Velmi dobrá ,poctivá recenze. Cena vozu, provozní náklady ,potíže s plnícími stanicemi. Tohle si může koupit opravdu jen velký fanda , jinak to nedává smysl.
Teď, ale pokud opravdu bude přechod na čisté energie bude značný převis nabídky když bude foukat a svítit, výroba vodíku může být ideální na zpracování takových přebytků, nevíme co vyhraje, ale nyní je lepší EV.
@@ladislavhadrava1282 výroba vodíku z elektřiny nikdy nebude levnější než jezdit na elektřinu přímo. Pokud by tu byly takové neskutečné přebytky tak v tu chvíli nabíjíte úplně zadarmo. A vodík se využije lépe v chemickém průmyslu.
@@ladislavhadrava1282 I kdyby bylo příliš mnoho elektřiny, že by se nedala využít, ani dát do baterií (nepravděpodobné) tak bude lepší pomocí ní vyrábět z CO2 a Vody běžné uhlovodíky, které můžeme používat ve stávajících motorech a dobře se skladují.
@@NotAnonymousNo80014 Vodíkové vzducholode boli top technológiou za prvej svetovej vojny na prieskum a stratetické bomdardovanie .... až na konci vojny ich nahradili lietadlá ..... takže zmysel mali ... len Vy o tom evidentne netušíte ....
Pokud nemá smysl vodíkový elektromobil v individuální dopravě , tak nemá smysl ani v nákladní dopravě. Pokud se nevyvine jiný způsob výroby vodíku, tak je to holý nesmysl a to i s pohledu uchování energie. Děkuji za velmi poučné video a doufám, že otevře oči těm, kteří tvrdí ,že je budoucnost ve vodíku. Možná v daleké budoucnosti, ale ani tak to zatím moc nevypadá.
Jinak k tomu vodíku obecně si myslím, že významná část lidí je o vodíku hluboce přesvědčená jako o jediné možné alternativě k benzínu nebo naftě, asi kvůli tomu paradigmatu "natankuju a jedu". Už vůbec nevidí, že k tomu, aby to vůbec dávalo ekologický smysl, musíme mít nejdřív masivní přebytky z obnovitelných zdrojů. Oni už jen vidí tu hadici na benzínce, ale už neví, že úplně přesně tou samou energií, která by se musela použít na výrobu vodíku čistou cestou by se stejně velkým bateriovým elektromobilem ujeli dvakrát delší vzdálenost. Je to podle mě hlavně tím, že jsme jako společnost zcela odděleni od představy, kolik fyzické práce je potřeba k výrobě elektřiny. Každý by si měl aspoň jednou v životě zkusit pohánět elektrické zařízení generátorem napojeným na šlapací kolo. Jasně by pak každý viděl, že svými svaly utáhne tak možná svícení LEDkou, ale jak by do obvodu někdo zapojil 100W žárovku, tak by jim pedály natolik zatuhly, že by se s nimi nedalo po chvíli už otáčet, protože by se dotyčný šlapající zcela vyčerpal. Na ohřátí vody na jeden čaj v rychlovarce byste potřebovali tým deseti profesionálních cyklistů, kteří by si dali dvě minuty sprint. Po takové zkušenosti získáte před jedním 200Wp fotovoltaickým panelem velkou pokoru, protože on "šlape" 8 až 16 hodin v kuse bez pauzy, zatímco vy můžete odpočívat na gauči. Získáte představu o tom, jak je elektřina vzácná a jaká je nebetyčná blbost ji použít na elektrolýzu vody, stlačení vodíku, který pak musím dovézt do stanice, abych ho mohl spálit ve vodíkovém článku, když jsem tu samou těžce vydřenou elektřinu mohl rovnou poslat do baterky elektromobilu a ujet dvakrát delší vzdálenost. Jediné skutečně smysluplné využití je ve chvíli, kdy už mám všechny baterie nabité na 100 %, voda v bojleru už se skoro vaří a přečerpávačky už nemají co čerpat. Pak je samozřejmě lepší tu přebytkovou energii použít na něco neekonomického, než ty elektrárny úplně odpojit. Ale to je krok 246. Česká republika je na kroku 7.
3 Kč/km, když funguje čerpací stanice. Ale ta nefunguje. Jestli tohle bude naše vláda dotovat (což má v plánu), bude to nebetyčná blbost a vyhozené naše daně do luftu. H2 je slepá cesta, díky za toto video.
@@petrstk Nechci byt ridicem kamionu, uz tak mi vadi sedet na prdeli cely den. Ale dokazu si predstavit, ze nektere firmy si nechaji zbudovat plnici stanice u svych dep, stejne jako ted byvaji cerpacky u jzd, a ze se postaraji o funkcnost. A ze u nakladaku se dostanou na delsi dojezd nez usmolenych 500km
To, že nefungovaly plnící stanice, ještě neznamená, že je vodíkový palivový článek slepou cestou.... Nicméně: už dlouho je jasné, že to je ekonomicky nevýhodný pohon pro soukromou dopravu. Energetická náročnost výroby vodíku je velice vysoká. Proto se také uvažuje, že bude rozšířená především pro nákladní a veřejnou osobní přepravu.
Super recenzia, s ocinom som sa stavil asi pred 2 rokmi, že ktorá technológia bude mať navrch či elektrika alebo vodík ja som zástanca elektriky, vyzerá, že zaťiaľ vyhrávam :) . Myslím, že vodík nedáva moc zmysel ani v prípade uloženia prebytočnej energie. Väčší zmysel je použiť prebytočnú energiu na výrobu uhlíkovo neutrálnych palív.
Veľmi dobrá reportáž. A hlavne záver, kde bolo jasne povedané ako je to s využitím vodíku a porovnanie pri použití zemného plynu a batériových áut. Super, len tak ďalej, držím palce. PS: Krásne a kľudné prežitie Vianočných sviatkov a hlavne pevné zdravie celej rodinke.
Perfektní a komplexní recenze. Možná by výrobci mohli zkusit vyvinout plugin-hybrid na vodík, tedy automobil na vodík s větší baterií, kterou lze externě dobíjet, pak by odpadl problém s chybějícími čerpacími stanicemi, ale zase je otázkou, kolik bych takový automobil vážil a jaká by byla jeho cena.
Díky za potvrzení toho, co si o vodíkových autech myslím od samého počátku. Je to prostě slepá cesta. Pouze mezičlánek mezi klasickými spalováky a elektromobily, které už potvrdili, že jsou budoucnost. Přeji hezký den. :-)
Honzo jsem rád, že jsi šel i do této technologie a ukázal, jak to v reálu chodí. V podstatě je to elektromobil, ale má tam navíc další vodíkové hospodářství navíc, tedy hromada hadiček, trubiček, nádrží, těsnění, ventilů, membrán, redukcí atd. Mechanicky, hydraulicky, pneumaticky jistě zajímavá hra. Ale jak je vidět, plnění vodíkem není tankování kapalného paliva a je iluze všech zastánců H2, že se tohle zlepší. Vodík bude stále jen vodík a pokud ho někdo dá do pasty, bude to jako pasta - kdo si kupuje zubní pastu v náhradním velkokapacitním balení a přečerpává si ji do běžné tuby malokapacitní? Než by se vodík dostal do technologicky tak komfortního stavu, jako jsou dnešní elektromobily, bude to trvat desítky let. Elektromobily se vyvíjely přes 100 let, i když většinu času jen u nadšenců a odbojářů. Jak dlouho se reálně vyvíjel vodík? Dobré zkušenosti má snad jen kosmický výzkum, kde přes velmi pečlivou kontrolu sem tam něco bouchlo. Při představě, že zde bude jezdit byť jen milion vodíkových aut, pravděpodobnost, že některému praskne jediné těsnění, je poměrně veliká. V době, kdy se lidi bojí virů, mi připadá bláznovství slepě věřit vodíku. Ale je dobré ukázat lidem i tuto možnost. Co kdyby náhodou. S tou bezpečností a podobou ke kapalnému palivu bych byl velmi velmi opatrný. Zkus si nalít do plechovky deci nafty a zkus ji zapálit a pak si pšouknout pár ml vodíku do plechovky a zapálit jej! To jsou zcela jiné látky! Vodík je nejlehčí prvek na planetě! Je tak jednoduchý, že nic jednoduššího tu není v celém vesmíru - stabilní chemický prvek. Je to tedy nejelementárnější částice a je přirozené, že se snaží nějakým způsobem dostat do vyššího stavu a s něčím se sloučit - je to důvod, proč je tu tolik vody - reakce s kyslíkem vede ke vzniku vody. Oddělení těchto frakcí je násilné a vodík to prostě nechce. Proto je tak explozivní a tak těkavý! Jestli to někdo nechápe, bude si to muset vyzkoušet. Ale nepřeji ty konsekvence. Sám jsi viděl ve Vídni, jak je těžké udělat kompresor na 700 barů! Tlakovat vzduch je něco jiného než tlakovat vodík. Za mě jednoznačně ne, tohle není cesta.
@@8000SAC Tak si tohle tvrzení uložte a podívejte se na něj za 5 let a pak ještě za dalších 5 let. Elektromobilita tu byla před spalovacími motory a spalovací motor nejenže nedosáhl nikdy účinnosti elektromotoru, ale ani se jí nikdy nepřiblíží - jde o princip tepelného stroje. Aktuálně se tu řeší jediná věc: poměr velikosti baterie a hustota nabíjecí sítě. Ve chvíli kdy síť vzniká, je přirozený tlak na velký dojezd - to ostatně je předmětem i příspěvku Honzy Staňka o vodíkovém autě. Kdyby bylo vodík tak hustě zasíťován jako benzín a nafta, nemusíme tlakovat ani na 700 atm, stačil by nám dojezd 200 km, tedy třeba 3 kg vodíku. Načerpání za minuty. U baterií je to to samé. Když EV začínaly, síť rychlonabíječek nebyla prakticky žádná a lidi si je dělali doma a vozili si sebou třífázové výkonné nabíječky v kufru. U elektřiny je vybudovaná síť pro všechny další aplikace, tedy elektřina je všude, dokonce v úplných zapadákovech a offgridech je možné udělat izolovanou síť. Zatímco nafta vám z nebe nikdy pršet nebude, tak každý den můžete z m2 sklidit v létě klidně 2-3kWh a v zimě asi desetinu. Je to jen a jen otázka technologií. Zatímco do vývoje spalovacího motoru se utratily miliardy dolarů a eur, do vývoje baterií to budou možná setiny této částky. Až bude do bateriových technologií investováno tolik jako třeba do vývoje tokamaků, tak budeme s hustotou energie na možná dvou, možná tří a možná i 5ti násobku současných hodnot. Osobně považuji za mezní prolomení hranice 1000Wh/kg (dm3). A to se stane. Např. u hliníko-vzduchových baterií už tato hranice padla. Auta z dojezdem 1000 mil nejsou problém i na baterie. Jen je nutné vyřešit jejich recyklaci, životnost, spolehlivost. Ono to vyřešené je, jen se to bude zlepšovat pro praktické použití. Už dnešní auta dokazují jasně, že se dají použít prakticky kdekoliv na planetě a dokonce i ve vesmíru (Měsíc, Mars). Vaše spalováky tuto perspektivu nemají.
@@8000SAC A to máte ze své hlavy? Zkušenosti? Opravdu mě zajímá, kde čerpáte? V jaké fyzice? Té současné? Newton, Kepler, Planck, Einstein, Maxwell? Vy víte něco o vnitřní struktuře hmoty?
Pekný test a ukážka že je to životaschopná technológia v začiatkoch. Za mňa použitie tam kde ide o čas prípadne je potrebné aby nosič energie mal čo najmenšiu hmotnosť a vysokú energetickú hustotu - tam sa neefektívnosť asi odpustí na úkor ostatných plusov. V OA asi hlavne baterky. Niektorý komentujúci zabudli že aj baterky nejako začínali. Nebolo to hneď s dojazdom 400km a DC nabíjačkami po 100km. Stojanie nie vždy fungovali a nie vždy fungujú. Im sa vtedy vysmievali majitelia ICEV, a baterkáči to isté robia teraz vodíku. Som zvedavý kam sa táto technológia dostane a v čom sa uplatní. PS: obdivujem pevné nervy pri riešení problémov, ale ako elektromobilista ste to asi zažíval v začiatkoch s BEV tiež.
Vodík je v počátcích, chybí infrastruktura. Ale nepochybně má jako energetické a akumulační médium daleko vyšší potenciál než-li konvenční lithiové baterie. Dnes se nám to jeví jako sci-fi, ale stejně tak se nám jevila i klasická elektromobilita. Jednou budeme mít enormní výkon v OZE a co uděláme s těmi enormními přetoky? I s tou degradací elektřina-vodík-elektřina na 30-40% bude jednou o dost ekologičtější než-li lithium. Lithiová a vodíková osobní mobilita určitě poběží mnoho let paralelně. Nakonec vyhraje ta vodíková.
to by pak byl vodíkový plug-in hybrid. Dost možná do budoucna vzniknou, aby se kompenzovala řídká síť plnících stanic... což by jasně vedlo k dilematu jestli pak už není lepší čistě bateriový elektromobil...
@@ElectroDad Zdravím a rozumím vám. Přesto být výrobce, by tam možnost nouzového rychlodobíjení asi měla být. Ponechejme to na výrobci. Doporučíte prosím typ plně elektrického vozu v současné době pro město jakým je např. Ostrava či Olomouc, kdy člověk vyjedete maximálně do necelých sta km? Prostě takový ten vůz v poměru "cena výkon" za málo peněz přijatelná muzika? :)
Moc pěkná recenze, které mě jen utvrdila, že vodík ne: 1.zase nějaké nádrže 2.Palivový článek potřebuje vhánět vzduch 3.Plnění není zase tak rychlé, složitost plničky... 4. Stále se většina vodíku vyrábí z ropy Jinak symbolický vše dokresluje záběr s koňským povozem v pozadí :-)
Pán si nevidí do pusy, takže pokud jde o vodík, pak bude zelený jen pokud bude vyráběn z nově postavených obnovitelných zdrojů, ale pokud jde o elektromobily, tak to neplatí???
Takže celé tankování trvalo vlastně cca15-18min dle času na palubce. Jasně bylo to první tankování, při dalším už člověk ví co a jak.... Díky Honzo za poučné videjko i o autech na vodík. Za mě cesta baterie a BEV, panely na střeše nebo i malý solární park na budovách.
Pán asi zabudol že ani elektro mobilita v začiatkoch nebola iná... Mala len výhodu vlastnej zásuvky a kam sa posunula. Všetko niekde začína a až čas ukáže kam sa to dostane.
@@jannick0168 asi ste nepochopili princip fungovania baterie a vodiku. Vodik stale bude s obrovskymi stratami a bude to retazec 5. clankov namiesto priamej cesty solar-bateria. Mne ta vlastna cerpacia stanica doma z 230V pride ako dost zasadny argument ZA baterie.
@@ElektromobilTV asi ste nepochopili komentár... Tak inak. To je ako keď sa v začiatkoch elektromobility vysmievali majitelia ICEV, že to nikam nedôjde ani po najbližšiu verejnú nabíjačku (ak vôbec bude fungovať) a cestu dlhšiu ako 150km je nutné poriadne naplánovať. Teraz je vodík tam, kde vtedy EV. A tiež si teraz jedna skupina (možno dve z toho robia srandu). Samozrejme súhlasím že zo zásuvky je to pohodlnejšie, pre niekoho lacnejšie a rozhodne s menšími stratami ale o tom som nepísal 😉
@@jannick0168 len tu je zasadny rozdiel, ze v 2010 vsetci vedeli, ze vacsia bateria vyriesi skoro vsetky problemy, tak pri vodiku tie nevyhody proste zostanu a pretrvavaju. Nepomoze ani trochu uspornejsie auto, ani vybudovanie miliardovych stanic na plnenie. Vzdy to bude zlozite, drahe, plytvajuce energiou.
@@ElektromobilTV väčia batéria nie je liek na všetko. Čím ťažšie auto tým väčšie opotrebenie a spotreba. Donekonečna to zo súčasnou technológiou nepôjde. Vodík má svoje nevýhody a limity (ako každý druh pohonu), ale aj tak si myslím, že pre isté druhy dopravy to bude dávať ekonomický zmysel, podobne ako batérie. Okolo seba máte kopu príkladov, že len účinnosť nemusí byť vždy rozhodujúca... Som zvedavý ako to dopadne, ale nedovolím si niečo zvrhnúť len preto že sa mi to nepáči. Možno máte pravdu a budem prekvapený
Velmi pěkná recenze s velkým adrenalinem a osobně vidím v tom budoucnost, ale pokud bych měl pořizovat vůz, vyhrálo elektro. Nečekal bych, že Právě v Rakousku budou takovéto komplikace.
Když objektivně vezmu cenu za km, dám si to do kontextu o jak exotický pohon jde, o jak malosériovou v podstatě kusovou výrobu se jedná oproti chrleným milionům BEV, a když započítám i to že ukládat přebytečnou energii z větru nebo solárů která by se musela pekelně draze ukládat do nově budovaných super drahých a časově degradujících bateriových kapacit, tak mi to jako novinka tak drahé vlastně nepřijde. Zažil jsem mnohem dražší technologie které s hromadným zaváděním spadly zlomek ceny (i když u BEV o těch pádech cen a levné energii mluvíme taky dlouho a skutek utek). Bude to ještě pěknou řádku let trvat než se bude vodík vyrábět v každém koutě z místních přebytků, z léta skladovat energii na zimu, nebo spotřebovávat i v té dopravě, ale zase takový nesmysl jak to ještě nedávno vypadalo to určitě není. Jen se na to nesmí tak zbrkle tlačit jako na současnou "revoluci", abychom opět nezaplakali na výsledkem těch imho víc politických než racionálních rozhodnutí... Za mě tedy zatím určitě ne, ale uvidíme co bude za pět, deset let...
@@pavelkos9124 Podle toho, jakého loga pumpy si všimneš první. U toho úplně vlevo dole není žádná šipčeka, stejně tak jako u loga pumpy v "Hromadné info" uprostřed. Je to jen u loga pumpy na rychloměru. Taky jsem si toho napoprvé nevšiml, protože jsem nejdřív viděl logo bez šipečky a další loga pumpy jsem nehledal. Jsou tam celkem tři.
Podruhé se dívám na toto video a mohu sdělit,že to byla jízda dost na na nervy.Sice nějakou budoucnost vidím,ale víc ve velké dopravě.Tj. lodní či železniční.Již nyní jezdí tankery na LPG.Ale to také má ekologické problémy.Takže díky za rozvoj elektromobility.Baterie budou lehčí,silnější.Infrastruktura ještě mohutnější a EV levnější.To je dobrá perspektiva.S vodíkem nevím,nevidím to moc dobře.Sice bezpečnost je na vysoké úrovni,ale do garáží to nikdo nebude chtít.Hezký den Michael
Díky! Vynikající ukázka toho, že vodík neni správná cesta k udržení trvale mobility.... Draha výroba, drahé čerpacky, drahá auta, složitá technologie v autě... Proc mít navic vodikovy článek k baterii... Fakt moc se povedlo a chválím to odhodlání tech 700km... Bych proste mel strach 😱
A preco by nebola ? Ani prve Porsche na baterky nefungovali a teraz ma BEV v Norsku dost vela ludi. Aj vodik si najde svoje miesto, rad by som videl, ako to bude/nebude fungovat o 150 rokov, ak tu este bude niekto zivy, lebo omikron, pi, ro, sigma, tau a uz coskoro je tu fgi, chi, spi a omega. :]
@@PavolFilek Protože sis nevzal do ruky kalkulačku a nespočítal sis jak je výroba a používání vodíku pro dopravu extrémně neefektivní a nehospodárná. Pokud se už na začátku rozhodneš pro kravinu, což auta na vodík jsou, tak skončíš akorát s vylepšenou kravinou a to je na nic. Začínat s neperspektivním pohonem, kterej ani po 100% vylepšení nedosahuje efektivnosti jiného pohonu je teda pořádná kravina. Bež si koupit vodíkový auto a poznej to na vlastní kůži. 🤷♂️
@@PavolFilek Naopak, první Porše na baterky fungovalo a Ferdinad Porsche s ním vyhrál závod v Berlíně! Dojel s náskokem 18 minut, takže nekecej. 😜 Viz odstavec Historie en.wikipedia.org/wiki/Porsche_P1
@@PavolFilek Zakladatelé Tesly chtěli udělat to nejhospodárnější a nejčistší auto a tak posoudili všechny možnosti pohonů a vybrali elektrický pohon na baterky, protože je nejefektivnější a nejlepší možný kompromis ze všech možností. Takhle se rozhoduje o tom co má smysl dělat a ne jen na základě dojmů či víry v něco. 🤷♂️ pozn. Ne, Elon Musk není zakladatel Tesly.
Velmi zajímavá reálná zkušenost. Díky za ni. Přiznám se, že na bateriovém elektromobilu mi nejvíc vyhovuje, že se auto nabíjí doma ze zásuvky a nemusím k čerpacím stanicím. Elektrické auto mám 3 měsíce a určitě nechci jiný druh pohonu. Upřímně si myslím, že v pozemní dopravě vodík smysl nemá. Na dálkovou přepravu lidí a zboží jsou nejlepší elektrické vlaky. Troleje nemusí být všude. Tam kde jsou, se dobíjí baterie. U zaoceanských lodí nevím. Možná kombinace elektrickeho pohonu s baterii, fotovoltaickymi panely, plachtami by mohlo být řešení.
Neustále si myslím, že vodíková technologie je slepá vývojová větev. Zde se mi to potvrzuje. Chápu, že je zatím tento způsob dopravy v plenkách, že cena vodíku se může snížit, i to, že vodíkových stanic bude přibývat, ale než se tak stane, budeme všichni jezdit v EVčkách.
@@joelf634 Vodíkový pohon je spíš takový způsob, jak zachovat status quo. Zachovat komplikovanost a drahé opravy automobilů, zachovat výrobu všelijakých komponentů subdodavatelům, zachovat přepravu paliv, zachovat čerpací stanice, zachovat závislost na tom všem. Prostě staré pořádky. EV je cesta jak vše zjednodušit a obrovské procento z tohoto odbourat, přínos určité svobody a nezávislosti, možnost si dobít doma nebo dokonce si vyrobit své vlastní "palivo", možnost si elektromobil připojit do své domací síťě a spoustu dalšího.
@@jantykvart6020 Suhlasim, a vsetko toto len preto aby sa auto natankovalo rychlejsie. A pritom aj vyvoj nabijania EV ide rychlo dopredu a cas sa skracuje.
Tak tusim, ze si jeste par let pockame... Skoda a smula ty plnicky ve Vidny, to ti vubec nezavidim, na druhou stranu to byla pekne srdcova recenze. Diky :)
Vodík je v zásadě řešení nesmyslných baterií a řeší i to že solární a větrné zdroje jsou v energetickém koláči na nic . Jen ta účinnost 30% je ubohá , ale pořád lepší řešení i při těch ztrátách než baterky a připojení ekologických zdrojů přímo do sítě . Dobrá práce chlape . Konečně normální auto co mu něco nalijete do nádrže a jezdí to pak v pohodě i daleko . Jenže po elektro mobilu s akumulátorem zbude toxická stopa v podobě prakticky nerecyklovatelného akumulátoru( jež zničil přírodu už při výrobě ) a řeči o pozdějším využití toho akumulátoru vám nikdo z oboru nepapá . Jinak řečeno ač nerad tak musím přiznat že jediná cesta v současném stavu vývoje je právě ten neefektivní vodík . Otázka je jiná jestli ještě 30 let nejezdit v klidu na benzín a teprve až se ty technologie zvládnou smysluplně přejít dál místo na sílu cpaných ekologických řešení dnešních fabrik . Rozum do hrsti a přestat blbnout s něčím co ještě není plně zvládnuté a použitelné v hromadném provozu !
@@ElectroDad Viděl a na rozdíl od vás vím něco o akumulátorech a rozvodných sítích a i přes to že teď se jeví lépe tak je realita opačná . Masově se akumulátory nasadit nedají , alespoň né v té podobě v jaké jsou dnes . Zatím co vodíku v zásadě brání jen pár stojanů a kompresory .
@@tomaskonopac9431 vodíku rozhodně nebrání množství stojanů. Jak jste na to přišel. Čisté teoreticky kdyby jste měl pravdu tak po 10 letech (již před 10 lety byla otevřena první vodíková plnička) by dnes tady bylo stovky plnicek. Kde jsou? Není to tak. Pardon reálné je to tak, vodík bude dá startu dalších 20 let. Vodíku brání jeho výroba, skladování a přenos. Jen pár čísel pro vaši představu. Elektroliza má účinnost asi 50-60 %. Nátlak ani na 750 bar si vezme dalších 15-20 %. Účinnost palivového článku je asi 50-60 %. O ceně ani nemluvím. Tohle jsou fakta přes která zatím nejede vlak. A je to tak již 10 let. Pardon ale toto není start.to je stále vývoj.
Jsem tím překvapen. Blízká budoucnost alternativních bezemisních pohonů vozidel bude asi více méně velmi vzdálená. Seč se to v Evropě stává tématem číslo 1 a termíny přechodu jsou nastaveny, řekl bych až na kritickou mez. Asi se bude hodně přidávat, protože ceny energií budou opravdu stoupat a s tím i ceny produktů na tom závisejících. Rýsuje se sice další alternativní náhrada ve formě výroby syntetického benzinu (Porsche razí budoucnost), ale cenově to je něco jako vodík. Cena za tyto vozidla není v žádném případě podružnou záležitostí. Co bude s těmito ojetými vozy? Kdo si to koupí? Kam to bude mizet? Koupí si někdo ojetinu, kde ho čeká investice v řádech statisíců? Už to začíná klepat na dveře. Nějak jsem vychladl.
pěkně natočeno bohužel tam bylo i to co jsem čekal TANKOVÁNÍ VODÍKU je zatím problém nejen v česku. ps. musel jste platit ve Vídni ty drobné za nefunkční doplnění
Tak ten pocit z prázdné nádrže opravdu nezávidím i mě mrazilo. Vodík to v současné době cesta nebude, krom ceny vozu paliva, výrobní cena vodíku atd. Dobré video pro ty co si myslí že vodík je řešení.
Moc pěkný vůz s pěkným interiérem a se zajímavou technologií.Ale zatím si nemyslím,že by to byla nějaká budoucnost, dokud se nerozšíří infrastruktura a hlavně její funkčnost.Obdivuji vaší trpělivost při plnění.Stačí aby se něco stalo s plnící stanicí ,která je dle mého uvážení daleko složitější,než ta dobíjecí a nikam nejedete,kdežto čistý elektromobil dobijete i u někoho z 230V zásuvky.Dále je to bohužel zase další vůz,který potřebuje k provozu vzduch a má výfuk,který pokud není z nerezu bude reznout.Po shlédnutí tohoto videa jsem přesvědčen,že elektromobil je daleko lepší budoucnost už z hlediska dobíjení i přes jeho těžké a drahé baterie.Moc děkuji za praktickou ukázku tohoto vozidla v praxi.Jako vždy skvěle natočeno a okomentováno, tak aby tomu rozuměl i laik.
Už jsem zaznamenal, že se uvažuje o tom, že si již nebude celou baterii hradit sám zákazník, ale část její ceny půjde za provozovatelem elektrické síťě, protože tu vaši baterii bude využívat pro balancování sítě. To by mohl být dobrý trend.
OK, takže dostupnost plnících stanic sice zatím mizerná a cena vodíku celkem vysoká (obojí se dá do budoucna řešit), ale technicky vzato to funguje. Podstatné je kolik stojí ten motor (myslím palivový článek, ne elektromotor). Pokud to vyjde na statisíce a cena moc klesat nebude myslím, že baterie budou prostě levnější varianta řešení a do aut pro lidi s normálními příjmy přijdou baterie a nikoliv vodík. Opravdu by mě zajímalo kolik takový motor stojí. Já bych hádal, že výkon 100k bude něco kolem půl mega ...
Tak jak Honzo říkáte, když to bude zelené z přebytků, proč ne do kamionů, busů, vlaků, lodí.. letadla s hodně velkou otázkou váhy a schopnosti technologiie pracovat ve výšce a teplotě kolem -50stC..
@@8000SAC Jak nelze vyrobit? Říká vám něco grafen? V laboratorních podmínkách takové zdroje již existují, jde tedy o to je z laboratoří dotáhnout až do reálného použití. Což netvrdím je úloha lehká, ale zarputile tu tvrdit, že to nejde, je blbost. Jelikož jakýkoliv odkaz je ihned youtubem smazán, tak si to vygooglujte sám.
@@8000SAC Panebože, tak si dejte vyhledat "Tin-graphene tubes" a je to hned první odkaz, článek z nature. Já nechápu, jak člověk, co se tváří chytře a chce mi tu tvrdit, že něco nejde, si není nejdřív schopen jednoduchým google dotazem ověřit, jestli nekecá. Btw je toho mnohem víc, než jen ty tuby.
vodík je plyn, tak dáváte plný plyn :) .... a souhlasím, cesta bude trnitá, ale toto je cesta. Baterie cesta asi úplně nejsou. Nezlobte se na mě, ale elektromobilem bych třeba do Chorvatska jet taky nechtěl. První část je cena, druhá část je doba strávená nabíjením. Tu jste tankoval dejme tomu 5 minut. Některé věci prostě mají čas šetřit, ne naopak. Já naopak vidím cestu v tom, využít kombinaci paliv a využití našich odpadů. Vidím budoucí čerpací stanici, kde stojí nabíjecí stojan na elektřinu, stojan na metan, stojan na methanol/etanol, stojan na umělou naftu z odpadu, stojan na vodík a stojany na další paliva vyrobená z odpadů, které denně produkujeme. Každý si vybere podle jeho gusta. Cesta dle mě není pouze nalézt superčistý zdroj energie, ale využít vlastní odpad do posledního joule energie a přestat zbytečně drancovat přírodu skrze něco, co už máme, jen to nejsme ochotni využívat. Skládkujeme a spalujeme mraky odpadu, který se dá dál využít.
ako pre standartneho moblineho uzivatela vodik neni cesta.presne tohto som sa obaval ze ta kompresia sa bude kazit.neni sanca aby tie cepracky vkuse dakto riesil ked sa pokazia.elektriku dobijete kdekolvek pomaly.avsak pre priemysel alebo velku dopravu(lode,vlaky atd)to vsak moze byt jedine riesenie.hlavne ak tam mate nejakeho technika co sa o tie zariadenia stara 24/7.
plnenie presne ako pri CNG, tu vieden som nepochopil, ako potom zaplatit, lebo vzdy sa plati dopredu na CNG, zada sa ciastka napr. 20€ tolko rezervuje s karty a potom, kolko sa doplni tak skutocne stihane z uctu
když je baterie plná tak samozřejmě není kam rekuperovat a brzdíte brzdami ;-)... potenciál uložitelné energie se ztrácí v zahřívání brzdových koutoučů třením...
Prostě brzdí mechanická brzda. Taková situace totiž bude velmi častá. Ta baterka je malá, takže stačí nějaké delší klesání a rychle se nabije. Navíc jak je malá, tak není možné do ní rekuperovat tak velkým proudem, takže možnosti rekuperace jsou omezené, i když ta baterka zrovna plná není.
v celkovej bilancii mi stale vychadza najlepsie CNG po vsetkych strankach. Vsade kde je plynova pripojka sa da za 2500 eur vybudovat plnicka. Teoreticky aj v rodinnom dome. Take vykonnejsie za viac penazi mozu byt v kazdej obci ktora je plynofikovana. Na slovensku je 77% obci plynofikovamych.
@@czNemesis Na hlupu ekopomylenu otazku, hlupa odpoved. Citali ste pozorne cely moj prispevok? Pisem tam o celkovej bilancii a nie vytrhnutej jednej premennej z rovnice.
@@petersvec3070 No tak se nám tu rozepište o tej vaší celkové bilanci, na to právě čekám. CNG není žádné řešení, v čem taky panebože? Už jen to, že jste to dokázal napsat, svědčí o tom, že hloupý a pomýlený tu jste vy.
@@czNemesis Ked teda nieje hlupa tak tu vasu otazku obratim. V com je CNG horsie z hladiska CO2 a ekologie? A prosim nezabudnut zahrnut do hodnotenia aj tazbu, spracovanie, distribuciu a nielen iba spalovanie ako to robi 99% ekomudrcov. Ale aj keby ste sa venovali iba tej casti spalovania tak aj verejne dostupne zdroje typu Wikipedia vam napovedia toto “Vďaka tomu, že obsahuje predovšetkým metán, má v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami pri spaľovaní najmenší podiel CO2 na jednotku uvoľnenej energie. Ako plynné palivo má všeobecnú schopnosť dobre vytvárať zápalnú zmes, spaľovanie preto prebieha s vysokým využitím kyslíka aj paliva. Spaľovanie je čisté a bezzápachové. Je preto považovaný za ekologické palivo napriek tomu, že v atmosfére taktiež prispieva k spôsobovaniu skleníkového efektu.” A len tak mimochodom na rafinaciu ropy potrebujete okrem ineho aj vodik a ten sa cuduj sa svete vyraba zo zemneho plynu (CNG). Je to ten vodik s nazvom “sivy vodik”. A takto by sme mohli ist podrobne do hlbky az by ste aj vy pochopil ze najekologickejsie riesenia su tie najefektivnejsie z pohladu vstupov a vystupov pri energetickej premene zdrojov. Takze ak viem relativne efektivne vyuzit primarny zdroj energie tak nemoze byt ekologickejsie ak pouzivam sekundarny zdroj energie zavisly od primarneho zdroja energie. To su rovnice na urovni 1+1=2. Bohuzial nediskutovanou polozkou byva suvislost so spektralnym prepojenim. Ak by sa dnes nevyrabalo to ci ono tak budu automaticky chybat ine to ci ono. Je to vysledok 100 rocneho procesu vylepsovania priemyselnej revolucie. Staci si len ako jeden z prikladov nastudovat co sa dnes deje ohladom vyroby cpavku (amoniak). Keby sa to dnes netankovalo do aut v podobe AdBlue tak by sirsie obyvatelstvo ani netusilo ako energeticke a petrochemicke veci navzajom suvisia, a teraz to vdaka nasobne zvysenej cene vedia, alebo sa aspon zaujimaju.
no stačí se podívat když začali nabiječky na EV, taky byl problem, kdyby se do vodíkových stanic a výroby vodíku dali stejny dotace jako do nabijecích stanic tak je to uplně někde jinde. Nedávno vyšel článek že nabijecí stanice jsou ve ztrátě i přes dotace ve na výstavbu je jejich provoz nerentabilní. A co se týče že stanice nešla par týdnů zpátky byl test tesly a na D1 nenatankovala nikde, stanice nefungovali a ty pomalejší byly plný.
@@KorbenDalasCZ Dnes se říká o Německu, že je to vodíková velmoc (v Evropě) a těch stanic tam mají aktuálně celých 92!!! Plnící stanice na vodík stojí +/- 40 mio a nabíjecí stanice pro EV/100Kw stojí 1-1,5 mio (bez dotací). Každému je jasný proč jich je tak málo, když za jednu vodíkovou jich postavím cca 25 😃😃😃😃
@@lurakolurako7796 Vše je jen o několika faktorech, za prvé do dobijecích stanic a podpory Eu nasypala miliardy, a jejich výstavba je v běhu už asi 15 let, vodík se začíná v evropě objevovat teprve nekolik let jako palivo pro auta. Investujte stejnou podporu co se narvala do bateriových vozů a infrastruktury pro nabijení a náklady budou stejný ne li nižší. Koukal jsem se na ceny nabijecích stanic a všude se uvádí jen cena te stanice ne infrastruktury která se pro tu stanici musí vytvořit hlavně transformátor o vysokým výkonu pruser je že provozovatel ho nemusí kupovat on požaduje přípojný bod o nejakém lánovaním příkonu, je na distributorovi jak to zařídí takže to tu platbu odsere v podstate každej zákazník toho distributora protože ten tu cenu rozpustí v cenách dodané energie.
@@KorbenDalasCZ Ta infrastruktura se musí přece vybudovat pro každý typ pohonu. Co se nabíjecích míst týče, tak přece o tom zda se v dané lokalitě dá nebo nedá napojit na stávající infrastrukturu, rozhoduje poskytovatel distribuční sítě bez jeho souhlasu, nebo bez jeho podmínek pro připojení neuděláte stejně nic. Co se vodíku týče, tak ano je to alternativa která má výhledově nějakou budoucnost...třeba v dálkové nákladní dopravě ale pro osobní soukromou přepravu je to troufám si říct nepoužitelné.
@@lurakolurako7796 vodík bude dobrej i pro osobáky, už jen kuli tomu že je to univerzální palivo a uložiště energie, má o proti bateriím tisicinásobně vyšší hustotu uložený energie, takže jeho výroba a skladování bude mít prioritu. Distribuce je v pohodě dá se distribuovat v běžných rozvbodech se zemním lynem a díky tomu že je lehkej se dá i supro učinně separovat od zemního plynu, a už dneska jsou čerpací stanice na vodík v kontajneru prostě ti to přivezou na benzínku tam to postaví a je hotovo, nic nemusíš budovat. dokonce mají i solar pro autonomní činnost.
Nie je mozne, aby to malo cx 0,325, nema ziadne karosarske prvky voci inym elektrokrabiciam, aby tak velmi zvysovali odpor vzduchu. Vykon to nema nad 170 zrejme kvoli clanku, ktory nedokaze dodat dost vykonu a realne potom motor pracuje tak s 70-80kW, a nie 120.
Dobrý den, moc díky za video! Upřímně není úplně pravda, že by snad šedý vodík (výroba parním reformováním zemního plynu) byl ve finále špinavější než využívání benzínu nebo nafty. Nedávno tu cirkuloval takový kontroverzní paper, který to v podstatě tvrdil (že se zachytáváním CO2) je modrý vodík stejně špatný jako spalovat zemní plyn rovnou. Jenže vycházel z nesmyslných čísel úniku metanu při těžbě a přepravě v USA (3,5 % úniku), u nás v Evropě jsou ale úniky mezi 0,5 - 1 %. A i při započtení těchto úniků a následné výrobě šedého vodíku a jeho využití vychází šedý vodík v FCEV automobilech podobně jako CNG automobil. Když použijete pro výrobu vodíku elektrolýzu vody z OZE, budete mít vždycky nevýhodu v tom, že na stejných 100 km použijete v podstatě 2-3x tolik energie (well-to-wheel). Přesto jsem ale přesvědčený, že přechod i v osobácích na BEV nebude tak snadný, zejména kvůli nedostatku infrastruktury (která v určitém bodě přestane BEV stíhat), a to zejména v momentě, až si je začnou pořizovat i lidé z měst bez možnosti nabíjení doma. A pak také bude problém s cenou kovů (lithium), kterou by snad zažehnalo jen vynalezení sodíkové baterie. Nakonec tak právě tento problém s nedostatkem materiálů možná dá FCEV autům aspoň trošku prostor pro prosazení, protože ty zas v palivových článcích používají jiné (ještě dražší materiály - platina, iridium), u kterých se ale rok od roku snižuje jejich množství v palivových článcích. Trošku si myslím, že FCEV budou časem kopírovat tento nedostatek také, akorát nastane o něco později a v ten moment už bude tento problém u BEV vyřešen. Prostě se ten nedostatek bude přelévat. Mimochodem, recyklovat palivový článek jde mnohem jednodušeji a levněji než baterie. V osobní dopravě to bude mít ale vodík těžké. Osobně jsem přesvědčen, že se bude používat hlavně v dodávkách, které potřebují převážet hodně váhy a věcí na delší vzdálenosti. Pokud tedy nedojde k signifikantnímu navýšení energetické hustoty v bateriích, ve kterou nevěřím. Proč? Protože je to evoluční vývoj a žádná revoluce se zatím v bateriové chemii nekonala. Pak samozřejmě v nákladní, lodní, železniční (tam , kde se nevyplatí elektrizace) a v letecké na kratší vzdálenosti (na delší snad syntetická paliva). Ale uvidíme a já Vám děkuji za příjemné video, pane Staňku! :) BTW: Díky za jednoduché vysvětlení principu adicionality. Je vidět, že máte přehled. A BTW 2, elektrolýza má dneska účinnost mezi 60 - 70 %, bude se zvyšovat. Až palivový článek má účinnost jen cca. 50 %. To jen pro doplnění.
Brilantní video. Konečně někdo názorně ukázal, že vodík min. v osobní dopravě nedává žádný smysl a je mi smutno z toho, že náš stát v něm vidí budoucnost.
děkuji za názor, v nákladní a autobusové dopravě místo vodík asi mít bude, tak to asi dává smysl testovat i na osobních autech - otázkou je, kolik těch "testerů" mimo firmy zpracující fosilní paliva bude. Elektromobily si získaly srdce příznivců čisté mobility, bude tomu tak i aut na vodík?
@@ElectroDad Řekl bych, že u nákladní dopravy by mohlo být klíčové, jak si v reálu povede Tesla Semi a pokud dobře, tak jak rychle k ní bude budována či upgradována infrastruktura a zda se tak stane i v EU. Co se týče konkurence, něco málo sice už jezdí, ale je to tak spíše na přepravu v rámci města a blízkého okolí. Dálkovou dopravu kamionovou dopravu si za současného stavu nelze reálně představit.
a není jedno kam tu elektřinu akumulujeme když to bude mít nějaké výhody před jinými technologiemi? Ať je to chemie, tlak, voda/kinetika.... U BEV přeci taky elektřinu nejdřív někam ukládáme (do chemie=baterie), abychom jí opět s nějakou ztrátou vyrobili. Je to logické? Samozřejmě, protože jí neumíme spotřebovat okamžitě a posunujeme si tak okno jejího využití na později... vodík je oproti Li-on atp. jen jiná chemie - prozatím s většími ztrátami, ale zase mnohem delší skladovatelností a menším opotřebením v čase. Věřím že budoucnost to nějakou má, zejména v kombinaci nekontrolovatelných přebytků velmi labilních obnovitelných zdrojů. Kdybychom měli zálohovat veškerý její nárůst jen v bateriích, tak si způsobíme mnohem větší ekologickou katastrofu než bychom tím získali. Logicky - baterie je na BEV to nejhorší - srovnatelené BEV proti ICE při výrobě vypustí o 70% více CO2 a trvá mnoho let než se to začne ekologicky vracet. Když první rok vyrobíme místo ICE 1mio BEV, tak vypustíme o 70% více těchto emisí, druhý rok dvojnásobek (2mio BEV), třetí rok čtyřnásobek (4mio), čtvrtý rok osminásobek atd.... dluh produkce CO2 se neustále nasčítává a násobí, do doby než první 1mio BEV začne po kouskách snižovat svůj výrobní dluh... pak ty 2mio, pak ty 4mio BEV... ale než se dostaneme do stavu kdy nově vyrobených BEV bude méně než těch co už jsou v provozu a překonaly svým provozem ekologický bod zlomu, tak to budou desítky let, a další desítky se budeme vypořádávat s tím nasčítaným dluhem za ty dekády... je tohle logické? Není, a přesto na to maximálně tlačíme a říkáme tomu že elektromobilita snižuje CO2 :-). Ne, je to pořád jen o byznysu, ne o ekologii....
Celý vodík je nesmysl, je to aktuálně masivně nepoužitelné, kolik keců je kolem nabíjení elektromobilů a to má každý doma zásuvku......tohle tak možná za 30 let, v Čechách za 50
Opět pěkný a užitečný test. Jen taková malá rypka. Když jste jeli po dálnici 170 ,tak jste říkal, že v Německu,ale vím , že Pasau je prakticky na čáře s Rakouskem a okolo něho je rychlost omezená, tak nevím kde v Německu jste to jel 😉.
Takže to je vesměs jako auto na LPG, jen tam není záložním palivem nic. ani elektřina díky super malé baterii. Pokud by to bylo jako plug-in hybrid, tak se dá kamkoliv dojet, potože je zásuvka všude. Hlavně, že tam ta baterie musí být kvuli tomu palivovému článku...
Pamatuji dobu když o vodíku se začalo hodně psát, že to je palivo budoucnosti. Mělo to vypadat tak, že každý čerpací stanice se měla umět vodík vyrábět. Zatím vidím, že je to ještě hodně vzdálená budoucnost. Podle mě je to stejná volovina jak chce EU místo zemního plynu na vytápění používat vodík.
Volovina to není, je to prostě budoucnost, jiná generace - naše děti bubou pálit rozhodně něco jiného než my. My již také nechceme pálit to, co naši dědové, bourat kvůli tomu celá města a vesnice, vytvářet kyselé deště, vypouštět rtuť do ovzduší, atd... Do budoucna je potřeba se vzdát závislosti na Rusku, takže budoucností je vodík - ten si dokážeme vyrobit, zemní plyn ne.
42:00 jenže příme dobíjení z FVE do baterky auta je utopie, reálně máte ztráty min 40% z distribuce než ta elekřina začne vyrábět pohyb a krát 0,7=28% účinnost
spočítat reálnou účinnost je hodně složitý obor, a drtivá většina lidí ořeže vše co jí snižuje aby to dobře vypadalo (například že účinnost elektrárny je někde od 40% do max 50% při přeměně nositele energie na elektřinu, nebo se pak pro změnu zapomenou ztráty přenosové soustavy která brutto začíná na 21% a může být i dvojnásobek)... a ideálně se řekne třeba nesmysl, že elektromobilita má účinnost 95% protože elektromotor. Např. správná rovnice pro počítání "solární elektromobility" by začínala ztrátami špičkových 76% hned na panelu (nositel energie dodá 1kWh, já získám 240W), plus ztráty na kabelu (Ohmovy ztráty, ztráty svodem, zářením, spoji etc.), následuje měnič, ztráty při nabíjení, ztráty při vybíjení - mezitím jsou všude řídící členy které něco žerou, nějaké kabely co vyzařují, až se konečně dostaneme k tepelným a třecím ztrátám v elektromotoru a valivým ztrátám u kol... taková FVE elektromobilita dle použitých členů, kvality panelů a rozvodů etc. může mít celkovou účinnost někde mezi 15-17% z původně dodané energie, vše ostatní unikne do okolí především ve formě tepla (vyznavači globálního oteplování by asi řádili). U energie z distribuční sítě se může pohybovat až někde kolem 26-30%, hodně záleží na původní účinnosti zdroje (jádro cca 42%, nejnovější paroplynka nebo uhlí kolem 48%) a samozřejmě vzdálenosti od takového zdroje po poslední míli a počet přechodů mezi VVN až NN a jejich distribuční vzdálenosti v daném pásmu. Čili říct že je něco účinnější než něco jiného a nezahrnout celou cestu je nesmysl. Stejně jako říct že elektromotor má takovou účinnost a spalovák takovou - jak může někdo srovnat něco s vynecháním základního kamene rovnice, kde nositelem energie je slunce/uhlí/plyn a zdrojem je elektrárna, a na druhé straně u ICE kde nositelem energie je palivo a zdrojem je sám motor... ... no, řekněme že i celkem poučení laici hledají zkratky a rádi vylepšují čísla, v odbornějších kruzích a na odborných webech by měla být ale nějaká korekce aby se nešířily jen nějaké fabulace a elektromýty...
@@philipsboranowitze5328 Co je tohle za absolutně nesmyslnou demagogii? :-D Počítat účinnost FV panelů do celkové účinnosti BEV, no vám už vážně v té vaši hloupé obhajobě fosilních paliv přeskočilo.... Za prvé sluneční svit tu byl, je a vždycky bude. Za druhé je zadarmo, nic nás nestojí a jeho nevyužití nemá negativa, takže pokud ho nedokážeme využít na 100% tak je to úplně jedno, protože to, že ho nevyužijeme se nepromítne do nějakého druhu "plýtvání", tj zbytečné produkce CO2. Zatímco ten váš všespásný fosil, s čistě MOTOROVOU účinností na trapných 30%, vyprodukuje 70% CO2 spálením toho sajrajtu jen pro to, aby vytvořil teplo a to pak složitě odvětral z motoru (ano vyznavači globálního oteplování již řádí, když je ten váš benzín, jen drahé ohniště). A jestli si myslíte, že na benzínku se ten benzín a nafta dostane za pomocí santa clause a z ničeho nic se tam zjeví, tak jste totálně na omylu. Tzv well-to-wheel čísla u benzínu a nafty jsou o 30% vyšší. Tzn spálení 1 litru benzínu ve skutečnosti nevyprodukuje 2.3kg CO2, ale 3kg, protože 650g CO2 stojí těžba, rafinace a doprava. A pokud je mi také známo, tak pro tu těžbu a rafinaci se také spotřebuje elektrická energie a ta se také nezjeví z čista jasna, jak jste nám tady sáhodlouze popsal. Proto počítat distribuci el. energie u elektromotoru a distribuci u spalováku nemá význam, neb oba dva případy snižují účinnost tak nějak stejně, i když samozřejmě v případě BEV je ta účinnost o kousek lepší. Navíc si nejsem vědom, že bychom s distribuční soustavou řešili jakoukoliv ropnou katastrofu a úniky, takže k té vaší účinnosti fosiláku, si ještě připočítejte občasné náklady na likvidaci těchto katastrof, připočítejte tam také i ty životy uhynulých zvířat atd. Tyhle demagogické cancy mám fakt rád a nebo jak si pomocí totálního bullshitu obhájit bullshit ve který odmítám přestat věřit.
Chápete, doufám, že taková výrobní kapacita Občasných Zdrojů Energie je poněkud mimo možnosti pozemské techniky v několika příštích desetiletích? Kromě toho, účinnost vodíkového pohonu není vámi mylně uváděných 35%, ale maximálně 25 %, když nepočítám náklady na stlačování a přečerpávání vodíku a jeho ztráty při skladování: Správně uvádíte účinnost elektrolýzy cca 50% a účinnost palivového článku taky 50%, což společně dává právě těch 25%. K tomu je nutno připočítat výše uvedené ztráty. Takže ve výsledku musíte vyrobit cca 5 kWh elektrické energie, aby se jedna jediná kWh dostala až do motoru, což je dost katastrofální kalkulace a naprostý ekonomický nesmysl. Zajímavé je rovněž to, že pro výrobu vodíku uvažujete nově budované zdroje elektřiny, speciálně pro tento účel, zatímco u elektromobilů Vám elektřina odebraná ze sítě nijak nevadí, ačkoliv i u nich je každou kWh vlastně nutné vyrobit z uhlí, neboť veškerá produkce OZE by se stejně spotřebovala jinde.
2 ปีที่แล้ว +2
podle mě je vodík cesta do pekla a může to být větší ekologická katastrofa než když by jsme spálili všechny fosilní paliva . vodík má nejmenší molekulu ze všech prvků takže žádná nádrž není 100% těsná . Vodík z úniků pak stoupá do vyšších vrstev atmosféry a tam reaguje s ozonem H2 + O3 -> H2O + O2 a ničí ozonovou vrstvu . Vodík který se nedostane do reakce s ozonem stoupá ještě výš až se dostane do volného prostoru a nenávratně zmizí .
Za poslední 3 - 4 roky, co udělala elektro mobilita za skok, tak si myslím, že nebude dávat smysl uvažovat o voze, kdy palivo pro běžný provoz budu muset zajišťovat mimo domov.
Pro dokreslení problémů s vodíkem info přímo od startupu Nikola - viz. Sandy Munro Live - NIkola Series Ep. 5 - od 7:30 minuty - th-cam.com/video/XDF5G15-F2Y/w-d-xo.html&ab_channel=MunroLive
Podľa mňa takéto vytvorenie vody je menej ekologické ako vytvorenie CO2 pri spaľovaní. Z CO2 fotosyntéza obnoví spotrebovaný kyslík z atmosféry. Ale čo obnoví kyslík uložený do vody? Mne vychádza že vodíkový pohon nám bude odsávať kyslík z atmosféry: na spotrebovaný 1kg vodíka sa odsaje 8kg kyslíka.
Při elektrolýze se ten kyslík naopak zase uvolňuje. Nezachytává se, protože to není potřeba. Ve vzduchu je ho dost. Takže se dá říct, že ten kyslík, který se při elektrolýze vyprodukuje je ten samý, který se pak spotřebuje. Je to na molekulu přesně vyrovnané. Takže spotřebou kyslíku se nemusíme trápit.
@@BHFJohnny Áno ale neexistuje zákon, ktorý by prikazoval vyrábať vodík len elektrolýzou vody. A keď by aj existoval tak bude veľmi ťažké to skontrolovať. Cena výroby vodíka pohybuje v týchto číslach: Parný reforming zemného plynu 1 - 3,5 $/kg Splyňovanie uhlia 1,2 - 2,2 $/kg Elektrolýza vody 3 - 7,5 $/kg
@@jannick0168 Ja nehovorím že CO2 nie je problém, ale že vodíkový priemysel nám môže priniesť ešte väčší problém znížením množstva kyslíku v atmosfére. V prírode neexistuje proces ktorý vyrába vodu z kyslíka a naopak. Procesy zmeny CO2 na O2 a naopak v prírode existujú.
Předem svého komentáře chci říci, že jsem sice Petrolhead, ale nejsem proti elektromobilitě… to jen, aby bylo jasno🙂 V listopadu jsem měl možnost si poprvé vyzkoušet na týden a půl elektromobil. A musím říct, že stejnou zkušenost jako vy s vodíkovým autem jsem měl já s elektromobilem… I když samotné auto bylo moc fajn, tak to byl pro mě velký stres, protože bydlím na sídlišti v bytovce na malém městě a nemám možnost nabíjet ani doma ani v práci (myslím, že to platí pro velkou část obyvatel ČR) a mám velký denní nájezd (Hranice-Ostrava). Mohl jsem nabíjet pouze na veřejných nabíječkách (u nás pouze jedna v celém městě). A stejně jako vám se zdá naprosto nedostatečná vodíková infrastruktura (právem), tak mě se zdá naprosto nedostatečná infrastruktura veřejného nabíjení u nás v ČR. Ten argument, že máme 100M zásuvek, kde můžeme kdykoliv nabít je diskutabilní, protože třeba u nás na sídlišti není jediná přístupná zásuvka, kde by se to dalo provést. A troufám si říct, že u vás v Brně na Vinckách, v Líšni, Bohunicích, Kohoutovicích, Lískovci nebo na Lesné to platí také. Prodlužku ze sklepa/bytu prostě nenecháte přes noc na ulici 🙂 To samé platí u moji práce v podzemních garážích. Není tam jediná zásuvka, kde bych mohl nabíjet… Myslím, že aby se 1M lidí rozhodlo pro elektromobilitu, tak se musí mnohonásobně zvýšit veřejná nabíjecí infrastruktura a to i na malých městech (chytré lampy, hustá síť nabíječek, parkovací místa s FVE, atd.) A na to by se mělo u nás tlačit! Ano, můj příspěvek není úplně k tématu, ale přijde mi, že zbytečně odsuzujete technologii, která se stále vyvíjí, má potenciál a přitom zapomínáte na to, že elektromobilita je na tom v ČR v podstatě stejně… není ani zdaleka masově rozšířená, spíše je to stále věc nadšenců, vozy jsou pro “normální” lidi neúměrně drahé s legračním dojezdem a veřejná dobíjecí infrastruktura je tristní. A vzhledem k tomu, jaká je u nás skladba elektrické energie, tak ta ekologie je také diskutabilní…
vodík testovali už v 50tých letech ;) th-cam.com/video/McFyLVcffFw/w-d-xo.html no a neuchitilo se to a ani dneska, jelikož převládli baterky, vodík je příliž nebezpečný. Proč se asi nepoužívá, když v 50tých letech už byli schopni stavět traktory na vodík, kdy jej ale nespalovali, ale jezdili na elektřinu?
@@martinmcz Chápete rozdíl mezi hořením a detonací explozivního plynu pod tlakem 700 barů a důsledky z toho plynoucí? Asi je to mimo vaši představivost co? Mimochodem elektroauta hoří 11x méně než spalovací auta. Akorát vo těch spalovákách už média psát nebaví, tak si toho ani nevšimnete. 🤷♂️
@@pangrac1 pořád těch výbuchů plnících stanic je mnohonásobně méně něž požárů elektroaut, které nikdo neuhasí :-D Navíc vybuch "vodíkového" auta skoro není možný
malá prosba - už v druhom videu (min) Vám kamerka v aute zaostruje na nesprávne miesto, potom ste rozmazaní. Skúste sa na to pozrieť v nastavení kamerky. Ďakujem za recenziu.
Stále to samé ? Půl recenze o spotřebě... zajímá to opravdu tolik lidí ? Nebavím se přeci okamionech, co najezdí 1000km i více/den... s velkým nákladem.
Všechno OK.. Ale jen v souvislosti s elektroauty termín "nabíjení zdarma" není asi ten správný. Spíše by se mělo uvádět, že cestu zaplatí někdo jiný... 😎
pro osobáky ne zcela šťastné řešení. Náklaďáky, autobusy , nebo třeba ty obrovské lodě co jiima vozí zboží do celého světa, prostě něco,, kam se dá dát pořádná nádrž, tam by to mělo smysl. U osobáků budoucnost moc nevidím, muselo by být čerpaček alespoň tolik jako na elektromobily
Me ještě zaujalo to že tam dali tak malou baterii, která ani nepokryje všechny potřeby a přebytky. Jenže to je o tom, aby to mělo smysl tak by se tam musela dát aspoň 10 kWh baterie jako v priusech ale novějších. Ty první také měli malou baterii a byla nedostatečná. Jenže když už tam dáte 10 proč tam nedat 20? No a 20 už je takový malý hybrid a můžete to nabíjet přímo a new tím palivový článkem a rázem je to plně funkční hybrid a vozík je tam jen na okrasu a zbytečný takže ho zrušit... No a jsme zpět v realitě 😄. Tedy v baterií.
Jednoznačne toto je budúcnosť, tankovanie 4 min, nie pol hodinu alebo hodinu ako čistý elektromobil a cena paliva pôjde dole, celkom určite. A ten kto preferuje čisto elektromobil nech sa dobre pozrie na cenu elektriny na rýchlonabíjačke.
Tak určite. Prečo do auta dávať elektrinu keď tam môžme tankovať vodík zložitý na výrobu, ktorý potom treba v zložitom aute premieňať na elektrinu... Koľko vodíkových áut ste stretli na cestách? Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to mala byť budúcnosť. Dnešné elektromobily majú taký dojazd a rýchlosť nabíjania, že vodík úplne stráca zmysel. Dodám, že naháňanie sa za 4 minútovým tankovaním je smiešne, normálny človek robí na cestách dlhšie pauzy.
Teda jsu zatím v 6. minutě, ale už teď to zní, že je to daleko "lepši" jak klasický BEV :-D :-D. Výkon stále bez omezení, nabít to jde všude, těžiště krásně dole... :-P.
V posledních minutách videa, ale nebyl řečen zásadní rozdíl. Nabíjení elektro vozu je cca 20 minut a vodíku cca 5 minut, tohle je také docela argument. Dnes hodně platí rovnice čas = peníze....
pokud je nejbližší plnící stanice desítky, či spíše stovky km od místa kde vodíkový vůz parkujete, tak je to zcela lichý argument. Elektromobily ze 70+ % nabíjíte tam kde parkují, tj. nulová ztráta času na přepravu k veřejné stanici, které jsou dnes rozeseté na Více než 500 000 míst v EU - tomu vodík nikdy nebude schopen konkurovat. Nikdy. A je nemyslitelné, abyste si vodík doma 700 bary plnili do auta, na rozdíl od EV s fotovoltaikou.
@@ElectroDad No jo jenže je třeba také se dívat na to, že vodík je úplně na startu v ČR tak jako do nedávna byly el.mobily. Do nedávna nebyla skoro nikdy žádná vysokorychlostní nabíjecí stanice v ČR. Takže nabíjení odkudkoli ze zásuvky byla věcí na hodiny :) Takže to bylo daleko horší. Navíc je dobré si také uvědomit, že ty kapacitní nabíječky také už začínají být dost obsazené :(
@@okounlukas že vodík je na startu? To myslíte vážně? Víte vůbec něco o historii? Před 10 lety bylo v ČR velice málo veřejných nabíječek. A jedna veřejná testovací plnicka na vodík. Nehledě na to že zásuvka je v každém domě. Po 10 letech je tu 2 plnicka na vodík a o počtu veřejných nabíječek se nemá cenu bavit. Prosim přestaňte říkat, ze vodík je na startu. Tedy pardon. On je na startu a bude tam dalších 20 let. Nelze to srovnávat s vývojem baterii. Je to nesrovnatelné.
@@vladimirskrbek3466 Je to škoda že je to až na druhé koleji. Samozřejmě udělat plnící stanici na vodík je něco jiného než udělat nabíjecí stanici.... já jen doufám, že půjde ještě více kupředu rychlé nabíjení a že bude samozřejmost nabíjet rychlostí 300kWh a více :) já si myslím že ideální doba odpočinku na cestě je 10 minut a ne půlhodina, ono akorát za tu půlhodinu vás nutí zase někde utratit prachy za nějaké občerstvení a podobně, takže business na každém rohu :)
@@okounlukas taky doufám a myslím si že to bude běžná realita velice brzy. Podívejte se na video Elektro dad 444 jak tesla drtí cenové konkurenci. To video pěkně srovnává všechny Ev včetně doby nabijeni. Takže v současnosti je to pro horší Ev 30-40 minut, pro normální Ev je to 22 - 25 minut a pro ty nejlepší nabijeni 17-18 minut kvůli 800 voltove architektuře. Takže předpokládám, že za pár let to do těch 10 minut zvládnou.
a v zimě si elektroauto dobijete jak? ze sítě z mixu elektráren (i uhlí) ani jeden způsob není ideální, elektroauto má velkou uhlíkovou stopu při výrobě baterií. v závěru videa není řečena pravda, nejel max 130km/h, sám ukazoval že jel i 170km/h, a hlavně jak dlouho by mu s elektroautem trvala cesta
Máte alespoň elementární představu, kde se bere vodík? Přes 95 % vyráběno je z fosilních paliv.... A to chcete srovnávat s elektromobily a jejich emisní stopou? Zkuste si o nich prosím něco nastudovat. S EV typu Ioniq 5 bych tu cestu domů rozhodně zvládnul rychleji, s cca 2x 18 min nabíjení.
@@ElectroDad ano 95% z fosilních paliv, protože zde není dostatečná síť čerpacích stanic a aut na vodík, jinak by se ten poměr výrazně změnil, v ČR jsou už dokonce projekty, že domácnosti vyrábí díky solárům vodík (místo baterií) a pak ho spotřebovávají na elektřinu, a takto to bude, až budou vodíková auta rozšířena
Vodík v osobních vozech je budoucnost a budoucností zůstane. Vyhraje lenost a pohodlnost lidí, vyhrajte čisté bateriový elektromobil. Nikdo nebude chtít hledat vodíkovou stanici, když bude mít baterie každé ráno plně nabité ze zásuvky. Elektřinu máme všude, vodík nikde. Evropa je jedna velká vodíková poušť.
@@jannick0168 Možná tak u zaostalého paneláku, nebo sídliště. V Praze mají na sídlišti nabíjecí stanice, v Minsku mají na sídlišti nabíjecí stanice. Není jediný důvod, proč by to nešlo na jakémkoliv jiném.
Někdy mi to přijde, že se nikdo nezajímá o to kde na tyto auta brát peníze. Myslím si, že 70% lidí v ČR na to nebude mít. Takže souhlas s ekologií, ale chce to ještě dotáhnout. Mimochodem raději el auto nežli vodík......
Napadol ma jeden veľmi starý aforizmus : Vodikovy pohon je palivo buducnosti..Vždy bol palivom buducnosti...A navždy zostane palivom buducnosti :D:D :D :D :D
ono toho snad nebude tolik a pořád lepší destilovaná voda než spaliny výfuků a úkapy olejů spalovacích motorů. Osobně fakt na prosezení se vodíku v osobní dopravě nesázím, takže bych se ani vody na silnicích nebál...
Nechápu ty extremistické komentáře typu. A teď se ukázalo že vidím je slepá větev, že je to nesmysl pro osobní dopravu atd. To samé se říkalo i o baterkách před 10 lety. Kdy eauto ujeli 80 km a nabíjení se 8 hodin. A jak je to dnes všichni víme. Já si také myslím že DNES je vodík pro auto nesmysl, ale nikdy neříkej nikdy. BEV taky nedávají smysl bez vynálezu Lithiové baterie. Do té doby se používalo olovo a NIMH což byl nesmysl. Pak vynalezli Li baterii a hned se to otočilo. To samé se může stát při vodík. Dnes je to nesmysl, ale zítra může někdo vynalézt něco co vodík teleportuje 10 let dopředu. To nikdo z nás nemůže vědět. Takže já osobně nemám rád to házení spony na nějakou technologii, která ještě neukázala všechno co umí. Já například stále hledám jak akumulovat elektřinu během letních přebytků z FVE, kdy je extrémní nábytek. A vy užít ji až v zimě kdy je elektřiny z FVE extrémní nedostatek. Zatím se mi zdá si nejlepší práce vodík. I když se mi na něm nelíbí spousta věcí. Jako jeho extrémní hořlavost, je manipulace s ním je hodně nebezpečná. Ale nic jiného smysluplnějšího zatím nevidím.
@@petergutten5239 No a co? To je jedno jak dlouho tu jsou. Tím samým způsobem tu jsou baterie už 100 let! A teprve před 10 lety lidi vymysleli něco co jim pomohlo je použit pro BEV. Pro vodík to je stejné jen jste nevíme co to bude. A taky neříkám že se to někdy musí stát. Klidně je možný že se nic nevymyslí a vodík skončí na propadlišti dějin. Vtip je v tom že teď to nikdo nemůže vědět. A je nesmysl si zavítat tyhle dveře.
@@petrstk Tak to nejste první koho to napadlo. Ale zkuste si to vypočítat. Na to aby vodní elektrárna dávala hodinu alespoň smyslných 500 W byste musel mít výškový rozdíl 10 - 20 metrů a nádrž vody větší než dům.... A to je jen hrubý odhad.
Velmi dobrá ,poctivá recenze. Cena vozu, provozní náklady ,potíže s plnícími stanicemi. Tohle si může koupit opravdu jen velký fanda , jinak to nedává smysl.
spíš korupčník než fanda přeci jenom je to ropná záležitost ;)
Teď, ale pokud opravdu bude přechod na čisté energie bude značný převis nabídky když bude foukat a svítit, výroba vodíku může být ideální na zpracování takových přebytků, nevíme co vyhraje, ale nyní je lepší EV.
@@ladislavhadrava1282 na zapracování přebytků solární a větrné energie není vhodnější vodík ale baterie ;)
@@ladislavhadrava1282 výroba vodíku z elektřiny nikdy nebude levnější než jezdit na elektřinu přímo. Pokud by tu byly takové neskutečné přebytky tak v tu chvíli nabíjíte úplně zadarmo. A vodík se využije lépe v chemickém průmyslu.
@@ladislavhadrava1282 I kdyby bylo příliš mnoho elektřiny, že by se nedala využít, ani dát do baterií (nepravděpodobné) tak bude lepší pomocí ní vyrábět z CO2 a Vody běžné uhlovodíky, které můžeme používat ve stávajících motorech a dobře se skladují.
Dobrý den, pěkná recenze, vidím větší smysl a pravděpodobnost v nákladní automobilové dopravě, u lodí a lokomotiv
Pro MHD myslim perfektni
Alebo u vodikovych vzducholodi, ze? Ked clovek silou mocou hlada, tak si zmysel najde.
@@NotAnonymousNo80014 Vodíkové vzducholode boli top technológiou za prvej svetovej vojny na prieskum a stratetické bomdardovanie .... až na konci vojny ich nahradili lietadlá ..... takže zmysel mali ... len Vy o tom evidentne netušíte ....
Moc dobře udělaná ukázka toho jak to s vodíkovou problematikou v osobní dopravě v současnosti je. 👍
Pokud nemá smysl vodíkový elektromobil v individuální dopravě , tak nemá smysl ani v nákladní dopravě. Pokud se nevyvine jiný způsob výroby vodíku, tak je to holý nesmysl a to i s pohledu uchování energie. Děkuji za velmi poučné video a doufám, že otevře oči těm, kteří tvrdí ,že je budoucnost ve vodíku. Možná v daleké budoucnosti, ale ani tak to zatím moc nevypadá.
ty způsoby jsou dávno vyvynuté :-D dokonce desítky let :-D
Jinak k tomu vodíku obecně si myslím, že významná část lidí je o vodíku hluboce přesvědčená jako o jediné možné alternativě k benzínu nebo naftě, asi kvůli tomu paradigmatu "natankuju a jedu".
Už vůbec nevidí, že k tomu, aby to vůbec dávalo ekologický smysl, musíme mít nejdřív masivní přebytky z obnovitelných zdrojů. Oni už jen vidí tu hadici na benzínce, ale už neví, že úplně přesně tou samou energií, která by se musela použít na výrobu vodíku čistou cestou by se stejně velkým bateriovým elektromobilem ujeli dvakrát delší vzdálenost.
Je to podle mě hlavně tím, že jsme jako společnost zcela odděleni od představy, kolik fyzické práce je potřeba k výrobě elektřiny. Každý by si měl aspoň jednou v životě zkusit pohánět elektrické zařízení generátorem napojeným na šlapací kolo.
Jasně by pak každý viděl, že svými svaly utáhne tak možná svícení LEDkou, ale jak by do obvodu někdo zapojil 100W žárovku, tak by jim pedály natolik zatuhly, že by se s nimi nedalo po chvíli už otáčet, protože by se dotyčný šlapající zcela vyčerpal.
Na ohřátí vody na jeden čaj v rychlovarce byste potřebovali tým deseti profesionálních cyklistů, kteří by si dali dvě minuty sprint.
Po takové zkušenosti získáte před jedním 200Wp fotovoltaickým panelem velkou pokoru, protože on "šlape" 8 až 16 hodin v kuse bez pauzy, zatímco vy můžete odpočívat na gauči.
Získáte představu o tom, jak je elektřina vzácná a jaká je nebetyčná blbost ji použít na elektrolýzu vody, stlačení vodíku, který pak musím dovézt do stanice, abych ho mohl spálit ve vodíkovém článku, když jsem tu samou těžce vydřenou elektřinu mohl rovnou poslat do baterky elektromobilu a ujet dvakrát delší vzdálenost.
Jediné skutečně smysluplné využití je ve chvíli, kdy už mám všechny baterie nabité na 100 %, voda v bojleru už se skoro vaří a přečerpávačky už nemají co čerpat. Pak je samozřejmě lepší tu přebytkovou energii použít na něco neekonomického, než ty elektrárny úplně odpojit. Ale to je krok 246. Česká republika je na kroku 7.
Amen
👍 lépe to nejde napsat. Po tom šlapání na kole by každému přišla elektřina ze zásuvky velmi levná.
Přesně tak lépe to opravdu napsat nešlo.
@@pepikoslik Ale proč někde něco tankovat, když 360-365 dni v roce nemusím nikde tankovat? Proč se tím vůbec zdržovat?
@@martinkrupka8934 teď sem chtěl napsat to samé 😄
3 Kč/km, když funguje čerpací stanice. Ale ta nefunguje. Jestli tohle bude naše vláda dotovat (což má v plánu), bude to nebetyčná blbost a vyhozené naše daně do luftu. H2 je slepá cesta, díky za toto video.
Imho neni, alespon pro jine formaty dopravy - nakladi, lodni apod. Pro tu osobni fakt dost ztuha, uvidime co v nemecku za par let...
@@FanOfTLE chtěl bys být řidičem kamionu, který musí kempovat několik dní na benzínce, protože vodík v plničce má zrovna nízký tlak?
@@petrstk Nechci byt ridicem kamionu, uz tak mi vadi sedet na prdeli cely den. Ale dokazu si predstavit, ze nektere firmy si nechaji zbudovat plnici stanice u svych dep, stejne jako ted byvaji cerpacky u jzd, a ze se postaraji o funkcnost. A ze u nakladaku se dostanou na delsi dojezd nez usmolenych 500km
To, že nefungovaly plnící stanice, ještě neznamená, že je vodíkový palivový článek slepou cestou....
Nicméně: už dlouho je jasné, že to je ekonomicky nevýhodný pohon pro soukromou dopravu. Energetická náročnost výroby vodíku je velice vysoká. Proto se také uvažuje, že bude rozšířená především pro nákladní a veřejnou osobní přepravu.
@@petrstk S tými dobíjacími stojanmi je to dosť podobné. Tiež nemusia vždy fungovať, alebo dodávať max výkon...
Super recenzia, s ocinom som sa stavil asi pred 2 rokmi, že ktorá technológia bude mať navrch či elektrika alebo vodík ja som zástanca elektriky, vyzerá, že zaťiaľ vyhrávam :) . Myslím, že vodík nedáva moc zmysel ani v prípade uloženia prebytočnej energie. Väčší zmysel je použiť prebytočnú energiu na výrobu uhlíkovo neutrálnych palív.
doplňování je velmi podobné skoro až totožné s CNG :)
Ano, pokud je co doplnit...
Veľmi dobrá reportáž. A hlavne záver, kde bolo jasne povedané ako je to s využitím vodíku a porovnanie pri použití zemného plynu a batériových áut. Super, len tak ďalej, držím palce. PS: Krásne a kľudné prežitie Vianočných sviatkov a hlavne pevné zdravie celej rodinke.
Perfektní a komplexní recenze.
Možná by výrobci mohli zkusit vyvinout plugin-hybrid na vodík, tedy automobil na vodík s větší baterií, kterou lze externě dobíjet, pak by odpadl problém s chybějícími čerpacími stanicemi, ale zase je otázkou, kolik bych takový automobil vážil a jaká by byla jeho cena.
Díky za potvrzení toho, co si o vodíkových autech myslím od samého počátku. Je to prostě slepá cesta. Pouze mezičlánek mezi klasickými spalováky a elektromobily, které už potvrdili, že jsou budoucnost. Přeji hezký den. :-)
Honzo jsem rád, že jsi šel i do této technologie a ukázal, jak to v reálu chodí. V podstatě je to elektromobil, ale má tam navíc další vodíkové hospodářství navíc, tedy hromada hadiček, trubiček, nádrží, těsnění, ventilů, membrán, redukcí atd. Mechanicky, hydraulicky, pneumaticky jistě zajímavá hra. Ale jak je vidět, plnění vodíkem není tankování kapalného paliva a je iluze všech zastánců H2, že se tohle zlepší. Vodík bude stále jen vodík a pokud ho někdo dá do pasty, bude to jako pasta - kdo si kupuje zubní pastu v náhradním velkokapacitním balení a přečerpává si ji do běžné tuby malokapacitní? Než by se vodík dostal do technologicky tak komfortního stavu, jako jsou dnešní elektromobily, bude to trvat desítky let. Elektromobily se vyvíjely přes 100 let, i když většinu času jen u nadšenců a odbojářů. Jak dlouho se reálně vyvíjel vodík? Dobré zkušenosti má snad jen kosmický výzkum, kde přes velmi pečlivou kontrolu sem tam něco bouchlo. Při představě, že zde bude jezdit byť jen milion vodíkových aut, pravděpodobnost, že některému praskne jediné těsnění, je poměrně veliká. V době, kdy se lidi bojí virů, mi připadá bláznovství slepě věřit vodíku. Ale je dobré ukázat lidem i tuto možnost. Co kdyby náhodou.
S tou bezpečností a podobou ke kapalnému palivu bych byl velmi velmi opatrný. Zkus si nalít do plechovky deci nafty a zkus ji zapálit a pak si pšouknout pár ml vodíku do plechovky a zapálit jej! To jsou zcela jiné látky! Vodík je nejlehčí prvek na planetě! Je tak jednoduchý, že nic jednoduššího tu není v celém vesmíru - stabilní chemický prvek. Je to tedy nejelementárnější částice a je přirozené, že se snaží nějakým způsobem dostat do vyššího stavu a s něčím se sloučit - je to důvod, proč je tu tolik vody - reakce s kyslíkem vede ke vzniku vody. Oddělení těchto frakcí je násilné a vodík to prostě nechce. Proto je tak explozivní a tak těkavý! Jestli to někdo nechápe, bude si to muset vyzkoušet. Ale nepřeji ty konsekvence. Sám jsi viděl ve Vídni, jak je těžké udělat kompresor na 700 barů! Tlakovat vzduch je něco jiného než tlakovat vodík. Za mě jednoznačně ne, tohle není cesta.
@@8000SAC Tak si tohle tvrzení uložte a podívejte se na něj za 5 let a pak ještě za dalších 5 let. Elektromobilita tu byla před spalovacími motory a spalovací motor nejenže nedosáhl nikdy účinnosti elektromotoru, ale ani se jí nikdy nepřiblíží - jde o princip tepelného stroje. Aktuálně se tu řeší jediná věc: poměr velikosti baterie a hustota nabíjecí sítě. Ve chvíli kdy síť vzniká, je přirozený tlak na velký dojezd - to ostatně je předmětem i příspěvku Honzy Staňka o vodíkovém autě. Kdyby bylo vodík tak hustě zasíťován jako benzín a nafta, nemusíme tlakovat ani na 700 atm, stačil by nám dojezd 200 km, tedy třeba 3 kg vodíku. Načerpání za minuty. U baterií je to to samé. Když EV začínaly, síť rychlonabíječek nebyla prakticky žádná a lidi si je dělali doma a vozili si sebou třífázové výkonné nabíječky v kufru. U elektřiny je vybudovaná síť pro všechny další aplikace, tedy elektřina je všude, dokonce v úplných zapadákovech a offgridech je možné udělat izolovanou síť. Zatímco nafta vám z nebe nikdy pršet nebude, tak každý den můžete z m2 sklidit v létě klidně 2-3kWh a v zimě asi desetinu. Je to jen a jen otázka technologií. Zatímco do vývoje spalovacího motoru se utratily miliardy dolarů a eur, do vývoje baterií to budou možná setiny této částky. Až bude do bateriových technologií investováno tolik jako třeba do vývoje tokamaků, tak budeme s hustotou energie na možná dvou, možná tří a možná i 5ti násobku současných hodnot. Osobně považuji za mezní prolomení hranice 1000Wh/kg (dm3). A to se stane. Např. u hliníko-vzduchových baterií už tato hranice padla. Auta z dojezdem 1000 mil nejsou problém i na baterie. Jen je nutné vyřešit jejich recyklaci, životnost, spolehlivost. Ono to vyřešené je, jen se to bude zlepšovat pro praktické použití. Už dnešní auta dokazují jasně, že se dají použít prakticky kdekoliv na planetě a dokonce i ve vesmíru (Měsíc, Mars). Vaše spalováky tuto perspektivu nemají.
@@8000SAC A to máte ze své hlavy? Zkušenosti? Opravdu mě zajímá, kde čerpáte? V jaké fyzice? Té současné? Newton, Kepler, Planck, Einstein, Maxwell? Vy víte něco o vnitřní struktuře hmoty?
Pekný test a ukážka že je to životaschopná technológia v začiatkoch. Za mňa použitie tam kde ide o čas prípadne je potrebné aby nosič energie mal čo najmenšiu hmotnosť a vysokú energetickú hustotu - tam sa neefektívnosť asi odpustí na úkor ostatných plusov. V OA asi hlavne baterky.
Niektorý komentujúci zabudli že aj baterky nejako začínali. Nebolo to hneď s dojazdom 400km a DC nabíjačkami po 100km. Stojanie nie vždy fungovali a nie vždy fungujú. Im sa vtedy vysmievali majitelia ICEV, a baterkáči to isté robia teraz vodíku.
Som zvedavý kam sa táto technológia dostane a v čom sa uplatní.
PS: obdivujem pevné nervy pri riešení problémov, ale ako elektromobilista ste to asi zažíval v začiatkoch s BEV tiež.
Vodík je v počátcích, chybí infrastruktura. Ale nepochybně má jako energetické a akumulační médium daleko vyšší potenciál než-li konvenční lithiové baterie. Dnes se nám to jeví jako sci-fi, ale stejně tak se nám jevila i klasická elektromobilita. Jednou budeme mít enormní výkon v OZE a co uděláme s těmi enormními přetoky? I s tou degradací elektřina-vodík-elektřina na 30-40% bude jednou o dost ekologičtější než-li lithium. Lithiová a vodíková osobní mobilita určitě poběží mnoho let paralelně. Nakonec vyhraje ta vodíková.
Vodíkový vůz vidím prvně a jen se divím, že nemá možnost dobíjet vůz elektricky.
to by pak byl vodíkový plug-in hybrid. Dost možná do budoucna vzniknou, aby se kompenzovala řídká síť plnících stanic... což by jasně vedlo k dilematu jestli pak už není lepší čistě bateriový elektromobil...
@@ElectroDad Zdravím a rozumím vám. Přesto být výrobce, by tam možnost nouzového rychlodobíjení asi měla být. Ponechejme to na výrobci. Doporučíte prosím typ plně elektrického vozu v současné době pro město jakým je např. Ostrava či Olomouc, kdy člověk vyjedete maximálně do necelých sta km? Prostě takový ten vůz v poměru "cena výkon" za málo peněz přijatelná muzika? :)
Skvělé a informačně velmi hodnotné video.. 👍
Moc pěkná recenze, které mě jen utvrdila, že vodík ne: 1.zase nějaké nádrže 2.Palivový článek potřebuje vhánět vzduch 3.Plnění není zase tak rychlé, složitost plničky... 4. Stále se většina vodíku vyrábí z ropy Jinak symbolický vše dokresluje záběr s koňským povozem v pozadí :-)
Kůň jezdí na solární pohon. Takže dobrý. :-)
Pán si nevidí do pusy, takže pokud jde o vodík, pak bude zelený jen pokud bude vyráběn z nově postavených obnovitelných zdrojů, ale pokud jde o elektromobily, tak to neplatí???
Takže celé tankování trvalo vlastně cca15-18min dle času na palubce. Jasně bylo to první tankování, při dalším už člověk ví co a jak.... Díky Honzo za poučné videjko i o autech na vodík. Za mě cesta baterie a BEV, panely na střeše nebo i malý solární park na budovách.
Diky za tu skusenost, rad zdielam dalej. Elektromobilisti sme taky vysledok asi tusili, ale vodik-ultras fan by si to mali pozriet....
Pán asi zabudol že ani elektro mobilita v začiatkoch nebola iná... Mala len výhodu vlastnej zásuvky a kam sa posunula. Všetko niekde začína a až čas ukáže kam sa to dostane.
@@jannick0168 asi ste nepochopili princip fungovania baterie a vodiku. Vodik stale bude s obrovskymi stratami a bude to retazec 5. clankov namiesto priamej cesty solar-bateria. Mne ta vlastna cerpacia stanica doma z 230V pride ako dost zasadny argument ZA baterie.
@@ElektromobilTV asi ste nepochopili komentár... Tak inak. To je ako keď sa v začiatkoch elektromobility vysmievali majitelia ICEV, že to nikam nedôjde ani po najbližšiu verejnú nabíjačku (ak vôbec bude fungovať) a cestu dlhšiu ako 150km je nutné poriadne naplánovať. Teraz je vodík tam, kde vtedy EV. A tiež si teraz jedna skupina (možno dve z toho robia srandu).
Samozrejme súhlasím že zo zásuvky je to pohodlnejšie, pre niekoho lacnejšie a rozhodne s menšími stratami ale o tom som nepísal 😉
@@jannick0168 len tu je zasadny rozdiel, ze v 2010 vsetci vedeli, ze vacsia bateria vyriesi skoro vsetky problemy, tak pri vodiku tie nevyhody proste zostanu a pretrvavaju. Nepomoze ani trochu uspornejsie auto, ani vybudovanie miliardovych stanic na plnenie. Vzdy to bude zlozite, drahe, plytvajuce energiou.
@@ElektromobilTV väčia batéria nie je liek na všetko. Čím ťažšie auto tým väčšie opotrebenie a spotreba. Donekonečna to zo súčasnou technológiou nepôjde.
Vodík má svoje nevýhody a limity (ako každý druh pohonu), ale aj tak si myslím, že pre isté druhy dopravy to bude dávať ekonomický zmysel, podobne ako batérie. Okolo seba máte kopu príkladov, že len účinnosť nemusí byť vždy rozhodujúca...
Som zvedavý ako to dopadne, ale nedovolím si niečo zvrhnúť len preto že sa mi to nepáči. Možno máte pravdu a budem prekvapený
Velmi pěkná recenze s velkým adrenalinem a osobně vidím v tom budoucnost, ale pokud bych měl pořizovat vůz, vyhrálo elektro. Nečekal bych, že Právě v Rakousku budou takovéto komplikace.
Paráda, souhlasím! Ještě bych zmínil bezpečnost vodíku, obzvláště u starších vozů, kde bude větší náchylnost na porušení těsnosti systému.
to si nemyslim v kalifornii jezdí už 20 let vodíkový autobusy nemaj poruchy nemaj vybuchy ani požáry a souhrně mají najeto miliony km.
Když objektivně vezmu cenu za km, dám si to do kontextu o jak exotický pohon jde, o jak malosériovou v podstatě kusovou výrobu se jedná oproti chrleným milionům BEV, a když započítám i to že ukládat přebytečnou energii z větru nebo solárů která by se musela pekelně draze ukládat do nově budovaných super drahých a časově degradujících bateriových kapacit, tak mi to jako novinka tak drahé vlastně nepřijde. Zažil jsem mnohem dražší technologie které s hromadným zaváděním spadly zlomek ceny (i když u BEV o těch pádech cen a levné energii mluvíme taky dlouho a skutek utek). Bude to ještě pěknou řádku let trvat než se bude vodík vyrábět v každém koutě z místních přebytků, z léta skladovat energii na zimu, nebo spotřebovávat i v té dopravě, ale zase takový nesmysl jak to ještě nedávno vypadalo to určitě není. Jen se na to nesmí tak zbrkle tlačit jako na současnou "revoluci", abychom opět nezaplakali na výsledkem těch imho víc politických než racionálních rozhodnutí... Za mě tedy zatím určitě ne, ale uvidíme co bude za pět, deset let...
děkuji pěkně za názor
14:39 Ikonka ᐊ je u symbolu tankování :-) Přišel jsem na to teprve asi před dvěma lety, po 12 letech řízení auta.
Ano, ale v tomto případě je tak divně schovaná. U té ikony vlevo dole ta šipečka není...
@@NecumNaTo 14:37 šipečka tam je jasně vidět.
@@pavelkos9124 Podle toho, jakého loga pumpy si všimneš první. U toho úplně vlevo dole není žádná šipčeka, stejně tak jako u loga pumpy v "Hromadné info" uprostřed. Je to jen u loga pumpy na rychloměru. Taky jsem si toho napoprvé nevšiml, protože jsem nejdřív viděl logo bez šipečky a další loga pumpy jsem nehledal. Jsou tam celkem tři.
Podruhé se dívám na toto video a mohu sdělit,že to byla jízda dost na na nervy.Sice nějakou budoucnost vidím,ale víc ve velké
dopravě.Tj. lodní či železniční.Již nyní jezdí tankery na LPG.Ale to také má ekologické problémy.Takže díky za rozvoj elektromobility.Baterie budou lehčí,silnější.Infrastruktura ještě mohutnější a EV levnější.To je dobrá perspektiva.S vodíkem
nevím,nevidím to moc dobře.Sice bezpečnost je na vysoké úrovni,ale do garáží to nikdo nebude chtít.Hezký den Michael
Díky! Vynikající ukázka toho, že vodík neni správná cesta k udržení trvale mobility....
Draha výroba, drahé čerpacky, drahá auta, složitá technologie v autě... Proc mít navic vodikovy článek k baterii...
Fakt moc se povedlo a chválím to odhodlání tech 700km... Bych proste mel strach 😱
A preco by nebola ? Ani prve Porsche na baterky nefungovali a teraz ma BEV v Norsku dost vela ludi. Aj vodik si najde svoje miesto, rad by som videl, ako to bude/nebude fungovat o 150 rokov, ak tu este bude niekto zivy, lebo omikron, pi, ro, sigma, tau a uz coskoro je tu fgi, chi, spi a omega. :]
@@PavolFilek Protože sis nevzal do ruky kalkulačku a nespočítal sis jak je výroba a používání vodíku pro dopravu extrémně neefektivní a nehospodárná. Pokud se už na začátku rozhodneš pro kravinu, což auta na vodík jsou, tak skončíš akorát s vylepšenou kravinou a to je na nic. Začínat s neperspektivním pohonem, kterej ani po 100% vylepšení nedosahuje efektivnosti jiného pohonu je teda pořádná kravina. Bež si koupit vodíkový auto a poznej to na vlastní kůži. 🤷♂️
@@PavolFilek Naopak, první Porše na baterky fungovalo a Ferdinad Porsche s ním vyhrál závod v Berlíně! Dojel s náskokem 18 minut, takže nekecej. 😜
Viz odstavec Historie en.wikipedia.org/wiki/Porsche_P1
@@PavolFilek Zakladatelé Tesly chtěli udělat to nejhospodárnější a nejčistší auto a tak posoudili všechny možnosti pohonů a vybrali elektrický pohon na baterky, protože je nejefektivnější a nejlepší možný kompromis ze všech možností. Takhle se rozhoduje o tom co má smysl dělat a ne jen na základě dojmů či víry v něco. 🤷♂️
pozn. Ne, Elon Musk není zakladatel Tesly.
@@pangrac1 A preco by sa mal vyrabat, ked ho mozeme stlageny na nikolko Gpa vozit hotovy ...
Vodikove auta su trojsky kon petrochemickeho priemyslu a cierna diera na dotacie. PS: toto video nech si pozrie Sulik :D :D :D
proč by na to měly být použité dotace? Na elektro auta snad neexistují? :-D :-D :-D
ja myslim ze Sulik si toto nepotrebuje pozriet, on to doverne bude poznat vzhladom na to, ze svoju Miraiku chodi tankovat do Viedne prave… (jpp)
Môžem sa opýtať ako to dopadlo s tou cestou naspäť do Prahy? Museli ste volať odťahovku?
Parádní video, díky za zprostředkování těchto zkušeností a komplexní analýzu vodíkového pohonu.👏 Opět není všechno zlato, co se třpytí...
Velmi zajímavá reálná zkušenost. Díky za ni. Přiznám se, že na bateriovém elektromobilu mi nejvíc vyhovuje, že se auto nabíjí doma ze zásuvky a nemusím k čerpacím stanicím. Elektrické auto mám 3 měsíce a určitě nechci jiný druh pohonu.
Upřímně si myslím, že v pozemní dopravě vodík smysl nemá. Na dálkovou přepravu lidí a zboží jsou nejlepší elektrické vlaky. Troleje nemusí být všude. Tam kde jsou, se dobíjí baterie. U zaoceanských lodí nevím. Možná kombinace elektrickeho pohonu s baterii, fotovoltaickymi panely, plachtami by mohlo být řešení.
Výborné video👍 zlaté. baterky!!
4:40 - EV jsou motokároidní :) Tak to je best :) Jinak super recenze, děkuji!
Neustále si myslím, že vodíková technologie je slepá vývojová větev. Zde se mi to potvrzuje. Chápu, že je zatím tento způsob dopravy v plenkách, že cena vodíku se může snížit, i to, že vodíkových stanic bude přibývat, ale než se tak stane, budeme všichni jezdit v EVčkách.
jo, stare dobre elektricke auta. to dobijes doma alebo na hodely/chate. Jedine ked ides na dlhsie trasy musis nabijat na verejnych.
@@joelf634 Vodíkový pohon je spíš takový způsob, jak zachovat status quo. Zachovat komplikovanost a drahé opravy automobilů, zachovat výrobu všelijakých komponentů subdodavatelům, zachovat přepravu paliv, zachovat čerpací stanice, zachovat závislost na tom všem. Prostě staré pořádky.
EV je cesta jak vše zjednodušit a obrovské procento z tohoto odbourat, přínos určité svobody a nezávislosti, možnost si dobít doma nebo dokonce si vyrobit své vlastní "palivo", možnost si elektromobil připojit do své domací síťě a spoustu dalšího.
@@jantykvart6020 Suhlasim, a vsetko toto len preto aby sa auto natankovalo rychlejsie. A pritom aj vyvoj nabijania EV ide rychlo dopredu a cas sa skracuje.
34:50 Z Chorvatska pojedete vlakem a v pozadí povoz s koněm 😀 Parádní režie a scénář 👍
Nedal by se taky udělat test dojezdu, analýza pohonu, ekologie atd. toho povozu?
Tak tusim, ze si jeste par let pockame... Skoda a smula ty plnicky ve Vidny, to ti vubec nezavidim, na druhou stranu to byla pekne srdcova recenze. Diky :)
H² Zatiaľ slepá ulička. Super video a úžasné iformacie👍👍👍👍🙂
Super video. Diky
Děkuji, Petře
Vodík je v zásadě řešení nesmyslných baterií a řeší i to že solární a větrné zdroje jsou v energetickém koláči na nic . Jen ta účinnost 30% je ubohá , ale pořád lepší řešení i při těch ztrátách než baterky a připojení ekologických zdrojů přímo do sítě . Dobrá práce chlape . Konečně normální auto co mu něco nalijete do nádrže a jezdí to pak v pohodě i daleko . Jenže po elektro mobilu s akumulátorem zbude toxická stopa v podobě prakticky nerecyklovatelného akumulátoru( jež zničil přírodu už při výrobě ) a řeči o pozdějším využití toho akumulátoru vám nikdo z oboru nepapá . Jinak řečeno ač nerad tak musím přiznat že jediná cesta v současném stavu vývoje je právě ten neefektivní vodík . Otázka je jiná jestli ještě 30 let nejezdit v klidu na benzín a teprve až se ty technologie zvládnou smysluplně přejít dál místo na sílu cpaných ekologických řešení dnešních fabrik . Rozum do hrsti a přestat blbnout s něčím co ještě není plně zvládnuté a použitelné v hromadném provozu !
viděl jste to video, Tomáši?
@@ElectroDad Viděl a na rozdíl od vás vím něco o akumulátorech a rozvodných sítích a i přes to že teď se jeví lépe tak je realita opačná . Masově se akumulátory nasadit nedají , alespoň né v té podobě v jaké jsou dnes . Zatím co vodíku v zásadě brání jen pár stojanů a kompresory .
@@tomaskonopac9431 vodíku rozhodně nebrání množství stojanů. Jak jste na to přišel.
Čisté teoreticky kdyby jste měl pravdu tak po 10 letech (již před 10 lety byla otevřena první vodíková plnička) by dnes tady bylo stovky plnicek. Kde jsou?
Není to tak. Pardon reálné je to tak, vodík bude dá startu dalších 20 let.
Vodíku brání jeho výroba, skladování a přenos.
Jen pár čísel pro vaši představu. Elektroliza má účinnost asi 50-60 %. Nátlak ani na 750 bar si vezme dalších 15-20 %. Účinnost palivového článku je asi 50-60 %.
O ceně ani nemluvím. Tohle jsou fakta přes která zatím nejede vlak. A je to tak již 10 let.
Pardon ale toto není start.to je stále vývoj.
Super video. Díky.
Jsem tím překvapen. Blízká budoucnost alternativních bezemisních pohonů vozidel bude asi více méně velmi vzdálená. Seč se to v Evropě stává tématem číslo 1 a termíny přechodu jsou nastaveny, řekl bych až na kritickou mez. Asi se bude hodně přidávat, protože ceny energií budou opravdu stoupat a s tím i ceny produktů na tom závisejících. Rýsuje se sice další alternativní náhrada ve formě výroby syntetického benzinu (Porsche razí budoucnost), ale cenově to je něco jako vodík. Cena za tyto vozidla není v žádném případě podružnou záležitostí. Co bude s těmito ojetými vozy? Kdo si to koupí? Kam to bude mizet? Koupí si někdo ojetinu, kde ho čeká investice v řádech statisíců? Už to začíná klepat na dveře. Nějak jsem vychladl.
Hezké video,krásné auto,ale kdo si to z normalnich lidi koupí? A co dotupnost vodiku a výroba?
vodík má v osobní mobilitě ještě dlouhou cestu před sebou
pěkně natočeno bohužel tam bylo i to co jsem čekal TANKOVÁNÍ VODÍKU je zatím problém nejen v česku. ps. musel jste platit ve Vídni ty drobné za nefunkční doplnění
Tak ten pocit z prázdné nádrže opravdu nezávidím i mě mrazilo. Vodík to v současné době cesta nebude, krom ceny vozu paliva, výrobní cena vodíku atd. Dobré video pro ty co si myslí že vodík je řešení.
vodík může být i mnohem levnější, boružel ekoteroristé to nikdy nedovolí :-(
Super video,dakujem
Moc pěkný vůz s pěkným interiérem a se zajímavou technologií.Ale zatím si nemyslím,že by to byla nějaká budoucnost, dokud se nerozšíří infrastruktura a hlavně její funkčnost.Obdivuji vaší trpělivost při plnění.Stačí aby se něco stalo s plnící stanicí ,která je dle mého uvážení daleko složitější,než ta dobíjecí a nikam nejedete,kdežto čistý elektromobil dobijete i u někoho z 230V zásuvky.Dále je to bohužel zase další vůz,který potřebuje k provozu vzduch a má výfuk,který pokud není z nerezu bude reznout.Po shlédnutí tohoto videa jsem přesvědčen,že elektromobil je daleko lepší budoucnost už z hlediska dobíjení i přes jeho těžké a drahé baterie.Moc děkuji za praktickou ukázku tohoto vozidla v praxi.Jako vždy skvěle natočeno a okomentováno, tak aby tomu rozuměl i laik.
Už jsem zaznamenal, že se uvažuje o tom, že si již nebude celou baterii hradit sám zákazník, ale část její ceny půjde za provozovatelem elektrické síťě, protože tu vaši baterii bude využívat pro balancování sítě. To by mohl být dobrý trend.
OK, takže dostupnost plnících stanic sice zatím mizerná a cena vodíku celkem vysoká (obojí se dá do budoucna řešit), ale technicky vzato to funguje. Podstatné je kolik stojí ten motor (myslím palivový článek, ne elektromotor). Pokud to vyjde na statisíce a cena moc klesat nebude myslím, že baterie budou prostě levnější varianta řešení a do aut pro lidi s normálními příjmy přijdou baterie a nikoliv vodík. Opravdu by mě zajímalo kolik takový motor stojí. Já bych hádal, že výkon 100k bude něco kolem půl mega ...
Krásná ukázka, že H2 auta zatím fakt budoucnost není, jak "spalovácí" čekají. EV nabijete z jakékoliv zásuvky, obrovská výhoda.
Veľmi dobre video
děkuji, Jan
Pokud se nemýlím tak pán má na sobě Prim Orlíky. Velice kladně hodnotím tento výběr hodinek. 👏👏👏
Tak jak Honzo říkáte, když to bude zelené z přebytků, proč ne do kamionů, busů, vlaků, lodí.. letadla s hodně velkou otázkou váhy a schopnosti technologiie pracovat ve výšce a teplotě kolem -50stC..
@@8000SAC Až baterie dosáhnou hustoty 500wh/kg, tak letadlům na elektrický pohon už nebude nic bránit.
@@8000SAC Jak nelze vyrobit? Říká vám něco grafen? V laboratorních podmínkách takové zdroje již existují, jde tedy o to je z laboratoří dotáhnout až do reálného použití. Což netvrdím je úloha lehká, ale zarputile tu tvrdit, že to nejde, je blbost.
Jelikož jakýkoliv odkaz je ihned youtubem smazán, tak si to vygooglujte sám.
@@8000SAC Panebože, tak si dejte vyhledat "Tin-graphene tubes" a je to hned první odkaz, článek z nature. Já nechápu, jak člověk, co se tváří chytře a chce mi tu tvrdit, že něco nejde, si není nejdřív schopen jednoduchým google dotazem ověřit, jestli nekecá.
Btw je toho mnohem víc, než jen ty tuby.
@@8000SAC Bla bla bla? Vidím jen tlachání a řeči, ale žádné důkazy....
vodík je plyn, tak dáváte plný plyn :)
.... a souhlasím, cesta bude trnitá, ale toto je cesta. Baterie cesta asi úplně nejsou.
Nezlobte se na mě, ale elektromobilem bych třeba do Chorvatska jet taky nechtěl. První část je cena, druhá část je doba strávená nabíjením. Tu jste tankoval dejme tomu 5 minut. Některé věci prostě mají čas šetřit, ne naopak.
Já naopak vidím cestu v tom, využít kombinaci paliv a využití našich odpadů. Vidím budoucí čerpací stanici, kde stojí nabíjecí stojan na elektřinu, stojan na metan, stojan na methanol/etanol, stojan na umělou naftu z odpadu, stojan na vodík a stojany na další paliva vyrobená z odpadů, které denně produkujeme. Každý si vybere podle jeho gusta. Cesta dle mě není pouze nalézt superčistý zdroj energie, ale využít vlastní odpad do posledního joule energie a přestat zbytečně drancovat přírodu skrze něco, co už máme, jen to nejsme ochotni využívat. Skládkujeme a spalujeme mraky odpadu, který se dá dál využít.
Skvelá recenzia!
ako pre standartneho moblineho uzivatela vodik neni cesta.presne tohto som sa obaval ze ta kompresia sa bude kazit.neni sanca aby tie cepracky vkuse dakto riesil ked sa pokazia.elektriku dobijete kdekolvek pomaly.avsak pre priemysel alebo velku dopravu(lode,vlaky atd)to vsak moze byt jedine riesenie.hlavne ak tam mate nejakeho technika co sa o tie zariadenia stara 24/7.
Pít destilovanou vodu?
plnenie presne ako pri CNG, tu vieden som nepochopil, ako potom zaplatit, lebo vzdy sa plati dopredu na CNG, zada sa ciastka napr. 20€ tolko rezervuje s karty a potom, kolko sa doplni tak skutocne stihane z uctu
Jak je to s rekuperací, když potřebuji brzdit a baterie je plná?
když je baterie plná tak samozřejmě není kam rekuperovat a brzdíte brzdami ;-)... potenciál uložitelné energie se ztrácí v zahřívání brzdových koutoučů třením...
Prostě brzdí mechanická brzda. Taková situace totiž bude velmi častá. Ta baterka je malá, takže stačí nějaké delší klesání a rychle se nabije. Navíc jak je malá, tak není možné do ní rekuperovat tak velkým proudem, takže možnosti rekuperace jsou omezené, i když ta baterka zrovna plná není.
v celkovej bilancii mi stale vychadza najlepsie CNG po vsetkych strankach. Vsade kde je plynova pripojka sa da za 2500 eur vybudovat plnicka. Teoreticky aj v rodinnom dome. Take vykonnejsie za viac penazi mozu byt v kazdej obci ktora je plynofikovana. Na slovensku je 77% obci plynofikovamych.
Tak jednoduché to není. Není to jako natočit si vodu do konve.
A druhou věcí je nejistota v dodávkách plynu.
V čem je lepší CNG oproti benzínu z hlediska CO2 a ekologie?
@@czNemesis Na hlupu ekopomylenu otazku, hlupa odpoved. Citali ste pozorne cely moj prispevok? Pisem tam o celkovej bilancii a nie vytrhnutej jednej premennej z rovnice.
@@petersvec3070 No tak se nám tu rozepište o tej vaší celkové bilanci, na to právě čekám. CNG není žádné řešení, v čem taky panebože? Už jen to, že jste to dokázal napsat, svědčí o tom, že hloupý a pomýlený tu jste vy.
@@czNemesis Ked teda nieje hlupa tak tu vasu otazku obratim. V com je CNG horsie z hladiska CO2 a ekologie? A prosim nezabudnut zahrnut do hodnotenia aj tazbu, spracovanie, distribuciu a nielen iba spalovanie ako to robi 99% ekomudrcov. Ale aj keby ste sa venovali iba tej casti spalovania tak aj verejne dostupne zdroje typu Wikipedia vam napovedia toto “Vďaka tomu, že obsahuje predovšetkým metán, má v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami pri spaľovaní najmenší podiel CO2 na jednotku uvoľnenej energie. Ako plynné palivo má všeobecnú schopnosť dobre vytvárať zápalnú zmes, spaľovanie preto prebieha s vysokým využitím kyslíka aj paliva. Spaľovanie je čisté a bezzápachové. Je preto považovaný za ekologické palivo napriek tomu, že v atmosfére taktiež prispieva k spôsobovaniu skleníkového efektu.” A len tak mimochodom na rafinaciu ropy potrebujete okrem ineho aj vodik a ten sa cuduj sa svete vyraba zo zemneho plynu (CNG). Je to ten vodik s nazvom “sivy vodik”. A takto by sme mohli ist podrobne do hlbky az by ste aj vy pochopil ze najekologickejsie riesenia su tie najefektivnejsie z pohladu vstupov a vystupov pri energetickej premene zdrojov. Takze ak viem relativne efektivne vyuzit primarny zdroj energie tak nemoze byt ekologickejsie ak pouzivam sekundarny zdroj energie zavisly od primarneho zdroja energie. To su rovnice na urovni 1+1=2. Bohuzial nediskutovanou polozkou byva suvislost so spektralnym prepojenim. Ak by sa dnes nevyrabalo to ci ono tak budu automaticky chybat ine to ci ono. Je to vysledok 100 rocneho procesu vylepsovania priemyselnej revolucie. Staci si len ako jeden z prikladov nastudovat co sa dnes deje ohladom vyroby cpavku (amoniak). Keby sa to dnes netankovalo do aut v podobe AdBlue tak by sirsie obyvatelstvo ani netusilo ako energeticke a petrochemicke veci navzajom suvisia, a teraz to vdaka nasobne zvysenej cene vedia, alebo sa aspon zaujimaju.
Super recenze s realnym testem plneni, nebo neplneni. :) vypada to ze vodik ma pred sebou jeste hodne dlouhou cestu....
no stačí se podívat když začali nabiječky na EV, taky byl problem, kdyby se do vodíkových stanic a výroby vodíku dali stejny dotace jako do nabijecích stanic tak je to uplně někde jinde. Nedávno vyšel článek že nabijecí stanice jsou ve ztrátě i přes dotace ve na výstavbu je jejich provoz nerentabilní. A co se týče že stanice nešla par týdnů zpátky byl test tesly a na D1 nenatankovala nikde, stanice nefungovali a ty pomalejší byly plný.
@@KorbenDalasCZ Dnes se říká o Německu, že je to vodíková velmoc (v Evropě) a těch stanic tam mají aktuálně celých 92!!! Plnící stanice na vodík stojí +/- 40 mio a nabíjecí stanice pro EV/100Kw stojí 1-1,5 mio (bez dotací). Každému je jasný proč jich je tak málo, když za jednu vodíkovou jich postavím cca 25 😃😃😃😃
@@lurakolurako7796 Vše je jen o několika faktorech, za prvé do dobijecích stanic a podpory Eu nasypala miliardy, a jejich výstavba je v běhu už asi 15 let, vodík se začíná v evropě objevovat teprve nekolik let jako palivo pro auta. Investujte stejnou podporu co se narvala do bateriových vozů a infrastruktury pro nabijení a náklady budou stejný ne li nižší. Koukal jsem se na ceny nabijecích stanic a všude se uvádí jen cena te stanice ne infrastruktury která se pro tu stanici musí vytvořit hlavně transformátor o vysokým výkonu pruser je že provozovatel ho nemusí kupovat on požaduje přípojný bod o nejakém lánovaním příkonu, je na distributorovi jak to zařídí takže to tu platbu odsere v podstate každej zákazník toho distributora protože ten tu cenu rozpustí v cenách dodané energie.
@@KorbenDalasCZ Ta infrastruktura se musí přece vybudovat pro každý typ pohonu. Co se nabíjecích míst týče, tak přece o tom zda se v dané lokalitě dá nebo nedá napojit na stávající infrastrukturu, rozhoduje poskytovatel distribuční sítě bez jeho souhlasu, nebo bez jeho podmínek pro připojení neuděláte stejně nic. Co se vodíku týče, tak ano je to alternativa která má výhledově nějakou budoucnost...třeba v dálkové nákladní dopravě ale pro osobní soukromou přepravu je to troufám si říct nepoužitelné.
@@lurakolurako7796 vodík bude dobrej i pro osobáky, už jen kuli tomu že je to univerzální palivo a uložiště energie, má o proti bateriím tisicinásobně vyšší hustotu uložený energie, takže jeho výroba a skladování bude mít prioritu. Distribuce je v pohodě dá se distribuovat v běžných rozvbodech se zemním lynem a díky tomu že je lehkej se dá i supro učinně separovat od zemního plynu, a už dneska jsou čerpací stanice na vodík v kontajneru prostě ti to přivezou na benzínku tam to postaví a je hotovo, nic nemusíš budovat. dokonce mají i solar pro autonomní činnost.
Nie je mozne, aby to malo cx 0,325, nema ziadne karosarske prvky voci inym elektrokrabiciam, aby tak velmi zvysovali odpor vzduchu.
Vykon to nema nad 170 zrejme kvoli clanku, ktory nedokaze dodat dost vykonu a realne potom motor pracuje tak s 70-80kW, a nie 120.
Dobrý den, moc díky za video! Upřímně není úplně pravda, že by snad šedý vodík (výroba parním reformováním zemního plynu) byl ve finále špinavější než využívání benzínu nebo nafty. Nedávno tu cirkuloval takový kontroverzní paper, který to v podstatě tvrdil (že se zachytáváním CO2) je modrý vodík stejně špatný jako spalovat zemní plyn rovnou.
Jenže vycházel z nesmyslných čísel úniku metanu při těžbě a přepravě v USA (3,5 % úniku), u nás v Evropě jsou ale úniky mezi 0,5 - 1 %. A i při započtení těchto úniků a následné výrobě šedého vodíku a jeho využití vychází šedý vodík v FCEV automobilech podobně jako CNG automobil.
Když použijete pro výrobu vodíku elektrolýzu vody z OZE, budete mít vždycky nevýhodu v tom, že na stejných 100 km použijete v podstatě 2-3x tolik energie (well-to-wheel). Přesto jsem ale přesvědčený, že přechod i v osobácích na BEV nebude tak snadný, zejména kvůli nedostatku infrastruktury (která v určitém bodě přestane BEV stíhat), a to zejména v momentě, až si je začnou pořizovat i lidé z měst bez možnosti nabíjení doma. A pak také bude problém s cenou kovů (lithium), kterou by snad zažehnalo jen vynalezení sodíkové baterie. Nakonec tak právě tento problém s nedostatkem materiálů možná dá FCEV autům aspoň trošku prostor pro prosazení, protože ty zas v palivových článcích používají jiné (ještě dražší materiály - platina, iridium), u kterých se ale rok od roku snižuje jejich množství v palivových článcích. Trošku si myslím, že FCEV budou časem kopírovat tento nedostatek také, akorát nastane o něco později a v ten moment už bude tento problém u BEV vyřešen. Prostě se ten nedostatek bude přelévat. Mimochodem, recyklovat palivový článek jde mnohem jednodušeji a levněji než baterie.
V osobní dopravě to bude mít ale vodík těžké. Osobně jsem přesvědčen, že se bude používat hlavně v dodávkách, které potřebují převážet hodně váhy a věcí na delší vzdálenosti. Pokud tedy nedojde k signifikantnímu navýšení energetické hustoty v bateriích, ve kterou nevěřím. Proč? Protože je to evoluční vývoj a žádná revoluce se zatím v bateriové chemii nekonala. Pak samozřejmě v nákladní, lodní, železniční (tam , kde se nevyplatí elektrizace) a v letecké na kratší vzdálenosti (na delší snad syntetická paliva).
Ale uvidíme a já Vám děkuji za příjemné video, pane Staňku! :)
BTW: Díky za jednoduché vysvětlení principu adicionality. Je vidět, že máte přehled.
A BTW 2, elektrolýza má dneska účinnost mezi 60 - 70 %, bude se zvyšovat. Až palivový článek má účinnost jen cca. 50 %. To jen pro doplnění.
U nás v Evropě snad. Existují nějaká data z Ruska, odkud většinu plynu bereme?
Brilantní video. Konečně někdo názorně ukázal, že vodík min. v osobní dopravě nedává žádný smysl a je mi smutno z toho, že náš stát v něm vidí budoucnost.
děkuji za názor, v nákladní a autobusové dopravě místo vodík asi mít bude, tak to asi dává smysl testovat i na osobních autech - otázkou je, kolik těch "testerů" mimo firmy zpracující fosilní paliva bude.
Elektromobily si získaly srdce příznivců čisté mobility, bude tomu tak i aut na vodík?
@@ElectroDad Řekl bych, že u nákladní dopravy by mohlo být klíčové, jak si v reálu povede Tesla Semi a pokud dobře, tak jak rychle k ní bude budována či upgradována infrastruktura a zda se tak stane i v EU. Co se týče konkurence, něco málo sice už jezdí, ale je to tak spíše na přepravu v rámci města a blízkého okolí. Dálkovou dopravu kamionovou dopravu si za současného stavu nelze reálně představit.
Je to budúcnosť? Elektrikou vyrobíme vodík, z ktorého budeme vyrábať elektriku!? Je to logické???
a není jedno kam tu elektřinu akumulujeme když to bude mít nějaké výhody před jinými technologiemi? Ať je to chemie, tlak, voda/kinetika.... U BEV přeci taky elektřinu nejdřív někam ukládáme (do chemie=baterie), abychom jí opět s nějakou ztrátou vyrobili. Je to logické? Samozřejmě, protože jí neumíme spotřebovat okamžitě a posunujeme si tak okno jejího využití na později... vodík je oproti Li-on atp. jen jiná chemie - prozatím s většími ztrátami, ale zase mnohem delší skladovatelností a menším opotřebením v čase. Věřím že budoucnost to nějakou má, zejména v kombinaci nekontrolovatelných přebytků velmi labilních obnovitelných zdrojů. Kdybychom měli zálohovat veškerý její nárůst jen v bateriích, tak si způsobíme mnohem větší ekologickou katastrofu než bychom tím získali. Logicky - baterie je na BEV to nejhorší - srovnatelené BEV proti ICE při výrobě vypustí o 70% více CO2 a trvá mnoho let než se to začne ekologicky vracet. Když první rok vyrobíme místo ICE 1mio BEV, tak vypustíme o 70% více těchto emisí, druhý rok dvojnásobek (2mio BEV), třetí rok čtyřnásobek (4mio), čtvrtý rok osminásobek atd.... dluh produkce CO2 se neustále nasčítává a násobí, do doby než první 1mio BEV začne po kouskách snižovat svůj výrobní dluh... pak ty 2mio, pak ty 4mio BEV... ale než se dostaneme do stavu kdy nově vyrobených BEV bude méně než těch co už jsou v provozu a překonaly svým provozem ekologický bod zlomu, tak to budou desítky let, a další desítky se budeme vypořádávat s tím nasčítaným dluhem za ty dekády... je tohle logické? Není, a přesto na to maximálně tlačíme a říkáme tomu že elektromobilita snižuje CO2 :-). Ne, je to pořád jen o byznysu, ne o ekologii....
Celý vodík je nesmysl, je to aktuálně masivně nepoužitelné, kolik keců je kolem nabíjení elektromobilů a to má každý doma zásuvku......tohle tak možná za 30 let, v Čechách za 50
V osobní mobilitě nejspíš vodíku ujel vlak.
Opět pěkný a užitečný test. Jen taková malá rypka. Když jste jeli po dálnici 170 ,tak jste říkal, že v Německu,ale vím , že Pasau je prakticky na čáře s Rakouskem a okolo něho je rychlost omezená, tak nevím kde v Německu jste to jel 😉.
To je vzrůšo na to na dálnici hamtat 170 a pak se připosraně ploužit 80, protože jediné dvě benzínky v celém rakousku nefungují :D
Takže to je vesměs jako auto na LPG, jen tam není záložním palivem nic. ani elektřina díky super malé baterii. Pokud by to bylo jako plug-in hybrid, tak se dá kamkoliv dojet, potože je zásuvka všude. Hlavně, že tam ta baterie musí být kvuli tomu palivovému článku...
uvidíme, zda-li se objeví plug-in vodíkové vozy
Pamatuji dobu když o vodíku se začalo hodně psát, že to je palivo budoucnosti. Mělo to vypadat tak, že každý čerpací stanice se měla umět vodík vyrábět. Zatím vidím, že je to ještě hodně vzdálená budoucnost. Podle mě je to stejná volovina jak chce EU místo zemního plynu na vytápění používat vodík.
Volovina to není, je to prostě budoucnost, jiná generace - naše děti bubou pálit rozhodně něco jiného než my. My již také nechceme pálit to, co naši dědové, bourat kvůli tomu celá města a vesnice, vytvářet kyselé deště, vypouštět rtuť do ovzduší, atd... Do budoucna je potřeba se vzdát závislosti na Rusku, takže budoucností je vodík - ten si dokážeme vyrobit, zemní plyn ne.
42:00 jenže příme dobíjení z FVE do baterky auta je utopie, reálně máte ztráty min 40% z distribuce než ta elekřina začne vyrábět pohyb a krát 0,7=28% účinnost
Jak jste na to prosím vás přišel?
Hezká vycucaná čísla....
spočítat reálnou účinnost je hodně složitý obor, a drtivá většina lidí ořeže vše co jí snižuje aby to dobře vypadalo (například že účinnost elektrárny je někde od 40% do max 50% při přeměně nositele energie na elektřinu, nebo se pak pro změnu zapomenou ztráty přenosové soustavy která brutto začíná na 21% a může být i dvojnásobek)... a ideálně se řekne třeba nesmysl, že elektromobilita má účinnost 95% protože elektromotor.
Např. správná rovnice pro počítání "solární elektromobility" by začínala ztrátami špičkových 76% hned na panelu (nositel energie dodá 1kWh, já získám 240W), plus ztráty na kabelu (Ohmovy ztráty, ztráty svodem, zářením, spoji etc.), následuje měnič, ztráty při nabíjení, ztráty při vybíjení - mezitím jsou všude řídící členy které něco žerou, nějaké kabely co vyzařují, až se konečně dostaneme k tepelným a třecím ztrátám v elektromotoru a valivým ztrátám u kol... taková FVE elektromobilita dle použitých členů, kvality panelů a rozvodů etc. může mít celkovou účinnost někde mezi 15-17% z původně dodané energie, vše ostatní unikne do okolí především ve formě tepla (vyznavači globálního oteplování by asi řádili). U energie z distribuční sítě se může pohybovat až někde kolem 26-30%, hodně záleží na původní účinnosti zdroje (jádro cca 42%, nejnovější paroplynka nebo uhlí kolem 48%) a samozřejmě vzdálenosti od takového zdroje po poslední míli a počet přechodů mezi VVN až NN a jejich distribuční vzdálenosti v daném pásmu. Čili říct že je něco účinnější než něco jiného a nezahrnout celou cestu je nesmysl. Stejně jako říct že elektromotor má takovou účinnost a spalovák takovou - jak může někdo srovnat něco s vynecháním základního kamene rovnice, kde nositelem energie je slunce/uhlí/plyn a zdrojem je elektrárna, a na druhé straně u ICE kde nositelem energie je palivo a zdrojem je sám motor...
... no, řekněme že i celkem poučení laici hledají zkratky a rádi vylepšují čísla, v odbornějších kruzích a na odborných webech by měla být ale nějaká korekce aby se nešířily jen nějaké fabulace a elektromýty...
@@philipsboranowitze5328 Co je tohle za absolutně nesmyslnou demagogii? :-D Počítat účinnost FV panelů do celkové účinnosti BEV, no vám už vážně v té vaši hloupé obhajobě fosilních paliv přeskočilo....
Za prvé sluneční svit tu byl, je a vždycky bude. Za druhé je zadarmo, nic nás nestojí a jeho nevyužití nemá negativa, takže pokud ho nedokážeme využít na 100% tak je to úplně jedno, protože to, že ho nevyužijeme se nepromítne do nějakého druhu "plýtvání", tj zbytečné produkce CO2. Zatímco ten váš všespásný fosil, s čistě MOTOROVOU účinností na trapných 30%, vyprodukuje 70% CO2 spálením toho sajrajtu jen pro to, aby vytvořil teplo a to pak složitě odvětral z motoru (ano vyznavači globálního oteplování již řádí, když je ten váš benzín, jen drahé ohniště).
A jestli si myslíte, že na benzínku se ten benzín a nafta dostane za pomocí santa clause a z ničeho nic se tam zjeví, tak jste totálně na omylu. Tzv well-to-wheel čísla u benzínu a nafty jsou o 30% vyšší. Tzn spálení 1 litru benzínu ve skutečnosti nevyprodukuje 2.3kg CO2, ale 3kg, protože 650g CO2 stojí těžba, rafinace a doprava. A pokud je mi také známo, tak pro tu těžbu a rafinaci se také spotřebuje elektrická energie a ta se také nezjeví z čista jasna, jak jste nám tady sáhodlouze popsal.
Proto počítat distribuci el. energie u elektromotoru a distribuci u spalováku nemá význam, neb oba dva případy snižují účinnost tak nějak stejně, i když samozřejmě v případě BEV je ta účinnost o kousek lepší. Navíc si nejsem vědom, že bychom s distribuční soustavou řešili jakoukoliv ropnou katastrofu a úniky, takže k té vaší účinnosti fosiláku, si ještě připočítejte občasné náklady na likvidaci těchto katastrof, připočítejte tam také i ty životy uhynulých zvířat atd.
Tyhle demagogické cancy mám fakt rád a nebo jak si pomocí totálního bullshitu obhájit bullshit ve který odmítám přestat věřit.
@@philipsboranowitze5328 Pane vy jste vědec. Šlo pouze o účinnost z FVE do baterie elektromobilu a ta je nad 90%
Odpor vzduchu se v zimě zvyšuje. Studený vzduch má vyšší hustotu, než teplý.
38:50 jediná chyba. Destilovanou vodu nelze pít. Vytáhne to z Vás minerály a může způsobit i smrt. Jinak super video.
To není až tak uplně pravda tohle dokáže demineralizovaná voda v čistotě 15 mega ohmu a více
Chápete, doufám, že taková výrobní kapacita Občasných Zdrojů Energie je poněkud mimo možnosti pozemské techniky v několika příštích desetiletích? Kromě toho, účinnost vodíkového pohonu není vámi mylně uváděných 35%, ale maximálně 25 %, když nepočítám náklady na stlačování a přečerpávání vodíku a jeho ztráty při skladování: Správně uvádíte účinnost elektrolýzy cca 50% a účinnost palivového článku taky 50%, což společně dává právě těch 25%. K tomu je nutno připočítat výše uvedené ztráty. Takže ve výsledku musíte vyrobit cca 5 kWh elektrické energie, aby se jedna jediná kWh dostala až do motoru, což je dost katastrofální kalkulace a naprostý ekonomický nesmysl. Zajímavé je rovněž to, že pro výrobu vodíku uvažujete nově budované zdroje elektřiny, speciálně pro tento účel, zatímco u elektromobilů Vám elektřina odebraná ze sítě nijak nevadí, ačkoliv i u nich je každou kWh vlastně nutné vyrobit z uhlí, neboť veškerá produkce OZE by se stejně spotřebovala jinde.
podle mě je vodík cesta do pekla a může to být větší ekologická katastrofa než když by jsme spálili všechny fosilní paliva . vodík má nejmenší molekulu ze všech prvků takže žádná nádrž není 100% těsná . Vodík z úniků pak stoupá do vyšších vrstev atmosféry a tam reaguje s ozonem H2 + O3 -> H2O + O2 a ničí ozonovou vrstvu . Vodík který se nedostane do reakce s ozonem stoupá ještě výš až se dostane do volného prostoru a nenávratně zmizí .
Za poslední 3 - 4 roky, co udělala elektro mobilita za skok, tak si myslím, že nebude dávat smysl uvažovat o voze, kdy palivo pro běžný provoz budu muset zajišťovat mimo domov.
přesně, Davide (pokud nebudete super bohatý hračička, který si bude vodík doma vyrábět a skladovat sám).
Pro dokreslení problémů s vodíkem info přímo od startupu Nikola - viz. Sandy Munro Live - NIkola Series Ep. 5 - od 7:30 minuty - th-cam.com/video/XDF5G15-F2Y/w-d-xo.html&ab_channel=MunroLive
Podľa mňa takéto vytvorenie vody je menej ekologické ako vytvorenie CO2 pri spaľovaní.
Z CO2 fotosyntéza obnoví spotrebovaný kyslík z atmosféry. Ale čo obnoví kyslík uložený do vody? Mne vychádza že vodíkový pohon nám bude odsávať kyslík z atmosféry: na spotrebovaný 1kg vodíka sa odsaje 8kg kyslíka.
CO2 sa dýchať nedá a ICEV si berie 14kg vzduchu na 1kg paliva a žijeme. Príroda vie fungovať aj bez našej umelej produkcie CO2
Při elektrolýze se ten kyslík naopak zase uvolňuje. Nezachytává se, protože to není potřeba. Ve vzduchu je ho dost. Takže se dá říct, že ten kyslík, který se při elektrolýze vyprodukuje je ten samý, který se pak spotřebuje. Je to na molekulu přesně vyrovnané. Takže spotřebou kyslíku se nemusíme trápit.
@@BHFJohnny Áno ale neexistuje zákon, ktorý by prikazoval vyrábať vodík len elektrolýzou vody. A keď by aj existoval tak bude veľmi ťažké to skontrolovať.
Cena výroby vodíka pohybuje v týchto číslach:
Parný reforming zemného plynu 1 - 3,5 $/kg
Splyňovanie uhlia 1,2 - 2,2 $/kg
Elektrolýza vody 3 - 7,5 $/kg
@@jannick0168 Ja nehovorím že CO2 nie je problém, ale že vodíkový priemysel nám môže priniesť ešte väčší problém znížením množstva kyslíku v atmosfére. V prírode neexistuje proces ktorý vyrába vodu z kyslíka a naopak. Procesy zmeny CO2 na O2 a naopak v prírode existujú.
Předem svého komentáře chci říci, že jsem sice Petrolhead, ale nejsem proti elektromobilitě… to jen, aby bylo jasno🙂 V listopadu jsem měl možnost si poprvé vyzkoušet na týden a půl elektromobil. A musím říct, že stejnou zkušenost jako vy s vodíkovým autem jsem měl já s elektromobilem… I když samotné auto bylo moc fajn, tak to byl pro mě velký stres, protože bydlím na sídlišti v bytovce na malém městě a nemám možnost nabíjet ani doma ani v práci (myslím, že to platí pro velkou část obyvatel ČR) a mám velký denní nájezd (Hranice-Ostrava). Mohl jsem nabíjet pouze na veřejných nabíječkách (u nás pouze jedna v celém městě). A stejně jako vám se zdá naprosto nedostatečná vodíková infrastruktura (právem), tak mě se zdá naprosto nedostatečná infrastruktura veřejného nabíjení u nás v ČR. Ten argument, že máme 100M zásuvek, kde můžeme kdykoliv nabít je diskutabilní, protože třeba u nás na sídlišti není jediná přístupná zásuvka, kde by se to dalo provést. A troufám si říct, že u vás v Brně na Vinckách, v Líšni, Bohunicích, Kohoutovicích, Lískovci nebo na Lesné to platí také. Prodlužku ze sklepa/bytu prostě nenecháte přes noc na ulici 🙂 To samé platí u moji práce v podzemních garážích. Není tam jediná zásuvka, kde bych mohl nabíjet… Myslím, že aby se 1M lidí rozhodlo pro elektromobilitu, tak se musí mnohonásobně zvýšit veřejná nabíjecí infrastruktura a to i na malých městech (chytré lampy, hustá síť nabíječek, parkovací místa s FVE, atd.) A na to by se mělo u nás tlačit! Ano, můj příspěvek není úplně k tématu, ale přijde mi, že zbytečně odsuzujete technologii, která se stále vyvíjí, má potenciál a přitom zapomínáte na to, že elektromobilita je na tom v ČR v podstatě stejně… není ani zdaleka masově rozšířená, spíše je to stále věc nadšenců, vozy jsou pro “normální” lidi neúměrně drahé s legračním dojezdem a veřejná dobíjecí infrastruktura je tristní. A vzhledem k tomu, jaká je u nás skladba elektrické energie, tak ta ekologie je také diskutabilní…
hele uplne stejne jsem koukal na tu pistoli, kdyz jsem byl poprve tankovat CNG :D
vodík testovali už v 50tých letech ;)
th-cam.com/video/McFyLVcffFw/w-d-xo.html
no a neuchitilo se to a ani dneska, jelikož převládli baterky, vodík je příliž nebezpečný. Proč se asi nepoužívá, když v 50tých letech už byli schopni stavět traktory na vodík, kdy jej ale nespalovali, ale jezdili na elektřinu?
Nadšení z vodíku vydrží do první exploze. V Norsku, v Jižní Koreji a USA už své exploze zažili.
jsem slyšel, že i elektroauta hoří a nadšení pro EV je stejné :D
@@martinmcz Chápete rozdíl mezi hořením a detonací explozivního plynu pod tlakem 700 barů a důsledky z toho plynoucí? Asi je to mimo vaši představivost co? Mimochodem elektroauta hoří 11x méně než spalovací auta. Akorát vo těch spalovákách už média psát nebaví, tak si toho ani nevšimnete. 🤷♂️
@@martinmcz A slyšel jste taky že vodíkoauta jsou taky elektromobily a že taky mají baterku? 😜😂
@@pangrac1 pořád těch výbuchů plnících stanic je mnohonásobně méně něž požárů elektroaut, které nikdo neuhasí :-D Navíc vybuch "vodíkového" auta skoro není možný
@@Shakyrass Tos mě fakt uklidnil. 🙈 Upaluj si vodíkáče koupit, už je prodávaj. Je to bomba. 👌😜😂
malá prosba - už v druhom videu (min) Vám kamerka v aute zaostruje na nesprávne miesto, potom ste rozmazaní. Skúste sa na to pozrieť v nastavení kamerky. Ďakujem za recenziu.
Ba ne. Vodík je palivo budoucnosti.
(a vždycky jím zůstane :)) )
Skvělá recenze.
Stále to samé ? Půl recenze o spotřebě... zajímá to opravdu tolik lidí ? Nebavím se přeci okamionech, co najezdí 1000km i více/den... s velkým nákladem.
Všechno OK.. Ale jen v souvislosti s elektroauty termín "nabíjení zdarma" není asi ten správný. Spíše by se mělo uvádět, že cestu zaplatí někdo jiný... 😎
cenu za nabíjení hradím v rámci služby za kterou platím
pro osobáky ne zcela šťastné řešení. Náklaďáky, autobusy , nebo třeba ty obrovské lodě co jiima vozí zboží do celého světa, prostě něco,, kam se dá dát pořádná nádrž, tam by to mělo smysl. U osobáků budoucnost moc nevidím, muselo by být čerpaček alespoň tolik jako na elektromobily
Vodik je zbytecna cesta pro osobni auta. BEV jsou jasni vitezove.
Me ještě zaujalo to že tam dali tak malou baterii, která ani nepokryje všechny potřeby a přebytky. Jenže to je o tom, aby to mělo smysl tak by se tam musela dát aspoň 10 kWh baterie jako v priusech ale novějších. Ty první také měli malou baterii a byla nedostatečná.
Jenže když už tam dáte 10 proč tam nedat 20? No a 20 už je takový malý hybrid a můžete to nabíjet přímo a new tím palivový článkem a rázem je to plně funkční hybrid a vozík je tam jen na okrasu a zbytečný takže ho zrušit... No a jsme zpět v realitě 😄. Tedy v baterií.
Jednoznačne toto je budúcnosť, tankovanie 4 min, nie pol hodinu alebo hodinu ako čistý elektromobil a cena paliva pôjde dole, celkom určite. A ten kto preferuje čisto elektromobil nech sa dobre pozrie na cenu elektriny na rýchlonabíjačke.
Tak určite. Prečo do auta dávať elektrinu keď tam môžme tankovať vodík zložitý na výrobu, ktorý potom treba v zložitom aute premieňať na elektrinu... Koľko vodíkových áut ste stretli na cestách? Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to mala byť budúcnosť. Dnešné elektromobily majú taký dojazd a rýchlosť nabíjania, že vodík úplne stráca zmysel. Dodám, že naháňanie sa za 4 minútovým tankovaním je smiešne, normálny človek robí na cestách dlhšie pauzy.
Krásných 6Kč za kilometr, super!
cena jízdy +/- 250Kč na 100km a ty nervy při plnění .... vodík je blbost !!
No konečně rozumná alternativa - jak po ekonomice, tak ekologii...
Vy jste asi neviděl to video, když mluvíte o "rozumné" alternativě že?
Teda jsu zatím v 6. minutě, ale už teď to zní, že je to daleko "lepši" jak klasický BEV :-D :-D. Výkon stále bez omezení, nabít to jde všude, těžiště krásně dole... :-P.
V posledních minutách videa, ale nebyl řečen zásadní rozdíl. Nabíjení elektro vozu je cca 20 minut a vodíku cca 5 minut, tohle je také docela argument. Dnes hodně platí rovnice čas = peníze....
pokud je nejbližší plnící stanice desítky, či spíše stovky km od místa kde vodíkový vůz parkujete, tak je to zcela lichý argument. Elektromobily ze 70+ % nabíjíte tam kde parkují, tj. nulová ztráta času na přepravu k veřejné stanici, které jsou dnes rozeseté na Více než 500 000 míst v EU - tomu vodík nikdy nebude schopen konkurovat. Nikdy. A je nemyslitelné, abyste si vodík doma 700 bary plnili do auta, na rozdíl od EV s fotovoltaikou.
@@ElectroDad No jo jenže je třeba také se dívat na to, že vodík je úplně na startu v ČR tak jako do nedávna byly el.mobily. Do nedávna nebyla skoro nikdy žádná vysokorychlostní nabíjecí stanice v ČR. Takže nabíjení odkudkoli ze zásuvky byla věcí na hodiny :) Takže to bylo daleko horší. Navíc je dobré si také uvědomit, že ty kapacitní nabíječky také už začínají být dost obsazené :(
@@okounlukas že vodík je na startu? To myslíte vážně? Víte vůbec něco o historii? Před 10 lety bylo v ČR velice málo veřejných nabíječek. A jedna veřejná testovací plnicka na vodík. Nehledě na to že zásuvka je v každém domě.
Po 10 letech je tu 2 plnicka na vodík a o počtu veřejných nabíječek se nemá cenu bavit.
Prosim přestaňte říkat, ze vodík je na startu.
Tedy pardon. On je na startu a bude tam dalších 20 let.
Nelze to srovnávat s vývojem baterii. Je to nesrovnatelné.
@@vladimirskrbek3466 Je to škoda že je to až na druhé koleji. Samozřejmě udělat plnící stanici na vodík je něco jiného než udělat nabíjecí stanici.... já jen doufám, že půjde ještě více kupředu rychlé nabíjení a že bude samozřejmost nabíjet rychlostí 300kWh a více :) já si myslím že ideální doba odpočinku na cestě je 10 minut a ne půlhodina, ono akorát za tu půlhodinu vás nutí zase někde utratit prachy za nějaké občerstvení a podobně, takže business na každém rohu :)
@@okounlukas taky doufám a myslím si že to bude běžná realita velice brzy. Podívejte se na video Elektro dad 444 jak tesla drtí cenové konkurenci. To video pěkně srovnává všechny Ev včetně doby nabijeni. Takže v současnosti je to pro horší Ev 30-40 minut, pro normální Ev je to 22 - 25 minut a pro ty nejlepší nabijeni 17-18 minut kvůli 800 voltove architektuře. Takže předpokládám, že za pár let to do těch 10 minut zvládnou.
Ja by som len doplnil, ze: "etalonem je Mercedes EQS, co sa tyka koeficientu odporu vzduchu 0,20" som sa docital. :)
Auto na vodík je prostě blbost 😁 tady je to vidět v reálné recenzi... 😂
v osobní dopravě to bude mít vodík hodně těžké
a v zimě si elektroauto dobijete jak? ze sítě z mixu elektráren (i uhlí) ani jeden způsob není ideální, elektroauto má velkou uhlíkovou stopu při výrobě baterií. v závěru videa není řečena pravda, nejel max 130km/h, sám ukazoval že jel i 170km/h, a hlavně jak dlouho by mu s elektroautem trvala cesta
Máte alespoň elementární představu, kde se bere vodík? Přes 95 % vyráběno je z fosilních paliv....
A to chcete srovnávat s elektromobily a jejich emisní stopou?
Zkuste si o nich prosím něco nastudovat. S EV typu Ioniq 5 bych tu cestu domů rozhodně zvládnul rychleji, s cca 2x 18 min nabíjení.
@@ElectroDad ano 95% z fosilních paliv, protože zde není dostatečná síť čerpacích stanic a aut na vodík, jinak by se ten poměr výrazně změnil, v ČR jsou už dokonce projekty, že domácnosti vyrábí díky solárům vodík (místo baterií) a pak ho spotřebovávají na elektřinu, a takto to bude, až budou vodíková auta rozšířena
Vodík v osobních vozech je budoucnost a budoucností zůstane. Vyhraje lenost a pohodlnost lidí, vyhrajte čisté bateriový elektromobil. Nikdo nebude chtít hledat vodíkovou stanici, když bude mít baterie každé ráno plně nabité ze zásuvky. Elektřinu máme všude, vodík nikde. Evropa je jedna velká vodíková poušť.
Ja uz bych si dokonce troufl rict, ze ev vyhral...
@@FanOfTLE třeba ne, třeba se najde zázračný způsob já vodík vyrábět
@@martinkrupka8934 Třeba prděním. 😂😜
A z akej zásuvky to majú tí z paneláku? Jo ahá, prodlužka z okna...
@@jannick0168 Možná tak u zaostalého paneláku, nebo sídliště. V Praze mají na sídlišti nabíjecí stanice, v Minsku mají na sídlišti nabíjecí stanice. Není jediný důvod, proč by to nešlo na jakémkoliv jiném.
Někdy mi to přijde, že se nikdo nezajímá o to kde na tyto auta brát peníze. Myslím si, že 70% lidí v ČR na to nebude mít. Takže souhlas s ekologií, ale chce to ještě dotáhnout. Mimochodem raději el auto nežli vodík......
děkuji za názor, Martine
Napadol ma jeden veľmi starý aforizmus : Vodikovy pohon je palivo buducnosti..Vždy bol palivom buducnosti...A navždy zostane palivom buducnosti :D:D :D :D :D
A to se moc nemluví o tom bonusu vyprazdňování auta přímo na silnici, kdy by při velkém rozšíření těchto aut v zimě byla fakt sranda :D
ono toho snad nebude tolik a pořád lepší destilovaná voda než spaliny výfuků a úkapy olejů spalovacích motorů.
Osobně fakt na prosezení se vodíku v osobní dopravě nesázím, takže bych se ani vody na silnicích nebál...
@@ElectroDad Tak já to myslím oproti E- autům :)
Nechápu ty extremistické komentáře typu. A teď se ukázalo že vidím je slepá větev, že je to nesmysl pro osobní dopravu atd.
To samé se říkalo i o baterkách před 10 lety. Kdy eauto ujeli 80 km a nabíjení se 8 hodin.
A jak je to dnes všichni víme.
Já si také myslím že DNES je vodík pro auto nesmysl, ale nikdy neříkej nikdy.
BEV taky nedávají smysl bez vynálezu Lithiové baterie. Do té doby se používalo olovo a NIMH což byl nesmysl.
Pak vynalezli Li baterii a hned se to otočilo.
To samé se může stát při vodík.
Dnes je to nesmysl, ale zítra může někdo vynalézt něco co vodík teleportuje 10 let dopředu.
To nikdo z nás nemůže vědět.
Takže já osobně nemám rád to házení spony na nějakou technologii, která ještě neukázala všechno co umí.
Já například stále hledám jak akumulovat elektřinu během letních přebytků z FVE, kdy je extrémní nábytek.
A vy užít ji až v zimě kdy je elektřiny z FVE extrémní nedostatek.
Zatím se mi zdá si nejlepší práce vodík.
I když se mi na něm nelíbí spousta věcí. Jako jeho extrémní hořlavost, je manipulace s ním je hodně nebezpečná.
Ale nic jiného smysluplnějšího zatím nevidím.
Lenže vodíkové auta sú tu už cca 8 rokov a žiadna signifikantná zmena sa neudiala.
To už mi dává větší smysl postavit si doma přečerpávací elektrárnu než vodíkový "kondenzátor", tedy vlastně bombu, ze které tlak neustále uchází...
@@petergutten5239 No a co? To je jedno jak dlouho tu jsou.
Tím samým způsobem tu jsou baterie už 100 let!
A teprve před 10 lety lidi vymysleli něco co jim pomohlo je použit pro BEV.
Pro vodík to je stejné jen jste nevíme co to bude.
A taky neříkám že se to někdy musí stát. Klidně je možný že se nic nevymyslí a vodík skončí na propadlišti dějin.
Vtip je v tom že teď to nikdo nemůže vědět.
A je nesmysl si zavítat tyhle dveře.
@@petrstk Tak to nejste první koho to napadlo. Ale zkuste si to vypočítat.
Na to aby vodní elektrárna dávala hodinu alespoň smyslných 500 W byste musel mít výškový rozdíl 10 - 20 metrů a nádrž vody větší než dům....
A to je jen hrubý odhad.
Ale jdi ty brepto. EV před 10 ti lety ujelo 380 km a byl to Tesla Roadster. Doplň si vzdělání. Dost pokulháváš. 🙈🤷♂️