Tudományos konszenzus a globális felmelegedésről (Fügedi Ubul, Mika János)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 159

  • @mdavidkj
    @mdavidkj 3 ปีที่แล้ว +5

    Végre szakértői vita! Ezer hála és köszönet ezért!

    • @peter-x5k3s
      @peter-x5k3s ปีที่แล้ว

      elmondom miről van szó. igyexem röviden.. !!
      már megtörtént a holtponton átesés. !!!!!!
      a folyamat gyakorlatilag megállíthatatlan..!!
      a szén dioxid kibocsátáshoz semmi köze a klímaváltozásnak!! az csak egy plusz.. nem ettől van klímaváltozás!!!!!
      szóval röviden.:
      hülyeség ez a 1.5 fok... ez egy nagy lufi..!!
      a világűrből a föld magja plusz energiát kap.!!
      ez egy 12000 éves elkerülhetetlen ciklus.. !! (a régészek is bebizonyították már az ásatásaikkal)
      24000 évente ez a ciklus erősebb.SOKKAL !!!!! ez van most. !!!!!!!!
      ez az energia, a magot heviti, jelentősen megemeli annak hőmérsékletét.
      ennek következtében a mag megmozdúlt a kéreg felé. nyomja, olvassza a kérget alulról..
      ezért a földrengések, a kitörések egyre erősebbek, és gyakoribbak lesznek. afrikában már egy hatalmas több száz méter mély, és kilométer hosszú szakadék keletkezett..
      (a mag már elmozdult, ez a föld mágneses mezejére is hatással van.) !!!!
      az emberiség, a politikusok, csak egy jókora lapáttal rátettek azzal, erre a természeti jelenségre,
      hogy az ember a kőolaj származékokkal beszennyezte a tengereket, óceánokat.
      ezért a hőelvezetési képessége a tengereknek jelentősen lecsökkent.
      az óceánok a légkörnek hő átadási képességét csökkentette az ember.!
      (már nem tudja hatékonyan az óceán a keletkezett hőt átadni a légkörnek..)
      az óceánok szennyezése olajjal, és a köolajszármazékokkal pl. műanyagok, flakonokkal stb. történt..
      ( a műanyag sosem bomlik le teljesen. mikroszkópikus méretükkel örökké a vízben maradnak. az óceánok párolgásakor ezek a mikroszemcsék a légkörbe jutva az üvegházhatást erősítik.)
      azaz az óceánok melegednek alúlról, és felűlről....!!!!
      a baj az hogy nagyon közel vagyunk a termosztatikus sokkhoz (A víz kitöréshez !!!!!!!)... ami kettő ponton is bekövetkezhet..
      1.) a marina árokban
      2.) amerikában a Yellowstone Nemzeti Parkban..
      mind a kettő helyen a kitörés a föld végét jelenti.
      és ennek a közelsége már a mi életünkben be fog következni, ha az emberek a tudósok azonnal nem fognak össze. 10-12 évről beszélünk. !! de addig rengeteg ember meg fog halni a természeti katasztrófákban. !
      a nasa hőtérképe (a földről) már mutatja hogy a hőmérséklet kritikusan megemelkedett európa alatt.. vörös szinnel jelölik már, és drámaian megnőtt a földkéreg hőmérséklete oroszországban a teljes szibéria alatt. azt a részt már sötétebb vörössel jelölik..
      a tengerekben, óceánokban egyre gyakoribbak a hőmérséklet anomáliák, melyeknek a kiterjedése hatalmas, 1 millió négyzetkilométeres. ez pl ausztrália mellett alakult ki.
      de több hasonló anomália is alakul egyidőben.
      ha a Marina árokban megtörténik a vízkitörés akkor az a földnek a végét jelenti.
      nem lassan. nagyon gyorsan. mindössze pár óra alatt..!!!
      a óceánok vize lukat ütve a légkörön a világűrbe vész, ott megfagy. közben az elektrosztatikus töltések miatt a légkör belobban. elégetve mindent a földön.

  • @ubulfugedi4457
    @ubulfugedi4457 ปีที่แล้ว +3

    A levegő CO2-tartalmát alapvetően két folyamat határozza meg. A vulkáni gázokkal kerül a légkörbe, és a mésziszap (amiből a karbonátos kőzetek lesznek) kiülepedése vonja ki a körforgásból. Ez a mérleg a kréta időszak vége (alpi hegységképződés) óta negatív. Ennek eredményeként a levegő CO2-szintje példátlanul alacsony, kritikus szintre csökkent, és elkezdődött:
    a) egy kihalási esemény,
    b) nagy területek elsivatagosodása (18 ezer éve a Szaharában még vízilovak éltek).
    Mindez annak eredménye, hogy a biomassza tömege a légkör CO2-tartalmával van egyensúlyban.
    Ha egy pillanatra is komolyan vesszük Lovelockot és a Gaia-hipotézist, az ember küldetése itt a bolygó megmentése érdekében az, hogy vissza kell táplálnunk legalább vmicske CO2-t a légkörbe.
    A CO2 üvegház6hatásáróol (amiről Mikával nem tudtunk megegyezni):
    Akit érdekel a légkörfizika, megismerkedhet a Schwartzschield-egyenletekkel (remélem, jól írtam). Maradjunk annyiban, hogy nekem túl bonyolultak voltak, viszont pl. Miskolczinak ez az egész alapja. Szerencsére a konkrét kérdésnek van egy sokkal egyszerűbb megközelítése.
    Abban teljes a konszenzus, hogy az üvegházhatás (CO2 okozta felmelegedés) egy logaritmikus görbe mentén halad. Mikával ott nem értettünk egyet, hogy a görbe melyixakaszán vagyunk - szerinte még az elején, ahol a görbe lineárisan jól közelíthető. Ha viszont megnézzük az adatokat, látjuk, hogy nem így van. 1750 táján a légkör CO2-tartalma kb. 280 ppm volt, a CO2 okozta üvegházhatás (+ hőmérséklet) 5 fok.
    Jelenleg a CO2-tartalom kb. 420 ppm (kicsit kevesebb), a hőmérséklet pedig 1750 óta (legfeljebb) 1,2 fokot emelkedett. Tehát a görbe meglehetősen lapos szakaszán tartunk, két következménnyel:
    1. A CO2-kibocsátás visszafogása elhanyagolhatóan hat a hőmérsékletre, viszont sokat árt a bioszférának;
    2. A "megújulónak" elkeresztelt bioetanol, biodízel a természet gyilkosa, az esőerdők irtásának kvázi egyetlen oka.

  • @bepisti
    @bepisti 2 ปีที่แล้ว +1

    Öszönöm,nagyon érdekes volt.

  • @laszlovszky1234
    @laszlovszky1234 5 ปีที่แล้ว +7

    Elég érdekes jelenség, hogy Fügedi Ubul világosan elmondja, hogy a korábbi hőmérséklet-változások is nagyon gyorsak, sőt a mainál gyorsabbak voltak, erre Mika János folyton azt emlegeti bizonyítéknak, hogy a mai mindennél gyorsabb. Kicsit maszatolásnak érzem a választ. Hasonlóképpen az 50 év alatti 60 centis vízemelkedést nagyon gyorsnak minősíteni, és a korábbi több száz méteres szintváltozásokat meg évmilliósnak, mikor konkrétan tudjuk, hogy az utolsó eljegesedés végén bekövetkező 200-250 méteres emelkedés ennél lényegesen gyorsabb volt. A lényege a kérdésnek a holocén stabilitás, ami önmagában érdekes jelenség egy interglaciálisban, amikor az éghajlat mindig instabil. Eddig szerencsénk volt, ez nem jelenti azt, hogy ez a példátlan stabilitás örök életű.

    • @DyraCaptain
      @DyraCaptain 5 ปีที่แล้ว +1

      Figyelj már. Az időjárás az nem olyan, hogy egyszer így volt aztán legközelebb is úgy lesz. Alapból mindenféle ráhatás nélkül is képes kilengeni mindkét irányba. A káosz elméletekkel lehetne a legjobban leírni. Az viszont tudományosan igazolt, hogy a CO2-nek van melegítő hatása. Az, hogy ez most olyan általunk nem ismert folyamatokat is beindíthat aminek következtében lehűlés lesz simán benne van a pakliban. No de, ezért kéne visszafogni a kibocsájtást mert fogalmunk nincs mit fog okozni. Ha 10 fokkal melegebb lesz 200 év múlva nem fognak minket megdicsérni a leszármazottaink.

    • @ZsoltVamosabonyivamoss
      @ZsoltVamosabonyivamoss 4 ปีที่แล้ว

      @@DyraCaptain Sokat elmélkedtem azon, hogy a túlélő leszármazottak vajon mi alapján dicsérik / kárhoztatják az ősöket. Szerintem minden túlélőnek (most élőnek) van oka arra, hogy dicsérje az őseit, hiszen megszülettek és élnek. A holtak és a meg nem születettek viszont már nem tudnak dicsérni és kárhoztatni. :-D
      Gondolj bele, hogy ha másképp történnek a dolgok a régmúltban, mint ahogy megtörténtek, pl. a Mátyás király törvényes örököst tudott volna összehozni és olyan dinasztiát alapítani, amely kül- és belpolitikájával sikerrel verte volna vissza a török támadásokat, sőt kiszorította volna őket a Balkánról. Akkor bizony mi nem léteznénk most, hanem mások lennének itt helyettünk. De tetszőlegesen kiválaszthatunk más történelmi eseményeket is, amelyek befolyásolták az őseink életét, párválasztásukat, gyermeknemzésüket.

    • @ZsoltVamosabonyivamoss
      @ZsoltVamosabonyivamoss 4 ปีที่แล้ว

      Szóval honnan sejted, hogy a leszármazottaink hogyan fognak ítélkezni 200 év múlva? Lehet, hogy ők már nem fogják importálni a banánt, a narancsot és az avokádót, hanem csak kimennek a kertbe és leszedik a fákról. Lehetséges, hogy a kültéri strandszezont már márciusban megkezdik és novemberig folytatják. De a kevésbé fázósak még télen sem fognak leállni.

    • @laszlovszky1234
      @laszlovszky1234 4 ปีที่แล้ว +2

      @@ZsoltVamosabonyivamoss Ezzel önmagában semmi probléma nem lenne. Az elmúlt 20 millió éves jégkorszak minden interglaciálisában a Kárpát-medence éghajlata egészen a szubtropikusig melegedett. Aztán mégse lett belőle semmi globális katasztrófa. Ez az éghajlatváltozás csak nekünk szar, mert mi a jégkorszakban betelepítettük a tengerpartokat, ezért most akkor is lejegelnénk inkább a Földet, ha ez az éghajlatváltozás egy teljesen természetes folyamat.
      Egyébként a CO2-nek csak egy bizonyos koncentrációig növekszik az üvegházhatása, utána már bármekkora lehet, nem változik. És mivel volt már a Földön olyan korszak, amikor 2700 ppm-es CO2-koncentráció volt, tudjuk (illetve tudni kéne a klímakutatóknak, de mégse tudják), hogy a CO2-tartalom a légkörben változó az ember nélkül is. Aztán persze finomhangolt folyamatok bizonyos szélsőértékek között egyensúlyban tartják azt. Amikor viszont a finomhangolás három eleméből kettőnek a mértéke ismeretlen, egyszerűen nem lehet azt állítani, hogy tudják az okát. Márpedig mind a természetes kibocsátás, mind a természetes elnyelődés mértéke ismeretlen (nagyvonalú becslések vannak rá), így pusztán az emberi kibocsátás mértéke az égvilágon semmit nem mond arról, hogy maga a globális felmelegedés milyen okból következik be.

    • @ZsoltVamosabonyivamoss
      @ZsoltVamosabonyivamoss 4 ปีที่แล้ว

      @@laszlovszky1234 Aggasztó, hogy mennyire sok ember él a tengerpartokon.
      Ez a blog már pár éve 2026-ig lehetséges kihalást hírdet. arctic-news.blogspot.com/p/extinction.html
      Hamarosan meglátjuk, hogy mi lesz, vagy nem hamarosan. :-D

  • @V_Atti
    @V_Atti 6 ปีที่แล้ว +3

    Nekem tetszett mindkét előadónak a stílusa, javaslom a megtekintést azoknak, akik még gondolkodnak rajta.

    • @OersJ
      @OersJ 5 ปีที่แล้ว +1

      Nem mondom hogy kínszenvedés hallgatni az első csávót, de nem is kényelmes meg jó stílus. De nem az a lényeg szerencsére

  • @zsuzsaszikora1593
    @zsuzsaszikora1593 5 ปีที่แล้ว +6

    Fügedi Ubul előadása fantasztikus!

  • @TheLambdaTeam
    @TheLambdaTeam ปีที่แล้ว +1

    Geokémikusként nem tudom, mennyi relevanciája van a klimatológia, oceanográfia irányába...őt kérdezni a globális felmelegedésről kb. mint Pán Pétert a repüléstechnikáról...

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 ปีที่แล้ว +1

      "Geochemical fingerprints of climatic changes" stb. - egész szép kis életművem van a témáról.

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      Nem a diplomától függ a tudás! Olvastam már nagydoktori értekezésben is ökörséget! Csak a kis tudású emberek hivatkoznak papírjaikra folyamatosan.

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@istvanpesti5758 Az meglehet. Viszont diploma nélkül - pláne úgy hogy semmilyen ilyen jellegű kísérletet nem végzett el - picit erős tudományos kijelentéseket tenni. Nem szeretnél te olyan orvos kése alá feküdni, akinek nincs diplomája...

    • @viktoriagyori7353
      @viktoriagyori7353 5 หลายเดือนก่อน

      Miért, simán átnyergelhet ebbe az irányba, ki tiltja meg hogy ne ássa bele magát. Az intelligencia a lényeg csak...

  • @bgeorges123
    @bgeorges123 5 ปีที่แล้ว +7

    Csak nehogy ez kiderüljön mert az újságíróknak felkopik az álla.

  • @balazsszoke2138
    @balazsszoke2138 5 ปีที่แล้ว +2

    Mika János...Mika János marad...ahogy elnézem. Márcsak azért is, mert általa garantáltan Isten-tudat tagadása mentén folyik a diskurzus.

  • @imrebernath3655
    @imrebernath3655 5 ปีที่แล้ว +14

    A lényeg, hogy félj. És aki fél az ugye várja, hogy valaki segitsen.Majd "ŐK" megmondják mi a megoldás!De addig FÉLJ! Igy irányitható vagy.Mindig volt van lesz valami amivel félelembe tartsanak.És mit csinál az ember?=vesz, költ, vásárol.Végtelenségig lehetne vitatkozni.

    • @kangarht
      @kangarht 5 ปีที่แล้ว +4

      a fidesz féle migránsozás lényegét tökéletesen megfogtad. A global warming meg tudományos tény mint a relativitáselmélet, majd ha sikerül megcáfolni elvetik.

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq 2 ปีที่แล้ว

      @@kangarht A klímavâltozás a tény, mégpedig ez is FOLYAMATOSAN, AMIÓTA CSAK VAN...
      a jelenlegi klímánk ma vízkörzéses, azaz víz függő, s nem CO2 !!
      Most az nyugati LNG-s metánszennyezès mindent borìt majd! az eddig visítozó
      klimagretták nagyon HALLGATNAK (üvegházhatású metán a CO2 ~240-szeres többeletèt adja majd!)

    • @kangarht
      @kangarht 2 ปีที่แล้ว

      @@rD-xr5nq sajnos nem tudsz érthetően fogalmazni. nem értem mit akarsz.

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq 2 ปีที่แล้ว

      @@kangarht ....😎 látom, megragadtad a lényeget, soros klímahisztiseket nézd, azok minden nyerítése ÉRTHETŐBB! nemde?
      100 000-ek követik a debilségük, látszik is!!😉

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq 2 ปีที่แล้ว

      2022.09.10.
      fejlesszünk MAGUNKRA, csak gazdasági kapcsolatara lépjünk a pénzeink ellopó, HELYREÁLLÍTÁSI részünk kétéve nyíltan visszatartó debil nyugatiakkal.
      Miért is ??
      itt a példa a brüsszelita betegségre »
      Üdv! egy témát felvetnèk itt is előre!
      LNG technológi rettenetes metán kibocsájtással jár, a zárt rendszerű vezetèkes gázét MESSZE meghaladva! Állítólag
      tengeri szállítás, termináli átfejtés során a szállìtott mennyiség
      10-15%- a légkőrbe jut, 240-szer "klímagyilkossabb"' mint a CO2. Kéne egy szakember, Miskolczy szinten legalább, mert !!! a
      klímagretta 😵 kushad, debil zöldek sunnyognak!! 😉
      &'
      Ürge-Vorsatz Diána csoportos nobeldìjas is
      HALLGAT 👆 erről!!
      mit szóltok?!😷
      Hazai szlugáik meg kiirtandók.

  • @faradaycage370
    @faradaycage370 6 ปีที่แล้ว +1

    A Dansgaard-Oeschger események lokálisak, nem a globális hőmérsékletet mutatják.
    en.wikipedia.org/wiki/Dansgaard%E2%80%93Oeschger_event

    • @attilagacsalyi5039
      @attilagacsalyi5039 5 ปีที่แล้ว

      Ezt a műsor vége felé ki is fejti a klimatológus muki, és Ubul is egyet ért vele.

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 ปีที่แล้ว +1

      @@attilagacsalyi5039 A D-O események regionálisak; egy-egy oszcillációs rendszerre (esetünkben az Észak-Atlantira) érvényesek. Az előadásban nem kívántam ezeket globálisnak feltüntetni (nagy hülyeség is lenne, amikor pl. az É-i és a D-i félteke hőtörténete piszkosul különbözik). CSAK példának hoztam arra, hogy a bioszféra ezeket a hőmérsékleti ugrásokat teljesen rutinszerűen vészeli át (ezekhez szokott).

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      Mi a globális hőmérséklet? Mert a trópusokon biztosan mindig más, mint a sarkkörön túl. Szerintem helyi átlaghőben kell gondolkodni, nem egy országonként összesített és átlagolt hőben.

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@istvanpesti5758 Ha MINDEN éghajlati övben konstans melegedés figyelhető meg, akkor az viszont már nem lokális...

  • @Nomad-pz2tj
    @Nomad-pz2tj 5 ปีที่แล้ว +3

    Honnan tudják hogy az atmoszféra átlaghőmérséklete mi volt 1000 évvel ezelőtt?

    • @sasz1049
      @sasz1049 5 ปีที่แล้ว +1

      Patkányfészkekből, mezőgazdasági, kereskedelmi feljegyzésekből.

    • @Nomad-pz2tj
      @Nomad-pz2tj 5 ปีที่แล้ว +3

      ​@@sasz1049 Aha.Én olvastam hogy a vikingek a grönlandot azért nevezték annak mert zöld fűvel volt borított.Ebből nekem az jön le hogy voltak olyan időszakok mikor melegebb volt mint most nem is olyan régen.

    • @szokeadamm
      @szokeadamm 3 ปีที่แล้ว

      @@Nomad-pz2tj izland és grönland neve felnlett cserélve a térképeken. Valójában a mostani izlandon voltak , ami a zúzmó miatt akkor is zöld volt és később jutottak el a mai grönlandra, ami meg jéggel borított. Az történt, hogy a neveket összecserélték később, ezt számos kutató bizonyította.

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 ปีที่แล้ว +2

      @@Nomad-pz2tj Középkori meleg időszak (a meteorológia-történetben "kis éghajlati optimum") i. sz. kb 800-1300. Amikor vége lett, 1300-1315 között pusztán Európában 15 év alatt 1,5 millió ember halt éhen csak a lehűlés miatt.

    • @Nomad-pz2tj
      @Nomad-pz2tj ปีที่แล้ว

      @@ubulfugedi4457 Ezek az időszakok akkor valószínűleg csillagászati okok miatt lehettek mert akkor még nem volt túlzott üvegházhatás(ilyenekre gondolok hogy napsütés erőssége csökkent vagy keringési távolság változott)

  • @istvanpesti5758
    @istvanpesti5758 ปีที่แล้ว

    A két jósolt irányzat: 1. Megfagyunk. 2. Megsülünk.
    Mindkét irányzat jelen van a valóságban is. Amerika nagyon hideg teleket él át az utóbbi években. Ezzel szemben Európa telei felmelegedtek.
    Lehet, hogy az EU népe több széndioxidot és metánt bocsát ki, mint az amerikaiak.

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 ปีที่แล้ว

      450 ppm ! Borzalom. Persze, a Mars 900000 ppm-jéhez viszonyítva... Micsoda hőség lehet a Marson!

  • @elekkr
    @elekkr 3 ปีที่แล้ว

    Akkor most van vagy nincs konszenzus ?

    • @dallaszkorben
      @dallaszkorben 3 ปีที่แล้ว +4

      Igen, hát ez itt a probléma.
      A tudomány mióta alapszik konszenzuson?
      A tudomány megfigyeléseken és méréseken alapszik. Teljesen független attól, hogy mit tart valóságosnak a többség.

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      @@dallaszkorben Azért a megfigyelésen és mérésen kívül más is kell. Pl reprodukálni tudom-e az elméletem alapján a folyamatokat ?

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      A tudomány nem demokratikus. Szavazzuk meg, hogy mi okozza a klímaváltozást!

    • @elekkr
      @elekkr 10 หลายเดือนก่อน

      @@istvanpesti5758 ahogy "Bruno" a bècsi homosexuàlis mondta . "Mindig van egy akinek nem tetszik .....nem . Kettõ van minds g kettõ aki azt mondja hogy nem "

  • @CallistoXena
    @CallistoXena 5 ปีที่แล้ว +8

    Ubul nagyon okos dolgokat mond!

  • @bgeorges123
    @bgeorges123 5 ปีที่แล้ว +2

    Az első óra maga az előadás, utána már nem sok értelmes hangzik el

  • @rigorm42
    @rigorm42 5 ปีที่แล้ว +11

    Fügedi Ubul sokkal meggyőzőbb volt, érdemes kiemelni hogy megemlítette a sokkal aggasztóbb és fontosabb természetvédelmi kérdéseket amiről a klímahiszti eltereli a figyelmet!

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 5 ปีที่แล้ว

      greta hisztizik, de azért a klímahiszti szót használni, mennyire primitív már?

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam ปีที่แล้ว +1

      Elég baj ha meggyőzött, ugyanis a klimatológiához a végzettségének kb. egy gramm köze nincs.

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      @@tesz-vesz1985 Ha nem hiszti, akkor mi az igazság? Megfagyunk, vagy megsülünk? Tudósok állították mindegyiket, nem Józsi, a kanász.

  • @koldulobaratx9859
    @koldulobaratx9859 5 ปีที่แล้ว

    Ez a "K" mit ugat folyton bele.?!

  • @NisiCaloponis
    @NisiCaloponis 5 ปีที่แล้ว

    57:43

  • @Csepeszpeti
    @Csepeszpeti 6 ปีที่แล้ว +1

    Elvileg a földörténet kezdetén a légkörben alig volt O2, helyette viszont rengeteg CO2 volt. Na most ezt a rengeteg szenet visszajuttatnánk a légkörbe akkor valószínűleg kihalnánk!

    • @rigorm42
      @rigorm42 5 ปีที่แล้ว +3

      Mindet nem igazán lehetne, másfelől a növények imádják, nem igazán jöhet össze hogy ne legyen elég oxigén, plusz előbb a fitoplanktonokat is ki kéne irtani. Namost ha eltűnne, akkor viszont tényleg kihalnánk, co2 nélkül eltűnnek a növények/éhenhalnak, plusz gyakorlatilag jéggé fagyna minden.

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam ปีที่แล้ว +1

      @@rigorm42 Igen, csak tudod a bibi az, hogy egyre több CO2 kibocsájtó van egyre kevesebb növényre...

    • @rigorm42
      @rigorm42 ปีที่แล้ว

      @@TheLambdaTeam Globálisan pont hogy nő a zöldtakaró. Ettől még a létszám miatt lehet hogy több a co2 kibocsájtó, a nukleárisra történő áttérés lenne nyersanyag és egyéb szempontból (anyagilag) is ideális, de sajnos sok "zöld" támadja.
      climate.nasa.gov/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBZ0VvIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--1cae6e9b6f88ccf66489771069b2b33ed2487ad5/change_in_leaf_area-768px.jpg?disposition=inline

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam ปีที่แล้ว +1

      @@rigorm42 Évente kb. akkora terület válik sivataggá, mint maga Magyarország. Kicsit nehéz elhinni ennek fényében, hogy éppen nőne a növénytakaró.

    • @rigorm42
      @rigorm42 ปีที่แล้ว

      @@TheLambdaTeam Az erre linkelt eredeti nasa-s oldalt/cikket ahol nem egészen erről van szó, hanem a mérések szerint növekedő zöldtakaróról (tehát nem csak bemondásra) bezzeg ki kellett moderálni. Hát érdekes hozzállás, és egyben beszédes.

  • @Egon_Nordwint
    @Egon_Nordwint ปีที่แล้ว

    Vére már kimondatik!

  • @molnibalage83
    @molnibalage83 7 ปีที่แล้ว +7

    Az első előadő álszkeptikussága és véleménye egyesenesen bicskanyitogató... Játszik a diagramokkal és nevekkel, de a legalapvetőbb dolgokat is képtelen észrevenni...
    Egy szó. Gradiens...
    A változás sebessége (is) az, ami problémás. Ha 1000 év alatt a hőmésréklet változik 2 fokot, azt letudja az evolúció és marad búza és élőhely is. Egy 8 mrd-os civilizáció, ahol százmilliók élnek olyan helyen, ami víz alá kerül és 50 év alatt emelkedik 2-3 fokot a hőmérséklet, ott bajok vannak...
    Kb. az egyetlen érve ennek a zseninek az, hogy "volt már ilyen a Föld". Téééééééééééényleg...? Az nem tűnt fel ennek a zseninek, hogy nem ennyien éltek a Földön, nem volt civilizáció, de még igazából ember sem...
    A Római Birodalom bukása kapcsán meg bedobja, hogy "az volt az ok, hogy Afriak és éghajlatváltoás". Kicsit vicces annak fényében, hogy alig 30 perce még arról beszélt ez a meg nem értett, hogy komplex rendszerek nem egy faktorosak. Esetleg a római haderő képessége, népesség korfa, gazdaság és a népvándorlás hatásait is megnézette volna...
    Megáll az ész...

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 7 ปีที่แล้ว +15

      További kérdéseidre is szívesen válaszolok. Addig is köszönöm bizonyára értékes véleményedet.

    • @peterkovacs8876
      @peterkovacs8876 6 ปีที่แล้ว +4

      segghülye vagy molnár

    • @nagica69
      @nagica69 5 ปีที่แล้ว +2

      A Római Birodalom bukása kapcsán említett okot "egyebek között"-tel egészíti ki az előadó, h csak egy pontatlanságot említsek a kommentből ...

    • @adamkamaras3465
      @adamkamaras3465 4 ปีที่แล้ว

      www.theguardian.com/business/2020/feb/28/new-cars-producing-more-carbon-dioxide-than-older-models

    • @TheLambdaTeam
      @TheLambdaTeam ปีที่แล้ว +1

      Gondolom az az alaptézise, hogy "há' de a dinók is milyen jól elvoltak..."
      Az fel se merül benne, hogy ami a T-rexnek nem árt meg, azt nem biztos hogy a homo sapiens is túléli...

  • @ptothgabi
    @ptothgabi ปีที่แล้ว

    Kifejezetten nehéz és kellemetlen hallgatni Fügedi Ubult. :-(

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      Hallgassa Ceus Dianát! Mondjuk, szebb, mint Ubul.

  • @gezavarga7793
    @gezavarga7793 5 ปีที่แล้ว +1

    A rovológiában a "tudományos konszenzus" egy maffiaszerű csoportosulás blöffje
    vargagezairastortenesz.blogspot.com/2019/07/klara-nyomdokat-kovetve-ideje-nehany.html

  • @faradaycage370
    @faradaycage370 6 ปีที่แล้ว

    Aki tud angolul, annak ajánlom ezt a videót (és a csatorna más videóit is). Nagyon részletesen elmagyarázza, hogy mik lesznek a klímaváltozás hatásai.
    th-cam.com/video/VNgqv4yVyDw/w-d-xo.html

    • @mobracska
      @mobracska 5 ปีที่แล้ว

      Nem azt magyarázza el hogy mi lesz, hanem azt, hogy mit gondolnak arról, hogy lesz. Lényeges különbség, mivel tévedés lehetősége a legjobb jóindulattal sem zárható ki.

    • @ara-kovacsbela1873
      @ara-kovacsbela1873 5 ปีที่แล้ว

      @@mobracska --- A tévedés lehetősége teljesen ki van zárba, -- mivel száz meg száz milliárdnyi meg billiárdnyi gazdasági beruházás nyugszik ezen (és még néhány egyéb) az elméleten.
      Al Gore, amerikai alelnök. két teljes ciklus alatt folyamatosan (és a legrészletesebben - és az elképzelhető legnagyobb "szenvedéllyel") magyarázta, hogy mik lesznek ennek a "klímaváltozásnak" (akkor még a nem annyira szerény "globális felmelegedést" használták csak) a hatásai, - nevezetesen, hogy 2015-re a Földön csak néhány hely marad az ember számra lakható, mint pl. az Antarktisz. Teljes komolysággal.

  • @molnibalage83
    @molnibalage83 7 ปีที่แล้ว

    És a hordalék feltöltésnek mi a frász közve van ahhoz, hogy ez szinthez képest X méterrel fentebb jön a tenger globálisan...?

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 7 ปีที่แล้ว +6

      Tudod, a hordalék a tengerben rakódik le, a parthoz közel. Ami lerakódik, az a törmelékes üledék. A folyamatot üledékképződésnek hívják, és feltölti a tengert. Banglades partvonala a legutóbbi eljegesedés óta kb 400 km-t ment előre, miközben a tengerszint jelentősen ingadozott.

    • @molnibalage83
      @molnibalage83 7 ปีที่แล้ว

      Akkor felvázolom az arányokat az óceán hőtágolásához és az oceán térfogatához és hidrosztatikai erőhöz képest.
      Van egy tál vizünk, amibe beledobok egy homokszemet. Mennyivel emelkedik ettől a vízszint?
      A lerakdóás senkit nem érdekel, amikor az óceán felmelegdése miatt a vízszint méteres nagyságrendben megy fel, amire még jön maga a víz térfogata...

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 7 ปีที่แล้ว +6

      No, akkor lassabban: a homoxemet nem a tál közepébe dobod, hogy lesüllyedjen az aljára, hanem a szélére teszed le. Mennyivel csökkenti így a víz felületét? A Gangesz-Brahmaputra rendszer ún. hordalékkúpja a vízszint alatt 2500 km-t nyúlik be az óceánba. (Amint ezt az imént írtam, ehhez jön a vízfelszín fölötti 400.) Így már érthető?

    • @molnibalage83
      @molnibalage83 7 ปีที่แล้ว

      A teljes óceán térfogatához képest kerekítési hiba...

    • @ubulfugedi4457
      @ubulfugedi4457 7 ปีที่แล้ว +4

      No, ezt így hagyjuk. Ez így tökéletes.

  • @gaborv.6502
    @gaborv.6502 7 ปีที่แล้ว +5

    Egész érdekes előadás... LENNE, ha az előadó nem úgy beszélne (cuppogva, permanenesen megakadozva, összevissza mozogva a hangsúllyal) mint egy 3 éves jóllakott gyerek, iszonyatosan rontja a követhetőséget. Ezt kérem építő jellegű kritikának értelmezni, mert szvsz a hangtechnikussal kommunikálva megelőzhető lett volna.

    • @mobracska
      @mobracska 5 ปีที่แล้ว +2

      Olyan ez mintha azzal kritizálnád az autószerelőt, mert rosszul főz. Mi köze az előadásmódnak a mondanivalóhoz? A jó szakemberek általában kevésbbé tapasztalt oktatók/előadók, mert az idejüket munkával töltik, nem előadással.

    • @elekkr
      @elekkr 3 ปีที่แล้ว

      @@mobracska erre mondjàk hogy szuszogós

  • @ivetttakacs3824
    @ivetttakacs3824 5 ปีที่แล้ว +3

    az idiotizmus végtelen

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 10 หลายเดือนก่อน

      Végre egy szakértő!