nice review, thanks! 1. carts currently come with preinstalled sio connector on the side (similar to the second to last photo in the manual linked in the description), i'm not yet decided whether i also want to make the cables myself 2. those non-working XEX files are a shame, i'll try to look into that to see if i can fix it, people rarely report files that don't work so often i'm not even aware of the problems. anyway XEX files from Homesoft collection are always preferred since they're usually well done 3. that shortcut on key 5 should have worked, probably some weirdo bug, it goes to todo 4. i'm not sure if you had HSIO (high speed sio) enabled, it's off by default (it also needs enabling in U1MB when using standard OS rom, QMEG probably does it by itself) 5. sorry for not writing in polish but i don't want your subscribers to die from laughter ;-)
Autor wciąż rozwija projekt. Dzięki kabelkowi ECI, AVGCART pracuje jako zewnętrzne rozszerzenie RAMu, w najnowszej wersji firmware (beta, dostępna na discord autora) zaimplementowano np. inwersję klawisza OPTION (na nieprzerobionym Atari) czy łatkę HSIO (wczytywanie plików .ATR ze zwiększoną prędkością).
Oglądałem ten film wczoraj przed snem, ale dopiero teraz komentuję. Muszę przyznać, że to bardzo fajne i praktyczne urządzenie. Cieszę się, że powstają takie "ułatwiacze" ładowania programów na maszyny ośmiobitowe. Pozdrawiam serdecznie. :)
Właśnie to jest to czego potrzebuje do Atari bo aktualnie nie mam żadnych z akcesoriów do wczytywania gier prucz magnetofonu. Super film i dziękuję za żetelną recenzję.
AVGCART nie jest tak łatwo dostępny, jak np. SIO2SD, ale warto go wziąć pod uwagę przy rozważaniu zakupu tego typu urządzenia.
3 ปีที่แล้ว +2
W najnowszej becie softu można już wybrać 8 dyskietek i je przełączać. Soft rozpoznaje też inne rozszerzenia plików wykonywalnych (czyli nie tylko XEX, ale również EXE i COM). BTW: od wersji 020 (pełnej) jest też obsługa HSIO, a więc wczytywanie po kablu może być bardzo szybko. I tak, działa zarówno odczyt, jak i zapis.
W demach najbardziej lubię dema gier ;) Kilka uruchomiłem i działały. Prawdę mówiąc, to nie słyszałem o demach wymagających 1MB pamięci, ale możliwe, że są. Te, które potrzebują więcej niż 128 KB, nadal będą tyle wymagać. Tu się nic nie zmienia.Nikt chyba nie pisze dem "pracujących" na kartridżu.
Zamówiłem kartridż u Miroslava, głównie ze względu na obsługę ATR i dwustronną obsługę transmisji danych. Najlepsze, najbardziej rozbudowane tytuły są wielodyskietkowe i wymagają opcji zapisu. Oryginały na dyskietkach które mam nie chce tam mocno eksploatować, mam nadzieję że AVGCart da sobie z tymi tytułami radę. Największym wyzwaniem będzie The Eternal Dagger. Oryginał podczas pierwszego uruchomienia tworzy 4 dyskietki. Kolejna gra Ultima III i IV które zapisują stan gry, podobnie Alternate Reality, Stunt Car Racer czy Silent Service. Jeszcze nie znalazłem urządzenia które z wszystkimi tymi tytułami daje sobie radę. Przetestuje AVGCart.
Czy SIO2SD nie byłoby tu praktyczniejsze? Jeśli nawet AVGCART obsłuży zapis, to wybór odpowiedniej dyskietki jest z lekka utrudniony. W SIO2SD można posługiwać się przyciskami na urządzeniu i wyświetlaczem przy zmianie dyskietek. W AVGCART możemy jedynie za pomocą jednego przycisku rotować dyskietki w napędzie i nie mamy żadnego podglądu, którą dyskietkę akurat "włożyliśmy" do napędu. Do prostych gier, również tych na dyskietkach (ale tak max 2), AVGCART jest super, jednak wydaje mi się, że do poważniejszego żonglowania dyskietkami, to SIO2SD jest lepsze.
@@larek SIO2SD to faktycznie sprzęt bardzo wszechstronny, lecz nie przepadam za jego browser-em i z mojej perspektywy mało intuicyjną obsługą. Bardzo lubię oprogramowanie MaxDrive. Jednak najbardziej przepadam za multi cartami, a AVG wydaje się najbardziej wszechstronnym. Bardzo nietypowe i niepowtarzalne rozwiązanie z kablem SIO, już przez to warto go posiadać. Jeśli dałby radę obsłużyć 2 dwustronne dyskietki, były niemal idealny. Jeśli poradzi sobie tylko z jedną, też będzie nieźle. Pozdrawiam, bardzo fajny materiał.
3 ปีที่แล้ว +1
Mam AVG z kabelkiem do SIO - wymiata. Mówiąc najkrócej: najlepsze i najbardziej uniwersalne peryferium do A8 (w kategorii "storage"). Gdyby jeszcze powstała mniejsza wersja (mieszcząca się w 400/800 bez problemu) oraz "internal" do XEL-a, Świat byłby prawie doskonały! :D
Dzięki Larek za fajny materiał. Sam testuję od miesiąca i to rzeczywiscie doskonałe urządzenie. Obecnie mam wersję 20db. Czy nowsze beta są gdzieś oficjalnie dostępne? Zauważyłem też że wiele cas sie nie wczytuje niezależnie od błędów odczytu. Pliki w formacie ATX mają często podczas wczytywania informacje czy obrazki których brakuje w wersjach ATR stąd uważam że warto je czasami pouruchamiać. Zauważyłem że możliwość nagrywania na ATX nie zawsze działa chociaż udało mi się np. nagrać dane na dyskach dosowych.
Wersja ea20 beta jest udostępniona tu: atariage.com/forums/topic/278212-avgcart/?do=findComment&comment=4594635 Ja dziś dostałem od autora wesję eb20, która miała naprawić pewien błąd, ale nie do końca to robi, więc nie będę jej udostępniał.
@@larek Nie czuję się na tyle kompetentny, podszedłem do tematu bardziej rozrywkowo niż analitycznie. Jak dla mnie masz dobre podejście i satysfakcjonuje mnie poziom wnikliwości😉. Retro na Gazie to świetny projekt, oby tak dalej!! 🙂
Świetne urządzenie. Kojarzy mi się z Kartami z kabelkiem do C64. Szkoda tylko, że na naszym kochanym 800XL ten kabel nie prezentuje się zbyt dobrze z powodu slotu na górnej obudowie. Posiadacze 65XE pewnie bardziej się ucieszą z tego rozwiązania. A tak na marginesie: przecudnie wygląda Twoje Atari 800 XL ! Sprzęt na całe życie...bo 8bit powinno wystarczyć każdemu :)
Na kartridżu są przyciski, które dość często się wykorzystuje, więc seria XE ze złączem z tyłu trochę jest mniej funkcjonalna. A sam kabelek w XL jakoś mi nie przeszkadza :)
Zainspirowałeś mnie. Polutowałem kabelek, wrzuciłem firmware beta i testuję. Na drugi ogień (pierwszy to był River Raid) poszedł Numen - tak, da się, 50 minut ładowania , jeszcze chwila mi została ;-)
@@larek Teraz załadowałem z AVG Carta - wgrało się bez błędu. Kiedyś użyłem do tego magnetofonu - z racji tego, że nie miałem odpowiednio długiej kasety, dźwięk generował laptop, a w magnetofonie siedział konwerter kasetowy (th-cam.com/video/7id1aBjA1VM/w-d-xo.html). Jeśli chcesz się "rozerwać", mogę podesłać plik CAS przygotowany Turgenem i sprawdzony w działaniu (ładuje się) :-)
@@larek Oj tam oj tam. Bardzo polecam. Z tym AVG to lajcik jest bo ewentualne problemy mogą wynikać tylko z błędu w OS-ie. Dla hardkorów jest ładowanie z magnetofonu. Ale polecam. Jak człowiek się wczuje to niezwykle relaksuje. Polecam :-)
Czy na chwilę obecną to najlepsze rozwiązanie? SIO2SD, SIDE2, AV CART? W jakiej kolejności byś je ustawił na podium? A może jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
Krótko i na temat: 1. AVGCart - wersja z kablem SIO (obecnie chyba już nie ma innych) 2. SIO2SD (mimo, że brakuje możliwości uruchamiania plików CAR) 3. SIDE3 + Ultimate1MB (bez U1MB raczej można zapomnieć o wczytywaniu plików ATR) 4. SIDE2 + Ultimate1MB ( --//-- ) SIDE3/SIDE2 będzie się plasować wyżej, jeśli korzystamy ze SpartaDOS X. Ja nie korzystam. Są jeszcze takie wynalazki, jak SDrive (i pochodne) czy zdobywający ostatnio popularność FujiNet (choć wczytywanie plików to tylko jedna z funkcji tego urządzenia), ale nie mam, więc nie mogę się wypowiedzieć. Jest jeszcze kilka kartridży "na karty pamięci", ale nie wiem, czy jest sens brać je pod uwagę, skoro są AVGCart i SIDE3.
Chyba w żadnej. Do uruchamiania gier to może ma sens. Czasami używa się kilku urządzeń jednocześnie. Czy w AVG można zmienić numer stacji dyskietek czy zawsze jest to D1?
Larku widziałem na lajwach, że Ty i Borsuk macie na Carcie pod którymś z klawiszy skrótów (chyba 0) opis do klawiszologii dla AVG, pewnie w postaci pliku. Mega przydatna pomoc. Czy można go gdzieś pobrać, czy to twój prywatny?
Świetnie prowadzony film. Gratuluje spokoju opanowania ... Wydaje mi się ze nie czytasz tego z promptera? A tak serio czy mógł byś sprawdzić czy możliwe jest zgrywanie tych obrazów dyskietek na prawdziwe dyski i stacje dysków? Mógł byś to przećwiczyć? Czy to zadziała? Dziekuje
Ponoć to tak nie działa. Cart nie jest pełnym emulatorem stacji dyskietek. Potrafi tylko udawać jej działanie związane z wczytywaniem i zapisywaniem danych.
Bardzo wszechstronne urządzenie, najbardziej zbliżone funkcjonalnością do UnoCart. AVGCart obsługuje "duże" obrazy, czego mój UnoCart nie potrafi. Obrazy dyskietek również odpalę na UnoCart jednak tylko niektóre, niestety z pominięciem gier wideodyskowych. UnoCart co ciekawe nie można odpalić na modyfikowanym Atari (z dodatkową pamięcią). Ciekawy Cart dla purystów z nieprzerobionym Atari. AVGCart ma jednak jedną dużą wadę, jest słabo dostępny na rynku. Urządzenia bardzo zacne szczególnie wersji z SIO. Pozdrawiam
Witam, ja również zamówiłem AVGCART-a , kabelek SIO już mam i zostaje mi zaopatrzyć się w SD kartę. I teraz pytanie, jaka karta będzie najodpowiedniejsza? Widzę że do wyboru jest wiele typów np. SD, SDHC, SDXC, do tego różne klasy i prędkości. Napisz proszę larku jakiej Ty używasz, będzie to dla mnie ułatwieniem. Dzięki, super filmik. Pozdrowionka :)
@@larek Zapodałem właśnie SanDisk Ultra 32GB i śmiga.Dzięki. Mam za to inny problem, nie widzi mi plików cas na SW 0020 i ea20 również. SIO wydaje się być poprawnie zamontowane, ponieważ ATR-y czyta, co prawda tylko poprzez SHIFT+RETURN, sam RETURN uruchamia bez SIO. Plik OSXEX2 wrzucony na kartę. Nie wiem co mam nie tak, może ktoś coś podpowie?
@@hichal2230, o ile dobrze rozumiem, to Shift+Retrun wczytuje ATR bez SIO. Samo Retrun powoduje odczyt ATR przez SIO. Jeśli nie widzi plików CAS, to chyba jednak kabel nie jest dobrze założony.
@@larek 31:45 to dziwne że TH-cam już blokuje nawet muzykę z gier. Wersja z plusa to po prostu atarowska wersja muzyki z C64: th-cam.com/video/qrQuR1LHAVI/w-d-xo.html
Nie do końca tak jest. Na Atari bez rozszerzenia pamięci zadziałają tylko gry, które są zaprojektowane do działania z kartridża. Mało która z nowych gier jest tak zrobiona, a szkoda.
@@starymarabut, wystarczy, że będą robić gry w wersji kartridżowej, która nie korzysta z rozszerzonej pamięci w komputerze, a wykorzystuje banki pamięci kartidza. Wydaje mi się, że twórca "Wonder Boy" idzie właśnie w tym kierunku.
Cart jest robiony na zamówienie, więc chyba nigdy nie będzie można go kupić jak np. Lotharkowe produkty. Trzeba na AtariAge napisać do twórcy carta (nick tmp) i tyle.
Czy mógłbyś pokazać, jak tworzone są wirtualne dyski twarde przy użyciu Cartridga avg Cart w Sparta Dos i jasno wyjaśnić, do czego właściwie służy. Ponieważ na TH-cam jest tylko kilka niezrozumiałych filmów po angielsku. Osoba przynajmniej dobrze zrozumie od ciebie, jak to się robi i czemu to właściwie służy.
cześć - mam atari 130xe i sio2sd - powiedz mi proszę co muszę...kupić...zainstalować aby gry które mam obecnie na karcie sd ( w sio2sd) przenosić, zmieniać nazwy, katalogi zakładać z poziomu atari? aby nie uruchamiać karty na pececie by coś przenieść itp...może side 3?
Z poziomu Atari możesz zmieniać nazwy plików i je przenosić w obrębie ATR-a przy pomocy dowolnego DOS-a. SIO2SD to emulator stacji dyskietek, a te nie potrafiły obsługiwać kart SD, tylko dyskietki. Do pełnej obsługi plików na kartach SD Bez peceta się nie obejdzie.
SIDE3 w opcji pracy SpartaDOS X działa jak dysk twardy, więc w tym samym zakresie, co każdy DOS będzie możliwość kopiowania, przenoszenia i kasowania plików w obrębie dysku twardego. Jednak nie jest to, czego oczekujesz. Od kompleksowego zarządzania plikami na karcie pamięci jest komputer PC.
@@larek Dzięki Arku za rozwianie moich nadziei ... :) teraz już się zastanawiam czy zostawić swoje sio2sd z Twoim oprogramowaniem czy zapłacić dużo,... za side3 - gdzie to samo będzie tylko trochę wolniej :(
@@lijojons7373, w SIDE3 będzie raczej szybciej niż w SIO2SD, ale nie wszystkie pliki się uruchomią. Ja w tej chwili porzuciłem SIO2SD na rzecz AVGCART, bo do uruchamiania gier jest prawie idealne. Zobaczymy co zaoferuje SIDE3.
nice review, thanks!
1. carts currently come with preinstalled sio connector on the side (similar to the second to last photo in the manual linked in the description), i'm not yet decided whether i also want to make the cables myself
2. those non-working XEX files are a shame, i'll try to look into that to see if i can fix it, people rarely report files that don't work so often i'm not even aware of the problems. anyway XEX files from Homesoft collection are always preferred since they're usually well done
3. that shortcut on key 5 should have worked, probably some weirdo bug, it goes to todo
4. i'm not sure if you had HSIO (high speed sio) enabled, it's off by default (it also needs enabling in U1MB when using standard OS rom, QMEG probably does it by itself)
5. sorry for not writing in polish but i don't want your subscribers to die from laughter ;-)
Thanks a lot for the great device. I hope these minor bugs will be fixed in the next versions of the software.
Overmind/ totaldase :P
Jak zawsze doskonale przygotowany odcinek :) Obejrzałam od początku do końca, więc wiem, co mówię ;) :)))))
Dziekuje. Wlasnie zakupilem A65XE i zamawiam ten produkt.
dzieki wielkie prof. Larek :D
Autor wciąż rozwija projekt. Dzięki kabelkowi ECI, AVGCART pracuje jako zewnętrzne rozszerzenie RAMu, w najnowszej wersji firmware (beta, dostępna na discord autora) zaimplementowano np. inwersję klawisza OPTION (na nieprzerobionym Atari) czy łatkę HSIO (wczytywanie plików .ATR ze zwiększoną prędkością).
Oglądałem ten film wczoraj przed snem, ale dopiero teraz komentuję. Muszę przyznać, że to bardzo fajne i praktyczne urządzenie. Cieszę się, że powstają takie "ułatwiacze" ładowania programów na maszyny ośmiobitowe.
Pozdrawiam serdecznie. :)
Wybór tego typu urządzeń jest dość spory. Wydaj się, że problemem jest ich dostępność, bo tylko niektóre można zakupić od ręki.
Właśnie to jest to czego potrzebuje do Atari bo aktualnie nie mam żadnych z akcesoriów do wczytywania gier prucz magnetofonu. Super film i dziękuję za żetelną recenzję.
AVGCART nie jest tak łatwo dostępny, jak np. SIO2SD, ale warto go wziąć pod uwagę przy rozważaniu zakupu tego typu urządzenia.
W najnowszej becie softu można już wybrać 8 dyskietek i je przełączać. Soft rozpoznaje też inne rozszerzenia plików wykonywalnych (czyli nie tylko XEX, ale również EXE i COM).
BTW: od wersji 020 (pełnej) jest też obsługa HSIO, a więc wczytywanie po kablu może być bardzo szybko. I tak, działa zarówno odczyt, jak i zapis.
Dobra robota,pięknie i szczegółowo...warto było zostać i oglądać do końca, a jak zachowują się dema które mają np 1mb lub więcej niż 128kb
W demach najbardziej lubię dema gier ;)
Kilka uruchomiłem i działały. Prawdę mówiąc, to nie słyszałem o demach wymagających 1MB pamięci, ale możliwe, że są. Te, które potrzebują więcej niż 128 KB, nadal będą tyle wymagać. Tu się nic nie zmienia.Nikt chyba nie pisze dem "pracujących" na kartridżu.
Fajna zabawka!
Jak tylko odbiorę bon turystyczny to kupuję!
A to bony na Słowacji też można wykorzystać? ;)
Sprzęt zakupiony :) Dzięki za poradę i objaśnienie działania AVGCART.
Będziesz pan zadowolony 😏.
Tak na serio, to najlepszy cart na Atari
Zamówiłem kartridż u Miroslava, głównie ze względu na obsługę ATR i dwustronną obsługę transmisji danych. Najlepsze, najbardziej rozbudowane tytuły są wielodyskietkowe i wymagają opcji zapisu. Oryginały na dyskietkach które mam nie chce tam mocno eksploatować, mam nadzieję że AVGCart da sobie z tymi tytułami radę. Największym wyzwaniem będzie The Eternal Dagger. Oryginał podczas pierwszego uruchomienia tworzy 4 dyskietki. Kolejna gra Ultima III i IV które zapisują stan gry, podobnie Alternate Reality, Stunt Car Racer czy Silent Service. Jeszcze nie znalazłem urządzenia które z wszystkimi tymi tytułami daje sobie radę. Przetestuje AVGCart.
Czy SIO2SD nie byłoby tu praktyczniejsze? Jeśli nawet AVGCART obsłuży zapis, to wybór odpowiedniej dyskietki jest z lekka utrudniony. W SIO2SD można posługiwać się przyciskami na urządzeniu i wyświetlaczem przy zmianie dyskietek. W AVGCART możemy jedynie za pomocą jednego przycisku rotować dyskietki w napędzie i nie mamy żadnego podglądu, którą dyskietkę akurat "włożyliśmy" do napędu. Do prostych gier, również tych na dyskietkach (ale tak max 2), AVGCART jest super, jednak wydaje mi się, że do poważniejszego żonglowania dyskietkami, to SIO2SD jest lepsze.
@@larek SIO2SD to faktycznie sprzęt bardzo wszechstronny, lecz nie przepadam za jego browser-em i z mojej perspektywy mało intuicyjną obsługą. Bardzo lubię oprogramowanie MaxDrive. Jednak najbardziej przepadam za multi cartami, a AVG wydaje się najbardziej wszechstronnym. Bardzo nietypowe i niepowtarzalne rozwiązanie z kablem SIO, już przez to warto go posiadać. Jeśli dałby radę obsłużyć 2 dwustronne dyskietki, były niemal idealny. Jeśli poradzi sobie tylko z jedną, też będzie nieźle. Pozdrawiam, bardzo fajny materiał.
Mam AVG z kabelkiem do SIO - wymiata. Mówiąc najkrócej: najlepsze i najbardziej uniwersalne peryferium do A8 (w kategorii "storage"). Gdyby jeszcze powstała mniejsza wersja (mieszcząca się w 400/800 bez problemu) oraz "internal" do XEL-a, Świat byłby prawie doskonały! :D
Również testuje tego carta i uważam, że jest świetny :). Dzięki za super film!
Zobaczymy, co zaoferuje SIDE3, który powinien pojawić się lada miesiąc :)
@@larek zobaczymy, tylko ciekawe będzie z ceną side3, bo coś podejrzewam że będzie przynajmniej 2x/3x do ceny avgcarta.
@@lopez8140 , x2 to może nie, ale faktycznie cena jest "słuszna" lotharek.pl/productdetail.php?id=143
Dzięki Larek za fajny materiał. Sam testuję od miesiąca i to rzeczywiscie doskonałe urządzenie. Obecnie mam wersję 20db. Czy nowsze beta są gdzieś oficjalnie dostępne? Zauważyłem też że wiele cas sie nie wczytuje niezależnie od błędów odczytu. Pliki w formacie ATX mają często podczas wczytywania informacje czy obrazki których brakuje w wersjach ATR stąd uważam że warto je czasami pouruchamiać. Zauważyłem że możliwość nagrywania na ATX nie zawsze działa chociaż udało mi się np. nagrać dane na dyskach dosowych.
Wersja ea20 beta jest udostępniona tu: atariage.com/forums/topic/278212-avgcart/?do=findComment&comment=4594635
Ja dziś dostałem od autora wesję eb20, która miała naprawić pewien błąd, ale nie do końca to robi, więc nie będę jej udostępniał.
Pomimo, że nigdy nie miałem Atari, fajnie obejrzeć. Może kiedyś się zdecyduje uzupełnić kolekcję o kolejny 8bit komputer 🙂, pozdrowienia dla Larka!
To podziwiam, bo mnie nie bardzo chce się to oglądać, a wypadałoby sprawdzić, czy wszystko z filmem jest ok ;p
@@larek Nie czuję się na tyle kompetentny, podszedłem do tematu bardziej rozrywkowo niż analitycznie. Jak dla mnie masz dobre podejście i satysfakcjonuje mnie poziom wnikliwości😉. Retro na Gazie to świetny projekt, oby tak dalej!! 🙂
Bardzo fajny film. Jak zwykle. Co do wskaznika aktywnosci SIO, to mozna chyba zrobic diode LED we wtyczce / na kablu SIO?
Takie proste by to było?
@@larek Na razie nie znalazlem dobrego opisu jak to zrobic, ale mysle, ze tmp cos moze podpowie w temacie. A moze Lotharek?
Świetne urządzenie. Kojarzy mi się z Kartami z kabelkiem do C64. Szkoda tylko, że na naszym kochanym 800XL ten kabel nie prezentuje się zbyt dobrze z powodu slotu na górnej obudowie. Posiadacze 65XE pewnie bardziej się ucieszą z tego rozwiązania. A tak na marginesie: przecudnie wygląda Twoje Atari 800 XL ! Sprzęt na całe życie...bo 8bit powinno wystarczyć każdemu :)
Na kartridżu są przyciski, które dość często się wykorzystuje, więc seria XE ze złączem z tyłu trochę jest mniej funkcjonalna. A sam kabelek w XL jakoś mi nie przeszkadza :)
Zainspirowałeś mnie. Polutowałem kabelek, wrzuciłem firmware beta i testuję. Na drugi ogień (pierwszy to był River Raid) poszedł Numen - tak, da się, 50 minut ładowania , jeszcze chwila mi została ;-)
50 minut? Z magnetofonu leci?
@@larek Teraz załadowałem z AVG Carta - wgrało się bez błędu. Kiedyś użyłem do tego magnetofonu - z racji tego, że nie miałem odpowiednio długiej kasety, dźwięk generował laptop, a w magnetofonie siedział konwerter kasetowy (th-cam.com/video/7id1aBjA1VM/w-d-xo.html). Jeśli chcesz się "rozerwać", mogę podesłać plik CAS przygotowany Turgenem i sprawdzony w działaniu (ładuje się) :-)
Hehe, nie, dzięki.
A mówią, że ja jestem świrus ;)
Pozdrawiam :)
@@larek Oj tam oj tam. Bardzo polecam. Z tym AVG to lajcik jest bo ewentualne problemy mogą wynikać tylko z błędu w OS-ie. Dla hardkorów jest ładowanie z magnetofonu. Ale polecam. Jak człowiek się wczuje to niezwykle relaksuje. Polecam :-)
OTAKE film od dawna czekałem :)
Czy na chwilę obecną to najlepsze rozwiązanie? SIO2SD, SIDE2, AV CART? W jakiej kolejności byś je ustawił na podium? A może jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
Krótko i na temat:
1. AVGCart - wersja z kablem SIO (obecnie chyba już nie ma innych)
2. SIO2SD (mimo, że brakuje możliwości uruchamiania plików CAR)
3. SIDE3 + Ultimate1MB (bez U1MB raczej można zapomnieć o wczytywaniu plików ATR)
4. SIDE2 + Ultimate1MB ( --//-- )
SIDE3/SIDE2 będzie się plasować wyżej, jeśli korzystamy ze SpartaDOS X. Ja nie korzystam.
Są jeszcze takie wynalazki, jak SDrive (i pochodne) czy zdobywający ostatnio popularność FujiNet (choć wczytywanie plików to tylko jedna z funkcji tego urządzenia), ale nie mam, więc nie mogę się wypowiedzieć.
Jest jeszcze kilka kartridży "na karty pamięci", ale nie wiem, czy jest sens brać je pod uwagę, skoro są AVGCart i SIDE3.
@@larek osobiście posiadam SIO2SD, ale zastanawiam się nad rozbudową pamięci (zachęcił mnie Twój odcinek o grach wymagających większą ilość pamięci).
Chyba w żadnej. Do uruchamiania gier to może ma sens. Czasami używa się kilku urządzeń jednocześnie. Czy w AVG można zmienić numer stacji dyskietek czy zawsze jest to D1?
Larku widziałem na lajwach, że Ty i Borsuk macie na Carcie pod którymś z klawiszy skrótów (chyba 0) opis do klawiszologii dla AVG, pewnie w postaci pliku. Mega przydatna pomoc. Czy można go gdzieś pobrać, czy to twój prywatny?
Ten plik, to program napisany przeze mnie. Instrukcja tam zawarta dotyczy wersji oprogramowania 020, czyli już nie takiej nowej.
@@larek Ok wszystko rozumiem, super sprawa. A czy mógłbyś się nim podzielić w jakiś sposób, na przykład mailowy?
Nie wiem jak z innymi formatami, ale Ultimate Cart odpala Space Harriera i Atari Blast (obie gry wymagają pamięci 1MB).
Świetnie prowadzony film. Gratuluje spokoju opanowania ... Wydaje mi się ze nie czytasz tego z promptera? A tak serio czy mógł byś sprawdzić czy możliwe jest zgrywanie tych obrazów dyskietek na prawdziwe dyski i stacje dysków? Mógł byś to przećwiczyć? Czy to zadziała? Dziekuje
Ponoć to tak nie działa. Cart nie jest pełnym emulatorem stacji dyskietek. Potrafi tylko udawać jej działanie związane z wczytywaniem i zapisywaniem danych.
Bardzo wszechstronne urządzenie, najbardziej zbliżone funkcjonalnością do UnoCart. AVGCart obsługuje "duże" obrazy, czego mój UnoCart nie potrafi. Obrazy dyskietek również odpalę na UnoCart jednak tylko niektóre, niestety z pominięciem gier wideodyskowych. UnoCart co ciekawe nie można odpalić na modyfikowanym Atari (z dodatkową pamięcią). Ciekawy Cart dla purystów z nieprzerobionym Atari. AVGCart ma jednak jedną dużą wadę, jest słabo dostępny na rynku. Urządzenia bardzo zacne szczególnie wersji z SIO. Pozdrawiam
Tak, cart jest niby dostępny, ale trzeba pisać do producenta, żeby go zrobił, bo niestety nie są one dostępne w ciągłej sprzedaży, a szkoda.
O jakiej grze mowa na początku filmiku, dla której atarowcy kupowali Atarimaxa? Po trzech latach dzieżko mi sobie przypomnieć co to by mogło być?
Space Harrier
Space Harier 48:50
Bedą jednak carty z Laurą???? Biere!!!
Jeśli Retronics się nie rozmyśli, to będą
Witam, ja również zamówiłem AVGCART-a , kabelek SIO już mam i zostaje mi zaopatrzyć się w SD kartę. I teraz pytanie, jaka karta będzie najodpowiedniejsza? Widzę że do wyboru jest wiele typów np. SD, SDHC, SDXC, do tego różne klasy i prędkości. Napisz proszę larku jakiej Ty używasz, będzie to dla mnie ułatwieniem. Dzięki, super filmik. Pozdrowionka :)
Do tej pory używałem Sony SDHC 16GB kl.10, a od wczoraj SanDisk Ultra SDHC 32GB kl. 10. Obie śmigają bez problemów.
@@larek Zapodałem właśnie SanDisk Ultra 32GB i śmiga.Dzięki.
Mam za to inny problem, nie widzi mi plików cas na SW 0020 i ea20 również. SIO wydaje się być poprawnie zamontowane, ponieważ ATR-y czyta, co prawda tylko poprzez SHIFT+RETURN, sam RETURN uruchamia bez SIO. Plik OSXEX2 wrzucony na kartę. Nie wiem co mam nie tak, może ktoś coś podpowie?
@@hichal2230, o ile dobrze rozumiem, to Shift+Retrun wczytuje ATR bez SIO. Samo Retrun powoduje odczyt ATR przez SIO. Jeśli nie widzi plików CAS, to chyba jednak kabel nie jest dobrze założony.
@@larek Mam to. 1 pin i 6 pin w gniazdku carta muszą być zwarte. Wszystko gra i buczy :)
Kupowałem w połowie czerwca i też dostałem bez złącza/kabelka.
Ultimate obsługuje formaty CAR:
Standard Atari 8k 1
Standard Atari 16k 2
Atari XEGS 32-1024k 12-14, 23-25
AtariMax 1mbit (128k) 41
AtariMax 8mbit (1024k) 42
Switchable XEGS 32-1024k 33-38
Megacart 16-1024k 26-32
Bounty Bob 18
Williams 32k, 64k 8, 22
OSS 8k 44
OSS 16k (034M) 3
OSS 16k (043M) 45
OSS 16k (type B) 15
SIC!Cart (128k, 256k, 512k) 54-56
SDX 64k 11
Diamond 64k 10
Express 64k 9
SDX 128k 43
Blizzard 16k 40
Dzięki za informację :)
@@larek 31:45 to dziwne że TH-cam już blokuje nawet muzykę z gier. Wersja z plusa to po prostu atarowska wersja muzyki z C64: th-cam.com/video/qrQuR1LHAVI/w-d-xo.html
@@odlotowy , no i widocznie jest to zastrzeżona ścieżka dźwiękowa. Cóż zrobić? :)
Ten interface do podłączenia padów z playstation/xbox to jaki to jest dokładnie model/producent ? do kupienia jest u nas czy ebay/aliexpres ?
Tu są szczegóły: th-cam.com/video/THlLIm2sIbw/w-d-xo.html
that manual at 00:20:00 is genius ;-)
I came up with it so quickly. I will want to make the instruction in the form of an XEX file.
@@larek You should be just selling z ZIP file with all these folders.
To jest bardzo duży plus, że nie wymaga ingerencji w Atari by odpalać nowe większe gry w plikach .car Zaciekawiles mnie.👀
Nie do końca tak jest. Na Atari bez rozszerzenia pamięci zadziałają tylko gry, które są zaprojektowane do działania z kartridża. Mało która z nowych gier jest tak zrobiona, a szkoda.
@@larek
Szkoda, ale może, gdyby programiści wysilili się odrobinę wiecej, ten kartridż przyjął by się podobnie jak Easy Flash u komodorowcow.
@@starymarabut, wystarczy, że będą robić gry w wersji kartridżowej, która nie korzysta z rozszerzonej pamięci w komputerze, a wykorzystuje banki pamięci kartidza. Wydaje mi się, że twórca "Wonder Boy" idzie właśnie w tym kierunku.
Demo Bitter Reality działa ? na sdrive max nie działa
Nie wiem, ale postaram się sprawdzić i dam znać.
Sprawdziłem, działa. Uruchamia się, doczytuje kolejne efekty. Wygląda na to, że wszystko jest ok :)
@@larek dzięki , jak będzie ten AVGCART bardziej dostępny to chętnie kupię
Cart jest robiony na zamówienie, więc chyba nigdy nie będzie można go kupić jak np. Lotharkowe produkty. Trzeba na AtariAge napisać do twórcy carta (nick tmp) i tyle.
Gdzie to najlepiej i oczywiście najtaniej kupić ?
Link jest pod filmem
Czy mógłbyś pokazać, jak tworzone są wirtualne dyski twarde przy użyciu Cartridga avg Cart w Sparta Dos i jasno wyjaśnić, do czego właściwie służy. Ponieważ na TH-cam jest tylko kilka niezrozumiałych filmów po angielsku. Osoba przynajmniej dobrze zrozumie od ciebie, jak to się robi i czemu to właściwie służy.
Nie używam Sparta DOS. W zasadzie żaden DOS nie jest potrzebny do uruchamiania gier, więc nie żadnego nie stosuję.
Instrukcje lepiej wczytać jako obrazek.
Nie słyszałem, żeby AVG Cart potrafił wczytywać obrazki, ale może o czymś nie wiem ;)
cześć - mam atari 130xe i sio2sd - powiedz mi proszę co muszę...kupić...zainstalować aby gry które mam obecnie na karcie sd ( w sio2sd) przenosić, zmieniać nazwy, katalogi zakładać z poziomu atari? aby nie uruchamiać karty na pececie by coś przenieść itp...może side 3?
Z poziomu Atari możesz zmieniać nazwy plików i je przenosić w obrębie ATR-a przy pomocy dowolnego DOS-a. SIO2SD to emulator stacji dyskietek, a te nie potrafiły obsługiwać kart SD, tylko dyskietki. Do pełnej obsługi plików na kartach SD Bez peceta się nie obejdzie.
@@larek dzięki, czy może w side3 będzie taka możliwość? może się orientujesz?
SIDE3 w opcji pracy SpartaDOS X działa jak dysk twardy, więc w tym samym zakresie, co każdy DOS będzie możliwość kopiowania, przenoszenia i kasowania plików w obrębie dysku twardego. Jednak nie jest to, czego oczekujesz. Od kompleksowego zarządzania plikami na karcie pamięci jest komputer PC.
@@larek Dzięki Arku za rozwianie moich nadziei ... :) teraz już się zastanawiam czy zostawić swoje sio2sd z Twoim oprogramowaniem czy zapłacić dużo,... za side3 - gdzie to samo będzie tylko trochę wolniej :(
@@lijojons7373, w SIDE3 będzie raczej szybciej niż w SIO2SD, ale nie wszystkie pliki się uruchomią. Ja w tej chwili porzuciłem SIO2SD na rzecz AVGCART, bo do uruchamiania gier jest prawie idealne. Zobaczymy co zaoferuje SIDE3.