To nie chodzi o koszt wody ani o czas stracony na podmiany a o stabilne warunki w baniaku. Poza tym blokuje Cię to co i mnie blokowało , strach o ryby ;) Parametry po 8 tyg bez podmian mam lepsze niż po podmianach. brak jakiegokolwiek nh3 czy no2 , no3 i po4 ustabilizowało się samo , rośliny rosną znacznie lepiej niż wtedy kiedy lałem ro i nawozy. Powiem Ci jedno , najpierw zaryzykuj i spróbuj , nawet na mniejszym “testowym” zbiorniku wtedy być może zmienisz zdanie tak jak ja a przypominam że kiedyś zmieniałem 30% wody dwa razy w tyg ;) Ps: Najlepszym co można dla siebie zrobić w akwarystyce to mieć możliwość przetestowania różnych metod prowadzenia baniaka i wybranie dla siebie tej najlepszej bo jak sam zauważyłeś wiele dróg prowadzi do tego samego celu. Najważniejsze aby przy tym nie cierpiały zwierzęta ;)
Arek przeciez dobrze wiesz ze po4 czy no3 czy amoniak to nie wszystko . Arek nie chodzi mi o normalnych ludzi , z normalnym podejsciem . Ja probowalem nie podmieniac wody u siebie z dwa lata temu i nic dobrego z tego nie wyszlo . Tez wyszedlem z zalozenia ze skoro paruje 30 litrow tygodniowo to tak jak bym podmienial 10 % . No nie tak nie jest . Zobacz kanal Aquavangarda co Ci ludzie mowia . Filtry zle , grzalki zle , pokarm suchy zly , wszystko zle tylko nasze dobre .
@@AkwarystaNiedzielny po tym co napisałeś to aż tam zajrzę ;) To o czym piszesz to jakieś “skrajności” a te są nigdzie nie porządane a szczególnie w polityce ;) I tu i tam konieczny jest zdrowy rozsądek. Temat rzeka i zgadzam się ze każdy baniak należy traktować osobno , każdy to inny przypadek i nie zawsze da się w nim zrobić wszystko… Jak już wspomniałem , do tego samego celu czasem prowadzi wiele dróg , jedne bardziej kręte , inne prostsze, ważne że mamy wspólny cel ;)
Ja jestem sobie w stanie wyobrazić, że taki zbiornik przez jakiś czas będzie funkcjonował całkiem nieźle. Ale choćby w związku z tym, że nie wszystkie związki organiczne są biodegradowalne (czyli bakterie nie zeżrą wszystkiego) po jakimś czasie musi nastąpić kumulacja tego co nie jest rozkładane. Chętnie obejrzałbym zdjęcia jakiegoś zbiornika prowadzonego w ten sposób na przykład przez 2 lata.
@@lukaszk76 niby mamy tutaj sporo kanalow z takimi zbiornikami ale .....no wlasnie ale czy wlasciciele mowia nam wszystko co robia w tych zbiornikach ? Czy np raz na jakis czas , nie wiem dwa , trzy razy w roku nie usuwaja nadmiaru szlamu z dna , czy przy okazji usuwania nadmiaru roslin nie robia podmiany wody itd itd itd . Nie raz pisalem czy mowilem , takie zbiorniki mialo sie w dziecinstwie . Czlowiek wtedy mial znikoma wiedze i trzymal zbiornik dwa, trzy miesiace az nie zarosl kompletnie valisneria do granic mozliwosci , wyrywal wszystko , myl akwarium w wannie i obsadzal na nowo . Stad tez stare wyswiechtane powiedzenie " kiedys to roslo i ryby zyly i sie mnozyly " a wody nikt nie podmienial . Ja tez jestem wstanie sobie wyobrazic taki zbiornik tylko ze mam wiele pytan i niewiadomych chociazby co z tymi rybami ktore w naturze zyja w potokach z naprawde czysta woda ( prawie zrodlana ) , co z feromonami , chormonami czy osmoregulacja itd itd itd . Wg mnie akwarium bez podmian wody wprowadza naprawde wiele ograniczen , nie wszystko nam tam urosnie ( to napewno ) ale tez nie nadaje sie do wielu gatunkow ryb pomimo to ze sa one wstanie sie zaadaptowac . Moge nawet juz pominac efekt wizualny z czego zartowalem w poprzednim filmie na ten temat ale ciezko mi pominac fakt trzymania ryb ( np moich Teleocichli ) w takich warunkach . Wpadlem wlasnie na pomysl , moj sloik odstawie znowu na rok ale tym razem nie zamkniety i bedziemy monitorowac podstawowe parametry Ph , twardosc , no3 i przewodnosc . Nawet zakladajac ze testy przeklamuja to mierzac tymi samymi testami beda przeklamywac tak samo na przestrzeni calego tego czasu i pokaza ewentualne roznice .
Witam. Dopiero teraz trafiłem na ten film i muszę powiedzieć że znalazłem swoje odbicie w akwarystyce. Wychodzi na to że prowadzimy akwaria w podobny sposób i w tak samo myślimy o kanałach typu akwaawangarda...Kiedyś zobaczyłem tam zbiornik z malawi i woda wyglądała jak zupa,jak miałbym patrzeć codziennie na takie akwarium to chyba bym zrezygnował. Pozdrawiam i od razu subskrybuję.
No tak aquavangarda......⁉️ . Nieco radykalnie -. Zawężanie. W jakimś stopniu osiągnięcia naukowe należy wykorzystywać 🛠️🎧⛔. Innowacje integracja pozytywna. A nie znaczy że to trzeba było ogórkiem jeździć , pić wodę z kałuży . Po zabawach , chyba że mleko z kany . CO W. GŁOWIE TO W SZKLE 📌 ?.
Idzie o ustawienie trafność struktur organoleptyki , stopień mikrobiologii wydajność . Wyniknie to jedynie z doświadczenia , z osiągnięć naukowych . Podstawa ułożenie utrzymanie SORBCYJNOSCI , przyswajalności składników /. Dostępność .
Chodzi głównie o to żeby nasze zwierzaki miały jak najlepiej i dobrze się czuły ja robię podmianki do 20% i będę to robił a że jakiś tam father fish tego nie robi to jego problem 😊 pozdrawiam 🤓👋
Cześć Darku, opowiem Ci początki mojej przygody z akwarystyką a zaczyna się ona w roku 1973 miałem wówczas 10 lat, ojciec załatwił gdzieś 30 l akwarium ramowe, żarówka robiła tam za grzałkę i oświetlenie, gupiki mnożyły się tam na potęgę, były tak twarde, jak woda w której pływały, kamieniem w niej zawartym można było sobie "nabić guza" rośliny rosły jak w dżungli, później, napowietrzał je brzęczyk poprzez kamień. Chyba ze dwa lata miałem już zbiornik 160l to było wówczas ogromne akwarium, podmiany tak, jak w tej 30 robiłem co pół roku, dziś nazywane restartami tylko po to czasem zadziej, robiłem je tylko po to by pozbyć się nadmiaru roślin i by w wannie wypłukać żwir, w między czasie robiłem tylko dolewki i czyściłem szyby w 160 i miałem już świetlówkę i filtr gąbkowy, ryby praktycznie nie padały pomiędzy podmianami, tylko po po podmianie od wody z bąbelkami, masa roślinna była ogromna, wychowałem w tamtym akwarium , jak na tamte czasy 3 ogromne skalary złote na rozwielitce, dla których to akwarium było za małe więc oddałem je koledze do większego akwarium do jego jednostki wojskowej i ryby pomimo tak rzadkich podmian radziły sobie dobrze na suszonej dafni , czerwonych robakach i brudzących wodę płatkach, dziś nie wyobrażam sobie moich akwariów bez cotygodniowych podmian na które zużywam około 400 l wody RO, filtrów zewnętrznych, a od nie dawna także bąbelkowych napowietrzaczy, ze względu na nieco mniejszą obsadę roślinną, jak wówczas. Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
No wlasnie , porownajmy te akwaria , te z lat 70tych czy 80tych a te dzisiaj . Akwarium z trawa ktora w ciagu miesiaca praktycznie zarastala zbiornik , ryby w 100% z chodowli krajowych w sklepach czyli w 80 % z wody kranowej . Kogo z nas interesowalo gdzie ten skalar plywa na wolnosci ,? W jakiej wodzie ? Tez tak mialem , tez zanosilem akwarium do wanny raz w miesiacu albo raz na dwa miesiace . Glony ? Co to bylo ? Bo dla mnie to bylo cos normalnego , raz byly raz nie . Skalary zyly z rok w 30 litrach czy 40 u mnie . To z akwarystyka taka swiadoma mialo bardzo malo wspolnego . Jaki problem zalozyc taki zbiornik dzisiaj ? Tylko kto bedzie zadowolony z takiego zbiornika ?
@@AkwarystaNiedzielny Jako bakterii po tych podmianach przynosiłem kilka litrów około 5 l wody ze stawu z czarną wodą gdzie łowiłem rozwielitkę a jako pożywkę lałem mocz do akwarium, jako nawóz używałem kulek glinianych z starym końskim obornikiem, a grzałką szczytem marzeń była wygięta w podkowę szklana rurka ze słoną wodą i elektrodami z baterii. Ilu dziś by sobie poradziło z tamtą akwarystyką?
Witam.Dosyc mocno zastanawiajacy temat z tymi podmiankami I rodzajem prowadzenia akwarium. Juz Jakis czas temu rzucilo mi sie w oczy spiecie pomiedzy tymi dwoma nurtami akwarystycznymi na anglojezycznym TH-cam.Dziwi mnie to Bo hobby powinno laczyc Nas nie dzielic,a moze tak tylko mi sie wydaje Bo w tym dzisiejszym swiecie to juz nie wiadomo co jest normalnoscia. Prowadzenie naturalnego akwa wydaje sie ciekawe I kuszace jako cos nowego dla mnie w mojej akwarystycznej przygodzie.nurtuje mnie to juz od dluzszego czasu,zdeczydowanie dluzszego niz ostatie boom Youtubowe. Dlatego postanowilem najpierw zasiegnac troche wiedzy na ten temat I trafilem na ksiazke Diany Walstad "rosliny w akwarium" Wydaje sie ze do wlasciwa droda Tyle ze studjowanie jej idzie narazie powoli😏 Pozdrawiam serdecznie 👍
Tak tylko z tego co pamietam to Diana nic nie pisala o braku filtrow , o robieniu podloza ze szlamu z przydroznego rowu z woda czy innych pomyslach tego typu . Akwaria LT tez moga byc ozdoba salonu przeciez , nie musza wygladac jak te z niektorych filmow . Ryby tez potrzebuja miejsca do plywania , ich zycie nie musi przypominac dozywocia w celi gdzie ewentualnie moga podplynac do jedzenia .
@@AkwarystaNiedzielny na tyle na Ile przejzalem ksiazke to Diana mowi o tym ze zbiorniki z podloze glebowym I zdrowymi roslinami same dadza sobie rade z amoniakiem I w takimi przypadku filtracja nie jest konieczna. Father Fish to troche Inna bajka,choc Sam mowi ze propaguje wytyczne nakreslone przez pania Walstad I trzyma sie scisle jej wskazowek. To faktycznie szlam z potoku dodawany do akwarium brzmi hardcorowo. Ciekawe na experyment ale czy na wystawe do salonu...hmmm napewno nie DLA kazdego I pewnie nie DLA mnie😏
@@aquamania4441 zobacz na te linki , co mowia ci goscie np th-cam.com/video/8RIQmCp78u4/w-d-xo.html th-cam.com/video/W1m45Y34U2Y/w-d-xo.html th-cam.com/video/guPq0cDGvkk/w-d-xo.html a teraz zobacz co jest mowione tutaj th-cam.com/video/FIPGXpXjsoU/w-d-xo.html do pewnego momentu wszystko jest ok a potem hmmm no mi sie cos nie zgadza przynajmniej .
@@AkwarystaNiedzielny widzialem juz Jakis czas temu te filmiki Dr Novaka. Wykorzystanie filtra podzwirowego do twozenia komory plenum...calkiem ciekawe.,tylko ze wtedy trzeba lubic zwir😏. Poza tym sa jeszcze inne sposoby na tworzenie stref beztlenowych w akwarium.Osobiscie mi blizej do metody Walstad...niestety na chwile obecna nie moge pochwalic sie takim bo takowego nie posiadam,gryze temat Bo jest interesujacy . A odnosnie tego ostatniego filmiku to troche nawet podsmiewalem sie do siebie pod nosem. Jak DLA mnie ewidentny marketing swojego produktu super silnych utajnionych bakterji na ktorych formule wypracowali latami ciezkich robot.a przy okazji obrzucaja blotem Cale srodowisko akwarystyczne ktore woli "mercedesa"..dramat!! ...bardzo slabe👎👎👎
Witam, ładny zbiornik. Włączę się do tematu father fish, a mianowicie koleś z kanału fishtory zrobił wywiad z tatuskiem i rozwinął pytanie czy ty nigdy naprawdę nie zmieniasz wody, bo taka powstała teoria. Przecież może wystąpić tyle sytuacji np podawanie leków itd. Father fish odpowiedział że robi podmiany wody, ale wtedy kiedy widzi że jest to konieczne. Powiedział jeszcze że przede wszystkim chciał dotrzeć do ludzi co robią podmiany zawsze w sobotę, regularnie i że prawdopodobnie nie jest to konieczne. Więc nawet father fish robi podmianki.
Ja rozumie że można prowadzić zbiornik bardzo gęsto zarośnięty roślinami które są żarłoczne na związki azotowe czy fosforany , z dużą ilością podłoża ( sam jestem zwolennikiem i wyznawca że podłoże to najlepsza filtracja ) z małą obsada itd i można ograniczyć podmiany do minimum . Jednak 90% akwarii w naszych domach tak nie wygląda.
Według mnie zależy co się chce osiągnąć w akwarium i wtedy dane metody prowadzenia na które się uparlismy nas blokują lub wręcz szkodzą. Porównanie zbiorników do kobiet mi się podobało. :p Z podmian nie zrezygnuję, przeciągnąłem w LT brak podmian do półtora miesiąca i ładny Sajgon się zrobił.
Witam dolewanie odparowanej wody bardzo często nie wystarczy żeby pozbyć się niechcianych składników, rybki przeżyją ale z czasem te substancje będą się kumulowac coraz bardziej zazwyczaj w podłożu mało ma to wspólnego z komfortowymi warunkami, można też przeginac pralkę i za często podmieniac co będzie skutkowało zbyt dużymi skokami parametrów wody , ja wyznaje zasadę im bardziej pojemne szkiełko tym podmiany mogą być wykonywane znacznie rzadziej niż przysłowiowe raz na tydzień w 240l przy rozsądnej obsadzie i sporej ilości roślinek raz w miesiącu 30/40% styknie w zupełności Pozdrawiam
Jeżeli sprowadzamy wszystko tylko do azotu i fosforu no to może i jest to do opanowania . Chociaż w moim 350 jakoś beż podmian fosforu nic niechce zjeść pomimo roślin nad wodą. Stąd też moje problemy z sinicami . Niechcenia np Rogatka w zbiorniku . Podmiany pozwalają mi jakoś panować nad tymi sinicami , przynajmniej tak mi się wydaje 😀
Testowałem w 4l, 3tyg. bez podmian wody, pojawiły się krasnorosty i brunatnice. Akwarium 54l z mała obsadą, sporo roślin i jeszcze akwaponika na 50cm z wieloma roślinami. Przecież można żyć w pokoju, palić papierosy, do kąta robić, nie otwierać okna aby przewietrzyć, a przeżyje się, tylko jakie to życie :P. Tak samo akwarium, w naturze na jedną rybkę przypadają setki jak nie tysiące litrów wody, wówczas natura funkcjonuje sama. Akwarium już to inna sprawa :). Kolega zaniedbał 4tyg i nitki na roślinach. U nas i tak mało podmienia sie wody, Takashi Amano robił podmianki bodajże 30% 2x w tygodniu:). O akwarium trzeba dbać regularnie, lepiej zapobiegać problemom niż je potem zwalczać co kosztuje sporo zachodu.
No właśnie, wielu podziwia i dazy do zbiorników ala Amano ale nie zdaje sobie sprawy że tam nie tylko robią częste podmiany ale praktycznie codziennie serwisują te zbiorniki . Tam codziennie pracownicy sprawdzają wszystko a jak trzeba to i moczą ręce by wyciągnąć zgnily listek czy poprawić kamień. Brak podmian wody to mnóstwo ograniczeń jeżeli chodzi o ryby czy rośliny. W poprzednim filmie o podmianach żartem na przykładzie kobiet pokazałem jak wg mnie to wygląda ale każdemu podoba się co innego . Ja niechce już zbiornika z lat 70tych
Jeżeli chodzi o Paletki i rozmnażanie ich na wodzie kranowej to raczej mało prawdopodobne. Chyba, że woda jest bardzo miękka. Kluczowe jest KH, żeby z jajek się coś wykluło, im bliżej zera, tym lepiej. Ludzie często się chwalą jak im te ryby żyją w twardej wodzie, niskiej temperaturze. Robią zdjęcia, filmy i oszukują samych siebie jak to oszukali system. Ale raczej się nie chwalą kiedy coś idzie nie tak. One będą żyć przez jakiś czas, ale zdecydowanie krócej niż powinny, czyli powiedzmy rok, dwa. To, w ogóle jest popularne zjawisko, jakie obserwuje na różnych forach i grupach. Chwalą się, że odkryli nowy lepszy sposób, to działa, ale ma długofalowe efekty uboczne i potem już się nie pochwalą katastrofą albo nawet nie potrafią skojarzyć co jest źródłem problemu. Np na forach motoryzacyjnych :D
No i musze sie zgodzic z Toba . Osobiscie nie wyrozniam sie z tlumu i czasami tez potrafie rozne bzdety wygadywac . Z rybami z tego co ja zauwazylem jest tak ze potrafia sie adoptowac i w ktoryms tam pokoloniu wierze ze dyskowce moga sie rozmnazac na twardszej wodzie . Oczywiscie przezywalnosc bedzie niska , deformacje wystapia nie u jednej czy dwoch ryb a u polowy itd itd . Do tego tez dochodzi zachowanie ryb , ich vitalnosc itd itd itd . Odpowiednie warunki pozwalaja dostrzec to czego nigdy nie zobaczymy chociazby w hodowli na pustym szkle czy wlasnie w wodzie o innych parametrach niz genetycznie ryba jest przystosowana . Jezeli chodzi o podmiany to jak to jest w akwarystyce , u jednego co tydzien a u kogos innego raz na miesiac , nie ma ani reguly , ani recepty . Noooo chyba ze jest sie wyznawca aquaavangardy i uwaza ze czlowiek potrafi sztucznie stworzyc idealny ekosystem , nawet lepszy niz natura . Masz racje , przyznawanie sie do bledow ciezko przychodzi ( chyba kazdemu ) i konczy sie w naszym akwarystycznym swiatku najczesciej stwierdzeniem - " robie restart bo mi sie znudzilo , bo chce zaczac nowe wyzwanie itp " . Malo kto przyzna ze poszlo nie tak , ze nie ma sil juz walczyc z glonami czy padajacymi rybami . Coz taka natura czlowieka . Pozdrawiam .
niepotrzebnie cokolwiek negujesz :) jedni podmieniają wodę inni nie, po co ten ból d. w którąkolwiek stronę, przecież to jest żenada i dziecinada. Hoduj ryby jak chcesz i przestań się użalać, że ktoś robi to inaczej. (w drugą stronę tak samo to działa). Chodzi przecież o to, żeby woda miała dobre i stabilne parametry, odpowiednie dla ryb lub rośni, a nie o to czy ją podmieniasz czy nie z filtrem zewnętrznym, wewnętrznym czy bez.
Nagralem to co widzisz po serii co najmniej 8 filmow w ciagu krotkiego czasu naszych kolegow na temat wyzszosci nie podmieniania wody , jaki to ma dobroczynny wplyw na zbiorniki , na ryby czy rosliny . Nikt natomiast nie mowi co sie wiaze z takim stylem prowadzenia akwarium . Wypowiedzialem sie , bolu tylka raczej nie mam . Po slynnym filmie ojca ryby o 22 letnim akwarium bez podmian, jego podlozu i filozofi jest conajmniej 100 filmow na angl. YT ktore omawiaja szerzej te rewelacjie . Niestety to juz sie pomija u nas . Masz racje , nie istotne jest czy wode podmieniamy raz w tygodniu , raz na 3 miesiace czy wogole . Niestety przekaz jest inny - nie podmieniaj wody , nie potrzebujesz filtrow itd bo......... no wlasnie - bo Father fish tak mowi ? postawilem sloik i sam sie przekonam jak zmieni sie woda nie ruszana przez pol roku a moze nawet rok .
@@AkwarystaNiedzielny Każde akwarium jest zbiornikiem zamkniętym więc rzecz ujmując realnie, zawsze podmienia się w nim wodę, bo przecież część wody paruje, więc trzeba dolać. (więc akwarium bez podmiany wody nie istnieje). im większa powierzchnia akwa i wyższa temperatura tym częstsze dolewanie (czyli podmiana). Do słoika też będziesz dolewał wodę, czyli będziesz ją wymieniał.
Jak słyszę argumenty typu "przecież w zbiornikach naturalnych nie ma filtrów" to myślę sobie, że jak już chcemy porównywać akwarium z naturalnymi zbiornikami to należałoby to robić ze zrozumieniem i odrobiną wiedzy. Pierwsza istotna sprawa jest taka, że akwarium jest zamkniętym systemem (bezodpływowym). Więc z tego typu zbiornikami naturalnymi należałoby porównywać. A co się dzieje w tego typu zbiornikach w naturze? Na przykład wikipedia opisuje to tak: pl.wikipedia.org/wiki/Harmoniczna_sukcesja_jezior. W skrócie w zbiornikach tego typu zachodzi proces eutrofizacji (czyli stopniowy wzrost żyzności zbiornika - stopniowy wzrost ilości składników nawozowych) co w konsekwencji prowadzi do zarastania zbiornika i zamiany w torfowisko i zaniku zbiornika. Koniec i kropka. A jeśli mowa o zbiornikach z naturalnym dopływem wody to właśnie akwaria z podmianami wody są ich odpowiednikiem
Takie zbiorniki bez odplywu to stawy wg mnie 😂 W jeziorach w mniejszym lub wiekszym stopniu mamy doplywy i odplywy przez jakies strumyki . Stawy tak jak napisales albo ulegaja wczesniej czy pozniej calkowitej degradacji albo sa przez czlowieka utrzymywane . Zreszta obieg wody w przyrodzie jest bardzo dobrze opisany i chyba kazdy wie ze ilosc wody na ziemi nie zmienila sie od zarania dziejow wiec musi sie oczyszczac tak samo chemicznie jak i fizycznie .
Moim zdaniem nie ma co z tym walczyć i się przejmować. Nie ma sensu robić z tego magazynu sensacji i rozrywki. Mi jest bliżej do tworzenia aquascapingu zbliżonego do japońskiej klasyki ale wiekszość akwarów z konkursu IPLAC robią na mnie wrażenie. Zgodnie z moimi miżliwościami finansowymi staram sie do nich zbliżyć. Oglądam czasem wspominanych tu yutuberów żeby wyrobić sobie zdanie ale wiekszość podejścia do akwarystyki mi nie pasuje, akwaria też mnie nie zachwycają więc ich olewam i się tym nie emocjonuje. Nie będę chciał nie będę ich słuchał. A ten "konflikt" przypomina mi spór który ogród jest lepszy: cały kwitnący imitujący naturę z łąką kwietną a może nowoczesny pełny betonu i z wystrzyżonym trawnikiem. A ja pracuję w ogrodach japońskich z wyidealizowanym krajobrazem, głazami, formowanymi drzewami i nie mam zamiaru przekowywać kogokolwiek do ich wyższości nad innymi. Pozdrawiam
Wiesz to nie chodzi o walke a o zrozumienie . Prawda gdzies lezy napewno po srodku . Trzeba rozmawiac i na moje pytanie z konca filmu " Dlaczego mam nie podmieniac czesciowo wody ?" chcial bym dostac odpowiedz . Moze sam znajde ta odpowiedz 😀
@@AkwarystaNiedzielny z tego co usłyszałem to chyba tracisz najmocniejsze bakterie (muszą być specami od mikrobiologi). A piszę o konflikcie/walce bo temat elektryzuje ludzi bo głoszone poglądy są mocno stanowcze i negują wszystko inne dlatego budzą sprzeciw. Na wielu kanałach temat tej awangardy się pojawią. Ja w swoim fachu mógłbym obiektywnie przyczepić sobie tabliczkę mistrz i uczyć ludzi ale tego nie robię bo nie mam dużego ego. Tak jak mój sensei mówię, jeśli przyjdzie ktoś i pokaże że można robić coś obiektywnie szybciej i lepiej to będę robił tak jak oni. Czekam na rozwój wypadków a na razie zrobilem podmiane na RO z mineralizatorem :) pozdrawiam
@@AkwarystaNiedzielny jak patrzę na ich akwaria to ja nie mam zamiaru. Może ja mam "gnojak" w filtrze za to oni mają w akwarium :) . Może mają naturalnie, ale pod względem estetycznym dla mnie kicha. Może na hodowli to się sprawdza w salonie raczej nie. Nie neguje że bakterie są bardzo ważne w akwarystyce ale mogą w różny sposób zamieszkiwać akwarium. Tak jak w oczyszczalniach ścieków, można robić to na dużych powierzchniach osadami czynnymi itp. A można w dużo mniejszych objętościach stosować nowoczesne technologie z fitrami kaldnes i mieć takie same rezultaty albo i lepsze. Pozdrawiam
@@rafawodzicki929 no dokładnie. Jak zaczniemy tak patrzeć to wrócimy do jaskiń. Chociaż ja też nie jestem zwolennikiem np cudownych wkładów filtracyjnych ale żeby negować ich działanie odrazu ? Pozdrawiam .
To nie chodzi o koszt wody ani o czas stracony na podmiany a o stabilne warunki w baniaku. Poza tym blokuje Cię to co i mnie blokowało , strach o ryby ;) Parametry po 8 tyg bez podmian mam lepsze niż po podmianach. brak jakiegokolwiek nh3 czy no2 , no3 i po4 ustabilizowało się samo , rośliny rosną znacznie lepiej niż wtedy kiedy lałem ro i nawozy. Powiem Ci jedno , najpierw zaryzykuj i spróbuj , nawet na mniejszym “testowym” zbiorniku wtedy być może zmienisz zdanie tak jak ja a przypominam że kiedyś zmieniałem 30% wody dwa razy w tyg ;)
Ps: Najlepszym co można dla siebie zrobić w akwarystyce to mieć możliwość przetestowania różnych metod prowadzenia baniaka i wybranie dla siebie tej najlepszej bo jak sam zauważyłeś wiele dróg prowadzi do tego samego celu. Najważniejsze aby przy tym nie cierpiały zwierzęta ;)
Arek przeciez dobrze wiesz ze po4 czy no3 czy amoniak to nie wszystko .
Arek nie chodzi mi o normalnych ludzi , z normalnym podejsciem . Ja probowalem nie podmieniac wody u siebie z dwa lata temu i nic dobrego z tego nie wyszlo . Tez wyszedlem z zalozenia ze skoro paruje 30 litrow tygodniowo to tak jak bym podmienial 10 % . No nie tak nie jest . Zobacz kanal Aquavangarda co Ci ludzie mowia . Filtry zle , grzalki zle , pokarm suchy zly , wszystko zle tylko nasze dobre .
@@AkwarystaNiedzielny po tym co napisałeś to aż tam zajrzę ;) To o czym piszesz to jakieś “skrajności” a te są nigdzie nie porządane a szczególnie w polityce ;) I tu i tam konieczny jest zdrowy rozsądek. Temat rzeka i zgadzam się ze każdy baniak należy traktować osobno , każdy to inny przypadek i nie zawsze da się w nim zrobić wszystko… Jak już wspomniałem , do tego samego celu czasem prowadzi wiele dróg , jedne bardziej kręte , inne prostsze, ważne że mamy wspólny cel ;)
Ja pozmieniam wodę raz na 6 miesięcy i nic się nie dzieję.
Ja jestem sobie w stanie wyobrazić, że taki zbiornik przez jakiś czas będzie funkcjonował całkiem nieźle. Ale choćby w związku z tym, że nie wszystkie związki organiczne są biodegradowalne (czyli bakterie nie zeżrą wszystkiego) po jakimś czasie musi nastąpić kumulacja tego co nie jest rozkładane. Chętnie obejrzałbym zdjęcia jakiegoś zbiornika prowadzonego w ten sposób na przykład przez 2 lata.
@@lukaszk76 niby mamy tutaj sporo kanalow z takimi zbiornikami ale .....no wlasnie ale czy wlasciciele mowia nam wszystko co robia w tych zbiornikach ? Czy np raz na jakis czas , nie wiem dwa , trzy razy w roku nie usuwaja nadmiaru szlamu z dna , czy przy okazji usuwania nadmiaru roslin nie robia podmiany wody itd itd itd . Nie raz pisalem czy mowilem , takie zbiorniki mialo sie w dziecinstwie . Czlowiek wtedy mial znikoma wiedze i trzymal zbiornik dwa, trzy miesiace az nie zarosl kompletnie valisneria do granic mozliwosci , wyrywal wszystko , myl akwarium w wannie i obsadzal na nowo . Stad tez stare wyswiechtane powiedzenie " kiedys to roslo i ryby zyly i sie mnozyly " a wody nikt nie podmienial . Ja tez jestem wstanie sobie wyobrazic taki zbiornik tylko ze mam wiele pytan i niewiadomych chociazby co z tymi rybami ktore w naturze zyja w potokach z naprawde czysta woda ( prawie zrodlana ) , co z feromonami , chormonami czy osmoregulacja itd itd itd . Wg mnie akwarium bez podmian wody wprowadza naprawde wiele ograniczen , nie wszystko nam tam urosnie ( to napewno ) ale tez nie nadaje sie do wielu gatunkow ryb pomimo to ze sa one wstanie sie zaadaptowac . Moge nawet juz pominac efekt wizualny z czego zartowalem w poprzednim filmie na ten temat ale ciezko mi pominac fakt trzymania ryb ( np moich Teleocichli ) w takich warunkach .
Wpadlem wlasnie na pomysl , moj sloik odstawie znowu na rok ale tym razem nie zamkniety i bedziemy monitorowac podstawowe parametry Ph , twardosc , no3 i przewodnosc . Nawet zakladajac ze testy przeklamuja to mierzac tymi samymi testami beda przeklamywac tak samo na przestrzeni calego tego czasu i pokaza ewentualne roznice .
O to chyba ja się załapałem na te Dyskowce 😂
Witam. Dopiero teraz trafiłem na ten film i muszę powiedzieć że znalazłem swoje odbicie w akwarystyce. Wychodzi na to że prowadzimy akwaria w podobny sposób i w tak samo myślimy o kanałach typu akwaawangarda...Kiedyś zobaczyłem tam zbiornik z malawi i woda wyglądała jak zupa,jak miałbym patrzeć codziennie na takie akwarium to chyba bym zrezygnował. Pozdrawiam i od razu subskrybuję.
No oni twierdza ze to naturalne zbiorniki 😁 ale jakoś oglądam filmy z natury i nie widzę tam tego co u nich . Pozdrawiam .
No tak aquavangarda......⁉️ . Nieco radykalnie -. Zawężanie. W jakimś stopniu osiągnięcia naukowe należy wykorzystywać 🛠️🎧⛔. Innowacje integracja pozytywna. A nie znaczy że to trzeba było ogórkiem jeździć , pić wodę z kałuży . Po zabawach , chyba że mleko z kany . CO W. GŁOWIE TO W SZKLE 📌 ?.
Idzie o ustawienie trafność struktur organoleptyki , stopień mikrobiologii wydajność . Wyniknie to jedynie z doświadczenia , z osiągnięć naukowych . Podstawa ułożenie utrzymanie SORBCYJNOSCI , przyswajalności składników /. Dostępność .
Idzie o to by nie dac sie zwariowac .
Chodzi głównie o to żeby nasze zwierzaki miały jak najlepiej i dobrze się czuły ja robię podmianki do 20% i będę to robił a że jakiś tam father fish tego nie robi to jego problem 😊 pozdrawiam 🤓👋
👍👍👍
Cześć Darku, opowiem Ci początki mojej przygody z akwarystyką a zaczyna się ona w roku 1973 miałem wówczas 10 lat, ojciec załatwił gdzieś 30 l akwarium ramowe, żarówka robiła tam za grzałkę i oświetlenie, gupiki mnożyły się tam na potęgę, były tak twarde, jak woda w której pływały, kamieniem w niej zawartym można było sobie "nabić guza" rośliny rosły jak w dżungli, później, napowietrzał je brzęczyk poprzez kamień. Chyba ze dwa lata miałem już zbiornik 160l to było wówczas ogromne akwarium, podmiany tak, jak w tej 30 robiłem co pół roku, dziś nazywane restartami tylko po to czasem zadziej, robiłem je tylko po to by pozbyć się nadmiaru roślin i by w wannie wypłukać żwir, w między czasie robiłem tylko dolewki i czyściłem szyby w 160 i miałem już świetlówkę i filtr gąbkowy, ryby praktycznie nie padały pomiędzy podmianami, tylko po po podmianie od wody z bąbelkami, masa roślinna była ogromna, wychowałem w tamtym akwarium , jak na tamte czasy 3 ogromne skalary złote na rozwielitce, dla których to akwarium było za małe więc oddałem je koledze do większego akwarium do jego jednostki wojskowej i ryby pomimo tak rzadkich podmian radziły sobie dobrze na suszonej dafni , czerwonych robakach i brudzących wodę płatkach, dziś nie wyobrażam sobie moich akwariów bez cotygodniowych podmian na które zużywam około 400 l wody RO, filtrów zewnętrznych, a od nie dawna także bąbelkowych napowietrzaczy, ze względu na nieco mniejszą obsadę roślinną, jak wówczas. Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
No wlasnie , porownajmy te akwaria , te z lat 70tych czy 80tych a te dzisiaj . Akwarium z trawa ktora w ciagu miesiaca praktycznie zarastala zbiornik , ryby w 100% z chodowli krajowych w sklepach czyli w 80 % z wody kranowej . Kogo z nas interesowalo gdzie ten skalar plywa na wolnosci ,? W jakiej wodzie ? Tez tak mialem , tez zanosilem akwarium do wanny raz w miesiacu albo raz na dwa miesiace . Glony ? Co to bylo ? Bo dla mnie to bylo cos normalnego , raz byly raz nie . Skalary zyly z rok w 30 litrach czy 40 u mnie . To z akwarystyka taka swiadoma mialo bardzo malo wspolnego . Jaki problem zalozyc taki zbiornik dzisiaj ? Tylko kto bedzie zadowolony z takiego zbiornika ?
@@AkwarystaNiedzielny Jako bakterii po tych podmianach przynosiłem kilka litrów około 5 l wody ze stawu z czarną wodą gdzie łowiłem rozwielitkę a jako pożywkę lałem mocz do akwarium, jako nawóz używałem kulek glinianych z starym końskim obornikiem, a grzałką szczytem marzeń była wygięta w podkowę szklana rurka ze słoną wodą i elektrodami z baterii. Ilu dziś by sobie poradziło z tamtą akwarystyką?
Witam.Dosyc mocno zastanawiajacy temat z tymi podmiankami I rodzajem prowadzenia akwarium.
Juz Jakis czas temu rzucilo mi sie w oczy spiecie pomiedzy tymi dwoma nurtami akwarystycznymi na anglojezycznym TH-cam.Dziwi mnie to Bo hobby powinno laczyc Nas nie dzielic,a moze tak tylko mi sie wydaje Bo w tym dzisiejszym swiecie to juz nie wiadomo co jest normalnoscia.
Prowadzenie naturalnego akwa wydaje sie ciekawe I kuszace jako cos nowego dla mnie w mojej akwarystycznej przygodzie.nurtuje mnie to juz od dluzszego czasu,zdeczydowanie dluzszego niz ostatie boom Youtubowe.
Dlatego postanowilem najpierw zasiegnac troche wiedzy na ten temat I trafilem na ksiazke Diany Walstad "rosliny w akwarium"
Wydaje sie ze do wlasciwa droda
Tyle ze studjowanie jej idzie narazie powoli😏
Pozdrawiam serdecznie
👍
Tak tylko z tego co pamietam to Diana nic nie pisala o braku filtrow , o robieniu podloza ze szlamu z przydroznego rowu z woda czy innych pomyslach tego typu . Akwaria LT tez moga byc ozdoba salonu przeciez , nie musza wygladac jak te z niektorych filmow . Ryby tez potrzebuja miejsca do plywania , ich zycie nie musi przypominac dozywocia w celi gdzie ewentualnie moga podplynac do jedzenia .
@@AkwarystaNiedzielny na tyle na Ile przejzalem ksiazke to Diana mowi o tym ze zbiorniki z podloze glebowym I zdrowymi roslinami same dadza sobie rade z amoniakiem I w takimi przypadku filtracja nie jest konieczna.
Father Fish to troche Inna bajka,choc Sam mowi ze propaguje wytyczne nakreslone przez pania Walstad I trzyma sie scisle jej wskazowek.
To faktycznie szlam z potoku dodawany do akwarium brzmi hardcorowo.
Ciekawe na experyment ale czy na wystawe do salonu...hmmm napewno nie DLA kazdego I pewnie nie DLA mnie😏
@@aquamania4441 zobacz na te linki , co mowia ci goscie np th-cam.com/video/8RIQmCp78u4/w-d-xo.html
th-cam.com/video/W1m45Y34U2Y/w-d-xo.html
th-cam.com/video/guPq0cDGvkk/w-d-xo.html
a teraz zobacz co jest mowione tutaj
th-cam.com/video/FIPGXpXjsoU/w-d-xo.html
do pewnego momentu wszystko jest ok a potem hmmm no mi sie cos nie zgadza przynajmniej .
@@AkwarystaNiedzielny widzialem juz Jakis czas temu te filmiki Dr Novaka.
Wykorzystanie filtra podzwirowego do twozenia komory plenum...calkiem ciekawe.,tylko ze wtedy trzeba lubic zwir😏.
Poza tym sa jeszcze inne sposoby na tworzenie stref beztlenowych w akwarium.Osobiscie mi blizej do metody Walstad...niestety na chwile obecna nie moge pochwalic sie takim bo takowego nie posiadam,gryze temat Bo jest interesujacy .
A odnosnie tego ostatniego filmiku to troche nawet podsmiewalem sie do siebie pod nosem.
Jak DLA mnie ewidentny marketing swojego produktu super silnych utajnionych bakterji na ktorych formule wypracowali latami ciezkich robot.a przy okazji obrzucaja blotem Cale srodowisko akwarystyczne ktore woli "mercedesa"..dramat!! ...bardzo slabe👎👎👎
Witam, ładny zbiornik. Włączę się do tematu father fish, a mianowicie koleś z kanału fishtory zrobił wywiad z tatuskiem i rozwinął pytanie czy ty nigdy naprawdę nie zmieniasz wody, bo taka powstała teoria. Przecież może wystąpić tyle sytuacji np podawanie leków itd. Father fish odpowiedział że robi podmiany wody, ale wtedy kiedy widzi że jest to konieczne. Powiedział jeszcze że przede wszystkim chciał dotrzeć do ludzi co robią podmiany zawsze w sobotę, regularnie i że prawdopodobnie nie jest to konieczne. Więc nawet father fish robi podmianki.
Ja rozumie że można prowadzić zbiornik bardzo gęsto zarośnięty roślinami które są żarłoczne na związki azotowe czy fosforany , z dużą ilością podłoża ( sam jestem zwolennikiem i wyznawca że podłoże to najlepsza filtracja ) z małą obsada itd i można ograniczyć podmiany do minimum . Jednak 90% akwarii w naszych domach tak nie wygląda.
Według mnie zależy co się chce osiągnąć w akwarium i wtedy dane metody prowadzenia na które się uparlismy nas blokują lub wręcz szkodzą.
Porównanie zbiorników do kobiet mi się podobało. :p
Z podmian nie zrezygnuję, przeciągnąłem w LT brak podmian do półtora miesiąca i ładny Sajgon się zrobił.
No ja tez kiedys probowal w 350 i tez nieszlo to w dobrym kierunku .
Witam dolewanie odparowanej wody bardzo często nie wystarczy żeby pozbyć się niechcianych składników, rybki przeżyją ale z czasem te substancje będą się kumulowac coraz bardziej zazwyczaj w podłożu mało ma to wspólnego z komfortowymi warunkami, można też przeginac pralkę i za często podmieniac co będzie skutkowało zbyt dużymi skokami parametrów wody , ja wyznaje zasadę im bardziej pojemne szkiełko tym podmiany mogą być wykonywane znacznie rzadziej niż przysłowiowe raz na tydzień w 240l przy rozsądnej obsadzie i sporej ilości roślinek raz w miesiącu 30/40% styknie w zupełności Pozdrawiam
Jeżeli sprowadzamy wszystko tylko do azotu i fosforu no to może i jest to do opanowania . Chociaż w moim 350 jakoś beż podmian fosforu nic niechce zjeść pomimo roślin nad wodą. Stąd też moje problemy z sinicami . Niechcenia np Rogatka w zbiorniku . Podmiany pozwalają mi jakoś panować nad tymi sinicami , przynajmniej tak mi się wydaje 😀
Testowałem w 4l, 3tyg. bez podmian wody, pojawiły się krasnorosty i brunatnice. Akwarium 54l z mała obsadą, sporo roślin i jeszcze akwaponika na 50cm z wieloma roślinami. Przecież można żyć w pokoju, palić papierosy, do kąta robić, nie otwierać okna aby przewietrzyć, a przeżyje się, tylko jakie to życie :P. Tak samo akwarium, w naturze na jedną rybkę przypadają setki jak nie tysiące litrów wody, wówczas natura funkcjonuje sama. Akwarium już to inna sprawa :). Kolega zaniedbał 4tyg i nitki na roślinach. U nas i tak mało podmienia sie wody, Takashi Amano robił podmianki bodajże 30% 2x w tygodniu:). O akwarium trzeba dbać regularnie, lepiej zapobiegać problemom niż je potem zwalczać co kosztuje sporo zachodu.
No właśnie, wielu podziwia i dazy do zbiorników ala Amano ale nie zdaje sobie sprawy że tam nie tylko robią częste podmiany ale praktycznie codziennie serwisują te zbiorniki . Tam codziennie pracownicy sprawdzają wszystko a jak trzeba to i moczą ręce by wyciągnąć zgnily listek czy poprawić kamień. Brak podmian wody to mnóstwo ograniczeń jeżeli chodzi o ryby czy rośliny. W poprzednim filmie o podmianach żartem na przykładzie kobiet pokazałem jak wg mnie to wygląda ale każdemu podoba się co innego . Ja niechce już zbiornika z lat 70tych
Jeżeli chodzi o Paletki i rozmnażanie ich na wodzie kranowej to raczej mało prawdopodobne. Chyba, że woda jest bardzo miękka. Kluczowe jest KH, żeby z jajek się coś wykluło, im bliżej zera, tym lepiej.
Ludzie często się chwalą jak im te ryby żyją w twardej wodzie, niskiej temperaturze. Robią zdjęcia, filmy i oszukują samych siebie jak to oszukali system. Ale raczej się nie chwalą kiedy coś idzie nie tak. One będą żyć przez jakiś czas, ale zdecydowanie krócej niż powinny, czyli powiedzmy rok, dwa.
To, w ogóle jest popularne zjawisko, jakie obserwuje na różnych forach i grupach. Chwalą się, że odkryli nowy lepszy sposób, to działa, ale ma długofalowe efekty uboczne i potem już się nie pochwalą katastrofą albo nawet nie potrafią skojarzyć co jest źródłem problemu. Np na forach motoryzacyjnych :D
No i musze sie zgodzic z Toba . Osobiscie nie wyrozniam sie z tlumu i czasami tez potrafie rozne bzdety wygadywac .
Z rybami z tego co ja zauwazylem jest tak ze potrafia sie adoptowac i w ktoryms tam pokoloniu wierze ze dyskowce moga sie rozmnazac na twardszej wodzie . Oczywiscie przezywalnosc bedzie niska , deformacje wystapia nie u jednej czy dwoch ryb a u polowy itd itd . Do tego tez dochodzi zachowanie ryb , ich vitalnosc itd itd itd . Odpowiednie warunki pozwalaja dostrzec to czego nigdy nie zobaczymy chociazby w hodowli na pustym szkle czy wlasnie w wodzie o innych parametrach niz genetycznie ryba jest przystosowana .
Jezeli chodzi o podmiany to jak to jest w akwarystyce , u jednego co tydzien a u kogos innego raz na miesiac , nie ma ani reguly , ani recepty . Noooo chyba ze jest sie wyznawca aquaavangardy i uwaza ze czlowiek potrafi sztucznie stworzyc idealny ekosystem , nawet lepszy niz natura .
Masz racje , przyznawanie sie do bledow ciezko przychodzi ( chyba kazdemu ) i konczy sie w naszym akwarystycznym swiatku najczesciej stwierdzeniem - " robie restart bo mi sie znudzilo , bo chce zaczac nowe wyzwanie itp " . Malo kto przyzna ze poszlo nie tak , ze nie ma sil juz walczyc z glonami czy padajacymi rybami . Coz taka natura czlowieka .
Pozdrawiam .
Siema 🤘
niepotrzebnie cokolwiek negujesz :) jedni podmieniają wodę inni nie, po co ten ból d. w którąkolwiek stronę, przecież to jest żenada i dziecinada. Hoduj ryby jak chcesz i przestań się użalać, że ktoś robi to inaczej. (w drugą stronę tak samo to działa). Chodzi przecież o to, żeby woda miała dobre i stabilne parametry, odpowiednie dla ryb lub rośni, a nie o to czy ją podmieniasz czy nie z filtrem zewnętrznym, wewnętrznym czy bez.
Nagralem to co widzisz po serii co najmniej 8 filmow w ciagu krotkiego czasu naszych kolegow na temat wyzszosci nie podmieniania wody , jaki to ma dobroczynny wplyw na zbiorniki , na ryby czy rosliny . Nikt natomiast nie mowi co sie wiaze z takim stylem prowadzenia akwarium . Wypowiedzialem sie , bolu tylka raczej nie mam . Po slynnym filmie ojca ryby o 22 letnim akwarium bez podmian, jego podlozu i filozofi jest conajmniej 100 filmow na angl. YT ktore omawiaja szerzej te rewelacjie . Niestety to juz sie pomija u nas .
Masz racje , nie istotne jest czy wode podmieniamy raz w tygodniu , raz na 3 miesiace czy wogole . Niestety przekaz jest inny - nie podmieniaj wody , nie potrzebujesz filtrow itd bo......... no wlasnie - bo Father fish tak mowi ?
postawilem sloik i sam sie przekonam jak zmieni sie woda nie ruszana przez pol roku a moze nawet rok .
@@AkwarystaNiedzielny Każde akwarium jest zbiornikiem zamkniętym więc rzecz ujmując realnie, zawsze podmienia się w nim wodę, bo przecież część wody paruje, więc trzeba dolać. (więc akwarium bez podmiany wody nie istnieje). im większa powierzchnia akwa i wyższa temperatura tym częstsze dolewanie (czyli podmiana). Do słoika też będziesz dolewał wodę, czyli będziesz ją wymieniał.
Jak słyszę argumenty typu "przecież w zbiornikach naturalnych nie ma filtrów" to myślę sobie, że jak już chcemy porównywać akwarium z naturalnymi zbiornikami to należałoby to robić ze zrozumieniem i odrobiną wiedzy. Pierwsza istotna sprawa jest taka, że akwarium jest zamkniętym systemem (bezodpływowym). Więc z tego typu zbiornikami naturalnymi należałoby porównywać. A co się dzieje w tego typu zbiornikach w naturze? Na przykład wikipedia opisuje to tak: pl.wikipedia.org/wiki/Harmoniczna_sukcesja_jezior. W skrócie w zbiornikach tego typu zachodzi proces eutrofizacji (czyli stopniowy wzrost żyzności zbiornika - stopniowy wzrost ilości składników nawozowych) co w konsekwencji prowadzi do zarastania zbiornika i zamiany w torfowisko i zaniku zbiornika. Koniec i kropka. A jeśli mowa o zbiornikach z naturalnym dopływem wody to właśnie akwaria z podmianami wody są ich odpowiednikiem
Takie zbiorniki bez odplywu to stawy wg mnie 😂 W jeziorach w mniejszym lub wiekszym stopniu mamy doplywy i odplywy przez jakies strumyki . Stawy tak jak napisales albo ulegaja wczesniej czy pozniej calkowitej degradacji albo sa przez czlowieka utrzymywane . Zreszta obieg wody w przyrodzie jest bardzo dobrze opisany i chyba kazdy wie ze ilosc wody na ziemi nie zmienila sie od zarania dziejow wiec musi sie oczyszczac tak samo chemicznie jak i fizycznie .
Moim zdaniem nie ma co z tym walczyć i się przejmować. Nie ma sensu robić z tego magazynu sensacji i rozrywki. Mi jest bliżej do tworzenia aquascapingu zbliżonego do japońskiej klasyki ale wiekszość akwarów z konkursu IPLAC robią na mnie wrażenie. Zgodnie z moimi miżliwościami finansowymi staram sie do nich zbliżyć. Oglądam czasem wspominanych tu yutuberów żeby wyrobić sobie zdanie ale wiekszość podejścia do akwarystyki mi nie pasuje, akwaria też mnie nie zachwycają więc ich olewam i się tym nie emocjonuje. Nie będę chciał nie będę ich słuchał.
A ten "konflikt" przypomina mi spór który ogród jest lepszy: cały kwitnący imitujący naturę z łąką kwietną a może nowoczesny pełny betonu i z wystrzyżonym trawnikiem. A ja pracuję w ogrodach japońskich z wyidealizowanym krajobrazem, głazami, formowanymi drzewami i nie mam zamiaru przekowywać kogokolwiek do ich wyższości nad innymi. Pozdrawiam
Wiesz to nie chodzi o walke a o zrozumienie . Prawda gdzies lezy napewno po srodku . Trzeba rozmawiac i na moje pytanie z konca filmu " Dlaczego mam nie podmieniac czesciowo wody ?" chcial bym dostac odpowiedz . Moze sam znajde ta odpowiedz 😀
@@AkwarystaNiedzielny z tego co usłyszałem to chyba tracisz najmocniejsze bakterie (muszą być specami od mikrobiologi). A piszę o konflikcie/walce bo temat elektryzuje ludzi bo głoszone poglądy są mocno stanowcze i negują wszystko inne dlatego budzą sprzeciw. Na wielu kanałach temat tej awangardy się pojawią.
Ja w swoim fachu mógłbym obiektywnie przyczepić sobie tabliczkę mistrz i uczyć ludzi ale tego nie robię bo nie mam dużego ego. Tak jak mój sensei mówię, jeśli przyjdzie ktoś i pokaże że można robić coś obiektywnie szybciej i lepiej to będę robił tak jak oni. Czekam na rozwój wypadków a na razie zrobilem podmiane na RO z mineralizatorem :) pozdrawiam
@@rafawodzicki929 a ja to taka bestia ze dopoki nie przekonam sie sam na wlasnym garbie to nie uwierze . Kiedys sprobuje takiego zbiornika .
@@AkwarystaNiedzielny jak patrzę na ich akwaria to ja nie mam zamiaru. Może ja mam "gnojak" w filtrze za to oni mają w akwarium :) . Może mają naturalnie, ale pod względem estetycznym dla mnie kicha. Może na hodowli to się sprawdza w salonie raczej nie. Nie neguje że bakterie są bardzo ważne w akwarystyce ale mogą w różny sposób zamieszkiwać akwarium. Tak jak w oczyszczalniach ścieków, można robić to na dużych powierzchniach osadami czynnymi itp. A można w dużo mniejszych objętościach stosować nowoczesne technologie z fitrami kaldnes i mieć takie same rezultaty albo i lepsze. Pozdrawiam
@@rafawodzicki929 no dokładnie. Jak zaczniemy tak patrzeć to wrócimy do jaskiń. Chociaż ja też nie jestem zwolennikiem np cudownych wkładów filtracyjnych ale żeby negować ich działanie odrazu ? Pozdrawiam .
Ciężko to się słucha
Przymusu nie ma żadnego. Pozdrawiam serdecznie.