Pierwszy Niemiecki Czołg po Drugiej Wojnie Światowej

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 263

  • @TVKowalowe
    @TVKowalowe  ปีที่แล้ว +35

    O kurde czkawka jakaś jest w okolicy 13:30, no nic, zdarza się, ale kto robi dobrze xD
    Kurła jeszcze w 20:58 powinno być 1A2, ale coś ucięło, ogólnie to musiałem przerenderować odcinek, bo się YT do niego przywalił, i jak juz raz miałem poukładane, i musiałem coś w środku wyjebać, albo inaczej powiedzieć, to się takie kwiatki dzieją, ogólnie standardowo na 30%

    • @TomW-r1k
      @TomW-r1k ปีที่แล้ว

      wjebałeś niemiecką kronikę to mógłbyś ja przetłumaczyć złamasie

    • @dawidkojackf1427
      @dawidkojackf1427 ปีที่แล้ว +2

      Motobieda też robi na 30% i jest zajebiście 😄😉

  • @osberth2637
    @osberth2637 ปีที่แล้ว +152

    Kowal masakruje niemiecką wymowę niczym Jagiełło Krzyżaków pod Grunwaldem 😁

    • @hirohito4566
      @hirohito4566 ปีที่แล้ว +7

      Xd jeśli potrafisz mówić po angielsku, to i po niemiecku dasz radę. Tejęzyki są bardzo pokrewne bo powstały obok siebie. No ale jak ktoś niechce gadać po niemiecku, bo się przyjęło że jest dziwny to się nie nauczysz.

    • @capslock3785
      @capslock3785 ปีที่แล้ว +4

      @@hirohito4566 YYY ŻE CO?!?!
      ŻARTOWNIŚ Z CIEBIE NO NO 🙉😂😂😂

    • @czerwonykossta
      @czerwonykossta ปีที่แล้ว +1

      ​@@hirohito4566 nie dokońca. Angielski jest hybrydą Francuskiego, Germańskiego i celtyckiego

    • @jestemzpolandii
      @jestemzpolandii ปีที่แล้ว

      Potwierdzam jako Niemiec:)

    • @ArturWojciechowicz
      @ArturWojciechowicz ปีที่แล้ว

      Standard.

  • @TheAgrotechnik
    @TheAgrotechnik ปีที่แล้ว +40

    Dobra Panie i jak chcesz to czytaj, ale najpierw siądź bo jest tego dużo. I tak- CHCIAŁO MI SIĘ i zrobiłem małe badanie bo lubię zabawki zmecholi i czołgi (zajęło mi to raptem godzinę- KEKW ).
    Może nie dosłownie, ale pierwszym układem napędowym budowanym w filozofii "powerpack drivetrain", mającym być maksymalnie upakowanym zespołem silnik-przekładnie-układy pomocnicze, mogącym być szybko wymienionymi celem naprawy lub wymiany nie był układ stosowany w czołgu ale tzw. power-egg który stworzyli też niemcy do samolotów (oni to nazywali "Kraftei" ) podczas wojny, gdzie używali jednego lub dwóch silników do różnych samolotów i wymyślili że będą zmieniać te które dobijają resursu, a na magazynie będą czekać świeże czekające na montaż do samolotu. Brytyjczycy też to szybko podłapali.
    Wracając do czołgów czy ogólnie pojazdów lądowych- maksymalnie ścisłe układy napędowe z łatwym i szybkim dostępem serwisowym znaleźć można było już w M26 Pershing, czołgach ciężkich M103 lub transporterach M75 (gdzie wręcz wszystko wyjeżdżało do przodu na szynach). Oczywiście kontynuowali tą filozofię budowy układu napędowego w M46/47/48/60 gdzie całość można wyciągnąć od razu. Oczywiście nie był to taki do końca powerpack i jakim my myślimy (gdzie jest literalnie wszystko- silnik z chłodnicami i tak dalej) tylko sam silnik od którego trzeba było odpiąć przewody od chłodnic, przewody elektryczne, rozpiąć transmisje i dopiero. Takie bardziej "współczesne" rozwiązania to właśnie M60 Leopard 1, AMX-30 i Chieftain, z tym że M60 miał diesla chłodzonego powietrzem co upraszczało wszystko, a w przypadku AMX-a i Leoparda czas wejścia do służby był zbliżony (pierwsze seryjne AMX-30B to czerwiec 1966, pierwsze partie seryjnych Leopardów to wrzesień 1965 i czerwiec 1966). Z kolei pierwsze 40 Chieftainów przeznaczonych jako wozy szkoleniowe też datuje się na 1965-66 rok, ale z tej czwórki co wymieniłem one były najbardziej chujowe jeśli chodzi o mobilność. Jest też transporter M113 z 1960 roku, ale on nie miał wszystkiego za jednym razem tylko ładnie upakowane podzespoły.
    Kacapy do tej pory pewnie potrzebują 23-25 godzin żeby zmienić silnik w T-72, a że T-90 to jego trochę poprawiona wersja to czas jest pewnie zbliżony. xD Lepiej wypadały T-64 i T-80, gdzie czas to około 5-6 godzin.
    Z tym że pamiętajmy że orki rządzili się i rządzą inną logiką niż zachód- na zachodzie przewiduje się że wóz zrobi swoje i jeśli trzeba będzie, zostanie ściągnięty z pola walki, szybko naprawiony, zapasy uzupełnione i wróci dalej tłuc bolszewików. Kacapy po prostu rzucają następny sprzęt a z tego co zostaje ewentualnie wyciągają co się da i w wolnej chwili łatają to co zostanie zanim przywiozą nowe z fabryki (patrz T-34 który był koszmarnej jakości bo przewidywali że więcej jak 300 km i tak nie przejedzie a po dotarciu na front przejeżdżał średnio 50-60 km zanim został zniszczony).
    PODSUMOWUJĄC!!! (o ile ktoś do tego dotrwał xD)
    Odpowiedź nie jest taka prosta ale początków można się doszukiwać już w czasie wojny i według mnie taki powerpack o jakim każdy myśli to amerykańskie Pattony, gdzie wymiana silnika zajmowała od 1 do 2 godzin w 4 osoby. I tak też internety są zgodne że palma pierwszeństwa w tym temacie należy się USA.
    Zespół napędowy Pershinga:
    th-cam.com/video/Y3DgiafwuYs/w-d-xo.html
    A tu od M47:
    th-cam.com/video/cxjU3Sl7orQ/w-d-xo.html
    I od M60:
    th-cam.com/video/a_jZdfCCP18/w-d-xo.html
    Jak ktoś dotrwał to niech da znać czy to się da czytać i czy nie jest za nudne to nie będę następnym razem. xD

    • @niedobry8002
      @niedobry8002 ปีที่แล้ว +2

      Badz. Prosze. Dziekuje.

    • @andreasmaltcke117
      @andreasmaltcke117 ปีที่แล้ว +3

      Dobra robota, dziękuję 😃
      "Kacapy do tej pory pewnie potrzebują 23-25 godzin żeby zmienić silnik w T-72, a że T-90 to jego trochę poprawiona wersja to czas jest pewnie zbliżony. xD Lepiej wypadały T-64 i T-80, gdzie czas to około 5-6 godzin. "
      Czas potrzebny na wymianę silnika w T-90 może być nawet większy, pomimo jego "nowoczesności " (w porównaniu z T-72). Wsadzili większy silnik (wymiary) do praktycznie tego samego przedziału napędowego, bez zasadniczej zmiany koncepcji. Nie wierzę że jego obsługa albo wymiana jest łatwiejsza niż T-72.
      Czołgi z rodziny T-72 z założenia miały być łatwe w produkcji i proste/tanie. To miał być główny pojazd sowieckich sił pancernych, niekoniecznie dobry i niezbyt nowoczesny - za to miało być ich dużo. Jak T34. Dlatego naprawy polowe czy w ogóle jakiekolwiek "przywracanie sprawności" miało niewielkie znaczenie.
      T-64 i jego następcy (rodzina T-80) to zupełnie inna historia, nie tylko dlatego że projektowali je i produkowali inni ludzie. Miał być nowoczesny (pancerz kompozytowy, lepsza optyka i elektronika, SKO - dobra! nie takie jak dzisiejsze), miał wytrzymać starcie z czołgami przeciwnika, a ponieważ był cenny (nie tylko z powodu kosztów produkcji) miał też być "naprawialny".
      Ciekawostka:
      SESM Modern Powerpacks for T-72 and T-90
      Read more at:
      www.indiandefencereview.com/news/sesm-modern-powerpacks-for-t-72-and-t-90/
      "The Powerpack comprises a fully automatic power-shift transmission, a high performance cooling system designed for hot climatic conditions and an engine with a maximum power of 1200hp. Various engine options are available.
      The complete Powerpack can be exchanged in less than one hour in field condition,
      a big advantage for the logistics, and also improving fleet availability and reducing fleet operating costs. One standard Powerpack can equip a complete class of vehicles, including T-72/T-90 ..
      Read more at:
      www.indiandefencereview.com/news/sesm-modern-powerpacks-for-t-72-and-t-90/"

    • @TheAgrotechnik
      @TheAgrotechnik ปีที่แล้ว +4

      @@andreasmaltcke117 Silniki T-72 i T-90 są gabarytowo identyczne. W-84, W-92 czy W-96, czyli napęd T-90 to praktycznie szczytowe ulepszenie i granica do jakiej można było rozwijać W-46 a wcześniej W-2. Te same które napędzały T-34 właśnie. Problem w tym że moc 850, 1000 czy 1250 koni mechanicznych uzyskano kosztem trwałości. Ich żywotność to raptem 500-700 godzin (dla porównania silniki Leopardów 2 czy turbiny Abramsów to minimum 1500 godzin resursu) oraz dużo wyższe spalanie w terenie niż jednostek zachodnich. Tak przynajmniej było z naszymi PT-91 które na poligonach paliły więcej niż Leopard 2A4 mimo mniejszej mocy i masy... I może i są jakieś oferowane powerpacki do tych T-72 czy T-90, ale to nadal będzie T-72 lub T-90. Czy się to komuś podoba czy nie, jak ruscy chcą pójść dalej to albo całkowicie pójdą w Armatę albo zrobią wersję budżetową z załogową wieżą, ale jednocześnie taką którą będą w stanie produkować i na którą będzie ich stać.
      Co do ruskich czołgów to to że T-72 czy T-90, będące w istocie w prostej linii przedłużeniem rodowodu T-34-T-45-T-54/55-T-62 to tanie masówki to ja doskonale wiem. Inaczej T-80 czy T-64 które trafiały zawsze do elitarnych jednostek gwardyjskich i w pewnym sensie miały być czołgami ciężkimi nowego pola walki a w niektórych opracowaniach wschodnich nawet je się tak określa. Bo pamiętajmy że do końca lat 70-tych określenie MBT było stosowane na zachodzie, a w Układzie Warszawskim dalej istniał podział na czołgi lekkie, średnie i ciężkie.

    • @jp100_HWDP
      @jp100_HWDP ปีที่แล้ว +2

      Bro genialny komentzra oby takich więcej po się czyta sekcję komentarzy a nie aby stracić nadzieję w ludzkość i Andrea też poniżej robi robotę...

    • @pawekaczmarczyk5181
      @pawekaczmarczyk5181 11 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście nie było nudne 😊

  • @I_am_speed_
    @I_am_speed_ ปีที่แล้ว +12

    Wkońcu się doczekałem odcinak
    Z Leopardem 1
    Czekałem na taki odcinek z jakieś 2 lata

  • @Outdoor-Warrior-MJ
    @Outdoor-Warrior-MJ ปีที่แล้ว +41

    Za takie materiały uwielbiam twój kanał. Dzięki i pozdrawiam 👋

  • @DuszeeeK1998
    @DuszeeeK1998 ปีที่แล้ว +12

    Od razu dzień staje sie lepszy przy tym filmie. Leoś dobra maszynka, całkiem przyjemna na swoim Br. Pozdrawiam!

  • @zahan2667
    @zahan2667 ปีที่แล้ว +2

    siemanko miłej majówki Kowal i innym co oglądają ten zajebisty odcinek !!! 🤣😂😂😂🤩🤩🤩

  • @katernis
    @katernis ปีที่แล้ว +2

    O leopardzie 1 moge powiedziec tylko jedno. Dzwiek silnika jest mega. Jak sie ma okazje widziec ten czolg i slyszec, no robi wrazenie.

  • @zuluzeroone
    @zuluzeroone ปีที่แล้ว +1

    Good stuff

  • @Micha-lj9ng
    @Micha-lj9ng 9 หลายเดือนก่อน

    "jakaś interakcja z filmikiem" - złoto! Pozdrawiam

  • @ryszardtwarog4714
    @ryszardtwarog4714 ปีที่แล้ว +1

    Jak wiem sporo o jego następcy, to Leo1 poznaję dzięki Tobie👍

  • @kocipanwielkopolski6677
    @kocipanwielkopolski6677 ปีที่แล้ว

    Koncepcja czołgów Niemiec po przegranej wojnie znacząco się zmieniła i to akurat na dobre.

  • @aquafera50
    @aquafera50 ปีที่แล้ว +4

    Robisz świetne filmy.
    Na następny proponuję o czołgu Cromwell.

  • @herdziuherdziu5016
    @herdziuherdziu5016 ปีที่แล้ว

    Świetny kawałek historii dzięki Kowal

  • @andrzejsitko9202
    @andrzejsitko9202 ปีที่แล้ว

    Gratuluję wiadomości .oglądam i podziwiam.TAK TRZYMAC,

  • @rf134
    @rf134 ปีที่แล้ว +6

    Niemcy potrzebują dobrego czołgu- niemcy robią dobry czołg. Francuzi potrzebują dobrego czołgu- krzyczą, kłócą się, obrażają, w końcu robią dobry czołg. My potrzebujemy czołgu- oddajemy to, co mamy, a potem kupujemy po świecie, co się da, licząc, że będzie dobrze...
    Dzięki za program, część historyczna to coś, czego wszyscy potrzebowali, chociaż niewielu zdawało sobie z tego sprawę, zanim to dostali :)

  • @janik1991x
    @janik1991x ปีที่แล้ว +2

    Kowal jak zawsze swietny material. Musze Ci powiedziec ze nie jestem tutaj od jakiegos dlugiego czasu ale bardzo przyjemnie sie Ciebie slucha. Przekaz informacji jest rzetelny ale jednoczenie w bardzo lekki sposob przez co nie odnosi sie wrazenia jakbys byl na wykladach na uczelni wiec kawa nie potrzebna zeby nie zasnac :P
    Pozdrawiam serdecznie :)

  • @Michal.Szmigielski
    @Michal.Szmigielski ปีที่แล้ว

    Bardzo przyjemny filmik. Konkretnie Leo mało mnie interesuję, ale i tak z przyjemnością obejrzałem.

  • @MrRalexu
    @MrRalexu ปีที่แล้ว +2

    Jest i mój ulubiony czołg! ;] w końcu coś o nim. Dzięki!

  • @kamilowy1000
    @kamilowy1000 ปีที่แล้ว

    Super super super jak zawsze ❤❤❤

  • @cytrynamarek5948
    @cytrynamarek5948 ปีที่แล้ว

    super material

  • @ojrzaneczek
    @ojrzaneczek ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle materiał 10/10.

  • @tomaszmatyla2324
    @tomaszmatyla2324 ปีที่แล้ว

    Witam super się słucham tak dalej gratuluję 6+

  • @piotrgruszka9128
    @piotrgruszka9128 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za materiał Kowal. Przyznam, że Leopardem jeździło mi się znakomicie, na uwagę zasługuje szczególnie niesamowity wsteczny. Pozdro i plis wiency.

  • @tog8505
    @tog8505 ปีที่แล้ว

    Super filmik pozdrawiam

  • @starchild2757
    @starchild2757 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał o świetnym czołgu, super robota, pozdrawiam.

  • @Wania93022
    @Wania93022 ปีที่แล้ว

    Bardzo lubię takie filmy

  • @thomasbremen
    @thomasbremen 9 หลายเดือนก่อน

    Dobra robota

  • @smigoltime
    @smigoltime ปีที่แล้ว +36

    Ale ci Wyvern bożą prace wywalił, jakbym nuka mial to bym sie od swoich trzymał jak najdalej xD

  • @mbwrobel
    @mbwrobel ปีที่แล้ว

    W klasie odcinek.

  • @lornemalwo3646
    @lornemalwo3646 ปีที่แล้ว +2

    Ćwiczenia Bundergrenschutzu niczym ustawka pod Dębicą😁👍👍

  • @tomek440
    @tomek440 ปีที่แล้ว +1

    No i kolejny porządny film pozdro 😀

  • @franzz2493
    @franzz2493 9 หลายเดือนก่อน

    super film

  • @q7x900
    @q7x900 ปีที่แล้ว

    super filmik

  • @andrzejgrom4620
    @andrzejgrom4620 ปีที่แล้ว

    Dzięki

  • @franekzaremba1350
    @franekzaremba1350 ปีที่แล้ว

    Super filmik

  • @Matthaias.
    @Matthaias. ปีที่แล้ว

    KURŁA ALE WLECIAŁEŚ Z ODCINKIEM A WŁAŚNIE KUPIŁEM LEOPARDA 1 MISTRZOSTWO SUPER FILM 🍺😎👍

  • @lukaszbaszkiewicz2019
    @lukaszbaszkiewicz2019 9 หลายเดือนก่อน

    super robota !

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 ปีที่แล้ว

    Super materiał. Dzięki

  • @oskarbankowski5483
    @oskarbankowski5483 ปีที่แล้ว

    Super materiał jak zwykle.

  • @psizna
    @psizna ปีที่แล้ว +3

    Śmiałem się z tej reklamy leosia mocno, szacun za użycie, niezapomniane "Hia sztanke pancerplatte" prezentowane za pomocą młotka XD

    • @psizna
      @psizna ปีที่แล้ว +1

      Gdyby ktoś szukał
      th-cam.com/video/-Z5KLO9kz18/w-d-xo.html

  • @LESZY01PL
    @LESZY01PL ปีที่แล้ว

    Bez zbędnego pier.....nia łapa w górę 👍💪

  • @niewiadomouioy
    @niewiadomouioy ปีที่แล้ว

    swietny material :)

  • @karolkkk5068
    @karolkkk5068 ปีที่แล้ว

    Super materiał

  • @bartekelektryk8542
    @bartekelektryk8542 ปีที่แล้ว +5

    1. Największy wpływ na przebijalność głowicy kumulacyjnej ma średnica samej głowicy, odległość detonacji od pancerza oraz geometria samej głowicy. W skrócie im większa średnica tym większa przebijalność. Dlatego takie RPG wygląda jak wygląda :) Odległość detonacji to drugi czynnik - dlatego wymuszenie detonacji przed pancerzem jest tak skuteczne w ochronie, cienka blacha czy kratownica przed pancerzem czyni cuda :) Kratownica czy ekrany prętowe na przykład na naszych Rosomakach tak działają - po pierwsze mogą zdeformować/zniszczyć głowicę tak by nie wybuchła lub wybuch nie uformował strumienia lub wymusić detonację przed właściwym pancerzem i strumień trafi w pancerz rozproszony.
    2. Strumień kumulacyjny w zasadzie to WYMYWA pancerz - nie przepala, ogólnie fizyka stojąca za "kumulami" jest bardzo skomplikowana, ale najlepsze tłumaczenie to wymywanie. Coś takiego jak skierujemy silny strumień wody na ziemię. Dlatego pancerze warstwowe, złożone np. z ceramiki są tak skuteczne, bo bardzo tłumią i rozpraszają efekt "wymywania". Okazuje się, że wystarczy nasypać zwykłego piasku między warstwy pancerza i mamy gigantyczną redukcję przebijalności kumuli. Wbrew pozorom obwieszenie pojazdu workami z piaskiem :) nie jest takie głupie i działa. O pancerzach ERA nie ma co wspominać, bo te potrafią zredukować przebijalność "kumuli" nawet o 80 procent.

    • @TVKowalowe
      @TVKowalowe  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz, bardzo fajnie poczytać ze szczegółami ;) W super detale nie wchodziłem, bo to nie odcinek o amunicji, tylko o czołgu, i miało to tylko rzucić światło na to jak działają kumulaki, bez wykładu z białą tablicą. Na pewno nie jeden oglądający z przyjemnością przeczyta twój komentarz i dowie się trochę więcej na ten temat :D (Ja też na przykład nie wiedziałem, że powinno się mówić "wymywać", ale tak jak mówisz, zjawisko to jest bardzo skomplikowane, i nie do ujęcia w prostych słowach, bez pewnych kompromisów językowych)

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542 ปีที่แล้ว +2

      @@TVKowalowe Sam często mówię, że przepala :) - bo dla zwykłego "urzyszkodnika" jeden pies jak działa :)
      Najciekawsze jest to, że Leopard 2 miał być równie "mocno" opancerzony jak Leo 1 :) Dopiero Amerykanie i Brytole się nad Niemcami "zlitowali" i udostępnili im technologię porządnych pancerzy kompozytowych :)

  • @Smoluche
    @Smoluche ปีที่แล้ว

    Dziękujemy ci panie Kowalu

  • @pieterex
    @pieterex ปีที่แล้ว

    Fajny film

  • @sPEDDPIVKO
    @sPEDDPIVKO ปีที่แล้ว

    W pyte dobry film

  • @robertborowiecki8387
    @robertborowiecki8387 ปีที่แล้ว

    Super😀

  • @recus5210
    @recus5210 ปีที่แล้ว

    fajny film

  • @bracie83
    @bracie83 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle materiał pierwsza klasa 🤘🏻

  • @Pablo-t7o4w
    @Pablo-t7o4w ปีที่แล้ว

    doby film

  • @jefser2419
    @jefser2419 ปีที่แล้ว

    👌 Jak zwykle materiał na poziomie

  • @rmsracing9723
    @rmsracing9723 ปีที่แล้ว

    Dla zasięgu

  • @konrczar72
    @konrczar72 ปีที่แล้ว +1

    Twoje filmy można słuchać i słuchać i sie nigdy nie nudzą, dzięki wielkie za to że sie dla nas poświęcasz aby przekazać nam ciekawą wiedzę o pojazdach militarny. Pozdrawiam :)
    Ps. Co sądzisz o zrobieniu materiału z tygrysem h1/e lub porshakiem?

  • @RBagi
    @RBagi ปีที่แล้ว

    Świetny materiał 💪

  • @mapodario5338
    @mapodario5338 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam

  • @siedzihector9938
    @siedzihector9938 หลายเดือนก่อน +1

    Co do powerpack. Kiedyś sam tego szukałem i znalazłem, że juz M3A3 Lee miał coś na wzór powerpack. Dalszy rozwój konstrukcji prowadzono na czołgach Sherman. Doprowadziło to do dalszego rozwoju systemu dla czołgów M26 Pershing i M24 Chaffee, które jako tako mają już powerpack.

  • @dr.lisiak2168
    @dr.lisiak2168 ปีที่แล้ว

    oh czekałem na coś niemieckiego wreście się doczekałem

  • @bakanek3187
    @bakanek3187 ปีที่แล้ว +3

    M 18 Helcat miał specjalne szyny po których silnik wyjeżdżał z kadłuba po odłączeniu napędów przewodów itp taki raczkujący powerpack

    • @bakanek3187
      @bakanek3187 ปีที่แล้ว +3

      "A faktyczny pierwszy zespół napędowy w formie powerpack'a zastosowano w serii czołgów eksperymentalnych T20, T22, T23, T25 i czołgu średniego M26." zródlo twet Damiana Ratka coś nie idzie linka dodać

    • @davydgorski5051
      @davydgorski5051 ปีที่แล้ว +1

      Bredzisz a z radką to się nawet nie ośmieszaj!!!!

    • @bakanek3187
      @bakanek3187 ปีที่แล้ว +2

      @@davydgorski5051 Jeśli bredzę o mnie popraw albo pokaz gdzie zrobiłem błąd

  • @Epij_
    @Epij_ ปีที่แล้ว +3

    12:28 Nie dziwię się że Porsche było faworytem bo mieli spore doświadczenie w tym temacie

  • @paweledwoch2034
    @paweledwoch2034 ปีที่แล้ว

    Zajebisty filmik

  • @MaG_Gnat
    @MaG_Gnat ปีที่แล้ว

    Hej ten film wywołuje wiele reakcji! XD pozdro ❤

  • @Tudzik
    @Tudzik ปีที่แล้ว +2

    mam dla ciebie pomysł zrób coś w stylu podkastu na np spotyfy o historii czołgów

  • @oskarbronk3350
    @oskarbronk3350 ปีที่แล้ว

    świetny materiał ❤

  • @kubota1312
    @kubota1312 ปีที่แล้ว

    fajowe

  • @rafamilwicz4764
    @rafamilwicz4764 ปีที่แล้ว

    No nareszcie!

  • @_w_1151
    @_w_1151 ปีที่แล้ว

    Ko dla zasięgu

  • @Krzysiek04
    @Krzysiek04 ปีที่แล้ว

    Taktyczny komentarz dla zasięgu

  • @cracow541
    @cracow541 7 หลายเดือนก่อน +1

    leopard była jeszcze drugo wojenna wersja czyli leopard vk16.03

  • @koki7751
    @koki7751 ปีที่แล้ว +9

    jesteś największym polskim kotem War Thunder !

    • @Precel___
      @Precel___ ปีที่แล้ว +3

      Chyba hallack kolego sympatyczny

    • @uyu3410
      @uyu3410 ปีที่แล้ว

      ​@@Precel___oj nie

  • @kamilpoznanski6005
    @kamilpoznanski6005 ปีที่แล้ว +1

    Z tym pancerzem i BWP to chyba nie do końca tak. A propos tego to Jarosław Wolski zrobił fajny wykład ostatnio. Do czego dążę, Niemcy jako RFN mieli przeciw sobie NRD uzbrojone w BWP-1, które czy to Malutką czy to Gromem bez problemu mogły przejść pancerz Leośka. O ile pamiętam to takie typowe BWP w postaci Bradleya, z działkami powstały dobre kilka lat później. To był pancerz dobry do zatrzymania broni piechoty, czy lżejszych karabinów p.panc. Żaden ze mnie ekspert, po prostu tak mi się wydaje. I wnioskuję to biorąc pod uwagę informacje jakie posiadam

  • @numbsliwa
    @numbsliwa ปีที่แล้ว +3

    Gdyby nie napis że to był 1951 to można byłoby to pomylić z nagraniami z okresu z przed 1945. Jak widać było Niemcy wciąż używali masę sprzętu z czasów wojny, którego zalegało po magazynach więc czemu miałby się zmarnować.
    Dodać też trzeba że masa oficerów i podoficerów armii Wehrmachtu, posiadający ogromne doświadczenie z frontu, szkoliło świeżych żołnierzy w armii bundeswehry oraz piloci Luftwaffe swoją wiedzą mieli dużą wartość dla szkolenia przyszłych pilotów.

    • @cacaroto8731
      @cacaroto8731 ปีที่แล้ว +1

      W 1951 wszyscy używali masy sprzętu z czasów wojny.

  • @MrSiepacz
    @MrSiepacz ปีที่แล้ว

    No to grane

  • @adaskoblondynek7262
    @adaskoblondynek7262 ปีที่แล้ว +7

    w takim razie bedzie odcinek o t55?

    • @WTSKCRACOVIAPANY
      @WTSKCRACOVIAPANY ปีที่แล้ว

      Podpinam sie

    • @pancernykubek4171
      @pancernykubek4171 ปีที่แล้ว +3

      To jeśli miałby być o t55 to przed tym o t44 i t44-100. Nie wiem czy był o t34 85 bo jeśli nie to moglibyśmy dostać całą podserię o czołgach średnich-podstawowych armii radzieckiej

  • @maciekkarcz452
    @maciekkarcz452 ปีที่แล้ว

    Późna wieża leo 1 bardzo przypomina wczesną wierzę leo 2

  • @jaroslawwalczak2855
    @jaroslawwalczak2855 ปีที่แล้ว +2

    Strumień kumulacyjny nie wypala/wyparowuje pancerza, ale działając punktowo wielkim ciśnieniem, go "wypłukuje". Wysoka temperatura nie jest tu siłą sprawczą, ale efaktem spalania ładunku wybuchowego i tarcia pomiędzy strumieniem a pancerzem.

  • @stanisawszczypua9076
    @stanisawszczypua9076 ปีที่แล้ว

    Power-pack miał M18 Hellcat w czasie drugiej wojny światowej. Można było cały zespół napędowy wysunąć przez tylna klapę

  • @marekwolinski6242
    @marekwolinski6242 ปีที่แล้ว +4

    Jak nie istniały jak istniały
    Tak amerykanie już podczas 2WŚ lub tuż po jej zakończeniu zbudowali jeden prototyp Shermana z pancerzem kompozytowym
    Jak ktoś chce się dowiedzieć tego i wielu innych ciekawych rzeczy polecam kanał "Broń pancerna świata"

    • @TVKowalowe
      @TVKowalowe  ปีที่แล้ว +2

      Prawda, ale odśwież sobie ten materiał o którym mówisz, to zrozumiesz, dlaczego wtedy jeszcze nie istniały takie rozwiązania.

    • @marekwolinski6242
      @marekwolinski6242 ปีที่แล้ว

      @@TVKowalowe Nie chce mi się co nie zmienia faktu że istniały
      ruscy też coś kombinowali nad pierwszym pancerzem reaktywnym ale coś im się popierdoliło w obliczeniach i użyli za dużo ładunku, to chyba z twojego filmu się dowiedziałem albo BPŚ nie pamiętam wyebane jajca na to bo się nie wyspałem

  • @M1CH4LSK1
    @M1CH4LSK1 10 หลายเดือนก่อน

    Kowal, kurdebele zrób odcinek z jumbo, taka prośba

  • @mariuszszyszak4695
    @mariuszszyszak4695 ปีที่แล้ว

    witam pozdrawiam

  • @tomaszkurnyta1760
    @tomaszkurnyta1760 ปีที่แล้ว

    Kom dla zasięgów

  • @digitalgamer57
    @digitalgamer57 ปีที่แล้ว

    Do kebaba idealny odcinek

  • @stachuuchats7801
    @stachuuchats7801 ปีที่แล้ว +8

    Za ten Firendly Fire to powinien pójść ban przynajmiej na rok

    • @maksioza
      @maksioza ปีที่แล้ว +4

      No to trzeba zgłaszać masowo tego typa i może dostanie

    • @stefanbombowiec3214
      @stefanbombowiec3214 10 หลายเดือนก่อน

      Frajer zwykły, boli go bo nigdy nuka nie miał

  • @klaudiusz77boss
    @klaudiusz77boss ปีที่แล้ว

    Kozak

  • @hirohito4566
    @hirohito4566 2 หลายเดือนก่อน +1

    Pytałeś o pierwszy seryjny czołg z powerpackiem i nie wiem czy pierwszym nie był czasem m26 pershing

  • @Tony_Dripano
    @Tony_Dripano ปีที่แล้ว

    pięknie kowal

  • @MrMarianoamigo
    @MrMarianoamigo ปีที่แล้ว +1

    u nich zawsze jest czas na nowy czolg😅

  • @aczer79dawid76
    @aczer79dawid76 ปีที่แล้ว

    I ta muzyczka z reklamy, jak z pornola, rewelacja :)

  • @X3ABnew
    @X3ABnew ปีที่แล้ว

    Niemiecka armia nazywa się chyba Bundeswehr, a nie Bundeswer (np. 4:20 - opis u góry)? ;-)

  • @alanlewicki8619
    @alanlewicki8619 ปีที่แล้ว

    Kowal mam pytanie kszaki w wt są opłacalne?

  • @rosomakrosomak6149
    @rosomakrosomak6149 ปีที่แล้ว

    Hej Kowalu jak tam pozwolenie na broń ?

  • @Robert66981
    @Robert66981 ปีที่แล้ว

    Możesz kiedyś zrobić materiał o Kanadyjskiej wersji Leoparda 1 - C2A1 Mexas

  • @Magic_Costa
    @Magic_Costa ปีที่แล้ว

    Kowal zrobisz moze odcinek z ikv 91 bo on mial wprowdzonyego buffa

  • @gnomx5210
    @gnomx5210 ปีที่แล้ว +1

    Oglądając ten film nawaliłem 11kili na leo zabrakło mi 50punktów do atomówy i przegraliśmy :D .

  • @_poprostu_nitro__
    @_poprostu_nitro__ ปีที่แล้ว

    A wspomnainy na początku filmu amx 50 nie był czołgiem cięzkim?

  • @thelastwish5997
    @thelastwish5997 ปีที่แล้ว +1

    i tak weekend można zaczynać hheh

  • @marioletsplay9005
    @marioletsplay9005 ปีที่แล้ว +1

    Strona Historyczna bardzo ciekawa zaczynam gameplay pzdr

  • @krystian1794
    @krystian1794 ปีที่แล้ว +2

    Się pochwalę wczoraj miałem swoją pierwszą atomówkę i jak by mi ktoś tak zrobił jak tobie to bym się chyba zaplak i rozkurwil tego gościa 😅😂😂

  • @bastektrans
    @bastektrans ปีที่แล้ว

    Brawo Kowal!