Świetnie ze poszedłeś w ślady "Kotlesia". Takie materiał SUPER się ogląda, a i dowiaduje ciekawostek niekoniecznie zwiaząnych z koleją. Z przyjemnością wsiadłbym na z stery takiego Traxa, ale wiek już na ten i wątpię czy przeszedłbym lekarzy z wyjątkiem psycho, które miałem ostatnie w życiu 6 lat lemu. Materiał świetny. Tak trzymaj ( jesli sie uda )
A ja jestem za tym że komentujesz to co się dzieje na szlaku, moim zdaniem bardzo fajnie to wyszło. Kolejny bardzo fajny odcinek. Z kolejowym pozdrowieniem.
Super trasa. Piękna Warszawa w tym bocznica praska. Kiedyś była tu obrotnica, a nieco wcześniej 43:25 po lewej przy torowisku mogiła - Cmentarz Choleryczny epidemii 1872-1873. Fajne komentarze. Dzięki za nagranie !
Dziękuję ! Wspaniale się ogląda a Twoje komentarze są wspaniałym dodatkiem... naprawdę miło się Ciebie słucha... juz nie wdpominając, że głos radiowy !!!
No, obowiązkowy kciuk, jak mi się prawie pod domem jeździ na mojej linii ;) A 10:12 Dębe Wielkie było stacją dłużej. Jeszcze w połowie lat 90 była tam stacja, a przynajmniej jakiś rodzaj posterunku (może odg, może tor boczny już był zamknięty, trudno mi powiedzieć - zastanawiam się, kiedy zabudowano SBL, bo jakoś mam to wymazane z pamięci - wtedy pewnie stacja poszła do zaorania). No i w ramach przefantastyczej modernizacji z lat 1998-2002 stacji nie odtworzono, więc mamy 20 kilometrów odstępu... 15:30 - ETCS jest w pakiecie na ciągu E20 i CE20 w ramach zabudowy SRK Thalesa i niewiele ma wspólnego z tunelami. To osobne tematy. Jedno z drugim nie koliduje. A co do Miłosnej, to często siedzą tam dyżurni, którzy potrafią uprzedzić znacznie wcześniej o swoich zamiarach i sytuacji ruchowej, więc mimo utrudnień, jakoś się tam to wszystko turla. Ten nie uprzedził, bo często można usłyszeć kawałek przed stacją, żeby zwolnić, bo będzie przelot, ale za chwilę etc. 20:25 - buda po lewo nastawnia aktualna, a po prawo, zdaje się, nowa wyrosła. Nieco większa buda ;) Jeżeli chodzi o wiadukty/tunele, to jak najbardziej są w mocnych planach, tzn przejazd na Krasińskiego w Miłosnej (ten w stacji) oraz w Wesołej i Rembertowie - dostały dofinansowanie z POiIŚ. Przejazd w Sulejówku na Piłsudskiego, jest pierwszy, który się realizuje z tego pakietu. Reszta się projektuje. A kiedy budowa, to nie wiem. 800t - idelany pociąg na przypomnienie sobie, jak to się prowadzi.
Kanał odkryłem niedawno. Aż dziwne, że nie znałem go wcześniej. Świetnie się oglądało. Mruczenie Traxa plus bardzo fajne komentowanie na bieżąco. Czego chcieć więcej? Z kolei jak była np. "Nocna tułaczka po Warszawie". To lepiej oglądało się bez komentarza. Chyba zależy od pory dnia i czy coś widać za oknem czy nie. :). Pozdrawiam
15:35 Wymiana sygnalizacji wiąże się właśnie z wprowadzeniem ETCS, umowa jest podpisana na cały odcinek od granicy do granicy + LK12 ale bez węzła warszawskiego. Na całym odcinku nie ma jeszcze żadnych balis więc szybko raczej go nie wprowadzą.
Co do ETCSu to powoli ruszają już prace związane z uruchomieniem go na LCS Łuków, myślę że infrastruktura(balisy) może zacząć się pojawiać już w tym roku, jednak do uruchomienia jeszcze daleeeeka droga (problemy z wdrożeniem i uruchomieniem GSMR-u)
Oglądam i subskrybuje Twój kanał od dłuższego czasu ale do tej pory nie pokazywałem się w komentarzach, jednak to musiało się zmienić. Taka formuła tj. Z omówieniem sytuacji na trasie i związanymi z tym innymi rzeczami to świetna sprawa. Bardzo dobry przekaz i świetnie się tego słucha👌👌👍
Słuchaj, robisz super materiał! Bardzo dobrze się Ciebie słucha, masz dobry głos i umiesz opowiadać. Ciśnij dalej w taki sposób bo robi się z tego wysoka półka. Zawodowo nie jestem zwiazany z koleją ale to jak tłumaczysz co i jak jest bardzo łatwo przyswajalne i miłe dla ucha. Browara bym Ci postawił normalnie☝🙂
Ciekawe ciekawe i jeszcze raz ciekawe..beż tak wszechobecnej łaciny.👍. Aż strach się bac bo czlowiek naogląda się tych lokomotyw i ich obsługi że mógłby jedną buchnąć z całym składem i odjechać. A nawet wyłączyć czuwaki i inne zabezpieczenia w szafach sterujących.🤔
Kłaniam się serdecznie! Pozdrawiam jako Mińszczanin, choć obecnie przy prawie samej Olszynce Grochowskiej mieszkam. Bardzo miło słyszeć o tym, że się podobało w MMz, a zarazem wszelkie informacje odnośnie linii. ZNTK ma coraz więcej roboty od czasów "wydalenia" Dartów z PESA, choć to nadal obecnie jedna i ta sama firma... Tam to akurat trochę cyrk i mało śmiesznie. To w Traxxie nie ma czujnika dymu? Czy może da się go łatwo wyłączyć? Co do zasięgu telefonicznego to w Woli Grzybowskiej i Sulejówku tak jest, taka mała dziura. Co do mówienia do siebie - tak, to trzeba jakby wyobrazić sobie swoich słuchaczy - rozmówców. Na co patrzą, co chcą wiedzieć, o co zapytać. Wyszło bardzo dobrze, wiele objaśniasz. Czasami właśnie o błahostkach jak o semaforach widocznych trzeba, ale tak to już na torach jest - krajobraz ograniczony, skupienie ogromne.
To teraz "wywalamy" wszystkie początkowe filmy z kanału i dogrywamy głosowe komentarze w tle 😂 Mega ciekawie się ogląda i szkoda, że tak długo Pan Mech...ekhm Maszynista kazał czekac na swoje komentowanie pracy 😉 P.s. nie to, że się czepiam, ale ZNTK Mińsk Mazowiecki to teraz.... PESA Mińsk Mazowiecki S.A. 🙂
Przez brak czasu komentuję z opóźnieniem ale jest super komentuj następne filmy bo to jest super czuję się jakbym siedział z Tobą w kabinie . Do następnego .
Z przyjemnością obejrzałem. Łezka się w oku zakręciła, bo dziadkowie mieszkali na Golędzinowie i widok pociągów miałem na codzień, tak jak ta przesypownia kruszywa :))
20:38 semafory półsamoczynne, które są z kolei unieważnione na filmie są granicą systemów ETCS a EbiLock. I na LK2 będzie montowany ETCS tylko jest cały czas problem z dostępnością balis i osprzętu na nastawnie. Wstępnie się mówi, że od Miłosnej do Mrozów chcą ETCs postawić na 2024 rok.
24:38 na odcinku Sulejówek - Wola Grzybowska z zasięgiem komórkowym były, są i jeszcze przez długi czas będą kłopoty. Taki urok tego miejsca ze względu na bliskość poligonu, granicy miasta i powiatu oraz licznych drzew w okolicy. Oby takich problemów nie było z GSM-R
28,19 Ad. łącznica z Zielonki. Wcześniej była łącznica od Gdańskiej (ZOO jeszcze nie było), Targówek i rampą na dół, a następnie przejazdem drogowym w poziomie ulicy Radzymińskiej i na Ząbki, Zielonkę.
22:30 pierwszy tunel w Sulejówku jest budowany bo na niego jako pierwszy zdobyto papiery i dofinansowanie. Tunel w Miłosnej powstanie później właśnie ze względów finansowych i gigantycznego chaosu jaki jest z mapami geodezyjnymi. Powiat miński ma niestety wręcz legendarne już problemy z mapami geodezyjnymi :(
20:17 - po lewej jeszcze jest faktycznie dysponująca dla Miłosnej. Niedługo po remoncie SRK zamieni się w strażnicę przejazdową. A nastawnią dysponującą będą kontenery widoczne na prawo.
Witam,potwierdzam poprzednie komentarze , bardzo dobrze że mówisz na żywo o sytuacji na torach itd... możesz też wspomnieć czasami co jaki znak oznacza,dla nas niekoniecznie jest to oczywiste;).. często się zastanawiam jak w realu wygląda widoczność semaforów z daleka,na filmie mówisz, że masz podany przelot itd np...ja się wpatruje w monitor i ni w ząb nie widzę, świateł,o kolorach nie wspomnę;)) aż faktycznie skład jest bardzo blisko. Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne.
Niestety kamera inaczej zbiera światło niż ludzkie oko. Czasem dochodzi do takich sytuacji, że sygnał na semaforze musimy znać bardzo wcześnie. Czasem zdarza się, że nie mamy jeszcze pewności co się na nim świeci a szukamy już okiem szczegółów takich jak np która z komór jest jaśniejsza... Nie jest to podstawą do jazdy ale uspokaja do czasu gdy zobaczymy sygnał z pewnością 100%... Zdarzają się sytuacje jak w Rembertowie że do semafora wjazdowego szlak wiedzie po łuku a szybka widoczność sygnału na semaforze jest na tyle ważna, że potrafimy wstawać zza nastawnika i przechodzić na lewą stronę kabiny gdzie sygnał dostrzeżemy wcześniej... Ot życie maszynisty...
Super filmy! Czegoś takiego mi brakowało! Mam jedno pytanie w 32:05 widzimy semafor z "wyświetlaczem"? Myślałem, że w Polsce czegoś takiego nie ma. Jak to się fachowo nazywa?
Wskaźniki świetlne kiedyś podświetlane żarówkami dziś po woli zastępowane są wskaźnikami z podświetleniem ledowym. Ten konkretny wskazywał maksymalną prędkość jazdy za semaforem (cyfra 8 oznacza maksymalną prędkość 80km/h).
zapytam trochę z innej beczki bo jestem ze starszych roczników i jedynie miałem do czynienia w latach 88-91 ub. wieku z lok. SP-42 jako młodszy masz., chodzi o np. pociągi ICE przy ich rozruchu/rozpędzie słychać takie do-re-mi-fa-sol... ;-) odgłos czego to jest - jakiegoś wentylatora??? słychać to stojąc na peronie gdy pociąg rusza
Są to wentylatory oporów rozruchowych. Im wyższy prąd trafiający na silniki trakcyjne, przechodzący przez opory rozruchowe tym szybsza im praca a co za tym idzie większy hałas.
@@850kN fajnie, że komentujesz to co się dzieje ;-) jeżeli się chce to można tak zawsze ;-) dużo czasu zajmuje takie zmontowanie filmu i wrzucenie ? czym nagrywasz Go Pro ?
Każdy z maszynistów, lubi jeździć Traxxem. 13:35 cos ci się pomyliło- jeżdżę nią od wjazdu w Jordanowie, w woj. Lubuskim- obecnie do samego Mińska. Do Warszawy od Strykowa otwarta w dn. 23.05.2012 r na Euro 2012. Odcinek od wsch. końcówki tunelu pod Ursynowem do węzła Lubelska i dalej do Mińska otwarty w 2020. Tunel pod Ursynowem, (czyli cała A2 od Granicy RP z Niemcami po Mińsk Maz i Kałuszyn- jednym ciągiem)- 20.12.2021. edit bo: wiadomości z oficjalnej strony autostrady A2 i zaraz będzie cała masa dyskutantów, nie biorących pod uwagę udostępnień próbnych, testowych tymczasowych- odcinków między tunelem pod Ursynowem i Mińskiem Maz. A przejazd świetny i za ciekawy komentarz oczywiście łapka- oby częściej!
@@850kN Na kolei jest zdecydowanie więcej spółek i spółeczek, stąd zjawisko że ISDR nie posiada wiedzy że ktoś na gruncie przy torach grzebie... ZTM jest tylko organizatorem, Arriva, Metro Warszawskie, ITS Michalczewski, MZA, Mobilis, PKS GM, SKM i TW, to są przewoźnicy (ZTM określa ich mianem Operatorów).
Ps. Ostatnio jak byłem liniowo (138) na Utracie, to nie bylem wstanie odnaleźć p.odg Antoninów, zaorali go?? Kto zawiaduje rozjazdami po 1M, 1P i 2P?? Ps2 istnieje łącznica LK503 łącząca Warszawa Wileńska-Marki z WWT.
@@marcinwypych3706 mianem Operatorów określa ich ustawa, która jasno rozróżnia nazwy dla przedsiębiorstw wykonujących umowy na wykonywanie ptz na rzecz Organizatora (Operatorzy) i przedsiębiorstw, które jeżdżą komercyjnie na podstawie swoich własnych RJ (Przewoźnicy) ;)
Maszynista ma swoje trasy ale rutynowymi ich nazwać nie można. Nigdy nie ma takich samych pociągów i takich samych przejazdów po liniach. Za każdym razem jest inaczej. Każdy maszynista ma tzw. znajomość odcinków linii kolejowych po których może jeździć.
Jak dla mnie czas ważności autoryzacji powinien zależeć od częstotliwości roacy na danym typie lokomotywy. Bo jeśli ktoś jeździ raz na rok to roczna autoryzacja to długo. Ale jeśli ktoś jeździł całe życie na danej serii lokomotyw to nawet 5-cio letnia przerwa nie sprawi, że straci wiedzę i umiejętności. O ile w moim przypadku jedna służba na rok na traxxie to za mało o tyle na ET22 mógłbym usiąść po 10 latach i nie miał bym problemów :)
@@850kN No prawda, ale taka autoryzacja byłaby mocno zawiła od strony papierkowej ;) I tak przepisy kolejowe są zawiłe miejscami - wszystko powinno być maksymalnie proste i logiczne ;)
Witam mam pytanie? Ile miej więcej obowiązuje pozwolenie na dany szlak i jak się zdobywa takie pozwolenie. Chodzi mi o to ile trzeba pojechać służb za dnia a ile w nocy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Znajomość dsnego szlaku ważna jest przez rok czasu od ostatniej służby na danej linii kolejowej. Nabycie tej znajomości to kwestia podejścia przewoźnika. Jeden wymaga cztetech przejazdów w dzień i czterech w nocy, inny wymaga łącznie czterech przejazdów niezależnie od pory doby.
Pytanko laika. Jaką masz siłę kN żeby utrzymać stałą prędkość po płaskim, bez wiatru? Szacunkowo ile to może być przy danej prędkości. Ciekawi mnie moc potrzebna do utrzymania pociągu w ruchu. Takiego składu powiedzmy 1000 ton. Jak byś to określił?
Zależy to przede wszystkim od ilości osi w pociągu, rodzaju wagonów i czy jest to pociąg ładowny czy próżny. Do utrzymania prędkości na płaskim szlaku z próżnym pociągiem wbrew pozorom potrzeba więcej mocy niż do utrzymania prędkości pociągu ładownego.
@@Pawel5837 dla lokomotywy sześciosilnikowej będzie to jakieś 600A (suma na wszystkich silnikach) zaś co do napięcia w sieci... Wszystko zależy od podstacji. Raz to będzie 3400V, raz 2400V.
Gdy posterunek odgałęźny Antoninów brał udział w prowadzeniu ruchu na liniach nr 901 i 546 zmiana kanału następowała pomiędzy Antoninowem i Wschodnią Towarową. Antoninów pracował na kanale 7 a Wschodnia Towarowa do dziś pracuje na kanale nr 1. Po likwidacji posterunku odgałęźnego Antoninów rozjazdy którymi sterował w ciągu linii 901 i 546 zostały włączone do stacji Warszawa Wschodnia Towarowa a wskaźnik zmiany kanału przeniesiony został w okolice semafora wjazdowego od strony Rembertowa. Pech chciał, że na tym nagraniu się on nie załapał gdyż zwyczajnie ktoś go podpierniczył na złom. Zmiana kanału następuje przed semaforem wjazdowym do stacji Warszawa Wschodnia Towarowa. Ja kanał zmieniłem chwilę wcześniej, żeby poinformować dyżurną o planach co do pociągu. Żeby dyżurna miała więcej czasu na reakcję. Jak widać udało się. Stację minąłem bez postoju.
@@850kN Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku !!! Dzięki za odpowiedź Tobie i przedmówcy. P. S. Nie wiem dlaczego kojarzy mi się z kontrolką " sprawdź silnik " w aucie. ;)
Nie jeździłem na ET21 więc ci nie powiem. Niech ktoś inny się wypowie. Mogę tylko powiedzieć że jest to całkiem inna lokomotywa i poza rozruchem oporowym nie ma praktycznie nic wspólnego z ET22 :)
Z punktu widzenia maszynisty przejeżdżając z jednego odcinka sieci pod drugi najgorsze są skoki napięcia. Na pierwszym odcinku mamy napięcie 2600V, na drugim 3600V. Nagle maszyna dostaje prąd o napięciu ponad 1000V większym. W najlepszym wypadku zadziałają zabezpieczenia na lokomotywie. W najgorszym można porwać pociąg lub uszkodzić silniki trakcyjne.
@@850kN Mogę się mylić ale nie chodzi też o to aby " nie przerzucić " napięcia ( przy jeździe na dwie tyczki ) na odcinek izolowany lub taki na, którym napięcia być nie może bo np. ludzie pracują ?! Pozdrawiam
Tor główny zawsze jest torem nr 1. Po jego prawej stronie patrząc w kierunku końca linii zawsze są kolejne tory nieparzyste (3, 5, 7 itd.) A po jego lewej stronie kolejne parzyste (2, 4, 6 itd).
@@pawedozycki7405 z grubsza. Zapoznanie szlaku jest ważne rok czasu. Jeśli przez ten rok nie przejedziemy tefo szlaki ani razu mamy kolejny rok na tzw. odświeżenie znajomości. Jeden lub dwa (w zależności od pracodawcy) przejazd danym szlakiem z boku maszynisty w roli obserwatora. Jeśli takiej jazdy nie wykonamy szlak przepada i tracimy znajomość. Wtwdy wymagane już jest pełne zapoznanie szlaku od zera.
@@850kN czyli maszynista który np pracuje na zachodzie kraju i jeździ na lewo od Wisły nie może sporadycznie pojechać na prawą stronę Wisły, gdzie np w prywatnej firmie by trzeba szukać innego maszynisty z papierami na loka i autoryzacją na szlak albo korzystać z innego przewoźnika. Czy dobrze myślę?
To "gadanie do siebie" dobrze Ci wychodzi. Więcej takich filmów!
Fakt! Mówi ciekawie, na temat, ma przyjemny-"radiowy" głos.
Pochwalony
Fajnie ze zacząłeś wszystko komentować, lepiej się ogląda 😊
Ta forma przekazu, jest super. Tak trzymaj.
Świetnie ze poszedłeś w ślady "Kotlesia". Takie materiał SUPER się ogląda, a i dowiaduje ciekawostek niekoniecznie zwiaząnych z koleją. Z przyjemnością wsiadłbym na z stery takiego Traxa, ale wiek już na ten i wątpię czy przeszedłbym lekarzy z wyjątkiem psycho, które miałem ostatnie w życiu 6 lat lemu. Materiał świetny. Tak trzymaj ( jesli sie uda )
Jak dla mnie super. Wstawki z przepisami i komentarze do nich to rewelacja. Tak trzymać! Pozdrawiam!
A ja jestem za tym że komentujesz to co się dzieje na szlaku, moim zdaniem bardzo fajnie to wyszło. Kolejny bardzo fajny odcinek. Z kolejowym pozdrowieniem.
Super trasa. Piękna Warszawa w tym bocznica praska. Kiedyś była tu obrotnica, a nieco wcześniej 43:25 po lewej przy torowisku mogiła - Cmentarz Choleryczny epidemii 1872-1873. Fajne komentarze. Dzięki za nagranie !
Dziękuję ! Wspaniale się ogląda a Twoje komentarze są wspaniałym dodatkiem... naprawdę miło się Ciebie słucha... juz nie wdpominając, że głos radiowy !!!
Pozdrowienia z Mińska Mazowieckiego :) dzięki za film
Pozdro również z minska
''Zapalić trzeba'' i dalej do przodu. Super opowiedziane. Moim zdaniem podkreśla to charakter wykonywanej pracy. Brawo duży kciuk do góry👍👍👍.
:)
Super się ogląda z komentarzem głosowym :D Dzięki!
A najlepsze jest to że ci wychodzi te gadanie samemu do siebie:)
O , bardzo milutko obejrzeć kolejny film ze szlaku. Długo czekaliśmy na "pełny format" :) Zawsze jednak się opłaca !!!
Długo próbowałem się przekonać do używania głosu :)
No, obowiązkowy kciuk, jak mi się prawie pod domem jeździ na mojej linii ;) A 10:12 Dębe Wielkie było stacją dłużej. Jeszcze w połowie lat 90 była tam stacja, a przynajmniej jakiś rodzaj posterunku (może odg, może tor boczny już był zamknięty, trudno mi powiedzieć - zastanawiam się, kiedy zabudowano SBL, bo jakoś mam to wymazane z pamięci - wtedy pewnie stacja poszła do zaorania). No i w ramach przefantastyczej modernizacji z lat 1998-2002 stacji nie odtworzono, więc mamy 20 kilometrów odstępu...
15:30 - ETCS jest w pakiecie na ciągu E20 i CE20 w ramach zabudowy SRK Thalesa i niewiele ma wspólnego z tunelami. To osobne tematy. Jedno z drugim nie koliduje. A co do Miłosnej, to często siedzą tam dyżurni, którzy potrafią uprzedzić znacznie wcześniej o swoich zamiarach i sytuacji ruchowej, więc mimo utrudnień, jakoś się tam to wszystko turla. Ten nie uprzedził, bo często można usłyszeć kawałek przed stacją, żeby zwolnić, bo będzie przelot, ale za chwilę etc.
20:25 - buda po lewo nastawnia aktualna, a po prawo, zdaje się, nowa wyrosła. Nieco większa buda ;)
Jeżeli chodzi o wiadukty/tunele, to jak najbardziej są w mocnych planach, tzn przejazd na Krasińskiego w Miłosnej (ten w stacji) oraz w Wesołej i Rembertowie - dostały dofinansowanie z POiIŚ. Przejazd w Sulejówku na Piłsudskiego, jest pierwszy, który się realizuje z tego pakietu. Reszta się projektuje. A kiedy budowa, to nie wiem.
800t - idelany pociąg na przypomnienie sobie, jak to się prowadzi.
Pozdro z Mińska
Filmy z komentarzem wychodzą o mega lepiej👌👍szerokości i pozdrawiam z Podkarpacia
Więcej gadania i komentowania prosimy
Da się zrobić :)
Witaj. Jak zwykle bardzo dobry film . Komentarz przydatny i jak najbardziej fachowy! Dzięki 👍
Kanał odkryłem niedawno. Aż dziwne, że nie znałem go wcześniej. Świetnie się oglądało. Mruczenie Traxa plus bardzo fajne komentowanie na bieżąco. Czego chcieć więcej? Z kolei jak była np. "Nocna tułaczka po Warszawie". To lepiej oglądało się bez komentarza. Chyba zależy od pory dnia i czy coś widać za oknem czy nie. :). Pozdrawiam
15:35 Wymiana sygnalizacji wiąże się właśnie z wprowadzeniem ETCS, umowa jest podpisana na cały odcinek od granicy do granicy + LK12 ale bez węzła warszawskiego. Na całym odcinku nie ma jeszcze żadnych balis więc szybko raczej go nie wprowadzą.
ETCS to jeszcze niestety dalsza dalszość. Co nie zmienia faktu, że sygnalizacja będzie już pod ETCS dostosowana :)
Co do ETCSu to powoli ruszają już prace związane z uruchomieniem go na LCS Łuków, myślę że infrastruktura(balisy) może zacząć się pojawiać już w tym roku, jednak do uruchomienia jeszcze daleeeeka droga (problemy z wdrożeniem i uruchomieniem GSMR-u)
@@mateuszsoszynski2570 jak na fakt że w 2023 mieli całość skończyć to nie wygląda to zbyt kolorowo
Oglądam i subskrybuje Twój kanał od dłuższego czasu ale do tej pory nie pokazywałem się w komentarzach, jednak to musiało się zmienić. Taka formuła tj. Z omówieniem sytuacji na trasie i związanymi z tym innymi rzeczami to świetna sprawa. Bardzo dobry przekaz i świetnie się tego słucha👌👌👍
Dzięki za suba i opinię. Wzięta pod uwagę :) Następne cabview będą z komentarzem :)
Dobry przejazd. Podziękowania za przejazd przez Rembrige ;)
Słuchaj, robisz super materiał! Bardzo dobrze się Ciebie słucha, masz dobry głos i umiesz opowiadać. Ciśnij dalej w taki sposób bo robi się z tego wysoka półka. Zawodowo nie jestem zwiazany z koleją ale to jak tłumaczysz co i jak jest bardzo łatwo przyswajalne i miłe dla ucha. Browara bym Ci postawił normalnie☝🙂
Postaram się któregoś dnia zrobić materiał typowy dla osób niezwiązanych z koleją :)
Ciekawe ciekawe i jeszcze raz ciekawe..beż tak wszechobecnej łaciny.👍.
Aż strach się bac bo czlowiek naogląda się tych lokomotyw i ich obsługi że mógłby jedną buchnąć z całym składem i odjechać. A nawet wyłączyć czuwaki i inne zabezpieczenia w szafach sterujących.🤔
Fajny materiał. Fajnie, że komentujesz, opisujesz i opowiadasz. Zegary świetne. Trzymaj poziom. Leci subek.
10:20 tak Dębe Wielkie kiedyś było stacja z jednym torem dodatkowym. Przekształcenia w p.o. miało miejsce przy okazji mo(r)dernizacji w latach 90
Fantastycznie się to ogląda! Super robota!
Kłaniam się serdecznie! Pozdrawiam jako Mińszczanin, choć obecnie przy prawie samej Olszynce Grochowskiej mieszkam. Bardzo miło słyszeć o tym, że się podobało w MMz, a zarazem wszelkie informacje odnośnie linii.
ZNTK ma coraz więcej roboty od czasów "wydalenia" Dartów z PESA, choć to nadal obecnie jedna i ta sama firma... Tam to akurat trochę cyrk i mało śmiesznie.
To w Traxxie nie ma czujnika dymu? Czy może da się go łatwo wyłączyć?
Co do zasięgu telefonicznego to w Woli Grzybowskiej i Sulejówku tak jest, taka mała dziura.
Co do mówienia do siebie - tak, to trzeba jakby wyobrazić sobie swoich słuchaczy - rozmówców. Na co patrzą, co chcą wiedzieć, o co zapytać. Wyszło bardzo dobrze, wiele objaśniasz. Czasami właśnie o błahostkach jak o semaforach widocznych trzeba, ale tak to już na torach jest - krajobraz ograniczony, skupienie ogromne.
Czujnik dymu na Traxxie 2 jest zawsze nieaktywny w kabinie objętej przez maszynistę.
Pozdrowienia dla miłej obsady LCS Mińsk maz.oraz automatyków Minsk maz......👍😁
Jak najbardziej :)
To teraz "wywalamy" wszystkie początkowe filmy z kanału i dogrywamy głosowe komentarze w tle 😂 Mega ciekawie się ogląda i szkoda, że tak długo Pan Mech...ekhm Maszynista kazał czekac na swoje komentowanie pracy 😉
P.s. nie to, że się czepiam, ale ZNTK Mińsk Mazowiecki to teraz.... PESA Mińsk Mazowiecki S.A. 🙂
Twoje czepianie się jest jak najbardziej zasadne. Masz rację :)
Przez brak czasu komentuję z opóźnieniem ale jest super komentuj następne filmy bo to jest super czuję się jakbym siedział z Tobą w kabinie . Do następnego .
Z przyjemnością obejrzałem. Łezka się w oku zakręciła, bo dziadkowie mieszkali na Golędzinowie i widok pociągów miałem na codzień, tak jak ta przesypownia kruszywa :))
7.16 stałem pod Lewiatanem we Wrzosowie PRZY PRZEJEZDZIE KOLEJOWYM i patrzyłem co leci a to TY, hehe , Czas się zgadza.
Oooo. Mały ten świat :)
Super film, proszę nagrywaj dalej!
Kolejny filmik do porannej kawki :) pozdrowionka
Jazda z panem mechanikiem to "bajeczka" z pełną informacją i komentarzem. Pewnych rzeczy tak jak jazdy na rowerze się nie zapomina. Pozdrowienia Olek.
No i co dziecko się napociło by sobie przypomnieć dobrze dobrze Lublin pozdrawia 😁😁😁
ziewanie oddaje autentyczność nagrania - brawo ;-)
Trafiłem przez przypadek
Kurcze jaki widok
Też jeżdze pociagami o ile czas pozwala
Napewno obejrze wszystkie
Pozdrawiam
Uwielbiem Twoje filmy. Dziękuję za te wspaniałe materiały~~
Super film 😊 pozdrawiam 😊
20:38 semafory półsamoczynne, które są z kolei unieważnione na filmie są granicą systemów ETCS a EbiLock. I na LK2 będzie montowany ETCS tylko jest cały czas problem z dostępnością balis i osprzętu na nastawnie. Wstępnie się mówi, że od Miłosnej do Mrozów chcą ETCs postawić na 2024 rok.
Pozdrawiam miłej służby 😉
OGLĄDANE super jakość
Pozdrowienia dla stałego widza :)
Fajnie komentujesz szlak. Więcej takich filmów. Pozdrawiam. Jacek M.
24:38 na odcinku Sulejówek - Wola Grzybowska z zasięgiem komórkowym były, są i jeszcze przez długi czas będą kłopoty. Taki urok tego miejsca ze względu na bliskość poligonu, granicy miasta i powiatu oraz licznych drzew w okolicy. Oby takich problemów nie było z GSM-R
Komentowanie super sprawa
Komentarz i to jeszcze jaki 🤩 Do tego widzieć swój Wrzosów 🥰
świetnie się zapowiada ale sorry odkładam przejazd na wieczór, kruca bomba mało casu teraz mam :)
32:10 żadna masakra! Idzie ci doskonale!
28,19 Ad. łącznica z Zielonki. Wcześniej była łącznica od Gdańskiej (ZOO jeszcze nie było), Targówek i rampą na dół, a następnie przejazdem drogowym w poziomie ulicy Radzymińskiej i na Ząbki, Zielonkę.
Była. Widziałem gdzieś ostatnio zdjęcie tego przejazdu na Radzymińskiej :)
22:30 pierwszy tunel w Sulejówku jest budowany bo na niego jako pierwszy zdobyto papiery i dofinansowanie. Tunel w Miłosnej powstanie później właśnie ze względów finansowych i gigantycznego chaosu jaki jest z mapami geodezyjnymi. Powiat miński ma niestety wręcz legendarne już problemy z mapami geodezyjnymi :(
Super odcinek !!!!
20:17 - po lewej jeszcze jest faktycznie dysponująca dla Miłosnej. Niedługo po remoncie SRK zamieni się w strażnicę przejazdową. A nastawnią dysponującą będą kontenery widoczne na prawo.
Takie zmiany mówisz?
Witam,potwierdzam poprzednie komentarze , bardzo dobrze że mówisz na żywo o sytuacji na torach itd... możesz też wspomnieć czasami co jaki znak oznacza,dla nas niekoniecznie jest to oczywiste;).. często się zastanawiam jak w realu wygląda widoczność semaforów z daleka,na filmie mówisz, że masz podany przelot itd np...ja się wpatruje w monitor i ni w ząb nie widzę, świateł,o kolorach nie wspomnę;)) aż faktycznie skład jest bardzo blisko.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne.
Niestety kamera inaczej zbiera światło niż ludzkie oko. Czasem dochodzi do takich sytuacji, że sygnał na semaforze musimy znać bardzo wcześnie. Czasem zdarza się, że nie mamy jeszcze pewności co się na nim świeci a szukamy już okiem szczegółów takich jak np która z komór jest jaśniejsza... Nie jest to podstawą do jazdy ale uspokaja do czasu gdy zobaczymy sygnał z pewnością 100%...
Zdarzają się sytuacje jak w Rembertowie że do semafora wjazdowego szlak wiedzie po łuku a szybka widoczność sygnału na semaforze jest na tyle ważna, że potrafimy wstawać zza nastawnika i przechodzić na lewą stronę kabiny gdzie sygnał dostrzeżemy wcześniej...
Ot życie maszynisty...
@@850kN tak też myślałem,w nocy przy tylu światłach dookoła to pewnie bywa dopiero uciążliwe.Taka praca dokładnie... dzięki za odpowiedź.
Po lewej to ZNTK , dawne a pierwszy wiadukt to drogowy
Pierwszy wiadukt to linia kolejowa nr 13. Drugi to dawna droga krajowa nr 50 a trzeci to aktualna droga krajowa nr 50 :)
W sulejówku Miłosnej tunel będzie zaraz po wybudowaniu tego obecnie budowanego.
Wiadukt kolejowy w Rembertowie z linią do Zielonki nosi nazwę "Zarwaniak" .
Witam super masz filmy , tak dalej!!
Moze zrobisz film z gry SimRail , bylo by mega zobaczyc maszyniste grajacego w ta gre i oceniajacego jej realnosc
Super!
Super film
Super filmy! Czegoś takiego mi brakowało! Mam jedno pytanie w 32:05 widzimy semafor z "wyświetlaczem"? Myślałem, że w Polsce czegoś takiego nie ma. Jak to się fachowo nazywa?
Wskaźniki świetlne kiedyś podświetlane żarówkami dziś po woli zastępowane są wskaźnikami z podświetleniem ledowym. Ten konkretny wskazywał maksymalną prędkość jazdy za semaforem (cyfra 8 oznacza maksymalną prędkość 80km/h).
Witam cie pozdrawiam z mojego miasta Mińsk Mazowiecki
Siedlce również pozdrawiają :)
A ja się jako pasażer zastanawiałem w skmce w Elfie, dlaczego na łukach stuka jak podkuty... I proszę-to praca obręczy :)
Widzę że prędkością się nie grzeszy
Rozkładowa 80km/h, jedziemy 70 bo kilka bloków przed nami pociąg osobowy. Mimo trzymania dużego odstępu i tak w Miłosnej musiałem zwolnić :)
A od kiedy jaśnie pan stał się tak rozmowny adrenalina wzięła górę znamto znam 😁😁😁😁
Bardziej komentarze komentujących :) Kolejna sprawa... Ile można jeździć i się nie odzywać :)
@@850kN no raczej waść mumią to niejest słuszne posunięcie , tamte poprzednie wersje to wersje dla niesłyszących pismo obrazkowe....😁😁😁
zapytam trochę z innej beczki bo jestem ze starszych roczników i jedynie miałem do czynienia w latach 88-91 ub. wieku z lok. SP-42 jako młodszy masz., chodzi o np. pociągi ICE przy ich rozruchu/rozpędzie słychać takie do-re-mi-fa-sol... ;-) odgłos czego to jest - jakiegoś wentylatora??? słychać to stojąc na peronie gdy pociąg rusza
Są to wentylatory oporów rozruchowych. Im wyższy prąd trafiający na silniki trakcyjne, przechodzący przez opory rozruchowe tym szybsza im praca a co za tym idzie większy hałas.
fajna sytuacja 22:45 często ci się to zdarza
Szczerze to nie. Z reguły pracownicy stoją na baczność choć nie zawsze.
@@850kN fajnie, że komentujesz to co się dzieje ;-) jeżeli się chce to można tak zawsze ;-) dużo czasu zajmuje takie zmontowanie filmu i wrzucenie ? czym nagrywasz Go Pro ?
Każdy z maszynistów, lubi jeździć Traxxem. 13:35 cos ci się pomyliło- jeżdżę nią od wjazdu w Jordanowie, w woj. Lubuskim- obecnie do samego Mińska. Do Warszawy od Strykowa otwarta w dn. 23.05.2012 r na Euro 2012. Odcinek od wsch. końcówki tunelu pod Ursynowem do węzła Lubelska i dalej do Mińska otwarty w 2020. Tunel pod Ursynowem, (czyli cała A2 od Granicy RP z Niemcami po Mińsk Maz i Kałuszyn- jednym ciągiem)- 20.12.2021. edit bo: wiadomości z oficjalnej strony autostrady A2 i zaraz będzie cała masa dyskutantów, nie biorących pod uwagę udostępnień próbnych, testowych tymczasowych- odcinków między tunelem pod Ursynowem i Mińskiem Maz. A przejazd świetny i za ciekawy komentarz oczywiście łapka- oby częściej!
13:35 mówimy o odcinku od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego :) Wcześniej o odcinku Mińsk Mazowiecki - Kałuszyn :)
Kolejny raz łapię się na tym, że jak dzwoni Twój telefon, to szukam swojego, bo mam taki sam dzwonek ;),
Już zmieniony :D
Mobilki mobilki jak tam ścieżka na Warszawę 😁
Wwa wsch tow. przy wyjeździe (mechaniczna nastawnia ) to jeszcze działa
Niestety już nie.
Kilka korekt: Zajezdnia autobusowa na Stalowej jest we władaniu Spółki miejskiej zwanej Miejskie Zakłady Autobusowe ;-)
Nie ogarniam już tych spółek podwykonawczych ZTMu :/
@@850kN Na kolei jest zdecydowanie więcej spółek i spółeczek, stąd zjawisko że ISDR nie posiada wiedzy że ktoś na gruncie przy torach grzebie...
ZTM jest tylko organizatorem, Arriva, Metro Warszawskie, ITS Michalczewski, MZA, Mobilis, PKS GM, SKM i TW, to są przewoźnicy (ZTM określa ich mianem Operatorów).
Ps. Ostatnio jak byłem liniowo (138) na Utracie, to nie bylem wstanie odnaleźć p.odg Antoninów, zaorali go??
Kto zawiaduje rozjazdami po 1M, 1P i 2P??
Ps2 istnieje łącznica LK503 łącząca Warszawa Wileńska-Marki z WWT.
@@marcinwypych3706 mianem Operatorów określa ich ustawa, która jasno rozróżnia nazwy dla przedsiębiorstw wykonujących umowy na wykonywanie ptz na rzecz Organizatora (Operatorzy) i przedsiębiorstw, które jeżdżą komercyjnie na podstawie swoich własnych RJ (Przewoźnicy) ;)
Przekonałeś mnie do zrobienia licencji. Jestem już na 100% pewny ze czas to ogarnąć. Pozdrawiam
Sukcesów na żelaznej drodzę życzę :)
Czy Maszynista ma swoje rutynowe trasy kolejowe czy może bujać się po całej Polsce??
Maszynista ma swoje trasy ale rutynowymi ich nazwać nie można. Nigdy nie ma takich samych pociągów i takich samych przejazdów po liniach. Za każdym razem jest inaczej.
Każdy maszynista ma tzw. znajomość odcinków linii kolejowych po których może jeździć.
CZUWAK! :P
Czuwak!... jest an BR285. Tu jest pikanie niestety :)
Uważam, że rok czasu ważności autoryzacji na tabor to za długo. Pół roku - jak dawniej - to rozsądne maksimum...
Jak dla mnie czas ważności autoryzacji powinien zależeć od częstotliwości roacy na danym typie lokomotywy. Bo jeśli ktoś jeździ raz na rok to roczna autoryzacja to długo. Ale jeśli ktoś jeździł całe życie na danej serii lokomotyw to nawet 5-cio letnia przerwa nie sprawi, że straci wiedzę i umiejętności. O ile w moim przypadku jedna służba na rok na traxxie to za mało o tyle na ET22 mógłbym usiąść po 10 latach i nie miał bym problemów :)
@@850kN No prawda, ale taka autoryzacja byłaby mocno zawiła od strony papierkowej ;) I tak przepisy kolejowe są zawiłe miejscami - wszystko powinno być maksymalnie proste i logiczne ;)
Jakim programem dodajesz napisy do filmu na tych kolorowych paskach?
Cały film montuję programem Adobe Premiere.
Witam mam pytanie? Ile miej więcej obowiązuje pozwolenie na dany szlak i jak się zdobywa takie pozwolenie. Chodzi mi o to ile trzeba pojechać służb za dnia a ile w nocy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Znajomość dsnego szlaku ważna jest przez rok czasu od ostatniej służby na danej linii kolejowej. Nabycie tej znajomości to kwestia podejścia przewoźnika. Jeden wymaga cztetech przejazdów w dzień i czterech w nocy, inny wymaga łącznie czterech przejazdów niezależnie od pory doby.
Pytanko laika.
Jaką masz siłę kN żeby utrzymać stałą prędkość po płaskim, bez wiatru? Szacunkowo ile to może być przy danej prędkości. Ciekawi mnie moc potrzebna do utrzymania pociągu w ruchu. Takiego składu powiedzmy 1000 ton. Jak byś to określił?
Strzelam jakieś 70-100kN. W zależności od wagonów.
Zależy to przede wszystkim od ilości osi w pociągu, rodzaju wagonów i czy jest to pociąg ładowny czy próżny. Do utrzymania prędkości na płaskim szlaku z próżnym pociągiem wbrew pozorom potrzeba więcej mocy niż do utrzymania prędkości pociągu ładownego.
@@850kN A to ciekawostka.
@@850kN
A czy kojarzysz może odczyty prądu i napięcia przy stałej prędkości 60 - 100 km\h?
@@Pawel5837 dla lokomotywy sześciosilnikowej będzie to jakieś 600A (suma na wszystkich silnikach) zaś co do napięcia w sieci... Wszystko zależy od podstacji. Raz to będzie 3400V, raz 2400V.
38:40 właściwie dopiero chyba tutaj powinieneś przełączyć się na kanał 1. Jest jakieś uzasadnienie dla tego, że zrobiłeś to wcześniej?
Gdy posterunek odgałęźny Antoninów brał udział w prowadzeniu ruchu na liniach nr 901 i 546 zmiana kanału następowała pomiędzy Antoninowem i Wschodnią Towarową. Antoninów pracował na kanale 7 a Wschodnia Towarowa do dziś pracuje na kanale nr 1. Po likwidacji posterunku odgałęźnego Antoninów rozjazdy którymi sterował w ciągu linii 901 i 546 zostały włączone do stacji Warszawa Wschodnia Towarowa a wskaźnik zmiany kanału przeniesiony został w okolice semafora wjazdowego od strony Rembertowa. Pech chciał, że na tym nagraniu się on nie załapał gdyż zwyczajnie ktoś go podpierniczył na złom. Zmiana kanału następuje przed semaforem wjazdowym do stacji Warszawa Wschodnia Towarowa. Ja kanał zmieniłem chwilę wcześniej, żeby poinformować dyżurną o planach co do pociągu. Żeby dyżurna miała więcej czasu na reakcję. Jak widać udało się. Stację minąłem bez postoju.
@@850kN dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;)
@@Visalcon czasem trzeba coś napisać wyczerpująco, żeby miało sens :)
O skurczybyk, i elektryka i normalne pali. Co lepsze? :D
"Manualne" papierosy palę w ilości dwóch sztuk na służbę. Jeden do kawy na początku służby i jeden na zakończenie :)
@@850kN A cóż masz za elektryki?
Używasz czasem tempomatu?
Na 111Ed zawsze :)
Pytanie co to za " kontrolka ", ta skrajna prawa ( biała ) ? Pozdrawiam
sifa
Sifa. Czuwak nożny :D
@@850kN Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku !!! Dzięki za odpowiedź Tobie i przedmówcy.
P. S. Nie wiem dlaczego kojarzy mi się z kontrolką " sprawdź silnik " w aucie. ;)
@@heniuszczesliwy9711 łączy je natręctwo :) Najlepszego :)
Te gadanie to podnosi jakość filmu jest ciekawiej nie ma monotonii
I jak udało się szlak na Port podtrzymać?
Niestety przepadł...
Esploatycyjnie czym różni się ET 21od 22 , wiem że rocznikem , kształtem.
Nie jeździłem na ET21 więc ci nie powiem. Niech ktoś inny się wypowie. Mogę tylko powiedzieć że jest to całkiem inna lokomotywa i poza rozruchem oporowym nie ma praktycznie nic wspólnego z ET22 :)
Alo panie a kiedy dotrzesz do Lublina ...
Jakoś mnie ten Lublin nie lubi :/
@@850kN ale kiedyś ten dzień nadejdzie i.....! 😁😁😁😁
Posłuchałeś Patryka i gadką wprawiłeś ludzi w podziw.
Jest OK
Bardziej posłuchałem komentarzy pod filmami :)
Przydałby się tempomat?
Nie używam tempomatu na lokomotywach na których rzadko jeżdżę z prostego powodu. Ćwiczę :)
Z jakich krzaków go wyjąłeś?
Z tych samych w które ty odstawiłeś discorda :p
@@850kN ja Discorda nie odłożyłem w krzaki ;) nie mam tyle czasu co Ty ;p
@@PatrykKotlewski następnym razem wymyśl ciut oryginalniejsze tłumaczenie :)
@@850kN nie mam tyle czasu co Ty ;)
A co się stanie jak jazda bezprądowa a nie zastosujemy się do tego ??
Z punktu widzenia maszynisty przejeżdżając z jednego odcinka sieci pod drugi najgorsze są skoki napięcia. Na pierwszym odcinku mamy napięcie 2600V, na drugim 3600V. Nagle maszyna dostaje prąd o napięciu ponad 1000V większym. W najlepszym wypadku zadziałają zabezpieczenia na lokomotywie. W najgorszym można porwać pociąg lub uszkodzić silniki trakcyjne.
@@850kN Dzięki za odp. To z silnikami a reszta urządzeń oświetlenie sprężarka wycieraczki radio ?
@@rysiumag reszta urządzeń przechodzi przez przetwornice więc skoki napięcia zatrzyma właśnie o to
@@850kN To rozumiem Dzięki materiał jak zwykle Super łapka w górę
@@850kN Mogę się mylić ale nie chodzi też o to aby " nie przerzucić " napięcia ( przy jeździe na dwie tyczki ) na odcinek izolowany lub taki na, którym napięcia być nie może bo np. ludzie pracują ?! Pozdrawiam
Zajezdnia nie ZTM tylko MZA a autobusów jest ponad 300 sztuk
Teraz już wiem :)
Przepraszam czy jest zasada z której strony nadaje się numery torów od 1 do 2 i tak dalej, wiem że to może być nie twoja sprawa
Tor główny zawsze jest torem nr 1. Po jego prawej stronie patrząc w kierunku końca linii zawsze są kolejne tory nieparzyste (3, 5, 7 itd.) A po jego lewej stronie kolejne parzyste (2, 4, 6 itd).
41:24 zajezdnia MZA nie ZTM :)
Zawsze mylę te skróty :)
czuwak
a jak taki szlak sie odnawia?
w ciagu roku musi się choć raz przejechać po tym szlaku, jak sie nie przejedzie to traci autoryzację i musi robić ją na nowo na ten szlak
@@pawedozycki7405 z grubsza. Zapoznanie szlaku jest ważne rok czasu. Jeśli przez ten rok nie przejedziemy tefo szlaki ani razu mamy kolejny rok na tzw. odświeżenie znajomości. Jeden lub dwa (w zależności od pracodawcy) przejazd danym szlakiem z boku maszynisty w roli obserwatora. Jeśli takiej jazdy nie wykonamy szlak przepada i tracimy znajomość. Wtwdy wymagane już jest pełne zapoznanie szlaku od zera.
@@850kN czyli jezeli od zera to musimy usiąść jako "asystent"? Dobrze rozumiem?
@@bartomiejsowik2831 tak. Dokładnie.
@@850kN czyli maszynista który np pracuje na zachodzie kraju i jeździ na lewo od Wisły nie może sporadycznie pojechać na prawą stronę Wisły, gdzie np w prywatnej firmie by trzeba szukać innego maszynisty z papierami na loka i autoryzacją na szlak albo korzystać z innego przewoźnika. Czy dobrze myślę?
Czy taki trakx morze ciągnoc do 4000 ton
Niestety 4000 ton to już za dużo. 3200 to max
Ze zwojej strony powiem mimo że ja z PLK znam to uczucie ......
Które dokładnie uczucie?
A od czego jest kurwa toromistrz żeby zgłosić zwrotniczy to inna bajk automatyk ....
Otpust