlwiczka
      @chakatlwiczka 4 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Sprawdź jaką mierniczek podaje wartość jeśli zmierzysz zwarcie. U mnie na kondensatorach ELNA CE-W 6800uF 50V wskazywał 1om ESR a także pomiar zwarcia jak na egzemplarzu po lewej, a po poprawkach na płytce i skróceniu wyprowadzeń do gniazd tak jak na tym po prawej :)
      drive.google.com/file/d/16tundypCVDlYVu9SfJiIOvWLbDAj4BZn/view?usp=sharing

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      To wina tych przewodów od bredboarda, dziś je sprawdziłem i mają półtorej do dwóch i pół ohma. Rzadko je używam, głównie do tranzystorów, ale nie będę ich używał w ogóle. Zrobię sobie przedłużki z 2,5 mm kw z krokodylkiem z jednej strony, a zakutym przewodem z drugiej strony. Co prawda jest kilka filmów już wgranych, gdzie tym przewodzikiem mierzę kondki, ale jak mówiłem, wiem, że one mają wpływ na pomiar. Większość kondensatorów wpinam bezpośrednio do miernika, ale osiowe i snap-in nie pasują i trzeba im przedłużyć końcówki. Pomysł z gniazdami banan mi się podoba.

  • @TheXAlienx
    @TheXAlienx 4 ปีที่แล้ว +1

    ostatnio naprawiam pioneera A-80 i też w końcówce mocy sprawdziłem kilka rezystorów 0.25w 100 ohm i kilka zamiast 100ohm miało po 140 lub więcej a kilka podczas wlutowywania się rozlatywały więc warto sprawdzać też rezystory podczas renowacji :) a z kondensatorami zgadzam się niektóre trudno zdobyć sam szukam 1000uF 63V jakiś markowy a nie podły chinol i ciężko jest

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      Zapomniałem dodać klip z pomiaru, napięcie ustalane przez te rezystory mieściły się w tolerancji. Poza tym sprawdzenie sinusoidy oscyloskopem nie ujawniło obcinania sinusa we wzmacniaczu wstępnym. Mam zwyczaj ustawić jakaś małą moc na wyjściu i pukać w rezystory. Jeśli pojawią się trzaski, to trzeba wymienić. Jeśli jakiś rezystor jest uszkodzony, to bez wysterowania pojawiają się charakterystyczne szumy na wyjściu. Przy zwykłej naprawie nie ma czasu na sprawdzenie każdego elementu. Co do tych kondensatorów, zrobiłem błąd, że nie zmierzyłem miejsca na płytce i Kendeile nie weszły, więc ustaliłem z klientem, że zostawię najlepsze z oryginalnych. NSF testowałem parę dni i wszystko było OK. Ten Telefunken to podstawowy model, jednak gra lepiej niż ikony polskiego hi-fi spod znaku Unitry, choć moim zdaniem nieco za ciemno. Polecam książkę, praca zbiorowa, Technika naprawy gramofonów i wzmacniaczy. Jest tam podany sposób poszukiwania usterek i naprawy wzmacniaczy. Może się przydać.

  • @darekniewazne7759
    @darekniewazne7759 ปีที่แล้ว

    Fajna naprawa - widać że się napracowałeś. Właśnie kupiłem sobie taki wzmacniacz sprawny i działający. Jestem pod wrażeniem dźwięku w stosunku do mojej Yamaha 667. Niewielka ale jest do wychwycenia różnica. Zdecydowanie warto zainteresować się starym sprzętem bo ma wiele do zaoferowania zwłaszcza dla osób które szukają wiernej barwy dźwięku. Zamierzam przeprowadzić renowację aby przywrócić brzmienie fabryczne dlatego ten filmik będzie dla mnie przewodnikiem na co zwrócić uwagę i na czym się zwłaszcza skupić. Naprawa będzie przyjemnością. Gdzie można kupić/ściągnąć taką serwisówkę którą posiadasz? Pozdrawiam serdecznie.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję. Serwisówka tutaj elektrotanya.com/telefunken_ta350.pdf/download.html Powodzenia w renowacji !

    • @darekniewazne7759
      @darekniewazne7759 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekkruger serdecznie dziękuję!

  • @Kijek2022
    @Kijek2022 4 ปีที่แล้ว +3

    Lavo 2 jakiś czas temu znalazłem na złomie 👍

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +2

      Lubię ten miernik, dostałem go od ojca.

    • @Kijek2022
      @Kijek2022 4 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekkruger ja dostałem w spadku po ojcu ale kwalifikuje się do remontu a drugi to wiadomo😉

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      Niedawno sprawdzałem dzielniki w tym mierniku, rezystory są OK. Myślę, że ustrój pomiarowy też nie wypadł z klasy, bo pomiary zgadzają się w granicach błędów z innymi miernikami. Jakoś się przyzwyczaiłem od małego mierzyć wskazówkowym miernikiem, więc chętnie to Lavo używam. Na pracowni elektrycznej i elektronicznej w szkole w latach 90-95 to miałem rarytasy, woltomierze w klasie 0,2 w bakelitowej obudowie. Musiały być drogie. Mierniki pochodziły z lat '80.

    • @Kijek2022
      @Kijek2022 4 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger na początku lat 2000 jak nauczycielowi w szkole powiedziałem że mam Lavo 2 to delikatnie mówiąc mnie wyśmiał 😐

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      Pewnie zafascynowany multimetrami cyfrowymi nie dostrzegł, że Lavo 2 to bardzo dobry miernik analogowy z klasą dokładności 2,5 (a dla przemiennego poniżej 1V klasa 5). Rezystancja wewnętrzna dla napięcia stałego 3,1 kOhm na volt, a dla AC 1kOhm na volt daje dość dobre wyniki pomiarowe bez znaczącego wpływu na mierzony obwód. Tym miernikiem można mierzyć od 20 do 20000Hz w zakresie do 30V! W filmie o miernictwie mówiłem o tym, że taki miernik może być lepszy od multimetru z marketu. Na miernictwie pochwaliłem się nauczycielce (która też pełniła funkcję vice dyrektorki), że mam Lavo 2, stwierdziła, że to dobry miernik dla technika (trzeba pamiętać, że w szkole mieliśmy dużo lepsze mierniki, więc klasa dokładności 2,5 nie robiła na niej wrażenie). Problem z tym miernikiem jest wtedy, gdy musimy mierzyć coś poniżej 0,5V.

  • @KZi-qc6iv
    @KZi-qc6iv 4 ปีที่แล้ว +2

    Witam , ja mam pytanie czy jest sens naprawiać stary wzmacniacz Yamahy AX750RS i czy to się opłaca. Działa tylko z włączonym pure direct po wyłączeniu gra tylko jedna kolumna cicho bardzo . Może miał ktoś podobny problem ?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +2

      Witam, ja osobiście nie spotkałem się z tym sprzętem. Skromnie opisane dolegliwości sugerują zanieczyszczone styki przełącznika wejść i pure direct lub przekaźnika wyjściowego, albo przełącznika głośników. Mogą być spalone bezpieczniki dla jednej końcówki. Możliwości jest bardzo wiele, ale od przełączników bym zaczął. Proszę tylko nie psikać do środka kontaktem, bo to i tak nic nie da. Przełączniki trzeba rozebrać i wyczyścić podobnie do sposobu pokazanego w tym filmie. Wzmacniacz z drugiej ręki kosztuje od 300 do 600zł, wiec o ile końcówka nie padła to warto się tym zająć. Niestety, nie sposób podać kosztów naprawy.

    • @KZi-qc6iv
      @KZi-qc6iv 4 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekkruger Dzięki za odpowiedz i opis co należy zrobić bo sam nie znam się na tym ale z pomocą kolegi coś może uda się zrobić 👍

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +2

      @@KZi-qc6iv Najpierw odłączcie wzmacniacz od sieci i poczekajcie na rozładowanie kondensatorów. Poszukajcie też hasła Yamaha AX750RS service manual i jeśli będzie to możliwe pobierzcie, bo czasem są podane sposoby rozmontowania chassis. Przełączniki obrotowe należy obfocić, zrobić sobie notatki jakie przewody gdzie były lutowane. Podczas rozbierania przełączników uważać przede wszystkim na małe sprężynki. Można przełącznik rozbierać w przeźroczystej reklamówce, wtedy, gdyby coś wystrzeliło zostanie w reklamówce. Zrobić sobie zdjęcie pozycji dźwigni styków itp. Z isostatmi jest łatwiej. Też w którymś filmie pokazuję jak to rozbierać. No i będzie w sobotę też pokazówka jak rozbierać przełączniki starego typu we wzmacniaczu vintage.

  • @piotrgmiter2833
    @piotrgmiter2833 4 ปีที่แล้ว +2

    ...jak to z tą solanką?? Jakieś proporcje wymyślne?? Będę wdzięczny za informację. O tym momencie mówię oczywiście th-cam.com/video/wRTno0sJ2DQ/w-d-xo.html
    Chciałbym poczyścić wtyki kabli do audio w jakiś "domowy sposób"

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      Proszę obejrzeć film o wzmacniacza Sony TA11, tam w środku filmu (8:12) dokładnie opisuję metodę odzyskania srebra za pomocą kąpieli w elektrolicie czyli roztworze soli przy katalizatorze z metali miękkich. Playlista wzmacniacze. Jeśli wtyki są pokryte innym metalem jak srebro, to nie ma innego skutecznego sposobu jak rozebranie tego i polerka za pomocą miękkiej szmatki i pasty polerskiej( proszę tego nie rozbić przy zamontowanych gniazdach w obudowie, trzeba to rozmontować). Styki wykonane z miedzi i zjedzone przez zielony nalot można czyścić w roztworze soli i kwasu octowego (octu). Ale to działa tylko na tlenki miedzi. Rdzę można czyścić roztworem kwasu fosforowego (przy okazji mamy warstewkę zabezpieczająca na krótki czas przez korozją, Jeśli ma to przewodzić prąd należy ocynować, a jak nie polakierować podkładem i lakierem nawierzchniowym).

  • @darekniewazne7759
    @darekniewazne7759 ปีที่แล้ว

    Zakończyłem remont swojego - wszystko przeczyszczone, nasmarowane, umyte. Moje obawy budzi jedynie podwyższone napięcie zasilania końcówki mocy - wg schematu 60V a jest 70 to napięcie niestabilizowane więc wynika z podwyższonego napięcia w sieci które wynosi 245V. W zasadzie kondensatory w prostowniku pracują już na końcówce swoich parametrów. Chciałbym obniżyć o 10V to napięcie - zastanawiam się czy ktoś może przerabiał temat albo czytał o tym. Nie uśmiecha mi się stosować transformatora obniżającego napięcie.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      BDW64 i komplementarny do niego mają napięcie złącza CE 60V i przypadku gdy cała moc wydziela się na jednym tranzystorze może być problem, ale takie sytuację są rzadkie. Raczej będą dzielić napięcie zasilające po połowie. BC549 wytrzymuje maks 45V ale w emiterze mamy rezystor, który może przyjąć spadek napięcia, który zabezpieczy nam tranzystor przed spaleniem. BC546, który jest później ma VCE dużo większe. Wydaje się więc, że jedynym ograniczeniem są kondensatory , ale napięcie robocze to nie napięcie przebicia, które jest wyższe. Wzmacniacz pracuje w hardkorowych warunkach, ale nie forsowany powinien grać długo.

  • @jakubkrzywda6007
    @jakubkrzywda6007 4 ปีที่แล้ว +1

    Jakim programem komputerowym są mierzone zniekształcenia?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  4 ปีที่แล้ว +1

      W komputerze to RMAA. Ten jest najbardziej popularny, ale wymaga adaptera. Zresztą komputer obsługuje małe sygnały (w zależności od karty do 2V p-p), a ze wzmacniacza możemy mieć dużo większe amplitudy. Dlatego lepiej jest używać miernika zniekształceń jak Zopan.

  • @audiomaniaintermusic
    @audiomaniaintermusic 2 ปีที่แล้ว

    Jakby nie patrzeć sprzęt hi-fi Telefunkena z przełomu lat 70/80 jest bardzo dobry

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 ปีที่แล้ว

      Choć brzmieniowo jest trochę pogrubiony basem :)

  • @WienczysawNieszczegolny-qv1lo
    @WienczysawNieszczegolny-qv1lo 6 หลายเดือนก่อน

    Miałem kiedyś telewizor telefunken przywieziony z Niemiec, na tamte czasy go był pełen wypas, ale strasznie coś w nim piszczało na bardzo wysokich częstotliwościach czego starzy nie słyszeli, a mi raniło to zmysł słuchu i dlatego go nienawidziłem :]

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  6 หลายเดือนก่อน

      Z pewnością piszczly przetwornice wysokiego napięcia. Do odchylania potrzebne jest wysokie napięcie stąd przetwarzamy napięcie 230V na kilka kilovoltow.

  • @astenia9424
    @astenia9424 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak to serwisanci w Niemczech mawiali "Hat`s gequalmt und auch gestunken, dann war es sicher Telefunken"…
    Śmierdziało i też dymiało, to napewno był Telefunken.
    Sam miałem megmetofon kasetowy telefunken highcom w którym podczas odtwarzania wybuchły kondesatory,
    Cały korytarz w piwnicy był zadymiony(;

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      Nie inaczej jest z wieloma konstrukcjami spod znaku Unitry, gdyby to było dobre serwisanci nie mieliby roboty.

    • @astenia9424
      @astenia9424 3 ปีที่แล้ว

      A kto mówi że unitra jest dobra?
      Może dobra była ale za komuny.. kiedy nic innego dostępnego nie było..
      no może poza wynalazkami firmy Technics
      Które też jakością brzmienia nie grzeszą, zwłaszcza te na układach hybrydowych.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว +1

      Na hybrydach robili też np.: Onkyo, Fisher, Koda, Pioneer itd. A22 tego pierwszego brzmi znośnie, a CA35 tego drugiego okropnie. Mam do naprawy Telefunkena z HiCom 650, wezmę pod uwagę opinię niemieckich serwisantów. Natomiast ta 350 gra do dziś i jej brzmienie jest poprawne, jak na tak ubogi model końcówki mocy. Z drugiej strony The Amp Einsteina, który przyczynił się do sławy tego producenta, też jest skonstruowany jakby go w technikum opracowywali. Nie ulega wątpliwości, że dział naukowy, czy jak tam go nazwać, firmy Telefunken przyczynił się do rozwoju elektroniki i telewizji. Ja pracowałem w polskim oddziale niemieckiej firmy produkującej urządzenia pomiarowe, mimo uznania na rynku, miała konstrukcje, które psuły się od trzymania w rękach. Co ciekawe, niemieccy koledzy nie chcieli brać pod uwagę polskich poprawek do sprzętu, które z powodzeniem stosowaliśmy, tylko wymyślali jakieś inne, które często nie działały. Sensor optyczny do pomiaru tlenków azotu opracowywali 2 lata, a jakieś 5 lat go poprawiali i przez ten czas uważali że nie ma problemu i że wszystko działa jak należy. WIOSie zwracały nam urządzenia i w końcu firma kupiła sensor ABB, też nie działał jak należy... Tak więc nie należy psioczyć na Telefunkena, bo dla przykładu lampy robił dobre (zwłaszcza swoją wersję ECC83 z molibdenową ramką).