Hiánypótló! Régóta játszom, de ez nagyon hasznos cucc! Noha ismertem ezt a lépcsőzést, nem azért használtam, hogy a hangokat memorizáljam, hanem mert szóló betétként is jól szól. :D Persze lehet ez egy rossz bizonyítványt állít ki rólam, de bevállalom :)
ปีที่แล้ว +1
Köszönöm szépen, örülök ennek! És a lépcsőzést valóban fel lehet használni szólóban is, sőt a klasszikus zeneszerzők is alkalmaztak ilyen szekvenciákat. A lényeg, hogy emellett nagyon jók hangtanulásra is. :)
...ez megint telitalálat... Köszönöm Tamás! Kezd valami fény derengeni a hosszú alagút túlsó végén... :o)
ปีที่แล้ว
Szia Attila! Ennek nagyon örülök, ez volt a cél. A húrok hangjainak leolvasása megváltoztat mindent, focista hasonlattal élve hirtelen "látni kezdünk a pályán". :)
Köszönöm a sok jó tanácsot. Nagyon érdekes és hasznos volt számomra. Eddig én is zsákutcában jártam. Újra kezdem figyelembevételével a tanácsaidnak. Nagyon köszönöm. 🙏
ปีที่แล้ว
Örülök, hogy hasznos volt, és annak még inkább, hogy elindulsz ezen a szép úton. A hangok megtanulása eleinte intenzív és munkaigényes folyamat, de a jó hír az, hogy pár hónap után egyre inkább ösztönösen fogod felismerni a hangokat. Hosszabb távon pedig ez már magától fog működni, és onnantól bármit játszhatsz. Ha például E-mollban játszol, akkor elegendő tudni, hogy ebben a skálában a F# az egyetlen módosított hang, és a teljes fogólapon bárhol rögtön jönnek a dallamok, mert látod a hangokat.
Üdvözlet a "Zsákutcából"! A rutin sajnos egysíkúvá tett! Megfogadtam, hogy tényleg bele vetem magam a hangok ismeretébe! A lépcsözést csak az egyik számomban alkalmaztam! Vissza emlékszem, hogy meglepetésként élték meg még a zenész kollégák is! H-mollban volt és a mai nappal a teljes gitár nyakat kihasználva újra fogalmaztam az egészet H és E húron!
ปีที่แล้ว
Szia Gábor! Örülök, hogy a lépcsőzéses módszert máris kipróbáltad és bevált! A hangok egyre jobb leolvasása egyre könnyebbé teszi majd a dallamos szólózást, érdemes folyamatosan tanulni a húrok hangjait, sokat fog lendíteni a gitározáson.
Szia Tamás! A XV. fekvéstől megy nehezebben a leolvasás, mert összefolynak a szemem előtt a bundok. Nincs viszonyítási alap éppen hol járok. Ha van támpont, akkor nem gond, mert csak ismétlődnek a hangok XII-től felfelé. Nekem a Triolás szólőrészlet tetszett, arra szavazok. A házifeladat ma is igazi kihívás, ezért a jó gitáros második legfontosabb ismérve, sztem a szorgalom és a kitartás! Csinálni kell!
ปีที่แล้ว +2
Szia Sanyi! A leolvasásnál a viszonyítási alap nekem is nagyon fontos. Van egy gitárom, amelyen nincsenek pozíciójelzők a fogólapon (csak oldalt a szélén), és irodai lyukasztóval csináltam rá öntapadós pöttyöket. (Ez az a gitár a matricás pozíciójelzőkkel: th-cam.com/video/QBY_78yzlIc/w-d-xo.html) Úgy voltam vele, hogy bár megszokhatnám jelzések nélkül is a játékot, de nem akarom, hogy bármi elvonja a fókuszt a lényegről: a zenélésről. A szorgalom+kitartás tényezővel 100%-ig egyetértek! Nem létezik olyan, hogy sikertelenség, csak olyan létezik, hogy túl hamar abbahagyni a próbálkozást (ezért ilyet nem is teszek soha:).
De jó ötlet! Én már ki akartam marni és beönteni valami műanyaggal, de ez az öntapadós matrica, zseniális és egyszerűbb megoldás! Hasonló 7 húros Jacksonom van, megyek is a papírboltba! :)
ปีที่แล้ว +1
@@sandorkomuves1254 Igen, a jelölés nélküli fogólap olyan, mint a műanyag dekoráció torta: jól néz ki vizuálisan, de használhatom arra, amire szeretném. :) Úgyhogy nálam öntapadós papírcsík + irodai lyukasztó lett a megoldás, pont a megfelelő átmérőjű köröcskéket készíti a lyukasztó.
Sikerült eltalálni, hogy mi is a legfontosabb :D Tökjó gyakorlat! Agyaltam rajta hogy lehetne jól gyakorolni, általában fejben és szoftverrel gyakorlom, gitáron pedig kiválasztok egy hangot amit minden húron megpengetek, de ezek sokkal jobb tornák :)
ปีที่แล้ว +1
Örülök, hogy sikerült eltalálnod, és annak még inkább, hogy tetszenek ezek a gyakorlatok! És a legjobban annak örülök, hogy gyakorlod is a hangokat, ennél szerintem tényleg nincs fontosabb (persze sok minden más is fontos a magas szintű gitározáshoz, de talán ez jelenti mindennek az alapját).
ปีที่แล้ว +1
Egy javítás: 12:58-nál a szavazásra való felkérés természetesen nem az e heti, hanem a *múlt heti* videóban szereplő 3 szólóra vonatkozik, ezeket itt találod: th-cam.com/video/Z5FiUoS7mLE/w-d-xo.html
Hát ha az a kérdés, hogy állok a hangok leolvasásával, akkor a válasz az, hogy gyengén. Az e, a és h húrok mennek, d és g viszont homály. Hogy miért, arra nem nagyon van mentségem, de a mai lecke után megígértem magamnak, hogy az egyszerűbb gyakorlatoknál mondani fogom a hangokat. Nálam külön nehézséget okoz, hogy a kedvenc gitárom d-standardben van, így ott más Hangolásra is tudni kell. A mai gyakorlatokat azért jók, mert a leolvasás mellett titokban mást is fejlesztenek. Szekvenciák, egyszerre megszólaló hangközök ismerete stb. Nekem a hernyós a kedvencem, így ránézésre. :)
ปีที่แล้ว
Én is pont így voltam vele, hogy a középső húrok hangjai nehezebben mentek annak idején. Aztán persze olyan sokszor olvastam le ott is a hangokat, hogy kénytelenek voltak bekerülni a memóriámba. :) Pár éven át nekem is D standard hangolásban volt a fő gitárom (a Symphony X együttes miatt), és én olyankor is a normál hangolású hangokat mondtam magamban, tehát pl. a legvékonyabb húron a 3. bundot G hangnak vettem (persze tudtam közben, hogy a frekvencia most mélyebb ennél). A hernyós gyakorlatot én is nagyon szeretem, és nagyon sokat csinálom a Közlekedés gyakorlatokat is az egyforma hosszúságú hangokkal.
Hú, de köszi! :) Ennek most nekifeszülök, mert nagyon kellett valami ilyesmi, amivel ráávegyem magam, hogy ilyen téren haladjak! Sajnos tipikusan az a gitározni szerető ember vagyok, aki nem szeret zeneelméletezni. Pedig, minél jobban haladok, annál inkább érzem, hogy muszáj. Nem örülök ennek, de ez van :D
ปีที่แล้ว +1
Örülök, hogy ez az adás lendületet adott, és szerintem is szükséges adalék a zeneelmélet. Ez az a titkos adalék, ami a szénatomokat gyémánttá alakítja (azaz az ösztönös adottságnak zeneiségnek keretet és irányt ad). :)
Gratulálok, megint egy nagyon jó videó! :) Nekem az volt a kishitű teóriám, hogy nem lehet kb még negyedekben sem ilyen tudatosan játszani, így a játék közbeni tudatos leolvasást hanyagoltam is. Próbáltam párszor, de nem éreztem egyáltalán a fejlődésemet. Kipróbálom ezeket a módszereket, kiváncsi vagyok mire elég mondjuk nálam 1 hónap! Köszi!
ปีที่แล้ว
Köszönöm szépen! :) A leolvasás olyan ösztönössé tud válni, mint a beszéd során a nyelvtan használata: a háttérben fut és nem is kell külön energiát fordítani rá. Persze mint mindent, ezt sem adják könnyen, de szabadidőtől és gyakorlási mennyiségtől függően 4-6-8-10 hónap alatt már nagyon gyors leolvasási szintidőket lehet elérni. (És már 1 hónap alatt is érezni a változást.) Gyors hangoknál pedig úgy működik, hogy nincs idő kimondani magunkban, de az információ belül azért megjelenik. Olyan, mint ködös időben menni az autópályán: mindig a következő rövid szakaszt látod magad előtt, és ez pont megfelelő az előrehaladáshoz. :)
Szia tamás. Logikáztam ere a videora és rájőtem hogy egy C dur skála és egy Esz mol skálával mind a 6 huron ha eszt az alakzatot csinájuk mint leolvasás gyakorlat akor nemis ojan bónyórul és igy nem kel tőrjük az agyunkat hogy mijen skálát gyakoróljunk hozá. Tévedek? Mitszol ehez?
ปีที่แล้ว
Szia! Örülök, hogy foglalkoztál a videóban szereplő javaslatokkal, ezt nagyon értékelem! Fontos a gyakori skálák hangjainak ismerete, például a C-dúrban C D E F G A H hangok vannak (H=angol B), az Esz-mollban Eb F Gb Ab B Cb Db (B=angol Bb). Tehát ezeket kell fejben tartani, miközben gyakorlod a leolvasást. A lényeg, hogy a lépcsős vagy araszoló alakzatokat leolvasással csináld, tehát ne memorizáld vizuálisan a "dobozokat".
Nagyon jó anyag, tényleg neki kéne veselkednem a hangok megtanulásának.. Csak hát mindig győz az örömzenélés :D De azért közben szoktam figyelni a hangok nevére is: azt vettem észre, hogy amiket már egyből tudok, azokat magamban ki is mondom, illetve próbálom a szomszédos hangokat gyorsan megmondani. Így örömzenélés közben azért tanulok is, de persze az általad mutatott példák sokkal hatékonyabbak. Az merült fel bennem, hogy a példaimpróban (10:56) a gyors futamoknál is mindent leolvasol, vagy ott már inkább a rögzült alakzat / izommemória dominál? Mintha korábban említetted volna, hogy az alakzatok a gyors futamoknál hasznosak. Nekem is ez a meglátásom: ha nagyon gyorsan kell játszani, ott már muszáj előszedni a sok gyakorlással betanult és kézben lévő dolgokat. Ha meg éppen a dallamot alakítgatjuk, ott nagyon jól jön a leolvasás.
ปีที่แล้ว +2
Az örömzenélés is fontos, és nekem az volt a szerencsém annak idején, hogy örömzenélés során kezdtem (kíváncsiságból és játékból) leolvasni a hangokat. Eleinte csak pár ismerős bundot tudtam megnevezni, és azokat is csak akkor, ha hosszan kitartott hang volt. Aztán hónapról hónapra bővült és gyorsult a leolvasási rendszer. :) A gyors futamoknál is mindent leolvasok, nálam izommemóriában csak a régi blues-rock pentaton lickek vannak. Sosem magoltam be a hétféle 3 hang per húr skáladobozt (amelyeket félrevezetően a régi anyagok modális skáláknak neveznek, pedig nem ezen múlik a modális hangulat, hanem 1) a zenei környezeten, alaphangon és 2) az általunk kiemelt fontos skálafokokon). Tehát amikor gyors futamot játszom, akkor mindig a következő 2-3-4 hangot olvasom le. Magamban kimondani ilyenkor nincs elég idő, de ez nem is szükséges, mert már bekerült tudat alá, ezért elég, ha tudom, hogy skálahang. Gyors futamnál a lényeg a hosszú megérkezési hang a futam végén - ezt már érdemes fok alapján is előre kinézni. Így olyan hatást hozunk létre, amit szeretnénk, és nem a szerencsére bízzuk magunkat, hogy "hátha jól fog szólni ez a hang". Leolvasás nélkül ketten gitároznak a hangszeren: 1) a gitáros és 2) a véletlenszám-generátor. :)
@@erikkarancsi1661 Az a fontos, hogy meglegyen a felismerés, hogy a húrokon levő hangok nevének ismerete nélkül csak vakon tapogatózni lehet a gitáron. Ha elhatározod, hogy egyesével megtanulod az összes húr összes hangját, akkor ezt 4-6 hónap alatt olyan jól be lehet gyakorolni, hogy onnantól évtizedeken át tiéd lesz ez a tudás. :)
Mondok egy még inkább epic tényezőt: húrt nem a két bund között középen fogjuk le, hanem a pendítés irányába eső bundhoz közelítjük az ujjunkat. :) A múlt században keletkezett rossz berögzülés volt ez, aztán fakadtak belőle "nem értem" jellegű történetek. Egyetemista koromban a kolis társam tanítgatott gitározni, de ezt még ő sem tisztázta. Aztán 2021 májusában megvettem a basszusgitárom, jött szembe az alábbi videó, elég 3:14-től nézni és hallgatni. Na, _ez_ volt az a facepalm, minek során a tenyerem a mögöttem álló tarkóján néz ki. :) Persze megtévesztett a _fogólap_ elnevezés is. Azt gondoltam, hogy a húrt izomból hozzá kell fogni holott -- amint a videóból is kiderül -- épp csak annyi erővel kell, hogy ne zümmögjön. th-cam.com/video/6-Resdu3X3g/w-d-xo.html
หลายเดือนก่อน
Nagyon jó, hogy az elhangzott dolgok alapján végiggondoltad és leírtad ezeket. Ez a lehető legjobb hozzáállás, mert a tudatos helyzetértékelés által lehet megtalálni a fejlődéshez vezető további utat. ✨🎸
Én azzal rontottam el a hangjegyek megtanulását, hogy állandóan áthangolom a gitárt. Van 4-5 hangolás, amit nagyon szeretek használni és mind más és más élményt és lehetőségeket ad. Cserébe mindegyiken csak néhány hangnemet tudok magabiztosan használni. 😅😅
ปีที่แล้ว +1
Nálam ezen a téren az vált be, hogy minden hangolás esetén a standard hangolás hangjaira gondolok, tehát pl. az E-húr 3. bund esetén mindig G hangra gondolok. És amikor eltérő hangolású gitáron játszom (a Symphony X kedvéért évekig volt D standardban a fő gitárom), akkor szükség esetén a különbséggel módosítom ezt a G hangot, tehát F lesz belőle.
@ Ennél sajna komplikáltabb a helyzet, mert a hangolások többsége, amit használok, nem a standard kvárt hangközöket használja két húr között. De egyszer talán összefutunk és megmutatom őket, hátha tudsz rájuk valami egyszerű, de nagyszerű megoldást.
ปีที่แล้ว +1
@@bencetakacs1049 Igen, ez kétségtelenül bonyolítja a dolgot. Még a drop hangolás kezelhető a fenti módon, de egy open C vagy DADGAD hangolás már túlságosan összekeveri a kártyalapokat. Alkalomadtán majd ötletelhetünk érdekes hangolású gitárokkal. :)
Én korábban csak szimplán nem hittem el, hogy bármit segítene az, hogy kimondom fejben a hang nevét (vagy csak rágondolok, felvillantom). Ráadásul a fejben "matekozás" elvette a pengetés élményét, alapvetően ezért hanyagoltam. De már látom, hogy muszáj lesz nekiállnom, mert csak a 0 és 12-es bund hangjait tudom :)
ปีที่แล้ว +1
Nagyon örülök, hogy leírtad ezt, hogy mi volt a mögöttes gondolat a hangok tanulása kapcsán. Ráadásul nagyon szép és pontos megfogalmazás ez, hogy az adott hang nevére rágondolsz és felvillantod, mert pontosan ez zajlik nálam is: gyorsabb hangoknál nincs is idő kimondani azt, hogy "ez egy F# volt", de belül így felvillan a hang nevéhez kapcsolódó információ. Valahogy azt semmilyen régi gitár-tananyag nem írta le (legalábbis én sosem találkoztam vele, pedig ez lett volna a lényeg), hogy ez a fejben kimondás, matekozás egy átmeneti időszak, amíg ösztönös és mély tudássá nem válnak a hangok. Pontosan úgy, mint amikor angoltanulás elején tudatosan gondolunk rá, hogy a többes szám jele az "s" betű. És amikor hosszú időn át tudatosan kitesszük a többes szám jelét angolul, akkor eljön a pillanat, amikor már nem kell rá gondolni, mert ösztönössé vált. Ugyanerre biztathatta volna a sok régi tananyag a gitárosokat: átmeneti tudatosság, ami után egy mélyebb ösztönösség jön. (Az 1. évad 6. videója szól részletesen is arról, hogy bármilyen dolog tanulása 4 szakaszra osztható, és csak átmeneti a tudatos szakasz.) Köszönöm, hogy megosztottad a gondolataidat a hangok tanulásáról, és ha vállalsz most kb. fél év tudatos hangtanulást, akkor utána fél évszázad szabad gitározás jön. Szerintem nagyon előnyös üzlet:)
@ köszönöm, vállalok, és szívesen beszámolok a fejleményekről pár hónap múlva. Ez most nagy lökést adott :)
ปีที่แล้ว +1
@@zsbali Ennek örülök, és kíváncsi leszek majd a tapasztalataidra. Már 1-2 hónap is érezhető változást hoz. Eleinte az is jó, hogy elindítasz egy lassú zenei alapot, és 1 húron előre kinézed a hangnem hangjait (név szerint), és kényelmes tempóval csak ezen a húron improvizálsz, magadban mindig kimondva a hang nevét. (Majd 2 hét múlva az S03E06 adásban lesz egy olyan feladat is, ahol már a fokokat is hozzávesszük a hangok nevéhez.)
nekem nagyok ujjaim nehezen megy gyakorlás szerinted valtsak inkabb accustic gitarra vagy akinek nagyook ugyanugy megtud elektromososn jol gitarozni?
ปีที่แล้ว +1
Nekem is nagy kezem és ujjaim vannak, de ez nem jelentett akadályt az elektromos gitárnál. Bizonyos szempontból könnyebb is elektromos gitáron játszani. A döntés persze attól is függ, hogy milyen stílust szeretsz, mit játszanál szívesen? (Ha rock vagy metál, akkor mindenképpen elektromos gitár.)
@ én nekem metál rock heavy bármit de nagyon szeretem blues jazz zenéket rock ön toll is szeretnék szeretek játszani akkor maradjak elektromosnal?😊💪☺️😁 Rock zenéket imadom
ปีที่แล้ว +1
@@nondermotovlog466 Igen, akkor mindenképpen elektromos gitár. Sok múlik azon, hogy milyen menzúrája van az elektromos gitárnak, milyen hosszú és milyen görbületű a nyak. A lehető leginkább kézre eső gitárt kell megtalálni. Paul Gilbert egy híres példa, akinek nagyon nagyok az ujjai, mégis szenzációs gitáros lett.
Szia, nekem lenne egy kérdésem, mert összezavartál kicsit. 1. módszernél 2 hang lefelé 1 hang felfelé ( másodperc: 4:27 ). És itt a 7. bundot kihagyod pedig B hang és ahelyett a 6. bundot játszod ami szerintem nem oda való D-Mollban, vagy én vagyok a hülye. Bocsi ha hülyeséget mondtam még kezdő vagyok. Ha nem rontottad el akkor érdekelne magyarázat miért van így.
Szia Henrik, köszönöm a kérdést, és ez tényleg egy fontos téma. A dolog magyarázata, hogy a német és a magyar zenei nyelvben a B hang az angol Bb-nek felel meg, és a H hang az angol B-nek felel meg. D-moll hangnemben az angol Bb (magyar B) hang van benne, tehát a 6. bundon levő hangnak kell szerepelnie. Ha a D-mollt megkeresed a kvintkörön (szolomania.com/kvintkor-magyar-akkordnevekkel), akkor az 1b helyszínen fogod találni. Ez azt jelenti,hogy 1 darab lefelé módosított hang van benne, mégpedig a H (E-húr 7. bund) helyett a B (E-húr 6. bund) lesz ez hang. (Angol jelöléssel B helyett Bb.)
@ Köszönöm! Talán már értem is :) szóval magyar nyelvben D E F G A B C angol nyelvben pedig D E F G A Bb C. Helyes? Gondolom igen, ezért volt nekem fura mert én angol táblázatot néztem hozzá és B Hang 7. bundon volt. Szerintem már értem :)
ปีที่แล้ว +1
Igen, pontosan így van, ahogyan leírtad. :) Érdekesség, hogy Johann Sebastian Bach-nak van egy zenéje, ahol a fő motívum a B A C H hangokra épül, azaz a saját nevét zenésítette meg. Ez annak volt köszönhető, hogy a németben is H hang van az angol B helyett és B hang van az angol Bb helyett. Tehát angolul a dallam Bb A C B lenne. 🎼🎶🎵
Szia Gábor! A pontos modellszámot sajnos nem tudom, a gitár hátoldalán csak annyi van hogy "Samick Artist Series". Ezen az oldalon próbáltam már korábban megtalálni, de pontosan ilyet nem találtam itt: samick.fandom.com/wiki/K
@ KP-460 olyan,mint a tiéd,csak színben ilyen szürkés-zöld valami. Remek kis hangszerek! A kétezres évek elején az első komolyabb gitárom volt! A mai napig megvan emléknek! A linkelt oldalon is dübörög a retró! :) Köszönjük a vidit,hasznos!
ปีที่แล้ว +1
@@vargagabor1318 Tényleg szinte ugyanolyan a KP-460, egyetlen különbség az, hogy Sammy-nél (a gitárom neve) a single pickupok nem fedettek, a 460-asnál pedig fedett pickupok vannak. De ez tényleg apró eltérés, minden másban pontosan ilyen. Csodás gitár, nekem ő a fő gitár 15 éve, pedig van jó néhány másik is. Sok közös dolgot éltünk meg együtt Sammy-vel, lesz majd egy heti adás, amiben az ő története lesz a "főszereplő". :)
Hiánypótló! Régóta játszom, de ez nagyon hasznos cucc! Noha ismertem ezt a lépcsőzést, nem azért használtam, hogy a hangokat memorizáljam, hanem mert szóló betétként is jól szól. :D Persze lehet ez egy rossz bizonyítványt állít ki rólam, de bevállalom :)
Köszönöm szépen, örülök ennek! És a lépcsőzést valóban fel lehet használni szólóban is, sőt a klasszikus zeneszerzők is alkalmaztak ilyen szekvenciákat. A lényeg, hogy emellett nagyon jók hangtanulásra is. :)
Üdvözlöm ez nagyon jó tèma volt nekem a vège tetszett a legjobban ènis gyakorlom a hangokat a gitáromon 🙏
Örülök, hogy tetszett és köszönöm, hogy követed hétről hétre a Szólómániát! :) \m/
...ez megint telitalálat... Köszönöm Tamás! Kezd valami fény derengeni a hosszú alagút túlsó végén... :o)
Szia Attila! Ennek nagyon örülök, ez volt a cél. A húrok hangjainak leolvasása megváltoztat mindent, focista hasonlattal élve hirtelen "látni kezdünk a pályán". :)
Köszönöm a sok jó tanácsot. Nagyon érdekes és hasznos volt számomra.
Eddig én is zsákutcában jártam.
Újra kezdem figyelembevételével a tanácsaidnak.
Nagyon köszönöm. 🙏
Örülök, hogy hasznos volt, és annak még inkább, hogy elindulsz ezen a szép úton. A hangok megtanulása eleinte intenzív és munkaigényes folyamat, de a jó hír az, hogy pár hónap után egyre inkább ösztönösen fogod felismerni a hangokat. Hosszabb távon pedig ez már magától fog működni, és onnantól bármit játszhatsz. Ha például E-mollban játszol, akkor elegendő tudni, hogy ebben a skálában a F# az egyetlen módosított hang, és a teljes fogólapon bárhol rögtön jönnek a dallamok, mert látod a hangokat.
Üdvözlet a "Zsákutcából"! A rutin sajnos egysíkúvá tett! Megfogadtam, hogy tényleg bele vetem magam a hangok ismeretébe! A lépcsözést csak az egyik számomban alkalmaztam! Vissza emlékszem, hogy meglepetésként élték meg még a zenész kollégák is! H-mollban volt és a mai nappal a teljes gitár nyakat kihasználva újra fogalmaztam az egészet H és E húron!
Szia Gábor! Örülök, hogy a lépcsőzéses módszert máris kipróbáltad és bevált! A hangok egyre jobb leolvasása egyre könnyebbé teszi majd a dallamos szólózást, érdemes folyamatosan tanulni a húrok hangjait, sokat fog lendíteni a gitározáson.
Hello Tamás! Most nézem csak a videóid és megint nagyon sokat segített. Köszönöm!🤟
Szia Áron, örömmel! :) \m/
Szia Tamás! A XV. fekvéstől megy nehezebben a leolvasás, mert összefolynak a szemem előtt a bundok. Nincs viszonyítási alap éppen hol járok. Ha van támpont, akkor nem gond, mert csak ismétlődnek a hangok XII-től felfelé. Nekem a Triolás szólőrészlet tetszett, arra szavazok. A házifeladat ma is igazi kihívás, ezért a jó gitáros második legfontosabb ismérve, sztem a szorgalom és a kitartás! Csinálni kell!
Szia Sanyi! A leolvasásnál a viszonyítási alap nekem is nagyon fontos. Van egy gitárom, amelyen nincsenek pozíciójelzők a fogólapon (csak oldalt a szélén), és irodai lyukasztóval csináltam rá öntapadós pöttyöket. (Ez az a gitár a matricás pozíciójelzőkkel: th-cam.com/video/QBY_78yzlIc/w-d-xo.html)
Úgy voltam vele, hogy bár megszokhatnám jelzések nélkül is a játékot, de nem akarom, hogy bármi elvonja a fókuszt a lényegről: a zenélésről.
A szorgalom+kitartás tényezővel 100%-ig egyetértek! Nem létezik olyan, hogy sikertelenség, csak olyan létezik, hogy túl hamar abbahagyni a próbálkozást (ezért ilyet nem is teszek soha:).
De jó ötlet! Én már ki akartam marni és beönteni valami műanyaggal, de ez az öntapadós matrica, zseniális és egyszerűbb megoldás! Hasonló 7 húros Jacksonom van, megyek is a papírboltba! :)
@@sandorkomuves1254 Igen, a jelölés nélküli fogólap olyan, mint a műanyag dekoráció torta: jól néz ki vizuálisan, de használhatom arra, amire szeretném. :) Úgyhogy nálam öntapadós papírcsík + irodai lyukasztó lett a megoldás, pont a megfelelő átmérőjű köröcskéket készíti a lyukasztó.
Sikerült eltalálni, hogy mi is a legfontosabb :D Tökjó gyakorlat! Agyaltam rajta hogy lehetne jól gyakorolni, általában fejben és szoftverrel gyakorlom, gitáron pedig kiválasztok egy hangot amit minden húron megpengetek, de ezek sokkal jobb tornák :)
Örülök, hogy sikerült eltalálnod, és annak még inkább, hogy tetszenek ezek a gyakorlatok! És a legjobban annak örülök, hogy gyakorlod is a hangokat, ennél szerintem tényleg nincs fontosabb (persze sok minden más is fontos a magas szintű gitározáshoz, de talán ez jelenti mindennek az alapját).
Egy javítás: 12:58-nál a szavazásra való felkérés természetesen nem az e heti, hanem a *múlt heti* videóban szereplő 3 szólóra vonatkozik, ezeket itt találod: th-cam.com/video/Z5FiUoS7mLE/w-d-xo.html
Hát ha az a kérdés, hogy állok a hangok leolvasásával, akkor a válasz az, hogy gyengén. Az e, a és h húrok mennek, d és g viszont homály. Hogy miért, arra nem nagyon van mentségem, de a mai lecke után megígértem magamnak, hogy az egyszerűbb gyakorlatoknál mondani fogom a hangokat. Nálam külön nehézséget okoz, hogy a kedvenc gitárom d-standardben van, így ott más Hangolásra is tudni kell.
A mai gyakorlatokat azért jók, mert a leolvasás mellett titokban mást is fejlesztenek. Szekvenciák, egyszerre megszólaló hangközök ismerete stb. Nekem a hernyós a kedvencem, így ránézésre. :)
Én is pont így voltam vele, hogy a középső húrok hangjai nehezebben mentek annak idején. Aztán persze olyan sokszor olvastam le ott is a hangokat, hogy kénytelenek voltak bekerülni a memóriámba. :)
Pár éven át nekem is D standard hangolásban volt a fő gitárom (a Symphony X együttes miatt), és én olyankor is a normál hangolású hangokat mondtam magamban, tehát pl. a legvékonyabb húron a 3. bundot G hangnak vettem (persze tudtam közben, hogy a frekvencia most mélyebb ennél).
A hernyós gyakorlatot én is nagyon szeretem, és nagyon sokat csinálom a Közlekedés gyakorlatokat is az egyforma hosszúságú hangokkal.
Nagyon profi előadás. Igazi Tanár. Köszönet.
Köszönöm, örülök neki és megtisztelő, amit írsz!
Zseniális! Nagyon kedvelem ahogy tanítasz, játékod pedig, szép,és hibátlan Gratulálok bro ;)
Köszönöm szépen, örülök nagyon, hogy így gondolod. Holnap délelőtt érkezik is a folytatás, ezúttal egy zeneelméleti adás lesz :) 🎼🎵🎶
Rettentő hasznos, köszi!
Örülök ennek, köszönöm! ♪ ♫ ♬
Hú, de köszi! :) Ennek most nekifeszülök, mert nagyon kellett valami ilyesmi, amivel ráávegyem magam, hogy ilyen téren haladjak! Sajnos tipikusan az a gitározni szerető ember vagyok, aki nem szeret zeneelméletezni. Pedig, minél jobban haladok, annál inkább érzem, hogy muszáj. Nem örülök ennek, de ez van :D
Örülök, hogy ez az adás lendületet adott, és szerintem is szükséges adalék a zeneelmélet. Ez az a titkos adalék, ami a szénatomokat gyémánttá alakítja (azaz az ösztönös adottságnak zeneiségnek keretet és irányt ad). :)
Gratulálok, megint egy nagyon jó videó! :) Nekem az volt a kishitű teóriám, hogy nem lehet kb még negyedekben sem ilyen tudatosan játszani, így a játék közbeni tudatos leolvasást hanyagoltam is. Próbáltam párszor, de nem éreztem egyáltalán a fejlődésemet. Kipróbálom ezeket a módszereket, kiváncsi vagyok mire elég mondjuk nálam 1 hónap! Köszi!
Köszönöm szépen! :) A leolvasás olyan ösztönössé tud válni, mint a beszéd során a nyelvtan használata: a háttérben fut és nem is kell külön energiát fordítani rá. Persze mint mindent, ezt sem adják könnyen, de szabadidőtől és gyakorlási mennyiségtől függően 4-6-8-10 hónap alatt már nagyon gyors leolvasási szintidőket lehet elérni. (És már 1 hónap alatt is érezni a változást.) Gyors hangoknál pedig úgy működik, hogy nincs idő kimondani magunkban, de az információ belül azért megjelenik. Olyan, mint ködös időben menni az autópályán: mindig a következő rövid szakaszt látod magad előtt, és ez pont megfelelő az előrehaladáshoz. :)
@ Szuper, kihívás elfogadva :)
@@gabormandl \m/ :)
Szia tamás. Logikáztam ere a videora és rájőtem hogy egy C dur skála és egy Esz mol skálával mind a 6 huron ha eszt az alakzatot csinájuk mint leolvasás gyakorlat akor nemis ojan bónyórul és igy nem kel tőrjük az agyunkat hogy mijen skálát gyakoróljunk hozá. Tévedek? Mitszol ehez?
Szia! Örülök, hogy foglalkoztál a videóban szereplő javaslatokkal, ezt nagyon értékelem! Fontos a gyakori skálák hangjainak ismerete, például a C-dúrban C D E F G A H hangok vannak (H=angol B), az Esz-mollban Eb F Gb Ab B Cb Db (B=angol Bb). Tehát ezeket kell fejben tartani, miközben gyakorlod a leolvasást. A lényeg, hogy a lépcsős vagy araszoló alakzatokat leolvasással csináld, tehát ne memorizáld vizuálisan a "dobozokat".
Nagyon jó anyag, tényleg neki kéne veselkednem a hangok megtanulásának.. Csak hát mindig győz az örömzenélés :D
De azért közben szoktam figyelni a hangok nevére is: azt vettem észre, hogy amiket már egyből tudok, azokat magamban ki is mondom, illetve próbálom a szomszédos hangokat gyorsan megmondani. Így örömzenélés közben azért tanulok is, de persze az általad mutatott példák sokkal hatékonyabbak. Az merült fel bennem, hogy a példaimpróban (10:56) a gyors futamoknál is mindent leolvasol, vagy ott már inkább a rögzült alakzat / izommemória dominál? Mintha korábban említetted volna, hogy az alakzatok a gyors futamoknál hasznosak. Nekem is ez a meglátásom: ha nagyon gyorsan kell játszani, ott már muszáj előszedni a sok gyakorlással betanult és kézben lévő dolgokat. Ha meg éppen a dallamot alakítgatjuk, ott nagyon jól jön a leolvasás.
Az örömzenélés is fontos, és nekem az volt a szerencsém annak idején, hogy örömzenélés során kezdtem (kíváncsiságból és játékból) leolvasni a hangokat. Eleinte csak pár ismerős bundot tudtam megnevezni, és azokat is csak akkor, ha hosszan kitartott hang volt. Aztán hónapról hónapra bővült és gyorsult a leolvasási rendszer. :)
A gyors futamoknál is mindent leolvasok, nálam izommemóriában csak a régi blues-rock pentaton lickek vannak. Sosem magoltam be a hétféle 3 hang per húr skáladobozt (amelyeket félrevezetően a régi anyagok modális skáláknak neveznek, pedig nem ezen múlik a modális hangulat, hanem 1) a zenei környezeten, alaphangon és 2) az általunk kiemelt fontos skálafokokon). Tehát amikor gyors futamot játszom, akkor mindig a következő 2-3-4 hangot olvasom le. Magamban kimondani ilyenkor nincs elég idő, de ez nem is szükséges, mert már bekerült tudat alá, ezért elég, ha tudom, hogy skálahang. Gyors futamnál a lényeg a hosszú megérkezési hang a futam végén - ezt már érdemes fok alapján is előre kinézni. Így olyan hatást hozunk létre, amit szeretnénk, és nem a szerencsére bízzuk magunkat, hogy "hátha jól fog szólni ez a hang". Leolvasás nélkül ketten gitároznak a hangszeren: 1) a gitáros és 2) a véletlenszám-generátor. :)
Ha korábban elkészíted ezt a videót, én is spóroltam volna pár évet !😁 Remek tananyagokat gyártasz, ne állj le vele semmiképp! Long live rock n roll🤘
Köszönöm, és folytatjuk ugyanilyen lendülettel! \m/
Szia Tamás .Nagyon jo video nekem nagyon szüksègem volt ere kőszőnőm Neked❤️
Köszönöm szépen, örülök hogy hasznos volt számodra! 🎼🎶🎵
Az lesz hasznos👍 király vagy
Ja és gyengén álok a leolvasással
@@erikkarancsi1661 Az a fontos, hogy meglegyen a felismerés, hogy a húrokon levő hangok nevének ismerete nélkül csak vakon tapogatózni lehet a gitáron. Ha elhatározod, hogy egyesével megtanulod az összes húr összes hangját, akkor ezt 4-6 hónap alatt olyan jól be lehet gyakorolni, hogy onnantól évtizedeken át tiéd lesz ez a tudás. :)
Mondok egy még inkább epic tényezőt: húrt nem a két bund között középen fogjuk le, hanem a pendítés irányába eső bundhoz közelítjük az ujjunkat. :)
A múlt században keletkezett rossz berögzülés volt ez, aztán fakadtak belőle "nem értem" jellegű történetek. Egyetemista koromban a kolis társam tanítgatott gitározni, de ezt még ő sem tisztázta.
Aztán 2021 májusában megvettem a basszusgitárom, jött szembe az alábbi videó, elég 3:14-től nézni és hallgatni. Na, _ez_ volt az a facepalm, minek során a tenyerem a mögöttem álló tarkóján néz ki. :)
Persze megtévesztett a _fogólap_ elnevezés is. Azt gondoltam, hogy a húrt izomból hozzá kell fogni holott -- amint a videóból is kiderül -- épp csak annyi erővel kell, hogy ne zümmögjön.
th-cam.com/video/6-Resdu3X3g/w-d-xo.html
Nagyon jó, hogy az elhangzott dolgok alapján végiggondoltad és leírtad ezeket. Ez a lehető legjobb hozzáállás, mert a tudatos helyzetértékelés által lehet megtalálni a fejlődéshez vezető további utat. ✨🎸
Én azzal rontottam el a hangjegyek megtanulását, hogy állandóan áthangolom a gitárt. Van 4-5 hangolás, amit nagyon szeretek használni és mind más és más élményt és lehetőségeket ad. Cserébe mindegyiken csak néhány hangnemet tudok magabiztosan használni. 😅😅
Nálam ezen a téren az vált be, hogy minden hangolás esetén a standard hangolás hangjaira gondolok, tehát pl. az E-húr 3. bund esetén mindig G hangra gondolok. És amikor eltérő hangolású gitáron játszom (a Symphony X kedvéért évekig volt D standardban a fő gitárom), akkor szükség esetén a különbséggel módosítom ezt a G hangot, tehát F lesz belőle.
@ Ennél sajna komplikáltabb a helyzet, mert a hangolások többsége, amit használok, nem a standard kvárt hangközöket használja két húr között. De egyszer talán összefutunk és megmutatom őket, hátha tudsz rájuk valami egyszerű, de nagyszerű megoldást.
@@bencetakacs1049 Igen, ez kétségtelenül bonyolítja a dolgot. Még a drop hangolás kezelhető a fenti módon, de egy open C vagy DADGAD hangolás már túlságosan összekeveri a kártyalapokat. Alkalomadtán majd ötletelhetünk érdekes hangolású gitárokkal. :)
Nagyon hasznos video volt koszi ..Sajnos fogalmam nincs nekem se mit fogok 😢.
Örülök, hogy hasznos volt! A hangok megtanulásával teljesen új szintekre léphetsz tovább (sok gitárosnál követtem már ezt az örömteli folyamatot). :)
Én korábban csak szimplán nem hittem el, hogy bármit segítene az, hogy kimondom fejben a hang nevét (vagy csak rágondolok, felvillantom). Ráadásul a fejben "matekozás" elvette a pengetés élményét, alapvetően ezért hanyagoltam. De már látom, hogy muszáj lesz nekiállnom, mert csak a 0 és 12-es bund hangjait tudom :)
Nagyon örülök, hogy leírtad ezt, hogy mi volt a mögöttes gondolat a hangok tanulása kapcsán. Ráadásul nagyon szép és pontos megfogalmazás ez, hogy az adott hang nevére rágondolsz és felvillantod, mert pontosan ez zajlik nálam is: gyorsabb hangoknál nincs is idő kimondani azt, hogy "ez egy F# volt", de belül így felvillan a hang nevéhez kapcsolódó információ.
Valahogy azt semmilyen régi gitár-tananyag nem írta le (legalábbis én sosem találkoztam vele, pedig ez lett volna a lényeg), hogy ez a fejben kimondás, matekozás egy átmeneti időszak, amíg ösztönös és mély tudássá nem válnak a hangok. Pontosan úgy, mint amikor angoltanulás elején tudatosan gondolunk rá, hogy a többes szám jele az "s" betű. És amikor hosszú időn át tudatosan kitesszük a többes szám jelét angolul, akkor eljön a pillanat, amikor már nem kell rá gondolni, mert ösztönössé vált.
Ugyanerre biztathatta volna a sok régi tananyag a gitárosokat: átmeneti tudatosság, ami után egy mélyebb ösztönösség jön. (Az 1. évad 6. videója szól részletesen is arról, hogy bármilyen dolog tanulása 4 szakaszra osztható, és csak átmeneti a tudatos szakasz.)
Köszönöm, hogy megosztottad a gondolataidat a hangok tanulásáról, és ha vállalsz most kb. fél év tudatos hangtanulást, akkor utána fél évszázad szabad gitározás jön. Szerintem nagyon előnyös üzlet:)
@ köszönöm, vállalok, és szívesen beszámolok a fejleményekről pár hónap múlva. Ez most nagy lökést adott :)
@@zsbali Ennek örülök, és kíváncsi leszek majd a tapasztalataidra. Már 1-2 hónap is érezhető változást hoz. Eleinte az is jó, hogy elindítasz egy lassú zenei alapot, és 1 húron előre kinézed a hangnem hangjait (név szerint), és kényelmes tempóval csak ezen a húron improvizálsz, magadban mindig kimondva a hang nevét. (Majd 2 hét múlva az S03E06 adásban lesz egy olyan feladat is, ahol már a fokokat is hozzávesszük a hangok nevéhez.)
nekem nagyok ujjaim nehezen megy gyakorlás szerinted valtsak inkabb accustic gitarra vagy akinek nagyook ugyanugy megtud elektromososn jol gitarozni?
Nekem is nagy kezem és ujjaim vannak, de ez nem jelentett akadályt az elektromos gitárnál. Bizonyos szempontból könnyebb is elektromos gitáron játszani. A döntés persze attól is függ, hogy milyen stílust szeretsz, mit játszanál szívesen? (Ha rock vagy metál, akkor mindenképpen elektromos gitár.)
@ én nekem metál rock heavy bármit de nagyon szeretem blues jazz zenéket rock ön toll is szeretnék szeretek játszani akkor maradjak elektromosnal?😊💪☺️😁 Rock zenéket imadom
@@nondermotovlog466 Igen, akkor mindenképpen elektromos gitár. Sok múlik azon, hogy milyen menzúrája van az elektromos gitárnak, milyen hosszú és milyen görbületű a nyak. A lehető leginkább kézre eső gitárt kell megtalálni. Paul Gilbert egy híres példa, akinek nagyon nagyok az ujjai, mégis szenzációs gitáros lett.
koszonom szepen amugy blues country rock metal barmit szivesen megtanulok gitaron :D@
Ez a jó hozzáállás, minden zene jöhet, csak legyen benne gitár és lendület :)
►Így fejleszd a gitártudásod 7 összetevőjét: szolomania.com/hatekony-gyakorlas
►Év vége előtt indul a tanfolyam: szolomania.com/modalis
Szia, nekem lenne egy kérdésem, mert összezavartál kicsit. 1. módszernél 2 hang lefelé 1 hang felfelé ( másodperc: 4:27 ). És itt a 7. bundot kihagyod pedig B hang és ahelyett a 6. bundot játszod ami szerintem nem oda való D-Mollban, vagy én vagyok a hülye. Bocsi ha hülyeséget mondtam még kezdő vagyok. Ha nem rontottad el akkor érdekelne magyarázat miért van így.
DMoll skála nem DEFGABC hangokból áll?
Szia Henrik, köszönöm a kérdést, és ez tényleg egy fontos téma. A dolog magyarázata, hogy a német és a magyar zenei nyelvben a B hang az angol Bb-nek felel meg, és a H hang az angol B-nek felel meg. D-moll hangnemben az angol Bb (magyar B) hang van benne, tehát a 6. bundon levő hangnak kell szerepelnie. Ha a D-mollt megkeresed a kvintkörön (szolomania.com/kvintkor-magyar-akkordnevekkel), akkor az 1b helyszínen fogod találni. Ez azt jelenti,hogy 1 darab lefelé módosított hang van benne, mégpedig a H (E-húr 7. bund) helyett a B (E-húr 6. bund) lesz ez hang. (Angol jelöléssel B helyett Bb.)
@ Köszönöm! Talán már értem is :) szóval magyar nyelvben D E F G A B C angol nyelvben pedig D E F G A Bb C. Helyes? Gondolom igen, ezért volt nekem fura mert én angol táblázatot néztem hozzá és B Hang 7. bundon volt. Szerintem már értem :)
Igen, pontosan így van, ahogyan leírtad. :) Érdekesség, hogy Johann Sebastian Bach-nak van egy zenéje, ahol a fő motívum a B A C H hangokra épül, azaz a saját nevét zenésítette meg. Ez annak volt köszönhető, hogy a németben is H hang van az angol B helyett és B hang van az angol Bb helyett. Tehát angolul a dallam Bb A C B lenne. 🎼🎶🎵
Szia! Samick KP-460 van nálad?
Szia Gábor! A pontos modellszámot sajnos nem tudom, a gitár hátoldalán csak annyi van hogy "Samick Artist Series". Ezen az oldalon próbáltam már korábban megtalálni, de pontosan ilyet nem találtam itt: samick.fandom.com/wiki/K
@ KP-460 olyan,mint a tiéd,csak színben ilyen szürkés-zöld valami. Remek kis hangszerek! A kétezres évek elején az első komolyabb gitárom volt! A mai napig megvan emléknek! A linkelt oldalon is dübörög a retró! :) Köszönjük a vidit,hasznos!
@@vargagabor1318 Tényleg szinte ugyanolyan a KP-460, egyetlen különbség az, hogy Sammy-nél (a gitárom neve) a single pickupok nem fedettek, a 460-asnál pedig fedett pickupok vannak. De ez tényleg apró eltérés, minden másban pontosan ilyen. Csodás gitár, nekem ő a fő gitár 15 éve, pedig van jó néhány másik is. Sok közös dolgot éltünk meg együtt Sammy-vel, lesz majd egy heti adás, amiben az ő története lesz a "főszereplő". :)
Sziasztok.Èn a 2 re szavazok.
Rendben, köszönöm szépen!