Wysiew warzyw w lutym. Jak uprawiać własne warzywa - ogród warzywny

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ส.ค. 2024
  • Luty to miesiąc, kiedy wszyscy uprawiający warzywa planują co i gdzie posadzić. A należy przypomnieć, że nie jest to zarezerwowane jedynie dla właścicieli działek, bo możemy uprawiać ulubione, wybrane rośliny warzywne i zioła również na balkonie, tarasie czy nawet okiennym parapecie. Ich wybór zależy oczywiście od tego, ile mamy dla nich powierzchni oraz ile możemy im poświęcić czasu... Bo rzeczywiście uprawa warzyw jest czasochłonna, ale i owocna. Warzywa, które uprawiamy samodzielnie są nie tylko piękne, ale przede wszystkim zdrowe i smaczne.
    Należy więc zastanowić się co chcemy wysiać w warzywniku, następnie musimy pilnować terminów wysiewów, żeby z niczym się nie spóźnić.
    Na pierwsze prace należy zarezerwować czas już w lutym, bo to miesiąc, w którym przygotowujemy pierwsze rozsady. Oczywiście, nie musimy zajmować się tym samodzielnie, możemy kupić gotowe sadzonki w kwietniu lub w maju. Każda z tych opcji ma swoje plusy. Rozsada kupiona w sklepie ogrodniczym jest zazwyczaj produkowana w optymalnych szklarniowych warunkach, jest więc bardziej krępa, nie wybiegnięta i może lepiej przyjąć się po posadzeniu. Z kolei przygotowując rozsadę samodzielnie, dokładnie wiemy jaką odmianę siejemy. Możemy wybrać mniej znane, wyjątkowe odmiany. Poza tym obserwowanie, jak rośliny kiełkują i się rozwijają też jest niezwykle przyjemne. Często uprawa rośliny od nasionka daje po prostu największą satysfakcję.
    W przypadku moich rozsad, jako pierwsze do ziemi trafiają nasiona selera, pora, sałaty, kalarepy, a w tym roku także kalafiora, brokuła i szpinaku nowozelandzkiego. W celu ich przygotowania wykorzystują plastikowe pojemniki, którym wcześniej zrobiłam otwory na dnie. Dzięki nim nadmiar wody ma swobodne ujście, jest lepsza cyrkulacja powietrza i nie musimy martwić się o to, że nasiona będą gniły.
    Seler to jedyne warzywo korzeniowe, jakie uprawiamy z rozsady. Wszystko dlatego, że charakteryzuje się długim okresem wschodów nasion i powolnym rozwojem siewek. Podobnie jest w przypadku selera naciowego, więc jeżeli chcemy tę roślinę także uprawiać w warzywniku, to o rozsadę musimy zadbać również teraz. Od momentu wysiewu nasion selera, do uzyskania gotowej rozsady o kilku liściach mija zazwyczaj 8-9 tygodni. Nasiona są drobne, rozrzucamy je w pojemniku na wilgotne i lekko ubite podłoże do wysiewu i pikowania, po czym delikatnie przyklepujemy lub dokładnie podlewamy za pomocą podręcznego opryskiwacza. Nie przykrywamy ich ziemią, przez co cały czas mają dostęp do światła. Po 3-4 tygodniach będzie można przepikować młode siewki do większych doniczek lub pojemników w rozstawie ok. 3-4 cm. Bardzo ważną rolę przy produkcji rozsady selerów odgrywa temperatura, powinna być utrzymywana na poziomie 20-22 st C w ciągu dnia, a nocą 18-20 st. Spadek temperatury poniżej 16 stopni Celsjusza może zahamować wzrost roślin, a nawet przyczynić się do wybijania w pędy kwiatostanowe w późniejszym okresie uprawy.
    Por możemy wysiewać wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia, jednak ja wolę uprawę z rozsady. Wysiewam nasiona podobnie jak seler i również w późniejszym czasie rośliny te pikuję. Te nasiona przysypuję delikatnie podłożem i obficie zraszam. Okres ich kiełkowania jest dość długi 2-3 tygodnie.
    Sałata, to kolejne warzywo, które warto wysiać na pierwsze rozsady. Tym bardziej, że do wyboru mamy wiele przeróżnych odmian. Ja lubię szczególnie te liściowe, które nie tylko są smaczne i łatwe w uprawie, ale również pięknie wyglądają w warzywniku. Każdą z odmian wysiewam do osobnego pojemnika na delikatnie ubite i nawilżone podłoże. Niektórzy przysypują nasiona sałaty podłożem, ja tego nie robię. Dokładnie zraszam je jedynie po wysiewie. Zazwyczaj kiełkują już po 2-3 dniach, a po mniej więcej 3 tygodniach można młode rośliny już pikować. Ale warto wspomnieć, że osoby, które nie są zainteresowane przygotowywaniem rozsady sałaty z powodzeniem mogą ją też wysiewać bezpośrednio do gruntu. Oprócz sałat liściowym w tym roku wysieję też po raz pierwszy sałatę rzymską. Zobaczymy jak uda się jej uprawa.
    Z warzyw kapustnych na moje wczesne rozsady trafi kalafior, brokuł i kalarepa. W zeszłym roku moje kalafiory i brokuły zostały zniszczone przez szkodniki, doszłam więc do wniosku, że im wcześniej rozpocznę ich uprawę, tym mam większą szansę, że w końcu się ona uda. Te nasiona delikatnie przykrywam podłożem i oczywiście dokładnie podlewam. Okres ich kiełkowania to 6-8 dni, po mniej więcej 4 tygodniach planuję ich pikowanie.
    Kalarepa to obowiązkowe warzywo w moim warzywniku, ponieważ jest uwielbiane przez dzieciaki. Można ją siać wprost do gruntu, jednak rozsada przyśpiesza zbiory. A warto pamiętać, że nie znosi ona letnich upałów i suszy, wtedy jej zgrubienie szybko drewniej. Wysiewam więc ją jak najwcześniej, tak samo jak pozostałe warzywa kapustne. Lekko przysypuję podłożem do siewu i pikowania i dokładnie zraszam.

ความคิดเห็น • 51

  • @michabentkowski7073
    @michabentkowski7073 4 ปีที่แล้ว +5

    Witam niezła Pani ogrodnik👍👍👍👍👍💪💪💪💪💪💪😍😍😍😍😍😍😍😍😎😎😎😎😎😎😎😎

  • @WiejskieInspiracjePL
    @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว +1

    Szpinak nowozelandzki uprawialiśmy pierwszy raz w zeszłym roku. Jego pnącza potrafiły sięgnąć i 2 metrów. Wspaniałe, wielkie liście służyły nam wielokrotnie zamiast pieczywa do kanapek - smarowało się je hummusem, na to rzodkiewka i kanapka gotowa. Smakowo różni się od naszego szpinaku zdecydowanie. Idealnie nadaje się na soki do wyciskarek - ma bardzo dużo zielonego soku i mnóstwo witamin i mikroelementów, więc warto go wziąć pod uwagę, najlepiej razem z jarmużem i selerem naciowym. To takie nasze trio na soki. Jakby co to dysponujemy kodem rabatowym 10% na dobre wyciskarki - udostępniamy go na na naszej stronie dla Czytelników.
    Co do selera, to doświadczalnie zostawiliśmy jedną sztukę w nadziei, że zakwitnie w tym roku. Zobaczymy. Podobnie pozostał jarmuż do kwitnięcia, ale tego wiadomo, że zostawia się zawsze - jest odporny na przymrozki. Seler naciowy również się okazało, że te niewielkie mrozy wytrzymał i cały czas z niego korzystamy do zimowych soków.
    Dobra - czas iść wysiewać ;) Dzięki za film!

  • @qzxwecvrtbnyumi
    @qzxwecvrtbnyumi 4 ปีที่แล้ว +8

    Miałem przyjemność uprawiać szpinak nowozelandzki, będzie się sam rozsiewał na wiosnę. Taka roślina wieloletnia z nasion. :)

  • @misian.7082
    @misian.7082 4 ปีที่แล้ว +7

    Ależ ja się rozmażam oglądając Pani filmiki😌😌😌 Ogromnie zazdroszczę takiej ilości warzyw z własnej uprawy 😣 nie mam nie stety wystarczającej ilości miejsca na wszystko co chciałabym wysiać więc zostają tylko podstawowe warzywka.. tylko lub AŻ!!! 😄 Dziękuję za kolejny cudowny odcinek ❤

    • @WiejskieInspiracjePL
      @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว

      My będziemy ustawiać specjalnie regał taki towarowy przy oknie by zwiększyć powierzchnię ;) Pokażemy na filmie na naszym kanale.

  • @ilonaS1979
    @ilonaS1979 4 ปีที่แล้ว +3

    Prawda,własne warzywa z nasionka to duma i przyjemność

  • @TheLeeloo2
    @TheLeeloo2 3 ปีที่แล้ว +1

    Oglądam film i przygotowuje rozpiskę wysiewow🙂

  • @edytawrobel8371
    @edytawrobel8371 4 ปีที่แล้ว +3

    Ja ze szpinaku do konsumpcji to uprawiam Matadora, a nowozelandzki traktuje jak roślinę ozdobną bo szkoda mi urywać listki, zawsze taki piękny i zielony 😊 pozdrawiam serdecznie ❤️❤️❤️

    • @WiejskieInspiracjePL
      @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว +1

      Nowozelandzki jest super i nie bój się go zrywać. Im więcej rwiesz tym bardziej się rozrasta. Niestety nieodporny na przymrozki. Idealnie nadaje się na soki do wyciskarek - ma bardzo dużo zielonego soku i mnóstwo witamin i mikroelementów, więc warto go wziąć pod uwagę, najlepiej razem z jarmużem i selerem naciowym. To takie nasze trio na soki. Jakby co to dysponujemy kodem rabatowym 10% na dobre wyciskarki - udostępniamy go na na naszej stronie dla czytelników. Zapraszam.

  • @martynastankiewicz4399
    @martynastankiewicz4399 4 ปีที่แล้ว +3

    Ja też zazdroszczę tej ilości miejsca na siewki... Moje małe gapy jakoś rosną ale ciekawe co z tego będzie A por muszę już pikowac 😊

  • @aniajagoda3482
    @aniajagoda3482 4 ปีที่แล้ว +3

    szpinak nowozelandzki też mieliśmy w zeszłym sezonie i w tym też planujemy - powiem tak - zwykły szpinak i szpinak malabar jest smaczniejszy, ale nowozelandzki ma ten plus, że jest niewrażliwy na długość dnia, znosi ciepło i słońce i można go jeść jak zakwitnie :-) daj potem znać czy Wam smakował ! u nas z powodu suszy i upałów był lekko gorzki, ale wiadomo - jak roślinka ma goryczkę to zdrowsza :D

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Jasne, postaram się zdawać relację na bieżąco :)

    • @WiejskieInspiracjePL
      @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว

      U nas masowo szedł na soki z wyciskarki. Pycha.

  • @jestemoskar0639
    @jestemoskar0639 3 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie dziś zasiałem rzodkiew krakowianke😁

  • @margodj2883
    @margodj2883 4 ปีที่แล้ว +4

    Moja rzymska w zeszłym roku wybiegła bardzooo do góry może było jej za ciepło w tunelu foliowym ..

    •  4 ปีที่แล้ว +4

      To możliwe... Z tego co czytałam, sałata najlepiej wiąże główki w temperaturze 12-14 stopni C.

  • @lusialusia7620
    @lusialusia7620 4 ปีที่แล้ว +4

    Zamioculcas 😍

  • @jansaddam3829
    @jansaddam3829 4 ปีที่แล้ว +2

    Jak dwa lata temu kupilem w Praszce na Targu sadzonki brokula ,to do tej pory nie mogę sobie poradzić z Maczlikiem ...:D

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      W zeszłym roku generalnie była plaga mączlika... chyba wszyscy z warzywami kapustnymi go mieli ;)

    • @jansaddam3829
      @jansaddam3829 4 ปีที่แล้ว

      @ Pryskalem i srodkami chemicznymi i pepsi i gnojówką z pokrzyw i szamponem i itak franca jakas przeżyła ...:D
      Im cieplej ,tym więcej robali ...:D

    • @cecylialeks-zulinska1969
      @cecylialeks-zulinska1969 4 ปีที่แล้ว +1

      @ ja w zeszłym roku na sałacie miałam plagę mszyc! Jak już sobie z nią poradziłam to sałata wyglądała tak źle że się odechciewało jeść. Więc niestety nie było z niej pożytku.
      Mam nadzieję że chociaż w tym roku będziemy mieć swój mix sałat 🙂

    • @WiejskieInspiracjePL
      @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว

      @@jansaddam3829 A widzę, że nie próbowałeś szarym mydłem... A my właśnie nim się mączlika pozbyliśmy.

    • @WiejskieInspiracjePL
      @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว

      @@cecylialeks-zulinska1969 Soda oczyszczona i po mszycach...

  • @SzymonMorawski-ro7nr
    @SzymonMorawski-ro7nr 5 หลายเดือนก่อน

    U mnie wleciał pierwszy szczypiorek

  • @aniajagoda3482
    @aniajagoda3482 4 ปีที่แล้ว +3

    wow, czy mogłabym Cię prosić o podanie nazwy tej sałaty, którą siejesz na rozsadę, bo nazwy odmiany nie widzę, zauważyłam tylko, że można ją wysiewać od lutego do końca lata - czyli jest niewrażliwa na długość dnia - a na takiej mi bardzo zależy, to jest Vilmorin prawda? Będę wdzięczna! Nasza sałata już wykiełkowała i "rośnie" w inspekcie na balkonie - w kwietniu planuję ją wysadzić pod tunel. Pozdrawiam i cieszę się, że ogród warzywny "ruszy" - mój ulubiony cykl :D zakasać trzeba rękawy i do pracy - ogrodnicy i działkowcy, bo wiosna IDZIE :D
    Miałam rzymską w zeszłym roku i w tym też planuję - ale ją wysiewam bezpośrednio pod tunel i spod tunelu pikuję. Wyszły IDEALNE - duże, jędrne, zbite główki, nawet mnie ominęły ślimaki :-) także - polecam ! wyszło tyle sadzonek, że obdarowałam sąsiadów

    •  4 ปีที่แล้ว +3

      Zielona sałata, którą siałam - rzeczywiście ma podany na opakowaniu termin wysiewu od lutego do sierpnia - to odmiana 'Reglice' (pięknie kiełkuje), pozostałe odmiany liściowe z tego filmu (sprawdzone, fajnie plonują), do wysiewu w lutym i marcu, to: bordowa 'Red salad bowl' i różowa 'Crimson'. Dzięki za miłe słowa! :) Też już się cieszę, że można zakasać rękawy! :D

    • @aniajagoda3482
      @aniajagoda3482 4 ปีที่แล้ว +2

      @ dzięki! i to z firmy VILMORIN masz - dobrze kojarzę opakowania? Kupię sobie tę sałatę!

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      @@aniajagoda3482 Tak, to te :)

  • @WiejskieInspiracjePL
    @WiejskieInspiracjePL 4 ปีที่แล้ว

    ​ @ogród na co dzień Iza - zapraszam Cię do mojej ogrodniczej grupy: facebook.com/groups/PiekneZdroweOGRODY/ - jest tam ponad 55 000 członków. Możesz śmiało udostępniać swoje filmy - wszystkie będą zatwierdzone!

  • @Anita-mm1sz
    @Anita-mm1sz 4 ปีที่แล้ว +3

    ❤️👍

  • @szymonszajna609
    @szymonszajna609 4 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek a oczym bedzie kolejny odcinek ?😄

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Na pewno o wysiewie psiankowatych, a co w nim jeszcze będzie... czas pokaże :)

    • @szymonszajna609
      @szymonszajna609 4 ปีที่แล้ว

      @ super😃

  • @krzysztofdejnecki761
    @krzysztofdejnecki761 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. A por i seler kiedy należy przesądzić do ziemi?
    A jak należy uprawiać por i seler w domu żeby nie wybiegły?

  • @frauka
    @frauka 4 ปีที่แล้ว

    Boję się, że sałaty czy kalafior w domu za bardzo wybiegna mi w górę. Mam szklarenkę balkonową ale widzę, że będą jeszcze noce nawet -5. Nie bać się czy jeszcze się wstrzymać? U nas na Mazurach jednak trochę zimniej :(

  • @nalesnikpolaczeq4717
    @nalesnikpolaczeq4717 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja uwielbiam sam wysiewać warzywa

  • @misiowa37
    @misiowa37 4 ปีที่แล้ว +3

    Mam wrażenie że zbyt mokra jest ta ziemia, jeszcze spryskiwacz i folia, pleśń murowana... Czy się mylę?

    •  4 ปีที่แล้ว +5

      Nie miałam nigdy problemu z pleśnią, wysiewając nasiona w ten sposób... Ale codziennie kilka razy wietrzę rozsady i patrzę w jakiej są formie. Gdybym tego nie robiła, to rzeczywiście pleśń mogłaby się pojawić... Pozdrawiam, Iza

  • @tostsniadaniowy
    @tostsniadaniowy 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy jeśli już nasionko zacznie wschodzić to odkrywamy szklarenki i już nie przykrywamy z powrotem?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      A to zależy od ziarenka 😊 Niekiedy można jeszcze na jakiś czas zostawić szybkę lub folię. A jak już widać, że jest silne i zdrowo rośnie, to można odsłonić 😊 Pozdrawiam, Iza

  • @kamz1621
    @kamz1621 4 ปีที่แล้ว +2

    Dzień dobry, czy ta rozsada powędruje pod folie do gruntu? Pytam gdyż jestem początkującym ogrodnikiem a wydaje mi się że to gruntu będzie za wcześnie (?)

    •  4 ปีที่แล้ว +3

      Ta rozsada powędruje do gruntu. Za mniej więcej 2 miesiące, w połowie kwietnia można sadzić kalarepę, sałatę i por (one zniosą wiosenne, niewielkie nocne przymrozki), rozsadę selera uprawiam dłużej... ona trafi do gruntu dopiero w drugiej połowie maja. Zawsze mam też agrowłókninę pod ręką... Jeżeli boję się o rozsady, które już posadziłam w gruncie lub na podwyższonych grządkach, to je przykrywam :) Pozdrawiam, Iza

    • @kamz1621
      @kamz1621 4 ปีที่แล้ว +2

      @ Dziękuję za odpowiedź, zatem sadzimy ☺️🌱

  • @anetam.8446
    @anetam.8446 4 ปีที่แล้ว +3

    Witam.Czy ziemia uniwersalna dostępna w kwiaciarniach nadaje się do wysiewu tych warzyw? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊🌼

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Większość roślin wykiełkuje w takiej ziemi. Różnica między ziemią kwiatową a podłożem do wysiewu i pikowania jest taka, że w ziemi uniwersalnej często są nawozy, których nasiona nie potrzebują. Poza tym struktura podłoża może być różna. Podłoże do wysiewu jest bardziej rozdrobione, często z dodatkiem piasku, bardziej przepuszczalne :)

    • @anetam.8446
      @anetam.8446 4 ปีที่แล้ว +2

      @ Ślicznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 😊🌼

  • @basazielona3026
    @basazielona3026 4 ปีที่แล้ว +4

    A kiedy cos kwiatowo ogrodowego?

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Od marca na pewno! :D Może uda się coś wcześniej... ;)

  • @JJ-ui3rl
    @JJ-ui3rl 4 ปีที่แล้ว +1

    Folia niezbyt ekologicznie

    •  4 ปีที่แล้ว +3

      To prawda... ale praktyczna... i wielokrotnego użytku :)

  • @romekz8035
    @romekz8035 4 ปีที่แล้ว

    Łapka w dół za hałas muzyczny