Piło łuparka hydrauliczna do drewna 23T, Węgrów 2024 r.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
  • W filmie prezentuję autorskie urządzenie -piło łuparkę hydrauliczną do drewna.
    Poniżej link z pierwszej pracy łuparką.
    • Praca piło łuparki hyd...
    Urządzenie zasila silnik 11kW, napędzający pompę hydrauliczną do cyklopa o wydajności 56l/min.
    Ciśnienie ograniczyłem do 200 Bar, silnik "stawał". Cylinder siłownika ma średnicę zewnętrzną fi 140mm, sądzę że tłok ma fi 120mm, tłoczysko fi 80mm, wysów 60cm. Nacisk w/g kalkulatora wynosi 23T. W przypadku ścianki cylindra gr.5 mm daje to 27T.
    Urządzenie ma dł.3.8m, belka HEB 16x16cm, łoże na kloc 2.6m, nóż wysuwany 78cm (ostrze 55) szer.20cm gr 2cm. Odbój noża wystaje 30cm, szer.10cm. Środek gwiazdy 15cm plus 15cm wysów. Piła ma 64cm realnego cięcia, smarowanie grawitacyjne, zdaje egzamin (wysokość pojemnika regulowana).
    Projektowałem z myślą aby nóż nie był pojedynczy, który rozłupuje na pół i trzeba tylko podnosić wielokrotnie.
    Na końcu pracy nie podnosiłem noża (w moim przypadku jest to zbędne, obliczcie wymiar szczepki), gdyż górę grubszych klocy szczepałem powtórnie. Prawdopodobnie dołożę jeszcze dwa noże.
    Łuparka porąbała ok.8m3 drewna długości 4.5m o średnicy od 30 do 60cm. na długość 40cm. Drewno przywiezione z lasu dwa miesiące wcześniej, głównie sosna, również z dużymi sękami. Powstało sześć taczek trociny.
    Z tym drewnem poradziła sobie w tej konfiguracji, to ma też ograniczenia. Włożyłem wcześniej suchą karpę gruszki i pozrywało się kilka z ośmiu nakrętek śrub utwardzanych fi10 mm w wózku. Zmieniłem na fi14 utwardzane wysokie. Zmieniłem nóż na pojedynczy, też nie poszło. Musiałem karpę obrócić korzeniami do wózka.
    Konstrukcja łuparki wykonana jest z elementów zakupionych w punkcie skupu złomu. Niestety współpraca z Segrometem nie wyszła mi, ale w okolicy znalazłem punkt, gdzie pozyskałem wszystkie elementy, łącznie z blachą, w tym 20 mm, z której wykonany jest nóż. Pierwotnie chciałem nóż zrobić z resora, tylko jak wyprostować. Punkt dysponuje blachą, ale tylko HARDOX. Ma lepsze właściwości, problem jest tylko, gdy trzeba przeciąć, lub zrobić otwór. Spawa się nią dobrze.
    Przy okazji chciałbym podziękować firmie Darpol ze Strupiechowa z właścicielem P. Dariuszem Wąsowskim. Zakład duży, zawsze coś wypatrzyłem, od ręki nawet zlecał szef wycięcie potrzebnego mi materiału. Nigdy nie było odmowy sprzedaży.
    Dwuteownik 160HEB ocynkowany kupiłem na OLX.
    Tam też kupiłem używany silnik 11kW. jak również tylną oś z kołami od Forda Transit.
    Zbiornik oleju 42l(wlałem 30l)od montera instalacji gazowych.
    Pozostałe elementy nowe za pośrednictwem Allegro: pompa olejowa do Cyklopa, silnik hydrauliczny, małe siłowniki, przewody hydrauliczne, rozdzielacz, filtr, kształtki itd.
    W trakcie budowy następowała modyfikacja, co przyczyniło się , że "zapłaciłem frycowe".
    Postanowiłem dołożyć podnoszenie noża, przecinanie kłody, posów piły. Wcześniej kupiłem rozdzielacz 80l z zatrzaskiem do łuparek, bułgarski, dobry. Dokupiłem taki sam na trzy sekcje, tuleję ciśnieniową, aby je połączyć. Szeregowo to trzy sekcyjny miał wejście 1/2 cala (80l) i od niego tuleja do drugiego rozdzielacza. Nie chciałem dławić podłączyłem równolegle. Frycowe.
    Ostatecznie zamontowałem pieciosekcyjny (docisk kłody), a powyższe nie używane są mi nie potrzebne.
    Całość wykonałem przy użyciu "diaxa" 125, spawarki i wiertarki. Korzystałem z usług tokarza i zamiast frezera trzy elementy wykonał znajomy laserem.
    Kontakt: awintoch@wp.pl

ความคิดเห็น • 15

  • @bikerator
    @bikerator 5 หลายเดือนก่อน +1

    Maszyna👍💪

  • @andrzejwintoch6608
    @andrzejwintoch6608  8 หลายเดือนก่อน +2

    Kółko, całkowicie się zgadzam. Nie znalazłem lepszego, same plastikowe. Poszukuję pompowane, metalowe, obrotowe.
    P.S. Kółko już zmienione.
    Ze skandynawskich prowadnica i łańcuch.

  • @Hubert-r9y
    @Hubert-r9y 4 หลายเดือนก่อน

    Cześć, posiadam podobną piłołuparkę, wiele razy przez mnie modyfikowaną, zresztą jestem spod Węgrowa. Zacząłbym od rzeczy, której nie usłyszałem na filmach ani której nikt nie poruszył. Otóż sposób załadunku kłody i ew. stołu podawczego. Zazwyczaj w piłołuparkach łoże kłody jest nisko. Pomaga to w ręcznym załadunku bądź gdy używamy stołu podawczego. Pańska maszyna jest przygotowana na duże kłody, także domyślam się, że ich załadunek może być problematyczny. Nie wspominam już o możliwości spadnięcia kłody z takiej wysokości na operatora bądź konstrukcję maszyny. Ja u siebie wykorzystuję ciągnik z ładowaczem z widłami do palet jako prowizoryczny stół podawczy. U Pana łoże kłody jest zbudowane z rur, co nie stwarza zagrożenia zahaczenia się kłody o sęki bądź krzywiznę. U mnie jest to inaczej skonstruowane i zdarza się, że kłoda się zaczepi i trzeba ją ręcznie nasunąć. Czy zmodyfikował Pan już posuw kłody? Taką wysokość łoża i klina łupiącego z tego co pamiętam, argumentował Pan spadywaniem połupanych kawałków drzewa do taczki. To jest raczej mało efektywne i wydajne biorąc pod uwagę zamysł piłołuparek, która mają automatyzować proces łupania drzewa. Proponuję zastanowić się nad taśmociągiem. Kółko jako przednią podporę zamieniłbym na stałą stopę, maszyna podczas pracy bądź rzucania kłody na łoże nie może mieć możliwości ruchu. Utrudniłoby to ręczne manewrowanie maszyną aczkolwiek do tego służy zaczep ciągnikowy. Osłona na prowadnicę łańcuchową to również konieczność, ze względu BHP jak i olej/trociny lecące w naszym kierunku. Na swoim drugim filmie opowiadał Pan o testach i wydajności na sośnie. To miękkie drzewo, której zazwyczaj maszyna o takiej wydajności nie poczuje. Problem pojawia się w sękatym dębie, buku czy akacji. Ja na trochę wysuszonym i sękatym kawałku dęba złamałem nóż, który był nieodpowiedniej twardości. Od tamtej pory bardzo sękatych ani zbyt wysuszonych sękatych kawałków drzewa, pomimo poprawienia wytrzymałości ramy, wstawienia dodatkowej podpory noża i wymiany noża na bardziej odpowiedni, po prostu nie wkładam. pozdrawiam

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  4 หลายเดือนก่อน

      @@Hubert-r9y Kłoda ładowana jest kleszczami zaczepiony mi do tura. Do posuwu zastosowałem wciągarkę. Pierwotnie miał być podajnik łańcuchowy, dlatego ten stół wyżej. Chciałem wykorzystać łańcuch i listwy od rozrzutnika obornika. Niestety na złomie nie wypatrzyłem, gdybym wszystko nowe to niestety koszty. Modyfikuję oczywiście maszynę. Dorobiłem automatyczne wyłączanie przesuwania kłody po dojechaniu do zderzaka. Zamierzam zmienić "gwiazdę" łupiącą i parę innych rzeczy. Stopa jest bez kółka, montuję do przemieszczania.

    • @Hubert-r9y
      @Hubert-r9y 4 หลายเดือนก่อน

      @@andrzejwintoch6608 Rozumiem, zaletą wyżej umiejscowionego podajnika jest możliwość w jednym czasie cięcia kłody i powrotu tłoka z łupania poprzedniego kawałka. U mnie posuw tłoka powoduje przesunięcie kłody i następuje kolizja, gdybym chciał bardziej to zautomatyzować i przyspieszyć proces łupania. W większości piłołuparek jest zastosowana taśma, ale każde rozwiązanie jest kosztowne. Na jaki rodzaj noża chce Pan zmienić obecną gwiazdę?

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  4 หลายเดือนก่อน

      W tej chwili od wspólnego punktu rozchodzą się ostrza. Chcę by większy obszar kłody zajmowały. Mam koncept, natomiast słownie zobrazować jest ciężko.
      Natomiast na trudne przypadki mam pojedynczy nóż.
      Wysokość łoża? Są różne koncepcje. Można ze 20 cm obniżyć, bo musi minąć płytę posuwu tłoka tzw sanie. Płytę obniżyć, tylko wtedy wystającą część oprze się ostrzu noża. Można łoże z boku, na wysokości belki i ręcznie każdy urzniety klocek ręcznie przesuwać. Każdy ma swój patent i wizję.

  • @ostry1353
    @ostry1353 5 หลายเดือนก่อน

    Super maszyna . Rozumiem podzialka Harvesterowa 404 ? Niech pan zrobi oslone w razie pekniecia łqncucha bo albo poleci nad czlowiekiem albo w glowe . Pozdrawiam serdecznie

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  5 หลายเดือนก่อน

      Podziałka tak. Osłonę muszę, wprawdzie chowam się za metalową konstrukcją, ale osłonę też zrobię.
      Po pierwszym użyciu kilka elementów jeszcze dopracuję.

  • @elespe8167
    @elespe8167 8 หลายเดือนก่อน

    Najlepiej wzorować się na skandynawskich maszynach.
    Konstrukcja solidna ale kółko podporowe dyszla trochę liche.

  • @lukasz500rad
    @lukasz500rad 7 หลายเดือนก่อน +1

    Witam maszyna super jaki silnik zastosowany na napęd łańcucha ??

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  7 หลายเดือนก่อน +1

      Silnik hydrauliczny 3.500 lub 4.000 obrotów. Najszybszy jaki znalazłem. Chyba 13 cm3, tak mi się wydaje.

    • @lukasz500rad
      @lukasz500rad 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@andrzejwintoch6608 model jakis dokladne dane i jaka pompa napędza ?

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  7 หลายเดือนก่อน +1

      Pompa 56l.

    • @lukasz500rad
      @lukasz500rad 7 หลายเดือนก่อน

      @@andrzejwintoch6608 można jakość się skontaktować z panem. Albo jakiś oddzielny film wrzucić tylko z hydrauliczny układów

    • @andrzejwintoch6608
      @andrzejwintoch6608  6 หลายเดือนก่อน

      Na dole w opisie jest podany mail. Natomiast w hydraulice siłowej jestem amatorem, robiłem to pierwszy raz.