Просвітництво крізь призму Античності

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
  • У цьому відео ми розглянемо літературу XVIII ст., зокрема Просвітництво, з погляду впливу на нього Античності.
    Просвітництво стало домінуючою ідеєю в європейській культурі XVIII ст.
    Просвітництво зародилося в Англії, досягло найбільшого розвитку у Франції і наприкінці цього століття розвивалося у Німеччині.
    Доба Просвітництва і Античність: який же зв'язок і точки перетину? Антропоцентричний погляд на світ, який зумовив увагу античної культури до людини, виявив, по-перше, протиріччя між фатумом, який тяжів над людиною, і внутрішнім потягом її до свободи, а по-друге, визначив прагнення людини до щастя, яке, на думку античних митців і філософів, є нетривким.
    Література просвітництва також порушувала питання про щастя людини і вважала, що метою суспільства, що вибудувано відповідно до принципів Розуму, є щастя людини. Просвітництво в літературі, ґрунтувалося на засадах раціоналізму, принципах розуму і емпіричного знання.
    Доба просвітництва називається ще століттям філософів, тому що саме до цієї епохи належить творча діяльність відомих французьких філософів (Вольтер, Руссо, Дідро), англійських (Локк, Шефтсбері), німецьких (Лейбніц, Кант).
    Просвітники вважали, що абсолютизм в Європі має відповідати принципам «освіченого абсолютизму».
    Просвітництво відзначалось уявленням про природу як первинну гармонію, що суголосно Античності. Однак просвітники вважали, що «природну» людину необхідно було розвивати і виховувати, звертаючись до її розумного начала. Просвітники надавали великого значення освіті та вихованню людини. Тож, Просвітництво і Античність мали ще одну спільну рису - дидактизм, моральне виховання.
    Література просвітництва ставила своєрідний художній експеримент над своїми героями, поміщаючи їх у різні непередбачувані місця і життєві обставини у своїх творах. Прикладом такого художнього експерименту є образ Робінзона, героя роману англійського письменника Даніеля Дефо «Робінзон Крузо», який опиняється на безлюдному острові. Робінзон виявляє риси людини нової суспільної формації - буржуазії, тому йому притаманний прагматим навіть у сфері релігії. З точки зору філософії, Робінзон Крузо уособлює уявлення про людину, суголосні з філософією Джона Локка.
    Французький філософ-просвітник і митець Вольтер вважав античну трагедію вищим досягненням мистецтва. Антична література, її сюжети і образи виявляються джерелом для його натхнення (трагедії «Едіп», «Брут», «Смерть Цезаря», «Меропа», «Врятований Рим»).
    У літературі XVIII ст. розвивається сентименталізм, певні риси якого літературознавці вбачають в Античності. Антична література, зокрема твори давньогрецької літератури елліністичного періоду, виявляють суголоснність творам сентименталістів у виборі тематики і зображенні персонажів.
    Німецьке просвітництво представлено творчістю Вінкельмана, Шиллера, Гете, які також звертаються до епохи античності.

ความคิดเห็น • 8

  • @lilbaeee
    @lilbaeee 3 ปีที่แล้ว

    Дуже дякую за ваші лекції❤️ дивилася із задоволенням!

  • @МаринаЦ-т6е
    @МаринаЦ-т6е 2 ปีที่แล้ว

    дуже цікава лекція, дійсно твори митців літератури мудрі та захоплюючі

  • @anastasiiakhaludrova3155
    @anastasiiakhaludrova3155 3 ปีที่แล้ว +1

    Чекаємо ще на відео-лекції!!!

  • @ІннаПанченко-э2я
    @ІннаПанченко-э2я 4 ปีที่แล้ว +1

    Спасибо, очень доступно и увлекательно.

    • @ЕленаКравец-щ6г
      @ЕленаКравец-щ6г  4 ปีที่แล้ว +1

      Большое спасибо! Всегда приятно читать такие комментарии)

  • @Ліля-ц5ф
    @Ліля-ц5ф 3 ปีที่แล้ว

    Вітаю! Чи плануєте продовження лекцій?

    • @ЕленаКравец-щ6г
      @ЕленаКравец-щ6г  3 ปีที่แล้ว

      Вітаю вас також! Вибачте, що не одразу відповіла! Планую, але зараз, на жаль, бракує часу. Мені дуже приємно, що вас зацікавили моі лекціі