Mam pytanie. Od 2.5miesiaca uczę się Pythona. Chciałbym przebranżowić się i być programista backend. Czy lepiej kontynuować naukę Pythona, nauczyć się biblioteki pandas, ogarnąć jeden framework(myślę o Django) i przerzucać się np. Na nauke SQL (chciałbym pracować przy bazach danych), czy lepiej dalej kontynowac naukę Pythona? Z góry dzięki za odpowiedź :)
"spryskiwacze są" ze standup'u Lotka :) Też się uśmiałam heheh Ps - potrzebuję kompasu kolekcji ASAP ;) Jestem zapisana do Twojego newsletter'a, ale nie mogę się wypisać i zapisać ponownie by pobrać kompas, gdyż nie dostałam żadnego innego maila od Ciebie. Jestem w kropce XD
A ja mam pytanie trochę z innej beczki: w wielu filmach używasz VSCode (choć w tej serii akurat nie). Czy miałbyś ochotę i czas nagrać jakiś filmik, jak praktycznie i przydatnie VSC skonfigurować? Wiadomo, każdy to robi trochę pod siebie, ale z niewielkim doświadczeniem ciężko jest wybrać jakieś sensowne parametry (mam trochę porównanie np. do programów księgowych - każdy księgowy ustawi sobie pod siebie, ale nie widziałbym problemu, żeby nagrać film jak ja mam ustawiony i wyjaśnić dlaczego tak, co mi to daje). Poza tym, na przykład Kacper Sieradziński w swoich filmach używa PyCharm, który mnie nie całkiem przypadł do gustu, ale ma jedną fajną rzecz - sprawdza zgodność kodu z PEP8. Czy coś takiego jest dla VSC? A tak w ogóle, filmik - kawał dobrej roboty. Bardzo jasno wytłumaczone. Generalnie wolę materiały pisane, ale czasem na przykładach jest łatwiej do czegoś dojść. No i miałem się, jako że sam od lat prowadzę szkolenia, doczepić trochę do metodyki - że pierwszy film o polonezach, a tutaj o piraniach; lepiej się coś tłumaczy, jeśli w kolejnych odcinkach rozwijamy poprzedni temat - ale pojawiły się i polonezy, więc odszczekuję, hau hau 😆
Wiesz co chyba trzeba zrobić taki film bo jesteś kolejna osoba która takie coś sugeruje mój problem co do pep8 jest nawet kiedyś używałem chociaż od jakiegoś czasu używam polecenia pylint z konsoli tak mi jakoś wygodniej
SUBSKRYPCJĘ ZOSTAWIAM, PONIEWAŻ OD TYGODNIA NIE MOGŁEM ZROZUMIEC DZIEDZICZENIA Z PROGRAMOWANIA OBIEKTOWEGO A TERAZ ZROZUMIAŁEM. TAK TRZYMAJ!!! LIKE'A TEŻ ZOSTAWIAM
Tak się zastanawiam nad dodawaniem części wspólnej. Tak jak w tym przypadku dodajemy do klasy auto jakis parametr wspólny, który rozpropaguje się na inne klasy. Niemniej jednak żeby to zadziałało, musimy zmienić konstruktory klas(zmieniany polonez, autospalinowe, auto). Tak samo potem musimy w kodzie dodać wartość parametru przy tworzeniu obiektu. Jaka to ma wartość dodaną, w stosunku do dodania tego parametru bezpośrednio np. w klasie polonez. Kodu do zmiany chyba mniej.
@@LordBlick to i tak sprowadza się do tego, że trzeba dodać parametr default do inita klasy 1 2 3, default zmienia to że nie za każdym raz trzeba wskazywać parametr dla konstruktora klasy. W przypadku kiedy go podamy zmienimy wartość defaultowa.
@@mateuszpieta6472 Ty lepiej poczekaj z wątpliwościami, jak Adam dojdzie do dekoratorów, w tym tych wbudowanych typu @staticmethod… ;) Najlepszą metodą nauki jest sobie klecić jakiś ułatwiający życie programik na boku, wtedy się takie wątpliwości weryfikują same, bo nie posługujesz się abstrakcyjnymi pojęciami typu „pływający polonez”, tylko czymś czego potrzebujesz i używasz w łatwym do zapamiętania porządku logicznym… ;) Po prawdzie programowanie polega na porządkowaniu przydatnych twierdzeń logicznych w określonej hierarchii. Język oraz składnia to kwestie tylko narzędziowe. Python jest najlepszy aby wejść w podejście obiektowe, bo ma mały stosunek potrzebnej wiedzy do tego aby sprawić, żeby coś działało. Przykładowo w C++ czy też w Java musisz pamiętać o wielu innych rzeczach typu konstruktory, metody prywatne i publiczne, garbage collector etc…
@@LordBlick hehe :) to czekam z niecierpliwością na dekoratory:) zdaje sobie sprawę, albo przynajmniej domniemam, że dziedziczenie ma sens przy dużych projektach, gdzie faktycznie dodanie zmiennej do klasy wieże się z ogromną zmiana w kodzie. Gdzie przez dziedziczenie pewnie jest jej dużo mniej i zachowujemy te samą logikę :)
W wielu wzorcach projektowych unika się dziedziczenia tylko stosuje kompozycję. Dziedziczenie jest super jeżeli chcesz aby wszystkie klasy potomne musiały mieć daną metodę i jest to wymagane.
fajny filmik ale nie jest tak pięknie bo "single point of change" dotyczy tylko metod, a dla nowych atrybutów musisz zapewnić inicjalizację w klasie potomnej, poza tym warto zahaczyć o temat wielokrotnego dziedziczenia czego np. nie potrafi "superobiektowa" Java ;-)
@@getitjob postaniwłem się przebanżowić i padło na programowanie (wiem że łatwo nie bedzie). zaczynam kompletnie od zera i teraz ogladam i robię Twój drugi filmik kamien, papier... Szukam kogoś kto pomoże przez to przebrnąć, a nie powie "daj se spokój to jest trudne"
Podaje pan nieoptymalne metody uzycia obiektów. Praktycznie nie do uzycia w praktyce. Niech pan spojrzy... Wynika z tego ze jak bede chcial obsluzyc 100 roznych marek samochodów to wedlug pana przykladu musze stworzyc 100 klas o nazwie zgodnej z dana marka samochodu co jest kompletnym programowym nonsensem. W programowaniu obiektowym unika sie tworzenia duzej ilosci klas. Powinien pan stworzyc klase: AutoMarka i AutoNaped oraz Auto. Klasa AutoMarka powinna byc zestawiana z klasa AutoNaped w odniesieniu do wywolania metody klasy AUTO gdzie bedzie wszystko na temat szukanego samochodu. Pozdrawiam ;)
Rewelacyjne skrótowe tłumaczenie jak na 25 minut.
Polonez ma pływanie 😀 Przypomina mi się Pan Samochodzik 😁
Uwielbiałem te książki
Dzięki za materiał, fajnie wytłumaczone normalnym językiem na przykładach obiektów z życia codziennego.
Pozdro!
Dlaczego playlista się skończyła się?????
No masz racje muszę dograć dalej dużo pracy
Mam pytanie.
Od 2.5miesiaca uczę się Pythona. Chciałbym przebranżowić się i być programista backend. Czy lepiej kontynuować naukę Pythona, nauczyć się biblioteki pandas, ogarnąć jeden framework(myślę o Django) i przerzucać się np. Na nauke SQL (chciałbym pracować przy bazach danych), czy lepiej dalej kontynowac naukę Pythona?
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Po co wybierać, wybierz obie :)
Tak! Na to czekałem :)
No to się cieszę
Wydaje sie jasne i proste ^^ - masz w planach, wrzucic film o slownikach z Kompasu Kolekcji?
Można by ale nie koniecznie bo o słownikach będzie sporo w pycamp
"spryskiwacze są" ze standup'u Lotka :) Też się uśmiałam heheh
Ps - potrzebuję kompasu kolekcji ASAP ;) Jestem zapisana do Twojego newsletter'a, ale nie mogę się wypisać i zapisać ponownie by pobrać kompas, gdyż nie dostałam żadnego innego maila od Ciebie. Jestem w kropce XD
o czekaj czekaj to powinno działać. Powiedź wszedłeś na tą nową stronę i się tam zapisałeś i nic nie przyszło ?
A ja mam pytanie trochę z innej beczki: w wielu filmach używasz VSCode (choć w tej serii akurat nie). Czy miałbyś ochotę i czas nagrać jakiś filmik, jak praktycznie i przydatnie VSC skonfigurować? Wiadomo, każdy to robi trochę pod siebie, ale z niewielkim doświadczeniem ciężko jest wybrać jakieś sensowne parametry (mam trochę porównanie np. do programów księgowych - każdy księgowy ustawi sobie pod siebie, ale nie widziałbym problemu, żeby nagrać film jak ja mam ustawiony i wyjaśnić dlaczego tak, co mi to daje).
Poza tym, na przykład Kacper Sieradziński w swoich filmach używa PyCharm, który mnie nie całkiem przypadł do gustu, ale ma jedną fajną rzecz - sprawdza zgodność kodu z PEP8. Czy coś takiego jest dla VSC?
A tak w ogóle, filmik - kawał dobrej roboty. Bardzo jasno wytłumaczone. Generalnie wolę materiały pisane, ale czasem na przykładach jest łatwiej do czegoś dojść. No i miałem się, jako że sam od lat prowadzę szkolenia, doczepić trochę do metodyki - że pierwszy film o polonezach, a tutaj o piraniach; lepiej się coś tłumaczy, jeśli w kolejnych odcinkach rozwijamy poprzedni temat - ale pojawiły się i polonezy, więc odszczekuję, hau hau 😆
Wiesz co chyba trzeba zrobić taki film bo jesteś kolejna osoba która takie coś sugeruje mój problem co do pep8 jest nawet kiedyś używałem chociaż od jakiegoś czasu używam polecenia pylint z konsoli tak mi jakoś wygodniej
Hej, gdzie znajdę filmik z kolejnym tematem- kompozycja?
O widzisz chyba nie zrobiłem idę sprawdzić jak coś to zrobię
Spryskiwacze -> lotek?
:)
SUBSKRYPCJĘ ZOSTAWIAM, PONIEWAŻ OD TYGODNIA NIE MOGŁEM ZROZUMIEC DZIEDZICZENIA Z PROGRAMOWANIA OBIEKTOWEGO A TERAZ ZROZUMIAŁEM.
TAK TRZYMAJ!!!
LIKE'A TEŻ ZOSTAWIAM
Dzięki za SUBA bo wszyscy oglądają a mało kto subskrybuje
super film!!! tymam kciuki!!!!!!!!!!
Mam pytanie. Gdzie mam się kierować po skończeniu całej playlisty? Co pan by proponował? Pozdrawiam
To zależy albo jakieś płatne kursy albo książka jak książka to może efektywny python tylko drugie wydanie
@@getitjob dziękuję za odpowiedz (:
Jak dodamy wysokość nadwozia tylko w Auto to samo się nie przeniesie do innych klas które dziedziczą jak nie zaktualizujemy super init?
Przeniesie ale nie będzie miało wartości
Tak się zastanawiam nad dodawaniem części wspólnej. Tak jak w tym przypadku dodajemy do klasy auto jakis parametr wspólny, który rozpropaguje się na inne klasy. Niemniej jednak żeby to zadziałało, musimy zmienić konstruktory klas(zmieniany polonez, autospalinowe, auto). Tak samo potem musimy w kodzie dodać wartość parametru przy tworzeniu obiektu. Jaka to ma wartość dodaną, w stosunku do dodania tego parametru bezpośrednio np. w klasie polonez. Kodu do zmiany chyba mniej.
Każdy parametr metody może mieć wartość domyślną…
@@LordBlick to i tak sprowadza się do tego, że trzeba dodać parametr default do inita klasy 1 2 3, default zmienia to że nie za każdym raz trzeba wskazywać parametr dla konstruktora klasy. W przypadku kiedy go podamy zmienimy wartość defaultowa.
@@mateuszpieta6472 Ty lepiej poczekaj z wątpliwościami, jak Adam dojdzie do dekoratorów, w tym tych wbudowanych typu @staticmethod… ;) Najlepszą metodą nauki jest sobie klecić jakiś ułatwiający życie programik na boku, wtedy się takie wątpliwości weryfikują same, bo nie posługujesz się abstrakcyjnymi pojęciami typu „pływający polonez”, tylko czymś czego potrzebujesz i używasz w łatwym do zapamiętania porządku logicznym… ;)
Po prawdzie programowanie polega na porządkowaniu przydatnych twierdzeń logicznych w określonej hierarchii. Język oraz składnia to kwestie tylko narzędziowe. Python jest najlepszy aby wejść w podejście obiektowe, bo ma mały stosunek potrzebnej wiedzy do tego aby sprawić, żeby coś działało. Przykładowo w C++ czy też w Java musisz pamiętać o wielu innych rzeczach typu konstruktory, metody prywatne i publiczne, garbage collector etc…
@@LordBlick hehe :) to czekam z niecierpliwością na dekoratory:) zdaje sobie sprawę, albo przynajmniej domniemam, że dziedziczenie ma sens przy dużych projektach, gdzie faktycznie dodanie zmiennej do klasy wieże się z ogromną zmiana w kodzie. Gdzie przez dziedziczenie pewnie jest jej dużo mniej i zachowujemy te samą logikę :)
W wielu wzorcach projektowych unika się dziedziczenia tylko stosuje kompozycję.
Dziedziczenie jest super jeżeli chcesz aby wszystkie klasy potomne musiały mieć daną metodę i jest to wymagane.
fajny filmik ale nie jest tak pięknie bo "single point of change" dotyczy tylko metod, a dla nowych atrybutów musisz zapewnić inicjalizację w klasie potomnej, poza tym warto zahaczyć o temat wielokrotnego dziedziczenia czego np. nie potrafi "superobiektowa" Java ;-)
Z wielokrotnym dziedzicznie to trzeba uważać i tu tez może się przydać __mro__
@@getitjob z wieloma rzeczami trzeba uważać w Pythonie, w końcu... we are all consenting adults here 😆
Fajny kurs OOP szkoda, że nie powstał ten 5 odcinek :/
Mogę dograć
@@getitjob Poprosimy :)
cześć. Prowadzisz jakieś szkolenia online? jak sie można zapisać?
Wiesz co teraz biorę się za kurs ale może przy okazji zrobię jakieś mini szkolenie a czego byś dokładnie potrzebował
@@getitjob postaniwłem się przebanżowić i padło na programowanie (wiem że łatwo nie bedzie). zaczynam kompletnie od zera i teraz ogladam i robię Twój drugi filmik kamien, papier... Szukam kogoś kto pomoże przez to przebrnąć, a nie powie "daj se spokój to jest trudne"
5:35 - Tego Poloneza ktoś przerobił chwilowo na amfibię… ;)
Pan samochodzik
@@getitjob No właśnie, kto czytał dużo książek, ma zadatki na programistę… ;)
łem na \ciebie\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\1111
Bedzie sportowy: 1750 kg :D
Śnieg spadł pojeździło by się takim polonezem
@@getitjob Na ręcznym pod tesco :P
@@mariuszdrabik7119 na ręcznym to przednim napędem. Polonezem fajnie się steruje gazem w jeździe bokiem 😎😎
Podaje pan nieoptymalne metody uzycia obiektów. Praktycznie nie do uzycia w praktyce.
Niech pan spojrzy... Wynika z tego ze jak bede chcial obsluzyc 100 roznych marek samochodów to wedlug pana przykladu
musze stworzyc 100 klas o nazwie zgodnej z dana marka samochodu co jest kompletnym programowym nonsensem.
W programowaniu obiektowym unika sie tworzenia duzej ilosci klas.
Powinien pan stworzyc klase: AutoMarka i AutoNaped oraz Auto.
Klasa AutoMarka powinna byc zestawiana z klasa AutoNaped w odniesieniu do wywolania metody klasy AUTO gdzie
bedzie wszystko na temat szukanego samochodu. Pozdrawiam ;)
Dziękuje za konstruktywna krytykę wezmę to pod uwagę bardzo panu dziękuje
Dopóki nie pospawasz, to "Tego nie pomalujesz" I tak nikt nie zrozumie ;)