Żałuję, że tak późno odkryłem Pana kanał na YT, ile to straconych godzin i nerwów za mną... Sam ten materiał sprawił, że niemożliwe do policzenia rzeczy stały się banalnie proste. Dziękuję ;)
Z tymi minusami to rozwaliłeś system totalnie! Wiele dni spędziłem nad rozwiązaniem zadania testowego i tu dopiero otworzyły mi się oczy! Wielkie dzięki!
Funkcją SUMA.ILOCZYNÓW można zrobić odpowiednik tabel przestawnych. Można jako składowe iloczynów używać warunków logicznych, w ten sposób wybierając na raz liczne warunki. Jedyny problem - domyślna pomoc wskazuje, że w tej funkcji trzeba argumenty oddzielać średnikami, a faktycznie często trzeba zakresy przemnażać. (a przynajmniej tak było w starszych wersjach excela) W klimatach: =SUMA.ILOCZYNÓW(($A$1:$A$100"mazowieckie")*($B$1:$B$100=2000)*($C$1:$C$100)) gdzie w kolumnie A mamy nazwy województw i chcemy wszystkie poza mazowieckim w kolumnie B mamy np. rok i chcemy tylko 2000 w kolumnie C mamy mnożoną wartość natomiast =SUMA.ILOCZYNÓW(($A$1:$A$100"mazowieckie")*($B$1:$B$100=2000)*1) zliczy liczbę wykorzystanych mnożników. Konstruowałem kiedyś na tym bardzo duże tabele, gdzie pewne rzeczy normalnie osiągalne w kilku usatwieniach tabel przestawnych były widoczne na raz.
22vvv Dzięki za komentarze. SUMA.ILOCZYNÓW to prawdziwa księżniczka w Excelu. Jedna z moich ulubionych funkcji. Zresztą jak przeszukasz kanał pod kątem tej funkcji to znajdziesz mnóstwo filmów z jej wykorzystaniem :)
Witam!. Poszukuje rozwiązania-Mam w jednym dniu o formacie daty "2020-01-20 00:00:00, 2020-01-20 00:01:11, 2020-01-20 00:10:12 itd." kilka ciągów działań zapisanych do w kolumn ,które różnią się tylko w minutach od siebie. Do wartości przypisane są numery indeksów w kol obok. Potrzebuje na podstawie części daty" np Dziś-2020-01-20" sumować te wartości.Miałem pomysł aby rozwiązać to za pomocą Funkcji Suma Iloczynów w połączeniu MAX i Min. lecz nie wychodzi mi to rozwiązanie zwłaszcza jak wyciągnąć datę i porównać ją z funkcją dziś z formatu z wspomnianym rozbudowaniem o "gg-mm-ss". Może jakieś pomysły,byłbym wdzięczny. Z poważaniem Krzysztof
Ciężko będzie pomóc ponieważ: 1. Nie widzę Twoich danych i nie wiem jak dokładnie są one zapisane i zorganizowane 2. Nie wiem o co dokładnie chodzi. Jeśli prześlesz mi plik z przykładowymi danymi, dokładnym opisem oraz oczekiwanymi wynikami wraz z informacją z czego one wynikają, to może będę w stanie pomóc.
Ekstra funkcja - próbowałem sumować 5 kolum po 13 tys wierszy i coś nie działa dobrze - a jak próbuję podejżeć wynik w F9 to mi pokazuje komunikat "formuła przekracza dopuszczalną dłucość. Długość formuły nie może przekraczać 8192 znaków". Jakie są ograniczenia tej funkcji?
Funkcja działa OK. Limit dotyczy długości formuły! Najprościej napisać formułę dla mniejszych zakresów, podejrzeć (przy pomocy F9) i jeśli działa to wówczas przerobić adresy zakresów na docelowe.
@@pmsocho Dzięki za odpowiedź, co prawda wkradł się mały błąd w tej formule ;-) zabrakło E2:E16, ale dałem radę. Zastanawiam się jeszcze dla czego w przypadku poszukiwania jednego warunku trzeba było przed nawiasem wykorzystać 2 minusy, a w tym przypadku już nie. W każdym razie jeszcze raz dzięki za pomoc.
@@andrzejfalcostar5462 Zaproponowana wyżej foruła rzeczywiście sumuje Ilości. Jeśli miałaby sumować wartości to faktycznie, zabrakło jednego zakresu. Powinna wyglądać tak: SUMA.ILOCZYNÓW(D2:D16;E2:E16;(B2:B16="Ewa")+(B2:B16="Michał")). W przypadku operacji dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia wartości PRAWDA i FAŁSZ są automatycznie konwertowane na 1 i 0 więc podwójne zaprzeczenie nie jest konieczne w takim przypadku.
Mam nadzieję, że wiesz, że bierzesz się za skomplikowaną tematykę. Być może wygodniej byłoby Ci skorzystać z takich funkcji jak SUMA.JEŻELI czy SUMA.WARUNKÓW.
@@pmsocho Tak być może, ale szukając rozwiązania natrafiłem na Pana propozycję która działa. Próbowałem SUMA.JEŻELI ale jakoś mi nie wychodziło, a podpowiedzi w sieci nie odpowiadały na mój problem.
odgrzebuję stary temat, ale nie wiem jak rozwiązać taki problem (przedstawię na przykładzie z filmu) co zrobić jeśli chcę żeby formuła wykonała obliczenia dla wszystkich nazw w kolumnie B mających ciąg znaków np WA występujący w różnych miejscach kolumny B Film pokazuje dla całego imienia "ewa". Niestety w pracy mam excela 2003 wiec muszę stworzyć formułę z wykorzystaniem suma.iloczynów wiem że w nowszej wersji mógłbym wykorzystać do tego celu suma.warunków i wpisać po po prostu jako kryterium "*wa*". Mam nadzieję że przedstawiłem swój problem czytelnie.
Mam do rozwiązania następujący problem: korzystam z sumy iloczynów, jednak jednej z kolumn używam jako dzielnika (A;B;1/C) i działa pięknie pod warunkiem, ze w kolumnie C nie wystąpi 0, wówczas pojawia się błąd dzielenia przez 0. Jak można wyeliminować z kalkulacji wiersze, dla których w kolumnie C pojawia się 0 lub inaczej rozwiązać ten problem?
Jakiej funkcji użyć gdy w powyższym przykładzie cena byłaby przesunięta w stosunku do Osoby i ilości o np. jedną pozycję w górę. Czyli dla Ewy A230 cena byłaby w E5 a nie E6. Dla Ewy A234 cena byłaby w E8 nie w E9
Powiedźcie mi dlaczego jak używam np. SUMA.ILOCZYNÓW(JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0);H1:H84) wyskakuje mi #arg , mimo że z JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0) otrzymuje taką samą tablicę jak gdy wpiszę np.A1:A84>=5 . Chce poprostu sprawdzić czy wartość z 1 kolumny jest większa równa drugiej i wtedy sumować. Dodam gdy rozwijam fukcję suma iloczynów z SUMA.ILOCZYNÓW(JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0);H1:H84) to w tym okienku "wynik formuły" pokazuje mi że liczy prawidłowo
Witam W jakie sposób można policzyć poprzez może sumę iloczynów średni termin płatności warzony wśród obrotem w PLN ze sprzedawcą. Np. A. obrót 120000 PLN termin płatność 120 dni, B. obrót 750000 PLN termin płatność 90 dni, C. obrót 85000 PLN termin płatność 45 dni,
Jeśli A: 100 000 PLN jest do zapłacenie w 60 dni B: 100 000 PLN jest do zapłacenie w 30 dni To średni termin płatności wynosi 45 dni dla sprzedawców A i B
Ale ja pytałem ile powinno wyjść dla tych danych które podałeś/aś w pierwszym komentarzu oraz o wytłumaczenie na jakiej podstawie wyszedł taki wynik. Spotkałem się już z tym, że wiele osób liczyło średnią ważoną według swoich własnych reguł dlatego chciałbym wiedzieć czym ty się kierujesz w tym przykładzie.
Tego nie wiem ile powinno wyjść wiec pytam😊 Ale na pewno powinno być tak, że jeżeli wartość obrotów rośnie to średni termin płatność dla sprzedawców tych którzy mają termin płatności dłuższy powinna rosnąć. Natomiast jest są duże obroty a termin płatności jest krótki to średni termin płatności warzony wysoką kwotą powinien być niski Na pewno nie może być tak, że pomiędzy terminami płatność 60 a 30 dni wynik wyjdzie poza te grancie 😊 Nie wiem mam to inaczej wytłumaczyć
Próbuję zmusić excel do obliczenia ilości przepracowanych dni, które nie są weekendami lub świętami. Po kliknięciu F9 w formule wynik zwraca prawidłowy, jednak w samym arkuszu wyskakuje błąd. Arkusz: dl.dropboxusercontent.com/u/729011/przerobka.dla.mileny.xlsm
Jeżeli celem jest jedynie obliczenie ile jest dni roboczych z pomijaniem weekendów i świąt to dlaczego nie skorzystać z funkcji DNI.ROBOCZE zamiast męczyć się z funkcją SUMA.ILOCZYNÓW? :)
+pmsocho na tym etapie to jeszcze ma sens, ale planując kolejne kroki suma.iloczynow będzie bardziej uniwersalna (zamienię tylko parę zmiennych w innych komórkach funkcyjnych). Klawisz f9 zwraca mi dobre wartości w pierwszej tablicy, a w drugiej także. Czemu nie chce pomnożyć?
Żałuję, że tak późno odkryłem Pana kanał na YT, ile to straconych godzin i nerwów za mną... Sam ten materiał sprawił, że niemożliwe do policzenia rzeczy stały się banalnie proste. Dziękuję ;)
Dzięki za miłe słowa! Cieszę się, że pomagam :)
Z tymi minusami to rozwaliłeś system totalnie! Wiele dni spędziłem nad rozwiązaniem zadania testowego i tu dopiero otworzyły mi się oczy! Wielkie dzięki!
Świetnie, że się podobało. 👍😃 Dzięki za oglądanie i komentarz. Wpadaj na kanał jak najczęściej :)
Dwa minusy są super a SUMA.ILOCZYNÓW jeszcze bardziej super :)
ponadczasowe tutoriale ^^ dzieki wielkie
👍😃
Funkcją SUMA.ILOCZYNÓW można zrobić odpowiednik tabel przestawnych.
Można jako składowe iloczynów używać warunków logicznych, w ten sposób wybierając na raz liczne warunki. Jedyny problem - domyślna pomoc wskazuje, że w tej funkcji trzeba argumenty oddzielać średnikami, a faktycznie często trzeba zakresy przemnażać. (a przynajmniej tak było w starszych wersjach excela)
W klimatach:
=SUMA.ILOCZYNÓW(($A$1:$A$100"mazowieckie")*($B$1:$B$100=2000)*($C$1:$C$100))
gdzie w kolumnie A mamy nazwy województw i chcemy wszystkie poza mazowieckim
w kolumnie B mamy np. rok i chcemy tylko 2000
w kolumnie C mamy mnożoną wartość
natomiast
=SUMA.ILOCZYNÓW(($A$1:$A$100"mazowieckie")*($B$1:$B$100=2000)*1)
zliczy liczbę wykorzystanych mnożników.
Konstruowałem kiedyś na tym bardzo duże tabele, gdzie pewne rzeczy normalnie osiągalne w kilku usatwieniach tabel przestawnych były widoczne na raz.
22vvv
Dzięki za komentarze.
SUMA.ILOCZYNÓW to prawdziwa księżniczka w Excelu. Jedna z moich ulubionych funkcji. Zresztą jak przeszukasz kanał pod kątem tej funkcji to znajdziesz mnóstwo filmów z jej wykorzystaniem :)
Bardzo przydatna informacja. Bardzo dziękuję.
Fajnie, że się podobało :) Dzięki za oglądanie i komentarz.
Witam!. Poszukuje rozwiązania-Mam w jednym dniu o formacie daty "2020-01-20 00:00:00, 2020-01-20 00:01:11, 2020-01-20 00:10:12 itd." kilka ciągów działań zapisanych do w kolumn ,które różnią się tylko w minutach od siebie. Do wartości przypisane są numery indeksów w kol obok. Potrzebuje na podstawie części daty" np Dziś-2020-01-20" sumować te wartości.Miałem pomysł aby rozwiązać to za pomocą Funkcji Suma Iloczynów w połączeniu MAX i Min. lecz nie wychodzi mi to rozwiązanie zwłaszcza jak wyciągnąć datę i porównać ją z funkcją dziś z formatu z wspomnianym rozbudowaniem o "gg-mm-ss".
Może jakieś pomysły,byłbym wdzięczny. Z poważaniem Krzysztof
Ciężko będzie pomóc ponieważ:
1. Nie widzę Twoich danych i nie wiem jak dokładnie są one zapisane i zorganizowane
2. Nie wiem o co dokładnie chodzi.
Jeśli prześlesz mi plik z przykładowymi danymi, dokładnym opisem oraz oczekiwanymi wynikami wraz z informacją z czego one wynikają, to może będę w stanie pomóc.
@@pmsocho Witam nie wiem jak podpiąć plik Excela do pokazania o co chodzi .Proszę o informacje jak to wykonać
@@krezus1959 Tutaj na YT nie da się dołączać załączników - prześlij mailem...
@@pmsocho Wysłałem email z załącznikiem.
hallo, stare nagranie a nadal przydatne ;) dzieki za jasne wytlumaczenie :)
Dzięki za oglądanie i komentarz! Wpadaj do mnie częściej :)
Jesteś fajny gość! :)
Dzięki. A dlaczego tak uważasz? :)
pmsocho
Bo dobrze i ciekawie tłumaczysz. Byłbyś dobrym nauczycielem albo instruktorem! :)
yachuba
:)
Może to dlatego, że ja jestem trenerem oraz nauczycielem
:)
ale koks film!!! POLECAM!!!!!!!!!!!
Fajnie, że pomogłem :) Dzięki za oglądanie i komentarz! 👌😃👍
ooo, dzięki! A tej sztuczki z dwoma minusami nie znałem. Robiliśmy to sumą iloczynów i f. tablicową. pozd
dziękuję za film:)
Dzięki za oglądanie i komentarz :) 👍👌
Ja pierdzielę Mistrz Excela i jeszcze bardzo miło opowiada :)
+DeJot7
Dzięki :)
Proszę bardzo, zasłużyłeś :)
+DeJot7
:)
Ekstra funkcja - próbowałem sumować 5 kolum po 13 tys wierszy i coś nie działa dobrze - a jak próbuję podejżeć wynik w F9 to mi pokazuje komunikat "formuła przekracza dopuszczalną dłucość. Długość formuły nie może przekraczać 8192 znaków". Jakie są ograniczenia tej funkcji?
Funkcja działa OK. Limit dotyczy długości formuły! Najprościej napisać formułę dla mniejszych zakresów, podejrzeć (przy pomocy F9) i jeśli działa to wówczas przerobić adresy zakresów na docelowe.
Bardzo przydatna funkcja.
Witam, a jak policzyć jeśli mam dwa warunki, np. wartość dla Ewy i dla Michała?
SUMA.ILOCZYNÓW(D2:D16;(B2:B16="Ewa")+(B2:B16="Michał"))
@@pmsocho Dzięki za odpowiedź, co prawda wkradł się mały błąd w tej formule ;-) zabrakło E2:E16, ale dałem radę. Zastanawiam się jeszcze dla czego w przypadku poszukiwania jednego warunku trzeba było przed nawiasem wykorzystać 2 minusy, a w tym przypadku już nie. W każdym razie jeszcze raz dzięki za pomoc.
@@andrzejfalcostar5462 Zaproponowana wyżej foruła rzeczywiście sumuje Ilości. Jeśli miałaby sumować wartości to faktycznie, zabrakło jednego zakresu. Powinna wyglądać tak:
SUMA.ILOCZYNÓW(D2:D16;E2:E16;(B2:B16="Ewa")+(B2:B16="Michał")).
W przypadku operacji dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia wartości PRAWDA i FAŁSZ są automatycznie konwertowane na 1 i 0 więc podwójne zaprzeczenie nie jest konieczne w takim przypadku.
Mam nadzieję, że wiesz, że bierzesz się za skomplikowaną tematykę. Być może wygodniej byłoby Ci skorzystać z takich funkcji jak SUMA.JEŻELI czy SUMA.WARUNKÓW.
@@pmsocho Tak być może, ale szukając rozwiązania natrafiłem na Pana propozycję która działa. Próbowałem SUMA.JEŻELI ale jakoś mi nie wychodziło, a podpowiedzi w sieci nie odpowiadały na mój problem.
odgrzebuję stary temat, ale nie wiem jak rozwiązać taki problem (przedstawię na przykładzie z filmu)
co zrobić jeśli chcę żeby formuła wykonała obliczenia dla wszystkich nazw w kolumnie B mających ciąg znaków np WA występujący w różnych miejscach kolumny B
Film pokazuje dla całego imienia "ewa".
Niestety w pracy mam excela 2003 wiec muszę stworzyć formułę z wykorzystaniem suma.iloczynów wiem że w nowszej wersji mógłbym wykorzystać do tego celu suma.warunków i wpisać po po prostu jako kryterium "*wa*".
Mam nadzieję że przedstawiłem swój problem czytelnie.
Możesz to zrobić na przykład tak:
=SUMA.ILOCZYNÓW(CZY.LICZBA(SZUKAJ.TEKST("wa";B2:B16))*D2:D16)
Mam do rozwiązania następujący problem: korzystam z sumy iloczynów, jednak jednej z kolumn używam jako dzielnika (A;B;1/C) i działa pięknie pod warunkiem, ze w kolumnie C nie wystąpi 0, wówczas pojawia się błąd dzielenia przez 0. Jak można wyeliminować z kalkulacji wiersze, dla których w kolumnie C pojawia się 0 lub inaczej rozwiązać ten problem?
Myślę, że najprościej byłoby wykorzystać funkcję JEŻELI.
Jakiej funkcji użyć gdy w powyższym przykładzie cena byłaby przesunięta w stosunku do Osoby i ilości o np. jedną pozycję w górę. Czyli dla Ewy A230 cena byłaby w E5 a nie E6. Dla Ewy A234 cena byłaby w E8 nie w E9
Wszystko byłoby identycznie jak na filmie jedynie zakres z cenami mógłby być zaznaczony z przesunięciem o jeden wiersz do dołu! :)
Jak ustawić formułę, która liczyłaby wartość dla Ewy w miesiącu styczeń?
Powiedźcie mi dlaczego jak używam np. SUMA.ILOCZYNÓW(JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0);H1:H84) wyskakuje mi #arg , mimo że z JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0) otrzymuje taką samą tablicę jak gdy wpiszę np.A1:A84>=5 . Chce poprostu sprawdzić czy wartość z 1 kolumny jest większa równa drugiej i wtedy sumować. Dodam gdy rozwijam fukcję suma iloczynów z SUMA.ILOCZYNÓW(JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0);H1:H84) to w tym okienku "wynik formuły" pokazuje mi że liczy prawidłowo
Zatwierdź ją naciskając CTRL+SHIFT+ENTER.
Nie pomogło, musiałem zmienić na SUMA.ILOCZYNÓW(JEŻELI(A1:A84>=B1:B84;1;0))*(H1:H84)
Hmm, a co próbujesz osiągnąć? Nie zwróciłem uwagi, że odnosisz się do kolumny H która w przykładowym pliku jest przecież pusta...
Witam
W jakie sposób można policzyć poprzez może sumę iloczynów średni termin płatności warzony wśród obrotem w PLN ze sprzedawcą.
Np.
A. obrót 120000 PLN termin płatność 120 dni,
B. obrót 750000 PLN termin płatność 90 dni,
C. obrót 85000 PLN termin płatność 45 dni,
Napisz proszę jaki powinien wyjść wynik i z czego on będzie wynikał to wówczas zastanowię się jaką formułę można byłoby napisać :)
Jeśli
A: 100 000 PLN jest do zapłacenie w 60 dni
B: 100 000 PLN jest do zapłacenie w 30 dni
To średni termin płatności wynosi 45 dni dla sprzedawców A i B
Ale ja pytałem ile powinno wyjść dla tych danych które podałeś/aś w pierwszym komentarzu oraz o wytłumaczenie na jakiej podstawie wyszedł taki wynik. Spotkałem się już z tym, że wiele osób liczyło średnią ważoną według swoich własnych reguł dlatego chciałbym wiedzieć czym ty się kierujesz w tym przykładzie.
Tego nie wiem ile powinno wyjść wiec pytam😊
Ale na pewno powinno być tak, że jeżeli wartość obrotów rośnie to średni termin płatność dla sprzedawców tych którzy mają termin płatności dłuższy powinna rosnąć.
Natomiast jest są duże obroty a termin płatności jest krótki to średni termin płatności warzony wysoką kwotą powinien być niski
Na pewno nie może być tak, że pomiędzy terminami płatność 60 a 30 dni wynik wyjdzie poza te grancie 😊
Nie wiem mam to inaczej wytłumaczyć
Jeśli nie wiem w jaki sposób ma zostać zrobione obliczenie to niestety nie będę w stanie pomóc :(
Świetny materiał. dwa minusy rządzą :)
Fajnie, że się podobało :) Dzięki za oglądanie i komentarz. 👍
Ja zrobiłem tak i też działa mimo że nie dawałem znaku dwóch negacji. =suma.ilocznynów((D2:D16)*(E2:E16)*(B2:B16="Ewa"))
Wykonujesz jawne mnożenie więc nie ma potrzeby konwertować wartości PRAWDA i FAŁSZ :)
Próbuję zmusić excel do obliczenia ilości przepracowanych dni, które nie są weekendami lub świętami.
Po kliknięciu F9 w formule wynik zwraca prawidłowy, jednak w samym arkuszu wyskakuje błąd.
Arkusz: dl.dropboxusercontent.com/u/729011/przerobka.dla.mileny.xlsm
Jeżeli celem jest jedynie obliczenie ile jest dni roboczych z pomijaniem weekendów i świąt to dlaczego nie skorzystać z funkcji DNI.ROBOCZE zamiast męczyć się z funkcją SUMA.ILOCZYNÓW? :)
+pmsocho na tym etapie to jeszcze ma sens, ale planując kolejne kroki suma.iloczynow będzie bardziej uniwersalna (zamienię tylko parę zmiennych w innych komórkach funkcyjnych). Klawisz f9 zwraca mi dobre wartości w pierwszej tablicy, a w drugiej także. Czemu nie chce pomnożyć?
Musisz zatwierdzić tę formułę tablicowo (Ctrl + Shift + Enter)...
Wow, działa. Bardzo dziękuję!
Świetnie, że sobie poradziłeś!
Chłopie wiedzę masz dużą. Niestety, kompletnie nie umiesz jej przekazać