Fotografia u podstaw - dziwne aparaty fotograficzne

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • W świat dziwny aparatów fotograficznych zabiera nas Marek Noniewicz z przestrzeni niesamowitego Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.
    Zapraszamy
    intro music by purple-planet.com

ความคิดเห็น • 6

  • @krzysztofslezak5422
    @krzysztofslezak5422 ปีที่แล้ว +1

    Świetne nagranie, inspirujący materiał. Cieszę się że trafiłem na ten film, szkoda że dopiero teraz, po roku od publikacji. Dziękuję za solidną dawkę wiedzy i źródło przemyśleń.

  • @kriss067
    @kriss067 2 ปีที่แล้ว +1

    Przepiękny wykład, i na dodatek jeszcze piękniejsze podsumowanie na koniec filmu. Jednak twórcom programu chciałbym zwrócić uwagę, że poziom i temat wypowiedzi powinien być zaadresowany do studentów fotografii, a nie dla kogoś kto próbuje zrozumieć jej podstawy. W mojej opinii to bardzo skomplikowany retorycznie wykład o podłożu filozoficzno-fotograficznym, gdzie pewne omawiane kwestie wymagają od słuchacza jakiegoś doświadczenia w tym, co fotografią chcemy powiedzieć, w jakim celu ją wykonujemy i dlaczego naciskamy spust migawki ? W filmie poruszono kwestie na które wielu zawodowych fotografów nie ma odpowiedzi, albo nie chce jej mieć, a co dopiero człowiek który boryka się z podstawami ekspozycji, czy dobraniu odpowiedniego kadru. Przeciętny Kowalski, jeśli czuje potrzebę fotografowania, pierwsze myśli jak znaleźć pieniądze na pierwszy aparat- by od czegoś zacząć. Na koniec wyrazy uznania dla Pana Marka Noniewicza za poprawną filozofię i dbałość o etykę fotograficzną- Serdecznie Pozdrawiam

    • @fotograficywlkp9420
      @fotograficywlkp9420  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękujemy za komentarz i za pochwały. Przekażemy je również Markowi. W 100% zgadzamy się z uwagami dotyczącymi adresowania - to nie jest wykład dla kogoś, kto poszukuje podstawowej wiedzy, ale nigdy też takim nie miał być. W cyklu "Fotografia u podstaw" nie chodzi o przekazywanie podstawowej wiedzy fotograficznej, a o jej popularyzację. Nazwa cyklu nawiązuje do "Pracy u podstaw", mniej do podstaw fotografii. Naszym zdaniem tego typu wykłady są bardzo potrzebne w takim cyklu, gdyż pokazują że fotografia to coś więcej niż rejestracja wycinka rzeczywistości, pokazują że fotografia to aktywność umysłowa. O takie też tezy opiera się ten kanał: filmy mają nie tylko bawić i przekazywać wiedzę w przystępny sposób, ale też otwierać głowy i zapraszać do myślenia.

    • @kriss067
      @kriss067 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotograficywlkp9420 - dziękuję za odpowiedź, dla mnie fotografia u podstaw to właśnie jej podstawy wykonywania, źle to zrozumiałem. Jeśli będziecie wynajdywać tego typu ludzi, jak Pan Marek to na pewno będę jednym z waszych słuchaczy. Pan Zdzisław Orłowski równie interesująco opowiedział o procesie wywoływania w ciemni fotograficznej. Ciemnia fotograficzna to dla mnie marzenie, ale z pewnych względów, na dzisiaj, nie jestem w stanie jej wykonywać. Natomiast jeśli miałbym coś zasugerować, jeśli będzie kiedyś mowa o fotografii cyfrowej, to to, że zdjęcie z cyfrowego aparatu fotograficznego nie jest gotowym zdjęciem. Zdjęcia zrobione w formacie RAW nie są gotowymi zdjęciami do pokazania- oczywiście w mojej opinii- one też wymagają dalszej obróbki. Z pewnością nie jest to proces jak w fotografii analogowej, ale jednak jest- Pozdrawiam Serdecznie...

    • @fotograficywlkp9420
      @fotograficywlkp9420  2 ปีที่แล้ว +1

      @@kriss067 Oczywiście i w pełni się Panem zgadzamy. Proszę się nie martwić, nikt nie będzie tutaj kruszyć kopii nad wyższością jednego rodzaju fotografii nad drugim.