25:26. Sok tanar ugy tanitotta a pitagorasz tetelt hogy A negyzet + B negyzet = C negyzet. Bar minket ilyen valaszert 1-essel jutalmaztak. Idezem tanarom "Egy haromszog akkor es csak akkor derekszogu ha befogok negyzetosszege megegyezik az atfogo negyzetevel. Szoval jogos hogy tanulni valaminek az erterlmet kell.
Ha ilyen tanárok lennének most is az iskolába mindenki megértene mindent :D még a hülye is :DDD Orosz egy profi,egy mester,nem lehet mást mondani rá nagyon jól tanít,még ha néha el is kalandozik a témától
Tanár úr előadásait többször is láttam, végig is néztem, bár igaz, egy büdös szót sem értek belőle😂 Az előadás módja és a bölcseletei elképesztőek❤ Igazi tanár volt! Nyugodjon békében!😢
Tilos terjeszteni másolni csak ezeknek és ezeknek készült.... Én az ilyen videókat értéknek tekintem és az ellopásuk szinte társadalmi érdek. Ha nekem is több ilyen tanárom lett volna akkor talán sokkal jobban megértem a dolgokat. Ilyen nincs a neten. Illetve nem volt eddig. De én nagyon remélem hogy ez csak a kezdet és mégtöbb és sokkal több ilyen előadás lesz majd elérhető! Köszönet a feltöltésért!
Nagy tudású ember, engem is tanított 38 éve. Akkor még nem volt ennyire elvakult fizikus. Szerintem áthidalhatatlan a szakadék az ő tudása és egy átlagos egyetemistáé között. Jól beszél, leköti a figyelmet, de nem igazán értem. Nekem Simonyi Károly volt a csúcs.
Tetszik az aksziómák véső kalapácshoz hasonlítása. A velük való matematikai munka pedig maga a szobrászat. Semmi matematikai képzettségem nincs, de ezzel a hasonlattal még az ilyen laikusok számára is teljes betekintést nyujt hogyan látja egy matematikus a matematikát.
Ez szerintem egy tök jó előadás volt. Bár "kommuttor", "önadjungált", "közös saját függvény rendszer" azután, hogy "nem a matematika bonyolult a fizikában" :).
Ezt úgy hívják, h. performanciahiba. Tudni tudod, de elcseszed. Egy anyanyelvi beszélő naponta 10-20 ilyet ejt, csak nem veszi észre. A "mexvelletek" az ún. "gyors beszéd" levezethető velejárója, kvázi szabályok konstruálják, hogy ez létrejöjjön, erről fonetikusok és társasnyelvészek tudnak bővebben magyarázni.
Tudod, hogy ha valamit félig értesz meg, akkor valójában azt mondod, hogy semmit nem értettél meg abból amit mondtak. Semmi más nem történt, mint átverted magad. Tudod, vagy érted, vagy nem érted. Más lehetőség nincs. Olyan ez, mikor félig megölsz valakit. Az ugye még nem halott. Bűn is vagy van, vagy nincs, de inkább nincs, de olyan, hogy kicsi bűn, meg nagy bűn az olyan nincs. A bűn szót elég rendesen kiforgatták, mert eredetileg bő-t, bőséget jelentett.
Én fizika szakon tanultam, de sajnos idő előtt be kellett fejeznem. Ennek ellenére nem hiába jutottam el ehhez a videóhoz. Bár kizárólag a tárgy hallgatói számára készült, én értettem, és okosodtam. Köszönöm.
Több mint 30 évvel ezelőtt voltam hallgatója. Az ember általában mindenfélét kitalált, hogy ne kelljen órára menni. Kivéve az övét. Nála mindenfélét kitaláltunk, hogy be tudjunk menni.
Ez egy semmi ahhoz képest, hogy mi mindent meg lehet tanulni. Elég megnézni a régieket, aki kszinté nezt állították, és manapság sokkal több mindent tanulunk és mégis megtudjuk tanulni. Igazából akit ez érdekel, és nem csak a végkifejlett, hanem az egész szerkezeti egysége, az képes megtanulni, 5x ennyit is. Tojik az időre, tanulja, élvezettel, mintha játszana kb. Teljesen más úgy tanulni valamit, hogy az ember magát a folyamatos is élvezi az aktuális anyag apró részleteivel együtt, és természetesen a végeredményt is. Ezt persze lehet nevezni annak, hogy erre születni kell, de nem kell zseninek lenni. Csak szó szerint az egész szakma minden egyes porcikája után érdeklődni kell, mint egy gyerek az új dolgok iránt. Az, hogy kit mi érdekel és milyen szinten, az már más tészta.
Bármit meglehet tanulni, kérdés az, hogy érezzük-e magunkban azt az indíttatás, érdekeltséget a tárgy iránt, hogy megéri-e belekezdeni. Ha megéri belekezdeni akkor ne a kvantummechanika14-vel kezd, természetesen :D
Nagyon jó ez a videó mert ha nem értek valamit egyszerűen megállítom és visszatekerem nem halad el a tananyag úgy hogy végül értelmetlenné válik a számomra az egész.
5:19 a szobrászat a világ legegyszerűbb dolga. mit kell csinálni? a fölösleget el kell vésni a kőből és ott marad a szobor. no dehát milyen nehéz levésni azt a fölösleget? nem mindenki tudja levésni. ZSENIÁLIS!
Lehet, hogy nemsokára tényleg elkezdődik a haszontalan mérnökök gyártása. :) Műegyetemi hallgató vagyok, mielőtt bárkinek úgy tűnne, hogy ez felesleges, lenéző kritizálás.
Kedves Kolléga! Kb. fél órája hallgatom az előadását, de őszintén meg kell vallanom, hogy az egyik hozzászólóval értek egyet: "fingom sincs miről beszél (az anyagra gondolok) de mégis elhallgatom." Bár Ön próbál jópofáskodni, humorizálni -ami nem hátrány, mert mint az előadásban is említett NEUMANN JÁNOS mondja: A humor az emberi elme tisztálkodása.-, de a humor és a trágár szavak használata nem ugyanaz. Évek óta korrepetálok felsőfokú matematikát (analízis, valószínűségszámítás, differenciálszámítás, differenciálegyenletek, stb.) mérnökhallgatóknak, fizikatanár is vagyok, de merem állítani, hogy a mai hallgatók nincsenek a matematika alkalmazásának azon a szintjén, hogy egy ilyen pergő ritmusú, követhetetlen táblai munkával párosuló előadást megértsenek. Nem a "lófasz" és egyéb trágár szavak gyakori használata tesz érthetővé vagy érdekessé egy előadást. Nézzen meg egy SIMONYI KÁROLY előadást, -akinek az előadására még az ELTE-ről is átjöttek a hallgatók- és próbálja a sajátját olyan didaktikai elvek alapján felépíteni mint ő. Ha elfogadjuk azt az elvet, hogy AZ IGAZI TUDÁS AZ ALKALMAZNI TUDÁS, amit mint elérendő célt Ön is hangoztat, akkor ebből az előadásból nem tudom, hogy mit fognak alkalmazni tudni a hallgatói. Szerintem semmit, még akkor sem, ha többször visszanézik. Higgye el, hogy a táblai munkája -ami egyik legfőbb ismérve a követhetőségnek, a visszaismétlésnek, az előadó rendszerező képességének- a lóugrás szerű, "éppen hol van egy kis szabad hely" algoritmusú írással teljesen követhetetlen. Összességében azt lehetne mondani, egy korszerű, időtálló téma -mint pl. a Kvantummechanika- érthetetlen előadása semmivel sem értékesebb, mint egy rövid kifutású, nem általános, hanem egy konkrét eszköz/berendezés programozásának oktatása. Amikor mérnöktanári képesítést szerezzem a BME-n, akkor didaktikai gyakorlatként magnóra, videóra kellett venni egy-egy óránkat, amit tanárunk és a csoport kielemzett, és közösen mutattak rá az elkövetett, feltétlen korrigálandó hibára. Ezt a módszert Önnek is ajánlom, sőt már az is haladás, ha az ember saját maga teljes terjedelmében megnézi a saját előadását, és "hallgatói szempontból" próbálja kiértékelni. Jó tanácsként ezeket ajánlanám, mert a magas szintű tárgyi tudás, amivel Ön kétségtelenül rendelkezik, "csak szükséges, de nem elégséges feltétele" egy jó, a hallgatók többsége által érthető előadás megtartásának. Az igazi az, amikor egy előadás résztvevői nem hallgatók, hanem értők.
A leírás második pontjának értelmében: Köszönöm, nem néztem meg. :))) Köszönöm, nem szórakoztam nagyon jól, miközben szakszerűen magyaráztak el egy (számomra) nehéz és érthetetlen tantárgyat. :)))
A filozófusokról nagyon igaza van, ld. 12. perctől kb 16. percig. Fantasztikus filozófusokkal, ráadásul egyetemi adjunktusnak tituláltakkal lehet találkozni, akiknek gőze nincs erről az egészről. A filozófiát azzal kéne kezdeni, hogy legyen egy fizikusi diploma, utána le lehet ülni filózni, mert nem beszél hülyeségeket, - persze ha még van hozzá kedve. Ezt tette Heisenberg és Schrödinger is.
@@dcktater7847 No és mi legyen a feladat? No és azt a gépet, amin a fentieket lepötyögted, vajon hogyan lehetett volna létrehozni a hányadék fizikusok nélkül, pusztán filozófiai alapon? Te, mint filozófus kigondolhatod a világ legszebb és legtökéletesebb világmodelljét is, ha egy fizikus a második mondat után csak annyit reagál, hogy ne is folytassa, mert már ennyiből is látszik, hogy tömény marhaság. A filozófia egy nagyon szép dolog, de a világon semmire nem ad sem tényleges magyarázatot, sem megoldást. Viszont tény, hogy a végtelenségig lehet elmélkedni bármin.
Így van. Mert a fizika írja le a legalapvetőbb törvényeit a világegyetemnek, amelyet a legtöbbször a matematika nyelvén teszi. Ritkán elég hozzá pusztán a logikai tudás. Szóval lehet bármiről filozofálni, de ha nincs alapvető tudás, akkor az csak kocsmafilozófia. Onnan tudományos, ha van tudományos alapozottsága - az pedig fizika nélkül nem fog menni.
mindeközben gyakran találkozni fizikusokkal, akiknek fogalma sincs arról, mit jelent a tény, megfigyelés, következtetés, valóság vagy elv fogalma, ezek nélkül pedig neki sem érdemes állni bármit bizonyítani én örülök, hogy az egész TTK-t tudományfilozófiával kezdtem
valószínűleg olyan bohóc, hogy ömlik belőle a vicc és a butaság és a sötétség. Gratulálok, hogy diplomát szerzett. Nyilván a tanár úrnak, utcát kellene söpörni a húgyagyával :(
Azt nem értem, hogy ha olyan dolgokra hivatkozik, amit korábban már meg kellett tanulniuk a leendő villamosmérnök uraknak és hölgyeknek, akkor miért nem szól a tanár úr előre, hogy mit nézzenek át az órájára? Akkor sokkal többet értenének meg....elképesztő.
Kerestem a zsebrák jelentését, de csak történelmi értelemben találtam ilyet, a huszita, cseh fosztogató zsoldosokat jelenti. Vajon a zsebrákokat írok azt jelenti, hogy a tanár úr nem a teljes képletet írja fel, hanem csak a "koldus" képletet, a fosztogatott rövidített képletet? Nehéz így megérteni...
Matek, fizika, kémia. A világ életemben ősellenségem volt. De ha ilyan tanárom - oktatóm lett volna, lehet nem igy állnék hozzá. Semmit nem értek belőle, amit mond, de fél órája tátott szájjal hallgatom és nézem az előadást. Nyugodjon békében tanár úr!
Első 10 perc még oké, majd amikor írja a képleteket, akkor elvesztettem a fonalat. Viszont 20. perc körül, ha jól értem valaki szóvá teszi, hogy nem következetesen vannak használva a betűk, amit a tanár úr azzal magyaráz, hogy direkt használja össze vissza a betűket, példának felírva OHM törvényét A=B*C-vel... hát ez szerintem HIBA! Mi lenne, ha én is A helyett V-t írnék a dolgozatba, majd miután karót kaptam megmagyaráznám, hogy hát én akkor is Amperre gondoltam, nem feszültségre, de hát úgy váltogatjuk a betűket, ahogy akarjuk, más meg találja ki, hogy mi az.. Most a tanár úgy váltogatja a betűt, ahogy akarja, de dolgozatba meg elvárja a helyes jelöléseket? Si mértékegységek minek vannak akkor például?? Meg az egész szabványosítás, ha úgy jelölök valamit ahogy akarok.. Azt én értem, hogy attól még a feladatban úgy jelölöm ahogy akarom, de pl a "c" a fénysebességet jelöli, tehát én nem írnám fel ohm törvényét úgy, hogy beleszorzok a fény sebességével. Egy csomó betűt használunk már valamire, amire szabályok vannak, nem csak megszokás kérdése.
és 2017 szeptemberétől a komplex analízist is kivették a Matematika A3-ból a BME-n, tehát már a módszertan sem lesz meg a kvantummechanika mélyebb megértéséhez..
@Levente Szabó ahogyan én látom, mint "aktív hallgató", tényleg romlik a színvonal a BME-n, ettől függetlenül szerintem nem kéne belezsúfolni mindent 3 félévnyi matekba, hanem hagyni kéne neki időt...
Gyerekorom óta gyűlöltem a matekot es a fizikát is. De ahogy a tanár ur előadja az alapján vágyok arra hogy megértsem ezt a területet. Emiatt kezdtem el most felnőttként tovább tanulni. Ilyen tanárbol kellenének sokan egészen kis gyerekkortól az egyetemig.
Gergely ... A WN10 rendszerben gyakran indulnak úgy a youtube vidik, hogy a hang alapból kikapcsolt állapotban van. Kikk a kis hangszó jelre és kapcsold be.
Én véletlenül néztem bele (nyilván nem a 14. előadás alapján fogok valamit érteni), de azt nem érte, hogy x deriváltjával miért dobálózik? A x és fölötte a vessző az a x deriváltjának a jele....
‘Tanuljuk azt amit sajat magunk talaltunk ki rá magyarázatot’ fizikat Kemia Emberi kitaláció és amikor ezt meg tanultad rá jössz soha nem fogod meg erteni eletet!
Három részre bontom az előadást (nem időben, hanem téma szerinti bontás): 1. Amikor általános, nem a konkrét tárgyhoz tartozó dolgokról beszél. Az ilyen, durvább stílus van, akinek tetszik, van akit taszít, de azt elismerem, hogy igaza van benne (például, hogy meg kell tudni különböztetni a fontos dolgokat a lényegtelen dolgoktól), emiatt a rész miatt érdemes megnézni. 2. Amikor a görög betűket és egyéb jelöléseket feldobál a táblára, arra hivatkozva, hogy tök mindegy, mit mivel jelöl és elvárja, hogy mindenki tudja és értse, hogy ezek mit jelképeznek, milyen műveleteket végez velük, miért teszi és mit jelent a végeredmény. Én biztos vagyok benne, hogy az ott ülők 90%-a semmit sem ért az egészből és csak elmegy a kedvük a tudományoktól. Akik ebbe a csoportba tartoznak, azok mondják, hogy hű, de nagy koponya, stb., így leplezve, hogy fogalmuk sincs, mit néztek/hallgattak egy órán keresztül és hogy miről szólt az egész, mi a célja és mi az értelme. 3. Amikor negatívan minősíti mindazokat, akik nem értik a felírt jelöléseket és akik más szakmákkal foglalkoznak. Ebben nincs igaza, mert adott helyzetben mondjuk egy vaddisznót elejteni és feldolgozni tudó, általa lenézett ember életet menthet, míg az általa felírt dolgok teljességgel haszontalanok lehetnek. Néha érdemes visszavenni az arcból, egy pár lépést hátralépni és belegondolni, hogy mennyire hasznos a világban mindez az összes többi dologhoz képest és hogy érthető módon van-e elmagyarázva azok számára, akik nem ismerik. (Mert ugye a tanítás pont erről szólna.)
"Én direkt váltogatom a betűket, nehogy véletlenül valaki megszokja..." MInden egyetemi fizika tanár kedvenc mondata :D Imádtam egyetemen a fizika órákat, de ez kikészített, mikor az ember tanulná, de mindenhol máshogy van mint a definícióban... :D
@@marksajtli4586aki már odáig eljutott és megérti a dolgokat, azt nem fogja összezavarni a jelölések mikéntje, mint ahogy emeltszintű érettségin sem, hogy hogyan áll a derékszögű háromszög. Nem a megértésben kellene akadályozni a hallgatókat, aztán meg pislogni a szatyorból, hogy miért nem értik a hablatyot. Meg a másfél órából nem egy órának arról kéne szólnia, hogy épp kit pocskondiáz, hanem talán érthetően elmagyarázni mindent, nem felfirkantani, h "áhh, ezt már tanulták innen, meg onnan, ezt úgyis tudják, a jelölések most kicsit mások" stb stb, meg elhadarni a matematikai, fizikai lényeget, utána meg filozofálgatni...
Csak nekem tűnik furcsának, hogy a helymérés valószínűségének levezetésekor (57:57-től) az integrálásnál pszí(x)-ből a végén pszí(x') lett? Mert ha csak magát az integrálást nézem, akkor sehogy se stimmel a matek...
23:51 irja fel a tabla jobb felso oldalara a szabalyt ott szeritem nem jo a masodik mert ha eloszor szorozzuk utana meg osztjuk akkor mas lesz a vegeredmeny
Nyugi azok sem értik akik ott ülnek, gondolom bemagolják aztán kapnak egy diplomát amivel könnyebben elmehetnek villanyszerelőnek. Pont 30 percnél mondja az öreg hogy már akkor sem értette a külföldi diák a feladatot amikor megfordították a képet meg máshogy nevezték el a szögeket oldalakat stb.
Így van. És sajnos nem lehet utólag hang fázist fordítani vagy hangsávot cserépni ott a TH-cam-on a videók alatt. A teljes videót pedig nem szeretném törölni és újra feltölteni.
23:04 ha szabad megjegyeznem az OHM törvény az A=B/C azaz R=U/I nem szorozzuk, hanem osztjuk. :) Sajnos csak 25 percet volt időm nézni. De ez volt az első hiba ami szemet szúrt. Bár én csak egy burkoló szakmunkás vagyok... :)
R=U/I vagy U=I*R vagy I=U/R (Azért írta az U=I/R, mert az U jelenthetne áramot is, ez csak egy betű, aminek jelentést adunk és a jelentés alapján írunk fel egy összefüggést.
Ezeket tényleg ő maga veszi fel? Ha igen akkor valózínűelg nem a YT-ra szánja. De hogy kerülnek mégis ki?
8 ปีที่แล้ว +3
Tobb BME-s eloadas is fent van. Gondolom az egyetem veszi fel oket (amcsi egyetemek is csinaljak). Amugy az egyetemi eloadasok nyilvanosak, szoval igazabol mindet fel kene rakni.
8 ปีที่แล้ว
9:23 -nal kiderul, hogy ugy van, ahogy mondtam. A netre szantak az eloadast.
Szívesen megnézném, hogy mi lenne manapság a véleménye az oktatásról, a hallgatók előképzettsége, amit középsuliból hoznak. :D Gondolom, már nem oktat?! :D
Ha jól értelmeztem, akkor számodra az :D Tehát ha te ott lennél a lottóhúzás helyszínén, és abban a pillanatban lemérnéd a folyamatot, akkor tudnád meg "előre" a számokat.
elírta... wow... ilyen is megtörténhet... (javítás 53:20-nál) btw ha felrajzolsz egy 1/(n+1), (ha már az elírásoknál tartunk, matematikailag így korrekt), és egy n függvényt, akkor kirajzolódik, hogy mikor lesz több... (hint matematikailag n=0-ra stimmel) Megjegyzem örvendetes, ha az előadás megértésében ez okozta a legnagyobb gondot...
Ha elolvassa a video címét oda van írva nagy betűkkel hogy “KERESD A HIBÁT” . Azzal hogy valaki egy masfel oras eloadas kozben elir valamit azzal semmi gond nincs, tovabba azzal sincs ha valaki a hibakat eszreveszi es jelzi. Egyebkent a ‘1/n+1’ mint tört ertelmezendo es a tortek nevezojet nem szokas zarojelbe rakni, kedves László
@@andraspalkovics2543 ha N=10, akkor 6+N/2=? 30+N/10+N=? N-2/2=? N-2/N-1=? 15-N/20-N=? 100/N+5=? 100/N-5=? N/N+5-N-3=? 3+N/25-N+3*N/5=? N/N+1/N+1/N+1/N+1=? Szeretném megérteni, hogy ezek közül melyiket értelmezed törtként és melyiket nem.
@@Szeesz0 Imre Szántó Természetesen a tört osztást jelent, én csak arra hívtam fel a figyelmét Lászlónak, hogy a nevezőben lévő egyenleteket nem szükséges zárójelbe rakni. Össz - visz ennyi volt a mondandóm, de egyébként kérdésedre válaszolva: például, ha 100/10+5 -t osztásnál ugye a 100/10 műveletet végezzük el elsőnek, így a végeredmény 10+5 ,azaz 15 lesz. Ha viszont törtként van felírva (sajnos nem tudom a kommentszekcióba felírni rendesen) akkor 100/15 -(száz tizenötöd)-ként értelmezzük, egyszerűsítve 20/3 (húszharmad), ami, 6,667, tehát nem mindegy hogy van felírva csak nyilván a kommentszekcióba leírva nem egyértelmű, hogy a ˝/˝ jelet minek értelmezzük, kedves Imre.
@@andraspalkovics2543 "a kommentszekcióba leírva nem egyértelmű, hogy a ˝/˝ jelet minek értelmezzük" Ha nem egyértelmű a "/" jel jelentése, az azt jelenti, hogy több jelentése is lehet. Mik lehetnek ezek a jelentések egy képleten belül? Egy törtet "rendesen" úgy írunk fel, hogy a törtvonal FÖLÖTT van a számláló, ALATTA a nevező a képlet törtön kívüli többi tagja pedig a törtvonallal egy vonalban van. Mint Te is írtad, a kommetszekcióban "rendesen" törtet nem lehet felírni, mert a számlálót a törtvonal ELÉ, a nevezőt a törtvonal UTÁN tudjuk csak írni, a többi műveleti jellel és egyebekkel egy vonalba. Ilyen esetben ha a számláló több tagból áll, akkor zárójelbe szokás tenni, ha a nevező (is) több tagból áll, akkor a (azt is) zárójelbe szokás tenni. Ellenkező esetben a műveleti sorrend miatt a komment szekcióban leírt képlet (az esetek többségében) teljesen mást fog jelenteni. Az, hogy a szövegkörnyezetből kiderül, hogy mire gondolt a képletet leíró, csak lusta volt a zárójeleket használni, az egy dolog. De attól még nem lesz matematikailag helyesen felírva a képlet.
van egy eloadas Thad Roberts - Visualizing Eleven Dimensions ... ami szerint ISten megsem kocka jatekos. erdemes megnezni. TH-cam-on. Meg egy masik -> Constants of Nature - Thad Roberts. Brutal kemeny cucc! Tanar ur mit szol hozza ? :)
"Amit az ember a farkára ráhúz egy ilyen szép...kis tüll...izé...szoknyát...hát az isteni dolog lehet. Régi szép idők, ilyennel játszott az ember...jaj, de jó is volt." Orosz László, mint crossdressing-szakértő? :D
Megnéztem az első 16 percet. Addig gyakorlatilag semennyi szó nem esett a konkrét témáról. (Annál több lesajnáló hangvételű baromság a filozófiáról mint tudományról.) Néhány rövid részlet erejéig szórakoztató a tanár úr, de hosszabb távon nagyon fárasztó, hogy a mondandója szinte folyamatosan abból áll, hogy kioszt valakiket, akik valamit szerinte rosszul csinálnak.
Olyan mintha egy külön nyelv lenne, szó szerint fingom nincs miről beszél, nem értek semmit, de ez már nem az első alkalom hogy visszajöttem megnézni ezt a videót😅
fantasztikus előadó, fantasztikus ember volt. Nagyon jó, hogy ezt az előadást is feltettétek. Nyugodjék békében.
Egy legenda veszett oda... De remélem a tudását még sokan fogják hasznosítani, s minél többen!
@@Powell0093 ...nagy "barom volt a pofa" , de azért nyugodjon békében...
...a Hilbert-tér eleve nem lehet két dimenziós, akármit dumál és firkál a táblára a "pofa"...
...23:20-tól hogy halandzsázik a "pofa", ahelyett, hogy tanítana... az U az áram ?... a IxR egyenlő az I per R-rel ?...
...23:36 : ..."a mágneses teret is B-vel jelöljük" ... --- ez nem igaz, a mágneses indukciót jelöljük B-vel, a többi kavarás a "pofa" részéről...
" Figyelem! Csak 18 éven felülieknek!
- Kizárólag a tárgy hallgatói számára készült felvétel!"
44.000 megtekintés! :D
Nagy terem az! Csak ebből a szögből nem látszik! :D
Ja.. :D Feltételezem nem 43000+ fő! :D
l Raimhol azokat az embereket is beleveszi, akik rákattintottak a videóra, de látva az intő bevezetést, bezárták a videöt
én rajzolás közben halgattam, mert valami különös okból kifolyólag ide kalauzolt a yt, de érdekes elöadás volt, bár a nagyrészét nem értettem
Ezzel én is hasonlóképp vagyok :D
Nyugodjon békében, Tanár Úr! 😔
Koronás ötös! Fergeteges! Egy igazi értelmiségivel megint kevesebb lett. Lassan teljesen eltűnik ez a karakter.
Amikor hiába nem értem mit mond, mégis nézem, mert olyan jól magyaráz... ilyen egy professzor & tanár.
Te meg hülye vagy ha nemérted
Dettó 😆
25:26. Sok tanar ugy tanitotta a pitagorasz tetelt hogy A negyzet + B negyzet = C negyzet. Bar minket ilyen valaszert 1-essel jutalmaztak. Idezem tanarom "Egy haromszog akkor es csak akkor derekszogu ha befogok negyzetosszege megegyezik az atfogo negyzetevel. Szoval jogos hogy tanulni valaminek az erterlmet kell.
Ha ilyen tanárok lennének most is az iskolába mindenki megértene mindent :D még a hülye is :DDD Orosz egy profi,egy mester,nem lehet mást mondani rá nagyon jól tanít,még ha néha el is kalandozik a témától
Tanár úr előadásait többször is láttam, végig is néztem, bár igaz, egy büdös szót sem értek belőle😂 Az előadás módja és a bölcseletei elképesztőek❤ Igazi tanár volt! Nyugodjon békében!😢
Én laikus vagyok, más a szakmám, de élvezettel néztem az előadást :) Nagyon értelmesen magyaráz. És hatalmas figura :D
Jajj ki ne találd már, hogy értelmesen magyaráz, amikor fingod nincs róla, hogy mit mond...🙂
Levente Dömény
Tilos terjeszteni másolni csak ezeknek és ezeknek készült.... Én az ilyen videókat értéknek tekintem és az ellopásuk szinte társadalmi érdek. Ha nekem is több ilyen tanárom lett volna akkor talán sokkal jobban megértem a dolgokat. Ilyen nincs a neten. Illetve nem volt eddig. De én nagyon remélem hogy ez csak a kezdet és mégtöbb és sokkal több ilyen előadás lesz majd elérhető! Köszönet a feltöltésért!
18 éven aluliak meg ne nézzék! Még a végén két Hannah Montana epizód között valami értelmeset is láthatnak.
pff
tyű valaki milyen értelmes
Majd ha az alapoktól elmagyarázod :D
Ha ennyire nehéz magadban tartanod az isten komplexusodat, akkor nálad vannak a gondok :D
Hogy a Hannah Montana mennyivel értelmesebb volt, mint a tiktok:D
Nagy tudású ember, engem is tanított 38 éve. Akkor még nem volt ennyire elvakult fizikus. Szerintem áthidalhatatlan a szakadék az ő tudása és egy átlagos egyetemistáé között. Jól beszél, leköti a figyelmet, de nem igazán értem. Nekem Simonyi Károly volt a csúcs.
"LÓ+FA+SZÉP EZ A HÁZ" - ezen könnyezek :D
Ez melyik résznél van? :D
Köszke! :D
Tetszik az aksziómák véső kalapácshoz hasonlítása. A velük való matematikai munka pedig maga a szobrászat. Semmi matematikai képzettségem nincs, de ezzel a hasonlattal még az ilyen laikusok számára is teljes betekintést nyujt hogyan látja egy matematikus a matematikát.
ZSENIÁLIS az öreg!! IMÁDOM ahogy elmagyarázza a LO+FA+Szép ez a ház példával!! :D :D
Pinaoperátor, kedvencem
Isten nyugosztolja az öreget.
You are a legend if you still watch this in 2021... De hiányzik az egyetem... :)
Ez szerintem egy tök jó előadás volt. Bár "kommuttor", "önadjungált", "közös saját függvény rendszer" azután, hogy "nem a matematika bonyolult a fizikában" :).
Azért a "mexvelletek" se gyenge!
Ezt úgy hívják, h. performanciahiba. Tudni tudod, de elcseszed. Egy anyanyelvi beszélő naponta 10-20 ilyet ejt, csak nem veszi észre. A "mexvelletek" az ún. "gyors beszéd" levezethető velejárója, kvázi szabályok konstruálják, hogy ez létrejöjjön, erről fonetikusok és társasnyelvészek tudnak bővebben magyarázni.
Életemben először néztem meg egy film hosszúságú videót amiből egy büdös szót nem értettem
Akkor művészfilm...
nem tanultam ilyen tárgyat , a fizika sosem volt az erősségem ,de a tanár úr annyira jól elmagyarázza hogy félig megértettem :DD
Tudod, hogy ha valamit félig értesz meg, akkor valójában azt mondod, hogy semmit nem értettél meg abból amit mondtak. Semmi más nem történt, mint átverted magad. Tudod, vagy érted, vagy nem érted. Más lehetőség nincs. Olyan ez, mikor félig megölsz valakit. Az ugye még nem halott. Bűn is vagy van, vagy nincs, de inkább nincs, de olyan, hogy kicsi bűn, meg nagy bűn az olyan nincs. A bűn szót elég rendesen kiforgatták, mert eredetileg bő-t, bőséget jelentett.
@@MrCsicseri ellopni 5000 forintot kis bűn, embert ölni nagy
elég könnyű volt ezt az állítást megcáfolni
Barát Csicseri ha embert akarsz ölni és nem hal meg, azt úgy hívják emberölési kísérlet, ami szintén bűncselekmény 😀
@@MrCsicseri Ezek a filozófusok, ahogy a tanár úr is mondja :D Semmit mondóak :P
Ajánlom Teller Ede előadását is :)
@@MrCsicseri tudod öreg a félig megölsz valakit dologra szokás mondani hogy súlyos testi sértés, az meg egy egész bűn
Én fizika szakon tanultam, de sajnos idő előtt be kellett fejeznem. Ennek ellenére nem hiába jutottam el ehhez a videóhoz. Bár kizárólag a tárgy hallgatói számára készült, én értettem, és okosodtam. Köszönöm.
A tábla melletti panel egyik gombjához tollal oda volt írva, hogy “Karcsi hívó”. (2001 őszi félév) Talán még most is ott van…
Már csak a show miatt, amit csinál, bejárnék az előadásaira.
Több mint 30 évvel ezelőtt voltam hallgatója. Az ember általában mindenfélét kitalált, hogy ne kelljen órára menni. Kivéve az övét. Nála mindenfélét kitaláltunk, hogy be tudjunk menni.
Nem hiszem, hogy ezt csak ugy meg lehet tanulni! Erre szuletni kell.
Szerintem ha beleadunk mindent akkor meglehet
Ez egy semmi ahhoz képest, hogy mi mindent meg lehet tanulni. Elég megnézni a régieket, aki kszinté nezt állították, és manapság sokkal több mindent tanulunk és mégis megtudjuk tanulni. Igazából akit ez érdekel, és nem csak a végkifejlett, hanem az egész szerkezeti egysége, az képes megtanulni, 5x ennyit is. Tojik az időre, tanulja, élvezettel, mintha játszana kb. Teljesen más úgy tanulni valamit, hogy az ember magát a folyamatos is élvezi az aktuális anyag apró részleteivel együtt, és természetesen a végeredményt is. Ezt persze lehet nevezni annak, hogy erre születni kell, de nem kell zseninek lenni. Csak szó szerint az egész szakma minden egyes porcikája után érdeklődni kell, mint egy gyerek az új dolgok iránt.
Az, hogy kit mi érdekel és milyen szinten, az már más tészta.
Bármit meglehet tanulni, kérdés az, hogy érezzük-e magunkban azt az indíttatás, érdekeltséget a tárgy iránt, hogy megéri-e belekezdeni. Ha megéri belekezdeni akkor ne a kvantummechanika14-vel kezd, természetesen :D
Nagyon jó ez a videó mert ha nem értek valamit egyszerűen megállítom és visszatekerem nem halad el a tananyag úgy hogy végül értelmetlenné válik a számomra az egész.
Hatalmas arc. Ilyen tanárok kellenének mindenhova, és nem csak a felsőoktatásba.
Inkább a bolondokházába...
Ordináré tanár, szenet kellene lapátolnia a kazánházban.
5:19 a szobrászat a világ legegyszerűbb dolga. mit kell csinálni? a fölösleget el kell vésni a kőből és ott marad a szobor. no dehát milyen nehéz levésni azt a fölösleget? nem mindenki tudja levésni. ZSENIÁLIS!
16 vagyok de imádom nézni és értelmezni amiket mond az öreg.
Lehet, hogy nemsokára tényleg elkezdődik a haszontalan mérnökök gyártása. :)
Műegyetemi hallgató vagyok, mielőtt bárkinek úgy tűnne, hogy ez felesleges, lenéző kritizálás.
Az első 16 percből 15,5 a filozófusok szidásáról szólt, nem a fizikáról. :(
Tisztel feltöltő! Kérnék engedélyt, hogy fázist fordítsak a hangon, ezen a csodálatos előadáson, hogy többen hallhassák jól.
Bt. Elpair
Azt már én is szerettem volna, de nem tatáltam ilyen funkciót a TH-cam eszköztárban. Újból feltölteni pedig nem szeretném a videót.
Az igazi tudás, Nem eszközt akart adni, hanem szemléletet, amivel ki tudom majd választani a megfelelő eszközt. Mindezt kvantummechanikával álcázva.
Kedves Kolléga! Kb. fél órája hallgatom az előadását, de őszintén meg kell vallanom, hogy az egyik hozzászólóval értek egyet: "fingom sincs miről beszél (az anyagra gondolok) de mégis elhallgatom." Bár Ön próbál jópofáskodni, humorizálni -ami nem hátrány, mert mint az előadásban is említett NEUMANN JÁNOS mondja: A humor az emberi elme tisztálkodása.-, de a humor és a trágár szavak használata nem ugyanaz. Évek óta korrepetálok felsőfokú matematikát (analízis, valószínűségszámítás, differenciálszámítás, differenciálegyenletek, stb.) mérnökhallgatóknak, fizikatanár is vagyok, de merem állítani, hogy a mai hallgatók nincsenek a matematika alkalmazásának azon a szintjén, hogy egy ilyen pergő ritmusú, követhetetlen táblai munkával párosuló előadást megértsenek. Nem a "lófasz" és egyéb trágár szavak gyakori használata tesz érthetővé vagy érdekessé egy előadást. Nézzen meg egy SIMONYI KÁROLY előadást, -akinek az előadására még az ELTE-ről is átjöttek a hallgatók- és próbálja a sajátját olyan didaktikai elvek alapján felépíteni mint ő. Ha elfogadjuk azt az elvet, hogy AZ IGAZI TUDÁS AZ ALKALMAZNI TUDÁS, amit mint elérendő célt Ön is hangoztat, akkor ebből az előadásból nem tudom, hogy mit fognak alkalmazni tudni a hallgatói. Szerintem semmit, még akkor sem, ha többször visszanézik. Higgye el, hogy a táblai munkája -ami egyik legfőbb ismérve a követhetőségnek, a visszaismétlésnek, az előadó rendszerező képességének- a lóugrás szerű, "éppen hol van egy kis szabad hely" algoritmusú írással teljesen követhetetlen. Összességében azt lehetne mondani, egy korszerű, időtálló téma -mint pl. a Kvantummechanika- érthetetlen előadása semmivel sem értékesebb, mint egy rövid kifutású, nem általános, hanem egy konkrét eszköz/berendezés programozásának oktatása. Amikor mérnöktanári képesítést szerezzem a BME-n, akkor didaktikai gyakorlatként magnóra, videóra kellett venni egy-egy óránkat, amit tanárunk és a csoport kielemzett, és közösen mutattak rá az elkövetett, feltétlen korrigálandó hibára. Ezt a módszert Önnek is ajánlom, sőt már az is haladás, ha az ember saját maga teljes terjedelmében megnézi a saját előadását, és "hallgatói szempontból" próbálja kiértékelni. Jó tanácsként ezeket ajánlanám, mert a magas szintű tárgyi tudás, amivel Ön kétségtelenül rendelkezik, "csak szükséges, de nem elégséges feltétele" egy jó, a hallgatók többsége által érthető előadás megtartásának. Az igazi az, amikor egy előadás résztvevői nem hallgatók, hanem értők.
Ez mind szép és jó, de egy emeritusnak, akinek 2013-ban volt az utolsó kurzusa, eléggé haszontalan, de legalább hosszú komment.
@@laszlokalman3618 Teljesen mindegy, hogy mikor volt az utolsó kurzusa.
mi az az emeritus?@@laszlokalman3618
@@laszlokalman3618több értelme van, mint a te kommentednek, és maximálisan igaza is van. ;)
A leírás második pontjának értelmében: Köszönöm, nem néztem meg. :))) Köszönöm, nem szórakoztam nagyon jól, miközben szakszerűen magyaráztak el egy (számomra) nehéz és érthetetlen tantárgyat. :)))
a semmit
Köszönöm Jobban értem a kvantum fyzikát Ďakujem pán profesor
A filozófusokról nagyon igaza van, ld. 12. perctől kb 16. percig. Fantasztikus filozófusokkal, ráadásul egyetemi adjunktusnak tituláltakkal lehet találkozni, akiknek gőze nincs erről az egészről. A filozófiát azzal kéne kezdeni, hogy legyen egy fizikusi diploma, utána le lehet ülni filózni, mert nem beszél hülyeségeket, - persze ha még van hozzá kedve. Ezt tette Heisenberg és Schrödinger is.
Filozofálni nem csak kvantummechanikai kérdésekről, hanem bármiről lehet.
@@dcktater7847 No és mi legyen a feladat? No és azt a gépet, amin a fentieket lepötyögted, vajon hogyan lehetett volna létrehozni a hányadék fizikusok nélkül, pusztán filozófiai alapon? Te, mint filozófus kigondolhatod a világ legszebb és legtökéletesebb világmodelljét is, ha egy fizikus a második mondat után csak annyit reagál, hogy ne is folytassa, mert már ennyiből is látszik, hogy tömény marhaság. A filozófia egy nagyon szép dolog, de a világon semmire nem ad sem tényleges magyarázatot, sem megoldást. Viszont tény, hogy a végtelenségig lehet elmélkedni bármin.
Így van. Mert a fizika írja le a legalapvetőbb törvényeit a világegyetemnek, amelyet a legtöbbször a matematika nyelvén teszi. Ritkán elég hozzá pusztán a logikai tudás.
Szóval lehet bármiről filozofálni, de ha nincs alapvető tudás, akkor az csak kocsmafilozófia. Onnan tudományos, ha van tudományos alapozottsága - az pedig fizika nélkül nem fog menni.
mindeközben gyakran találkozni fizikusokkal, akiknek fogalma sincs arról, mit jelent a tény, megfigyelés, következtetés, valóság vagy elv fogalma, ezek nélkül pedig neki sem érdemes állni bármit bizonyítani
én örülök, hogy az egész TTK-t tudományfilozófiával kezdtem
26:08-tól a biciklitárolós példa nagyon jó! :)
En is a Budapesti Muszaki Egyetemen vegeztem, ez a pasas egy bekepzelt bohoc. Minket igazi professzorok tanitottak.
valószínűleg olyan bohóc, hogy ömlik belőle a vicc és a butaság és a sötétség. Gratulálok, hogy diplomát szerzett. Nyilván a tanár úrnak, utcát kellene söpörni a húgyagyával :(
Ez a hanganyag valami kódolt üzenet?😂😂😂
Csak sztereó lejátszásban hallható a hang. Pl. laptopon vagy fülhallgatóval. Az egyhanszórós telefonokon, tableteken általában nincs rendes hang.
Azt nem értem, hogy ha olyan dolgokra hivatkozik, amit korábban már meg kellett tanulniuk a leendő villamosmérnök uraknak és hölgyeknek, akkor miért nem szól a tanár úr előre, hogy mit nézzenek át az órájára? Akkor sokkal többet értenének meg....elképesztő.
Kerestem a zsebrák jelentését, de csak történelmi értelemben találtam ilyet, a huszita, cseh fosztogató zsoldosokat jelenti. Vajon a zsebrákokat írok azt jelenti, hogy a tanár úr nem a teljes képletet írja fel, hanem csak a "koldus" képletet, a fosztogatott rövidített képletet? Nehéz így megérteni...
Matek, fizika, kémia. A világ életemben ősellenségem volt. De ha ilyan tanárom - oktatóm lett volna, lehet nem igy állnék hozzá.
Semmit nem értek belőle, amit mond, de fél órája tátott szájjal hallgatom és nézem az előadást.
Nyugodjon békében tanár úr!
Első 10 perc még oké, majd amikor írja a képleteket, akkor elvesztettem a fonalat. Viszont 20. perc körül, ha jól értem valaki szóvá teszi, hogy nem következetesen vannak használva a betűk, amit a tanár úr azzal magyaráz, hogy direkt használja össze vissza a betűket, példának felírva OHM törvényét A=B*C-vel... hát ez szerintem HIBA! Mi lenne, ha én is A helyett V-t írnék a dolgozatba, majd miután karót kaptam megmagyaráznám, hogy hát én akkor is Amperre gondoltam, nem feszültségre, de hát úgy váltogatjuk a betűket, ahogy akarjuk, más meg találja ki, hogy mi az.. Most a tanár úgy váltogatja a betűt, ahogy akarja, de dolgozatba meg elvárja a helyes jelöléseket? Si mértékegységek minek vannak akkor például?? Meg az egész szabványosítás, ha úgy jelölök valamit ahogy akarok..
Azt én értem, hogy attól még a feladatban úgy jelölöm ahogy akarom, de pl a "c" a fénysebességet jelöli, tehát én nem írnám fel ohm törvényét úgy, hogy beleszorzok a fény sebességével. Egy csomó betűt használunk már valamire, amire szabályok vannak, nem csak megszokás kérdése.
Nincs hang sajnos
és 2017 szeptemberétől a komplex analízist is kivették a Matematika A3-ból a BME-n, tehát már a módszertan sem lesz meg a kvantummechanika mélyebb megértéséhez..
@Levente Szabó ahogyan én látom, mint "aktív hallgató", tényleg romlik a színvonal a BME-n, ettől függetlenül szerintem nem kéne belezsúfolni mindent 3 félévnyi matekba, hanem hagyni kéne neki időt...
nagyon jo eloadas!
31:09 Az ötezresen nem Ady Endre képe van hanem Széchényi István képe van. Ady Endre arcképét ábrázoló 500 forintos bankjegyegyen volt régebben.
Gyerekorom óta gyűlöltem a matekot es a fizikát is. De ahogy a tanár ur előadja az alapján vágyok arra hogy megértsem ezt a területet. Emiatt kezdtem el most felnőttként tovább tanulni.
Ilyen tanárbol kellenének sokan egészen kis gyerekkortól az egyetemig.
Sean Connery?
Nincsenek véletlenül a Tanár Úrnak közérthető, Mindentudás egyeteme "szintű" előadásai?
Miért nincs hangja a videónak ?
Gergely ... A WN10 rendszerben gyakran indulnak úgy a youtube vidik, hogy a hang alapból kikapcsolt állapotban van. Kikk a kis hangszó jelre és kapcsold be.
Amint ide feltöltik, szabad a terjesztés.
40:15 vajon hányan tehették fel a kezüket? :D
Nála mindig a "tegye fel a kezét, aki érti..." kezdetű mondattal kezdődik a gebasz:)))
Mikor jön a 2. évad? :D
Kajak krétát és vizes szivacsot használnak még?
és még vagy 4 évig... :/
@@yeti0616 amíg van kréta és vizes szivacs... de a nagyelőadókban többnyire rongy van nem szivacs...
Én véletlenül néztem bele (nyilván nem a 14. előadás alapján fogok valamit érteni), de azt nem érte, hogy x deriváltjával miért dobálózik? A x és fölötte a vessző az a x deriváltjának a jele....
legjobb rész 54:38 :DDD
‘Tanuljuk azt amit sajat magunk talaltunk ki rá magyarázatot’ fizikat
Kemia
Emberi kitaláció és amikor ezt meg tanultad rá jössz soha nem fogod meg erteni eletet!
Végzős villamosmérnök voltam, ő kezdő tanár, egyféléves atomfizika tárggyal. Szerettem nagyon az előadásait.
A koronás csillagosnál nagyon emlékeztetett Hofira :D
jó, akkor nem voltam ezzel egyedül. :D
Három részre bontom az előadást (nem időben, hanem téma szerinti bontás):
1. Amikor általános, nem a konkrét tárgyhoz tartozó dolgokról beszél. Az ilyen, durvább stílus van, akinek tetszik, van akit taszít, de azt elismerem, hogy igaza van benne (például, hogy meg kell tudni különböztetni a fontos dolgokat a lényegtelen dolgoktól), emiatt a rész miatt érdemes megnézni.
2. Amikor a görög betűket és egyéb jelöléseket feldobál a táblára, arra hivatkozva, hogy tök mindegy, mit mivel jelöl és elvárja, hogy mindenki tudja és értse, hogy ezek mit jelképeznek, milyen műveleteket végez velük, miért teszi és mit jelent a végeredmény. Én biztos vagyok benne, hogy az ott ülők 90%-a semmit sem ért az egészből és csak elmegy a kedvük a tudományoktól. Akik ebbe a csoportba tartoznak, azok mondják, hogy hű, de nagy koponya, stb., így leplezve, hogy fogalmuk sincs, mit néztek/hallgattak egy órán keresztül és hogy miről szólt az egész, mi a célja és mi az értelme.
3. Amikor negatívan minősíti mindazokat, akik nem értik a felírt jelöléseket és akik más szakmákkal foglalkoznak. Ebben nincs igaza, mert adott helyzetben mondjuk egy vaddisznót elejteni és feldolgozni tudó, általa lenézett ember életet menthet, míg az általa felírt dolgok teljességgel haszontalanok lehetnek. Néha érdemes visszavenni az arcból, egy pár lépést hátralépni és belegondolni, hogy mennyire hasznos a világban mindez az összes többi dologhoz képest és hogy érthető módon van-e elmagyarázva azok számára, akik nem ismerik. (Mert ugye a tanítás pont erről szólna.)
"Én direkt váltogatom a betűket, nehogy véletlenül valaki megszokja..." MInden egyetemi fizika tanár kedvenc mondata :D Imádtam egyetemen a fizika órákat, de ez kikészített, mikor az ember tanulná, de mindenhol máshogy van mint a definícióban... :D
És ez így szabályos?
hú de nem szeretnék hiányzó beadandó utáni leb@szást! :D inkább verjenek 3an egyszerre! Imádom!
Az Úr pontosan mely filozófusokra gondol? Heidegger munkássága pl. milyen okból káros a tudományelméletre? Nem igazán értem...
Nem irigylem a hallgatókat :-)))`` Direkt váltogatom a betűket,hogy nehogy egyszerűbben megértsék önök``.... :-)
Istvan Fazakas de igaza van, mert a jelrenszerhez való ragaszkodás a későbbiekben is problémát okozhat.
@@marksajtli4586aki már odáig eljutott és megérti a dolgokat, azt nem fogja összezavarni a jelölések mikéntje, mint ahogy emeltszintű érettségin sem, hogy hogyan áll a derékszögű háromszög. Nem a megértésben kellene akadályozni a hallgatókat, aztán meg pislogni a szatyorból, hogy miért nem értik a hablatyot. Meg a másfél órából nem egy órának arról kéne szólnia, hogy épp kit pocskondiáz, hanem talán érthetően elmagyarázni mindent, nem felfirkantani, h "áhh, ezt már tanulták innen, meg onnan, ezt úgyis tudják, a jelölések most kicsit mások" stb stb, meg elhadarni a matematikai, fizikai lényeget, utána meg filozofálgatni...
Nincs hang csak sistergés másnak is?
Csak sztereó lejátszásban hallható a hang. Pl. laptopon vagy fülhallgatóval. Az egyhanszórós telefonokon, tableteken általában nincs rendes hang.
Amúgy csak nekem nincs hang a videón ?
Csak valódi sztereó módban lejátszva van hangja. De pl. egy hangszórós tableten nincs.
Csak nekem tűnik furcsának, hogy a helymérés valószínűségének levezetésekor (57:57-től) az integrálásnál pszí(x)-ből a végén pszí(x') lett? Mert ha csak magát az integrálást nézem, akkor sehogy se stimmel a matek...
A dirac(x-x'), mindenhol 0 kivéve x'-ben, megszorozva a pszí(x)-el tehát az integrálás "kivágja" a pszí(x') értéket
Miért csak 18+ ?
Mi van ha 16-17 évesek hallgatják vagy akár tehetséges 12 évesek például? xd
Azt lehet tudni, hogy miért vannak a videó sarkaiban a felszólító mondatok?
Mintha egy külföldi nyelvű videót néznék :D Egy szót nem értek belőle mégis valamiért megnéztem xD Mekkora koponya.
Nagyon tanulságos! Köszönöm.
De ha szeretném mondjuk barátaimmal megosztani gondolom azt lehet?
Lehet megosztani a videót, csak feltölteni lett volna tilos elvileg
"Koronás ötös" (44:55) 2012-ben. Hát persze!
Legnagyobb elismerés a Tanár Úrnak!
miért is?
Szjúpőr.. de! Elmű, émász reklám minek?
23:51 irja fel a tabla jobb felso oldalara a szabalyt ott szeritem nem jo a masodik mert ha eloszor szorozzuk utana meg osztjuk akkor mas lesz a vegeredmeny
54:40-től a fizikus tanulók ha értették volna,akkor felnevetnek,de síri csend volt a teremben :)
Hiányozni fog nagyon.
Direkt van a hang eltorzítva? A tárgy hallgatói kapnak hozzá valamilyen dekódert?
Csak sztereóban hallgatható.
Na ide feliratkozok.
Jó fej az öreg 😁
Hatodik vége óta nem figyeltem a fizikara
Legenda
Vessetek meg, Corvinusosként ezt nézem, mert eskü érdekesebb mint sok óra nálunk
true dat
Semmit nem érteni. Át kell állítani vmit a videón?
Nyugi azok sem értik akik ott ülnek, gondolom bemagolják aztán kapnak egy diplomát amivel könnyebben elmehetnek villanyszerelőnek. Pont 30 percnél mondja az öreg hogy már akkor sem értette a külföldi diák a feladatot amikor megfordították a képet meg máshogy nevezték el a szögeket oldalakat stb.
Csak sztereóban hallgatható
Rosszul lett keverve a hang, stereo hangszoroval, vagy fulhallgatoval hallgassatok!
Így van. És sajnos nem lehet utólag hang fázist fordítani vagy hangsávot cserépni ott a TH-cam-on a videók alatt. A teljes videót pedig nem szeretném törölni és újra feltölteni.
A diákokat szapulja ahelyett, hogy a kvantumechanikáról beszélne. Elmegy a kedve az embernek az útálatoskodása miatt.
23:04 ha szabad megjegyeznem az OHM törvény az A=B/C azaz R=U/I nem szorozzuk, hanem osztjuk. :) Sajnos csak 25 percet volt időm nézni. De ez volt az első hiba ami szemet szúrt. Bár én csak egy burkoló szakmunkás vagyok... :)
R=U/I vagy U=I*R vagy I=U/R (Azért írta az U=I/R, mert az U jelenthetne áramot is, ez csak egy betű, aminek jelentést adunk és a jelentés alapján írunk fel egy összefüggést.
Ezeket tényleg ő maga veszi fel? Ha igen akkor valózínűelg nem a YT-ra szánja. De hogy kerülnek mégis ki?
Tobb BME-s eloadas is fent van. Gondolom az egyetem veszi fel oket (amcsi egyetemek is csinaljak). Amugy az egyetemi eloadasok nyilvanosak, szoval igazabol mindet fel kene rakni.
9:23 -nal kiderul, hogy ugy van, ahogy mondtam. A netre szantak az eloadast.
Szívesen megnézném, hogy mi lenne manapság a véleménye az oktatásról, a hallgatók előképzettsége, amit középsuliból hoznak. :D Gondolom, már nem oktat?! :D
Sajnos többé már nem.
22:23-nál nem értem miért négyzet az alfa I,ha valaki elmagyarázná megköszönném.
35. perc: Ezek szerint a Lottóhúzás eredményét tutti, hogy nem a véletlen hatátozza meg ?
Ha jól értelmeztem, akkor számodra az :D Tehát ha te ott lennél a lottóhúzás helyszínén, és abban a pillanatban lemérnéd a folyamatot, akkor tudnád meg "előre" a számokat.
kibebaqszott kurvasok a változó, de ha mindet ismered, akkor bármit is kiszámolhatsz! ;)
51:05 -nél az 1/n+1 hogy lehet több n-nél? meg (1/n+1)^2 se egyenlő 1-el.. nemértemezt
elírta... wow... ilyen is megtörténhet... (javítás 53:20-nál) btw ha felrajzolsz egy 1/(n+1), (ha már az elírásoknál tartunk, matematikailag így korrekt), és egy n függvényt, akkor kirajzolódik, hogy mikor lesz több... (hint matematikailag n=0-ra stimmel)
Megjegyzem örvendetes, ha az előadás megértésében ez okozta a legnagyobb gondot...
Ha elolvassa a video címét oda van írva nagy betűkkel hogy “KERESD A HIBÁT” . Azzal hogy valaki egy masfel oras eloadas kozben elir valamit azzal semmi gond nincs, tovabba azzal sincs ha valaki a hibakat eszreveszi es jelzi. Egyebkent a ‘1/n+1’ mint tört ertelmezendo es a tortek nevezojet nem szokas zarojelbe rakni, kedves László
@@andraspalkovics2543 ha N=10, akkor
6+N/2=?
30+N/10+N=?
N-2/2=?
N-2/N-1=?
15-N/20-N=?
100/N+5=?
100/N-5=?
N/N+5-N-3=?
3+N/25-N+3*N/5=?
N/N+1/N+1/N+1/N+1=?
Szeretném megérteni, hogy ezek közül melyiket értelmezed törtként és melyiket nem.
@@Szeesz0 Imre Szántó Természetesen a tört osztást jelent, én csak arra hívtam fel a figyelmét Lászlónak, hogy a nevezőben lévő egyenleteket nem szükséges zárójelbe rakni. Össz - visz ennyi volt a mondandóm, de egyébként kérdésedre válaszolva:
például, ha 100/10+5 -t osztásnál ugye a 100/10 műveletet végezzük el elsőnek, így a végeredmény 10+5 ,azaz 15 lesz. Ha viszont törtként van felírva (sajnos nem tudom a kommentszekcióba felírni rendesen) akkor 100/15 -(száz tizenötöd)-ként értelmezzük, egyszerűsítve 20/3 (húszharmad), ami, 6,667, tehát nem mindegy hogy van felírva csak nyilván a kommentszekcióba leírva nem egyértelmű, hogy a ˝/˝ jelet minek értelmezzük, kedves Imre.
@@andraspalkovics2543 "a kommentszekcióba leírva nem egyértelmű, hogy a ˝/˝ jelet minek értelmezzük"
Ha nem egyértelmű a "/" jel jelentése, az azt jelenti, hogy több jelentése is lehet. Mik lehetnek ezek a jelentések egy képleten belül?
Egy törtet "rendesen" úgy írunk fel, hogy a törtvonal FÖLÖTT van a számláló, ALATTA a nevező a képlet törtön kívüli többi tagja pedig a törtvonallal egy vonalban van.
Mint Te is írtad, a kommetszekcióban "rendesen" törtet nem lehet felírni, mert a számlálót a törtvonal ELÉ, a nevezőt a törtvonal UTÁN tudjuk csak írni, a többi műveleti jellel és egyebekkel egy vonalba. Ilyen esetben ha a számláló több tagból áll, akkor zárójelbe szokás tenni, ha a nevező (is) több tagból áll, akkor a (azt is) zárójelbe szokás tenni. Ellenkező esetben a műveleti sorrend miatt a komment szekcióban leírt képlet (az esetek többségében) teljesen mást fog jelenteni.
Az, hogy a szövegkörnyezetből kiderül, hogy mire gondolt a képletet leíró, csak lusta volt a zárójeleket használni, az egy dolog. De attól még nem lesz matematikailag helyesen felírva a képlet.
van egy eloadas Thad Roberts - Visualizing Eleven Dimensions ... ami szerint ISten megsem kocka jatekos. erdemes megnezni. TH-cam-on. Meg egy masik -> Constants of Nature - Thad Roberts. Brutal kemeny cucc! Tanar ur mit szol hozza ? :)
th-cam.com/video/aSz5BjExs9o/w-d-xo.html
Egy szót nem értek, de érdekes :)
Szár a hang , tudom , fordítva kevert sztereó, de a madárszar akkor is az ha fagyira morzsolják.
"Amit az ember a farkára ráhúz egy ilyen szép...kis tüll...izé...szoknyát...hát az isteni dolog lehet. Régi szép idők, ilyennel játszott az ember...jaj, de jó is volt."
Orosz László, mint crossdressing-szakértő? :D
Megnéztem az első 16 percet. Addig gyakorlatilag semennyi szó nem esett a konkrét témáról. (Annál több lesajnáló hangvételű baromság a filozófiáról mint tudományról.)
Néhány rövid részlet erejéig szórakoztató a tanár úr, de hosszabb távon nagyon fárasztó, hogy a mondandója szinte folyamatosan abból áll, hogy kioszt valakiket, akik valamit szerinte rosszul csinálnak.
Meg van a hiba! 0:00 - 1:25:29
(Csak viccelek meg mielott valaki elkuldene egy masik világra)
HAHAHAHAHA EZ NAGYON VICCES VOLT XDD HAHAHA
Olyan mintha egy külön nyelv lenne, szó szerint fingom nincs miről beszél, nem értek semmit, de ez már nem az első alkalom hogy visszajöttem megnézni ezt a videót😅
a lengető emberek mit csinálnak?
nekem nincs hang
Csak sztereó lejátszásban hallható a hang. Pl. laptopon vagy fülhallgatóval. Az egyhanszórós telefonokon, tableteken általában nincs rendes hang.