Czy rozliczanie samochodu osobowego w JDG możliwe jest tylko na 2 sposoby? 1. Samochód w 100% firmowy i odliczasz 100% kosztów. 2. Samochód firmowy, ale używany również prywatnie i odliczasz 50%? Czy istnieje 3 sposób, tzn. samochód prywatny, ale używany również w firmie i odliczasz 20% kosztów? Różnica między sposobem 2 i 3 jest taka, że przy sprzedaży samochodu nie wystawiasz FV tylko sprzedajesz prywatnie.
@@7znakow Sposób nr 3 chyba zupełnie się nie opłaca. Teraz nie jestem pewien, czy to jest w 3.cim, czy jeszcze jest 4-ty sposób, czyli prowadzenie kilometrówki (czyli prywatne auto w firmie, ale trzeba prowadzić rejestr kilometrów przejechanych "w firmie") - oba strasznie upierdliwe i mało opłacalne. W 1.szym nie masz praktycznie prawa nawet po drodze zajechać do sklepu, zboczyć z drogi. A w 2-ce to nie musi być auto stricte zarejestrowane na firmę. Może być zarajestrowane na osobę prywatną, ale wciągnięte do Ewidencji środków trwałych.
@@grzegorzp.5734 Jasne. Numer 3 opłaca się w moim przypadku, bo samochodem robię bardzo mało kilometrów, a przy sprzedaży nie wystawiasz FV. Trzeba po prostu przeliczyć czy bardziej opłaca się odliczanie 20% i sprzedaż auta bez podatków czy odliczanie 75% i sprzedaż z fakturą. Jak często zmieniasz samochody i mało jeździsz to chyba ta opcja jest spoko.
Panie Eryku jak się skończyła ta historia z ostatniego przykładu gdzie nie było faktury za transport? Jaka dolegliwość/krzywda z tego powodu wyszła i dla której ze stron jaka? Pozdrawiam
Jeżeli masz umowę to bez znaczenia czy masz krótki długi czy każdy inny najem. Jeżeli pojazd nie ma VAT-1 w dowodzie to połowa VAT. Koszt w zasadzie w całości ponieważ nie dotyczą cię limity na wydatki na taki samochod. Chyba, ze w miesiąc jeździsz w paliwie 150tys zł 😅
Tam nie było złamania prawa.. Oczywistym jest fakt, że po to w podwójnej ciągłej jest przerwa, bo to jest odrębny pas dla motocykli ;) Lewa w górę Panie Eryku ;)
Jest moc. Tak mądrego to aż miło posłuchać
Czy rozliczanie samochodu osobowego w JDG możliwe jest tylko na 2 sposoby?
1. Samochód w 100% firmowy i odliczasz 100% kosztów.
2. Samochód firmowy, ale używany również prywatnie i odliczasz 50%?
Czy istnieje 3 sposób, tzn. samochód prywatny, ale używany również w firmie i odliczasz 20% kosztów?
Różnica między sposobem 2 i 3 jest taka, że przy sprzedaży samochodu nie wystawiasz FV tylko sprzedajesz prywatnie.
W 2 sposobie odliczasz 75%, a nie 50%.
@@grzegorzp.5734 A tak, racja. A coś o 3. sposobie?
@@7znakow Sposób nr 3 chyba zupełnie się nie opłaca. Teraz nie jestem pewien, czy to jest w 3.cim, czy jeszcze jest 4-ty sposób, czyli prowadzenie kilometrówki (czyli prywatne auto w firmie, ale trzeba prowadzić rejestr kilometrów przejechanych "w firmie") - oba strasznie upierdliwe i mało opłacalne.
W 1.szym nie masz praktycznie prawa nawet po drodze zajechać do sklepu, zboczyć z drogi.
A w 2-ce to nie musi być auto stricte zarejestrowane na firmę. Może być zarajestrowane na osobę prywatną, ale wciągnięte do Ewidencji środków trwałych.
@@grzegorzp.5734 Jasne. Numer 3 opłaca się w moim przypadku, bo samochodem robię bardzo mało kilometrów, a przy sprzedaży nie wystawiasz FV.
Trzeba po prostu przeliczyć czy bardziej opłaca się odliczanie 20% i sprzedaż auta bez podatków czy odliczanie 75% i sprzedaż z fakturą.
Jak często zmieniasz samochody i mało jeździsz to chyba ta opcja jest spoko.
Panie Eryku jak się skończyła ta historia z ostatniego przykładu gdzie nie było faktury za transport? Jaka dolegliwość/krzywda z tego powodu wyszła i dla której ze stron jaka? Pozdrawiam
skończyła się długim drogim i przykrym postępowaniem. W tym przypadku przegranym. Ale równie dobrze klient mógł wygrać.
Czy mogę wrzucać w koszta paliwo dla samochodu, który wynajmuję krótkoterminowo?
Podpinam się pod pytanie.
Jeżeli masz umowę to bez znaczenia czy masz krótki długi czy każdy inny najem. Jeżeli pojazd nie ma VAT-1 w dowodzie to połowa VAT. Koszt w zasadzie w całości ponieważ nie dotyczą cię limity na wydatki na taki samochod. Chyba, ze w miesiąc jeździsz w paliwie 150tys zł 😅
@@smerf2010 dokładnie tak
A co jak na jednej fakturze zatankuje 95 a na drugiej ON? 😂
transport mógł być w cenie nabycia
mógł być, ale osoba dostarczająca towar nie miała samochodu
Czyli popiera Pan łamanie przepisów drogowych i uchylanie się od odpowiedzialności? Ale jest wtedy czym się pochwalić na szkoleniu.
Popieram działanie zgodnie z prawem obywateli i organów państwa. Nie popieram donosicielstwa nawet wtedy, kiedy jest ono wynikiem osobistych porażek.
Tam nie było złamania prawa..
Oczywistym jest fakt, że po to w podwójnej ciągłej jest przerwa, bo to jest odrębny pas dla motocykli ;)
Lewa w górę Panie Eryku ;)
@@grzegorzp.5734 było czy nie było, "sprawcy" tego strasznego przestępstwa się upiekło. Za to donosiciel ma się znakomicie.