@@arti3973 Dokładnie, jak zobaczyłem końcówkę to od razu miałem to samo skojarzenie - diagramy Woronoja i generalizacje typu SMVP (Sectional Multiplicative Voronoi Partition).
Proszę o odcinek o "chemii mózgu". Jakie hormony działają na dane emocje, czy możemy jakoś wpłynąć na produkcję hormonów co za tym idzie na uczucia, tego typu rzeczy :D
W jednym filmie Dawid polecił książkę "Mózg: podręcznik użytkownika" Marco Magriniego. Ja też polecę. Jest krótka i dość łatwo/swobodnie się ją czyta, bo jest niezbyt skomplikowanie napisana jak na tematykę (co niesie za sobą uproszczenia, ale coś za coś) i znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytania i prawdopodobnie też na te, które nasuną ci się w trakcie czytania. Niemniej też bym taki odcinek z chęcią obejrzał :D PS Jeśli zaciekawi cię temat i nie jesteś na bakier z angielskim, to polecę też serię Cambridge Fundamentals of Neuroscience in Psychology i książki Olivera Sacksa (te już po polsku), a szczególnie "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Na zachętę na YT są liczne wywiady z nim i jego występy ;)
Z tym że Play to jest bardzo nieuczciwa firma i naciągacze. Sam się o tym przekonałem, parę bliskich osób i w internecie też można różne niesnaski poczytać.
@@JanKowalski.451 to już nawet nie o to chodzi, bo firmom, jak każdemu, jakieś wpadki się zdarzają. Chodzi bardziej o tę nachalną reklamę i promocję samych siebie, a z tego co widzę Play mocno ciśnie w TH-camrów.
Wow. Super film, merytorycznie po prostu miodek na matematyczno-geometryczne serduszko. Pozwolę sobie tylko odpowiedzieć dwie rzeczy odnośnie eksperymentów które wykonałeś. Po pierwsze. Jeśli ostatni eksperyment czyli drogę 4 miast wykonamy przy użyciu np. Łożysk zamiast nakrętek wyjdzie ten sam wzor ( wspominam o tym zanim ktoś "mundry" powie że kształt nakrętek miał wpływ na wynik eksperymentu). Po drugie. Kształt czworokąta w zamkniętym sześcianie prowadzi nas do rozważań odnośnie czterowymiarowej przestrzeni. Już Mihio Kaku używał tego eksperymentu do zobrazowania czterech wymiarów przestrzennych. Jak zawsze świetna robota Dawid. Strzała!
To jest quality content na jaki internet nawet nie zasługuje! Niesamowicie ciekawy, a sponsorowany filmik o bańkach mydlanych rozwiązujących zadania matematyczne, stworzony z dbałością o najmniejsze szczegóły, nawet audio jest zrobione perfekcyjnie!
Przyjemnie się patrzy, bardzo! I przez cały filmik się uśmiechałam, co znaczy, że to nie tylko pięknie wygląda, ale też jest ciekawie/kreatywnie/zabawnie opowiedziane. Uwielbiam!
Czy mógłbyś również umieścić film dotyczący zjawisk, które Faraday zaobserwował w płomieniu świecy? Wiem, że to wszystko znajduje się we wcześniej wspomnianej książce, ale wydaje mi się, że byłby to bardzo ciekawy film, trochę pokazujący naukę dawniej, tłumaczenie zjawisk bez posiadania wysoce nowoczesnego sprzętu itd. Zastanów się ;)
Mam nadzieję, że kiedyś od mojego syna (którego nie mam, ale dzięki filmikowi nt. planowania płci wiem, że szansa na płeć męską jest nieco większa) usłyszę, że w życiu chce zostać nie raperem, a Dawidem Myśliwcem
Bardzo fajne, proste do zrobienia eksperymenty. W szkołach można na szybko takie doświadczenia pokazywać i zaciekawić dzieciaki (jak wiemy, w polskich szkołach z eksperymentami chemicznymi jest kulawo, kolorowanie papierka lakmusowego to czasami wyżyny eksperymentów). Z tymi zagadkami matematycznymi rozwiązywanymi przez bańki to świetna sprawa :) Prosty, a jakże fajny odcinek! :)
Bańka mydlana i wykład na poziomie akademickim. Jesteś niesamowity! Już nigdy, podczas zabawy z małymi dziećmi nie pomyślę o bańkach jak o kolorowych kulach powietrza ;-)
O chłopie :) Dokonałeś niemożliwego: ostatni raz z „chemią” miałam kontakt w szkole podstawowej- urok ekonomicznego wykształcenia..... dzięki Twojej pasji do propagowania nauki chemia znów mnie kręci ;) po 22 latach. Dzięki
Świetny materiał, początek znałem dobrze lecz końcówka była dla mnie czymś niesamowitym. Nawet nie myślałem nigdy, że baniek można użyć do rozwiązywania matematycznych problemów.
Film o bańkach 😂 i po raz kolejny człowiek czegoś ciekawego się dowiedział szacun za prostotę i formę przekazywanej wiedzy powinna być obowiązkowa godzina UNB w szkołach pozdrawiam
W gimnazjum przygotowywałam eksperyment "Badanie grubości bańki mydlanej ". Jak zobaczyłam tytuł to mi się przypomniały wspaniale czasy. Świetny odcinek jak zwykle :-D
Ciekawe doświadczenie można uzyskać też działając na napięciu powierzchniowym w kontekście wody zmąconej i spokojnej. Spróbujcie umieścić igłę lub szpilkę na powierzchni wody tak, żeby utrzymywała się na napięciu powierzchniowym. No nie da się - bo zmącacie jej powierzchnię albo palcami, albo minimalnie pod kątem umieszczoną igłą, która napięcie powierzchniowe przebija. Ale da się to zrobić w sprytny sposób - umieszczając taką igłę na kawałku papieru toaletowego, który szybko wchłonie wodę i opadnie na dno nie zmącając powierzchni wody, a igła pozostanie oparta na napięciu powierzchniowym i nie zatonie:)
Ruch pieprzu i barwników to skutek efektu Marangoniego. W skrócie - pojawia się siła skierowana od mniejszego do większego napięcia powierzchniowego. Efekt można zobaczyć w kieliszku wina, tzw. "łzy wina" lub konstruując łódeczkę napędzana surfaktantem.
Myślę że dobrym pomysłem na film, jest analiza naukowych podstaw standardów edukacji seksualnej wg WHO. Głośny i kontrowersyjny temat ostatnio w naszym kraju. Z jednej strony ciężko wyobrazić sobie bardziej zaufane źródło wiedzy niż WHO, natomiast mimo silnej próby bycia sceptycznym i racjonalnym, ciężko nie odnieść wrażenia, że coś z tymi wytycznymi jest nie tak, lub mają one podłoże ideologiczne.
A zrobie sobie przerwę od biofizyki błon biologicznych. Nie ma co tak przed egzaminem wkuwać. O Naukowy Bełkot coś wrzucil sprawdzmy to. Bańki mydlane hymmm brzmi podejrzanie, ale dobra oglądamy. Ok. 3 minuty później: Naukowy bełkot: cząsteczka wody zbudowana jest... ; napięcie powierzchniowe...; filmy; detergenty itd... Ja: ... ... chyba od tego nie ucieknę mehhh... no dobra znowu sobie powtórzę xD Może się przyda jutro ;D Jak zawsze przed jakimś egzaminem robisz film pod mój egzamin
Często korzystam z komunikacji miejskiej, a tu lato niedługo. Jako popularyzator nauki może rozpropagowałbyś wśród Polaków te wstrząsające naszym jestestwem informacje: 1. W Polsce w dużych ilościach produkuje się mydło. 2. Jest ono łatwo dostępne w wielu sklepach. 3. Cena jest przystępna dla każdej kieszeni.
Te banki to warto napompować gazem lżejszym od powietrza, najlepiej powstałym podczas elektrolizy wody.Spotkanie takiej banki z płomieniem daje piorunujący efekt :)
Wróć z laborek, na których było omawiane badanie płomienia spalanego paliwa. Dawid: "książka naukowa, wg którego można było znaleźć i opisać większość znanych zjawisk fizycznych po prostu badając płomień świecy"
No nie wiem, ten Dawid chyba podmieniony... Już któryś film z kolei, gdzie nie pojawiło się wyrażenie "dość powiedzieć" 😁 Film superciekawy, jak zawsze 👌
Pytanie, dlaczego woda jest w stanie ciekłym skoro skłąda sie z wodoru i tlenu? i drugie pytanie skoro składa sie z łatwopalnych gazów dlaczego woda sie nie pali ?
Jako, że mydła to sole metalu (sód, potas) i kwasów tłuszczowych to produkuje się je z tłuszczu i wodorotlenku sodu/potasu. Tłuszcz skąd się bierze chyba wiesz, jako źródło związków alkalicznych z początku służył ponoć popiół, więc można by założyć że pierwsze mydło powstało przy okazji obiadu, jak tłuszcz z rożna skapywał w ognisko. Zostaje pytanie czemu ktoś zapragnął uprać gacie w wodzie wymieszanej z resztkami po palenisku
@@sad.platypus Wydaje mi się, że ludzie szorowali naczynia np. piaskiem i popiołem i mogli zauważyć, że popiół zmywa lepiej tłuszcz. Może wywnioskowali z tego coś więcej.
Nie, zupełnie nie. Cząsteczki wody to dipole elektryczne. Zadziałanie na wodę zmiennym polem magnetycznym da efekt, ale to dlatego, że zmienne pole magnetyczne wytworzy zmienne pole elektryczne.
Ciekawa sprawa bo pare dni temu myślałem sobie o hmm 'fizyce baniek' gdy zobaczylem kilka frowajacych baniek z plynu do naczyn gdy mylem garki w kuchni a tu masz jest cos otym na yt - przypaadeek? ;D A tak na marginesie to myślę że też fizyka czy tez mechanika płynów to jedna z postepowych obecnie dziedzin nauki ze względu na hiperszybkie kamery i inne narzedzia. Polecam. Fajny filmik pozdro. 👍
Może jest to proste zagadnienie - nie wiem, ale oglądając odcinek początkowo na głośnikach, a kończąc go na słuchawce w jednym uchu, nasuwają mi się dwa pytania... Czy sposób słuchania wpływa na to jak to przyswajam informacje, a jeśli tak to czy ma to znaczenie, w którym uchu mam słuchawkę?
Ja: Bańki są fajne
Dawid: Bańki rozwiązują zadania matematyczne
Tak! Diagram Voronoja w trójwymiarze ;) do tego zrelaksowany
@@arti3973 Dokładnie, jak zobaczyłem końcówkę to od razu miałem to samo skojarzenie - diagramy Woronoja i generalizacje typu SMVP (Sectional Multiplicative Voronoi Partition).
A bańki medyczne leczą
Proszę o odcinek o "chemii mózgu". Jakie hormony działają na dane emocje, czy możemy jakoś wpłynąć na produkcję hormonów co za tym idzie na uczucia, tego typu rzeczy :D
W jednym filmie Dawid polecił książkę "Mózg: podręcznik użytkownika" Marco Magriniego. Ja też polecę. Jest krótka i dość łatwo/swobodnie się ją czyta, bo jest niezbyt skomplikowanie napisana jak na tematykę (co niesie za sobą uproszczenia, ale coś za coś) i znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytania i prawdopodobnie też na te, które nasuną ci się w trakcie czytania. Niemniej też bym taki odcinek z chęcią obejrzał :D
PS Jeśli zaciekawi cię temat i nie jesteś na bakier z angielskim, to polecę też serię Cambridge Fundamentals of Neuroscience in Psychology i książki Olivera Sacksa (te już po polsku), a szczególnie "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Na zachętę na YT są liczne wywiady z nim i jego występy ;)
Na SWPS jest pełno wykładów na temat psychologi w tym chemii mózgu
Pewnie, że da się wpływać na chemię w mózgu, w końcu jakoś leczy się depresję itd., co nie? :P
I takie lokowanie produktu to ja rozumiem nie natrętne, zwiazane z odcinkiem i to z ciekawym odcinkiem brawo play oby wiecej takich wspolpracy
s. cslr ooooo acha... dopiero zauważyłem.😃
nienatrętne? No zupełnie..... Odrażające play wszędzie się wpycha
Te poduszki play gryzą się okropnie z kolorem kanapy
Z tym że Play to jest bardzo nieuczciwa firma i naciągacze. Sam się o tym przekonałem, parę bliskich osób i w internecie też można różne niesnaski poczytać.
@@JanKowalski.451 to już nawet nie o to chodzi, bo firmom, jak każdemu, jakieś wpadki się zdarzają. Chodzi bardziej o tę nachalną reklamę i promocję samych siebie, a z tego co widzę Play mocno ciśnie w TH-camrów.
Wow. Super film, merytorycznie po prostu miodek na matematyczno-geometryczne serduszko. Pozwolę sobie tylko odpowiedzieć dwie rzeczy odnośnie eksperymentów które wykonałeś. Po pierwsze. Jeśli ostatni eksperyment czyli drogę 4 miast wykonamy przy użyciu np. Łożysk zamiast nakrętek wyjdzie ten sam wzor ( wspominam o tym zanim ktoś "mundry" powie że kształt nakrętek miał wpływ na wynik eksperymentu). Po drugie. Kształt czworokąta w zamkniętym sześcianie prowadzi nas do rozważań odnośnie czterowymiarowej przestrzeni. Już Mihio Kaku używał tego eksperymentu do zobrazowania czterech wymiarów przestrzennych. Jak zawsze świetna robota Dawid. Strzała!
To jest quality content na jaki internet nawet nie zasługuje! Niesamowicie ciekawy, a sponsorowany filmik o bańkach mydlanych rozwiązujących zadania matematyczne, stworzony z dbałością o najmniejsze szczegóły, nawet audio jest zrobione perfekcyjnie!
Przyjemnie się patrzy, bardzo! I przez cały filmik się uśmiechałam, co znaczy, że to nie tylko pięknie wygląda, ale też jest ciekawie/kreatywnie/zabawnie opowiedziane. Uwielbiam!
Ooo, nowy film!
To lekcje zrobię później
Czy mógłbyś również umieścić film dotyczący zjawisk, które Faraday zaobserwował w płomieniu świecy? Wiem, że to wszystko znajduje się we wcześniej wspomnianej książce, ale wydaje mi się, że byłby to bardzo ciekawy film, trochę pokazujący naukę dawniej, tłumaczenie zjawisk bez posiadania wysoce nowoczesnego sprzętu itd. Zastanów się ;)
a faraday to nie był tym naukowcem bez podstaw teoretycznych? w sensie bawił się prądem, ale nie wiedział dlaczego to tak działa
Mam nadzieję, że kiedyś od mojego syna (którego nie mam, ale dzięki filmikowi nt. planowania płci wiem, że szansa na płeć męską jest nieco większa) usłyszę, że w życiu chce zostać nie raperem, a Dawidem Myśliwcem
Piękne słowa.
Bardzo fajne, proste do zrobienia eksperymenty. W szkołach można na szybko takie doświadczenia pokazywać i zaciekawić dzieciaki (jak wiemy, w polskich szkołach z eksperymentami chemicznymi jest kulawo, kolorowanie papierka lakmusowego to czasami wyżyny eksperymentów). Z tymi zagadkami matematycznymi rozwiązywanymi przez bańki to świetna sprawa :) Prosty, a jakże fajny odcinek! :)
Co nie wejdę to mi miło. Masz mega styl montowania i dobraną muzykę. Na prawdę unikatowe, nie do pomylenia z nikim innym ;)
Super, że Play Ci podrzuca pomysły na odcinki. Play dba o nasz rozwój. Dziękujemy.
Play szanuje że wspieracie tak wartościowy kanał!
5G
Bańka mydlana i wykład na poziomie akademickim. Jesteś niesamowity! Już nigdy, podczas zabawy z małymi dziećmi nie pomyślę o bańkach jak o kolorowych kulach powietrza ;-)
Nawet nie wiem kiedy ominął ten kwadrans... SUPER!!!
O chłopie :)
Dokonałeś niemożliwego: ostatni raz z „chemią” miałam kontakt w szkole podstawowej- urok ekonomicznego wykształcenia..... dzięki Twojej pasji do propagowania nauki chemia znów mnie kręci ;) po 22 latach. Dzięki
Mega ciekawe ! Dzięki za film. Jeden z ciekawszych kanałów na YT
Uwielbiam ten kanał, najczęściej odwiedzane przeze mnie miejsce na yt ♥️
Ten niepewny moment gdy sprawdzasz czy film NB ma więcej czy mniej niż 15 minut. :D
Wow, jak często odcinki się pojawiają, cieszy mnie to!
Przez to że miałeś ograniczenie czasu pierwszy raz nie musiałem przyspieszać wideo na 1.25 :D świetny materiał
5:16 Naukowy Bełkot zamienia się w Minute Physics.
Świetny materiał, początek znałem dobrze lecz końcówka była dla mnie czymś niesamowitym. Nawet nie myślałem nigdy, że baniek można użyć do rozwiązywania matematycznych problemów.
Najbardziej satysfakcjonujące wideo!
Ja nie wierzę, nowy film w tak szybkim czasie? Chyba moje marzenie o częstszych filmach od Naukowego Bełkotu zaczęło się spełniać! 😄
Brawo Dawid ! Świetny film , dobra robota i oby tak dalej !
Twoje filmy, Dawid, najpierw lajkuję - dopiero następnie oglądam. :)
Film o bańkach 😂 i po raz kolejny człowiek czegoś ciekawego się dowiedział szacun za prostotę i formę przekazywanej wiedzy powinna być obowiązkowa godzina UNB w szkołach pozdrawiam
"Zresztą dzieci go uwielbiają" - rzekł Dawid utwierdzając nas, że jesteśmy we właściwym miejscu 😁
Aha, i gratuluję zadbanych paznokci.
Tęsknię za podcastami :(
Świetny, lekki i przyjemny materiał.
fajna forma, chętnie jeszcze raz zobaczyłbym produkcję w podobnym stylu, ale kup większą klepsydrę, bo niedosyt pozostał :)
Jak zwykle genialny odcinek!
Zadania optymalizacyjne są kozackie. Aż nabrałam ochoty na liczenie pochodnej
Bańki mydlane... Niby puste w środku, a jednak "mądre" ;-). Dziękuję za ciekawy film, łapka w górę i pozdrawiam
W gimnazjum przygotowywałam eksperyment "Badanie grubości bańki mydlanej ". Jak zobaczyłam tytuł to mi się przypomniały wspaniale czasy. Świetny odcinek jak zwykle :-D
Świetny filmik ❤️❤️❤️ PS. Ten kształt 14:18 bardzo ciekawy 😮
A już miałem zacząć sie uczyć do jutrzejszego testu z matematyki...
tez mam spr z matmy, ale się nie ucze
weź ze sobą na test bańki mydlane, one rozwiążą Ci zadania matematyczne :D
W pierwszych sekundach patrząc na stół pomyślałem, że musiała być niezła impreza.
Nawet patostreamerzy nie mają w domach takich kolekcji strzykawek!
Daj bicz
Koprolity patokomentator pier....ny🐕ci 🐽 lizał
Jakie to jest cudowne!
WOW! Te efekty z bańek... WOW!
Ciekawe doświadczenie można uzyskać też działając na napięciu powierzchniowym w kontekście wody zmąconej i spokojnej.
Spróbujcie umieścić igłę lub szpilkę na powierzchni wody tak, żeby utrzymywała się na napięciu powierzchniowym. No nie da się - bo zmącacie jej powierzchnię albo palcami, albo minimalnie pod kątem umieszczoną igłą, która napięcie powierzchniowe przebija. Ale da się to zrobić w sprytny sposób - umieszczając taką igłę na kawałku papieru toaletowego, który szybko wchłonie wodę i opadnie na dno nie zmącając powierzchni wody, a igła pozostanie oparta na napięciu powierzchniowym i nie zatonie:)
Ciesze sie że play cie sponsoruje, za taką prace należą sie pieniądze :)
To nie tylko eksperymenty, ale i reklama Play !
Fajne. Interesujące. Na luzie. Z klasą. Z bańką.
Boszszsz Dawid! Cud! Zejszłeś poniżej 20 minut.
Ruch pieprzu i barwników to skutek efektu Marangoniego. W skrócie - pojawia się siła skierowana od mniejszego do większego napięcia powierzchniowego. Efekt można zobaczyć w kieliszku wina, tzw. "łzy wina" lub konstruując łódeczkę napędzana surfaktantem.
no tym ostatnim efektem to żeś mnie kurła zaskoczył
Myślę że dobrym pomysłem na film, jest analiza naukowych podstaw standardów edukacji seksualnej wg WHO. Głośny i kontrowersyjny temat ostatnio w naszym kraju. Z jednej strony ciężko wyobrazić sobie bardziej zaufane źródło wiedzy niż WHO, natomiast mimo silnej próby bycia sceptycznym i racjonalnym, ciężko nie odnieść wrażenia, że coś z tymi wytycznymi jest nie tak, lub mają one podłoże ideologiczne.
I to jest kreatywna reklama na dobrym poziomie
Kurczaki! Od samego początku myślałem że opowieść skończy się na kosmicznym obrazie struktury wszechświata ... 😅. I tak niezła bania 😁
Bardzo fajna muzyczka 😉
Od minuty filmu 3:53 do 4:21 mógłby lecieć motyw muzyczny z MacGyvera :)
Boże, ten Atkins będzie mnie prześladował do końca życia ;_;
Nie tylko owady mogą chodzić po powierzchni wody. Mogą chodzić po niej również Jezusy, co najmniej jeden, że tak sobie swobodnie zacytuję klasyka.
oo nowy filmik wjechał!
13:08 Chyba sfera, skoro mowa o bańkach. A fakt, że tylko do tego się można przyczepić świadczy o jakości filmów Dawida :)
Akurat ostatnio miałem temat o napięciu powierzchniowym i detergentach na chemii xd Dobra powtórka
przed tym filmem włączyła mi się reklama booking w której była mowa o namiocie bańce....
Antek kowalski Dzisiaj myjąc zęby włączyła mi się reklama pasty colgate...
@@martynalipiec9185 reklama myła zęby?
Liselkee ! Zęby myły reklamę
A zrobie sobie przerwę od biofizyki błon biologicznych. Nie ma co tak przed egzaminem wkuwać. O Naukowy Bełkot coś wrzucil sprawdzmy to.
Bańki mydlane hymmm brzmi podejrzanie, ale dobra oglądamy.
Ok. 3 minuty później:
Naukowy bełkot: cząsteczka wody zbudowana jest... ; napięcie powierzchniowe...; filmy; detergenty itd...
Ja: ... ... chyba od tego nie ucieknę mehhh... no dobra znowu sobie powtórzę xD
Może się przyda jutro ;D
Jak zawsze przed jakimś egzaminem robisz film pod mój egzamin
Ten moment kiedy musisz się uczyć ale naukowy bełkot wrzuca film i wiesz że po tym filmie będą jeszcze inne
Często korzystam z komunikacji miejskiej, a tu lato niedługo. Jako popularyzator nauki może rozpropagowałbyś wśród Polaków te wstrząsające naszym jestestwem informacje:
1. W Polsce w dużych ilościach produkuje się mydło.
2. Jest ono łatwo dostępne w wielu sklepach.
3. Cena jest przystępna dla każdej kieszeni.
To jeden z Twoich najlepszych odcinków.
Przy okazji, pytanie: Co sądzisz o filmie "Photon"?
Przygotowałeś mise en place, to ułatwia pracę.
Te banki to warto napompować gazem lżejszym od powietrza, najlepiej powstałym podczas elektrolizy wody.Spotkanie takiej banki z płomieniem daje piorunujący efekt :)
Film o bańce mydlanej, a wcześniej reklama "...a nawet namiot bańkę, booking home" samo-lokowanie produktu 😉
wow, eksperyment z płytkami super
Pamiętam jak raz ci zasugerowałem odcinek o bańkach mydlanych :D
Myślę że gdyby w XIX wieku istniał TH-cam, to Faraday nagrywałby filmiki własnie takie jak Ty :)
Jakie chemikalia można zastosować do płynu do baniek? Bardziej szukam ciekawostek, o glicerynie i lubrykantach wie chyba każdy.
Końcowe 3 minuty najciekawsze! :)
Wróć z laborek, na których było omawiane badanie płomienia spalanego paliwa.
Dawid: "książka naukowa, wg którego można było znaleźć i opisać większość znanych zjawisk fizycznych po prostu badając płomień świecy"
No nie wiem, ten Dawid chyba podmieniony... Już któryś film z kolei, gdzie nie pojawiło się wyrażenie "dość powiedzieć" 😁
Film superciekawy, jak zawsze 👌
11:42 I'll be watching you
Czy to deadpool
Pytanie, dlaczego woda jest w stanie ciekłym skoro skłąda sie z wodoru i tlenu? i drugie pytanie skoro składa sie z łatwopalnych gazów dlaczego woda sie nie pali ?
Noooowy odcinek!
super film dziekuje
Po prostu genialne. Ale osobiście chciałbym się dowiedzieć jak to się stało że ludzkość wymyśliła mydło i proszki do prania. Proszę o trochę historii
Jako, że mydła to sole metalu (sód, potas) i kwasów tłuszczowych to produkuje się je z tłuszczu i wodorotlenku sodu/potasu. Tłuszcz skąd się bierze chyba wiesz, jako źródło związków alkalicznych z początku służył ponoć popiół, więc można by założyć że pierwsze mydło powstało przy okazji obiadu, jak tłuszcz z rożna skapywał w ognisko. Zostaje pytanie czemu ktoś zapragnął uprać gacie w wodzie wymieszanej z resztkami po palenisku
@@sad.platypus Wydaje mi się, że ludzie szorowali naczynia np. piaskiem i popiołem i mogli zauważyć, że popiół zmywa lepiej tłuszcz. Może wywnioskowali z tego coś więcej.
Skąd wziąłeś muzykę do intro? Brzmi jak muzyka z Twierdzy z Heroes3 ;>
Dawidzie, Dawidzie! W tym odcinku miewasz piękne damskie dłonie.
14:07 Wygląda jak teserakt :)
Wow świetny materiał
Dziwny zbieg okoliczności, córka właśnie puszcza bańki mydlane, w międzyczasie spoglądam na YT a tu wyskakuje filmik o podobnym temacie :D
Nadajecie na wspólnych falach, oto cała tajemnica :)
@Jakub Górny tak bo przeciez komputer wykryl ze jego corka puszczala banki
Końcówka rozwala system! Czy jest jakiś sposób na zaprzęgnięcie baniek do triangulacji w grafice czy obliczeniach MES?
Ja mam ciekawe pytanie😁
Czy da się stworzyć bańkę mydlaną w próżni?
Czyżby nowy sprzęt do nagrywania? :)
Czy bañki mydlane dadzà odpowiedz jak wykiwaç ACTA 2? Zeby Bruksela wyszla jak Zablocki na mydle?
Nie mogę patrzeć na te poduszki, straszne są :D.
czy coś sie stanie z twoimi filmami po wejściu Acta 2? często korzystasz z prawa cytatu,a wykorzystywanie tego w przyszłości może kłopotliwe
Genialnie
Czyli przylozenie pola magnetycznego do wody moze zaburzyc jej strukture - poniewaz to male magnesiki
Nie, zupełnie nie. Cząsteczki wody to dipole elektryczne. Zadziałanie na wodę zmiennym polem magnetycznym da efekt, ale to dlatego, że zmienne pole magnetyczne wytworzy zmienne pole elektryczne.
Ciekawa sprawa bo pare dni temu myślałem sobie o hmm 'fizyce baniek' gdy zobaczylem kilka frowajacych baniek z plynu do naczyn gdy mylem garki w kuchni a tu masz jest cos otym na yt - przypaadeek? ;D A tak na marginesie to myślę że też fizyka czy tez mechanika płynów to jedna z postepowych obecnie dziedzin nauki ze względu na hiperszybkie kamery i inne narzedzia. Polecam. Fajny filmik pozdro. 👍
Ja: idę spać
Telefon: *wibruje*
Ja: nie idę spać, Dawid wrzucił film
Myślałam że na zakończenie będzie nawiązanie również do pian spinowych :D
Albo mi się zdaje, albo zmieniona, lepsza jakość :D .
Polecam eksperymenty fizyczne na UMCS
Byłem w październiku z klasą i było to samo
A tak naprawdę świetny materiał
Mam nadzieję, że na maturach pozwolą wnosić bańki na salę :D
Może jest to proste zagadnienie - nie wiem, ale oglądając odcinek początkowo na głośnikach, a kończąc go na słuchawce w jednym uchu, nasuwają mi się dwa pytania... Czy sposób słuchania wpływa na to jak to przyswajam informacje, a jeśli tak to czy ma to znaczenie, w którym uchu mam słuchawkę?
Fajny odcinek.
Czekam na film o rzeczach które planowałeś już dawno temu, np o chorobie Alzheimera.