Uwięzieni w traumie - rozmowa z psycholożką Joanną Flis

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 มิ.ย. 2022
  • Jak żyć z traumą? Czy jest możliwe, aby opowieści o tak tragicznych wydarzeniach jak np. te wojenne, z którymi obecnie zmagają się uchodźcy z Ukrainy, zmienić w narrację, która nie niszczy, a wręcz odwrotnie, dodaje odwagi i siły do działania? Od czego to zależy? Mechanizmy te wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka. Rozmawia Eliza Michalik.
    Żeby doszło do traumy to musi zaistnieć bezpośrednie zagrożenie życia. Wiele osób, w różnych sytuacjach doświadcza tego. Zdarzenia traumatyczne już takimi na zawsze pozostaną, niemniej jednak osoby, które przeżyły traumę mają wpływ na to czy będą doświadczać konsekwencji tej traumy czyli zaburzeń traumatycznych czy tzw. PTSD albo różnych innych zaburzeń, które pojawiają się pod wpływem.
    Trauma może pomóc nam w odkrywaniu naszych nowych zasobów, ponieważ doświadczenie traumatyczne pozwala odkryć siebie w nowych okolicznościach czyli na nowo na siebie spojrzeć. Przez pryzmat tych doświadczeń zaczynamy się rozwijać. Na ile to od nas zależy? Jak przeżyć i przepracować takie zdarzenie, na które nie ma się wpływu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
    #NNO #wojna #trauma #przeżycietraumatyczne #psychologia #rozmowa #elizamichalik #joannaflis
    ✅ Słuchaj nas na:
    Spotify: spoti.fi/34w3S47
    Google podcast: NNO
    Apple podcast: apple.co/3nl8vFf
    ✅ SUBSKRYBUJ: bit.ly/3gUdmuA
    nno.pl/
    Nienieodpowiedzialni (NNO) to projekt społeczny o charakterze filozoficzno-biznesowym, którego celem jest uwrażliwianie biznesu i nas, ludzi, obywateli, mieszkańców tego świata na różne wymiary naszej odpowiedzialności.
    Wspólnie szukamy rozwiązań, które mogą czynić biznes i życie bardziej zrównoważonymi i odpowiadającymi potrzebom dzisiejszego świata, a nam samym pomagać budować dobre życie na gruncie zawodowym, obywatelskim i prywatnym - wartościowe zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia.
    Zależy nam, aby być platformą do inspirujących dyskusji, łącząc światy na co dzień sobie odległe. Rozmawiamy z filozofami, etykami, socjologami, psychologami, naukowcami, historykami, przedsiębiorcami, liderami biznesu i trzeciego sektora.

ความคิดเห็น • 13

  • @adamatuszczak9984
    @adamatuszczak9984 หลายเดือนก่อน

    Przez wiele miesięcy uczestniczyłam w terapii dla współuzależnionych jednak zostałam zmuszona przez psychpterapeutkę do zaprzestania terapii, ponieważ nie chciałam wrócić do przeszłości i opowiadać co przeżywałam żyjąc z mężem alkoholikiem.Teraz wiem, że upór mój słuszny. Bardzo dziękuję za mądry wywiad❤.

  • @robzapala5329
    @robzapala5329 2 ปีที่แล้ว +9

    Pani Elizo. Znakonity gosc i fantastyczna rozmowa 👏👏👏👏 Dziekuje i pozdrawiam.

  • @arek9425
    @arek9425 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję Elizo za wywiad i cały cykl. Dziękuję za przekazaną wiedzę.

  • @wikawlo237
    @wikawlo237 2 ปีที่แล้ว +1

    Nieregularne wzmocnienia - pierwszy rok psychologii:-). Nasz profesor tłumaczył na przykładzie nie bycia konsekwentnym przy wybuchach złości małego dziecka- jeśli nawet w 90 % przypadków byłeś konsekwentny, a w 10 % nie, to tym samym wzmacniasz takie zachowanie dziecka.
    Bardzo ciekawy wywiad!

  • @iwonaklinowska8329
    @iwonaklinowska8329 ปีที่แล้ว

    Dziękuję. Pani psycholog wiele mi wyjaśniła. Teraz wiem, że moja reakcja na traumę jest normalna.

  • @TriumphST-X
    @TriumphST-X ปีที่แล้ว

    Bardzo miło się słucha.
    Szkoda, że dopiero od nie dawna trafiłem na Ten kanał.
    Pozdrawiam

  • @florianabacki1621
    @florianabacki1621 ปีที่แล้ว

    Super wywiad, świetny przekaz. Dzięki!

  • @krzysztofkruszynski5275
    @krzysztofkruszynski5275 ปีที่แล้ว

    Wyśmienita rozmowa. Dziękuję

  • @andrzejwawrzkowicz8191
    @andrzejwawrzkowicz8191 2 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie dojrzałem do pewnych rzeczy - dziękuję. Przy okazji nasuwa mi się pewne pytanie, dlaczego nie uczą nas tego w szkole? Może dojrzałbym wcześniej ?

  • @obserwators9788
    @obserwators9788 ปีที่แล้ว +1

    j. polskim pisze się I MÓWI PANI PSYCHOLOG!!!!!

  • @1BEATTA
    @1BEATTA 2 ปีที่แล้ว +1

    Dla mnie to są psychologiczne kocupały. Ja na przykład bardzo chciałabym powrócić do swoich traumatycznych wspomnień Ale ja niestety nic nigdy nie pamiętam. każdą traumę każde zdarzenie zapominam. Choćby po to żeby dogłębnie przeanalizować i nie dać się wepchnąć w tą samą traumę w przyszłości, bo u mnie traumy się bardzo często powtarzają

    • @kasikm907
      @kasikm907 2 ปีที่แล้ว

      Zapominasz,czy wypierasz? Osobiście uważam, że terapia bardzo by Ci pomogła w bezpiecznych warunkach wrócić do tego co trudne.