Panie Marcinie! Wspaniały kanał. Jak tylko go odkryłem to obejrzałem wszystkie materiały. Super robota. Czekam niecierpliwie na więcej! Serdecznie pozdrawiam! Всего хорошего!
Panie Marcinie jestem zafascynowana Pana wiedzą i sposobem przekazu. Zawsze chciałam dowiedzieć się skąd wzięła się taka mentalność Rosjan. I chciałam poznać lepiej ich historie. Dzięki Panu mi się to udaje. Wielkie dziękuję.
@@civishyperboreum6853 Czym się skończyła polsko -- litewska okupacja Moskwy? Wybierz w YT hasło: " Polski car? Wielka smuta w pamięci historycznej Polaków i Rosjan. Prof. Grala " OLMA von Sankt Gallen
@@lookash3048 mi bardziej chodzi o taki ogólnikowy film z genezą konkretnych ludów
4 ปีที่แล้ว +41
Konkretnych, czyli w sumie których? Tu możnaby zrobić bardzo wiele odcinków - o islamie w Rosji, o Tatarach, o Buriatach, o szamanizmie, o podboju Syberii, albo taki ogólny przegląd sytuacji etnicznej.
27. sierpnia 1382. Moi Przodkowie ze strony tatarskiej też tam byli. Aż chciałoby się rzec; "Paliliśmy Moskwę, zanim stało się to modne" :) :D Fajnie byłoby nazwać jakiś model ukraińskiego drona atakującego Moskwę i podmoskiewskie zakłady przemysłowe imieniem Tochtamysza.
Gratuluję kanału. Świetnie się słucha. Wspaniała robota ! Aktywnie polecam znajomym. Ja przesłuchałem wszystko w 3 dni. Prosiłbym o więcej dłuższych materiałów. Moje ulubione to Lenin i wojna gangów. Gdyby pojawiło się też więcej wątków o trudnej historii polsko - rosyjskiej byłoby wspaniale.
3 ปีที่แล้ว
Dziękuję za dobre słowo. Też lubię te długie, ale wiadomo, to jest trudniejsze zdecydowanie;-)
O tym wulkanie Hyuayanaputina to nie słyszałem wcześniej, zabawna ciekawostka. Można powiedzieć, ze Polacy jako jedyni zajęli, (choć nie zdobyli zbrojnie) stolicę Rosji, jeśli oczywiście przyjąć, ze za czasów Dymitra Dońskiego Moskwa była jeszcze tylko jednym z ruskich księstw i nie była stolicą Rosji. Z tego co pamiętam z Dziejów Chanatu Krymskiego Leszka Podhoreckiego, to jeszcze w czasach późniejszych któryś z chanów krymskich o mało co nie zajął Moskwy. Za czasów Batorego zagon wojsk Krzysztofa Radziwiłła "Pioruna" przejechał przez połowę ówczesnej Rosji zmuszając Cara Iwana Groźnego do zamknięcia się za murami Kremla. A po Rewolucji Październikowej wojska estońskie o mały włos nie zajęły Piotrogrodu (ale już po przeniesieniu stolicy do Moskwy). Drobna uwaga do wojny polsko-moskiewskiej (1609-1613 - formalnie 1609-1634). W momencie wybuchu wojny Rzeczpospolita była w stanie wojny ze Szwecją (choć trwał rozejm). Wasyl Szujski zdecydował się na sojusz ze Szwecją, co z formalnego punktu widzenia wciągało Rosję do wojny z Polską po stronie Szwecji. Czyli de iure to Rosja wypowiedziała wojnę Rzeczpospolitej. Pod Kłuszynem zresztą połowę armii pobitej przez żółkiewskiego stanowili Szwedzi i zachodni najemnicy. Z tego co wiadomo z zapisków Żółkiewskiego (Początek i progres Wojny Moskiewskiej), Zygmunt III Waza potraktował sojusz Szwedzko-Moskiewski jako wygodny pretekst do wojny - uderzenia wyprzedzającego zanim wygaśnie (lub zostanie zerwany) rozejm ze Szwecją.
@@James-HQ Skończyli tak, ze teraz są w puli genetycznej Rosjan i dlatego tam jest inna, bardziej brutalna cywilizacja, co charakteryzuje właśnie Rosję. Taką właśnie opanowali Polacy.
Bardzo ciekawy materiał. Myślę że niesamowicie ciekawy mógłby być również materiał o podboju kosmosu przez związek radziecki. W powszechnym odczuciu Amerykanie byli tymi którym to się najlepiej udało, choć nie jest to do końca tak
4 ปีที่แล้ว
Gadałem kiedyś z Rosjaninem, który obsługiwał telemetrię radzieckich sond. Faktycznie oni mieli duże sukcesy. Najlepsza by tu była współpraca, bo w Rosji jest sporo mądrych ludzi, ale nie ma pieniędzy
A co z Litwinami? Co prawda Moskwa poddała się Wielkiemu Księciu, który stał z wojskiem by oblegać miasto. Moskwiczanie się poddali, ale Wielki Książę strzaskał kopię o mury miasta, symbolicznie potwierdzając fakt zdobycia orężnie... :-) Jak zwykle świetny film, dziękuję! :-)
Dynastia Romanowów nie przetrwała 300 lat. Główna linia dynastii Romanowów wygasła w roku 1730. A od 1762 carami byli przedstawiciele młodszej linii niemieckiej dynastii Oldenburgów, którzy tylko tytuowali się Romanowami, aby zachować wrażenie ciągłąści.
4 ปีที่แล้ว +1
Oczywiście, było tak jak mówisz, ale to nie przeszkadzało im świętować 300 lecia domu Romanowów i czuć się kontynuatorami tej dynastii. To w gruncie rzeczy jest mocno uznaniowa i formalna kwestia. Nie możemy mieć pojęcia, czy w któryś momencie nie doszło choćby do małżeńskiej zdrady, która w sensie genetycznym oznaczała zmianę dynastii, ale formalnie nie zmieniała wiele. Tam jednak uznano arbitralnie, że krwi romanowów wystarczy, żeby formalnie uznać ciągłość dynastii.
@ w oczach swych poddanych na pewno lepiej być kolejnym swoim cesarzem czyli kolejnym Romanowem, a nie formalnie nowym cesarzem z niemieckiego rodu Holstein-Gottorp. Ciekawie jest też w Wielkiej Brytanii, gdzie dynastia nazywa się Windsor to formalnie następca tronu książę Karol również wywodzi się z dynastii Oldenburgów, a obecna królowa ze znanej w Polsce dynastii Wettynów.
4 ปีที่แล้ว +2
@@gordoniusz dokładnie tak, jak piszesz;-) to miało znaczenie dla legitymizacji władzy, więc robili różne fikołki, żeby udowodnić, że mają prawo rządzić. A że samo prawo danej dynastii do rządzenia było czymś co istniało tylko dlatego, że ludzie w to wierzyli, to w ostatecznym rozrachunku geny nie były tu najistotniejsze. Dziękuję za cenny komentarz
Zawsze mnie zastanawiało jak Rosja tak szybko się odbudowała po wielkiej smucie, natomiast dla Rzeczpospolitej potop szwedzki miał być druzgocący. Na ile te polskie tłumaczenia nie są próbą przerzucenia odpowiedzialności za kiepską organizację państwa na czynniki zewnętrzne.
4 ปีที่แล้ว +3
To jest pytanie, które trzeba by zadać naprawdę dobremu historykowi, znającemu się na tej epoce;-)
Ogólnie to jeszcze były bunty Kozackie, wojna z Moskwą oraz wojny z Turcją. To tego dochodzą spory wewnętrzne. Działo się bardzo wiele w XVll wieku co ostatecznie osłabiło Rzeczpospolitą na tyle, że niebyła już w stanie się podnieść, skorzystały z tej okazji Prusy i Austria oraz Rosja. Zwłaszcza Prusy , które uniezależniły się od Polski i mocno zmilitaryzowały.
Rosja stała się potęgą tak ja i USA z chwilą gdy zakończyła podbój swojego,,dzikiego zachodu,,czyli syberię w latach 1581-1697. Poprzez podbój tych ziem dostąpiła niekończącego się źródła finansowania swoich dalszych podbojów politycznych poprzez łapówki jak i militarnych. A więc mieli to czego Polsce ciągle brakowało czyli fundusze na zbrojenia. Najpierw była to kasa z handlu futrami poprzez złoto i współcześnie na nośnikach energii kończąc. W Rzeczpospolitej jak pamiętamy kasa królewska ciągle świeciła pustkami a magnateria nie bardzo była skora ponosić koszt modernizacji państwa,.
Rosja stała się potęga tak jak i USA z chwilą gdy zakończyła podbój swojego,, dzikiego zachodu,, czyli Syberię. Dokonała tego w latach 1581-1697. Poprzez podbój Syberii Rosjanie uzyskali niekończące się środki na finansowanie swojego państwa . Na początku były to pieniądze za futra poprzez złoto a dziś na nośnikach energii kończąc. Państw których nie udawało podbić militarne po prostu sobie kupowano przekupując opcje Rosji wygodną . Mieli to czego Polsce ciągle brakowało a więc pieniądze które zbudowały imperium
Odrodziła się i mogła się ciągle odbudowywać bo miała z czego to robić W Polsce natomiast ciągle skarbiec królewski świecił pustkami. Rosja tak jak USA z chwilą gdy podbiła swój ,,dziki zachód ,,czyli Syberię w latach 1581-1697, mogła korzystając z zasobów które tam się znajdowały zacząć budować imperium. Na początku były to futra później złoto i na nośnikach energii we współczesności kończąc.Rzeczpospolita nigdy nie miała możliwości stać się ,, wielką,, bo nie było z czego i kim tego zrobić.
Drogi Marcinie. Poniewaz tematy zwiazane z historia Rosji zawsze mnie interesowaly, wiec zostalem z przyjemnonscia wielka twoim stalym odbiorca !!!! Pozdrawiam serdecznie. A co do zdobycia Moskwy przez wojska polskie, no coz, my Polacy zesmy w Moskiw BYLI .... ale czy zesmy ja ZDObyli ?? No wlasnie :o)) Siemka, narka i do ZOO .... Interesujacym tematem pewnie bedzie, jakim kosztem, w jaki sposob i jak dlugo to trwalo, Ksiestwo Moskiewskie doszlo do totalitaryzmu i opanowania pozostalych czesci Rusi pod swoj but !!!! Czy to bylo cos w rodzaju rodzenia sie potegi wczesnego Rzymu posrod okolicznych plemion ??
Fajny film. Dobrze że o tym powiedziałeś, nie lubię ludzi którzy tylko łażą i gadają na okrągło że tylko Polacy zdobyli Moskwę
4 ปีที่แล้ว +17
No właśnie często to słyszę. I to fakt , polskie wojska okupowały Moskwę. Warto jednak znać szerszy kontekst. Na przykład to, że wykorzystaliśmy słabość sąsiada, podczas gdy Napoleon atakował, kiedy Rosją była znacznie większym i silniejszym krajem. Swoją drogą, nie bardzo rozumiem dumy z dokonań wojennych. Jak mówił Yoda, wojna nikogo wielkim nie czyni. Zamiast tego szczerze współczuję każdemu, kto miał nieszczęście w jakiej kolwiek roli brać w wojnie udział
@ Wykorzystanie słabości przeciwnika świadczy o sprawnej polityce. Taki Adolf np. podbijał kolejne państwa właśnie z powodu ich słabości (fikcyjne sojusze były częścią tej układanki).
@@swietymikolajbb I tego Polacy nie rozumieja, a tylko winia innych za niehonorowe postepowanie. A jak wiemy, slabeuszy poprostu wykasza sie. Tak bylo od zawsze i szczegolnie obecnie. Ale Polacy naiwnie uwierzyli w honorowy, uczciwy swiat.
6:17 - I ta komisja stwierdziła, że była taka mgła, iż młody carewicz potknął się, wydygał łbem w brzozę jak dzik w sosnę, i tak 7 razy z rzędu, a to mogło go zabić.
Polacy nie zdobywali Moskwy, a zostali przez mieszkańców Moskwy wpuszczeniu za jej mury. To jest fundamentalna różnica i większy sukces niż w przypadku zdobywania.
Może spróbujesz omówić pojęcie "ruskiego miru" i jak to wpływa na postrzegania świata przez Rosjan czy sam kreml. Bo mam nie odparte wrażenie że im bardziej jakiś kraj jest postrzegany jako bliski kulturowo/etnicznie/religijno, tym bardziej dążą do jego podporządkowania. Co często przekłada się na 100% odwrotny skutek. Przykłady Ukraina i Białoruś.
Fajnie się słucha, jak zawsze, choć akurat dla mnie, jako historyka, nie był to aż tak odkrywczy odcinek. Drobna uwaga - Władysław IV może i był dobrym katolikiem, ale wówczas był młokosem, a o jego ewentualnej konwersji decydował jego ojciec. Drobne pytanie - A jak ok. 7 minuty mówisz o wczesnych przymrozkach, to miesiąc jest według juliańskiego czy naszego kalendarza? Pozdrawiam i czekam na kolejny film ;)
4 ปีที่แล้ว
Dzięki piękne za uwagę! Raczej według juliańskiego, bo tak miały podawać ichniejsze źródła
@ próbowałem 1wszej części ale odepchnęła; mimo to mam zamiar spróbować P2 ze względu na klimat, bo gameplayowo (ciężkie wybory, mało swobody czasowej) nie moje klimaty :x
4 ปีที่แล้ว +1
Rozumiem, jedynkę widziałem na gameplayach, wygląda bardzo siermiężnie. Też trzeba brać pod uwagę, że gusta są różne i może Ci się nie spodobać;-)
Nie no to jest mit, wcześniej na bardzo długo Rosję zajęli Mongołowie, Napoleonowi też się udało tylko że Moskwę spalono. Mongołowie byli mocni zaledwie 100 lat później wszystko stracili przegrywając dosłownie z każdym krajem, wynikało to z tego że kraje nauczyły się technik walki nomadów. Walki podjazdowej, zaczęli budować więcej zamków, pojawiły się kusze które potrafiły z miejsca wyeliminować jeźdzca. Jest bardzo słynna bitwa w której Rosjanie wygrali w średniowieczu właśnie z Mongołami miało to miejsce w tym samym czasie kiedy Polska i Litwa walczyła z Teutonami. Oczywiście sporo czasu zajęło pokonanie w całości tatarów.
Syn Władysława IV miał wówczas jakieś 14 lat i nasz król zdawał sobie sprawę, ze królewicz byłby marionetka w rękach bojarów, a ponadto, to, o czym Pan wspomniał, był katolikiem i poddani nigdy by go nie zaakceptowali. Odmowa carskiej korony, wg mnie, w pełni uzasadniona.
bitwa na Kulikowym Polu i bestialska "Oprycznina" Ivana Groznego to raczej powinno być nie tylko Rosjaninowi ale i każdemu Polakowi znane z lekcji historii, stary jestem a dobrze pamiętam, ale rozumie że nie każdy ma dobrą pamięć
wschodniosłowiański skaramuhy? przecież to Scaramouche z Francji:) poza tą uwagą świetny film!
4 ปีที่แล้ว +2
Skomorochi (скоморохи) to nazwa funkcjonująca na tamtych ziemiach. Rosyjska Wikipedia podaje, że to słowo ma wspólny indoeuropejski korzeń z włoskim scaramuccia i francuskim scaramouche. Ciekawostką, kiedyś przyzwoicie mówiłem po francusku, ale zapomniałem ;-)
Ciekawy temat, zawsze jak ciebie słucham to zdaje sobie sprawę jak bardzo mały ułamek historii znam.
4 ปีที่แล้ว +2
Nie martw się, ja też;-) Same wydarzenia 1601-1612 w Rosji to jest ocean, którego badaniu dałoby się poświęcić całe życie, a historii mamy parę tysięcy lat i całą Ziemię.
Dokładniej-Polacy ako jedyni zdobyli stolicę Rosji nie spalona. Ale gdyby zamiast jednoznacznego podboju zawiazali Unia z Rosją, zjednujac ludność np żywnością z pl i Europy w zamian za np. pracę rzemieślnicza . Wtedy byłaby Rzeczpospolita niekwestionowanym najsilniejszym supermocarstwem.
Tak czytając o potknięciu się na nóż. Niektóre dzieci potrafią jeść same, być może mógł biec z nożem (odejść od stołu) potknąć się i nadziać. Dlatego rodzice nie pozwalają swoim dzieciom biegać z widelcem/nożem.
3 ปีที่แล้ว
Różne wypadki się zdarzają. Po tylu wiekach prawdy nie dojdziemy
1. Lekcewazący ton w odniesieniu do świeta Rosjan jest nieuzasadniony. Data ta doskonale pasuje na swieto Jednosci - symbolizuje ona jednosc narodu, który moze i popełnia błedy, a nawet zdrady oddzielnych ludzi, dokonuje niewlasciwych wyborów, ale ostatecznie potrafi zebrać siły, zjednoczyc sie , równiez w sensie społecznym - mieszczanin Minin i ksiaze Pozarski, i mimo wielu trudnosci, wyrzeczeń, pokonać wroga i stworzyc podstawy przyszłych sukcesów. Że tymi wrogami bylismy my, to przypadek. Nalezy zauwazyc , że Rosja (Moskwa) były zagrozona na skutek agresji wielu państw - Tatarzy, Polacy i Litwini, Szwedzi , Francuzi, Niemcy. I w przypadku wojny z nami pojawiła sie taka zgrabna data. Pewnie mogliby przyjać daty np. bitwy pod Połtawa, Borodino i inne, ale nie bylo w tych datach zbiegu tylu symbolicznych, waznych fatów. 2. Warto zauwazyc , ze nasze Świeto Niepodległości 11 listopada, to data umowna (patrz WIKI) . W ten dzień w 1918 r. Piłsudski przejął władze od Rady Regencyjnej. To rzeczywiście ważne wydarzenie, ale jedno z wielu. Ciekawe, że swieto , mozna powiedzieć z nadania piłsudczyków , jest pretekstem do akcji sił o rodowodzie endeckim.
W filmie było o mongołach, tatarach, dymitriadach i Napoleonie czyli treściwy interesujący i dobrze zrealizowany. Jak go obejrzałem to mnie naszło na zgłębienie tematu. Taka mała prośba na następne odcinki. Czy mógłbyś podawać pozycje książek, publikacji i artykułów jakie wykorzystujesz do reserczu przed filmem ? Oglądając Twoje gościnne wystąpienie w filmie na Tvgry wpadłem na pomysł tematyki odcinka. Oto propozycja : Przekrojowe ujęcie kultury stepowej w Rosji jak i stanach Azji typu Kazachstan Tadżkistan i inne w czasach dawnych i dzisiejszych oraz jaki wpływ miała na tą kulturę chrystianizacja przez prawosławnych popów. Miałem jeszcze zaproponować omówienie szamanizmu w Rosji, ale widziałem,że jeden z komentujących mnie uprzedził :) Bardzo dobra robota. Trzymaj tak dalej P.S Czytałem już wcześniej o Dymitriadach i miło było sobie przypomnieć :)
4 ปีที่แล้ว
Postaram się, już kiedyś ktoś prosił, żeby pisać takie rzeczy;-) Fakt jest też taki, że taki research trwa z grubsza tydzień i jest prowadzony często po partyzancku: 20 minut przed snem, 30 minut w tramwaju, grając wieczorem 40 minut słuchania reportażu na YT:-) Przy czym 99 procent tych materiałów jest po rosyjsku. Na przykład do tego odcinka nie wykorzystałem żadnego polskiego źródła. Dlatego wychodzę z założenia, że dla większości to i tak będzie bezużyteczne, ale to może być błędne założenie;-)
@ Jakieś artykuły można w translatora wrzucić i poczytam :) Dzięki jeszcze raz za to, co robisz. Coraz częściej zastanawiam się nad kupieniem Twojej książki. Może na zakończenie pierwszego semestru w grudniu sobie zamówie. Jako nagroda za dobrze wykonaną prace. Pozdrawiam z okolic Łodź
4 ปีที่แล้ว
Eee, czy ja wiem, są lepsze;-) A skąd? Mam rodzinę w Parzęczewie;-)
Obejrzałem twój film z uwagą. Kompletnie zlekceważyłeś fakt obecności polskiej załogi w Moskwie, tak jakby był to epizod i to w dodatku jeden z wielu. ( Gdybając: co by było gdyby polska załoga nie wycofała się z Moskwy ale wzmocniona, ustanowiła polskie rządy na wieki?) Ówczesna Polska nie wykorzystała tego osiągnięcia w należyty sposób, co nie umniejsza znaczenia tego faktu zwłaszcza, że był to czas znaczący dla przyszłego formowania się państwowości, mającej żywotne interesy w osłabianiu siły Rzeczpospolitej. A zatem, mówiąc kolokwialnie, ówczesna Rzeczpospolita trzymała moskali za ryj... krótko i bez pomysłu na przyszłość, a szkoda... zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wydarzeń...
2 ปีที่แล้ว
No posiedzieli chwilę w małej liczbie i z małym wpływem na otoczenie
Bardzo ciekawy materiał, jeśli poruszył Pan tematykę Moskwy to jestem ciekaw czy pojawi się materiał odnośnie grudnia 1941 kiedy to naziści doszli 20 kilometrów pod miasto?
3 ปีที่แล้ว
Powiem tak, to są ciekawe rzeczy, ale bardzo dobrze znane i nie wiem, czy jest sens to powtarzać
@ Cóż przyznam, że bardzo interesowałem się tym tematem i nie znalazłem wielu dużych Polskich produkcji na ten temat, jak już to coś pokroju 50 minutowych filmów dokumentalnych wyświetlanych w TV, których tylko niewielki fragment jest poświęcony samej Moskwie, poza tym w podręcznikach do historii z jakimi miałem styczność, opisane są głównie bitwy o Stalingrad czy Leningrad. Więc jak dla mnie odcinek o bitwie o Moskwę ma sens, ale oczywiście nie zmuszam, jest wiele innych ciekawych Rosyjskich historii.
3 ปีที่แล้ว
@@Director2049 tak mówisz? Może mam inną perspektywę, bo głównie czytam i oglądam po rosyjsku
@ Ja raczej oglądam angielskie produkcje i materiał w którym jest sporo ciekawych nagrań z 1941 to film apokalipsa 2WŚ cz. 3 "Szok", i mogę jeszcze polecić materiał Marka Felton'a "At the gates of Moscow"
@ Witam ponownie Panie Marcinie, to ja Kacper animations tylko na innym koncie, ponieważ tak sobie ostatnio myślałem nad tą Moskwą i postanowiłem, założyć własny kanał historyczny, i z racji tego, że front wschodni mnie dosyć mocno fascynuje to będzie na ten temat trochę materiałów, więc jeśli Pana zainteresowałem to zachęcam do zaglądnięcia na mój kanał.
Moskwa, była częścią Złotej Ordy, a nawet stolicą. Natomiast termin Ruś i Rusini jest zarezerwowana dla Białorusi i Ukrainy, natomiast ówczesna Rosja ówcześnie była nazywana Księstwem Moskiewskim, a potem Państwem lub Carstwem Moskiewskim. Dopiero Piotr I wrowadził nazwę Rosja i Imperium Rosyjskie
@@tomek1862 Prawda Rus i Rusowie to nazwa ludu normańskiego, który przybył na terany Ukrainy i Białorusi. Najprawdopodobniej to od niej pochodzi nazwa Ruś i Rusini. Z tym, że Rusinami nigdy nie nazywano Rosjan. A nazwa Ruś była już wcześniej używana niż XIX wieku.
Moskwa została zdobyta 4 razy. Pierwszy przez Mongołów, ale to "prehistoria", drugi przez Polaków, a następnie przez Francuzów i Niemców, którzy jednak nie zdołali jej zabezpieczyć. Również przed obejrzeniem.
@ Chętnie sięgnął bym po lekturę nt. Poczatków Rusi Kijowskiej, Białej Rusi - tego co działo się na terenach dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, Litwy od IX wieku. Temat szeroki, wiec zdaje sobie sprawę że jedną pozycją tego nie załatwimy, dlatego pytam co byś mógł polecić.
Polecam książkę pt.: " MOSKWA W RĘKACH POLAKÓW " Wydawnictwo PLATAN Wybierz w Google hasła: " KRWAWE RZĄDY POLAKÓW W OKUPOWANEJ MOSKWIE " " DYMITRIADY -- POLSKIE AWANTURY NA MOSKIEWSKIEJ ZIEMI " " SMUTA Z POLSKIEJ PERSPEKTYWY " OLMA von Sankt Gallen
Marcinie pyt. czy powiedzenie " ale szuja ,a to szuja " wzięło się od Szujskich ?hej.
4 ปีที่แล้ว +2
Dzień dobry, Raczej nie, internetu podają inną etymologię nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/SZUJA__czyli_lewus,cltt,S Nazwisko Szujscy ma pochodzić z kolei od miasta Szuja
Polacy nie zdobyli Moskwy, tylko do niej weszli, praktycznie na zaproszenie bojarów moskiewskich, ktorzy chcieli by polski król został carem. Jednakowoż car musi być prawosławny, a na to król zgody nie dał. Tak samo wyszliśmy z Moskwy zbrojno i konno, Moskale nie potrafili zdobyć miasta, więc próbowali naszych zagłodzić. Po negocjacjach Polacy wyszli z miasta z bronią.
Myślę że każdy kto ma odrobinkę wiedzy historycznej wie.... że do Moskwy byliśmy zaproszeni i nic nie musieliśmy zdobywać :)) Pozdrawiam
4 ปีที่แล้ว +4
Obawiam się, że duża część czerpie wiedzę historyczną z obrazków w internecie, dlatego przyda się opowiedzieć coś szerzej. Jednocześnie oczywiście nie mówię tu niczego odkrywczego dla ludzi, którzy znają temat.
@ Tak prawda :) w zalewie głupoty w internecie oraz wykorzystywania historii do robienia polityki to taki film też jest potrzebny. W historii trzeba nazywać rzeczy po imieniu, inaczej tworzy się propagandę a to już nie historia :)
Marcin,
Masz wiedze, osobowoac i dar narracji. Twoje programy to uczty historyczne. Gratuluje i pozdrawiam. Zajrze na patronite .👍
Panie Marcinie! Wspaniały kanał. Jak tylko go odkryłem to obejrzałem wszystkie materiały. Super robota. Czekam niecierpliwie na więcej! Serdecznie pozdrawiam! Всего хорошего!
Dziękuję pięknie
Ah 24 minuty.. cudowne. Bardzo dobry ( jak zwykle zresztą) i merytoryczny materiał. Widać, że masz rozległą wiedzę na temat Rosji i jej historii (:
Pięć lat na filologii;-) no i dużo czytania, zwłaszcza bezpośrednio przed odcinkiem;-ap
@@dzikibill2652 ;-D
Panie Marcinie jestem zafascynowana Pana wiedzą i sposobem przekazu. Zawsze chciałam dowiedzieć się skąd wzięła się taka mentalność Rosjan. I chciałam poznać lepiej ich historie. Dzięki Panu mi się to udaje. Wielkie dziękuję.
Myślę że brak oblężenia niczego naszemu zwycięstwu nie ujmuje. Swoją drogą uwielbiam te dłuższe odcinki o historii rusi. Chylę czoła.
Oblężeniem Moskwy była w pewnym sensie bitwa pod Kłuszynem. Po niej Rosjanie się poddali i wypuścili Polaków do Moskwy.
To już nir Ruś była tylko Moskowia.
@@civishyperboreum6853
Czym się skończyła polsko -- litewska okupacja Moskwy?
Wybierz w YT hasło:
" Polski car? Wielka smuta w pamięci historycznej Polaków i Rosjan. Prof. Grala "
OLMA von Sankt Gallen
Dzięki bardzo. Bardzo dobry historyczny wykład. Sława!
Bardzo ciekawie, syntetycznie i jednocześnie plastycznie Pan opowiada. Dzięki.
Świetnie się słucha te wieści bardzo ciekawe wiadomości dzięki za taką ilość faktów Ryszard Kulesza
Fajny materiał historyczny dużo się dowiedziałam! Dzięki! 🥀
Cholera, świetnie się Ciebie słucha. Bardzo profesjonalne materiały. Pozdrawiam
Dziękuję pięknie, świetnie się do Was mówi
Doskonała niespodzianka na koniec dnia. Wracam z pracy a tam nowy film. Lajk i ogladam!
Dziękuję!
Znowu dłuższy odcinek - doskonale!
Chciałem zgodnie z ankietą, żeby miał 15-20 minut, ale wyszedł dłuższy niż to;-)
Smutna historia, ale pouczająca.Dziękuję za ciekawą prezentację.
Zrobiłbyś może film o mniejszościach etnicznych w Rosji?
Każdej oddzielnie, będzie ze 300 filmów.
@@lookash3048 mi bardziej chodzi o taki ogólnikowy film z genezą konkretnych ludów
Konkretnych, czyli w sumie których? Tu możnaby zrobić bardzo wiele odcinków - o islamie w Rosji, o Tatarach, o Buriatach, o szamanizmie, o podboju Syberii, albo taki ogólny przegląd sytuacji etnicznej.
@ ja to bym sobie posłuchał o Tatarach i Ugrofinach co nieco, ale pomysł z podbojem syberii również świetny
Myślę, że ciekawym zagadnieniem byłby Birobidżan i projekt Stalina z nim związany
27. sierpnia 1382. Moi Przodkowie ze strony tatarskiej też tam byli.
Aż chciałoby się rzec; "Paliliśmy Moskwę, zanim stało się to modne" :) :D
Fajnie byłoby nazwać jakiś model ukraińskiego drona atakującego Moskwę i podmoskiewskie zakłady przemysłowe imieniem Tochtamysza.
Jest sobota, zamiast sprzątać dom oglądam program p.Marcina. Ech.
historia pokazuje , że zawsze mamy szanse ale nie potrafimy jej wykorzystać
Dziekuje za edukacje! Slucham z wielkim zaciekawieniem.
Ja dziękuję pięknie
Jak zwykle, ciekawie i świetnie się ogląda
Dziękuję za dobre slowo
Dymitr potknął się na nóż... tylko dlaczego aż 33 razy? Jak pech to pech...
Ważne to wstawać po każdym upadku. Widać było ślisko
W Rosji wszystko jest możliwe.
Liczba zadanych ciosów nożem to czysty przypadek i zwykły zbieg okoliczności.... pewnie :) A kogo to obchodziło ile razy... potknął się i już
@@Pilt_1
Przy skórce od banana - wszystkie opcje otwarte...
Gratuluję kanału. Świetnie się słucha. Wspaniała robota ! Aktywnie polecam znajomym. Ja przesłuchałem wszystko w 3 dni. Prosiłbym o więcej dłuższych materiałów. Moje ulubione to Lenin i wojna gangów. Gdyby pojawiło się też więcej wątków o trudnej historii polsko - rosyjskiej byłoby wspaniale.
Dziękuję za dobre słowo. Też lubię te długie, ale wiadomo, to jest trudniejsze zdecydowanie;-)
O tym wulkanie Hyuayanaputina to nie słyszałem wcześniej, zabawna ciekawostka. Można powiedzieć, ze Polacy jako jedyni zajęli, (choć nie zdobyli zbrojnie) stolicę Rosji, jeśli oczywiście przyjąć, ze za czasów Dymitra Dońskiego Moskwa była jeszcze tylko jednym z ruskich księstw i nie była stolicą Rosji. Z tego co pamiętam z Dziejów Chanatu Krymskiego Leszka Podhoreckiego, to jeszcze w czasach późniejszych któryś z chanów krymskich o mało co nie zajął Moskwy. Za czasów Batorego zagon wojsk Krzysztofa Radziwiłła "Pioruna" przejechał przez połowę ówczesnej Rosji zmuszając Cara Iwana Groźnego do zamknięcia się za murami Kremla. A po Rewolucji Październikowej wojska estońskie o mały włos nie zajęły Piotrogrodu (ale już po przeniesieniu stolicy do Moskwy). Drobna uwaga do wojny polsko-moskiewskiej (1609-1613 - formalnie 1609-1634). W momencie wybuchu wojny Rzeczpospolita była w stanie wojny ze Szwecją (choć trwał rozejm). Wasyl Szujski zdecydował się na sojusz ze Szwecją, co z formalnego punktu widzenia wciągało Rosję do wojny z Polską po stronie Szwecji. Czyli de iure to Rosja wypowiedziała wojnę Rzeczpospolitej. Pod Kłuszynem zresztą połowę armii pobitej przez żółkiewskiego stanowili Szwedzi i zachodni najemnicy. Z tego co wiadomo z zapisków Żółkiewskiego (Początek i progres Wojny Moskiewskiej), Zygmunt III Waza potraktował sojusz Szwedzko-Moskiewski jako wygodny pretekst do wojny - uderzenia wyprzedzającego zanim wygaśnie (lub zostanie zerwany) rozejm ze Szwecją.
świetny materiał! Wiecej takich długich
Staram się. Trochę to zawsze jest na zasadzie - jak wyjdzie, ale ostatnio częściej wychodzi przynajmniej 15+;-)
Dzięki za fajny materiał.
😁
Nieszczęśliwy wypadek, upadł na nóż :)
Tatarzy wielokrotnie zdobyli i spalili Moskwę 1223, 1237, 1238, 1293,
1382, 1571
@@James-HQ Skończyli tak, ze teraz są w puli genetycznej Rosjan i dlatego tam jest inna, bardziej brutalna cywilizacja, co charakteryzuje właśnie Rosję. Taką właśnie opanowali Polacy.
A czy to chodzi przypadkiem o to, ze Polacy jako jedyni zdobyli Moskwe jako stolice samodzielnej Rosji (w 1812 stolica byl Petersburg).
Jednakże wczrsniej stolicę Rusi Suzdalskiej Moskwę zdobyli Tatarzy.
Bardzo ciekawy materiał. Myślę że niesamowicie ciekawy mógłby być również materiał o podboju kosmosu przez związek radziecki. W powszechnym odczuciu Amerykanie byli tymi którym to się najlepiej udało, choć nie jest to do końca tak
Gadałem kiedyś z Rosjaninem, który obsługiwał telemetrię radzieckich sond. Faktycznie oni mieli duże sukcesy. Najlepsza by tu była współpraca, bo w Rosji jest sporo mądrych ludzi, ale nie ma pieniędzy
Dimitriady to jedna z najciekawszych momentów historii rosji. Ogolnie wielka smuta
A co z Litwinami? Co prawda Moskwa poddała się Wielkiemu Księciu, który stał z wojskiem by oblegać miasto. Moskwiczanie się poddali, ale Wielki Książę strzaskał kopię o mury miasta, symbolicznie potwierdzając fakt zdobycia orężnie... :-) Jak zwykle świetny film, dziękuję! :-)
Amazing 👏 explanation Sir. All the best 👌
Dynastia Romanowów nie przetrwała 300 lat. Główna linia dynastii Romanowów wygasła w roku 1730. A od 1762 carami byli przedstawiciele młodszej linii niemieckiej dynastii Oldenburgów, którzy tylko tytuowali się Romanowami, aby zachować wrażenie ciągłąści.
Oczywiście, było tak jak mówisz, ale to nie przeszkadzało im świętować 300 lecia domu Romanowów i czuć się kontynuatorami tej dynastii. To w gruncie rzeczy jest mocno uznaniowa i formalna kwestia. Nie możemy mieć pojęcia, czy w któryś momencie nie doszło choćby do małżeńskiej zdrady, która w sensie genetycznym oznaczała zmianę dynastii, ale formalnie nie zmieniała wiele. Tam jednak uznano arbitralnie, że krwi romanowów wystarczy, żeby formalnie uznać ciągłość dynastii.
@ w oczach swych poddanych na pewno lepiej być kolejnym swoim cesarzem czyli kolejnym Romanowem, a nie formalnie nowym cesarzem z niemieckiego rodu Holstein-Gottorp. Ciekawie jest też w Wielkiej Brytanii, gdzie dynastia nazywa się Windsor to formalnie następca tronu książę Karol również wywodzi się z dynastii Oldenburgów, a obecna królowa ze znanej w Polsce dynastii Wettynów.
@@gordoniusz dokładnie tak, jak piszesz;-) to miało znaczenie dla legitymizacji władzy, więc robili różne fikołki, żeby udowodnić, że mają prawo rządzić. A że samo prawo danej dynastii do rządzenia było czymś co istniało tylko dlatego, że ludzie w to wierzyli, to w ostatecznym rozrachunku geny nie były tu najistotniejsze.
Dziękuję za cenny komentarz
Zawsze mnie zastanawiało jak Rosja tak szybko się odbudowała po wielkiej smucie, natomiast dla Rzeczpospolitej potop szwedzki miał być druzgocący. Na ile te polskie tłumaczenia nie są próbą przerzucenia odpowiedzialności za kiepską organizację państwa na czynniki zewnętrzne.
To jest pytanie, które trzeba by zadać naprawdę dobremu historykowi, znającemu się na tej epoce;-)
Ogólnie to jeszcze były bunty Kozackie, wojna z Moskwą oraz wojny z Turcją. To tego dochodzą spory wewnętrzne. Działo się bardzo wiele w XVll wieku co ostatecznie osłabiło Rzeczpospolitą na tyle, że niebyła już w stanie się podnieść, skorzystały z tej okazji Prusy i Austria oraz Rosja. Zwłaszcza Prusy , które uniezależniły się od Polski i mocno zmilitaryzowały.
Rosja stała się potęgą tak ja i USA z chwilą gdy zakończyła podbój swojego,,dzikiego zachodu,,czyli syberię w latach 1581-1697. Poprzez podbój tych ziem dostąpiła niekończącego się źródła finansowania swoich dalszych podbojów politycznych poprzez łapówki jak i militarnych. A więc mieli to czego Polsce ciągle brakowało czyli fundusze na zbrojenia. Najpierw była to kasa z handlu futrami poprzez złoto i współcześnie na nośnikach energii kończąc. W Rzeczpospolitej jak pamiętamy kasa królewska ciągle świeciła pustkami a magnateria nie bardzo była skora ponosić koszt modernizacji państwa,.
Rosja stała się potęga tak jak i USA z chwilą gdy zakończyła podbój swojego,, dzikiego zachodu,, czyli Syberię. Dokonała tego w latach 1581-1697. Poprzez podbój Syberii Rosjanie uzyskali niekończące się środki na finansowanie swojego państwa . Na początku były to pieniądze za futra poprzez złoto a dziś na nośnikach energii kończąc. Państw których nie udawało podbić militarne po prostu sobie kupowano przekupując opcje Rosji wygodną . Mieli to czego Polsce ciągle brakowało a więc pieniądze które zbudowały imperium
Odrodziła się i mogła się ciągle odbudowywać bo miała z czego to robić W Polsce natomiast ciągle skarbiec królewski świecił pustkami. Rosja tak jak USA z chwilą gdy podbiła swój ,,dziki zachód ,,czyli Syberię w latach 1581-1697, mogła korzystając z zasobów które tam się znajdowały zacząć budować imperium. Na początku były to futra później złoto i na nośnikach energii we współczesności kończąc.Rzeczpospolita nigdy nie miała możliwości stać się ,, wielką,, bo nie było z czego i kim tego zrobić.
Może ciekawym pomysłem byłby odcinek o podobieństwach między Stalinem i Iwanem Groźnym ?
Drogi Marcinie. Poniewaz tematy zwiazane z historia Rosji zawsze mnie interesowaly, wiec zostalem z przyjemnonscia wielka twoim stalym odbiorca !!!! Pozdrawiam serdecznie.
A co do zdobycia Moskwy przez wojska polskie, no coz, my Polacy zesmy w Moskiw BYLI .... ale czy zesmy ja ZDObyli ?? No wlasnie :o)) Siemka, narka i do ZOO ....
Interesujacym tematem pewnie bedzie, jakim kosztem, w jaki sposob i jak dlugo to trwalo, Ksiestwo Moskiewskie doszlo do totalitaryzmu i opanowania pozostalych czesci Rusi pod swoj but !!!! Czy to bylo cos w rodzaju rodzenia sie potegi wczesnego Rzymu posrod okolicznych plemion ??
Wybierz w YT hasło:
" Polski car? Wielka smuta w pamięci historycznej Polaków i Rosjan. Prof. Grala "
OLMA von Sankt Gallen
Fajny film. Dobrze że o tym powiedziałeś, nie lubię ludzi którzy tylko łażą i gadają na okrągło że tylko Polacy zdobyli Moskwę
No właśnie często to słyszę. I to fakt , polskie wojska okupowały Moskwę. Warto jednak znać szerszy kontekst. Na przykład to, że wykorzystaliśmy słabość sąsiada, podczas gdy Napoleon atakował, kiedy Rosją była znacznie większym i silniejszym krajem.
Swoją drogą, nie bardzo rozumiem dumy z dokonań wojennych. Jak mówił Yoda, wojna nikogo wielkim nie czyni. Zamiast tego szczerze współczuję każdemu, kto miał nieszczęście w jakiej kolwiek roli brać w wojnie udział
@ Wykorzystanie słabości przeciwnika świadczy o sprawnej polityce. Taki Adolf np. podbijał kolejne państwa właśnie z powodu ich słabości (fikcyjne sojusze były częścią tej układanki).
@@swietymikolajbb I tego Polacy nie rozumieja, a tylko winia innych za niehonorowe postepowanie. A jak wiemy, slabeuszy poprostu wykasza sie. Tak bylo od zawsze i szczegolnie obecnie. Ale Polacy naiwnie uwierzyli w honorowy, uczciwy swiat.
Bardzo ciekawy film dużo informacji zawartych w 20 minutach sub i lajk poleciał czekam na więcej materiałów :D
6:17 - I ta komisja stwierdziła, że była taka mgła, iż młody carewicz potknął się, wydygał łbem w brzozę jak dzik w sosnę, i tak 7 razy z rzędu, a to mogło go zabić.
Potknął się i upadł na nóż - popłakałem się ze śmiechu xDDDDDDD każdy kto ogladal gothic prawdziwa historia niech się odezwie
nie zdobyliśmy Moskwy jako jedyni, ale jako jedyny Europejski kraj weszliśmy tam dwa razy
Oraz jako jedyni zdobyliśmy stolicę Zjednoczonej Rosji.
@@ScyzorF16 Jak Stalin rozmawia z Andersem w czasie Bitwy Pod Moskwą i wspomina, że Polacy byli na Kremlu...bezcenne.
Więcej wyświetleń niż subskrybentów - rzadkie osiągnięcie!
Pozdrawiam serdecznie!
I po tym filmie cały czar prysną ☹️ a taki dumny byłem jak bym wiedział to bym tego nie oglądał
Polacy nie zdobywali Moskwy, a zostali przez mieszkańców Moskwy wpuszczeniu za jej mury. To jest fundamentalna różnica i większy sukces niż w przypadku zdobywania.
Dziękuję i pozdrawiam.
Także dziękuję
Zdobycie kojarzy mi się że zbrojna interwencją .Polacy weszli do Moskwy na zaproszenie bojarów a to duża różnica
Te dłuższe filmy są znakomite. Bardzo dobrze się ich słucha, temat też interesujący. Może w przyszłości coś o Piotrze Wielkim?
A może, bo człowiek ciekawy bardzo
fajnie wiedzieć ,że nie tylko Polacy .
Może spróbujesz omówić pojęcie "ruskiego miru" i jak to wpływa na postrzegania świata przez Rosjan czy sam kreml. Bo mam nie odparte wrażenie że im bardziej jakiś kraj jest postrzegany jako bliski kulturowo/etnicznie/religijno, tym bardziej dążą do jego podporządkowania. Co często przekłada się na 100% odwrotny skutek. Przykłady Ukraina i Białoruś.
Ciekawy temat;-)
💪🏻💪🏻💪🏻Dla zasięgu
Dymitr Samozwaniec był w Polsce w XVII wieku zwany też Dymitrem Szalbierzem.
Fajnie się słucha, jak zawsze, choć akurat dla mnie, jako historyka, nie był to aż tak odkrywczy odcinek.
Drobna uwaga - Władysław IV może i był dobrym katolikiem, ale wówczas był młokosem, a o jego ewentualnej konwersji decydował jego ojciec.
Drobne pytanie - A jak ok. 7 minuty mówisz o wczesnych przymrozkach, to miesiąc jest według juliańskiego czy naszego kalendarza?
Pozdrawiam i czekam na kolejny film ;)
Dzięki piękne za uwagę!
Raczej według juliańskiego, bo tak miały podawać ichniejsze źródła
Super info
Dobra robota
Polecam film każdemu znajomemu, który interesuje się takimi rzeczami.
Dzięki piękne
super sie ciebie slucha
Dzisiaj strzelam sobie StrzyzewskiMaraton - na początku trochę o Pathologic 2,potem o Moskwie.. :D
Polecam pograć w Pathologic potem, ta gra to przezycie
@ próbowałem 1wszej części ale odepchnęła; mimo to mam zamiar spróbować P2 ze względu na klimat, bo gameplayowo (ciężkie wybory, mało swobody czasowej) nie moje klimaty :x
Rozumiem, jedynkę widziałem na gameplayach, wygląda bardzo siermiężnie. Też trzeba brać pod uwagę, że gusta są różne i może Ci się nie spodobać;-)
Kontynuuj świetny kontent!
4 Listopada jest ważnym Świętem dla rządu Rosyjskiego i mediow głównego nurtu, lecz nie jest ważnym dla duzej części zwykłych obywateli Rosji.
Dokładnie tak
Skręcam stół w piwnicy pod warsztat i muszę pauze dawć podczas wiercenia bo szkoda mi ominąć kazdej sekundy pozdrawiam i dziękuje za.materiał
;-) powodzenia przy robocie
Juz pol wieku minelo, jak Polacy nie byli na Kremlu !
Nie no to jest mit, wcześniej na bardzo długo Rosję zajęli Mongołowie, Napoleonowi też się udało tylko że Moskwę spalono. Mongołowie byli mocni zaledwie 100 lat później wszystko stracili przegrywając dosłownie z każdym krajem, wynikało to z tego że kraje nauczyły się technik walki nomadów. Walki podjazdowej, zaczęli budować więcej zamków, pojawiły się kusze które potrafiły z miejsca wyeliminować jeźdzca. Jest bardzo słynna bitwa w której Rosjanie wygrali w średniowieczu właśnie z Mongołami miało to miejsce w tym samym czasie kiedy Polska i Litwa walczyła z Teutonami. Oczywiście sporo czasu zajęło pokonanie w całości tatarów.
Ciekawie:)
Czyli przejęli sprytnie:)
trzeba Ci podbić zasięgi więc piszę randomowe komentarze :D
Dziękuję
dobra robota, może dzięki temu i ja trafiłem ta ten kanałek :)
@@dzikibill2652 a po co ci ta wiedza?
Jak ja lubię słuchać tej historii z przypadkowym upadkiem na nóż xd
Po tylu latach prawdy się nie dojdzie.
Syn Władysława IV miał wówczas jakieś 14 lat i nasz król zdawał sobie sprawę, ze królewicz byłby marionetka w rękach bojarów, a ponadto, to, o czym Pan wspomniał, był katolikiem i poddani nigdy by go nie zaakceptowali. Odmowa carskiej korony, wg mnie, w pełni uzasadniona.
Dziękuję za kolejny ciekawy film. :)
Dziękuję, że obejrzales
bitwa na Kulikowym Polu i bestialska "Oprycznina" Ivana Groznego to raczej powinno być nie tylko Rosjaninowi ale i każdemu Polakowi znane z lekcji historii, stary jestem a dobrze pamiętam, ale rozumie że nie każdy ma dobrą pamięć
Cieakwy materiał
wschodniosłowiański skaramuhy? przecież to Scaramouche z Francji:) poza tą uwagą świetny film!
Skomorochi (скоморохи) to nazwa funkcjonująca na tamtych ziemiach. Rosyjska Wikipedia podaje, że to słowo ma wspólny indoeuropejski korzeń z włoskim scaramuccia i francuskim scaramouche.
Ciekawostką, kiedyś przyzwoicie mówiłem po francusku, ale zapomniałem ;-)
Super material,przemysl czy nie chcesz zrobić serii filmów o historii Rosji i/lub krajów byłego ZSSR. :) pozdrawiam
W zasadzie cały ten kanał jest taką serią
Zostawię kom dla zasięgu 😉
Dziękuję
Ciekawy temat, zawsze jak ciebie słucham to zdaje sobie sprawę jak bardzo mały ułamek historii znam.
Nie martw się, ja też;-) Same wydarzenia 1601-1612 w Rosji to jest ocean, którego badaniu dałoby się poświęcić całe życie, a historii mamy parę tysięcy lat i całą Ziemię.
@ Ciekawie przedstawia wojnę z Napoleonem Franc Zalewski i Ewgenij Panasienkow!!!! Polecam wysłuchać...
Dokładniej-Polacy ako jedyni zdobyli stolicę Rosji nie spalona. Ale gdyby zamiast jednoznacznego podboju zawiazali Unia z Rosją, zjednujac ludność np żywnością z pl i Europy w zamian za np. pracę rzemieślnicza . Wtedy byłaby Rzeczpospolita niekwestionowanym najsilniejszym supermocarstwem.
Tak czytając o potknięciu się na nóż. Niektóre dzieci potrafią jeść same, być może mógł biec z nożem (odejść od stołu) potknąć się i nadziać. Dlatego rodzice nie pozwalają swoim dzieciom biegać z widelcem/nożem.
Różne wypadki się zdarzają. Po tylu wiekach prawdy nie dojdziemy
@ zapewne tak będzie, ale też analizując sytuację, możemy też założyć zwykły wypadek. Pozdrawiam Marcin 🤗
MASNY materiał
1. Lekcewazący ton w odniesieniu do świeta Rosjan jest nieuzasadniony. Data ta doskonale pasuje na swieto Jednosci - symbolizuje ona jednosc narodu, który moze i popełnia błedy, a nawet zdrady oddzielnych ludzi, dokonuje niewlasciwych wyborów, ale ostatecznie potrafi zebrać siły, zjednoczyc sie , równiez w sensie społecznym - mieszczanin Minin i ksiaze Pozarski, i mimo wielu trudnosci, wyrzeczeń, pokonać wroga i stworzyc podstawy przyszłych sukcesów. Że tymi wrogami bylismy my, to przypadek. Nalezy zauwazyc , że Rosja (Moskwa) były zagrozona na skutek agresji wielu państw - Tatarzy, Polacy i Litwini, Szwedzi , Francuzi, Niemcy. I w przypadku wojny z nami pojawiła sie taka zgrabna data. Pewnie mogliby przyjać daty np. bitwy pod Połtawa, Borodino i inne, ale nie bylo w tych datach zbiegu tylu symbolicznych, waznych fatów.
2. Warto zauwazyc , ze nasze Świeto Niepodległości 11 listopada, to data umowna (patrz WIKI) . W ten dzień w 1918 r. Piłsudski przejął władze od Rady Regencyjnej. To rzeczywiście ważne wydarzenie, ale jedno z wielu. Ciekawe, że swieto , mozna powiedzieć z nadania piłsudczyków , jest pretekstem do akcji sił o rodowodzie endeckim.
mmm super temat :D choć już na 0:00 znałem odpowiedź :3
polakom jako jedynym udało się zdobyć stolicę a nie moskwę.
napoleon też zdobył moskwę ale stolicą był wtedy petersburg.
W filmie było o mongołach, tatarach, dymitriadach i Napoleonie czyli treściwy interesujący i dobrze zrealizowany.
Jak go obejrzałem to mnie naszło na zgłębienie tematu. Taka mała prośba na następne odcinki. Czy mógłbyś podawać pozycje książek, publikacji i artykułów jakie wykorzystujesz do reserczu przed filmem ?
Oglądając Twoje gościnne wystąpienie w filmie na Tvgry wpadłem na pomysł tematyki odcinka. Oto propozycja :
Przekrojowe ujęcie kultury stepowej w Rosji jak i stanach Azji typu Kazachstan Tadżkistan i inne w czasach dawnych i dzisiejszych oraz jaki wpływ miała na tą kulturę chrystianizacja przez prawosławnych popów.
Miałem jeszcze zaproponować omówienie szamanizmu w Rosji, ale widziałem,że jeden z komentujących mnie uprzedził :)
Bardzo dobra robota. Trzymaj tak dalej
P.S Czytałem już wcześniej o Dymitriadach i miło było sobie przypomnieć :)
Postaram się, już kiedyś ktoś prosił, żeby pisać takie rzeczy;-) Fakt jest też taki, że taki research trwa z grubsza tydzień i jest prowadzony często po partyzancku: 20 minut przed snem, 30 minut w tramwaju, grając wieczorem 40 minut słuchania reportażu na YT:-) Przy czym 99 procent tych materiałów jest po rosyjsku. Na przykład do tego odcinka nie wykorzystałem żadnego polskiego źródła. Dlatego wychodzę z założenia, że dla większości to i tak będzie bezużyteczne, ale to może być błędne założenie;-)
@ Jakieś artykuły można w translatora wrzucić i poczytam :)
Dzięki jeszcze raz za to, co robisz.
Coraz częściej zastanawiam się nad kupieniem Twojej książki. Może na zakończenie pierwszego semestru w grudniu sobie zamówie. Jako nagroda za dobrze wykonaną prace.
Pozdrawiam z okolic Łodź
Eee, czy ja wiem, są lepsze;-)
A skąd? Mam rodzinę w Parzęczewie;-)
@ Z Pabianic
Około półgodziny do Łodź
Miasto około 60 tysięcy poprzemysłowe. Kiedyś były w nim duże zakładu włókiennicze.
Była Moskwa i Moskwa a pomiędzy nimi była przepaść kilkuset lat oraz rozwoju.
Obejrzałem twój film z uwagą. Kompletnie zlekceważyłeś fakt obecności polskiej załogi w Moskwie, tak jakby był to epizod i to w dodatku jeden z wielu. ( Gdybając: co by było gdyby polska załoga nie wycofała się z Moskwy ale wzmocniona, ustanowiła polskie rządy na wieki?) Ówczesna Polska nie wykorzystała tego osiągnięcia w należyty sposób, co nie umniejsza znaczenia tego faktu zwłaszcza, że był to czas znaczący dla przyszłego formowania się państwowości, mającej żywotne interesy w osłabianiu siły Rzeczpospolitej.
A zatem, mówiąc kolokwialnie, ówczesna Rzeczpospolita trzymała moskali za ryj... krótko i bez pomysłu na przyszłość, a szkoda... zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wydarzeń...
No posiedzieli chwilę w małej liczbie i z małym wpływem na otoczenie
Przepraszam , my zdobylismy Moskwe 2 razy . Ostatni raz przed paroma dniami !
Pozdrawiam
Bardzo ciekawy materiał, jeśli poruszył Pan tematykę Moskwy to jestem ciekaw czy pojawi się materiał odnośnie grudnia 1941 kiedy to naziści doszli 20 kilometrów pod miasto?
Powiem tak, to są ciekawe rzeczy, ale bardzo dobrze znane i nie wiem, czy jest sens to powtarzać
@ Cóż przyznam, że bardzo interesowałem się tym tematem i nie znalazłem wielu dużych Polskich produkcji na ten temat, jak już to coś pokroju 50 minutowych filmów dokumentalnych wyświetlanych w TV, których tylko niewielki fragment jest poświęcony samej Moskwie, poza tym w podręcznikach do historii z jakimi miałem styczność, opisane są głównie bitwy o Stalingrad czy Leningrad. Więc jak dla mnie odcinek o bitwie o Moskwę ma sens, ale oczywiście nie zmuszam, jest wiele innych ciekawych Rosyjskich historii.
@@Director2049 tak mówisz? Może mam inną perspektywę, bo głównie czytam i oglądam po rosyjsku
@ Ja raczej oglądam angielskie produkcje i materiał w którym jest sporo ciekawych nagrań z 1941 to film apokalipsa 2WŚ cz. 3 "Szok", i mogę jeszcze polecić materiał Marka Felton'a "At the gates of Moscow"
@ Witam ponownie Panie Marcinie, to ja Kacper animations tylko na innym koncie, ponieważ tak sobie ostatnio myślałem nad tą Moskwą i postanowiłem, założyć własny kanał historyczny, i z racji tego, że front wschodni mnie dosyć mocno fascynuje to będzie na ten temat trochę materiałów, więc jeśli Pana zainteresowałem to zachęcam do zaglądnięcia na mój kanał.
Historią Rosji nie interesowałem się zbytnio. Jak widac niesłusznie bo te fakty historyczne bardzo wiele tłumaczą. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Moskwa, była częścią Złotej Ordy, a nawet stolicą. Natomiast termin Ruś i Rusini jest zarezerwowana dla Białorusi i Ukrainy, natomiast ówczesna Rosja ówcześnie była nazywana Księstwem Moskiewskim, a potem Państwem lub Carstwem Moskiewskim. Dopiero Piotr I wrowadził nazwę Rosja i Imperium Rosyjskie
@@tomek1862 Prawda Rus i Rusowie to nazwa ludu normańskiego, który przybył na terany Ukrainy i Białorusi. Najprawdopodobniej to od niej pochodzi nazwa Ruś i Rusini. Z tym, że Rusinami nigdy nie nazywano Rosjan. A nazwa Ruś była już wcześniej używana niż XIX wieku.
Iwan miał 3 synów. Pierwszego sam zabił
Przed obejrzeniem odcinka mówię , że bodajże tylko my zdobyliśmy stolice carskiej rosji
Moskwa została zdobyta 4 razy. Pierwszy przez Mongołów, ale to "prehistoria", drugi przez Polaków, a następnie przez Francuzów i Niemców, którzy jednak nie zdołali jej zabezpieczyć.
Również przed obejrzeniem.
@@grekzak Drogi kolego , czy umiesz czytać ze zrozumieniem ?
Hej
Czy możesz polecić książki historyczne (najlepiej po polsku) o tematyce wschodniej?
Pozdrawiam
Ps. Dobry odcinek
Dziękuję, a co Cię interesuje, bo temat jest bardzo szeroki
@ Chętnie sięgnął bym po lekturę nt. Poczatków Rusi Kijowskiej, Białej Rusi - tego co działo się na terenach dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, Litwy od IX wieku.
Temat szeroki, wiec zdaje sobie sprawę że jedną pozycją tego nie załatwimy, dlatego pytam co byś mógł polecić.
Polecam książkę pt.: " MOSKWA W RĘKACH POLAKÓW " Wydawnictwo PLATAN
Wybierz w Google hasła:
" KRWAWE RZĄDY POLAKÓW W OKUPOWANEJ MOSKWIE "
" DYMITRIADY -- POLSKIE AWANTURY NA MOSKIEWSKIEJ ZIEMI "
" SMUTA Z POLSKIEJ PERSPEKTYWY "
OLMA von Sankt Gallen
Razem z Ukraincami i Litwinami pulkami kozackimi
Hetman Żółkiewski to żołnierz Polski. Jedyny człowiek który okupował Moskwę nikt nie panięta nikt nic nie powie dzięki wam niezapomniani bohaterowie
Rosjanie świętują wygnanie Polaków z Moskwy. Świętem zostało, bo było najbliżej zlikwidowanej rocznicy rewolucji październikowej.
Marcinie pyt. czy powiedzenie " ale szuja ,a to szuja " wzięło się od Szujskich ?hej.
Dzień dobry,
Raczej nie, internetu podają inną etymologię nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/SZUJA__czyli_lewus,cltt,S
Nazwisko Szujscy ma pochodzić z kolei od miasta Szuja
Zaraz, zaraz! Tatarzy to nie Mongołowie!
Nie tylko!! Napoleon Bonaparte tez zdobyl Moskwe!!!!
Polacy nie zdobyli Moskwy, tylko do niej weszli, praktycznie na zaproszenie bojarów moskiewskich, ktorzy chcieli by polski król został carem. Jednakowoż car musi być prawosławny, a na to król zgody nie dał. Tak samo wyszliśmy z Moskwy zbrojno i konno, Moskale nie potrafili zdobyć miasta, więc próbowali naszych zagłodzić. Po negocjacjach Polacy wyszli z miasta z bronią.
Myślę że każdy kto ma odrobinkę wiedzy historycznej wie.... że do Moskwy byliśmy zaproszeni i nic nie musieliśmy zdobywać :)) Pozdrawiam
Obawiam się, że duża część czerpie wiedzę historyczną z obrazków w internecie, dlatego przyda się opowiedzieć coś szerzej. Jednocześnie oczywiście nie mówię tu niczego odkrywczego dla ludzi, którzy znają temat.
@ Tak prawda :) w zalewie głupoty w internecie oraz wykorzystywania historii do robienia polityki to taki film też jest potrzebny. W historii trzeba nazywać rzeczy po imieniu, inaczej tworzy się propagandę a to już nie historia :)
Carewicz upadł na nóż, tak ze dwadzieścia razy. Tradycja do dziś żywa w Rosji.
😂😂😂 o takkkk!!!!
CzeKa spadkobiercy chlubnych tradycji Opryczników.