Dlaczego kwadrofonia zniknęła? [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ย. 2024
  • W tym odcinku, spróbujemy się dowiedzieć, dlaczego właściwie kwadrofonia nie przetrwała próby czasu i przy okazji trochę się o niej dowiemy.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
    / @rselektronika
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

ความคิดเห็น • 351

  • @rafajedrzejczak7947
    @rafajedrzejczak7947 5 ปีที่แล้ว +275

    Jak bym w szkole miał takiego wykładowce z fizyki jak pan wszystko tłumaczy, to dzisiaj pracował bym w Genewie przy zderzaczu hadronów ;)

    • @gallus1987
      @gallus1987 5 ปีที่แล้ว +12

      @Martin M najbardziej owocny okres :D
      A wiadomo, że wtedy kwadrofonią lubili się bawić np. Pink Floyd :)

    • @lubomirpetrowpahuta
      @lubomirpetrowpahuta 5 ปีที่แล้ว

      Niestety sama fizyka i chemia nie wystarczą, o czym dobitnie się przekonałem. Niestety potrzebna jest bardziej matematyka dla opisu pomysłu niż jedynie zrozumienie problemu. A przynajmniej tak uważają nauczyciele akademiccy na pierwszych latach studiów politechnicznych. Tak jakby każdy miał zostać wielkim naukowcem. ;)

    • @chillyshotorbitus5152
      @chillyshotorbitus5152 5 ปีที่แล้ว +7

      Do tego potrzebna jest wiedza, a do tego pasja.

    • @Derayes
      @Derayes 5 ปีที่แล้ว +1

      Rafał Jędrzejczak e tam, przyznaj sie zes sie lenil ;)

    • @jozefp.9993
      @jozefp.9993 5 ปีที่แล้ว

      I zapewne gdy byś bardziej się przykładał... ;)

  • @Pixellof
    @Pixellof 5 ปีที่แล้ว +24

    Wspaniale przedstawiony i opisany temat. Do tego używasz poprawnego języka polskiego, co się niestety zdarza coraz rzadziej. Szacunek, zaraz obejrzę inne Twoje filmy

  • @nobodynemoq
    @nobodynemoq 5 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny materiał, rzetelnie wyjaśnia w przystępny sposób nawet zawiłe szczegóły. Wygląd tych urządzeń kwadrofonicznych - coś pięknego!
    A co do samej kwadrofonii... Już samo stereo daje poczucie przestrzeni, więc kwadrofonia - choć oczywiście lepsza - nie wniosła aż tak rewolucyjnej zmiany jakościowej w odsłuchu muzyki jak to było przy przejściu z mono na stereo. Obecnie standardy 5.1 i inne przestrzenne są tanie, bo elektronika jest po prostu tania - ale w zasadzie nie miałyby prawa bytu gdyby nie... filmy. Bo to właśnie w filmach systemy dźwięku przestrzennego mają jak pokazać królewski pazur.
    I właśnie skupienie się na muzyce, zamiast na filmach (swoją drogą - dość oczywiste, bo nie było wtedy za dużo filmów które by coś zyskały na przestrzennym dźwięku), w połączeniu z wysokimi cenami urządzeń, doprowadziło do naturalnej śmierci kwadrofonii.

  • @solo1953
    @solo1953 5 ปีที่แล้ว +44

    Pamiętam prezentację QUADRO w dawnych Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka (lata 70-te ubiegłego stulecia), która odbywała się w zupełnych ciemnościach.
    Pozdrawiam.

    • @jakubek4587
      @jakubek4587 5 ปีที่แล้ว +3

      Proszę o tym napisać

    • @solo1953
      @solo1953 5 ปีที่แล้ว +58

      Dawne czasy, mało pamiętam - chyba 1979 rok. W ZRK był zorganizowany showroom, gdzie zgromadzono wiele nowoczesnego, jak na owe czasy, sprzętu audio. Był tam też działający zestaw kwadro (magnetofon, wzmacniacz i kolumny) - chyba jakiś prototyp ZRK, ale najprawdopodobniej coś zachodniego. Na środku salki kanapa dla słuchacza. Odsłuch przebiegał w całkowitej ciemności co potęgowało wrażenia. W pewnym momencie usłyszałem jak bardzo blisko mnie ktoś przypala zapałką papierosa. Efekt był piorunująco realistyczny - zwyczajnie się przestraszyłem. To tyle moich wspomnień sprzed 40-tu lat.

    • @pozaszlakiem3376
      @pozaszlakiem3376 2 ปีที่แล้ว +2

      Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem sansuj qrx 7001. Ma funkcję kwadrofonii ale ja słucham stereo (z braku żródeł kwadro) na 4 kolumnach. Ma też funkcję surround gdzie wewnętrzny procesor przetwarza stereo na dźwięk przestrzenny. Dźwięk stereo na 4 kolumnach jest boski zwłaszcza z gramofonu. Surround czasami się gubi ale i tak wrażenie jest super kiedy w przednich kolumnach słychać wokal a w tylnych instrumenty. \zapewne nowe systemy robią to wszystko lepiej. Ale ja lubię te stare grające klamoty :)

    • @tomdar6913
      @tomdar6913 2 ปีที่แล้ว

      @@solo1953 Panie uczciwe dobre stereo też to potrafi a nawet więcej. Warunek uczciwe a nie tanie zabawki do łupania

  • @jacekklimowski6746
    @jacekklimowski6746 5 ปีที่แล้ว +2

    Technologia rozwija się od prymitywnej do skomplikowanej i od skomplikowanej do prostej. Ze względu na ograniczenia ludzkiej percepcji i postrzegania zmysłowego i tak w końcu pozostaje stare, dobre, analogowe (winylowe) stereo, ewentualnie cyfrowe - SACD lub konwertery i pliki gęste Flac, DSD, DXD itd. Reszta to rzecz gustu i jakości sprzętu. Dziękuję autorowi za wszystkie jego filmy na obu kanałach.

  • @andrzejkurowski1575
    @andrzejkurowski1575 5 ปีที่แล้ว +3

    Byłem kieeedyś na "pokazie" kwadrofonii. Wrażenie było! Różnica między kwadrofonią a stereo była dużo większa, niż jest między stereo a mono. A motocykl "jeżdżący" dookoła do dziś słyszę.

  • @piotrbartoszewicz5774
    @piotrbartoszewicz5774 3 ปีที่แล้ว +11

    Pan "Reduktor Szumów" imponuje mi wysokim poziomem merytorycznym prezentowanych zagadnień, rzeczowością popartą gruntowną wiedzą i doświadczeniem, zwięzłością i precyzją wypowiedzi. Również kulturą i doskonałą polszczyzną, co w przypadku takich portali jak TH-cam, wcale nie jest takie oczywiste.
    Moje wyrazy uznania - Pańskie programy należą do moich ulubionych!

  • @lubomirpetrowpahuta
    @lubomirpetrowpahuta 5 ปีที่แล้ว +1

    Kciuk w górę. Kwadrofonia mnie ominęła. Stereo pojawiło się u mnie w latach osiemdziesiątych. Rodzice i dziadkowie nie byli audiofilami. Długie lata mono z radia, płyty czy później z kaseciaka było normą która stała się codziennością. A i mnie długo wystarczał sam dźwięk muzyki niż głębia.

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 5 ปีที่แล้ว

      I tak nic nie jest w stanie oddać brzmienia koncertu na żywo.

  • @ShibaInuClassical
    @ShibaInuClassical 5 ปีที่แล้ว +17

    Jak zwykle elegancko, fajny byłby odcinek o sztucznej wirtualizacji kanałów i jak ona działała (CMSS3D) na starych kartach dźwiękowych sound blaster, dobra technologia do gier, filmów i muzyki która została uśmiercona w windows vista. Pozdrawiam

    • @KrzysiuNet
      @KrzysiuNet 5 ปีที่แล้ว

      Ja na teoretycznie dwukanałowej karcie na Windows 7 bez problemu miałem cztery kanały. Zintegrowana karta z Realteka. Miała możliwość równoczesnego wykorzystania tylnego złącza, jak i przedniego. Przełomowym momentem było dla mnie przetestowanie czy bawiąc się w konfiguracji dekodera audio mogę równocześnie puścić dwa różne źródła na "słuchawki" (tj. przednie wyjście) i "głośniki" (tj. tylne) - bez problemu się dało. Następnie pozostało stworzenie grafu dla dekodera dźwięku, żeby mapował odpowiednio kanały na dwa wyjścia i już były 4 kanały z jednego. Ale jak Ci bardzo zależy na wirtualnym surround, to przecież to kwestia sterowników, nie Windowsa, bo wirtualny surround działa ponad sprzętem i jądrem systemu. Dalej mam Win7 i dalej mam opcję włączenia CMSS3D, który nic nie rozszerza, a jedynie niszczy oryginalną ścieżkę dźwiękową - tak z zasady działania wynika.

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 5 ปีที่แล้ว

      Masta blasta 😆😆😆

    • @ShibaInuClassical
      @ShibaInuClassical 5 ปีที่แล้ว +1

      @@KrzysiuNet Pod windows7 cmss3d nie działa poprawnie, mam komputer pod windows xp dla starych gier oraz pod w7 lub w10 testowałem to przetwarzanie i niestety pod nowszymi systemami nie było takiego efektu jak pod windows xp, możliwe że za sprawą softu creative'a w którym cmss3d jest przetwarzany w trybie software na nowszych systemach a nie na hardware, w dodatku same sterowniki pod nowymi systemami są spartolone niestety żeby włączyć przetwarzanie 7.1 do 2.1 trzeba było ustawić w sofcie creative na 2.1 i dodatkowo systemowo w panelu windows na 7.1 - sterownik rozumiał że ma downmiksować kanały z 7.1 do 2.1 i wtedy cmss3d działał poprawnie ale i tak nie z tym samym efektem co pod winxp, raz działało a raz nie - czasami systemowo jak się ustawiało 7.1 to w sofcie ustawiało również na 7.1 trzeba było wtedy ustawić w sofcie 2.1, zrestartować komputer i po resecie systemowo ustawić 7.1. Co do samego algorytmu przetwarzania cmss3D można by było powiedzieć że to jest zwykły crossfeed tylko że nie wiadomo dokładnie w jakich częstotliwościach ustawiony i uwypuklony w stereofonii, chociaż na forum creative które już nie istnieje kiedyś czytałem że to jest bardziej złożony algorytm, teraz żałuję że nie zapisałem strony bo jeden z programistów wypowiadał się na temat działania tego algorytmu. Szkoda bo i tak porównując cmss3d w grach do dzisiejszych rozwiązań to jednak ta stara technologia wygrywała. Też co do niszczenia ścieżki dźwiękowej zgodzę się jeśli to mp3 128kbps, w dobie dzisiejszych czasów i bezstratnych plików praktycznie nie zaszkodziłoby zbytnio.

  • @Radmrus
    @Radmrus 5 ปีที่แล้ว +7

    Mam odrestaurowanego Cezara Quadro i gramofony B&O .
    Nieosiągalna jest natomiast igła MMC1, jak już jest to za worek pieniędzy, gwarancji niema że Janusz jej nie prostował...
    Nawet jeśli ktoś ma drogie klocki quadro, po 30 - 40 latach wymagają one kosztownej renowacji i bardzo precyzyjnej kalibracji.
    Śladowe przesunięcia fazowe, pływanie parametrów ograniczają je raczej do bardzo ładnie wyglądających gadżetów audio.
    Dziękuje za ciekawy odcinek. Pozdrawiam

  • @ABB-jy9wv
    @ABB-jy9wv 5 ปีที่แล้ว +8

    Wiele z tego nie rozumiem, ale wiem jedno. Jest Pan naprawdę mądry

  • @Tempera101
    @Tempera101 5 ปีที่แล้ว +1

    Ale to już zupełnie inna historia, którą opowiem wam, jak tylko skończę zupę. Ta końcówka mi się już zawsze będzie dopowiadać.
    Ale materiał świetny!

  • @jbbstudio7568
    @jbbstudio7568 5 ปีที่แล้ว +5

    Analogowe systemy mają jednak coś w sobie, podobnie jak patrzę na płytki drukowane z lat świetności analogowego audio, było na bogato.

  • @CubaOlsztyn
    @CubaOlsztyn 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo treściwe i ciekawie przedstawione. Przeszkadza tylko ciągle poruszający się niebieski patyczek

  • @wlodzimierzgagatek2251
    @wlodzimierzgagatek2251 5 ปีที่แล้ว +4

    "łapa" w górę i sub. za fachowość i umiejętność przekazywania informacji. w 1975 roku nabyłem drogą kupna zestaw "Kleopatra" , za całe 14 700 w sklepie "Monolux" w Lublinie. mam go do dziś.

    • @tomaszukaszyk2301
      @tomaszukaszyk2301 17 วันที่ผ่านมา

      Szacun, za WSK 125 w 1975 roku zapłaciłem 8700zl

  • @sawekss4127
    @sawekss4127 5 ปีที่แล้ว +5

    Znów trochę mądrzejszy, dziękuję za film.

  • @naszadynastia
    @naszadynastia 5 ปีที่แล้ว +3

    Wniosek...kiedys w PL cos produkowano , nawet w elektronice

    • @naszadynastia
      @naszadynastia 5 ปีที่แล้ว +1

      @@JERZ69G sprawa jest ciut nawet wieksza...w Eropie juz nic z elektroniki powszechnego uzytku sie nie produkuje....nie ma tez fabryk podzespolow jak scalaki, ekrany itp. moze z drobnymi wyjatkami

  • @OK1SKZ
    @OK1SKZ 5 ปีที่แล้ว +18

    Dobrá práce. Děkuji

    • @Leming1
      @Leming1 5 ปีที่แล้ว

      Nemazaco!

  • @wes8572
    @wes8572 5 ปีที่แล้ว +5

    Szanuje mocno za ogromna widze i sposób przekazania !

  • @assathoryggdrasill6971
    @assathoryggdrasill6971 5 ปีที่แล้ว

    Ja słuchałem muzyki na walkmanie z głośnikami ,zespolone to było,na nic innego rodziców stać nie było.I się jarałem każdą płytą :) Potem markowy walkman kupiony na zachodzie na wycieczce ,z baaaaassssami. Ale fakt faktem,muzyka na dobrym sprzęcie może zlasować mózg.Czasem się boję jak pomyślę co by się ze mną działo gdybym miał na dobrym sprzęcie słuchać moich muzycznych fascynacji.A tak jakoś przeżyłem :) Co do odcinka,trafiłem przypadkowo,ogólnie mnie to nie interesuje,lecz podane fantastycznie,aż miło się słucha.Do końca.

  • @Mit_Ari
    @Mit_Ari 5 ปีที่แล้ว +3

    Pan jest genialny ! Dziękuję za te wartościowe filmy i wiedzę.

  • @wolo
    @wolo 5 ปีที่แล้ว +21

    Dlaczego kwadrofonia się nie przyjęła? Z tego samego powodu, z którego później standardem nie stało się słuchanie muzyki w surround ani nie stały się standardem filmy w 3D. Okazuje się, że w ogólnym rozrachunku nikogo to nie obchodzi i nikt tego nie potrzebuje, a technologie te umierają po paru latach nie wychodząc poza ramy ciekawostki.
    Nikt nie potrzebuje oglądać filmów, które wychodzą z ekranu, bo lepiej się ogląda normalne. Obejrzało się kilka filmów przyrodniczych z rafy koralowej, dwa filmy i wystarczyło wrażeń. Ładne, ale zbędne. Podobnie dookólna muzyka - ile razy w praktyce posłuchasz płyty z koncertu w filharmonii i będziesz przy tym wnikał, z której strony słychać waltornię, a z której wiolonczelę? Skoro siedząc na żywo na widowni też słyszysz to wszystko z przodu. Gdyby wymyślili ekrany, które byłyby wokoło jak panorama racławicka, można by się rozglądać i być w centrum akcji filmu - okej, tylko po co? Skoro wygodniej jest sobie siedzieć i oglądać film, zamiast kręcić głową na wszystkie strony. I tak to właśnie wygląda - stereo okazało się w pełni wystarczające, a kwadrofonia i surround - nadmiarowym bajerem, który ewentualnie kupią niektórzy gadżeciarze skuszeni reklamami.

    • @dupakropkaosiem
      @dupakropkaosiem 5 ปีที่แล้ว

      Ale stereo się przyjęło

    • @cezaro2336
      @cezaro2336 5 ปีที่แล้ว +2

      Robi się takie pierdoły by wyciągać od baranków kasę :D

  • @MROK-1972
    @MROK-1972 5 ปีที่แล้ว +8

    A dlaczego SACD Tak mało popularny? Ciężko zdobyć płyty w sklepie, a na necie jak są to drożyzna.W latach 80tych sam łączyłam dwa wzmacniacze ażeby 4 kolumny grały. Fajny odcinek jak zawsze Pozdro dla Audio Maniaków. Ave Mrok

    • @genbu6831
      @genbu6831 5 ปีที่แล้ว

      Bo płyty CD są dzisiaj coraz mniej popularne a SACD to tylko część rynku płyt audio. Dzisiaj stawia się raczej na format bezstratny np FLAC i słuchasz z jakością SACD.

    • @MROK-1972
      @MROK-1972 5 ปีที่แล้ว +3

      Ok. Tyle to wiem że moda na tzw. Pliki muzyczne, sam mam tego sporo, ale nie poto mam 2 odtw. Sony'ego Sacd aby z plików lecieć. A dźwièk z tych odtwarzaczy bajka. Ale dzièki za odpowiedź. Abe Mrok.

    • @pitorbital3113
      @pitorbital3113 5 ปีที่แล้ว +2

      Wykonawcy sami decydują na czym wydać album i często obok cd masz możliwość ściągnięcia sobie w pliku audio 24bit/48Hz.
      Brak płyt zawdzięczamy właśnie internetowi.

    • @marianniekonieczny1092
      @marianniekonieczny1092 5 ปีที่แล้ว

      SACD w sklepie? Nie wiem czy kiedykolwiek widziałem SACD czy DVD-Audio w jakimś fizycznym sklepie. Wszystko co kupiłem to ze sklepów internetowych, albo aukcji. Z tego co widzę to i tak te dwa formaty wypiera blu-ray audio

    • @pitorbital3113
      @pitorbital3113 5 ปีที่แล้ว

      @@marianniekonieczny1092 SACD,DCC,MINIDISC, to wszystko było swego czasu dostępne w sklepach (mała ilość pozycji/wykonawców), ale to się nie przyjęło, to samo tyczy się blu-ray audio, to zniknie szybciej niż myślisz, bodajże LG lub Samsung już zrezygnował z produkcji urządzeń Blue Ray.

  • @andrzejkurowski1575
    @andrzejkurowski1575 5 ปีที่แล้ว

    Daję łapkę w górę, choć ten podkład dźwiękowy pod słowo mówione mnie irytował, ale nim wyłączyłem zniesmaczony, to się skończył i dosłuchałem do końca.

  • @andykosma5289
    @andykosma5289 5 ปีที่แล้ว +4

    Jeżeli nikt nie próbował to radze sprawdzić ( dzwięk pseudo przestrzenny ) dokładając do systemu stereo trzeci głośnik z tyłu słuchacza np. gdzieś za kanapą , dołączając do niego + z lewego kanału i + z prawego kanału ( głośnik będzie odtwarzał tylko różnice obu kanałów ) Efekt jest ciekawy w prosty sposób

    • @marekkusiak3028
      @marekkusiak3028 5 ปีที่แล้ว

      Czy to rozwiazanie nie uszkodzi wzmacniacza?

    • @andrzejp1979
      @andrzejp1979 5 ปีที่แล้ว

      Marek Kusiak Szczerze to szkoda mi wzmacniacza by sprawdzić ale wydaje mi się, że albo wcale nie zagra albo upali wzmacniacz, ewentualnie włączy się zabezpieczenie przed zwarciem. Jak ktoś testował to ciekaw jestem wrażeń :)

    • @_sneer_
      @_sneer_ 5 ปีที่แล้ว

      andrzejp1979 wcale nie, ja mam tak podłączony subwoofer w domu i odwróconą fazę o 180 stopni i dzięki temu wydaje się, że bas dochodzi z małych NHT Zero

    • @andrzejp1979
      @andrzejp1979 5 ปีที่แล้ว +1

      sneeerr odwrócona faza o 180 stopni to zamiana plusa z minusem (podłączenie odwrotnie). Tu gość podaje, że podłącza plus z lewego głośnika i plus z prawego. I o ile plus z lewego i minus z prawego powinno zagrać (na tym polega chociażby mostkowanie we wzmacniaczach car audio) o tyle dwa plusy na jeden głośnik mnie nie przekonuje. Ale zaznaczam, że nigdy nie wpadłem na pomysł takiego podłączenia bo wydawał mi się absurdalny.

    • @satrianman
      @satrianman 5 ปีที่แล้ว +2

      To działa. Wymyślił to podłączenie i robił pod to dedykowaną muzykę Brian Eno. Różnica potencjałów na plusach lewego i prawego kanału daje dźwięk w dodatkowym tylnym. Gdy puścisz nagranie w pełni monofoniczne, tylny głośnik będzie milczał.

  • @logistick126
    @logistick126 5 ปีที่แล้ว +14

    Mógłby Pan nagrać odcinek o zasadzie działania czytników linii papilarnych. Zarówno tych tradycyjnych jak i tych montowanych pod ekranami smartfonów.

    • @adekmenti
      @adekmenti 5 ปีที่แล้ว +2

      Po pierwsze, nie ten kanał, raczej RSElektronika. Pozatym, to w swojej zasadzie działania stosunkowo proste. Mikroaparat wykonuje zdjęcie palca i wyszukuje podobnej ilości charakterystycznych znaków i korelacji między nimi. Te znaki to minucje. Jeśli ich ilość będzie zgodna ze wzorem, to urządzenie zostaje odblokowane.

    • @glazikx
      @glazikx 5 ปีที่แล้ว

      @@adekmenti Nie do końca. Jest wiele ich wiele. Optyczne, pojemnościowe, termiczne ultradźwiękowe :) Pewnie są jeszcze jakieś :) Też jestem ciekawy ich ewolucji na przestrzeni lat itp :)

    • @adekmenti
      @adekmenti 5 ปีที่แล้ว

      @@glazikx To prawda, zorientowałem się po czasie. Jednak wszystko sprowadza się nadal do matrycy czy to mikro kondensatorów czy też elementów światłoczułych. A fakt, ich przemiany byłyby interesujące.

  • @tomaszpaasinski709
    @tomaszpaasinski709 5 ปีที่แล้ว +5

    ciekawe, dziękuję

  • @krissliwka645
    @krissliwka645 5 ปีที่แล้ว

    Fajny filmek ! wszystko do rzeczy ! Mieszkam w Dzierzoniowie i tam tez pracowalem w DIORZE przed samym upadkiem! Oj piekne czasy ale juz nie wrucą :(

  • @mirosawmiskiewicz1366
    @mirosawmiskiewicz1366 5 ปีที่แล้ว +1

    Piosenki Bjork w filmie "Tańczac w ciemnościach" są w 5,1, (jak kto ma orginal dvd) to jedyny znany mi przykład, że nie w zwykłym stereo

  • @Mickyfnr
    @Mickyfnr 5 ปีที่แล้ว +4

    A więc po pierwsze o ile udaje się symulować dźwięk przestrzenny przy pomocy zmiany głośności między kanałami prawym i lewym a więc gdy dźwięk z prawej strony jest głośniejszy to słyszymy go z prawej strony i na odwrót to nie działa to w wypadku symulowania dźwięku przestrzennego przód tył. Ucho głębie dźwięku dekoduje poprzez modulowanie pasma częstotliwości przy pomocy specjalnie ukształtowanej małżowiny usznej. Małżowina uszna podbija i obniża pewne częstotliwości i przesuwa ich fazę przez co mózg jest w stanie zdekodować kierunek i odległość dobiegania dźwięku przy pomocy różnic między uszami. Ponieważ w kwadrofonii modulowane jest tylko natężenie dźwięku nie można poprawnie odtworzyć całego obrazu przestrzennego. Dlatego kwadrofonia nie ma sensu i to dlatego w kinie domowym stosuje się coraz więcej głośników. Ktoś błędnie założył że wystarczy dołożyć dwa dodatkowe głośniki i mam prawidłową symulacje przestrzeni. Niestety tak się nie da. Mało tego z dwóch przednich głośników da się symulować dźwięk dochodzący z tyłu głowy odpowiednio manipulując sygnałem stereo przy czym nie jest to takie łatwe ponieważ każdy człowiek ma inną małżowinę uszną. Jedni słyszą ten efekt lepiej inni gorzej.

  • @spokojnylektor7144
    @spokojnylektor7144 5 ปีที่แล้ว +1

    Świetnie wytłumaczone.

  • @60nexus
    @60nexus 5 ปีที่แล้ว +6

    Mój wujek miał radmora 5100 pseudo quadro. Puszczał mi płytę ELO "Time" Cóż to były za efekty!

    • @jachofilm
      @jachofilm 5 ปีที่แล้ว +1

      Quasi Quadro - to się nazywało

    • @60nexus
      @60nexus 5 ปีที่แล้ว +1

      @@jachofilm tak było napisane na sprzęcie. Mówiło się o tym pseudo kwadrofonia.

    • @peterman1726
      @peterman1726 4 ปีที่แล้ว

      @@60nexus Zgadza się. Tyle, że Radmor dał dupy wraz z Diorą w Merkurym. W jednym i drugim przypadku wyodrębni tylko trzy kanały, a w prosty sposób można było zrobić cztery. Takie rozwiązanie wprowadziła we zwykłym wzmacniaczu stereo firma Dynaco już 1969 roku. Ja korzystam z tego rozwiązania do dziś wszędzie tam gdzie się tylko da. Na 4 kolumnach jest zdecydowanie lepiej. Słychać wyraźnie dźwięki, których niezauważalne są w zwykłej stereofonii. Jest przestrzeń! Ten format nazywa się DQ 2:2:4. Tani i zachwyca ucho.

  • @maxsiodmy2049
    @maxsiodmy2049 5 ปีที่แล้ว +2

    A może jeden odcinek na temat wzmacniacza kina domowego Anthem 5.1 .Czy ten system korkcji dzwięku naprawdę ma sens i czy wogóle działa ?

  • @krzysztofjoniak7077
    @krzysztofjoniak7077 10 หลายเดือนก่อน

    Szkoda że nie jest Pan lektorem TV, bardzo przyjemny głos. Może warto spróbować !!!. Oczywiście to poza tym co z całym szacunkiem udostępnia Pan słuchaczom. Pozdrawiam.

  • @kristofero2955
    @kristofero2955 5 ปีที่แล้ว +1

    no jak zwyke, pełna profeska :)

  • @szejker1989
    @szejker1989 5 ปีที่แล้ว +11

    Ludzie mają problem z ustawieniem 2 kolumn w pokoju z braku miejsca, a co dopiero 4 :D

    • @moje12a
      @moje12a 5 ปีที่แล้ว

      A już produkują systemy Dolby Atmos gdzie mogą być nawet 24 gośniki w układzie 22.2 na 3 poziomach wysokości.

  • @LKPL-tj8cn
    @LKPL-tj8cn 5 ปีที่แล้ว +1

    wytłumaczenie jest niesamwicie proste człowiek nie ma więcej niż dwoje uszu, trzeba by najpierw zmodyfikować genetycznie człowieka zeby miał czworo uszu wtedy kwadrofonia będzie miała sens, jeśli chodzi o muzykę to stereo wystarcza w zupełności surround ma sens w kinach szczególnie 3D/4D..itd jak ktoś lubi być poddawany oderwaniu w wirtualną rzeczywistość
    najlepiej 4 elektrody podłączyć do neuronów i zrobić przejściówkę na usb

  • @lesterm.8706
    @lesterm.8706 5 ปีที่แล้ว +1

    Pamietam argumenty przeciwko quadro Z czasow mojej mlodosci. Mam 73. Quadro przynosila "za malo" korzysci w stosunku do stereo.

  • @mareczekmak
    @mareczekmak 5 ปีที่แล้ว +21

    Brak standaryzacji.
    Skomplikowana elektronika.
    Nie te czasy.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 5 ปีที่แล้ว +6

      To też. Ale przede wszystkim - między mono a stereo jest kapitalna różnica. Między stereo a jakimkolwiek systemem przestrzennym - już nie. Dolby surround - hit lat 90. - też już umarł. Myślę, że za parę lat to samo powiemy po kolei o 5.1, 7.1, 8.1 itd. A stereo będzie trwać wiecznie...

    • @mareczekmak
      @mareczekmak 5 ปีที่แล้ว +1

      @@mdziewietubeStereo będzie trwać wiecznie ale systemy wielokanałowe mają ograniczone grono odbiorców.

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 5 ปีที่แล้ว +9

    Mam propozycję na odcinek: Słuchawki bezprzewodowe oraz jak działa kodek aptX

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 5 ปีที่แล้ว +2

    Marzy mi się program : Wielkie Firmy Produkujące Sprzęt Audio ... których już nie ma. Zostały zmiecione , nazwy wykupione , historia zmarnowana i zaprzepaszczone osiągnięcia. A przecież to były Japońskie Giganty których brakuje a o których młodzi nie mają pojęcia.

  • @jozefp.9993
    @jozefp.9993 5 ปีที่แล้ว

    Jedną z pierwszych Elizabetek mam do dziś, działa !!
    Nie pamiętam nazwy ale w szczenięcych latach 70' "gościł" u mnie w domu jakiś magnetofon, rodzimej produkcji /czy nie z ZRK ?/ szpulowy. Miał wyjścia na 4 kanały jako pseudo kwadro. Efekt szalony - jak na tamte lata :)

  • @krzysztoflizut1788
    @krzysztoflizut1788 5 ปีที่แล้ว +22

    A jaki piękny sprzęt kiedyś wytwarzano, może nie grać, sam widok dostarcza artystycznych doznań. Nie to co teraz. Plastik.

    • @dynaxd5d
      @dynaxd5d 5 ปีที่แล้ว +5

      Plastik w obudowie, plastik w uszach. Ale dla przeciętnego miłośnika MP-3, każde brzmienie jest dobre... :(
      Np. każdy odbiornik Radmor miał dołączoną indywidualną kartę badań, gdzie np. zniekształcenia harmoniczne były podawane do kilku miejsc po przecinku (i o ile pamiętam, poniżej 0,1%). We współczesnych, popularnych "wieżo-kombajnach", jak jest poniżej 10%, to już jest OK. A tego się słuchać nie da...

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 5 ปีที่แล้ว

      Coś w tym jest. Z drugiej strony, porównujemy perełki przeszłości ze współczesną półką ekonomiczną. A perełki i dzisiaj występują. Z drugiej strony, przy dzisiejszych cenach elektroniki użytkowej, nie spodziewajmy się po producencie, że zdecyduje się na obudowę droższą od bebechów...

    • @pwichniarek
      @pwichniarek 5 ปีที่แล้ว

      Dzisiaj kuje się przez Internet a nie przez odsłuch. Urządzenia są konstruowane do muzyki jaką się wytwarza i jak się nią kompresuje. Audio osiągnęło szczyt w latach 90 i od tego czasu jest coraz gorzej. przykładem jest stosowania fatalnie od wzorujących dźwięk dekoderów. Najlepszy sposób R2R poszedł w zapomnienie i jest dostępny tylko u kilku producentów.

    • @mlody969
      @mlody969 5 ปีที่แล้ว +1

      @@pwichniarek " przykładem jest stosowania fatalnie od wzorujących dźwięk dekoderów"
      Co autor miał na myśli bo za cholerę tego zdania nie rozumiem

    • @pwichniarek
      @pwichniarek 5 ปีที่แล้ว

      @Dareios soieraD Przetworniki DAC dzisiaj montowane nawet w urządzeniach Topowych są fatalne. Sygnał który idzie na przedwzmacniacz jest”kwadratowy” i cykający. Zarzucono fantastyczna konstrukcje przetworników R2R.
      Dźwięk z DAC R2R jest detaliczny szczegółowy a brzmi jak z LP czy CC.
      Szczegółowość uzyskuje się przez ilość informacji a nie przez sztuczne wyostrzenie dźwięków.

  • @trantytel8015
    @trantytel8015 5 ปีที่แล้ว +12

    Sztos materiał, dzięki! :)

    • @trantytel8015
      @trantytel8015 5 ปีที่แล้ว

      @@Zabs_ON :D Tak to ja, jestem w pobliżu! hehehe Pozdro:)

    • @trantytel8015
      @trantytel8015 5 ปีที่แล้ว

      @@Oliwka1983 Hejka:) Pozdro!

  • @mcv-m
    @mcv-m 5 ปีที่แล้ว

    Genialnie tłumaczone , fajna dykcja i ton głosu :) :) :)

  • @januszsosnowski653
    @januszsosnowski653 5 ปีที่แล้ว +1

    Słuchałem Tubular Bells Mike Oldfielda w systemie SQ z Wrocławia.

  • @marekborcz3793
    @marekborcz3793 5 ปีที่แล้ว

    Pojawiają się szumy przy odtwarzaniu igłą przy wielu odtwarzaniach dlatego zaczęto propagować system dolby pro logic system z redukcją aktywną szumu firma Sony.Specjalny aktywny procesor podbijająco redukujący dzwięk.Taśma magnetofonowa również posiada szumy powinna być przewijana co jakiś czas .Tylko płyta kompaktowa jest bez szumna.Dźwięk przestrzenny jest w kinach można cyfrowo budować specyfikę pomieszczeń piwnica ,pokój sala koncertowa dlatego zrezygnowano z korektora dźwięków.Wieże Sony, Technics(Panasonic.)Ucho ludzkie ma trudności z lokalizacją kierunku niskich tonów skąd idą ,dlatego czasem wystarczy jeden głośnik niskotonowy plus głośniki średnio wysoko tonowe odpowiednie pomieszczenie.Patrz zestaw kina domowego LG który posiadam 1 niskotonowy plus 5 średnio wysokotonowych.Filmy koncerty.Aby dźwięk był HI FI musiał mieć moc minimum 6W a nawet 10 W na kanał stereo.Równocześnie musiał mieć niski poziom szumów własnych wzmacniacza.

  • @Pawel.J_9101
    @Pawel.J_9101 5 ปีที่แล้ว

    piękne zakończenie niedzieli... pierwsze słyszę o kawadrofonii, żeby nie ten kanał to bym nigdy się o niej nie dowiedział.

  • @zscorporation
    @zscorporation 5 ปีที่แล้ว +4

    To była pomysłowa technologia :D

  • @operatorkin
    @operatorkin 5 ปีที่แล้ว +9

    Kwadrofonia nie zniknęła ale przekształciła się w "kino domowe" Ja mam amplituner Yamaha w systemie 6.1 czy to nie rozwinięcie kwadrofonii?

    • @operatorkin
      @operatorkin 5 ปีที่แล้ว +2

      @ziomal2004 Wszyscy nagrywają tylko w 2.0?? A ile jest kanałów na płytach DVD? Mam kilkadziesiąt koncertów na płytach i wszystkie są nagrane w Dolby 5.1 Więc może nie opowiadaj bzdur.

    • @janvs666
      @janvs666 5 ปีที่แล้ว

      @ziomal2004 Jest mnóstwo wydawnictw w 6.0 - mówię o albumach w systemach DVD Audio, Super Audio CD czy Blue Ray Audio. Oczywiście chodzi mi o albumy studyjne. Przykładem mogą być albumy Stevena Wilsona, Porcupine Tree, Pink Floyd, etc.

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 5 ปีที่แล้ว

      @ziomal2004 Formatem do nagrywania muzyki wielościeżkowej jest na przykład DVD Audio czy BD Audio - i można kupić sporo nagrań w tych formatach.

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 5 ปีที่แล้ว

      Nie tyle rozwinięcie, a opracowanie zupełnie od nowa. Analogowe kodowanie czterech kanałów było rozwiązaniem całkowicie nieskalowalnym: maksymalnie cztery kanały (by zachować kompatybilność wsteczną), do tego kastrowała jakość, którą można było otrzymać w stereo.
      Kino domowe z którego wyrosły wielokanałowe formaty pokroju 9.2 bazowało od początku na zapisie cyfrowym (najpierw stratne DD5.1, DTS potem bezstratne typu DTS HD Master Audio czy Dolby TrueHD).
      Aczkolwiek należy wspomnieć też o prekursorach analogowych typu Dolby Surround Pro Logic (cztery kanały: 3 przednie i tył na taśmach stereo), a potem Pro Logic II i IIx - ale to też osobna historia.

    • @kartrok3072
      @kartrok3072 5 ปีที่แล้ว

      skąd wziął się głośnik basowy, np. 2.1 5.1 7.1? Od strony producenta oszczędność, tylko jeden głośnik basowy, nie 8 głośników basowych. W kamerze która nagrywa dźwięk 5.1 z reguły nie ma 6 mikrofonów, tylko mało. Super sprawa, ale też próby. W Polsce stosowano przełączniki pokryte czystym złotem, które ma wadę- jest miękkie. Brzmienie przestrzenne ma dla mnie płyta 78 RPM na dobrym sprzęcie.

  • @marianop3031
    @marianop3031 5 ปีที่แล้ว +1

    Ja nie mogę niewiedziałem o tym niesamowity kanał 🖐️

  • @jazu40
    @jazu40 5 ปีที่แล้ว +1

    W 80tych mialem pseudo quadro merkurego z diory. Uzywalem tylko 2 glosnikow. Porownujac do dnia dzisiejszego jakosc dzwieku nie poszla w gore.

  • @fakolina100
    @fakolina100 5 ปีที่แล้ว +8

    zaraz lepiej urlop przebiega 😁

  • @art-remii6473
    @art-remii6473 5 ปีที่แล้ว +41

    brakuje filmu o systemach 5.1 lub 7.1

    • @Piqus3
      @Piqus3 5 ปีที่แล้ว +4

      5.1 i 7.1 to już coś innego - zapis sygnału jest cyfrowy (do tego zazwyczaj kompresowany, jak np. mp3) - w kwadro, o którym traktuje film, o zapisie cyfrowym nie było mowy, gdyż coś takiego najzwyczajniej nie istniało (a nawet jeśli, to było pieruńsko, pieruńsko drogie i niedostępne). Można powiedzieć, że kwadro było analogowym prekursorem dzisiejszych systemów wielogłośnikowych, który z racji skomplikowania, wykorzystania i kosztów w swoich czasach się nie przyjął.

    • @suwczynsky
      @suwczynsky 5 ปีที่แล้ว +3

      @@Piqus3 Nie do końca. Coś innego, fakt - to systemy, które powstały przede wszystkim na potrzeby kinowe i filmowe. 5.1 to przede wszystkim 6 osobnych kanałów, z czego jeden to sub, a niekoniecznie zapis cyfrowy.
      Pierwsze 5.1 powstało również o ile się nie mylę w latach '70 i zdaję się, że pierwsze filmy tak zrealizowane to pierwszy Star Wars i Czas Apokalipsy - przynajmniej jeśli chodzi o prekursorów współczesnych formatów - bo był to format Dolby Stereo, czyli analogowy prekursor późniejszego Dolby Surround, czy Dolby Prologic. Sam film był miksowany do 6 oddzielnych kanałów (czyli 5.1), natomiast do dystrybucji następowało kodowanie do "stereo" (tzw. LtRt = Left total , Right total) - na taśmie 35mm był jednak spory problem upchnął 6 kanałów dźwiękowych. I stąd w ogóle powstała potrzeba kodowania 5.1 do dystrybucji, a czego dodatkowym atutem była kompatybilność z kinami z systemami stereo.
      Natomiast różnego rodzaju romanse kina z dźwiękiem przestrzennym trwają od lat 30, pierwszym filmem była Fantasia Disneya - i to był w zasadzie prekursor współczesnych formatów dźwięku przestrzennego. Fantasia ostatecznie miała chyba 4 ścieżkowy soundtrack z czego uzyskiwano sygnały do kilku głośników L, R, C, i Surround (jeden tylni).
      Większość rzeczy surround jakie trafia do konsumenta jest zakodowana i skompresowana ze względu na standardy i wymogi transmisji, czy streamingu - dla telewizji to dodatkowy bandwidth do transmisji, więc transmitowanie 6 wavów PCM by po prostu nie przeszło, więc łatwiej jest wysłać stereo i dekodować po stronie konsumenta. Tak samo streaming - łatwiej streamować dane z dźwiękiem stereo i dekodować po stronie konsumenta. Podobnie jest ze standardami technikaliów - super popularne jest HDMI i optyk i te technologie też przesyłają tylko stereo, więc dolby prologic idealnie się wpisuje w rynek konsol i telewizorów. Jeśli masz w kompie zwykłe surround - to możesz podłoczyć tam 6 oddzielnych głośników i grając w gry prawdopodobnie masz szansę mieć 100% nie kodowanego 5.1, czy 7.1.

  • @nomtbg
    @nomtbg 5 ปีที่แล้ว +1

    Ja po latach wróciłem do mono w smartfonie i mi wystarcza. 😀

  • @rafalszabelski6631
    @rafalszabelski6631 4 ปีที่แล้ว

    Hm miałem kiedyś od kolegi cwadto cvadro colector i Deck do tego Duży Fiat kipiał dźwiękiem, oczywiście każdy kanał 2 osobne żyły, dźwięk, kosa, nigdy tego nie zapomnę 😍😘😎👌

  • @antua-rr2zj
    @antua-rr2zj 4 ปีที่แล้ว +1

    0:20 co to za sprzęt na zdjęciu?

  • @dariuszszuper2860
    @dariuszszuper2860 5 ปีที่แล้ว +1

    Balsam dla uszu przy niedzieli. Dziękuję

  • @moje12a
    @moje12a 5 ปีที่แล้ว

    Swoją drogą jak szerokiego pasma FM wymagała emisja quadro ? Słyszałem że obecne stereo wymaga min 0.3 MHz (dla FM) aby sygnały sąsiednich stacji nie nachodziły na siebie.
    Słyszałem coś na temat planów rozszerzenia pasma FM do 110 MHz (tak jak kiedyś z 106 do 108) ile w tym prawdy

  • @andriun8297
    @andriun8297 5 ปีที่แล้ว

    W końcu w końcu wiem po co mam wyjście 4ch w tuneze

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 5 ปีที่แล้ว +31

    _"Dlaczego kwadrofonia zniknęła?"_
    Bo wbrew obawom, po incydencie w Czarnobylu nie wyrosła nam dodatkowa para uszu ;)

  • @wojciechp3158
    @wojciechp3158 5 ปีที่แล้ว

    bardzo ciekawy materiał

  • @zenekbadylneuropunknc9984
    @zenekbadylneuropunknc9984 5 ปีที่แล้ว

    Program profesjonalnie omówiony, przygotowany.
    Bardzo dobra produkcja. Wszystko wyjaśnione bardzo ciekawie i profesjonalnie.
    Super 😁💪🏻zdrowia życzę 😁 💪🏻

  • @MrKalkil
    @MrKalkil 5 ปีที่แล้ว +2

    No dobrze, ale czemu dziś nie wrócono do tematu?

    • @KrzysiuNet
      @KrzysiuNet 5 ปีที่แล้ว +1

      Jak nie? Jest pełno rozwiązań wielokanałowych. Jest też praktyczne użycie: radia internetowe (i możliwość odtwarzania tego na standardowych, wielokanałowych kartach dźwiękowych), niektóre płyty z muzyką, większość filmów wydawanych w dzisiejszych czasach (i odtwarzane dobrze przez kina, telewizory, ponownie komputery) itd.

  • @ChristophorosSokrates
    @ChristophorosSokrates 5 ปีที่แล้ว +5

    Kiedyś produkowano amplituner Radmor który mówili że jest pseudo kwadro

    • @altreichmacher
      @altreichmacher 5 ปีที่แล้ว +1

      Miałem Radmora 5102 TE z tunerem AM. Nie korzystałem nigdy z tylnych głośników więc nie wiem jaki był efekt.Owszem Quasi Quadro w tłumaczeniu to prawie quadro ...

    • @acatiilg
      @acatiilg 5 ปีที่แล้ว

      Mam go do tej pory. Tata mial to podlaczone na 4 kolumny ale nie mielismy za bardzo zrodla do tego wiec gralo to w stereo.

    • @0raj0
      @0raj0 3 ปีที่แล้ว

      @@altreichmacher Efekt był raczej taki sobie. To quasi quadro polegało na tym, że w tylnych głośnikach były sygnały różnicy między kanałami stereo - w lewym tylnym głośniku była różnica lewy minus prawy, a w prawym tylnym - prawy minus lewy. Dawało to taki ogólny efekt pozornego "uprzestrzennienia" dźwięku, ale to uprzestrzennienie było bardzo rozmyte, nie było typowej panoramy, tzn. nie można było zlokalizować konkretnego źródła dźwięku z boku czy z tyłu, tak jak w panoramie stereo pomiędzy głośnikami przednimi.

    • @0raj0
      @0raj0 3 ปีที่แล้ว

      @@acatiilg Nie trzeba było do tego żadnego specjalnego źródła. "Quasi quadro" polegało właśnie na tym, że robiło dźwięk niby-przestrzenny ze zwykłego sygnału stereo.

    • @acatiilg
      @acatiilg 3 ปีที่แล้ว

      @@0raj0 tak masz racje- wlasnie zerknalem w schemat i tor jest tylko podwojny.

  • @MarcinFaza
    @MarcinFaza 4 หลายเดือนก่อน

    21 wiek . Chcę kwadro fonię . 👍🔊🔊🔊🔊

  • @zenonoktawiec7661
    @zenonoktawiec7661 5 ปีที่แล้ว

    Ja sądzę , że była jeszcze jedna przyczyna porażki quadro. Działało tylko na głośnikach - słuchawki się z tym "nie komponowały".

    • @zorszpopmpi5974
      @zorszpopmpi5974 5 ปีที่แล้ว

      Były ponoć próby słuchawek quadro

  • @grzes73hej
    @grzes73hej 5 ปีที่แล้ว +4

    Jako dzieciak słyszałem tu i tam o kwadrofonii, jednak to co do mnie docirało to zaledwie ambiofonia. Takie sobie pseudokwadro

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 5 ปีที่แล้ว

    Pomógł byś zrobić jakiś set do samochodu? Głośniki, wzmak, tuba?

  • @floydtm
    @floydtm 5 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję.

  • @grzegorzszyszo7548
    @grzegorzszyszo7548 5 ปีที่แล้ว

    Może teraz film o odbiornikach 3D i telewizji 3D oraz dlaczego to padło tak samo jak kwadrofonia?

  • @suzukioffroadservis6146
    @suzukioffroadservis6146 5 ปีที่แล้ว

    Pytanie może nie na temat, ale czy radia samochodowe są kwadrofoniczne?? I dlaczego wszędzie mamy stereo, a w samochodach Lewy, prawdy przod i lewy prawy tył??

    • @dominikg.4177
      @dominikg.4177 5 ปีที่แล้ว +1

      Nie, nie są. Skąd odbiornik miałby wziąć sygnał kwadro? Głośniki tylne są dla siedzących z tyłu i odtwarzają to samo co przednie Lt=Lp, Pt=Pp.

  • @marekduczman
    @marekduczman 5 ปีที่แล้ว +1

    haj-fi, hi-fi, czy może jednak haj-faj??? ;-)
    Sam miałem Radmora, ale tam to chyba było tylko pseudo quatro.
    I jeszcze pytanie bardziej muzyczne niż techniczne, czy Suzi Quatro nagrywała coś w quatro ??? :-D

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 5 ปีที่แล้ว +1

      Teoretycznie poprawne byłoby stworzenie skrótu "haj-fi" od "high fidelity", ale Amerykanie tego nie wiedzą :D i czytają to "haj-faj". Tak samo jak kaleczą łacińską sentencję "Semper fi(delis)" wymawiając "Semper faj"

    • @marekduczman
      @marekduczman 5 ปีที่แล้ว +1

      @@PiotrPilinko Czyli nasze popularne haj-fi jest jak najbardziej w porządku??? :-D

    • @zorszpopmpi5974
      @zorszpopmpi5974 5 ปีที่แล้ว +1

      Czy Suzi Quatro coś nagrywała w quadro, to nie wiem, ale węgierski zespół Omega coś nagrał w quadro, jako chyba jedyny i pierwszy w demoludach

  • @PhilipvanderMatten
    @PhilipvanderMatten 5 ปีที่แล้ว +2

    im hoping someone will make subtitles for this video.

  • @geerkotocave4554
    @geerkotocave4554 5 ปีที่แล้ว

    czy mógł by pan omówić system Sensaury w przyszłości ?

  • @parowygogle5956
    @parowygogle5956 5 ปีที่แล้ว

    Pytanie. Jezeli kupie amplituner 4-kanalowy lub wzmacniacz i podlacze 4 glosniki a odtwarzac bede plyty stereo to czy bedzie efekt zblizony do kwadrofoni? Lub gdy mam amplituner stereo a podlacze do niego 4 glosniki (lewy przod i tyl oraz prawy przod i tyl) (rozumiecie o co chodzi? 2 glosniki na jeden kanal, pierwszy z przodu drugi z tylu) to cos polepszy sie odbiór muzyki stereo? Czy nie ma sensu ani kupowac qudro tunerow skoro sa same plyty stereo ani dodawac glosnikow do stereo zeby bylo a'la surround?

  • @maciejnejman5126
    @maciejnejman5126 5 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo mi się podobał ten odcinek. łapka w górę. To pierwszy film jaki zobaczyłem na tym kanale.

  • @pregart001
    @pregart001 ปีที่แล้ว

    Kwadrofonia od początku nie miała szans. Przecież nawet stereofonia była i jest rzadkością, mimo dostępności od 50 lat sprzetu i nośników dźwieku. Chociaż sprzęt stereofoniczny był i jest bardzo rozpowszechniony, tylko niewielka część użytkowników ma poprawnie ustawione głośniki. Z tego powodu zamiast sterofonii maja bifonię. Poprawne ustawienie czterech głosników jest znacznie większym problemem. Tak samo nowoczesne systemy audio kina domowego w wiekszości nie grają poprawnie ze względu na niepoprawne ustawienie głośników i niepoprawną konfiguracje i ustawienie dźwięku. Główną siła napędową takich systemów jest marketing. Jakości dźwieku to nie podnosi. Wręcz przeciwnie. System 5.1 brzmi gorzej niż stereo w takiej samej cenie.

  • @robertslagor5545
    @robertslagor5545 2 ปีที่แล้ว

    Ktoś kojarzy może jak nazywa się amplituner na obrazku filmiku ?

  • @pytaniedodcf9230
    @pytaniedodcf9230 5 ปีที่แล้ว

    Kwadrofonia we Wrocławiu:
    soundartforum.bandcamp.com/album/survival-14-quadraphony

  • @tolektuminski2459
    @tolektuminski2459 5 ปีที่แล้ว

    A czy nie łatwej byłoby zapisywać dźwięk kwadrofoniczny po prostu na dwóch osobnych płytach? Nic by się nigdy nie mieszało, a pasmo byłoby zawsze tak szerokie jak przy zwykłym stereo. Żadnych specjalnych igieł, wkładek, matryc czy innych udziwnień. Jedynie trzeba by było podejść do kolegi który akurat też miał gramofon, żeby były dwa :)

    • @0raj0
      @0raj0 3 ปีที่แล้ว +1

      Byłby brak synchronizacji między jedną a drugą płytą. Problem dobrze znany z techniki filmowej, gdzie osobno nagrywano obraz i dźwięk, i przy tzw. "setkach" czyli ujęciach, gdzie dźwięk nagrywano równocześnie z filmowaniem obrazu (np. dla telewizji), trzeba było stosować skomplikowane systemy synchronizujące zapis obrazu i dźwięku, żeby się to nie "rozjeżdżało". Ogólnie, jak cos ma być na 100% zsynchronizowane ze sobą, to musi być fizycznie na jednym nośniku.

  • @lukaszqki7604
    @lukaszqki7604 5 ปีที่แล้ว

    Super:)

  • @yaro-oo
    @yaro-oo 5 ปีที่แล้ว

    Co to za muzyka na końcówce filmu?

  • @toevi1965
    @toevi1965 3 ปีที่แล้ว +1

    Radmor 5102 Quasi Quadro przestrojony gra do dziś

  • @peterman1726
    @peterman1726 4 ปีที่แล้ว +1

    No i co tu dużo gadać. Kwadro padło bo było za drogie na tamte czasy i nie mogli się dogadać (wojna kodowania). A był to typowy system dla audio 4.0. Wszystkie kolumny jednakowe. Potem była cisza i po wielu latach na arenę wszedł prymityw Dolby Surround. Dwa głośniki z przodu i jedna pierdziawka z tyłu. Potem Dolby Surround Pro Logic. To było odkrycie co? To błazeństwo rozwijane jest do dziś, ale skierowane dla kina. Pięć pierdziawek i jeden dudniący pojemnik 5.1. Nie tędy droga. A gdzie jest system audio dla przeciętnego domowego melomana? Stereo na dziś to niestety za mało, a fajerwerkom w Dolby stanowczo dziękuję.

  • @weryfany_Zamosc
    @weryfany_Zamosc 5 ปีที่แล้ว

    Dlaczego zniknęła ?
    To lepiej zapytać się czemu powstało 5.1
    Wszystko przez pieniądze a raczej koszt urządzeń je obsługujących

    • @weryfany_Zamosc
      @weryfany_Zamosc 5 ปีที่แล้ว

      @@JERZ69G Z cały szacunkiem ale czy ja coś wspomniałem o obudowach.
      Zaraz napiszesz tekst o typach wzmacniaczy i ich klasach pracy a nie zapomnijmy jeszcze o lampowych.
      Bo jak nie masz lampowego to w ogóle nie masz pojęcia o dobrym dźwięku - tak miało to wyglądać z Twojej strony ?

  • @natalian35
    @natalian35 2 ปีที่แล้ว

    Chyba w latach 70 juz chcieli zrobic surround sound system ale im nie wyszlo za to wyszla kwadrofonia, haha.

  • @p0k314COM
    @p0k314COM 5 ปีที่แล้ว +1

    Sposoby zapisu kwadrofonicznego na płycie wyglądają jak pierwsze, nieśmiałe podejścia do zapisu w pełni cyfrowego.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 5 ปีที่แล้ว +1

      Nie, modulacje, podnośne - to wszystko jest wprost zaczerpnięte z (analogowej) techniki radiowej. Nieśmiałe próby cyfryzacji to była modulacja delta - ale to zupełnie inna historia...

    • @p0k314COM
      @p0k314COM 5 ปีที่แล้ว

      @@mdziewietube »patrze jako informatyk i te sposoby kodowania przypominaja mi proste sposoby pakowania informacji. Oczywiście na sygnale analogowym, a nie binarnym.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 5 ปีที่แล้ว

      @@p0k314COM Cuś w tym jest🙂

  • @marcinbuchta1806
    @marcinbuchta1806 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam wszystkich
    odcinek jak zwykle profeska
    ale mam pomysł na nowy odcinek mógłby być nim wzmacniacz firmy JVC

  • @roberttumidalski4713
    @roberttumidalski4713 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @marcinlas3549
    @marcinlas3549 5 ปีที่แล้ว

    Co to za amplituner z żyrosoopem 15:57 ?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 ปีที่แล้ว +2

      Prawdopodobnie Pioneer QX - 747.

  • @krzysztofbartnicki439
    @krzysztofbartnicki439 5 ปีที่แล้ว +1

    super

  • @mirekzet2
    @mirekzet2 5 ปีที่แล้ว +4

    Pan to jest encyklopedia ,nie guru meditation:):):)

  • @bogdans3226
    @bogdans3226 5 ปีที่แล้ว +3

    Młodzi tego na pewno nie pamiętają . Magnetofon szpulowy kwadrofoniczny Unitra M3401SDKoncert .

    • @0raj0
      @0raj0 3 ปีที่แล้ว

      Koncert nie był magnetofonem kwadrofonicznym. To był zwykły czterościeżkowy magnetofon stereo. Krąży pogłoska o istnieniu magnetofonu w pełni czterokanałowego opartego na Koncercie - miał się on podobno nazywać M-3404 Mozart - ale to był magnetofon, którego nikt na oczy nie widział i nie wiadomo, czy w ogóle wyszedł poza fazę pomysłu. Istnieje wyłącznie jedno zdjęcie tego magnetofonu, które prawdopodobnie na 99% jest fotomontażem.
      Natomiast faktycznie istniał wyprodukowany w niewielkich ilościach magnetofon kwadrofoniczny M-2406QD, oparty na konstrukcji magnetofonu M-2405S.

  • @MrSantrok
    @MrSantrok 5 ปีที่แล้ว +1

    Merytorycznie fenomenalnie, jak zawsze. Niestety, bardzo drażni maniera lektora, przeciągającego sylaby. Przykład od 13:18: "Na jednym ze zboczu rowkaaaa, zapisywany jest sygnał kanału lewegooo oraz suma kanałów tylnyyych(...)".

  • @pkolega
    @pkolega 4 ปีที่แล้ว

    16:20 - chyba 105kHz

  • @stassos5128
    @stassos5128 5 ปีที่แล้ว

    Brawo,

  • @jacek2pasje603
    @jacek2pasje603 ปีที่แล้ว

    Kwadrofonia dla biznesu, bo trzeba było mieć 4 kolumny a nie dwie? No bo przecież człowiek ma 2szt uszu, zaklada słuchawki i ma stereo, nie znam nikogo kto ma 4 uszy

  • @Dydzio
    @Dydzio 5 ปีที่แล้ว +1

    Co do Unitry: zapomniałeś o Mozarcie...

    • @konradklekot
      @konradklekot 5 ปีที่แล้ว

      Darujmy sobie fotomontaże a skupmy się na istniejących urządzeniach

    • @Dydzio
      @Dydzio 5 ปีที่แล้ว +1

      @@konradklekot Mozart jest istniejący choć rzadki..

    • @konradklekot
      @konradklekot 5 ปีที่แล้ว +2

      No to pokaż zdjęcie, nie musi to być egzemplarz który masz w domu. Może być z cudzej kolekcji. To są wszystko puste słowa bez pokrycia ludzi co mówią o jego istnieniu. Każdy tylko powtarza to co usłyszał od drugiego.

  • @najdos
    @najdos 5 ปีที่แล้ว

    Fajnt wykład, ale dlaczego prowadzący nie wie co to jest kolumna głośnikowa?