Chełmno - niezwykłe miasto
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024
- Chełmno - średniowieczne miasto otoczone murami obronnymi z XIII wieku. Przetrwało w nienaruszonym stanie wojny światowe! Nazywane jest małym Krakowem albo polskim Carcassonne. W Chełmnie mieszka tylko 19 tys. osób, a ma się wrażenie, że miasto jest o wiele większe, tak wspaniałe ma kościoły, kamienice, ratusz. Niezwykłe jest wrażenie wjeżdżania do Chełmna. Jedzie się szosą przez pola i pagórki i nagle zaskakuje nas intensywny zachowany świat ukryty na 9 wzgórzach za średniowiecznymi murami miasta. Chełmno związane jest z Zakonem Krzyżackim. To w Chełmnie postało w 1233 roku Prawo Chełmińskie - przywilej lokacyjny na podstawie którego założono takie miasta jak Warszawy, Torunia, Gdańsk oraz 200 innych miast. W mieście są unikatowe, średniowieczne zabytki, szachownicowy układ urbanistyczny jest także średniowieczny. Na rynku na ścianie ratusza znajdziecie miarę, jaką dzielono działki - pręt chełmiński.
XIII i XIV wiek dominuje w Chełmnie. A drugi styl to renesans. Koniecznie trzeba zobaczyć takie zabytki, jak mury obronne (2270 metrów), gotycko-renesansowy ratusz - perłę architektury renesansowej równie piękną jak ratusz w Zamościu, zespół klasztorny cystersko-benedyktyński, 6 gotyckich kościołów na czele z olśniewającą farą, piękne kamienice miasta. Z wieży fary obejrzycie okolicę - starorzecze Wisły, tak zwany basen grudziądzki.
W Chełmnie są przechowywane relikwie św. Walentego, dlatego Chełmno to „Miasto zakochanych” i „Miasto miłości”. Są ławeczki dla zakochanych, piękne kobierce kwiatów w kształcie serc, a co roku hucznie obchodzi się Dzień Świętego Walentego tzw. "Walentynki Chełmińskie".
Jednym słowem? Bez tłoku, hałasu, z poczuciem oglądania cudownego miasta, trzeba Chełmno zobaczyć. Przejść przez Bramę Grudziądzką, dojść do rynku, pospacerować uliczkami, zajrzeć do kościołów, posilić się znakomitą pizzą, zjeść pyszne lody na rynku.
A potem? A potem do Chełmna się wraca, by znów napawać się klimatem tego niezwykłego średniowiecznego ocalonego miasta.
P.S. Koniecznie zobaczcie też rezerwat św. Wawrzyńca pod Chełmnem. W czasach słowiańskich mieszkańcy grodu usypali górę, by odgrodzić się od potencjalnych wrogów. Ta góra jest tam do dzisiaj.