Aku na licie już są produkowane na masową skalę, tu już wielkiego potencjału na redukcję kosztów nie ma. Lit jest drogi w wydobyciu i transporcie. Dojdzie jeszcze narzut bardziej restrykcyjnych norm bezpieczeństwa UE i recyklingu u samochodziarzy.. Spadek cen będzie na rynku wtórnymi, bo tam faktycznie z czasem może dojść do wzrostu podaży używek. A i tak coś czuję, że to wszystko przekombinowane, bo chałupy to jednak nie gadżety, smartfony czy samochody, więc i inne mniej skrajne wymagania. Niestety przemysł i handel został zafiksowany na jednym kierunku, więc trzeba grać na tym co się ma dostępnego na rynku.
Ni-MH są jeszcze starsze i powszechniejsze, mimo to ich cena od lat utrzymuje się raczej na stałym poziomie lub rośnie. Li-ion to nie jest idealna technologia głównie za sprawą krótkiej żywotności, taniej będzie kiedy "wymyślimy" coś nowego.
Brak standaryzacji w motoryzacji spowoduje, że ceny używanych baterii będą trzymały poziom. Modele, które utrzymają się na rynku wtórnym będą potrzebowały części zamiennych. Nowe ogniwa będą drogie, więc ludzie z "biedniejszych krajów" pójdą w stronę używek.
Witam. 8:13 występuje mały błąd. Jeżeli możemy rozładować akumulator do 20% jego pojemności to zużywając 10kWh nie potrzebujemy 50kWh, tylko około 12kWh.
@@kermitzaba8758 przesłuchań sobie fragment zaznaczony przeze mnie to sobie sam odpowiesz o co chodziło. Ale tak. 20% z 50 to 10. Ale nie o to chodziło. 😉
Witaj, chciałbym napisać jakie mam doświadczenia z zimy - praktyka, nie mam podpięcia do sieci... a więc tak , rok temu miałem magazyn 10kWh, zapotrzebowanie 1-2kwh przez noc. Więc tak były black out'y. Baterie dostały po tyłku, sprzedałem wszystkie i kupiłem nowe, obecnie bank mam 70kWh przy takim samym zapotrzebowaniu na prąd. Jak się okazało 10kwh nie zawsze jest to 10kwh, zależy wszystko jakim prądem rozładowujemy, ile A idzie z każdego aku, im więcej tym mniejsza pojemność. Przy poborze np 2kw z baterii 10kwh wyciągniemy może 3,5kwh. Jakie rozwiązanie duży bank, niskie obciążenie każdej baterii, obecnie napięcie przez noc spada o 1/10 V. Druga sprawa ładowanie banku, są dni że słońce wyjdzie i możemy ładować sporym prądem np 2kw jednak przy 8aku zniszczymy akumulatory jak są mocno rozładowane, jak nie są puste tonie przyjmą takiego amperarzu jaki może dać falownik przez 3 godzniny w ciągu dnia. Zamiast ładować maxem dostępnej energii duży bank , inwerter obniża np prąd ładowania z 2kw na 500W więc po 3 h zamiast doładować baterie 6kwh mamy 1,5kwh w dzien. Pozdrawiam off gridowców . Fajna przygoda
Producent ogniw baterii litowo jonowych podaje zakres temperatury, mogą pracować temperaturze ujemnej, pojemność spadnie. Bms jest do zabezpieczania tych ogniw nie wybuchły nie uszkodziły, specyfikacja ogniwa litowo jonowego. Każdy akumulator ujemnych temperaturach ma mniejszą sprawność. Wydłużenia sprawności cykli ładowania żywotności zaleca nie ładować do końca napięcia, stąd zapas większy nie eksplodować wydłużyć żywotność takiej baterii , oraz nie obciążać je maksymalnym natężeniem wydajności baterii ogniwa, tym wiązą koszty wymiany akumulatora.
nie wiem jaki producent tak podaje- dla ogniw 18650 specyfikacja nie przewiduje możliwości ŁADOWANIA poniżej temp 32⁰F czyli 0⁰C. i takie zabezpieczenie wymusza się w battery pack'ach. Stąd uzywanie mat grzewczych w zestawach baterii li ion przeznaczonych do zimnego klimatu. Ja wiem co teoretycznie robi bms. wiem też że lata uzywam zestawów bez tego balastu i nie potrzebuję zeby byl ten dodatkowy punkt awaryjnosci
@@4nrgy Przesadza pan tym 0 stopni widomo akumulatory będą w jakimś pomieszczeniu nawet nie ogrzewanym tempretura nie spadnie jak na dworze, Bms połączeniu szeregowym baterii liteon pilnuje aby napiecie nie spadło poniżej 3v czyli bezpieczne napięcie rozladowanie ogniwa, też wzrosła powyżej 4.2v któreś ogniwo w szeregu uszkodzi, to grozi pożarem. Takim ogniwie sa bezpieczniki cid są przypadki gdzie były pożary, explozja.Koszt baterii litowo jonowej sporo większy, zalety więcej ładunku zmieści 4x , od akumulatora samochodowego o tych samych wymiarach i bedzie lżejsza. Upsie zastosuje akumulator litowo jonowy takich samych wymiarach co akumulator 7ah AGM żelowy, czas zwiększy 4x. Jeszcze są akumulatory lifepo4 ceny nie dla Polaka.
@@piotrpl1596 Poniżej 0 stopni BMS powinien uniemożliwić ładowanie pakietu. Polecam zajrzeć na kanał Breeze Energies i zobaczyć film o akumulatorach do off gridu.
A jak myślisz jakby akumulatory trzymać 1,5-2m pod ziemią, w jakieś niewielkiej wentylowanej ziemiance? Na takiej głębokości panuje stabilna temperatura niezależnie od pory roku.
Apropos użytkowania "20-80%", bardzo, ale to bardzo dużo zależy od typu ogniw, które używamy, stąd moim zdaniem w tym aspekcie nie powinno się generalizować. Przykład, ogniwa w bateriach hybryd Toyoty, 10-13 lat i nadal trzymają powyżej 50% nominalnej vs np. pakiety do wkrętarek, 1-2 lata i to o ile mamy szczęście. Kwasowe, również w zależności od typu, jeśli użyjemy zwykłych rozruchowych to przy pracy w parametrach, jak do cyklicznej zapewne nie będą "w skowronkach". 🙂
No nie stety, BMS w akumulatorach typu Lion i Lifepo4 jak na razie sa nie zbędne, (jak na razie) porządny BMS (mówię porządny) gwarantuję również bezpieczeństwo ogniw i minimalizuje zagrożenie samo zapłonu tych ogniw. To że BMSy będą kiedyś zbędne.... Podejrzewam że tak ale nie przy ogniwach Lion i Lifepo4, tylko przy nowszych ogniwach i technologiach.
akumulatory sa dobre do zasilania domu w podstawowym wymiarze . akumulatory do ogrzewania sie nie nadaja za duzy koszt akumulatorow w stosunku do pojemnosci . do ogrzewnia mozna wykorzystać stara technologie z lat 70-tych z pieców solarnych .jest to olej jako magazyn energi . zwykly stalowy dobrze wyizolowany zbiornik z grzalkami i z werzownica w srodku.
DOŚĆ!!! to jest idiotyczne i groźne dla kogoś kto by się próbował do tej pseudoporady stosować. rozszczelnienie zbiornika to katastrofa ekologiczna i zanieczyszczenie nieruchomosci/wód gruntowych na setki lat. mam propozycję: niech Pan opisze doświadczenia z rzeczami które Pan rzeczywiście zbudował/używa. Wolność komentowania to jedno a jednak nie chciałbym żeby to był kanał pełen głupot i pseudopomysłów ludzi którzy doradzają innym zamiast samemu spróbować. Czym innym jest wspolne poszukiwanie optymalnych rozwiązań a czymś zupełnie innym wklejanie niesprawdzonych głupot
@@4nrgy To akurat nie sa glupoty. jestes z tej starszej daty i juz w prlu w podstawowej szkole . byla wzmianka o tej technologi piecy solarnych .mlodzi o tym zapewne nigdy nie slyszeli. jak bys zobaczyl taka duza elektrownie i byl na takiej wycieczce zobaczyl bys jak to dziala.i jak tam magazynuja energie na noc
@@tomaszjanczewski8438 nie mam pojęcia o magazynowaniu energii w trującym oleju na noc. Nigdy o tym nie słyszałem i przepraszam ale w 2021r za cenę wkopania i zaizolowania zbiornika 3000l na olej mamy pompę ciepła. poza tym umówmy się rozmawiamy tylko o rzeczach o których mamy pojęcie przynajmniej jako uzytkownik
Prościej bufor wodny z grzałką. Do dobrze ocieplonego domu do 150m2 wystarczy mniej niż 800l (o ile to nie strefa klimatyczna Suwałk i nie będzie zimy stulecia) by w tanim nocnym prądzie zmagazynować dość ciepła do ogrzania w ciągu dnia. Niestety w obecnych technologiach aku nie ma nic praktyczniejszego w stosunku do kosztu instalacji i użytkowania. A PV do zasobnika cwu latem. Optymalne byłyby akumulatory w stylu Liquid Metal Battery - w teorii tanie materiały i żywotność 20 lat głębokich rozładowań.
@@atam3977 kiedyś widziałem ruskie wojskowe baterie na materiał rozczepialny. 30 lat żywotności miały. Ale ile to dawało pradu. To nie wiem. To coś było na materiał rozczepialny. Sondy mają takie baterie
Pamiętaj jednak, że jak taki "termos" złapie temperaturę to będzie ją utrzymywał znacznie dłużej. Na zimę "termo bagi" ok, na lato moim zdaniem to zły pomysł, który bardzo ogranicza wentylację i odprowadzanie ciepła Z WNĘTRZA akumulatora.
Z akumulatorami po samochodach chyba jednak nie będzie tak dobrze - regulacje Unijne idą w stronę olbrzymich kosztów dla producenta samochodu, o ile nie odzyska baterii że starego samochodu. To szybko doprowadzi do sytuacji, gdzie producent będzie auta leasingował jedynie. A bateria będzie cały czas jego własnością. Dopiero wtedy producent nie będzie płacił extra kosztów.
damy radę entropia jest po naszej stronie. kto broni producentom aut pochwalić się drugim życiem baterii🤪 jako baterii domowej. no i dwa że za 10 lat nie będzie EU takiej jaką znamy. To nie doom and gloom po prostu sprawność tej organizacji jest niższa(pozytywny wpływ na ilość zasobów w stosunku do kosztów) w stosunku do konkurencji więc... na sto pro nie dadzą rady zatamować rozwoju 😜
W ostatnim. Czasie pojawiło się wiele nagrań nagle płonących pojazdów elektrycznych od dwuśladowych do autobusów.. Czy to nie jest początek końca tych litowych akumulatorow..?
11:26 - cena. W droższych i 99% serwerów dalej jest nie tyle bit parzystości (pozwalający zorientować się, że coś się zepsuło) co korekcji ECC (pozwalające naprawić cześć błędów). W laptopie nie miałem i wiele tygodni zmarnowałem na naprawę systemu, wymianę SSD. Dobrze, że da się w jądrze podać uszkodzony obszar RAM i dzięki temu 64 KiB z wlutowanego RAM (zamiast płytki - też cena) nie blokuje mi całego laptopa. Racja, że i 99,9‰ pamięć się nie sypie i to wystarczy na zwykłych użytkowników..
Dlatego takich opowieści można sobie posłuchać do kawy ale z dystansem 😉 ps: wszystko stanieje kolejny kilku najbliższych latach A dodatkowo zostaną wymyślone nowe technologie więc baterie, magazyny energii będą za freee....taaa...tylko życie pokazuje co innego 🙄 BMSy to też zło...tylko że zabezpieczają ładowania LFP przed uszkodzeniem (ładowanie poniżej 0*C)
witam , szanownego pana , niedawno zaczynałem przygode z off grida i zbyt długo MIAŁEM KWASÓWKE jak zakupiłem livepo4 , bye ,nigdy wiecej innych a co z bms , prosze wyjasnic co ma pan na mysli ze zniknie , bo widze ze technologia rozwija sie i to co raz nowsze rozwiazania bms sa , ps moim zdaniem kazdy aku to w nim zachodzi proces alektrolizy i uwalnianie wodoru i czym jest prad jako plasma :) , jak tlenki z dołu dotkna fizycznie ogniw kuniec aku , pamietam jak szarpnie sie autem do przodu to czasmi aku załapał juz teraz wiem o co chodzi z aku , lit i fosfor i i żelazo pomiedzy nimi sa fajne , co nie oznacza ze pewnie najlepsze
w akumulatorze tzw kwasowym nie ma bms pomiędzy tzw celami czyli rzeczywistymi ogniwami. nie ma powodu żeby był- to dodatkowy koszt i dodatkowy spof( single point of failure). A dla ciekawości jaki miał pan magazyn w aku kwasowych a jaki ma pan w lifepo4?
Witam udało mi się załatwić baterie trakcyjną od wózka widłowego 48v 775ah czyli około 37kwh do tej pory korzystałem z li on 9,2kwh inwerter ea sun ,podpowiedzcie na jakie parametry mam zmienić ustawienia.Do tej pory rozładowanie do 46v lądowanie do 56v prąd ładowania do 40a .
Zużywam średnio 7KWh energii elektrycznej dziennie, czyli ile powinienem mieć akumulatorów aby magazyn energii miał ręce i nogi, bez dziadowania ? Dziękuję za wspaniałe treści
@@4nrgy Dziękuje serdecznie , ale gdybym chciał zrobić 15 KWh to ile trzeba takich dużych akumulatorów od Tira ? Chodzi o miejsce ile to zajmie tak na sztuki.
6 Aku 12 v 180ah daje razem ok 13 kWh jeśli dziennie zużywasz 7 kWh . Z tego wieczorem do rana ok 3 kWh. To spokój je się sprawdzi i nie będą mocno obciążane.nawet jak w deszczowy dzień pociągną 5-6 kWh to nie ma problemy
Czy jeśli bardziej mi się opłaca kupić 8 x 100 ah agm niż 4 x 200 ah agm to mogę korzystać z tych 8 akumulatorów przełączanych między sobą ( 2 zestawy) , przełącznikami ??? Patrząc po llegro bardziej mi się opłaca kupić 8 x 100.ah agm
Stan żywotności akumulatora wiele lat To bym nie przesadzał dzisiaj większość chodzi tylko przez okres gwarancji i tak musi być widocznie według producentów
Jako laik zadam pytanie, mam wolny panel 455wp, chciałem stworzyć mały off grid dla wiaty ; oświetlenie , plus oświetlenie zew, przetwornica 1000w do szlifierki , podkaszarki. Jakiej wielkości akumulator zastosować , jakiego typu, czy izolować je czymkolwiek? Wiata drewniana , częściowo otwarta. Z góry dziękuję za sugestie(. ❛ ᴗ ❛.) Myślę o akumulatorze
wszystko zależy od przetwornicy. te małe i tak się przegrzeją po kilku minutach więc nie ma sensu powyżej 100Ah. z kolei panel ma 40V napięcia to klopot żeby naładować 12V
Czyli przetwornica 2000w i bateria 120 ah będzie ok? , słyszałem że zwykły akumulator samochodowy źle znosi impulsy ładowania, wybrać żelowy czy nie dać się golić i kupić zwykła baterie?
Może chodzi o to że bit parzystości technologicznie nie ma żadnego związku z technologią akumulatorów. To że nie ma już bitu parzystości.. w zasadzie to zapytam co ma piernik do wiatraka?
Witam cieszę się ze dziś trafiłem na pana kanał lepiej późno niż wcale, będę budował swój off grid teraz mam pytanie jak prawidłowo mozna wyliczyc na ile mi wystarczy średnio zbudowany magazyn energii w przypadku np awarii prądu z sieci i braku słońca do produkowania tej energii przyjmując ze mam np liczbę x akumulatorów naładowanych do pełna i biorąc wartość zużytego prądu przez miesiąc z licznika dodam ze jestem laikiem i mam nadzieje ze pytanie pan zrozumie pozdrawiam
przyjmujemy 20kWh na dobę jako pełen wypas, 10kWh jako sprytnie przemyślane, 2-5kWh jako bardzo oszczedne zużycie (lodowka, oswietlenie, drobne agd). Tani akumulator/bateria np agm powinien być dwukrotnie przewymiarowany czyli dla dziennego zużycia 10kWh bank powinien mieć pojemność 20kWh.
Tylko jedna rzecz z mojego skromnego doświadczenia, użytkowałem kilka lat elektrownie wiatrową z akumulatorami do gromadzenia prądu. Trwałość akumulatorów samochodowych w tym układzie nie przekraczała dwóch lat. Więc koszt magazynu energii nie zwrócił się nigdy.
Trzeba oszczędzać nie tylko pieniążki ale również planetę i elektryczne samochody to nie takie eco bo, produkcja samochodu i utylizacja też są ważne ale nikt o tym nie mówi.
planeta da sobie radę. to lekka bezczelność ze strony cywilizacji która posluguje się zasobami które na ziemi przecież są, myśleć że e ten sposób zniszczy planetę. Skąd wiesz czy plastik nie jest niezbędny dla postępu ewolucji? Przestańmy z tymi religijnymi głupotami a zadbajmy żeby nam żyło się lepiej. Planeta to my- jesteśmy najwyższą formą życia. Do momentu nadejścia AI oczywiście.
Witam. Mam pytanko. Będę stawiał 6 KW paneli na dachu płaskim i planuję 12 aku kwasowych 225 Ah 12 V (32,4 kWh) czyli jakie 2-2,5 dnia w razie w z baterii. Wystarczy czy za mało?
temperatura! zabezpiecz przed przegrzaniem(wentylatorki pc są najlepsze- biorą nic pradu i nieźle wieją) i ustaw rozładowanie do 12V. takie codzienne rozladowanie. jak będziesz potrzebował awaryjnie wiecej energii w nocy to masz wtedy zapas w aku. ale normalnie nie rozladowuj ponizej 12V(11,5 pod obciążeniem). panele PV moc*5 to pojemność baterii czyli do 1kWh(12V 100Ah) 150-200W panel fotowoltaiczny. gdzie w tym roku? turcja? portugalia? bałkany?
@@4nrgy dzięki za mega fachową odpowiedź! Jesienią Hiszpania i Portugalia 😉 dlatego przygotowania trwają! Nienawidzę przepalania pieniędzy na modne bajery dlatego twierdze, że Twój kanał jest tak bardzo wartościowy! A za chwilę będę budował instalacje elektryczną w moim mini kamperze… takim małym właśnie jak mówiłeś w jednym z filmów ale na innej pace ;)
Areczku hmm jest masę ludzi którzy po pół roku użytkowniku agm'ow w pracy buforowej stracili połowę pojemności także nie ma co gloryfikować kwasiaki /agm'y ani nękać Lion,Arek bawi i uczy to się podoba szkoda że każdy idzie w swoje w zaparte i faworyzuje to co ma u siebie :-pp
Btw ile cykli do padniecia zrobi kwasiak w 20 stopniach może jakieś dane artykuły?,absolutnie szanuje cię i twój udział na YT już się zasubsksubkrulybpwywowałem dawno temu działaj chłopie
A co powiecie na to. Mój off-grid: (dom stodoła o powierzchni 270m2 i olbrzymiej kubulaturze. wysokość okolo 9mb 2 piętra.) Tylko prąd DC 12V i przetwornice lokalne 5V/19V/20V Oświetlenie i komputery , RTV : -system rozproszony tzn 3 fazy DC po 12V w pionie kablami 4 i 6mm. -każda lampa ma własna baterie Li-on z bms. w sumie 12 sztuk.) -komputer z procesorem 4gn i7 typ M grafiką Intel - przetwornica regulowana DC12 do DC 19V oraz RPI 5V po 1szt 2/3/4 do multimediów i zero 2szt do sterowania domem. -monitory to 2x matryce LVDS FULL HD 15'6" i 1x EDP FULL HD 15'6" + monitor LGDP 2K 25" maksymalny pobór mocy całości to 65-80W. -tv LED 55" wyciągnięty zasilacz 220V przerobiony (zastąpiony) 12V /5V/ + logika 3,3V. -zamki elek. 12V sterowane z rpi 0 - GPIO 5V -do tego przetwornice DC12V - 5V 3W 4szt do smartfonów itp -internet światłowód gniazdko 1sz 12V 0,5W + router 12V 2W -wzmacniacz audio samochodowy kolumny estradowe 2szt po 250W (zasilanie 12v 3,5A) Kuchnia: -rezygnacja z lodówki -lodówka "głębinowa" -spiżarnia -bez gotowania (latem czasem sobie wystawie lustro paraboliczne do podsmażenia jajecznicy. natomiast zima podgrzewam na kominku 14kW.) Woda: -mam swoja z 11m pompa abisyńska dołączoną do przerobionego orbitreka. (siłownia za darmo). + awaryjna pompa hydrofor 1.1 kW (obecnie nieużywany ze względu na 220v -szukam zamiennika na 24V) podnoszona do wysokości 8m zbiornik na szczycie domu. (pełna instalacja wod-kan). -retencjonowana z dachu w zbiornikach. -latem woda podgrzewana pod dachem na samym szczycie (tylko latem) Warsztat i ogród: -elektronarzędzia maja własne zasilanie bateryjne w systemie DC 20V. -kosiarka DC 20V Wszystko oparte jest na 2 panelach po 400Wpik i główny bufor energii to równolegle 2x 12V/100Ah Oczywiście ze względu na zimę to dopiero początek zabawy. -mam zamiar zbudować traker PV na wiacie do samochodu ale też w systemie rozproszonym. -dołożenie akumulatorów kwasowych tak do 600Ah. oraz wiele innych dupereli. PS Wszystko co elektryczne zdalnie sterowane i kontrolowane z poziomu internetu. Koszt elementów off-grid to okolo 3000zł
Słuchajcie akumulatory 100Ah AGM miałem podłączone do fotowoltaiki. Pracowały od kwietnia, a tak na 100% od maja 2022 roku. Ostatnio zauważyłem, że po odcięciu zasilania bardzo szybko się rozładowują. Posprawdzałem ładowanie, połączenia niby wszystko w porządku. odłączyłem akumulatory, naładowałem ładowarką specjalnie kupioną do akumulatorów żelowych. Naładowane akumulatory miały 13,62V. Podłączyłem żarówkę H7 55W i w ten sposób rozładowywałem akumulator. Z wyliczeń wychodzi, że prąd miał by mieć wartość ~~ 4,5A, w rzeczywistości miał 3,8-3,9A. Pod takim obciążeniem napięcie spadło do 13,24V. Akumulator rozładował się w ciągu 40 minut. Osiągnął napięcie 10,64V. Nie che mi się wierzyć, żeby akumulator o pojemności 100Ah w czasie używania go przez 4 miesiące stracił 99% swojej sprawności. Czy może ktoś to objaśnić? Ta sytuacja dotyczy 4 akumulatorów 100Ah. Różnice są niewielkie.
zobacz na th-cam.com/video/iy2lYZcYOJA/w-d-xo.html to co facet mówi to bajki - miałem instalację na akumulatorach kwasowych - jeden poleciał po 2 latach, zamieniłem je na AGM, teraz jest 2 rok użytkowania i znowu zmuszony byłem wymienić jeden. Instalacja AGM dostarczyła 181 KWh czyli teoretycznie ok 84 pełne cykle (gdzie te 500?). Wniosek mam jeden: akumulatory kwasowe/AGM nie nadają się do pracy off-grid, mogą najwyżej pokręcić rozrusznik przez kilka sekund przez 10 lat.
@@przemysawkolat8289 Obydwa zepsute mam w domu, reklamować nie mogę (2 lata), zaopatrzyłem się w tester akumulatorów, tester obciążenia, dobrą ładowarkę i będę na nich sprawdzał możliwości regeneracji. Po naładowaniu, jeden z nich oddał 24 AH (pierwotnie miał 100 AH). Zobaczymy czy da się go odsiarczyć i jak pójdzie regeneracja... Tak czy inaczej, jeżeli w obecnej instalacji znowu wyleci któryś akumulator to "wyleczę" się instalacji AGM przejdę na LiFePo
@@przemysawkolat8289 Też myślałem nad reklamacją, ale nie wiem. Wiem tylko, że budowanie magazynów energii przez osobę fizyczną nie ma sensu. Takie magazyny powinno budować państwo, a społeczeństwo powinno udostępniać państwu swoje instalacje na podstawie racjonalnych umów. Ja po prostu podłączę swoją instalację pod bojler i będę grzał wodę. Jedyne sensowne rozwiązanie. Bo kogo stać na magazyn energii gdzie 1 akumulator Litowo-jonowy 100Ah kosztuje 3 tys. zł ? Kiedy zwróci się taka inwestycja? Czy w ogóle się zwróci?
@@KrzysztofHunia Twój komentarz sugerował pracę przez pół roku, a nie dwa lata.. Ja w tygodniu będę oddawał na reklamację- praca cykliczna od kwietnia tego roku, w super warunkach- ok 20-22 stopnie C i rozładowanie do 50% Pozdrawiam
Mam zestaw do przetwornicy na 24V którzy powodował klopotliwe przełączanie raz na aqu A+B potem na C+D by równomiernie rozłożyć obciążenia, dotego część instalacji była na oświetlenie 12V, ciężko było to równoważyć. Problem zniknął wraz z dodaniem się balansera.
Myślę, że te 3 lata to pobożne życzenie i zanim producenci baterii do samochodów zejdą na tyle w cenie, żeby to było opłacalne w PV, najpierw powstaną bezstratne w czasie kondensatory Giga-Faradowe.
Akumulator 180 Ah cena 950 zł daje nam 2,1kWh pojemności. 70% x 2,1 kWh = 1,5 kWh Jeden cykl to 1,5 kWh 500 x 1,5 kW = 750 kWh 950 zł / 750 kWh = 1,27 zł/kWh Czyli w najgorszym scenariuszu cena przechowania energii w naszym domowym magazynie to 1,27 zł/kWh. Od tego trzeba by jeszcze odjąć opłaty stałe które odpadną w off grid.
allegro.pl/oferta/akumulator-jenox-hobby-12v-180ah-lodz-kamper-jacht-11837917740 X cyklach tzw życia akumulator gwarantuje zachowanie 80%pojemnosci nauka czytania ze zrozumieniem powinna być na egzaminie 6 klasisty nie? Czemu 500? skąd ta liczba? Mickiewicz ci w nocy podpowiedział żeby 44 pomnożyć przez 11,(36) ?😁
@@4nrgy 6:07 w filmie "Producent gwarantuje że po 500 70-cio procentowych cyklach pojemność nie spadnie poniżej 80%" Biorę pod uwagę najgorszy scenariusz i że wyrzucamy na śmietnik akumulatory które mają jeszcze minimum 80% sprawności. Po prostu jak się decyduje coś kupić to zawsze zakładam najgorsze scenariusze do obliczeń.
wiesz że dla li-ion podaje się wlasnie długość zycia do 70%pojemnosci a kwasowym fo 80% żeby zaciemnić porownanie? proponuję researchgate i zobacz warunki ładowania, tu jest wg mnie pies pogrzebany ale już niedługo. Producenci już zauwazyli że akumulatory przewyższają oczekiwania klientów- czyli można je zoptymalizować jak fotowoltaikę(oszukać po prostu), mi się magazyn opłacał, Czy ktokolwiek wyrzucił 2 letnie agmy(750 cykli)? nie słyszałem. wiecej znam akumulatorów ponad 10 letnich pracujacych z pelnymi parametrami. Wejdź na olx wpisz akumulatory wozek widłowy- może się zdziwisz
@@4nrgy Dla mnie 750 cykli i 0,72 zł za przechowanie 1 kWh we własnym magazynie już jest opłacalne jeżeli da się wyciągnąć więcej to jeszcze lepiej. Co do li-ion to nawet przy 2000 cykli są mniej opłacane od kwasowych.
Super z Ciebie gość :) Wyluzowany a mówisz o ważnych tematach. Bardzo ciekawe.
Szacunek dla Ciebie, Masz ogromną wiedzę i świetnie przewidujesz przyszłość :).
Aku na licie już są produkowane na masową skalę, tu już wielkiego potencjału na redukcję kosztów nie ma. Lit jest drogi w wydobyciu i transporcie. Dojdzie jeszcze narzut bardziej restrykcyjnych norm bezpieczeństwa UE i recyklingu u samochodziarzy.. Spadek cen będzie na rynku wtórnymi, bo tam faktycznie z czasem może dojść do wzrostu podaży używek. A i tak coś czuję, że to wszystko przekombinowane, bo chałupy to jednak nie gadżety, smartfony czy samochody, więc i inne mniej skrajne wymagania. Niestety przemysł i handel został zafiksowany na jednym kierunku, więc trzeba grać na tym co się ma dostępnego na rynku.
Ni-MH są jeszcze starsze i powszechniejsze, mimo to ich cena od lat utrzymuje się raczej na stałym poziomie lub rośnie. Li-ion to nie jest idealna technologia głównie za sprawą krótkiej żywotności, taniej będzie kiedy "wymyślimy" coś nowego.
Brak standaryzacji w motoryzacji spowoduje, że ceny używanych baterii będą trzymały poziom. Modele, które utrzymają się na rynku wtórnym będą potrzebowały części zamiennych. Nowe ogniwa będą drogie, więc ludzie z "biedniejszych krajów" pójdą w stronę używek.
Super ciekawy materiał ✌️👷♂️pozdrawiam
Witam.
8:13 występuje mały błąd. Jeżeli możemy rozładować akumulator do 20% jego pojemności to zużywając 10kWh nie potrzebujemy 50kWh, tylko około 12kWh.
Dokładnie 12,5 kWh😄
20% z 50KWh to 10KWh czy nie?
@@kermitzaba8758 przesłuchań sobie fragment zaznaczony przeze mnie to sobie sam odpowiesz o co chodziło. Ale tak. 20% z 50 to 10. Ale nie o to chodziło. 😉
Witaj, chciałbym napisać jakie mam doświadczenia z zimy - praktyka, nie mam podpięcia do sieci... a więc tak , rok temu miałem magazyn 10kWh, zapotrzebowanie 1-2kwh przez noc. Więc tak były black out'y. Baterie dostały po tyłku, sprzedałem wszystkie i kupiłem nowe, obecnie bank mam 70kWh przy takim samym zapotrzebowaniu na prąd. Jak się okazało 10kwh nie zawsze jest to 10kwh, zależy wszystko jakim prądem rozładowujemy, ile A idzie z każdego aku, im więcej tym mniejsza pojemność. Przy poborze np 2kw z baterii 10kwh wyciągniemy może 3,5kwh. Jakie rozwiązanie duży bank, niskie obciążenie każdej baterii, obecnie napięcie przez noc spada o 1/10 V. Druga sprawa ładowanie banku, są dni że słońce wyjdzie i możemy ładować sporym prądem np 2kw jednak przy 8aku zniszczymy akumulatory jak są mocno rozładowane, jak nie są puste tonie przyjmą takiego amperarzu jaki może dać falownik przez 3 godzniny w ciągu dnia. Zamiast ładować maxem dostępnej energii duży bank , inwerter obniża np prąd ładowania z 2kw na 500W więc po 3 h zamiast doładować baterie 6kwh mamy 1,5kwh w dzien. Pozdrawiam off gridowców . Fajna przygoda
Więc nie warto kupować zwykłych baterii samochodowych na zasilanie domu?
Czyli akumulatory tylko żelowe?
Jakie aku w tym 70kWh banku?
Producent ogniw baterii litowo jonowych podaje zakres temperatury, mogą pracować temperaturze ujemnej, pojemność spadnie. Bms jest do zabezpieczania tych ogniw nie wybuchły nie uszkodziły, specyfikacja ogniwa litowo jonowego. Każdy akumulator ujemnych temperaturach ma mniejszą sprawność. Wydłużenia sprawności cykli ładowania żywotności zaleca nie ładować do końca napięcia, stąd zapas większy nie eksplodować wydłużyć żywotność takiej baterii , oraz nie obciążać je maksymalnym natężeniem wydajności baterii ogniwa, tym wiązą koszty wymiany akumulatora.
nie wiem jaki producent tak podaje- dla ogniw 18650 specyfikacja nie przewiduje możliwości ŁADOWANIA poniżej temp 32⁰F czyli 0⁰C. i takie zabezpieczenie wymusza się w battery pack'ach. Stąd uzywanie mat grzewczych w zestawach baterii li ion przeznaczonych do zimnego klimatu. Ja wiem co teoretycznie robi bms. wiem też że lata uzywam zestawów bez tego balastu i nie potrzebuję zeby byl ten dodatkowy punkt awaryjnosci
@@4nrgy Przesadza pan tym 0 stopni widomo akumulatory będą w jakimś pomieszczeniu nawet nie ogrzewanym tempretura nie spadnie jak na dworze, Bms połączeniu szeregowym baterii liteon pilnuje aby napiecie nie spadło poniżej 3v czyli bezpieczne napięcie rozladowanie ogniwa, też wzrosła powyżej 4.2v któreś ogniwo w szeregu uszkodzi, to grozi pożarem. Takim ogniwie sa bezpieczniki cid są przypadki gdzie były pożary, explozja.Koszt baterii litowo jonowej sporo większy, zalety więcej ładunku zmieści 4x , od akumulatora samochodowego o tych samych wymiarach i bedzie lżejsza.
Upsie zastosuje akumulator litowo jonowy takich samych wymiarach co akumulator 7ah AGM żelowy, czas zwiększy 4x. Jeszcze są akumulatory lifepo4 ceny nie dla Polaka.
@@piotrpl1596 Poniżej 0 stopni BMS powinien uniemożliwić ładowanie pakietu. Polecam zajrzeć na kanał Breeze Energies i zobaczyć film o akumulatorach do off gridu.
Muszę oglądać z prędkością x1,5. Ale materiał super.
A jak myślisz jakby akumulatory trzymać 1,5-2m pod ziemią, w jakieś niewielkiej wentylowanej ziemiance? Na takiej głębokości panuje stabilna temperatura niezależnie od pory roku.
Bardzo dziękuję za ważne informacje
Apropos użytkowania "20-80%", bardzo, ale to bardzo dużo zależy od typu ogniw, które używamy, stąd moim zdaniem w tym aspekcie nie powinno się generalizować. Przykład, ogniwa w bateriach hybryd Toyoty, 10-13 lat i nadal trzymają powyżej 50% nominalnej vs np. pakiety do wkrętarek, 1-2 lata i to o ile mamy szczęście.
Kwasowe, również w zależności od typu, jeśli użyjemy zwykłych rozruchowych to przy pracy w parametrach, jak do cyklicznej zapewne nie będą "w skowronkach". 🙂
Magazynować energie można w wodzie podłączaj pod bojler grzałkę, później wykorzystywać ciepłą wodę.
no ale to duże straty jednak i koszt też no i oświetlić domu się ciepłą wodą nie da
@@4nrgy Ale było gdzieś już uzyskiwanie prądu z ciepła.
akumulatory li-ion mogą pracować w ujemnych temperaturach, ale nie mogą być poniżej zera ładowane.
No nie stety, BMS w akumulatorach typu Lion i Lifepo4 jak na razie sa nie zbędne, (jak na razie) porządny BMS (mówię porządny) gwarantuję również bezpieczeństwo ogniw i minimalizuje zagrożenie samo zapłonu tych ogniw.
To że BMSy będą kiedyś zbędne.... Podejrzewam że tak ale nie przy ogniwach Lion i Lifepo4, tylko przy nowszych ogniwach i technologiach.
akumulatory sa dobre do zasilania domu w podstawowym wymiarze . akumulatory do ogrzewania sie nie nadaja za duzy koszt akumulatorow w stosunku do pojemnosci . do ogrzewnia mozna wykorzystać stara technologie z lat 70-tych z pieców solarnych .jest to olej jako magazyn energi . zwykly stalowy dobrze wyizolowany zbiornik z grzalkami i z werzownica w srodku.
DOŚĆ!!! to jest idiotyczne i groźne dla kogoś kto by się próbował do tej pseudoporady stosować. rozszczelnienie zbiornika to katastrofa ekologiczna i zanieczyszczenie nieruchomosci/wód gruntowych na setki lat.
mam propozycję: niech Pan opisze doświadczenia z rzeczami które Pan rzeczywiście zbudował/używa.
Wolność komentowania to jedno a jednak nie chciałbym żeby to był kanał pełen głupot i pseudopomysłów ludzi którzy doradzają innym zamiast samemu spróbować. Czym innym jest wspolne poszukiwanie optymalnych rozwiązań a czymś zupełnie innym wklejanie niesprawdzonych głupot
@@4nrgy To akurat nie sa glupoty. jestes z tej starszej daty i juz w prlu w podstawowej szkole . byla wzmianka o tej technologi piecy solarnych .mlodzi o tym zapewne nigdy nie slyszeli. jak bys zobaczyl taka duza elektrownie i byl na takiej wycieczce zobaczyl bys jak to dziala.i jak tam magazynuja energie na noc
@@tomaszjanczewski8438 nie mam pojęcia o magazynowaniu energii w trującym oleju na noc. Nigdy o tym nie słyszałem i przepraszam ale w 2021r za cenę wkopania i zaizolowania zbiornika 3000l na olej mamy pompę ciepła. poza tym umówmy się rozmawiamy tylko o rzeczach o których mamy pojęcie przynajmniej jako uzytkownik
Prościej bufor wodny z grzałką. Do dobrze ocieplonego domu do 150m2 wystarczy mniej niż 800l (o ile to nie strefa klimatyczna Suwałk i nie będzie zimy stulecia) by w tanim nocnym prądzie zmagazynować dość ciepła do ogrzania w ciągu dnia. Niestety w obecnych technologiach aku nie ma nic praktyczniejszego w stosunku do kosztu instalacji i użytkowania. A PV do zasobnika cwu latem. Optymalne byłyby akumulatory w stylu Liquid Metal Battery - w teorii tanie materiały i żywotność 20 lat głębokich rozładowań.
@@atam3977 kiedyś widziałem ruskie wojskowe baterie na materiał rozczepialny. 30 lat żywotności miały. Ale ile to dawało pradu. To nie wiem. To coś było na materiał rozczepialny. Sondy mają takie baterie
Mega kanal, bardzo duzo przydatnej wiedzy :) Pozdrowienia!
super wiadomości . Dzieki
Fajnie gada .
Ale z zaciśniętymi zębami .
Ciężko zrozumieć .
Temat super.
Pozdrawiam serdecznie 👍
Najlepszy kanał jaki znalazłem ostatnio na YT.
Akumulator w przedziale silnika można odizolować pianką z folią aluminiową. Z takiego czegoś robi się przeciwsłoneczne osłony na szybę
Pamiętaj jednak, że jak taki "termos" złapie temperaturę to będzie ją utrzymywał znacznie dłużej.
Na zimę "termo bagi" ok, na lato moim zdaniem to zły pomysł, który bardzo ogranicza wentylację i odprowadzanie ciepła Z WNĘTRZA akumulatora.
@@LukUscYT W Range Roverze mojego ojca akumulator jest opatulony pianką i tak jak @4nrgy technologie powiedział jakoś przez 5 lat działa.
Z akumulatorami po samochodach chyba jednak nie będzie tak dobrze - regulacje Unijne idą w stronę olbrzymich kosztów dla producenta samochodu, o ile nie odzyska baterii że starego samochodu. To szybko doprowadzi do sytuacji, gdzie producent będzie auta leasingował jedynie. A bateria będzie cały czas jego własnością. Dopiero wtedy producent nie będzie płacił extra kosztów.
damy radę entropia jest po naszej stronie. kto broni producentom aut pochwalić się drugim życiem baterii🤪 jako baterii domowej. no i dwa że za 10 lat nie będzie EU takiej jaką znamy. To nie doom and gloom po prostu sprawność tej organizacji jest niższa(pozytywny wpływ na ilość zasobów w stosunku do kosztów) w stosunku do konkurencji więc... na sto pro nie dadzą rady zatamować rozwoju 😜
@@4nrgy "na sto pro nie dadzą rady zatamować rozwoju" tego niebylbym taki pewien.
@@diablo3progamerspro bardzo pięknie widać po autach spalinowych po motocyklach spalinowych jak nie dają rady blokować technologii....🤣
W ostatnim. Czasie pojawiło się wiele nagrań nagle płonących pojazdów elektrycznych od dwuśladowych do autobusów.. Czy to nie jest początek końca tych litowych akumulatorow..?
Nie to jest powrót do epoki kamienia łupanego i furmanek
Ciekawy sposób myślenia jeśli chodzi o początek.
jest świetny :)
hej, działasz na terenie Trójmiasta?
11:26 - cena. W droższych i 99% serwerów dalej jest nie tyle bit parzystości (pozwalający zorientować się, że coś się zepsuło) co korekcji ECC (pozwalające naprawić cześć błędów).
W laptopie nie miałem i wiele tygodni zmarnowałem na naprawę systemu, wymianę SSD. Dobrze, że da się w jądrze podać uszkodzony obszar RAM i dzięki temu 64 KiB z wlutowanego RAM (zamiast płytki - też cena) nie blokuje mi całego laptopa.
Racja, że i 99,9‰ pamięć się nie sypie i to wystarczy na zwykłych użytkowników..
Dlatego takich opowieści można sobie posłuchać do kawy ale z dystansem 😉
ps: wszystko stanieje kolejny kilku najbliższych latach A dodatkowo zostaną wymyślone nowe technologie więc baterie, magazyny energii będą za freee....taaa...tylko życie pokazuje co innego 🙄
BMSy to też zło...tylko że zabezpieczają ładowania LFP przed uszkodzeniem (ładowanie poniżej 0*C)
witam , szanownego pana , niedawno zaczynałem przygode z off grida i zbyt długo MIAŁEM KWASÓWKE jak zakupiłem livepo4 , bye ,nigdy wiecej innych a co z bms , prosze wyjasnic co ma pan na mysli ze zniknie , bo widze ze technologia rozwija sie i to co raz nowsze rozwiazania bms sa , ps moim zdaniem kazdy aku to w nim zachodzi proces alektrolizy i uwalnianie wodoru i czym jest prad jako plasma :) , jak tlenki z dołu dotkna fizycznie ogniw kuniec aku , pamietam jak szarpnie sie autem do przodu to czasmi aku załapał juz teraz wiem o co chodzi z aku , lit i fosfor i i żelazo pomiedzy nimi sa fajne , co nie oznacza ze pewnie najlepsze
w akumulatorze tzw kwasowym nie ma bms pomiędzy tzw celami czyli rzeczywistymi ogniwami. nie ma powodu żeby był- to dodatkowy koszt i dodatkowy spof( single point of failure). A dla ciekawości jaki miał pan magazyn w aku kwasowych a jaki ma pan w lifepo4?
@@4nrgy a w silniku benzynowym nie ma świec żarowych...i odpala w zimie, jeździ....
Pozdrawiam 😉
Witam udało mi się załatwić baterie trakcyjną od wózka widłowego 48v 775ah czyli około 37kwh do tej pory korzystałem z li on 9,2kwh inwerter ea sun ,podpowiedzcie na jakie parametry mam zmienić ustawienia.Do tej pory rozładowanie do 46v lądowanie do 56v prąd ładowania do 40a .
ladowanie 57,6-57,8(zmierz prawdziwe napiecie na bateriach a nie na inwerterze) codzienne rozladowanie 48,2 floating 54-53
@@4nrgy dziękuje za odpowiedź o pozdrawiam
Zużywam średnio 7KWh energii elektrycznej dziennie, czyli ile powinienem mieć akumulatorów aby magazyn energii miał ręce i nogi, bez dziadowania ? Dziękuję za wspaniałe treści
latem magazyn ok 10kWh da rade
@@4nrgy Dziękuje serdecznie , ale gdybym chciał zrobić 15 KWh to ile trzeba takich dużych akumulatorów od Tira ? Chodzi o miejsce ile to zajmie tak na sztuki.
6 Aku 12 v 180ah daje razem ok 13 kWh jeśli dziennie zużywasz 7 kWh . Z tego wieczorem do rana ok 3 kWh. To spokój je się sprawdzi i nie będą mocno obciążane.nawet jak w deszczowy dzień pociągną 5-6 kWh to nie ma problemy
Czy jeśli bardziej mi się opłaca kupić 8 x 100 ah agm niż 4 x 200 ah agm to mogę korzystać z tych 8 akumulatorów przełączanych między sobą ( 2 zestawy) , przełącznikami ??? Patrząc po llegro bardziej mi się opłaca kupić 8 x 100.ah agm
Po co chcesz je przełączać? Połącz te 2 zestawy równolegle.
Stan żywotności akumulatora wiele lat To bym nie przesadzał dzisiaj większość chodzi tylko przez okres gwarancji i tak musi być widocznie według producentów
Jako laik zadam pytanie, mam wolny panel 455wp, chciałem stworzyć mały off grid dla wiaty ; oświetlenie , plus oświetlenie zew, przetwornica 1000w do szlifierki , podkaszarki. Jakiej wielkości akumulator zastosować , jakiego typu, czy izolować je czymkolwiek? Wiata drewniana , częściowo otwarta.
Z góry dziękuję za sugestie(. ❛ ᴗ ❛.)
Myślę o akumulatorze
wszystko zależy od przetwornicy. te małe i tak się przegrzeją po kilku minutach więc nie ma sensu powyżej 100Ah. z kolei panel ma 40V napięcia to klopot żeby naładować 12V
Czyli przetwornica 2000w i bateria 120 ah będzie ok? , słyszałem że zwykły akumulator samochodowy źle znosi impulsy ładowania, wybrać żelowy czy nie dać się golić i kupić zwykła baterie?
Czyli bateria 24v , a stabilizator ładowania mppT taki ekonomiczny za 50zl sobie poradzi?
tak! i akumulator za 250pln i już
Dziękować.
Prośba, umieszczaj mikrofon niżej na ubraniu lub załóż na niego jakąś gąbkę, bo strasznie przesterowuje dźwięk.
To logiczne BMS to bezsens ale powiedz mi czy warto stosować Balanser (battery equalizer) do ładowania magazyny energii?
Balansery mają znaczenie przy szeregowym połączeniu aku
Witam . Z tym komputerem na pare lat to racja. Ale naprawde nie mam pojecia i pierwszy raz slysze o bicie parzystości .
zamierzchła przeszłość. simm'y z przed 1992
super film
Gdzie jest ten bit?
W komunikacji miedzy urzadzeniami uzywa sie bitu parzystosci...😁
@@adamkwiatkowski4594 do czego się go używa to wiem ale ja pytam gdzie on jest.
@Historie z Bombasu akumulatory z miniaturki mają procesory?
Może chodzi o to że bit parzystości technologicznie nie ma żadnego związku z technologią akumulatorów. To że nie ma już bitu parzystości.. w zasadzie to zapytam co ma piernik do wiatraka?
mój dziadek miał dynamo na potoku i też mu żarówka świeciła, przed wojna z socjalistami
super material
Kto pamieta pierwszy kalkulator z małym solarem ta technologia jest spowalniana.
Witam cieszę się ze dziś trafiłem na pana kanał lepiej późno niż wcale, będę budował swój off grid teraz mam pytanie jak prawidłowo mozna wyliczyc na ile mi wystarczy średnio zbudowany magazyn energii w przypadku np awarii prądu z sieci i braku słońca do produkowania tej energii przyjmując ze mam np liczbę x akumulatorów naładowanych do pełna i biorąc wartość zużytego prądu przez miesiąc z licznika dodam ze jestem laikiem i mam nadzieje ze pytanie pan zrozumie pozdrawiam
przyjmujemy 20kWh na dobę jako pełen wypas, 10kWh jako sprytnie przemyślane, 2-5kWh jako bardzo oszczedne zużycie (lodowka, oswietlenie, drobne agd).
Tani akumulator/bateria np agm powinien być dwukrotnie przewymiarowany
czyli dla dziennego zużycia 10kWh bank powinien mieć pojemność 20kWh.
Tylko jedna rzecz z mojego skromnego doświadczenia, użytkowałem kilka lat elektrownie wiatrową z akumulatorami do gromadzenia prądu. Trwałość akumulatorów samochodowych w tym układzie nie przekraczała dwóch lat. Więc koszt magazynu energii nie zwrócił się nigdy.
Trzeba oszczędzać nie tylko pieniążki ale również planetę i elektryczne samochody to nie takie eco bo, produkcja samochodu i utylizacja też są ważne ale nikt o tym nie mówi.
planeta da sobie radę. to lekka bezczelność ze strony cywilizacji która posluguje się zasobami które na ziemi przecież są, myśleć że e ten sposób zniszczy planetę. Skąd wiesz czy plastik nie jest niezbędny dla postępu ewolucji? Przestańmy z tymi religijnymi głupotami a zadbajmy żeby nam żyło się lepiej. Planeta to my- jesteśmy najwyższą formą życia. Do momentu nadejścia AI oczywiście.
Nadejscie AI bedzie naszym odejsciem..
Diesel pali 70zl na 100 km, a elektryk 5zl. To jest różnica 35 razy.
@@poznajaximum4955 tylko ze nadal czas to pieniądz a diesla Naladujesz w 3minuty, spróbuj tak zrobic z elektrykiem?🙂
Dzień dobry.
Witam. Mam pytanko. Będę stawiał 6 KW paneli na dachu płaskim i planuję 12 aku kwasowych 225 Ah 12 V (32,4 kWh) czyli jakie 2-2,5 dnia w razie w z baterii. Wystarczy czy za mało?
zima PV tego nie naładują ale to jest już dużo energii. ja bym poszukał akumulatorów z wózka widłowego. Są nie do zabicia i niedrogie
@@4nrgy Wielkie dzięki
@@4nrgy Może ładować to silnikiem samochodu osobowego w razie pochmurnego krótkiego dnia?
Z tym nie "drogie" się nie zgodzę...sam chciałem nabyć....cena zwala z nóg w porównaniu do samochodowych
@@jacekmat6235 to było niedrogie jak się jeszcze ludzie nie bawili w powerbanki domowe
Pozdrawiam 😉
A jak to najlepiej zrobić w kamperze? Kosmicznie dobry kanał 👏
temperatura! zabezpiecz przed przegrzaniem(wentylatorki pc są najlepsze- biorą nic pradu i nieźle wieją) i ustaw rozładowanie do 12V. takie codzienne rozladowanie. jak będziesz potrzebował awaryjnie wiecej energii w nocy to masz wtedy zapas w aku. ale normalnie nie rozladowuj ponizej 12V(11,5 pod obciążeniem). panele PV moc*5 to pojemność baterii czyli do 1kWh(12V 100Ah) 150-200W panel fotowoltaiczny.
gdzie w tym roku? turcja? portugalia? bałkany?
@@4nrgy dzięki za mega fachową odpowiedź! Jesienią Hiszpania i Portugalia 😉 dlatego przygotowania trwają! Nienawidzę przepalania pieniędzy na modne bajery dlatego twierdze, że Twój kanał jest tak bardzo wartościowy! A za chwilę będę budował instalacje elektryczną w moim mini kamperze… takim małym właśnie jak mówiłeś w jednym z filmów ale na innej pace ;)
Areczku hmm jest masę ludzi którzy po pół roku użytkowniku agm'ow w pracy buforowej stracili połowę pojemności także nie ma co gloryfikować kwasiaki /agm'y ani nękać Lion,Arek bawi i uczy to się podoba szkoda że każdy idzie w swoje w zaparte i faworyzuje to co ma u siebie :-pp
Btw ile cykli do padniecia zrobi kwasiak w 20 stopniach może jakieś dane artykuły?,absolutnie szanuje cię i twój udział na YT już się zasubsksubkrulybpwywowałem dawno temu działaj chłopie
no przecież był odcinek z researchgate i utratą pojemnosci
Chciał bym zrobic awaryjne zasilanie dla domu około 5kw mam 4 akumulatory od tira napiecie 48v jaki falownik najlepeij użyć to takiej instalacji...?
Chiński "szary"
tajemnica życia to "sweet point" - a bit parzystości jest jak najbardziej potrzebny ale nie wszystkim po prostu ...
yup. sweet point czy optymalizacja to jest cel kazdego działania
Czym zalac akumulator ktory będzie czesto rozladowywany do zera? Czy cos takiego istnieje, jaki wybrać
nie. nic nie zatrzyma zasiarczenia. jak najczęścieł ładować do 100% to jedyna rada
jak wygrał Adolf z Józefem, a potem Józef wykończył Adolfa to nie można było mieć własnego pradu
Reasumując jeżeli mama akumulator AGM 100 A to do jakiej wartości mogę go rozładować 20%
masz tabele SoC nawet w ostatnich filmach wrzucalem. V kontra %
@@4nrgy oki
Może Pan podać jakiś kontakt do siebie
arekderlukiewicz@gmail.com
A co powiecie na to.
Mój off-grid:
(dom stodoła o powierzchni 270m2 i olbrzymiej kubulaturze. wysokość okolo 9mb 2 piętra.)
Tylko prąd DC 12V i przetwornice lokalne 5V/19V/20V
Oświetlenie i komputery , RTV :
-system rozproszony tzn 3 fazy DC po 12V w pionie kablami 4 i 6mm.
-każda lampa ma własna baterie Li-on z bms. w sumie 12 sztuk.)
-komputer z procesorem 4gn i7 typ M grafiką Intel - przetwornica regulowana DC12 do DC 19V oraz RPI 5V po 1szt 2/3/4 do multimediów i zero 2szt do sterowania domem.
-monitory to 2x matryce LVDS FULL HD 15'6" i 1x EDP FULL HD 15'6" + monitor LGDP 2K 25" maksymalny pobór mocy całości to 65-80W.
-tv LED 55" wyciągnięty zasilacz 220V przerobiony (zastąpiony) 12V /5V/ + logika 3,3V.
-zamki elek. 12V sterowane z rpi 0 - GPIO 5V
-do tego przetwornice DC12V - 5V 3W 4szt do smartfonów itp
-internet światłowód gniazdko 1sz 12V 0,5W + router 12V 2W
-wzmacniacz audio samochodowy kolumny estradowe 2szt po 250W (zasilanie 12v 3,5A)
Kuchnia:
-rezygnacja z lodówki
-lodówka "głębinowa"
-spiżarnia
-bez gotowania (latem czasem sobie wystawie lustro paraboliczne do podsmażenia jajecznicy. natomiast zima podgrzewam na kominku 14kW.)
Woda:
-mam swoja z 11m pompa abisyńska dołączoną do przerobionego orbitreka. (siłownia za darmo). + awaryjna pompa hydrofor 1.1 kW (obecnie nieużywany ze względu na 220v -szukam zamiennika na 24V) podnoszona do wysokości 8m zbiornik na szczycie domu. (pełna instalacja wod-kan).
-retencjonowana z dachu w zbiornikach.
-latem woda podgrzewana pod dachem na samym szczycie (tylko latem)
Warsztat i ogród:
-elektronarzędzia maja własne zasilanie bateryjne w systemie DC 20V.
-kosiarka DC 20V
Wszystko oparte jest na 2 panelach po 400Wpik i główny bufor energii to równolegle 2x 12V/100Ah
Oczywiście ze względu na zimę to dopiero początek zabawy.
-mam zamiar zbudować traker PV na wiacie do samochodu ale też w systemie rozproszonym.
-dołożenie akumulatorów kwasowych tak do 600Ah.
oraz wiele innych dupereli.
PS
Wszystko co elektryczne zdalnie sterowane i kontrolowane z poziomu internetu.
Koszt elementów off-grid to okolo 3000zł
fajne. dawaj stronke albo swój yt się promuj bo fajne👍
@@4nrgy
Tak na pewno podeślę link jak zrobię materiał wideo tak za około 2-3 tyg
Pozdro dla wszystkich Off-grido świrów ;p
Będą tanie, jak znajdą złoża kobaltu, a popyt nie będzie rósł. Czyli nie będą tanie.
Słuchajcie akumulatory 100Ah AGM miałem podłączone do fotowoltaiki. Pracowały od kwietnia, a tak na 100% od maja 2022 roku. Ostatnio zauważyłem, że po odcięciu zasilania bardzo szybko się rozładowują. Posprawdzałem ładowanie, połączenia niby wszystko w porządku. odłączyłem akumulatory, naładowałem ładowarką specjalnie kupioną do akumulatorów żelowych. Naładowane akumulatory miały 13,62V. Podłączyłem żarówkę H7 55W i w ten sposób rozładowywałem akumulator. Z wyliczeń wychodzi, że prąd miał by mieć wartość ~~ 4,5A, w rzeczywistości miał 3,8-3,9A. Pod takim obciążeniem napięcie spadło do 13,24V. Akumulator rozładował się w ciągu 40 minut. Osiągnął napięcie 10,64V. Nie che mi się wierzyć, żeby akumulator o pojemności 100Ah w czasie używania go przez 4 miesiące stracił 99% swojej sprawności. Czy może ktoś to objaśnić? Ta sytuacja dotyczy 4 akumulatorów 100Ah. Różnice są niewielkie.
zobacz na th-cam.com/video/iy2lYZcYOJA/w-d-xo.html
to co facet mówi to bajki - miałem instalację na akumulatorach kwasowych - jeden poleciał po 2 latach, zamieniłem je na AGM, teraz jest 2 rok użytkowania i znowu zmuszony byłem wymienić jeden. Instalacja AGM dostarczyła 181 KWh czyli teoretycznie ok 84 pełne cykle (gdzie te 500?). Wniosek mam jeden: akumulatory kwasowe/AGM nie nadają się do pracy off-grid, mogą najwyżej pokręcić rozrusznik przez kilka sekund przez 10 lat.
Chętnie porozmawiam- identyczny przypadek.
Swoje zamierzam reklamować.
A jak się rozwinął Twój przypadek?
Moje to 2 x 100Ah 12V AGM Green Cell
@@przemysawkolat8289 Obydwa zepsute mam w domu, reklamować nie mogę (2 lata), zaopatrzyłem się w tester akumulatorów, tester obciążenia, dobrą ładowarkę i będę na nich sprawdzał możliwości regeneracji. Po naładowaniu, jeden z nich oddał 24 AH (pierwotnie miał 100 AH). Zobaczymy czy da się go odsiarczyć i jak pójdzie regeneracja... Tak czy inaczej, jeżeli w obecnej instalacji znowu wyleci któryś akumulator to "wyleczę" się instalacji AGM przejdę na LiFePo
@@przemysawkolat8289 Też myślałem nad reklamacją, ale nie wiem. Wiem tylko, że budowanie magazynów energii przez osobę fizyczną nie ma sensu. Takie magazyny powinno budować państwo, a społeczeństwo powinno udostępniać państwu swoje instalacje na podstawie racjonalnych umów. Ja po prostu podłączę swoją instalację pod bojler i będę grzał wodę. Jedyne sensowne rozwiązanie. Bo kogo stać na magazyn energii gdzie 1 akumulator Litowo-jonowy 100Ah kosztuje 3 tys. zł ? Kiedy zwróci się taka inwestycja? Czy w ogóle się zwróci?
@@KrzysztofHunia Twój komentarz sugerował pracę przez pół roku, a nie dwa lata..
Ja w tygodniu będę oddawał na reklamację- praca cykliczna od kwietnia tego roku, w super warunkach- ok 20-22 stopnie C i rozładowanie do 50%
Pozdrawiam
👍👍
Super film. Czy radzisz sobie bez balanserów?
ja i klienci od lat. Kilkaset instalacji. Często na starych akumulatorach.
Mam zestaw do przetwornicy na 24V którzy powodował klopotliwe przełączanie raz na aqu A+B potem na C+D by równomiernie rozłożyć obciążenia, dotego część instalacji była na oświetlenie 12V, ciężko było to równoważyć. Problem zniknął wraz z dodaniem się balansera.
Nie bateriach tylko akumulatorach
👍👍👍👍👏👏👏👏
Ja mam już akumulator 3 rok i nic się z nim nie dzieje i wogule się nie rozładował w samochodzie osobowym
A jaki to ma związek z magazynami energii?
@@Tab7.6.Tab7.6 bo jak masz magazyn energii to tak jak w samochodzie rozladowujesz i doładowuje aż naładujesz
@@wojciechwoowiec9812 Te sposoby pracy nie są w żaden sposób porównywalne.
840 łapka na koniec filmików daj zawsze jakaś cycatą laske
👍🔌🔋
tak mówisz o czymś czego nie da się w żaden sposób potwierdzić w realu ta wasza wiedza książkowa jest o dupę rozbić
Myślę, że te 3 lata to pobożne życzenie i zanim producenci baterii do samochodów zejdą na tyle w cenie, żeby to było opłacalne w PV, najpierw powstaną bezstratne w czasie kondensatory Giga-Faradowe.
Opowiadasz wiadomości nikomu nie potrzebne , a konkretów żadnych 11 min i nic się ni dowidziałem , więc po co to nagrywasz ? DLA KASY
Bo slyszysz co mowi ale nie słuchasz. Dla laikow przez pierwsze 5min jest juz sporo wiadoosci.
Akumulator 180 Ah cena 950 zł daje nam 2,1kWh pojemności.
70% x 2,1 kWh = 1,5 kWh
Jeden cykl to 1,5 kWh
500 x 1,5 kW = 750 kWh
950 zł / 750 kWh = 1,27 zł/kWh
Czyli w najgorszym scenariuszu cena przechowania energii w naszym domowym magazynie to 1,27 zł/kWh.
Od tego trzeba by jeszcze odjąć opłaty stałe które odpadną w off grid.
allegro.pl/oferta/akumulator-jenox-hobby-12v-180ah-lodz-kamper-jacht-11837917740
X cyklach tzw życia akumulator gwarantuje zachowanie 80%pojemnosci nauka czytania ze zrozumieniem powinna być na egzaminie 6 klasisty nie?
Czemu 500? skąd ta liczba? Mickiewicz ci w nocy podpowiedział żeby 44 pomnożyć przez 11,(36) ?😁
@@4nrgy 6:07 w filmie "Producent gwarantuje że po 500 70-cio procentowych cyklach pojemność nie spadnie poniżej 80%"
Biorę pod uwagę najgorszy scenariusz i że wyrzucamy na śmietnik akumulatory które mają jeszcze minimum 80% sprawności. Po prostu jak się decyduje coś kupić to zawsze zakładam najgorsze scenariusze do obliczeń.
@@4nrgy
Załóżmy bardziej optymistyczny scenariusz 750 cykli i cenę 806 zł.
750 x 1,5 kW = 1125 kWh
806 zł / 1125 kWh = 0,72 zł/kWh
wiesz że dla li-ion podaje się wlasnie długość zycia do 70%pojemnosci a kwasowym fo 80% żeby zaciemnić porownanie?
proponuję researchgate i zobacz warunki ładowania, tu jest wg mnie pies pogrzebany ale już niedługo.
Producenci już zauwazyli że akumulatory przewyższają oczekiwania klientów- czyli można je zoptymalizować jak fotowoltaikę(oszukać po prostu), mi się magazyn opłacał, Czy ktokolwiek wyrzucił 2 letnie agmy(750 cykli)? nie słyszałem.
wiecej znam akumulatorów ponad 10 letnich pracujacych z pelnymi parametrami.
Wejdź na olx wpisz akumulatory wozek widłowy- może się zdziwisz
@@4nrgy Dla mnie 750 cykli i 0,72 zł za przechowanie 1 kWh we własnym magazynie już jest opłacalne jeżeli da się wyciągnąć więcej to jeszcze lepiej. Co do li-ion to nawet przy 2000 cykli są mniej opłacane od kwasowych.
bzdury
.
,
Sprzedaje Akumulatory zelowe i UPS info na maila
Co ty pitolisz. A jakie akumulatory mają elektryki. Ano litowo-jonowe. Czy elektryki nie jeżdżą w temperaturach poniżej zera ???
Tam baterie są podgrzewane