Антична література та Середньовіччя як епоха розвитку людства
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Антична література - презентація.
Антична література та антична культура - це поняття, які будуть розглянуті у цьому відео.
Зокрема, антична література, антична філософія і література Середньовіччя становлять собою хронологічну послідовність, утотожнюючу література як вид мистецтва.
Мене звати Кравець Олена. У цьому відео я хотіла б поговорити про епоху Античності і про античну літературу, яка в подальшому дуже сильно вплинула на розвиток усієї європейської літератури і, навіть, світової.
Мені хотілося вибудувати матеріал таким чином, щоб була системність у його сприйнятті і розумінні, тому одна тема, наприклад, «Антична література. Загальна характеристика» ділиться на підтеми: «Поняття античної літератури. Література Античності і Середньовіччя», «Література Античності і Відродження» тощо, аж до літератури сучасної епохи.
Далі будуть розглянуті теми, що стосуються безпосередньо розвитку античної літератури і літератури Середньовіччя.
Тема цього відео «Поняття античної літератури. Література Античності і Середньовіччя».
Власне термін «антична» походить (від лат. antiquus - давній, стародавній). Особливість античної літератури полягає у тому, що вона включає два складника: давньогрецьку література і давньоримську, причому так історично склалося, що давньогрецька передувала давньоримській.
Початок розвитку античної літератури пов’язують із появою перших пам’ятників давньогрецької літератури, що відносяться до VIII ст. до н.е., і постаттю Гомера, а кінець цього літературного періоду - із занепадом (Західної) Римської імперії і відповідно римської літератури і відносять до V ст. н.е.
Така живильна сила античної літератури, що стала підґрунтям усієї європейської літератури, полягає у зв’язку з міфом: коріння її уходить у міфологію, вона уся «просочена міфом» (О. Лосєв). У міфології й надалі в античній літературі активним началом виявляється категорія прекрасного. Олімпійські боги і герої є носіями творчої краси, яка стає принципом космічного ладу, і відповідно людського життя. Ідею невідворотності покарання було утілено в ідеї Долі.
Таким чином, антична література виробила поняття про цінність людини (гуманізм), про гармонійний розвиток духовного і фізичного начал у людини (категорія прекрасного, гармонія), поняття про рівновагу між свободою людини і законами соціуму.
Надалі кожна наступна літературна епоха звертається до античної літератури у пошуках власних ідеалів і відповідей на свої питання.
Доба Середньовіччя -( V-XV ст. н.е.)
Перехідний період від Античності до Середньовіччя починається вже з IV ст. і характеризується змінами, які свідчили про своєрідне відмежування від Античності і вироблення власних пріоритетів. Це зміни у релігійній сфері, геополітичній і етнокультурній.
У добу Середньовіччя змінюється «картина світу», починають домінувати поняття теоцентризм і теократія. Християнство поступово виявляється основою середньовічного менталітету, а звідси такі характерні для Середньовіччя риси, як: «двосвіття», ієрархізм, символізм, універсалізм. Циклічна концепція часу античності заміщується лінійною концепцією часу.
Вплив античної культури простежується у домінуванні латинської мови, яка була і офіційною мовою, і мовою писемності у добу Середньовіччя. Згодом на її основі у Зрілому Середньовіччі було створено національні мови Західної Європи.
Античні рукописи, які залишились на території Західної Європи, зберігались у монастирях, оскільки церква зберігала своє право на монополію освіти. Тож вони або критикували античних авторів, або використовували для підтвердження положень християнських вірувань. Пріоритетними античними авторами вважали Вергілія, Овідія та Лукана, з творів яких брали цитати та пристосовували їх до християнського віровчення.
Сюжети і герої античності використовуються середньовічними авторами (Античний цикл романів).
За часів Середньовіччя (VІІІ ст.) Карл Великий засновує Академію, де вивчають античну літературу. У ХІІ ст. було засновано Паризький університет, в якому викладали не тільки богослов’я, а й вивчали латинських авторів - Вергілія, Овідія, Горація, Цицерона, Лукіана й Стація. У ХІ - ХІІ ст. у Провансі (Франція) збереглися тексти давньоримських митців, і трубадури використовували їхню лірику, наприклад, твори Овідія.
Дякую за увагу!
дуже дякую! найзрозуміліші лекції, ❤❤❤ Любов з Каразина і привіт від Леман💖💖
Викладання просто на вищому рівні!! Дякую за ваші лекції🌸
Дякую за такий структурований і чіткий виклад інформації! Прекрасно допомагає освіжити знання з даної теми)
Рада, що моі відео допомогли вам)
🔥🔥🔥
Дякую за корисний та цікавий виклад інформації!
Я вам також вдячна за хороший відгук!
Надзвичайно цікава тема та лекція від вас, не знайшов кращих лекцій на цій платформі аніж ваших чесно кажучи, дуже дякую за гарне роз'яснення!
Дякую за Вашу працю! Чудові та зрозумілі думки та пояснення!!!
Мені дуже приємно, я вам також вдячна!
Благодарю Вас за вдохновляющий и очень полезный урок. Все докладно и интересно рассказано. Хотелось бы побольше видеолекций, жду с нетерпением продолжения. Спасибо за Ваш труд!
Спасибо!
Всегда очень интересно слушать ваши лекции и узнавать для себя что-то новое! Спасибо Вам! Жду продолжения с нетерпением!
Спасибо! Очень здорово, когда то, что ты делаешь нужно!
Дякую за лекцію! Допомогло зрозуміти деякі теми та повторити те, що забулося. Погоджуюсь з іншими, було б цікаво подивитися ще більше лекцій, адже це майже не єдина на Ютубі, яка допомогла мені зрозуміти античну літературу, бо це одна з моїх "проблемних" тем, а тут усе коротко та влучно. Було цікаво слухати про зміни концепції часу, чомусь задумалася про це лише зараз і особливо не звертала уваги до цього, а, як виявилося, це дуже важливий фактор
Я дуже рада, що вам було цікаво і допомогло у розумінні цього літературного періоду !
дякую за зрозуміле пояснення!
Дякую Вам за Вашу працю!
Мені дуже приємно!
Дякую за Вашу роботу!
Мені дуже приємно!
Благодарим вас за ваш прекрасный труд ! Все очень докладной и интересно рассказано в видео ,ждём продолжения !
Спасибо за хороший отзыв! Немного позже постараюсь продолжить)
Спасибо! Ждем продолжения формата видеолекций!
И я вам благодарна за хороший отзыв, пока из-за загруженности не получается, но постараюсь продолжить)
Спасибо большое за Ваши лекции ещё и в ютьюб-формате! Очень удобно переслушать, если что-то забыла или не успела записать. Хотелось бы послушать лекции и на последующие темы, уж очень интересно)
Спасибо огромное! Немного позже постараюсь для вас записать!
Очень интересная и полезная лекция! Спасибо Вам за Ваш труд!
Спасибо, очень благодарна вам за хороший отзыв!
Дякую Вам, за вашу працю, старання та гарні пояснення! Навіть не помітила як швидко промайнули 23 хвилини!
А я Вам вдячна, шо Ви оцінили мою працю!)
Дякую!
Мені також приємно, що вам сподобалось!
какая хорошая лекция! узнала очень много нового! спасибо большое!
Спасибо за хороший отзыв!
Дякую за лекцію! Дуже цікаво та зрозуміло!
Спасибо!
прекрасное видео! Спасибо за эти структырные мысли.
Спасибо за хороший отзыв! Рада, что вам понравилось)
Добрий вечір! А чи можна отримати ці лекції в текстовому форматі?
даже великий вплив церкви був на літератури тих часів; кожен творець розглядав все зі своеї точки зору, ця різноманітність з усіх боків розкриває сутність явища чи людини
Дякую!!!
І я вам вдячна !