Jiří Podolský, Rozpad času - Čas není, čím se zdá

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2022
  • 6. 11. 2021 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program
    Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s Ústavem teoretické fyziky MFF UK utf.mff.cuni.cz/ zorganizovala v listopadu 2021 popularizační akci s názvem "ŘÁD ČASU - Možná je čas ta největší záhada". Tato populárně naučná akce byla inspirována seminářem Filosofické problémy fyziky ÚTF MFF UK utf.mff.cuni.cz/seminare/filo..., knihou s názvem ŘÁD ČASU www.databazeknih.cz/knihy/rad... od předního světového teoretického fyzika Carla Rovelliho a v neposlední řadě také filmem Christophera Nolana s názvem TENET.
    Program sestával z:
    3. 11. 2021 Řád času: Tenet
    5. 11. 2021 Proti toku času aneb Fyzika Tenetu
    6. 11. 2021 Rozpad času - Čas není, čím se zdá
    Svět bez času - Cesta tam a zase zpátky
    7. 11. 2021 Červí díry a stroje času
    ROZPAD ČASU - ČAS NENÍ, ČÍM SE ZDÁ
    prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc.
    Ústav teoretické fyziky, Matematicko-fyzikální fakulta UK
    V přednášce shrneme a přiblížíme hlavní myšlenky první části fascinující knihy Řád času od Carla Rovelliho, předního teoretického fyzika, spolutvůrce smyčkové kvantové gravitace a vynikajícího autora knih o vědě. Čas si obvykle představujeme jako něco jednoduchého, všudypřítomného a univerzálního, co stále rovnoměrně plyne z minulosti do budoucnosti. Všechny vesmírné události jsou jím jednoznačně uspořádány, odehrávají se jedna za druhou, přičemž minulost je již neměnná, zatímco budoucnost dosud otevřená. Klíčové fyzikální teorie 20. století, především Einsteinova relativita, kvantová teorie a statistická fyzika, však jasně ukázaly, že toto vše je jenom mylná představa a iluze: fyzikální čas vůbec není unikátní, všude stejný a stejně plynoucí, dokonce není ani spojitý a na kvantové úrovni se úplně vytrácí.

ความคิดเห็น • 116

  • @ivanvaclavu5044
    @ivanvaclavu5044 ปีที่แล้ว +19

    Skvělá přednáška, díky!

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 ปีที่แล้ว +17

    Někdo kdysi řekl, že čas jsou peníze. Od té doby není na nic čas.

  • @JosefStepanek
    @JosefStepanek ปีที่แล้ว +11

    Start:

  • @durin6419
    @durin6419 ปีที่แล้ว +12

    Jiří je borec👍👍👍

  • @ludekvincent1472

    Máš čas?..Mám...A mohl bych jej vidět?

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 ปีที่แล้ว +3

    53:20

  • @wlkosan4063
    @wlkosan4063 ปีที่แล้ว +4

    děkuji převelice za přednášku, bohužel mohu shlédnout jen část, zbytek dokoukám snad někdy v budoucnu, ted nemám čas...:-)

  • @pavolgalik9764
    @pavolgalik9764 ปีที่แล้ว +3

    Představte si, že jste nesmrtelní a že žijete nekonečně dlouho. Jaká motivace by vás vedla k tomu, abyste zavedl čas? Vymyslel hodiny, jestli něco podobného k měření času?

  • @mireknovak8343

    podívejte se, s kterého bodu pozorujete kde je vaše nahoře, dole, vpravo vlevo, vepředu, vzadu, pokud nejste zrovna v k'omatu, tak zjistíte, že je to třetí oko. třetí oko má tři mody, minulost, budoucnost a přítomnost. ale pouze přítomnost je pravdou, nikoli relativitou.😂čas je vzdálenost mezi jednotlivými vlnami myšlenek. bez myšlenek budete mimo čas a prostor.😋

  • @miroru1
    @miroru1 ปีที่แล้ว +2

    Myslím si, že časovú asymetriu vnáša aj gravitácia. Keby čas šiel naopak, gravitácia by bola odpudivá. Pokiaľ viem, kvantová mechanika gravitáciu neobsahuje.

  • @jozefnovak7750

    Ďakujem! Skvelé!

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 ปีที่แล้ว +2

    Hned jsem objednal nejen tu citovanou knihu pana Rovelliho, ale hned 3 dostupné publikace od něj

  • @martinnovotny4187
    @martinnovotny4187 ปีที่แล้ว

    48:xx vzhledem k principu ekvivalence jdou hodiny v pohybující se vztažné soustavě pomaleji jen z pohledu pozorovatele z jiné soustavy. Navíc musí být jedno, kterým směrem se pohybuje (k nám nebo od nás). Což by bylo v rozporu s tím, že pokud se pohybuje směrem k nám, tak bychom pozorovali, že hodiny tam jdou rychleji (světlo přicházející z této soustavy bude posunuto do fialové oblasti).

  • @jzdstudio
    @jzdstudio ปีที่แล้ว +1

    Tak na to jsem zvědav, kolikrát jsem se hádal s učiteli, když jsem chodil pozdě, práce odevzdával pozdě, že čas je relativní. Třeba profesorka matematiky(asi absolventka matfisu:) mi tvrdila, že čas je jednou z nejpřesnějších/nejlépe definovanych veličin a ani náhodou nemůže jít o nějaké subjektivní vnímání času, natožpak že by byly jiné "časoprostory".

  • @miroslavcizmar9989

    Aký vzorec by mala mať rýchlosť plynutia času? Myslím si, že by to mala byť druhá mocnina času v menovateli. Frekvenčné zrýchlenie. 1/s^2

  • @VladoGonda
    @VladoGonda ปีที่แล้ว

    Na obrázku v čase

  • @martinnovotny4187
    @martinnovotny4187 ปีที่แล้ว

    Takže na začátku si Bůh hodil do whisky kostku ledu...

  • @doraddek2058
    @doraddek2058 ปีที่แล้ว +2

    Čas je dle mne jen krycí název pro vykreslování reality. Představme si počítačovou hru jejíž grafiku řídí grafická karta. V momentě kdy se na obrazovce musí vykreslovat příliš rychlý pohyb se začíná obraz setkat, zpomalovat, proto že to grafický procesor nezvládá. Stejně tak při zvyšující se rychlosti je kapacita vykreslování reality spotřebovávána na onen pohyb a již nezbývá tolik na vykreslení běžného provozu. Proto jsou objekty pohybující se jakoby zpomalené. Včetně vnímání samotného člověka v onom objektu. Naproti tomu pozorovatel zpomalen relativně není proto svého druha vidí zpomaleně. V momentě kdy ale ona vykonávají souběžný zrychlený pohyb jsou absolutně zpomalení oba, ale jejich vzájemné vnímání to nepozoruje protože se vnímají stejně rychle.... Souvisí to také s gravitací. Hmotnější objekty mají v prostoru nakumulovanou hmotu, tudíž je třeba obstarávat více objektů na vykreslování reality a tím pádem se tam lokálně jakoby zpomaluje čas.

  • @doraddek2058
    @doraddek2058 ปีที่แล้ว +2

    Neschopnost říci která je kdo generace neplyne z podstaty věci, ale díky tomu že nemáme dobře ani pevně definováno co to je generace. Pokud to definujeme pak dokážeme rozsoudit i tento problém.

  • @kotyzaano3082
    @kotyzaano3082 ปีที่แล้ว

    Ten,kdo pochopil východní nauky,tak mu je zcela jasné,že kde je gravitace silnější a kde jsme blíže hmotě nebo lépe řečeno,kde to více houstne,tak čas je pomalejší,protože nás Šiva-Prakrti stahuje více do svého světa,který je o hmotě a času.