Wielkie dzięki za przywrócenie wzmacniacza do życia. :) Bardzo się z Integrą polubiliśmy i mam nadzieję, że mimo zaniedbań poprzednich właścicieli, po serwisie u Reduktora sprzęt będzie służył jeszcze ładnych parę lat. :) Pozdrawiam, Wojtek
Dziękuje za rekomendacje gwiazdkowego prezentu. Onkyo już po pierwszych odsłuchach i drobnych naprawach. Rzeczywiście wrażenia pozytywne (porównuje do posiadanych klocków NAD i Yamacha). Niemniej informacja odnośnie ceny na rynku wtórnym już nieaktualna. :) Cóż nie pierwszy to raz RS kształtuje rynek używanego audio :)
Dziękuję Panie Krzysztofie za ten odcinek, jestem fanem tej marki i długo czekałem relację z naprawy jakiegoś klocka ze stajni Onkyo. Szkoda, że nie udało mi się namówić Pana na naprawę mojego A9711. Duży szacunek za profesjonalizm i zaangażowanie w podejściu do tematu napraw. Pozdrawiam i mam nadzieje że nie jest to ostatni odcinek poświęcony Onkyo.
Ale chyba była mowa o przeczyszczeniu a nie naprawie potencjometrów. Ja moje wyczyściłem "kontaktem" - od roku jest OK a było naprawdę źle - praktycznie każde dotknięcie potencjometru głośności powodowało potężny trzask w kolumnach. Myślę jak potencjometry są typu "otwartego" ( sorry za niefachowe słownictwo) spokojnie można je wyczyścić, gorzej w potencjometrami typ ALPS te mają jakby hermetyczne obudowy. Dziękuję za zaproszenie - na pewno odwiedzę kanał.
Mr1Raziel obawiam się, że rozbieranie potencjometrów nie zawsze dobrze się kończy. Jeśli komuś nie zdarzają się wpadki na tym polu to gratuluję umiejętności - sam nie raz na tym poległem. Poza tym ma chyba też znaczenie jakiego preparatu się używa. Pan 12voltvids z Kanady bezwstydnie leje do potencjometrów ogromne ilości DeoxIT, a w komentarzach nie widzę szczególnych protestów.
Mr1Raziel I tu się z kolegą zgodzę cd-ki chyba najlepsze od SONY. Wielu producentów czrpallo z rozwiązań Sony . Z tego co się orientuję i Onkyo wykozystywalo lasery od SONY. no i chyba kalendarzyk do wyboru utworów np w modelu 7222 wyglada na zapozyczony od Sony
Nareszcie na kanale zagościło Onkyo :) byłem bardzo ciekawy Pana opinii, 8 lat temu kiedy mierzyłem się z zamiarem przesiadki z unitry na coś "cywilizowanego" nie brałem Onkyo w ogóle pod uwagę, kupiłem przez przypadek Integrę A8450 po tym jak z przed nosa sprzątnęli mi Yamahę a760, dzisiaj mam 3 wzmacniacz tej firmy A8690 i jestem strasznie zadowolony, miałem okazję słuchać kilku innych wzmacniaczy z tego okresu ale żaden nie przypadł mi tak do gustu jak Onkyo, na chwilę obecną marzy mi się zestaw końcówka M504 z preampem P304 ale cena trochę spora. Mam nadzieję że odcinek poświęcony tej marce wypali. Pozdrawiam
Kolejny fajny odcinek. P.S. A ja poproszę odcinek poświęcony głośnikom dwucewkowym. W internecie można znaleźć masę różnych teorii na ich temat, wypadało by więc zredukować szum;) Pozdrawiam.
W opisie przedwzmacniacza gramofonowego w 14:36 minucie wkradł się błąd, gdyż w rzeczywistości górny wzmacniacz wzmacnia sygnał audio, a dolny pełni rolę DC-servo, czyli jest odpowiedzialny za utrzymywanie zerowej składowej stałej napięcia na wyjściu przedwzmacniacza. Za korekcję RIAA odpowiadają elementy pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, włączone między wyjście górnego wzmacniacza operacyjnego i wejście wzmacniacza różnicowego z podwójnym tranzystorem Q1. Pozdrawiam serdecznie.
Więcej więcej . Częściej częściej :) p.s dla zainteresowanych da się wszystkie odcinki reduktor szumu pooglądać w 3 tyg. Albo krucej jak się nie ma żony w domu i dziecka :)pozdrawiam :)
Rok temu kupiłem Onkyo 9010. Wybrałem go bo jest nagradzany do roku przez magazym "What HiFi". Cena nie była wysoka. Spełnia moje oczekiwania. Fenomenalny dźwięk. Jedyny problem, to zmiana źródła czyli line. Kiedy przełączę na inną "line", nie zawsze wzmacniacz gra. Czasami muszę go wyłączyć, albo powtórzyć tą operację kilkakrotnie plus przyciszanie i przygłaśnianie. Wygląda na to że przełączający silniczek zacina się. Usterka ta była jeszcze na gwarancji, ale nie chciałem wysyłać wzmacniacza, za dużo problemów. Zwykle wzmacniacz pracuje na tym samym wejściu.
hehe właśnie kupiłem tego szwankaja, ino tyż mom gwint zerwany na kurku od kanałów, trzepie go delira, fajans na balansie jak w sztumie na gumie na plaży za parasolem hehe te same usterki i są też u mnie, ale najważniejsze, że daje rade na trzepakach tekno jebnych. Chwała Redoktórowi szelestu! Pozdrawiam.
Miałem A-8850 z 10 lat temu, świetne brzmienie, mega kopyto ma ten wzmacniacz (super kontrola basu), ale selektor źródeł to jego bolączka... U mnie sam zmieniał jak chciał, bez dotykania go... Było to na tyle wkurzające, że sprzedałem go, przesiadłem się na Yamahę, której finalnie nie pokochałem, a teraz jest ze mną Denon AVR-3806 i puki działa nie zamienię na nic innego 😁
Miałem przyjemność czyścić przełącznik źródeł w ONKYO A-8940 z podobnego okresu produkcji (samoczynne przełączanie). Dużo cierpliwości i dokładności jest wskazane. Sprzęt odwdzięcza się jednak wspaniałym dźwiękiem, jaki potrafi z siebie wydobyć.
Ja też jestem posiadaczem tego wzmacniacza, nawet powiedziałbym, ze w duzo lepszym stanie wizualnym. Chociaz nie zagladalem do srodka, to ne wiem czy rdza go nie zjada jak w prezentowanym modelu. Do tego mój wzmacniacz ma identyczna przypadłość, mianiowicie co jakis czas jeden kanal gra troche ciszej. Zauważyłem, ze wystarczy przekrecić gałką Direct tam i z powrotem i wraca do normy. Niestety boje się oddać do naprawy, bo w mojej okolicy sami kowale, nie obrażając oczywiście nikogo, w ty kowali.
Mam ten wzmacniacz od około roku. Współpracuje z dużymi kolumnami TAGA Harmony F-806 w dużym 50-metrowym pomieszczeniu. Jak dla mnie dźwięk jest fantastyczny - porównywałem w moich warunkach kolumnowo-mieszkaniowych do 6-7 innych konstrukcji zarówno starszych, jak współczesnych. Uważam, że jego główną zaletą (acz nie jedyną) jest kapitalna stereofonia - dopiero przy 8850 zrozumiałem jak duże mogą być w tym aspekcie różnice (i że to faktycznie słychać :). Nie do końca jest tak, że ten wzmacniacz kosztuje 500-600 zł. Rok temu ceny na aukcjach oscylowały wokół 700-800 pln (ja kupiłem za 650 i to były bardzo dobrze wydane pieniądze). Obecnie wzmacniacz walczy o przetrwanie z moim nowym nabytkiem - Marantzem PM6006. Nawet jak gdzieś uznam wyższość nowszej konstrukcji, Integry 8850 się nie pozbędę :) Niestety zgadzam się z autorem filmu, że mogą się pojawiać problemy z przełącznikiem źródeł. Mój sprzęt "co jakiś czas" potrafi nieźle poszaleć - samoistnie zaczyna zmieniać źródło, doprowadzając właściciela do białej gorączki. I tu pytanie - co w takiej sytuacji należałoby sprawdzić w pierwszej kolejności? Coś spróbować czyścić?
@@blackoak3038 Pilotem od nowszego Onkyo do kina domowego lub lidlowym uniwersalnym. Ale generalnie prawie nie używam tego wzmacniacza, więc pewnie go wystawię na sprzedaż :)
Hello wszyscy, golniefilm super i ogladam wszystko jak leci. I mam pytanie wie ktos co to za farba na przednim panelu, mam nizsza wersje, ale troche rysek ma i nie iwem czym to ogarnac. Moze sam Pan autro kiedys sie z tym mierzyl?
Witam! Niezły Smok z tego wzmaka, robi wrażenie. Fajny odcinek, oczywiście łapka w górę. Pozdrawiam! PS. A kiedy na warsztacie coś z Yamahy np. A 1020.
W większości wzmaków Onkyo najlepiej zaspawać migomatem żyjący własnym życiem selektor źródeł . Zaspawać na stałe np. na wejściu CD . Inaczej można trafić do Tworek . Wada fabryczna od czasów starożytnych Indian. 3x NIE !
Ciekaw jestem czy wzmacniać technics suv 570 wypada dużo słabiej od przedstawionego na filmie . Który warto wybrać. Każda opinia bez cenna . Pozdrawiam
Ktoś wie może, jak poradzić sobie z lataniem balansu na directcie? Czyszczenie i konserwowanie kontaktem pomaga na jakiś czas. Wygląda to tak, że dźwięk zaczyna grać głośniej w jednej kolumnie i pojawia się trzeszczenie, jak zmienię z direct na prawo i z powrotem to wraca do normy.
Super odcinek. Najwyższy czas coś o Onkyo. Ja ze swoim zrobiłem tak samo. Kluczowe było wymiana przekaźników i ustawienie prądu spoczynkowego, dodatkowo wyczyściłem selektor wejść ten z silniczkiem. Czeka mnie jeszcze wymiana potencjometru głośności. Fabryczny jest nie do dostania. Znacie jakieś zamienniki od alps?
Witam .Pare dni temu zakupilem Onkyo model A-8037.Czy ktos moze zna rok produkcji tego amlitunera,moze jakies opinie? ...Pozdrawiam.P.s Jak zwykle bardzo dobry odcinek.
Z tym "dymiącym" rezystorem do pomiarów to lekka wtopa :). Po co się tak męczyć. :) Przecież rezystory 2, 4, 8 omów 50 i 100 W to koszt kilkunastu złotych za sztukę, łatwo zrobić obciążenie "stereo" (i nie tylko) do pomiarów mocy o regulowanej rezystancji i obciążalności. Do tego oczywiście radiator . Poza tym oczywiście świetny, pouczający odcinek. Dzięki.
No cóż w ferworze walki czasami tak bywa :) Najprostsza aplikacja (dla potomnych) może wyglądać tak: drive.google.com/file/d/1UVeVJ4IZXbEJLIzvyssB1cyWMhLdWhRVUA/view
Jaki może być koszt renowacji/odświeżenia technicznego takiego wzmacniacza ? Chodzi mi o wymianę elektrolitów i innych części, które mógłby wymagać wymiany.
Hej, Takamisawy w moim egzemplarzu zostały zamienione na inne przekaźniki, marki niestety nie pamiętam. Od wymiany wzmacniacz pracuje wzorowo, więc wnioskuję że nie jest konieczna wymiana na identyczne. Pozdrawiam
Posiadam wzmacniacz właśnie z serii Integra, tyle że model A-8780. Ciekaw jestem jak dobre parametry i opinie zawarte w filmie maja się właśnie do tego modelu; czy może są to zupełnie inne konstrukcje i nie ma co ich porównywać
Ja mam Onkyo A-807 chyba z 1994 czy 1995 r. (taki ma napis w prawym dolnym rogu na froncie obudowy, ale z zewnątrz to jest to samo co A-8850, tyle, że mój jest srebrny - może różni się jakimiś detalami konstrukcyjnymi wewnątrz, optycznie z przodu i z tyłu wygląda wszystko tak samo). U mnie od początku jak mam ten sprzęt też jest problem z przeskakiwaniem wejść - czasem godzinami potrafi grać i jest ok, ale jak np. przełączę z CD na Phono, zwłaszcza pilotem, to potem trzeba się chwilę i tak ręcznie bawić selektorem, żeby zaskoczył bez "strat" na którymś kanale i nie przeskoczył na inne źródło - najgorzej jest na skrajnych AUX. Czasem trzeba kręcić "w kółko". Czasem gra i potrafi wyłączyć mi jeden kanał, czasem sam go przywróci. To samo mi robi przełącznik "Direct", też jakby przy ruszaniu nim zanika mi część pasma - chyba nadają się do czyszczenia, od jakiegoś czasu się przymierzam sam, ale patrząc na ten film... no chyba nie będę jednak sam grzebał, bo tu raz, że sprzęty typu oscyloskopy trzeba mieć, a ostatnio podłączałem takie... na studiach + wiedza i doświadczenie jest potrzebne. Objawy mam podobne, tyle, że u mnie na stałe dźwięk w lewym kanale jest inny - jakby brakuje mu części pasma, zwłaszcza na niskich tonach. Zamieniałem głośniki i kable miejscami, przełączałem A/B i to samo. Na słuchawkach wydaje się być w porządku. Do tego przesunięcie volume na maksa w lewo po tym jak ściszy, idzie jeszcze kawałek dalej, powoduje też to, że słychać cichy dźwięk, ale jakby pozbawiony niskich tonów, w miejscu, gdzie powinno być całkowite wyciszenie. Podejrzewam zużycie potencjometru volume. Wzmacniacz jest dosyć wybredny jeśli chodzi o źródło - tzn. jak się podłączy kiepsko brzmiące źródło, np. z kompa przez aux, to gra to tak sobie, ale jak źródło jest dobre - dostawiłem do tego najtańszy CD onkyo DX-7011 i już potrafi rozwinąć skrzydła i różnica kolosalna. Klocki Onkyo mają też taką fajną funkcję, jak RI, co pozwala spiąć je zwykłym kablem jack stereo i jednym pilotem można obsługiwać i wzmacniacz i CD i inne elementy - u mnie tak działa, mimo, że pilot to chiński zamiennik z alledrogo - oryginały nawet jak się trafią to kosztują pół ceny używanego wzmacniacza. Poza tym wzmacniacz bardzo dobry, z chęcią bym go reanimował / przeserwisował ale zastanawiam się, jaki może być koszt takiej usługi z usunięciem ww. usterek zrobiony przez serwis - nawet orientacyjnie (100/200/500 zł?) Potencjometry / selektory ALPS-a z tego co się orientowałem są prawie niedostępne, zastanawiam się, czy nawet, jak się trafi zamiennik nie będzie on marnej jakości - tu jednak wszystko w oryginale jest "Made in Japan". Filmik fajny, szkoda, ze nie ma bardziej pokazanego samego etapu ściągania przedniego panela i dostępu do np. selektora źródeł czy direct/tone, bo tego tematu jestem najbardziej ciekawy.
@@kichamicha Mocą no i pewnie w związku z tym niektórymi bebechami. A-807 ma 2 x 80W, natomiast A-809 o ile dobrze pamiętam 2 x 100W. Kolor nie ma znaczenia, te wzmacniacze trafiały się czarne, srebrne i chyba także w kolorze lekko złotym, coś jak C3PO ;)
Też jestem fanem Onkyo,super sprzęt bijący inne na głowę za niewygórowaną cenę,oczywiscie audiofile mają Onkyo za nic,ale Pana program i samego Pana też ma za nic
witam, super film i oczywiście przez niego kupiłem A-8850 :). Chyba też mam klasyczny problem z przekaźnikami. Na sklepie North są do wyboru dwa modele, ale one są na 24VDC, na filmie wyjęte widać są 12VDC, czy można więc wstawić te z North? Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
@@blackoak3038 kupiłem przekaźniki z ebay, jak wpiszesz model wzmaka to się pojawi, tam chyba jeden gość z Niemiec je sprzedaje, muszą być 12VDC, 5A bodajże, coś około 80zł zapłaciłem. Przekaźniki już wymienione, do tego pełen serwis przełączników i potencjometrów. Nie mogę wyjść z podziwu jak ten wzmak gra, to jest wspaniałe brzmienie, a piszę to jako użytkownik Atoll IN200SE na codzień, chodziaż zaczynam sie zastanawiać co teraz będzie "na codzień" :) Pozdrawiam!
Rightmark audio analyzer, do tego dzielnik napięciowy na rezystorach i podłączamy do wejścia liniowego karty dźwiękowej komputera. Warto też zmierzyć samą kartę.
Pozwolę sobie niezgodzić się z Panem w kwestji przyczyny usterki przekaźników. Z kart charakterystyk przekaźników wynika że nie mogą one przełączać prądów mniejszych niż kilka mA. Większe prądy "konserwują" styki, niskie prądy nie zapobiegają powstawaniu tlenków na stykach. Podczas słuchania muzyki przy małej głośności przekaźniki szybciej się uszkadzają niż przy głośnej muzyce.
Dacie jakas rade jak wyczyscic wzmacniacz w srodku? Jest ogolnie zakurzony i na plytkach jest jakis syf ktory schodzi szmatka z plynem do polaczen elektrycznych. Mozna pedzelkiem wyczyscic?
Ja mam pytanie z trochę innej beczki. Ma ktoś jakiś sprawdzony model pilota uniwersalnego, który współpracował bym z amplitunerem Pioneer VSX-407RDS? Co prawda testowałem tylko URC22B, ale nie odnalazł kodu.
No i lipa :-( Chciałem sam udostępnić swój egzemplarz (w dużo lepszym stanie) do odcinka, ale materiał pomógł. Podobnie jak u Pana Wojtka, tak i u mnie występuje efekt ścieszenia lewego kanału (nieznaczna różnica), ale tylko zaraz po włączeniu i tylko na niskim poziomie głośności, energiczne poruszenie pokrentlem załatwia sprawę . Z kolei trzeszczenie występuje w pokrentle SOURCE DIRECT w momencie przełączania.
Może ktoś mi wyjaśni, jakim cudem ten wzmacniacz osiąga 130W RMS przy 4ohm, jeżeli jego pobór energii wynosi - według oznaczeń z tyłu - 220W? Przecież to przeczy prawom fizyki
Problem z potencjometrem głośności występuje w wielu egzemplarzach tego Onkyo. U siebie zmieniłem potencjometr na "niby alps" z Allegro/Ebay RK47 oparty na drabince rezystorowej, niestety bez silnika. Działa wyśmienicie, polecam. Oryginału z silnikiem nie udało mi się znaleźć - jest to model 50k z odczepem do konturu. Trudno dostępny...
Mr1Raziel No niestety nie da się bo w tym modelu uszkodzenie to wytarta ścieżka oporowa. A nawet jakby napylic warstwę węglowa to rezystancja będzie rożna i niespójna między kanałami. Lepiej raczej wymienić.
Zawsze warto spróbować przesunąć delikatnie szczotkę, by wycierała nowy szlak. Nie z każdym potencjometrem tak można, ale gdy można, to sprawdza się to świetnie ;)
Inny występujący często objaw to dziwne zachowanie wyłącznika - nie można wzmacniacza wyłączyć albo przy wyłączaniu przełączają się wejścia. Przyczyną jest skorodowany mikrostyk włącznika - zwiększoną rezystancję styku procesor interpretuje jako zmianę kanału.
Witam! Przylaczam sie do do fanow Reduktora, ktorzy maja slabe pojecie o elektronice :) Ten odcinek zainspirowal mnie do rozkrecenia mojego Denona AVR-1400, gdyz mialem od dawna podobne objawy przerywania kanalow, jak tutaj wspomniano..i co sie okazuje, w srodku mam identyczne przekazniki Takamisawa, z mala roznica w oznaczeniu: 12SMBU. Z wygladu i rozmieszczenia nozek, na oko-identyczne. I tutaj mialbym prosbe: prosze polecic jakies zamienniki dla wspomnianych przekaznikow, chetnie sprobowalbym przelutowac :) tylko nie wiem fo i gdzie kupic na wymiane. Dzieki i pozdrawiam!!
Kto lubi ten kanał mimo iż nie ma pojęcia o elektronice? 😂
Ja 😀
Ja tez :)
GRUCHA PAWEŁ Ja także. Człowiek o potężnej wiedzy.
Ja :D
Ja i moje córki. Oglądamy razem :)
Wielkie dzięki za przywrócenie wzmacniacza do życia. :) Bardzo się z Integrą polubiliśmy i mam nadzieję, że mimo zaniedbań poprzednich właścicieli, po serwisie u Reduktora sprzęt będzie służył jeszcze ładnych parę lat. :) Pozdrawiam, Wojtek
Onkyo to moja ulubiona marka sam posiadam kilka komponentów tej firmy,bardzo fajny ciekawy odcinek
Dziękuje za rekomendacje gwiazdkowego prezentu. Onkyo już po pierwszych odsłuchach i drobnych naprawach. Rzeczywiście wrażenia pozytywne (porównuje do posiadanych klocków NAD i Yamacha). Niemniej informacja odnośnie ceny na rynku wtórnym już nieaktualna. :) Cóż nie pierwszy to raz RS kształtuje rynek używanego audio :)
Dziękuję Panie Krzysztofie za ten odcinek, jestem fanem tej marki i długo czekałem relację z naprawy jakiegoś klocka ze stajni Onkyo. Szkoda, że nie udało mi się namówić Pana na naprawę mojego A9711. Duży szacunek za profesjonalizm i zaangażowanie w podejściu do tematu napraw. Pozdrawiam i mam nadzieje że nie jest to ostatni odcinek poświęcony Onkyo.
Ale chyba była mowa o przeczyszczeniu a nie naprawie potencjometrów. Ja moje wyczyściłem "kontaktem" - od roku jest OK a było naprawdę źle - praktycznie każde dotknięcie potencjometru głośności powodowało potężny trzask w kolumnach. Myślę jak potencjometry są typu "otwartego"
( sorry za niefachowe słownictwo) spokojnie można je wyczyścić, gorzej w potencjometrami typ ALPS te mają jakby hermetyczne obudowy.
Dziękuję za zaproszenie - na pewno odwiedzę kanał.
Mr1Raziel obawiam się, że rozbieranie potencjometrów nie zawsze dobrze się kończy. Jeśli komuś nie zdarzają się wpadki na tym polu to gratuluję umiejętności - sam nie raz na tym poległem. Poza tym ma chyba też znaczenie jakiego preparatu się używa. Pan 12voltvids z Kanady bezwstydnie leje do potencjometrów ogromne ilości DeoxIT, a w komentarzach nie widzę szczególnych protestów.
no ale wlasciciel nie chcial narazie wymieniac na koncu filmu o tym mowi
wogole widze fan serii ES :D jakie modele najbardziej polecasz ?
Mr1Raziel I tu się z kolegą zgodzę cd-ki chyba najlepsze od SONY. Wielu producentów czrpallo z rozwiązań Sony . Z tego co się orientuję i Onkyo wykozystywalo lasery od SONY. no i chyba kalendarzyk do wyboru utworów np w modelu 7222 wyglada na zapozyczony od Sony
Kapitalna robota , a koszt wzmacniacza to grosze. Pozdrawiam👍🏆👌
Nareszcie na kanale zagościło Onkyo :) byłem bardzo ciekawy Pana opinii, 8 lat temu kiedy mierzyłem się z zamiarem przesiadki z unitry na coś "cywilizowanego" nie brałem Onkyo w ogóle pod uwagę, kupiłem przez przypadek Integrę A8450 po tym jak z przed nosa sprzątnęli mi Yamahę a760, dzisiaj mam 3 wzmacniacz tej firmy A8690 i jestem strasznie zadowolony, miałem okazję słuchać kilku innych wzmacniaczy z tego okresu ale żaden nie przypadł mi tak do gustu jak Onkyo, na chwilę obecną marzy mi się zestaw końcówka M504 z preampem P304 ale cena trochę spora. Mam nadzieję że odcinek poświęcony tej marce wypali.
Pozdrawiam
Kolejny fajny odcinek.
P.S. A ja poproszę odcinek poświęcony głośnikom dwucewkowym. W internecie można znaleźć masę różnych teorii na ich temat, wypadało by więc zredukować szum;) Pozdrawiam.
W opisie przedwzmacniacza gramofonowego w 14:36 minucie wkradł się błąd, gdyż w rzeczywistości górny wzmacniacz wzmacnia sygnał audio, a dolny pełni rolę DC-servo, czyli jest odpowiedzialny za utrzymywanie zerowej składowej stałej napięcia na wyjściu przedwzmacniacza. Za korekcję RIAA odpowiadają elementy pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, włączone między wyjście górnego wzmacniacza operacyjnego i wejście wzmacniacza różnicowego z podwójnym tranzystorem Q1. Pozdrawiam serdecznie.
Więcej więcej . Częściej częściej :) p.s dla zainteresowanych da się wszystkie odcinki reduktor szumu pooglądać w 3 tyg. Albo krucej jak się nie ma żony w domu i dziecka :)pozdrawiam :)
Mateusz Rusak zakładając 30 min na odcinek większość jest raczej krótsza masz ok 80 godzin jak poświęciaż 8 godzin dziennie to i w 10 dni dasz radę 😀
Rok temu kupiłem Onkyo 9010. Wybrałem go bo jest nagradzany do roku przez magazym "What HiFi". Cena nie była wysoka. Spełnia moje oczekiwania. Fenomenalny dźwięk. Jedyny problem, to zmiana źródła czyli line. Kiedy przełączę na inną "line", nie zawsze wzmacniacz gra. Czasami muszę go wyłączyć, albo powtórzyć tą operację kilkakrotnie plus przyciszanie i przygłaśnianie. Wygląda na to że przełączający silniczek zacina się. Usterka ta była jeszcze na gwarancji, ale nie chciałem wysyłać wzmacniacza, za dużo problemów. Zwykle wzmacniacz pracuje na tym samym wejściu.
No i ponownie miło spędzone 33' :) Th'x
Piękny , przepiękny .
hehe właśnie kupiłem tego szwankaja, ino tyż mom gwint zerwany na kurku od kanałów, trzepie go delira, fajans na balansie jak w sztumie na gumie na plaży za parasolem hehe te same usterki i są też u mnie, ale najważniejsze, że daje rade na trzepakach tekno jebnych. Chwała Redoktórowi szelestu! Pozdrawiam.
ja też uwielbiam usterki pod tytułem "czasem coś nie działa" :-)
Miałem A-8850 z 10 lat temu, świetne brzmienie, mega kopyto ma ten wzmacniacz (super kontrola basu), ale selektor źródeł to jego bolączka... U mnie sam zmieniał jak chciał, bez dotykania go... Było to na tyle wkurzające, że sprzedałem go, przesiadłem się na Yamahę, której finalnie nie pokochałem, a teraz jest ze mną Denon AVR-3806 i puki działa nie zamienię na nic innego 😁
Dzięki fajny materiał.
Super kanał, świetny :D
Mistrzowski kanał!
Ja pier... 20 wiek a problemem było i jest nadal jest wyprodukowanie dobrej jakości zacisków.
Miałem przyjemność czyścić przełącznik źródeł w ONKYO A-8940 z podobnego okresu produkcji (samoczynne przełączanie). Dużo cierpliwości i dokładności jest wskazane. Sprzęt odwdzięcza się jednak wspaniałym dźwiękiem, jaki potrafi z siebie wydobyć.
Od niedawna również jestem posiadaczem A-8940, bardzo fajny sprzęt!
@@hk570i8 Cieszy mnie to niezmiernie :)
magik ! powinieneś założyć servis i komis - kupił bym coś od was :) z np. warunkiem wymiany produktów itd
A co z innymi modelami z tej serii np. a-8840 czy też mają tak dobrą dynamikę ?
Mam nadzieje ze kiedys pojawi sie film z naprawy wzmacniacza Pioneer z seri A-616 lub A-717 albo jakas Yamaha z seri AX. :)
Ja też jestem posiadaczem tego wzmacniacza, nawet powiedziałbym, ze w duzo lepszym stanie wizualnym. Chociaz nie zagladalem do srodka, to ne wiem czy rdza go nie zjada jak w prezentowanym modelu. Do tego mój wzmacniacz ma identyczna przypadłość, mianiowicie co jakis czas jeden kanal gra troche ciszej. Zauważyłem, ze wystarczy przekrecić gałką Direct tam i z powrotem i wraca do normy. Niestety boje się oddać do naprawy, bo w mojej okolicy sami kowale, nie obrażając oczywiście nikogo, w ty kowali.
Mam ten wzmacniacz od około roku. Współpracuje z dużymi kolumnami TAGA Harmony F-806 w dużym 50-metrowym pomieszczeniu. Jak dla mnie dźwięk jest fantastyczny - porównywałem w moich warunkach kolumnowo-mieszkaniowych do 6-7 innych konstrukcji zarówno starszych, jak współczesnych. Uważam, że jego główną zaletą (acz nie jedyną) jest kapitalna stereofonia - dopiero przy 8850 zrozumiałem jak duże mogą być w tym aspekcie różnice (i że to faktycznie słychać :).
Nie do końca jest tak, że ten wzmacniacz kosztuje 500-600 zł. Rok temu ceny na aukcjach oscylowały wokół 700-800 pln (ja kupiłem za 650 i to były bardzo dobrze wydane pieniądze). Obecnie wzmacniacz walczy o przetrwanie z moim nowym nabytkiem - Marantzem PM6006. Nawet jak gdzieś uznam wyższość nowszej konstrukcji, Integry 8850 się nie pozbędę :)
Niestety zgadzam się z autorem filmu, że mogą się pojawiać problemy z przełącznikiem źródeł. Mój sprzęt "co jakiś czas" potrafi nieźle poszaleć - samoistnie zaczyna zmieniać źródło, doprowadzając właściciela do białej gorączki. I tu pytanie - co w takiej sytuacji należałoby sprawdzić w pierwszej kolejności? Coś spróbować czyścić?
Możesz mi powiedzieć jakim pilotem obsługujesz Onkyo?
@@blackoak3038 Pilotem od nowszego Onkyo do kina domowego lub lidlowym uniwersalnym. Ale generalnie prawie nie używam tego wzmacniacza, więc pewnie go wystawię na sprzedaż :)
Bardzo fajny kanał
No i się doczekałem. Teraz wiem coś więcej o swojej zabawce, he he
Hello wszyscy, golniefilm super i ogladam wszystko jak leci. I mam pytanie wie ktos co to za farba na przednim panelu, mam nizsza wersje, ale troche rysek ma i nie iwem czym to ogarnac. Moze sam Pan autro kiedys sie z tym mierzyl?
_Zacny sprzęcik_ 📢
Zrób oddzielny odcinek o odnawianiu sprzętu jak czyszczenie usuwanie rys, rdzy etc.
Ciekawy film.
Oczywiście 🖒na jakich kolumnach pan odsłuchuje?
Mam Onkyo Integra A 86-50 czy też jest to dobry wzmacniacz czy dużo gorszy od a 88-50?
Witam! Niezły Smok z tego wzmaka, robi wrażenie. Fajny odcinek, oczywiście łapka w górę. Pozdrawiam! PS. A kiedy na warsztacie coś z Yamahy np. A 1020.
yamaha a1020 wielkie krzykacze to tragedia.
Pig Lord może tak, może nie. Wielu jednak sobie ceni ten wzmacniacz Yamahy. A filmik z tym wzmacniaczem chętnie bym sobie obejrzał.
mam 8870 i tez gubi kanaly. pukanie w pokretla pomaga. duzo trzeba dac za serwis takiego zabytka.
I w tym momencie cena na Allegro poszybowała...
Nie tylko Allegrem człowiek żyje...
Jakiś czas temu (z 5 lat wstecz) poszukiwałem tego modelu, ceny wcale do niskich nie należały.
Ceny zawsze były wysokie jeśli chodzi o ten model i 8870.
Polecam szukać na pchlich targach, tam ludzie często nie wiedzą jaki sprzęt sprzedają
I nie wiadomo w jakim stanie :) Na allegro zawsze możesz reklamować.
Do teraz stoi u mnie na półce 8870 :)
Dzięki za info.....
W większości wzmaków Onkyo najlepiej zaspawać migomatem żyjący własnym życiem selektor źródeł . Zaspawać na stałe np. na wejściu CD . Inaczej można trafić do Tworek . Wada fabryczna od czasów starożytnych Indian. 3x NIE !
Ciekaw jestem czy wzmacniać technics suv 570 wypada dużo słabiej od przedstawionego na filmie . Który warto wybrać. Każda opinia bez cenna . Pozdrawiam
A czy cztery zera lub inne liczby po przecinku czy kropce nie oznaczaja dziesieciatysiecznej a nie stutsiecznej?;) pozdrowienia onkyo daje rade
Ktoś wie może, jak poradzić sobie z lataniem balansu na directcie? Czyszczenie i konserwowanie kontaktem pomaga na jakiś czas. Wygląda to tak, że dźwięk zaczyna grać głośniej w jednej kolumnie i pojawia się trzeszczenie, jak zmienię z direct na prawo i z powrotem to wraca do normy.
Ile kosztuje taka naprawa?
Super odcinek. Najwyższy czas coś o Onkyo. Ja ze swoim zrobiłem tak samo. Kluczowe było wymiana przekaźników i ustawienie prądu spoczynkowego, dodatkowo wyczyściłem selektor wejść ten z silniczkiem. Czeka mnie jeszcze wymiana potencjometru głośności. Fabryczny jest nie do dostania. Znacie jakieś zamienniki od alps?
What kind of relay switch you put into amplifier instead 12mbu?
Mamy rok 2024 . Na podstawie różnicy cen obliczono inflację w Polsce 2018r. > 2024r. Wyniosła ona około 15 - 20% % rocznie .
Ciekawe ile kosztuje taka usługa sam myślę by oddać swojego A-8870 na jakieś czyszczenie i pomiary
Witam .Pare dni temu zakupilem Onkyo model A-8037.Czy ktos moze zna rok produkcji tego amlitunera,moze jakies opinie? ...Pozdrawiam.P.s Jak zwykle bardzo dobry odcinek.
wygląda na koniec lat 80/początek 90. Ogólnie cięzko w necie znaleźć już sprzęt który jest mało znany a ma więcej niż 20 lat.
Z tym "dymiącym" rezystorem do pomiarów to lekka wtopa :). Po co się tak męczyć. :) Przecież rezystory 2, 4, 8 omów 50 i 100 W to koszt kilkunastu złotych za sztukę, łatwo zrobić obciążenie "stereo" (i nie tylko) do pomiarów mocy o regulowanej rezystancji i obciążalności. Do tego oczywiście radiator .
Poza tym oczywiście świetny, pouczający odcinek. Dzięki.
Sorry nie miałem nic innego pod ręką. Rezystory już zakupione.
No cóż w ferworze walki czasami tak bywa :)
Najprostsza aplikacja (dla potomnych) może wyglądać tak:
drive.google.com/file/d/1UVeVJ4IZXbEJLIzvyssB1cyWMhLdWhRVUA/view
Szymon czy masz jakiś namiar na dobry serwis albo czy ewentualnie nie mógłbyś sprawdzić mój ?... pozdrawiam
Wzmacniacz jest właśnie na OLX :-)
Jaki model przekaźnika zastąpił oryginalne Takamisawy?
co sądzicie o słuchawkach tej firmy ???
Jaki może być koszt renowacji/odświeżenia technicznego takiego wzmacniacza ? Chodzi mi o wymianę elektrolitów i innych części, które mógłby wymagać wymiany.
W tym wzmaku można się pokusić i wrzucić 2 większe kondy coś około 15000 lub 22000 uF jeśli trafo duże
A przekaźniki zamienione na identyczne, czy można zastąpić innymi? Jeśli tak, to jakie zostały zastosowane?
Pozdrawiam! Krzych
Hej, Takamisawy w moim egzemplarzu zostały zamienione na inne przekaźniki, marki niestety nie pamiętam. Od wymiany wzmacniacz pracuje wzorowo, więc wnioskuję że nie jest konieczna wymiana na identyczne. Pozdrawiam
@@wojtzwanderer Ok, ale na filmie przekaźnik 12VDC zostaje zamieniony na 24VDC. Czy taki może być?
Posiadam wzmacniacz właśnie z serii Integra, tyle że model A-8780. Ciekaw jestem jak dobre parametry i opinie zawarte w filmie maja się właśnie do tego modelu; czy może są to zupełnie inne konstrukcje i nie ma co ich porównywać
Co ciekawe mam z nim wręcz identyczne problemy jak te na filmie
Dzięki temu filmowi cena tego wzmacniacza na Allegro jest absurdalnie wysoka.
Dziś 1300zł około.
Ja mam Onkyo A-807 chyba z 1994 czy 1995 r. (taki ma napis w prawym dolnym rogu na froncie obudowy, ale z zewnątrz to jest to samo co A-8850, tyle, że mój jest srebrny - może różni się jakimiś detalami konstrukcyjnymi wewnątrz, optycznie z przodu i z tyłu wygląda wszystko tak samo). U mnie od początku jak mam ten sprzęt też jest problem z przeskakiwaniem wejść - czasem godzinami potrafi grać i jest ok, ale jak np. przełączę z CD na Phono, zwłaszcza pilotem, to potem trzeba się chwilę i tak ręcznie bawić selektorem, żeby zaskoczył bez "strat" na którymś kanale i nie przeskoczył na inne źródło - najgorzej jest na skrajnych AUX. Czasem trzeba kręcić "w kółko". Czasem gra i potrafi wyłączyć mi jeden kanał, czasem sam go przywróci. To samo mi robi przełącznik "Direct", też jakby przy ruszaniu nim zanika mi część pasma - chyba nadają się do czyszczenia, od jakiegoś czasu się przymierzam sam, ale patrząc na ten film... no chyba nie będę jednak sam grzebał, bo tu raz, że sprzęty typu oscyloskopy trzeba mieć, a ostatnio podłączałem takie... na studiach + wiedza i doświadczenie jest potrzebne. Objawy mam podobne, tyle, że u mnie na stałe dźwięk w lewym kanale jest inny -
jakby brakuje mu części pasma, zwłaszcza na niskich tonach. Zamieniałem głośniki i kable miejscami, przełączałem A/B i to samo. Na słuchawkach wydaje się być w porządku. Do tego przesunięcie volume na maksa w lewo po tym jak ściszy, idzie jeszcze kawałek dalej, powoduje też to, że słychać cichy dźwięk, ale jakby pozbawiony niskich tonów, w miejscu, gdzie powinno być całkowite wyciszenie. Podejrzewam zużycie potencjometru volume. Wzmacniacz jest dosyć wybredny jeśli chodzi o źródło - tzn. jak się podłączy kiepsko brzmiące źródło, np. z kompa przez aux, to gra to tak sobie, ale jak źródło jest dobre - dostawiłem do tego najtańszy CD onkyo DX-7011 i już potrafi rozwinąć skrzydła i różnica kolosalna. Klocki Onkyo mają też taką fajną funkcję, jak RI, co pozwala spiąć je zwykłym kablem jack stereo i jednym pilotem można obsługiwać i wzmacniacz i CD i inne elementy - u mnie tak działa, mimo, że pilot to chiński zamiennik z alledrogo - oryginały nawet jak się trafią to kosztują pół ceny używanego wzmacniacza. Poza tym wzmacniacz bardzo dobry, z chęcią bym go reanimował / przeserwisował ale zastanawiam się, jaki może być koszt takiej usługi z usunięciem ww. usterek zrobiony przez serwis - nawet orientacyjnie (100/200/500 zł?) Potencjometry / selektory ALPS-a z tego co się orientowałem są prawie niedostępne, zastanawiam się, czy nawet, jak się trafi zamiennik nie będzie on marnej jakości - tu jednak wszystko w oryginale jest "Made in Japan". Filmik fajny, szkoda, ze nie ma bardziej pokazanego samego etapu ściągania przedniego panela i dostępu do np. selektora źródeł czy direct/tone, bo tego tematu jestem najbardziej ciekawy.
Ja mam a809, jestem ciekaw czym to się różni. Jest w czarnym kolorze.
@@kichamicha Mocą no i pewnie w związku z tym niektórymi bebechami.
A-807 ma 2 x 80W, natomiast A-809 o ile dobrze pamiętam 2 x 100W. Kolor nie ma znaczenia, te wzmacniacze trafiały się czarne, srebrne i chyba także w kolorze lekko złotym, coś jak C3PO ;)
Też jestem fanem Onkyo,super sprzęt bijący inne na głowę za niewygórowaną cenę,oczywiscie audiofile mają Onkyo za nic,ale Pana program i samego Pana też ma za nic
Co by Pan powiedział o Heco Concertino 250 lub Visonik Da Capo 90 ? Pozdrawiam.
Witam mam pytanie czy istnieje jakiś dodatkowy zestaw dla Onkyo8670 mianowicie korektor czy cd?
Jak się sprawuje rozlutownica?
Zaskakująco dobrze, jak na swoją cenę...
A jakbyście tak, Panowie, zrobili odcinek poświęcony marce Grundig?
Montujesz na Vegas ? Wygodny co? Szkoda że słabo się sprawuje w zastosowaniach tv publicznej - nie trzyma parametrów systemu PAL o kilka pikseli.
Wiem wiem korektor jest be ale czy da sie podlączyc do tego wzmacniacza
A nie ma znaczenia że przekaźnik 12VDC został zamieniony na 24VDC?
witam, super film i oczywiście przez niego kupiłem A-8850 :). Chyba też mam klasyczny problem z przekaźnikami. Na sklepie North są do wyboru dwa modele, ale one są na 24VDC, na filmie wyjęte widać są 12VDC, czy można więc wstawić te z North? Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Chociaż, jak autor wyjmuje przekaźniki to z jednej strony mają napisy 24VDC, ale potem z drugiej strony 12VDC, o co chodzi??
@@yesther9506 u mnie też pojawił się ten sam problem, możesz powiedzieć jakie przekaźnik kupiłeś?
@@blackoak3038 kupiłem przekaźniki z ebay, jak wpiszesz model wzmaka to się pojawi, tam chyba jeden gość z Niemiec je sprzedaje, muszą być 12VDC, 5A bodajże, coś około 80zł zapłaciłem. Przekaźniki już wymienione, do tego pełen serwis przełączników i potencjometrów. Nie mogę wyjść z podziwu jak ten wzmak gra, to jest wspaniałe brzmienie, a piszę to jako użytkownik Atoll IN200SE na codzień, chodziaż zaczynam sie zastanawiać co teraz będzie "na codzień" :) Pozdrawiam!
Możesz powiedzieć z jakimi kolumnami on u Ciebie gra?
@@yesther9506czy masz może namiar na jakiś dobry serwis?
O, mam takiego w domu :)
Wie ktoś może jaką moc RMS ma onkyo a-9210 ?
dlaczego zamiast przekaźników nie używa się kontaktronów?
Przenoszone moce, cena .
Naim to robi ale dla małych sygnałów (selektor wejść)
Czym robił pan pomiary parametrów wzmacniacza? Czy można poprosić o rozpatrzenie możliwości nagrania odcinka o pomiarach wzmacniacza?
Bardzo dobry pomysł, również jestem za takim odcinkiem
Rightmark audio analyzer, do tego dzielnik napięciowy na rezystorach i podłączamy do wejścia liniowego karty dźwiękowej komputera. Warto też zmierzyć samą kartę.
Pozwolę sobie niezgodzić się z Panem w kwestji przyczyny usterki przekaźników. Z kart charakterystyk przekaźników wynika że nie mogą one przełączać prądów mniejszych niż kilka mA. Większe prądy "konserwują" styki, niskie prądy nie zapobiegają powstawaniu tlenków na stykach. Podczas słuchania muzyki przy małej głośności przekaźniki szybciej się uszkadzają niż przy głośnej muzyce.
W styczniu 2022r. Cena oscyluje koło 1000 zł. Pozdrawiam
Dacie jakas rade jak wyczyscic wzmacniacz w srodku? Jest ogolnie zakurzony i na plytkach jest jakis syf ktory schodzi szmatka z plynem do polaczen elektrycznych. Mozna pedzelkiem wyczyscic?
Witam,
Posiadam Integre A-8870, szukam zamienników dla przekaźników Matsushita JC2aD-DC12V AR3421 C01. Czy ktoś mógłby polecić jakieś zamienniki. Nie mogę nic znaleźć. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
A nie powinno się czasem ostawić najpierw prawidłowy prąd spoczynkowy na obu kanałach a potem brać się za jakiekolwiek pomiary mocy wzmacniacza?
Dobry,mocny piec duża przestrzeń ale z sony serią es niestety ponosi porażkę lecz wstydzić się nie musi zjada większość dzisiejszej chinskiej tandety.
Witam .Poszukuje od paru lat boków do takiego wzmacniacza (mam 8870) .Jakby ktoś słyszał gdzie mozna je kupić byłbym wdzięczny bo sprzęcik jest fajny
Wiem data
Na zamówienie można sporo firm jest które to wykonają
@@snavkky2977 masz jakies namiary firm ktore to wykonuja ?
Tez mam 8850 ale TEAC😄
Może się mylę ale czy 4 zera po przecinku to nie jest x10000 tys zamiast tak jak Pan mówi w filmie x100000tys.?
Ja mam pytanie z trochę innej beczki. Ma ktoś jakiś sprawdzony model pilota uniwersalnego, który współpracował bym z amplitunerem Pioneer VSX-407RDS? Co prawda testowałem tylko URC22B, ale nie odnalazł kodu.
dobre
No i lipa :-( Chciałem sam udostępnić swój egzemplarz (w dużo lepszym stanie) do odcinka, ale materiał pomógł. Podobnie jak u Pana Wojtka, tak i u mnie występuje efekt ścieszenia lewego kanału (nieznaczna różnica), ale tylko zaraz po włączeniu i tylko na niskim poziomie głośności, energiczne poruszenie pokrentlem załatwia sprawę . Z kolei trzeszczenie występuje w pokrentle SOURCE DIRECT w momencie przełączania.
Jakoś zaradziles sobie z problemem ? Zastanawiam się czy nie oddać na serwis wzamka.
Może ktoś mi wyjaśni, jakim cudem ten wzmacniacz osiąga 130W RMS przy 4ohm, jeżeli jego pobór energii wynosi - według oznaczeń z tyłu - 220W? Przecież to przeczy prawom fizyki
Pewnie transformator jest z sporym zapasem
@@snavkky2977 na pewno tak jest bo to seria Integra bez ekonomi
Gdzie to ludzie trzymają że koroduje blacha
Brakuje odcina: 13 i 43
Pozdro :)
A może coś o uniwersum?
Mam zarąbistą wierzę na odcinek.
Uniwersum to dosłownie gówno w branży audio.
32/100 000?
Problem z potencjometrem głośności występuje w wielu egzemplarzach tego Onkyo. U siebie zmieniłem potencjometr na "niby alps" z Allegro/Ebay RK47 oparty na drabince rezystorowej, niestety bez silnika. Działa wyśmienicie, polecam. Oryginału z silnikiem nie udało mi się znaleźć - jest to model 50k z odczepem do konturu. Trudno dostępny...
Mr1Raziel No niestety nie da się bo w tym modelu uszkodzenie to wytarta ścieżka oporowa. A nawet jakby napylic warstwę węglowa to rezystancja będzie rożna i niespójna między kanałami. Lepiej raczej wymienić.
Cóż - więc jestem szczęśliwcem. Nawet optycznie, po rozebraniu wyraźnie widać było wytarcie...
Zawsze warto spróbować przesunąć delikatnie szczotkę, by wycierała nowy szlak. Nie z każdym potencjometrem tak można, ale gdy można, to sprawdza się to świetnie ;)
szacunek dla majstra
zrobił by pan podobny materiał o firmie " Yamaha " i jej produkty audio.
Pozdrawiam.
Inny występujący często objaw to dziwne zachowanie wyłącznika - nie można wzmacniacza wyłączyć albo przy wyłączaniu przełączają się wejścia. Przyczyną jest skorodowany mikrostyk włącznika - zwiększoną rezystancję styku procesor interpretuje jako zmianę kanału.
Zgadzam się mój 8870 też tak ma czasem
jest to zrozumiałe jest tam drabinka rezystorowa :) a procesor interpretuje tylko oporność on nie wie co jest naciskane :)
Teraz już są po 1900zł :(
28:12
?
Duże elektrolity w zasilaczu niby Onkyo, ale pod spodem mały napis: Nichicon ;) (26:29)
👍👍👍
"Oczywiście nie na raz, tylko po kolei" - ReduktorSzumu AD 2017.
Witam! Przylaczam sie do do fanow Reduktora, ktorzy maja slabe pojecie o elektronice :) Ten odcinek zainspirowal mnie do rozkrecenia mojego Denona AVR-1400, gdyz mialem od dawna podobne objawy przerywania kanalow, jak tutaj wspomniano..i co sie okazuje, w srodku mam identyczne przekazniki Takamisawa, z mala roznica w oznaczeniu: 12SMBU. Z wygladu i rozmieszczenia nozek, na oko-identyczne. I tutaj mialbym prosbe: prosze polecic jakies zamienniki dla wspomnianych przekaznikow, chetnie sprobowalbym przelutowac :) tylko nie wiem fo i gdzie kupic na wymiane. Dzieki i pozdrawiam!!
Przy tych filmach odlot jak w starszej sondzie.. Kanał pro.
Czasem oglądając czuje się jak w korytarzu statku Lorda Vadera.
tylko niewiele młodszy marantz PM7000 bazujący na starszym PM68 konstrukcją bije na głowę tego Onkyo