Fontos, hogy mindig legyen vizese a szívacs amikor forraszt az ember. Nagyon sok olyan eszközt láttam ahol a szivacs szinte ázlukadt középen..... Jó, hogy ezt így megemlitetted.
Szia. Nagyon jók a videóid érthető nyelven magyarázod el az elekronikát. Engem a motorok tekercselése érdekelne(talán ezzel nem vagyok egyedül 😁) de magyar nyelvü, használható leírást/tananyagot nem találtam. Ha nem lenne témád, erről egy vidit csinálhatnál. Sok sikert a továbbiakban.
Imádok forrasztani, ezért mentem, forrasztó operátornak. :) Bár mi ólommentessel forrasztunk, de ugyan így szivacs, meg fémgyapjút használunk. :P Meg spáci pákahegy tisztítót amibe belemártjuk a hegyet, és azonnal ezüstfényes lesz. :) Én ajánlom mindenkinek, hogy valamiféle elszívót barkácsoljon, még ha nem is vezeti el egy csövön, de legalább be az orrába menjen egyenest az a sok füst. :D
@@tivadarodonvikkala8971 Szia! Az aki egy gyárban, a kézi összeszerelő mühelyben elektronikai nyákokba ültet be alkatrészeket, vagy készre gyártott nyákokra csatlakozót, kábeleket, forraszt be. PL szenzoroknál tekercsek, vagy ledeket, kábelt a kivezetésekre és vagy szalagkábelt a nyákra és a steckerre(kivezetés csatlakozója. ) stb. Például gondolom szedtél már szét régi kis kínai walkie-talkie-t kis rádiót stb. Abba az alkatrészeket megkapták az operátorok, azaz (kézi forrasztók) És napi 8 órában az üres furatozott nyákba, berakták az alkatrészt, majd beforrasztották kézzel, szép, jó, ipari minőségben. Nem könnyű án gyorsan is és hibátlanul forrasztani, pléne, hogy szép is legyen. Aki sokat forraszt az felgyorsul és javul a technikája. Én kis picike smd ellenállásokat tudok már cserélni csipesz nélkül. Szépen ráültetve a nbyákra, csúcsos forasztás nélkül stb stb, flexnyák felforrasztása zárlat nélkül, színtén feszesen a nyákon, nem hullámosan, sok ónnal a nyák és a flexnyák között. Akkor csatlakozókat beforasztani, kábeleket, csatlakozóra forrasztani, úgy , hogy nem égeted meg sem a csatit, sem a kábelt, még ha 10-20 eret is kell beforrasztanod. Szépen javítani az esetleges hibákat. Zárlat, túlónozás, vagy ferde alkatrész, ferdén beforrasztott csatlakozó, nem lenyomott alkatrész, esetleg kiforrasztani a hibás alkatrész, úgy, hogy a nyák ne sérüljön, javítás után tovább lehessen adni. Selejtek legminimálisabb % ra csökkentvéssel. Stb stb..... betartva az ISO szabványt és a mindenféle szabályt. ESD, tűz, munka, balesetvédelem stb. (Röviden kézi forrasztók, akiknek ez a napi munkájuk, hogy be, vagy fel forasztanak valamit, vagy valamiket. Persze vannak gépi forrasztó operátorok is, azok már egy új mese. :) )
Gondolom túl magas lehet a pákahegy hőmérséklete+a hegybevonatának károsodása után, a rezet fogja érni az olvadt ón. Az meg oldja a rezet. A régi pákámba házilag csináltam böhömvastag rézvezeték darabból, mondtam had fogyjon van utánpótlás.
szia segítenél nekem pár dologban? szeretnék vásárolni itthonra egy viszonylag egyszerű és nem drága de azért nem ócska forrasztó palkát illetve hozzá egy közepes minőségű forrasztó ónt. ajánlanál nekem ha megkérlek? előre is köszönöm.
Üdv. A 2. Páka, ami bemutatásra került, az elég jó. Hőfok mérős, nem túl drága, cserélhető a hegye. 450 fokig jó. Pl. Fahrenheit 28011. De vannak klónjai is. Ez 20.000Ft. nekem is ilyen van, nagyon jól bevált.
Műszerészkedem sok éve, de mi Weller pákáknál úgy tanultuk, hogy nedves szivacson kívül semmivel sem szabad dörzsölni, mert utána nagyon hamar visszaoxidálódik. A gyakorlat is ezt mutatja. Egyébként a megfelelő hőfok használatakor nem ég meg a pákahegy. Legalábbis max annyira, hogy szivaccsal szép tiszta lesz. Lehet, hogy a kínai utángyártókat kapargatni kell?
Szia sokszor nézem a filmjeid, és az egyikben egy régi rádiot hasznositasz. Nekem 3db mosógépem van roncsban+egy szij áttételes fúrom. A feladat adott! Egy elektronika mivel szabályozhatom a fordulatot ami álandónyomatékot biztositt és egy jeladó a multiméternek, hogy tudjam mekkora a fordulat. Mivel a nyomaték minden fordulaton a legnagyobb igy menetfúrás, vagy csiszolás egy -gépen. Kell jobb? Erre mi a tipped?
Nem mondom, hogy nem lehet építeni, de kész megoldást használni egyszerűbb. Vagy mechanikusan változtatható áttétellel lehet megvalósítani, ami lehetséges, hogy a fúrógépen már rendelkezésre is áll, mivel ott sem a motor fordulatát szabályozzák általános esetben. Viszont, ha mindenképp a az elektronikában keresed a megoldást, akkor a frekvenciaváltó az amire szükséged van. rievtech.hu/rievtech-frekvenciavalto/230v-os-egyfazisu
Szia! Köszönöm a választ! Szóval, én valami olyasmire gondoltam: z dióda, kondi tápon, 555+tiriszor. Néztem 1kw pórszívon, valami hasonló, csak nincs nem terhelhető. Mi ezt megoldjuk, ha az orosz gyerek eztergát hajt akkor minekünk egy fúró?
Igen hasznos kis "SZÖSSZENET" ! -Esetleg egy olyan alap,vagy alapozó videót is készíthetnél,ha javasolhatom Amin a forrasztás alapjait vagy alapját mutatod be! Mi annak idején 1979-1983 a Pataky István Híradásipari Szakközép Iskolában amikor először gyakorlati órán,forrasztó pákát foghattunk a kezünkbe,volt egy alap gyakorlat! Nevezetesen a Tanár vonalzó mellett mindenkinek kimért 20 cm hosszú forrasztó ónt! Majd ezt feldaraboltatta velünk kb. 2 cm darabokra és ezen kis ón csíkokat össze forrasztatta velünk. Meglepő ,de kis gyakorlás után + , - 1-2 cm belül.össze forrasztottuk a 20 cm -es kezdő ón huzalt! Majd a végén hogy mindenki egyforma eséllyel induljon,begyűjtötte a műveinket és megint kaptunk 20cm ónt amit sniccerrel a Tanár vágott fel az asztal lapon 10? vagy 5 egyforma szeletre a vonalzó mellett! Majd 2 mm differenciát hagyva ha pontos 20cm kapott vissza 5 és inkább lefelé volt mint felfelé de 2mm mínusz; 4 és így tovább az elégtelen osztályzatig osztályozta a forrasztási tudományunkat! Tehát 19cm vagy kisebb az már egyest ért! :-( ... - Hasznos kis óra volt! Megtanított a páka hőfokával bánni! Mert magunk bizonyítottuk be, hogy a Páka hőjével az ónt saját anyagába összeforrasztva mag lehet tartani az eredeti hosszúságot,többé kevésbé azonos vastagságú ónhuzal csíkban! - Remélem érthetően fogalmaztam meg ezen gyakorlati órán tanultakat! Ha lenne kedved ilyen kis videó prezentálásához,biztos sokaknak hasznos lenne! Szép napot és köszönet a videóid feltöltéséért,hasznos tartalmukért! További sok ötletes prezentációt,jó egészséget kívánok! Gábor. Ja segítség ként csipeszt is használhattunk az összeillesztéshez! :-D És!!! Lehetőleg egyenesnek gocsőrtöktől mentesnek kellett lenni a végeredménynek!
Nekem is wellerem van. A gyári weller hegyek többnyire bevonattal rendelkeznek (azóta lehet vannak olcsóbb modellek amik nem, régebben a mágneses hegyeket gyártották azok tuti bevonatosak). Nekem kb 10 éves és rajtuk van a gyári bevonat pedig sokat használom. Viszont ezeket a hegyeket nem szabad fémszivacsba nyomkodni. Csak nedves szivaccsal szabad törölni. Hátránya, hogy szinte alig találni utángyártottat és egy darab hegy kb 7-10ezer forint.
Én is régóta Wellerrel dolgozom az első olyan 20 év után ment tönkre. Sajna a fűtőszála. Nem olcsó az új de nem vennék semmi mást mert igencsak szeretem . lehet venni egy weller páka hegy felujjítót. Nem olcsó de megvettem és nem bántam meg. Egy teljesen új réteget éget fel a hegyre és nem ón hanem valami más ami tartósan a hegyen marad. www.wellerbolt.hu/weller-tip-activator
Szia, én csak annyit szeretnék kérdezni, hogy milyen ón-t ajánlanál? Eddig próbálgattam sokféle ón-t, de vagy nem tapad, vagy nem folyik rendesen. Előre is Köszönöm a válaszodat :) és köszi ezt a videót :) Legyen Szép Napod :)
Szia! Ezekhez a tipusú pákákhoz,meg úgy általában Sn60Pb vagy Sn60PbCu2 ötvözetű folyasztószeres"töltött" forrasztóónt ajánlom 1mm átmérőben. Az 1.5 mm már nem olyan "ügyes",mert nagy cseppekben olvad!
Szia! Nemrég talaltam rá a csatornádra , és nagy élvezettel nézem a videóidat. Mechatronikusnak tanulok, ezért a plc-s videóidat különösen kedvelem. Persze a barkácsolás sem áll tőlem messze. Kíváncsian várom a követkető videódat!
Fontos, hogy mindig legyen vizese a szívacs amikor forraszt az ember. Nagyon sok olyan eszközt láttam ahol a szivacs szinte ázlukadt középen..... Jó, hogy ezt így megemlitetted.
Jogos! Viszont arra is érdemes figyelni, hogy csak "nedves" legyen, mert a hőkülönbségtől el is repedhet a páka hegye.
Végre egy videó ebben a témában már régóta keresgéltem de sehol sem találtam róla videót! Köszi!😃
Ezzel rengeteget segítettél! Nagyon szépen köszönöm 🤗
Precíziós műszer :D király lett a videó. Köszi
Nagy üzrmi szinten forrasztok. De most is tanultam valamit. 😊
Szia. Nagyon jók a videóid érthető nyelven magyarázod el az elekronikát. Engem a motorok tekercselése érdekelne(talán ezzel nem vagyok egyedül 😁) de magyar nyelvü, használható leírást/tananyagot nem találtam. Ha nem lenne témád, erről egy vidit csinálhatnál. Sok sikert a továbbiakban.
Kiprobaltam, remekul mukodik, meg egyszer koszi a videot!
azt a füstöt beszívod? vagy azzal mi történik? van ilyen elszívó? vagy ki van szellőztetve?
Imádok forrasztani, ezért mentem, forrasztó operátornak. :) Bár mi ólommentessel forrasztunk, de ugyan így szivacs, meg fémgyapjút használunk. :P Meg spáci pákahegy tisztítót amibe belemártjuk a hegyet, és azonnal ezüstfényes lesz. :) Én ajánlom mindenkinek, hogy valamiféle elszívót barkácsoljon, még ha nem is vezeti el egy csövön, de legalább be az orrába menjen egyenest az a sok füst. :D
mi az a forrasztó operátor???
@@tivadarodonvikkala8971 Szia! Az aki egy gyárban, a kézi összeszerelő mühelyben elektronikai nyákokba ültet be alkatrészeket, vagy készre gyártott nyákokra csatlakozót, kábeleket, forraszt be. PL szenzoroknál tekercsek, vagy ledeket, kábelt a kivezetésekre és vagy szalagkábelt a nyákra és a steckerre(kivezetés csatlakozója. )
stb. Például gondolom szedtél már szét régi kis kínai
walkie-talkie-t kis rádiót stb. Abba az alkatrészeket megkapták az operátorok, azaz (kézi forrasztók) És napi 8 órában az üres furatozott nyákba, berakták az alkatrészt, majd beforrasztották kézzel, szép, jó, ipari minőségben. Nem könnyű án gyorsan is és hibátlanul forrasztani, pléne, hogy szép is legyen. Aki sokat forraszt az felgyorsul és javul a technikája. Én kis picike smd ellenállásokat tudok már cserélni csipesz nélkül. Szépen ráültetve a nbyákra, csúcsos forasztás nélkül stb stb, flexnyák felforrasztása zárlat nélkül, színtén feszesen a nyákon, nem hullámosan, sok ónnal a nyák és a flexnyák között.
Akkor csatlakozókat beforasztani, kábeleket, csatlakozóra forrasztani, úgy , hogy nem égeted meg sem a csatit, sem a kábelt, még ha 10-20 eret is kell beforrasztanod. Szépen javítani az esetleges hibákat. Zárlat, túlónozás, vagy ferde alkatrész, ferdén beforrasztott csatlakozó, nem lenyomott alkatrész, esetleg kiforrasztani a hibás alkatrész, úgy, hogy a nyák ne sérüljön, javítás után tovább lehessen adni. Selejtek legminimálisabb % ra csökkentvéssel. Stb stb..... betartva az ISO szabványt és a mindenféle szabályt. ESD, tűz, munka, balesetvédelem stb. (Röviden kézi forrasztók, akiknek ez a napi munkájuk, hogy be, vagy fel forasztanak valamit, vagy valamiket. Persze vannak gépi forrasztó operátorok is, azok már egy új mese. :) )
@@MrPetike82 grat! köszi, ilyen mélységben nem ismertem
köszi nagyon jó !
Hello vettem egy Fahrenheit 28020 forraszto allomast es a hegye kb 10 hasznalat utan eltunt, mit csinalok rosszul?
Gondolom túl magas lehet a pákahegy hőmérséklete+a hegybevonatának károsodása után, a rezet fogja érni az olvadt ón. Az meg oldja a rezet. A régi pákámba házilag csináltam böhömvastag rézvezeték darabból, mondtam had fogyjon van utánpótlás.
Szia! Én a pákám hegyét fémtisztára csiszoltam ill reszeltem. Azóta ledobja a forrasztó ónt. Kérlek segíts, hogy újra életre tudjam kelteni.
Koszi szepen!!!
Hiánypótló.
jó tanulságos...
szia segítenél nekem pár dologban? szeretnék vásárolni itthonra egy viszonylag egyszerű és nem drága de azért nem ócska forrasztó palkát illetve hozzá egy közepes minőségű forrasztó ónt. ajánlanál nekem ha megkérlek? előre is köszönöm.
Üdv. A 2. Páka, ami bemutatásra került, az elég jó. Hőfok mérős, nem túl drága, cserélhető a hegye. 450 fokig jó. Pl. Fahrenheit 28011. De vannak klónjai is. Ez 20.000Ft. nekem is ilyen van, nagyon jól bevált.
Műszerészkedem sok éve, de mi Weller pákáknál úgy tanultuk, hogy nedves szivacson kívül semmivel sem szabad dörzsölni, mert utána nagyon hamar visszaoxidálódik. A gyakorlat is ezt mutatja. Egyébként a megfelelő hőfok használatakor nem ég meg a pákahegy. Legalábbis max annyira, hogy szivaccsal szép tiszta lesz.
Lehet, hogy a kínai utángyártókat kapargatni kell?
Szia sokszor nézem a filmjeid, és az egyikben egy régi rádiot hasznositasz. Nekem 3db mosógépem van roncsban+egy szij áttételes fúrom. A feladat adott! Egy elektronika mivel szabályozhatom a fordulatot ami álandónyomatékot biztositt és egy jeladó a multiméternek, hogy tudjam mekkora a fordulat. Mivel a nyomaték minden fordulaton a legnagyobb igy menetfúrás, vagy csiszolás egy -gépen. Kell jobb? Erre mi a tipped?
Nem mondom, hogy nem lehet építeni, de kész megoldást használni egyszerűbb. Vagy mechanikusan változtatható áttétellel lehet megvalósítani, ami lehetséges, hogy a fúrógépen már rendelkezésre is áll, mivel ott sem a motor fordulatát szabályozzák általános esetben. Viszont, ha mindenképp a az elektronikában keresed a megoldást, akkor a frekvenciaváltó az amire szükséged van.
rievtech.hu/rievtech-frekvenciavalto/230v-os-egyfazisu
Szia! Köszönöm a választ! Szóval, én valami olyasmire gondoltam: z dióda, kondi tápon, 555+tiriszor. Néztem 1kw pórszívon, valami hasonló, csak nincs nem terhelhető. Mi ezt megoldjuk, ha az orosz gyerek eztergát hajt akkor minekünk egy fúró?
szia, gyantázott ónt használhatok e erre a célra?
Ez mind gyantamagos ón volt (van egy lyuk a közepükbe és végig van töltve gyantával)
én most ismerkedek és köszönöm hasznos és szerintem tanítandó
Miért kell beonozni??
Igen hasznos kis "SZÖSSZENET" ! -Esetleg egy olyan alap,vagy alapozó videót is készíthetnél,ha javasolhatom Amin a forrasztás alapjait vagy alapját mutatod be! Mi annak idején 1979-1983 a Pataky István Híradásipari Szakközép Iskolában amikor először gyakorlati órán,forrasztó pákát foghattunk a kezünkbe,volt egy alap gyakorlat! Nevezetesen a Tanár vonalzó mellett mindenkinek kimért 20 cm hosszú forrasztó ónt! Majd ezt feldaraboltatta velünk kb. 2 cm darabokra és ezen kis ón csíkokat össze forrasztatta velünk. Meglepő ,de kis gyakorlás után + , - 1-2 cm belül.össze forrasztottuk a 20 cm -es kezdő ón huzalt! Majd a végén hogy mindenki egyforma eséllyel induljon,begyűjtötte a műveinket és megint kaptunk 20cm ónt amit sniccerrel a Tanár vágott fel az asztal lapon 10? vagy 5 egyforma szeletre a vonalzó mellett! Majd 2 mm differenciát hagyva ha pontos 20cm kapott vissza 5 és inkább lefelé volt mint felfelé de 2mm mínusz; 4 és így tovább az elégtelen osztályzatig osztályozta a forrasztási tudományunkat! Tehát 19cm vagy kisebb az már egyest ért! :-( ... - Hasznos kis óra volt! Megtanított a páka hőfokával bánni! Mert magunk bizonyítottuk be, hogy a Páka hőjével az ónt saját anyagába összeforrasztva mag lehet tartani az eredeti hosszúságot,többé kevésbé azonos vastagságú ónhuzal csíkban! - Remélem érthetően fogalmaztam meg ezen gyakorlati órán tanultakat! Ha lenne kedved ilyen kis videó prezentálásához,biztos sokaknak hasznos lenne! Szép napot és köszönet a videóid feltöltéséért,hasznos tartalmukért! További sok ötletes prezentációt,jó egészséget kívánok! Gábor. Ja segítség ként csipeszt is használhattunk az összeillesztéshez! :-D És!!! Lehetőleg egyenesnek gocsőrtöktől mentesnek kellett lenni a végeredménynek!
Van egy wellerem szegény,ezeket eddig nem tudtam vizes szivacs stb. Amíg él az ember tanul.
Nekem is wellerem van. A gyári weller hegyek többnyire bevonattal rendelkeznek (azóta lehet vannak olcsóbb modellek amik nem, régebben a mágneses hegyeket gyártották azok tuti bevonatosak). Nekem kb 10 éves és rajtuk van a gyári bevonat pedig sokat használom. Viszont ezeket a hegyeket nem szabad fémszivacsba nyomkodni. Csak nedves szivaccsal szabad törölni. Hátránya, hogy szinte alig találni utángyártottat és egy darab hegy kb 7-10ezer forint.
Én is régóta Wellerrel dolgozom az első olyan 20 év után ment tönkre. Sajna a fűtőszála. Nem olcsó az új de nem vennék semmi mást mert igencsak szeretem . lehet venni egy weller páka hegy felujjítót. Nem olcsó de megvettem és nem bántam meg. Egy teljesen új réteget éget fel a hegyre és nem ón hanem valami más ami tartósan a hegyen marad.
www.wellerbolt.hu/weller-tip-activator
Szia, én csak annyit szeretnék kérdezni, hogy milyen ón-t ajánlanál? Eddig próbálgattam sokféle ón-t, de vagy nem tapad, vagy nem folyik rendesen. Előre is Köszönöm a válaszodat :) és köszi ezt a videót :) Legyen Szép Napod :)
Szia! Ezekhez a tipusú pákákhoz,meg úgy általában Sn60Pb vagy Sn60PbCu2 ötvözetű folyasztószeres"töltött" forrasztóónt ajánlom 1mm átmérőben. Az 1.5 mm már nem olyan "ügyes",mert nagy cseppekben olvad!
@@andormolnar8384
Nagyon Szépen Köszönöm a Válaszod :D
Szia! Nemrég talaltam rá a csatornádra , és nagy élvezettel nézem a videóidat. Mechatronikusnak tanulok, ezért a plc-s videóidat különösen kedvelem. Persze a barkácsolás sem áll tőlem messze. Kíváncsian várom a követkető videódat!
Weller páka felújító. Kb 1500ft, és egy hobbistának kb élete végéig elég. Arról nem is beszélve mennyivel jobb a végeredmény.
Hol találtál 1500-ért? Én csak 3500-5000Ft körül látok.
Olyan viszonteladóknál, akik nem rakják ki az árat. :)
Nagyon hasznos a videó. Pici javaslat: inkább sárgarézszivacsot használj, nem acél. Sárgaréz puhább, nem sérti fel a páka külső rétegét.
Az acélgyapjút azért is jobb valamivel megfogni, mert, ha kézzel dolgozunk vele, beletud törni az ujjunkba, mint az üveggyapjú.
Jó a videó.annyit szeretnék hozzáfűzni hogy ezek nem páka hegyek hanem taknyolóberendezések.
Ajj de rohadt halk. Amugy jo lenne