Skvělé video Pavle, co jsem se ale bavil s klukama z různých shopů, tak říkali i z vlastní zkušeností, že největší problém je, že v terénu zavadíš o něco šaltrem, o cokoliv a najednou nepřehazuješ, stačí malé vychýlení na patce a jdeš se klouzat, tj asi nejvíc důvod proč jsem do toho zatím nešel, na silničce jsem zkoušel sadu od Sramu RED, TOP model a bylo to fajn, hlavně se mi libí ten automat přesmykač vzhledem ke kvaltu v zadu...jelikož u 11,12s mech. systému neustále řešíš - velká placka vepředu, menší pastorek v zadu - drhne vnitřní strana přesmyku, pak jdeš na konec kazety a drhne vnější strana.
Je to naprosto jednoduché. Po X letech s mechanickým řazením jsem si tento rok koupil gravel s elektrickým řazením a ten rozdíl je neskutečný. Za 40 hodin jízdy jsem baterku nabíjel jednou cca hodinu. Přesnost řazení se nedá absolutně srovnat. Kdo zkusí elektriku, nikdy se k mechanice nevrátí.
Shimano XTR Di2 mi funguje bez problemov uz 6 rokov a na povodnej baterii. Uznavam ze aj mechanika ma svoje caro. Dalsou nevyhodou je ze pri mechanickom poskodeni je to drahsie na vymenu prehadzovacky.
Pekné video, ale nepáčia sa mi tie nehatíva elektriniky. Mám dva bicykle s elektronickým radením z toho jeden je z roku 2009 kedy prišla na trh Ultegra Di2. Druhý je z roku 2023. Ani na jednom som nemal žiaden problém. Jazdím 5-7 tisíc km ročne. Kapacita batérie z roku 2009 je stále rovnaká ca 700-1000km podľa teploty a podľa toho ako často sa jazdí. Časté jazdy kilometrovo predlžujú kapacitu. Druha baterka je už v sedlovke a vydrží na jedno nabitie 1600-1800km. Viac ako reťaz. Mimochodom Uktegru Di2 z roku 2009 kúpil aj môj kamarát a obaja mame rovnake skúsenosti: žiadna údržba okrem čistenia, žiadna porucha za 15 rokov. Žiaden pokles kapacity bateriek. Kúpil som si rezervnú ale trčí už roky v skrini. Spätnú odozvu na prsty nepotrebujem. Načo. Za mňa elektronika super. Jediná nevýhoda s ktorou súhlasím je že ak by predsa len došlo k poruche, tak tá oprava bude náročná, pravdepodobne výmena.
Zdravím, jakožto dlouhodobý uživatel el. řazení sram gx bych některé věci uved na pravou míru a upřesnil. Tak za prvé, jak bylo řečeno že si s elektrikou nastavíte kde co, tak to nejdůležitější si nenastavíte. A to pokud máte přihlou patku a potřebovali byste nastavit odskok na každý pastorek zvlášť. Ač by to bylo technicky možné, nejde, smůla. Za druhé, jak bylo řečeno el. přehazovačka je těžší a ve verzi sram axs 1. (ne TT) to znamená větší zátěž na patku. V reálu to znamená, že při spadnutí kola máte 50% šanci, že si patku přihnete a začne vám to nepřesně řadit. Je sice pěkné že samotná přehazka když do ní bouchnete odskočí, ale to kolikrát nestačí. Staré patky totiž nebyly dělané na tak těžké přehazovačky a proto SRAM přešel na verzi TT, kde díky UDH patce je pevnější oboustranné uchycení přehazky k rámu. Na druhou stranu první typ SRAM el. přehazky je plně kompatibilní i s kazetama od jiných výrobců oproti TT. Takže je možné klidně kombinovat s kazetou XT za poloviční cenu než sram kazety. Ve výsledku je el. řazení ale bomba a kdo je fajnšmekr a není mu líto utratit nějakou pětku navíc určitě to ocení. Koneckonců z těch kdo zkusil by se málokdo vrátil k mechanice. Poslední poznámka ohledně nutnosti dobíjení - nestojí to vůbec za řeč, jednou za 2-3 týdny preventivně dobijete a hotovo. To garmin radar/světlo je jinej žrout. Osobně po celodenních vejletech dobíjím jen 3 věci - mobil, (powerbanku) a přední světlo. Tip: Kdo máte XIAOMI telefon doporučuju powerbanku XIAOMI 33W 10.000mAh. Je to nejlepší powerbanka co se týče cena/rychlost nabíjení/váha. Telefon sní nabijete cca 2x z 30% na 100%
no ano, to, že sa nedá nastaviť odskok na každé kolečko zvlášť ma celkom šokuje lebo z princípu veci to technicky nemôže byť problém.... len asi ajťák čo to programoval nie je cyklista a tak len skopíroval fungovanie mechanixkého radenia do elektroniky.... dobrá správa je, že toto sa dá asi ošéfovať aktualizáciou softvéru tak to snáď niekoho časom napadne
souhlasim, že když se elektrika vysyspe někde v prostřed ničeho, že si to člověk neopraví ale abych řešil jak bude fungovat za 20 let je argument fakt ze zadele 😀 co se týče ceny tak jsem GX kupoval za cenu mechanický X01 je pravdou, že ale se starým Di2 jsem měl starosti celkem statečný: středem přežvejklej kabel a jednou jsem ho musel přes diagnostiku resetovat - protože se tam spustil nějakej divnej mód a neřadilo to 😀 S tou odezvou páčky to je taky pěkná konina 😀 😀 😀
Záleží, jaký ráfky... Např. za český ceny karbon ráfků a elektrický sady máš od Canyonu celý karbon kolo i s 1600 karbon ráfky a v elektrice v Ultegra kategorii. Šel jsem touhle cestou a spokojenost.
Už bych se nevracel k mechanice i když má asi více výhod. Ale to si člověk musí zkusit, aby si udělal názor. Ne jen psát, aniž by to nějakou dobu používal.
To ze sa elektronika dostane aj na lacnejsie bicykle si nemyslim ze bude dovod lahsej montaze vo fabrike ale to ze sa to do 4 rokov naprogramovanim pos*rie a clovek bude musiet kupit novu. Za druhe neviem si velmi predstavit ze pri aktivnom jazdeni sa mi raz za cas podari chytit drevo do prehadzovacky a pri cene elektroniky by ma porazilo to kupovat znova.
Jak na čem. Na biku v podstatě jen cena nové přehazovačky s řazením a práce(a předpokladu kokmpatibility původních komponentů) Na silničním nebo gravel kole je pak potřeba celá sada, jelikož řazení je integrováno dohromady s brzdovou pákou a tam je pak potřeba popřemýšlet i nad tím, jaké brzdy budu do budoucna chtít, zda hydraulické koroučové, lankové kotoučové/ráfkové. U silničního kola se za mě vyplatí řešit až s koupí nového kola.
Loni jsem měnil 9 stupňového Deora. Měl najeto 40 tisíc a 13 let. Koupil jsem si nového, 15 let zastaralého a moje kolo je připraveno na ještě brutálnějších 40k. Nyní jsem třeba na Nordcappu 😂
vzhledem k tomu, že elektrický sady už stojí zlomek toho co stávaly kdysi tak úspora je uplně lichej argument... a bravo ušetříš na sadě 100g - jdi se zapsat na Tour de France a urveš Pogačara 😀
Vzhledem k ceně lepších komponentů je cena elektroniky v dnešních cenách více než zajímavá. Sram XX1 AXS máme na kole už třetí sezónu a za tu dobu cena sady klesla ukrutně. Zmiňuješ váhu. Odečetl jsi bowdeny a lanka? Servis. Jaký servis máš na mysli? My to AXS bereme jako spotřebák, nijak to nešetříme. Za ty tři sezóny jsme tomu naložili neskutečně. U nás to jede celoročně - v zimě na trenažéru, a můžu říct, že to vydrží neskutečný věci. Řadí to naprosto skvěle, rychle, tiše, přesně. Na rozdíl od mechaniky neřešíš tlačení páčky do nesmyslu, když potřebuješ řadit tři nahoru. Stav baterie mi ukazuje Garmin a na štreky 150+ km si beru s sebou náhradní baterii, kterou jsem zatím nikdy nemusel použít. Až děti dorostou na 29" kola, dostanou AXS. Dnes už Sram GX AXS seženeš za devět tisícovek a cena bude dál klesat. Navíc obrovskou výhodou je kompatibilita s Shimano. My se ženou kombinujeme shodně - kazeta XT 10-51, řetěz XT, převodník "nepadací" ovál Garbaruk, hazka a řazení XX1 AXS. V životě jsem neměl tišší, rychlejší a přesnější pohon.
Ještě je obrovský rozdíl mezi AXS a Di2. S AXS jsem spokojen a neměnil bych, ale na grevlu mám Di2 a je to 100 let za opicemi. Z páky do jednotky, z jednotky do rozdvojky, z rozdvojky do baterky a přehazovačky. Furt se dělá randál v rámu, každý kabel stojí balík a nabíječka 2 balíky. Tady shimano zaspalo dobu👎🏼
Vidíš a např proti kabelový Di2 nic nemám a nechtěl bych zase AXS ani bezdrátový DI2. Pokud drnčí kabely v rámu, nejsou správně instalovaný, že mají svoji cenu? Měníš je jak často? Jako pláště? Vyhovuje mi mnohem větší kapacita jednoho akumulátoru v rámu ( po 3 letech používání vydrží přes 1000km na jedno nabití) proti několika malým u AXS (sedlovka, převodník, přehazovačka) a pokud jde o bezdrát komunikaci, budoucnost je v kabelech, použitý rádiový spektrum je na mnoha místech saturovaný a pokud je přijímač na vstupu zahlcen, nepomůže ani nejnejnej...modernější kódování signálu. Viz to populární video ze závodu, kde mu řazení nejspíš zarušilo bezdrátový spojení pro přenos videosignálu mezi motocyklem a vrtulníkem, který používá stejný frekvenční pásmo jako řazení, ale násobný vyzářený vysokofrekvenční výkon. Ale to je věc každýho.
@@uno-one-uno Neměním ty dráty vůbec, ale když jsem si kolo skládal, tak jsem si to musel naměřit jen nějak +,- a pak s tím laborovat a 2x dokupovat, než to nějak sedělo. Co se týče klepání v rámu, tak ty originál plastové pásky jsou úplně k ničemu. Tak to dopadlo tak, že jsem zase všechnu musel rozebrat (střed, představec, omotávku, hlavové složení) a dát na to mirelon. Tu rozdvojku lepit někde ke středu, nebo ji balit jak vánoční dárek do bůh ví čeho, je taky úplně na prd. A vzhledem k tomu, že na rozdíl od Di2 u AXS je vytažení baterky otázka vteřiny, tak je mi úplně jedno jestli ji dobíjím 5x nebo 3x za sezónu. Prostě největší výhoda AXS je to, že nemá kabel a při servisu nic neřešíš. Když si chci dát do kupy zadní stavu, tak přehazovačku jedním šroubem sundám, jedním šroubem nahodím zpět a nemusím se srát s žádným protahováním kablíků. Když se na to dívám zpětně, tak jsou to vyhozené prachy a mnohem lepší je obyčejné lanko než Di2.
Mám na svém MTB pohon Sram XX1 AXS a opakovaně vyzkoušeno, že to parádně řadí obalené bahnem, v hustém dešti a dokonce i pod vodou - při průjezdy brodem a neočekávané potřebě rychle řadit lehčí, jsem to prostě udělal. A ono to fungovalo! Já jsem už třetí sezónu maximálně spokojený, ta investice za to rozhodně stála.
Za mě elektronika super a momentálně mám právě jednu z poruch která nepůjde řešit přitom úplná blbost u sramu kde spojují baterii s prehazku dva kontakty to sou takoví dva kolíčky tak v jednom prostě odešla pružinka takže není přítlak ke kontaktu baterie a tím pádem je neřešitelný problém
Tolko dristov ako keby sa elektrika nemohla zasvinit , hlavne že lanovody sa posedu, Sory lanovody na starom biku som menil po 10 rokoch a radilo stále bez problémov, a myslím že elektronické sa môže dojebat oveľa skôr ako mechanické ktoré je v podstate nezničiteľne. Motorček kolieska, doska s plošným spojom kontakty .. ozaj radosť.
Mám SRAM GX Eagle AXS Transmission a už bych zpět na klasiku nešel. Hrozně rychle jsem si zvykl a řadí to skvěle hlavně pod zátěží, což u klasiky neexistuje. A je to neskutečně přesné. Ano, váží skoro 500g, ale u elektrokola mě to netrápí.
nesmysl, pokud se to děje tak ojediněle a závada bude asi jinde, než ve vybitý baterce...vydrží to opravdu hodně, mám od letoška taky GX AXS, po prvních 300km jsem to nabíjel čistě z prevence, svítila pořád zeleně
Celkem zajímavé video..Přispěju svou troškou do mlýna..Poslední kolo s klasikou bylo u mě GT iDrive 5..Dodnes kolo s XT šlape jak hodinky. cca 16let..Je to 3x9..Před lety jsem zakoupil kolo KELLYS THEOS EN70 . Velká změna.?? Ebike?? Kdo se vyzná ví. Motor shimano8000, Di2 XT přehazovačka...Potvrzuji zatím 100% spolehlivost. nastavení proběhlo jednou a od té doby ,byť kontroluji ,nebylo třeba. Kvalty háže s bravurou.Díky spřažení s motorem ,prý i nějak uvolní motor tah.Používám pomalejší kadenci řazení.U max to tam háže za milisekundu až to střelí do rámu.Je to masakr.Co se páček shimano týká.A to u mě rozhodlo..Jsou stejné jako u mechaniky..Prostě přechod v poměru 1ku 1. Dokonce i páka dopomoci motoru je stejná jako u mechaniky. a obě mají zpětnou vazbu jako u lanka!!!?? Prostě to tehdy tak udělali a je to famózní..Za 6 let bez problému s čímkoli. U shimana je vedení elektriky drátem..Výhoda u ebike-bere si proud z baterky ...Dráty jsou zatím sehnatelné.Dokonce jsem sehnal i náhradní přehazovačku za pěkných 2000kč..Ona v šupleti vydrží..Sram je samozřejmě jinde..Ale co jsem se díval tak mě nesedí ty tlačítka..Stejně jako u nových ebiků shimano je taky jen takový čudlík na motor..Měl jsem tehdy celkem štěstí že kellys použíl ty klasické páky jaku u mechaniky..Jia co ylo řečeno ve videu a znám sám, tak potvrzuji do puntíku..Ale je to prostě bomba..Když se dostaneš na vyšší level už nechceš zpátky. Jako u aut..Motor V8 není 1,2htp..
Nezanášení bowdenů - absolutně nicotná výhoda. Nenutnost bowdenů - to už výhoda je. Výhoda číslo 3 - to samé jako výhoda 1 - nejsou dvě nevýhody, ale jenom 1 Nicméně, zanášet se může samotná přehazovačka. Jinak souhlas. Nevýhod je více než výhod. Elektronické řazení je prostě pro těžce profi použití.
Skvělé video Pavle, co jsem se ale bavil s klukama z různých shopů, tak říkali i z vlastní zkušeností, že největší problém je, že v terénu zavadíš o něco šaltrem, o cokoliv a najednou nepřehazuješ, stačí malé vychýlení na patce a jdeš se klouzat, tj asi nejvíc důvod proč jsem do toho zatím nešel, na silničce jsem zkoušel sadu od Sramu RED, TOP model a bylo to fajn, hlavně se mi libí ten automat přesmykač vzhledem ke kvaltu v zadu...jelikož u 11,12s mech. systému neustále řešíš - velká placka vepředu, menší pastorek v zadu - drhne vnitřní strana přesmyku, pak jdeš na konec kazety a drhne vnější strana.
Je to naprosto jednoduché. Po X letech s mechanickým řazením jsem si tento rok koupil gravel s elektrickým řazením a ten rozdíl je neskutečný. Za 40 hodin jízdy jsem baterku nabíjel jednou cca hodinu. Přesnost řazení se nedá absolutně srovnat. Kdo zkusí elektriku, nikdy se k mechanice nevrátí.
Shimano XTR Di2 mi funguje bez problemov uz 6 rokov a na povodnej baterii. Uznavam ze aj mechanika ma svoje caro. Dalsou nevyhodou je ze pri mechanickom poskodeni je to drahsie na vymenu prehadzovacky.
Pekné video, ale nepáčia sa mi tie nehatíva elektriniky. Mám dva bicykle s elektronickým radením z toho jeden je z roku 2009 kedy prišla na trh Ultegra Di2. Druhý je z roku 2023. Ani na jednom som nemal žiaden problém. Jazdím 5-7 tisíc km ročne. Kapacita batérie z roku 2009 je stále rovnaká ca 700-1000km podľa teploty a podľa toho ako často sa jazdí. Časté jazdy kilometrovo predlžujú kapacitu. Druha baterka je už v sedlovke a vydrží na jedno nabitie 1600-1800km. Viac ako reťaz. Mimochodom Uktegru Di2 z roku 2009 kúpil aj môj kamarát a obaja mame rovnake skúsenosti: žiadna údržba okrem čistenia, žiadna porucha za 15 rokov. Žiaden pokles kapacity bateriek. Kúpil som si rezervnú ale trčí už roky v skrini. Spätnú odozvu na prsty nepotrebujem. Načo. Za mňa elektronika super. Jediná nevýhoda s ktorou súhlasím je že ak by predsa len došlo k poruche, tak tá oprava bude náročná, pravdepodobne výmena.
Zdravím, jakožto dlouhodobý uživatel el. řazení sram gx bych některé věci uved na pravou míru a upřesnil. Tak za prvé, jak bylo řečeno že si s elektrikou nastavíte kde co, tak to nejdůležitější si nenastavíte. A to pokud máte přihlou patku a potřebovali byste nastavit odskok na každý pastorek zvlášť. Ač by to bylo technicky možné, nejde, smůla. Za druhé, jak bylo řečeno el. přehazovačka je těžší a ve verzi sram axs 1. (ne TT) to znamená větší zátěž na patku. V reálu to znamená, že při spadnutí kola máte 50% šanci, že si patku přihnete a začne vám to nepřesně řadit. Je sice pěkné že samotná přehazka když do ní bouchnete odskočí, ale to kolikrát nestačí. Staré patky totiž nebyly dělané na tak těžké přehazovačky a proto SRAM přešel na verzi TT, kde díky UDH patce je pevnější oboustranné uchycení přehazky k rámu. Na druhou stranu první typ SRAM el. přehazky je plně kompatibilní i s kazetama od jiných výrobců oproti TT. Takže je možné klidně kombinovat s kazetou XT za poloviční cenu než sram kazety. Ve výsledku je el. řazení ale bomba a kdo je fajnšmekr a není mu líto utratit nějakou pětku navíc určitě to ocení. Koneckonců z těch kdo zkusil by se málokdo vrátil k mechanice. Poslední poznámka ohledně nutnosti dobíjení - nestojí to vůbec za řeč, jednou za 2-3 týdny preventivně dobijete a hotovo. To garmin radar/světlo je jinej žrout. Osobně po celodenních vejletech dobíjím jen 3 věci - mobil, (powerbanku) a přední světlo. Tip: Kdo máte XIAOMI telefon doporučuju powerbanku XIAOMI 33W 10.000mAh. Je to nejlepší powerbanka co se týče cena/rychlost nabíjení/váha. Telefon sní nabijete cca 2x z 30% na 100%
Patku beru jako spotřebák a pro jistotu vozím náhradní (1.gen AXS - X01). K mechanice se vracet nechci.
no ano, to, že sa nedá nastaviť odskok na každé kolečko zvlášť ma celkom šokuje lebo z princípu veci to technicky nemôže byť problém.... len asi ajťák čo to programoval nie je cyklista a tak len skopíroval fungovanie mechanixkého radenia do elektroniky.... dobrá správa je, že toto sa dá asi ošéfovať aktualizáciou softvéru tak to snáď niekoho časom napadne
@@adamLE05401 bohužel si myslím, že to aktualizace neopraví. Kdyby měli zájem tak už to dávno udělali. Z nějakého důvodu to nechtějí udělat.
souhlasim, že když se elektrika vysyspe někde v prostřed ničeho, že si to člověk neopraví ale abych řešil jak bude fungovat za 20 let je argument fakt ze zadele 😀 co se týče ceny tak jsem GX kupoval za cenu mechanický X01 je pravdou, že ale se starým Di2 jsem měl starosti celkem statečný: středem přežvejklej kabel a jednou jsem ho musel přes diagnostiku resetovat - protože se tam spustil nějakej divnej mód a neřadilo to 😀
S tou odezvou páčky to je taky pěkná konina 😀 😀 😀
Za cenu elektroniky jsou karbonový ráfky a to je jinej level než tahle hračka.
Záleží, jaký ráfky... Např. za český ceny karbon ráfků a elektrický sady máš od Canyonu celý karbon kolo i s 1600 karbon ráfky a v elektrice v Ultegra kategorii. Šel jsem touhle cestou a spokojenost.
@@uno-one-uno MTB ráfky NEXTIE.
Už bych se nevracel k mechanice i když má asi více výhod. Ale to si člověk musí zkusit, aby si udělal názor. Ne jen psát, aniž by to nějakou dobu používal.
mechaniku ideálně na nějakou expedici, bikepacking ultra-ultrarace atd - tam to výhodu má. Na obyčejný volnočasový švihy je elektrika bezkonkurenční 👍
Lze elektriku naprogramovávat na libovolný počet převodů? Nebo je jen pro konkrétní počet převodů?
Nelze, koupíš si přehazovačku na určitý počet převodů úplně stejně, jako si kupuješ mechanickou.
@@lukyburik Aha, čekal bych, že to lze. Hodilo by se to. Jako další + proti mechanice.
@@lukyburik Ale lze. Jen člověk nesmí koukat jen na SRAM a Shimano.
To ze sa elektronika dostane aj na lacnejsie bicykle si nemyslim ze bude dovod lahsej montaze vo fabrike ale to ze sa to do 4 rokov naprogramovanim pos*rie a clovek bude musiet kupit novu.
Za druhe neviem si velmi predstavit ze pri aktivnom jazdeni sa mi raz za cas podari chytit drevo do prehadzovacky a pri cene elektroniky by ma porazilo to kupovat znova.
Kolik vlastně tak stojí nechat si vyměnit mechaniku za elektroniku?
Jak na čem. Na biku v podstatě jen cena nové přehazovačky s řazením a práce(a předpokladu kokmpatibility původních komponentů) Na silničním nebo gravel kole je pak potřeba celá sada, jelikož řazení je integrováno dohromady s brzdovou pákou a tam je pak potřeba popřemýšlet i nad tím, jaké brzdy budu do budoucna chtít, zda hydraulické koroučové, lankové kotoučové/ráfkové. U silničního kola se za mě vyplatí řešit až s koupí nového kola.
Nedávno jsem to řešil a stálo mě to kolem 26 tis. Ale musel jsem měnit, ořech, kazetu, převodník, samotnou přehazku a řetěz.
@@lukyburik to je draha sranda. Dekuji ale za odpoved
@@lukyburik 😮
Na MTB jsem koupil sadu sram axs za cca 11000 Kč, instalaci a nastavení zvládne i opice
Osobně bych přidal k elektronice ještě jednu výhodu, která nezazněla....jde přidat řazení na hrazdu...na dlouhý trasy je to bomba.
ty červené montérky v pozadí jsou topka
Loni jsem měnil 9 stupňového Deora. Měl najeto 40 tisíc a 13 let. Koupil jsem si nového, 15 let zastaralého a moje kolo je připraveno na ještě brutálnějších 40k. Nyní jsem třeba na Nordcappu 😂
Vzhledem k ceně elektroniky, zůstanu při zemi a u mechaniky. Cena a váha, servis.... Tyhle výhody zůstanou pořád.
vzhledem k tomu, že elektrický sady už stojí zlomek toho co stávaly kdysi tak úspora je uplně lichej argument... a bravo ušetříš na sadě 100g - jdi se zapsat na Tour de France a urveš Pogačara 😀
@@jakubranftl Každýho názor. :) Já to prostě vidím takhle..
@@bikemaniacmirekOtázka je, jak dlouho to tak budeš vidět?🤔
@@danschni100 To určit nedokážu. 👌
Vzhledem k ceně lepších komponentů je cena elektroniky v dnešních cenách více než zajímavá. Sram XX1 AXS máme na kole už třetí sezónu a za tu dobu cena sady klesla ukrutně. Zmiňuješ váhu. Odečetl jsi bowdeny a lanka?
Servis. Jaký servis máš na mysli? My to AXS bereme jako spotřebák, nijak to nešetříme. Za ty tři sezóny jsme tomu naložili neskutečně. U nás to jede celoročně - v zimě na trenažéru, a můžu říct, že to vydrží neskutečný věci. Řadí to naprosto skvěle, rychle, tiše, přesně. Na rozdíl od mechaniky neřešíš tlačení páčky do nesmyslu, když potřebuješ řadit tři nahoru. Stav baterie mi ukazuje Garmin a na štreky 150+ km si beru s sebou náhradní baterii, kterou jsem zatím nikdy nemusel použít.
Až děti dorostou na 29" kola, dostanou AXS. Dnes už Sram GX AXS seženeš za devět tisícovek a cena bude dál klesat. Navíc obrovskou výhodou je kompatibilita s Shimano. My se ženou kombinujeme shodně - kazeta XT 10-51, řetěz XT, převodník "nepadací" ovál Garbaruk, hazka a řazení XX1 AXS. V životě jsem neměl tišší, rychlejší a přesnější pohon.
Ještě je obrovský rozdíl mezi AXS a Di2. S AXS jsem spokojen a neměnil bych, ale na grevlu mám Di2 a je to 100 let za opicemi. Z páky do jednotky, z jednotky do rozdvojky, z rozdvojky do baterky a přehazovačky. Furt se dělá randál v rámu, každý kabel stojí balík a nabíječka 2 balíky. Tady shimano zaspalo dobu👎🏼
Vidíš a např proti kabelový Di2 nic nemám a nechtěl bych zase AXS ani bezdrátový DI2.
Pokud drnčí kabely v rámu, nejsou správně instalovaný, že mají svoji cenu? Měníš je jak často? Jako pláště?
Vyhovuje mi mnohem větší kapacita jednoho akumulátoru v rámu ( po 3 letech používání vydrží přes 1000km na jedno nabití) proti několika malým u AXS (sedlovka, převodník, přehazovačka) a pokud jde o bezdrát komunikaci, budoucnost je v kabelech, použitý rádiový spektrum je na mnoha místech saturovaný a pokud je přijímač na vstupu zahlcen, nepomůže ani nejnejnej...modernější kódování signálu. Viz to populární video ze závodu, kde mu řazení nejspíš zarušilo bezdrátový spojení pro přenos videosignálu mezi motocyklem a vrtulníkem, který používá stejný frekvenční pásmo jako řazení, ale násobný vyzářený vysokofrekvenční výkon.
Ale to je věc každýho.
@@uno-one-uno Jen čekám, kdy to začne někdo úmyslně soupeři rušit při závodě. To bude teprve hlína.
@@uno-one-uno Neměním ty dráty vůbec, ale když jsem si kolo skládal, tak jsem si to musel naměřit jen nějak +,- a pak s tím laborovat a 2x dokupovat, než to nějak sedělo. Co se týče klepání v rámu, tak ty originál plastové pásky jsou úplně k ničemu. Tak to dopadlo tak, že jsem zase všechnu musel rozebrat (střed, představec, omotávku, hlavové složení) a dát na to mirelon. Tu rozdvojku lepit někde ke středu, nebo ji balit jak vánoční dárek do bůh ví čeho, je taky úplně na prd.
A vzhledem k tomu, že na rozdíl od Di2 u AXS je vytažení baterky otázka vteřiny, tak je mi úplně jedno jestli ji dobíjím 5x nebo 3x za sezónu.
Prostě největší výhoda AXS je to, že nemá kabel a při servisu nic neřešíš. Když si chci dát do kupy zadní stavu, tak přehazovačku jedním šroubem sundám, jedním šroubem nahodím zpět a nemusím se srát s žádným protahováním kablíků.
Když se na to dívám zpětně, tak jsou to vyhozené prachy a mnohem lepší je obyčejné lanko než Di2.
Jak je na tom elektronika s odolností vůči vodě? To ve videu nezaznělo
Mám na svém MTB pohon Sram XX1 AXS a opakovaně vyzkoušeno, že to parádně řadí obalené bahnem, v hustém dešti a dokonce i pod vodou - při průjezdy brodem a neočekávané potřebě rychle řadit lehčí, jsem to prostě udělal. A ono to fungovalo! Já jsem už třetí sezónu maximálně spokojený, ta investice za to rozhodně stála.
Myslím, když k tomu člověk jednou čichne a vyzkouší si, jak to funguje, tak nechce jinak😁
S tim nesouhlasim....
Pi.....a.
Za mě elektronika super a momentálně mám právě jednu z poruch která nepůjde řešit přitom úplná blbost u sramu kde spojují baterii s prehazku dva kontakty to sou takoví dva kolíčky tak v jednom prostě odešla pružinka takže není přítlak ke kontaktu baterie a tím pádem je neřešitelný problém
Tolko dristov ako keby sa elektrika nemohla zasvinit , hlavne že lanovody sa posedu, Sory lanovody na starom biku som menil po 10 rokoch a radilo stále bez problémov, a myslím že elektronické sa môže dojebat oveľa skôr ako mechanické ktoré je v podstate nezničiteľne. Motorček kolieska, doska s plošným spojom kontakty .. ozaj radosť.
U nějakého pětikolečka tomu věřím, ale přesnost 12 speedu je jinde.
problem elektroniky je pri long tral ze sa mi vybije od 3 do 5 dni. a k tomu dobijanie
Mám SRAM GX Eagle AXS Transmission a už bych zpět na klasiku nešel. Hrozně rychle jsem si zvykl a řadí to skvěle hlavně pod zátěží, což u klasiky neexistuje. A je to neskutečně přesné. Ano, váží skoro 500g, ale u elektrokola mě to netrápí.
☝️jak,je tedy možné ,že v profi závodech dojde šťáva...a závodníci zehazují stroje ...☝️
nesmysl, pokud se to děje tak ojediněle a závada bude asi jinde, než ve vybitý baterce...vydrží to opravdu hodně, mám od letoška taky GX AXS, po prvních 300km jsem to nabíjel čistě z prevence, svítila pořád zeleně
@@TheJazzJimmy no jo, ale neřekl jste, že jste za celou tu dobu neřadil :-) :-) :-).....dělám si srandu, jen mne to napadlo 🙂
👍
Les bowdenů - podle mě super, vypadá to jako, že to je hodně našlápnutý kolo.
"Les" bowdenů neznamená "hodně našlápnutý kolo"........
@@bikemaniacmirek jak pro koho, mě to teda nevadí.
(každého názor)
@@romankratochvil1937 Mě taky ne.
@@romankratochvil1937 Mě teda zase jo, ještě uvažuju o sedlovce AXS. - další lanko.
Děkuji, pěkné video a názorová smršť v komentářích. Jen ta kvalita zvuku, škoda.
Celkem zajímavé video..Přispěju svou troškou do mlýna..Poslední kolo s klasikou bylo u mě GT iDrive 5..Dodnes kolo s XT šlape jak hodinky. cca 16let..Je to 3x9..Před lety jsem zakoupil kolo KELLYS THEOS EN70 . Velká změna.?? Ebike?? Kdo se vyzná ví. Motor shimano8000, Di2 XT přehazovačka...Potvrzuji zatím 100% spolehlivost. nastavení proběhlo jednou a od té doby ,byť kontroluji ,nebylo třeba. Kvalty háže s bravurou.Díky spřažení s motorem ,prý i nějak uvolní motor tah.Používám pomalejší kadenci řazení.U max to tam háže za milisekundu až to střelí do rámu.Je to masakr.Co se páček shimano týká.A to u mě rozhodlo..Jsou stejné jako u mechaniky..Prostě přechod v poměru 1ku 1. Dokonce i páka dopomoci motoru je stejná jako u mechaniky. a obě mají zpětnou vazbu jako u lanka!!!?? Prostě to tehdy tak udělali a je to famózní..Za 6 let bez problému s čímkoli. U shimana je vedení elektriky drátem..Výhoda u ebike-bere si proud z baterky ...Dráty jsou zatím sehnatelné.Dokonce jsem sehnal i náhradní přehazovačku za pěkných 2000kč..Ona v šupleti vydrží..Sram je samozřejmě jinde..Ale co jsem se díval tak mě nesedí ty tlačítka..Stejně jako u nových ebiků shimano je taky jen takový čudlík na motor..Měl jsem tehdy celkem štěstí že kellys použíl ty klasické páky jaku u mechaniky..Jia co ylo řečeno ve videu a znám sám, tak potvrzuji do puntíku..Ale je to prostě bomba..Když se dostaneš na vyšší level už nechceš zpátky. Jako u aut..Motor V8 není 1,2htp..
Nezanášení bowdenů - absolutně nicotná výhoda.
Nenutnost bowdenů - to už výhoda je.
Výhoda číslo 3 - to samé jako výhoda 1 - nejsou dvě nevýhody, ale jenom 1
Nicméně, zanášet se může samotná přehazovačka.
Jinak souhlas.
Nevýhod je více než výhod.
Elektronické řazení je prostě pro těžce profi použití.
Blbost, že je to jen pro těžce profi použití.
@@SKPengineering take si myslim. Hlavni vyhoda elektroniky je v opakovanem prodeji. Dobre nadizainovana elektronika umre do 5 let. A vo to de.
@@gg.youlubeatube6249 tak to moje je už mrtvá?????
@@SKPengineering tak pro vysoké použití....
Vyzkoušejte - ne krátkodobě, ale např. jednu sezónu. Už bych mechniku nechtěl. Je to docela návykový.