Unitra ZRK Koncert M3401SD czyli analogowy młot na cyfraki

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • krótka prezentacja oraz omówienie półprofesjonalnego magnetofonu szpulowego polskiej produkcji

ความคิดเห็น • 127

  • @robertjakubczak9437
    @robertjakubczak9437 2 หลายเดือนก่อน +21

    Cieszę się bardzo że koncert poszedł w dobre ręce całkiem możliwe że zrobiły go kochane ręce mojej mamy wiem napewno że je robiła pozdrawiam serdecznie z Warszawy

  • @aviationodyssey1892
    @aviationodyssey1892 หลายเดือนก่อน +4

    Jestem rodzinnie związany z ZRK a konkretnie Laboratorium Kontroli Jakości. Miałem kilka egzemplarzy i do dzisiaj posiadam M3201. Ten magnetofon miał ogromne szczęście być zaprojektowany przez bardzo zdolnego konstruktora pana Podgórskiego z zespołem. Był to wybitny konstruktor/inżynier. Ja również posiadam ten magnetofon w idealnym stanie i jako reżyser dźwięku potwierdzam: jakość dźwięku z tego i innych zachodnich półprofesjonalnych magnetofonów nie odbiega od siebie. Mój egzemplarz ma przez ostatnie 43 lata prostą jak stół charakterystykę zapis-odczyt do 24kHz ze spadkiem 3dB. Przy użyciu najnowszych aktualnie produkowanych taśm, które posiadają znacznie niższy poziom szumów własnych oraz daleko większy stopień wystarowania (MOL) dynamika znacznie przekracza 70dB co powoduje że między utworami słychać ciszę. Tak się dzieje jeżeli magnetofon jest bardzo dobrze utrzymywany i pracuje na wysokiej klasy taśmie. 30 lat temu umożliwiłem w nim kontrolę poziomu podkładu przez co łatwo było dostroić go do każdej taśmy. Moi studenci są pod wrażeniem dźwięku jaki słyszą z tego magnetofonu.

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  หลายเดือนก่อน

      @@aviationodyssey1892 bardzo dziękuję Panu za merytoryczną wypowiedź. Proszę o podanie adresu mail. Chylę nisko czoła.

  • @carinton6186
    @carinton6186 2 หลายเดือนก่อน +7

    Szacun za sprzęt i kolumny - słuchałem kiedyś w Domach CENTRUM na drugim piętrze w specjalnych warunkach studiu - Bosko brzwi i jest najlepszym fuul wypas grającym sprzętem polskim na rynku - serdecznie pozdrawiam Carinton ❤❤❤😂😂😂😅😅😅😅😊😊😊😊 .!!!

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 หลายเดือนก่อน +4

    Szacun za stan techniczny mechaniki

  • @ZPDU
    @ZPDU หลายเดือนก่อน +5

    Przepiękny. Gratuluję.
    Pewnie dlatego się tak zachował bo był w dobrych rękach.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @bluetexture
    @bluetexture หลายเดือนก่อน +1

    Gratuluję! Tez mam takie szafki zrobione z pretow gwintowanych i plyt. Tyle, ze zamiast plyty meblowej dalem sklejke 8mm. Cienkie i sztywne. Szpilki M16, od gory i u dolu nakretki kolpakowe. Cala sciana Diory. Tez tak chcialem, ale sie wyleczylem. Zdrawim Was, Towarzysze!

  • @janosika3375
    @janosika3375 หลายเดือนก่อน

    mialem Arie i marzylem o Koncercie ....mmmmm to bylo marzenie ........ale kasa ......inne akai ..itd ..widzialem tylko w prospektach przywiezionych z zachodu .....ale marzylem .....dzisiaj ......inna historia ....to byly lata 80 ...

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 3 หลายเดือนก่อน +12

    Miałem okazję postawić A700 naprzeciwko Koncerta. Wszystkie wymiary i ustawienie rolek są identyczne. Konstruktorzy Koncerta, jak sami twierdzili, wzorowali się na A700 i w założeniu mieli zbudować coś lepszego. Z różnych powodów nie było to możliwe, choć udało się im zbudować naprawdę dobry magnetofon. Na koniec dodam, że Revox A700 jest uznawany za nieudaną konstrukcję .Choć jego część mechaniczną zastosowano w studyjnym Studerze B67. Gratuluję świetnie zachowanego sprzętu.

    • @LiBrus-m7g
      @LiBrus-m7g หลายเดือนก่อน

      no nie przeżył żeby nie wbić szpili zazdrości... Musiał wspomnieć że to kopia czegoś innego, i na dodatek nieudanego... Żeby tylko koleś sie nie cieszył z tego co ma...

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 หลายเดือนก่อน +1

      @@LiBrus-m7g Tu nie ma nic z zazdrości. To są po prostu fakty. Zresztą , konstruktorzy się sami chwalili, że chcieli zrobić coś lepszego , niż A-700. A że w PRL było to niemożliwe, to zrobili , co się dało . I mając na względzie, warunki , w jakich pracowali, to trzeba im pogratulować.

    • @wojtekwojcik6932
      @wojtekwojcik6932 หลายเดือนก่อน +1

      @@MrMarek41 Bzdury piszesz może jakieś dokumenty na potwierdzenie?

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 หลายเดือนก่อน

      @@wojtekwojcik6932 Tak. Wszystko podać na tacy. A samemu poszukać , to za trudne.

    • @wojtekwojcik6932
      @wojtekwojcik6932 หลายเดือนก่อน

      Biedny człowieku jak ty się opierasz na bredniach z netu to współczuję samopoczucia.

  • @adik879
    @adik879 หลายเดือนก่อน +16

    Mylisz się pod względem skopiowania istnieje kanał na yt pod nazwą zabytki techniki i wypowiadają się tam inżynierzy, konstruktorzy tego magnetofonu i powiedzieli wyraźnie, że skopiowali tor przesuwu taśmy z magnetofonu Revox A700 oczywiście wprowadzili drobne zmiany ale sam układ czysto technicznie został skopiowany. Radzę obejrzeć panowie wszystko opowiadają jak było to konstruowane łącznie z nazwiskami kto był za co odpowiedzialny

    • @jacek-6546
      @jacek-6546 3 วันที่ผ่านมา

      Przecież tak działa cały świat, nikt nie wymyśla koła na nowo, jeden od drugiego kopiuje, najbardziej innowacyjne projekty mają najwyższe marże, skopiowane niższe.

    • @adik879
      @adik879 3 วันที่ผ่านมา

      @@jacek-6546 Piszesz do mnie nie na temat. Nic nie pisałem czy to dobrze czy źle poprostu Pan na filmie trochę opowiada bajki i chciałem mu to wyjaśnić tyle w temacie

  • @adik2050
    @adik2050 หลายเดือนก่อน +2

    Piękny sprzęt ❤zazdroszcze

  • @KamilZeneka
    @KamilZeneka 14 วันที่ผ่านมา

    Pamiętam, widziałem Koncerta w 1983 roku w Katowicach w tzw. "Sklepie górniczym", kosztował wtedy coś około 2 000 000, mogłem tylko pomarzyć. Kupiłem wtedy Decka M8047 za ułamek ceny Koncerta.

  • @bogdanpatyniak8319
    @bogdanpatyniak8319 3 หลายเดือนก่อน +5

    Taki magnetofon wart jest prawdziwej muzyki...

  • @wiesawc1570
    @wiesawc1570 หลายเดือนก่อน

    Zacnie 💪💪💪💪💪💪💪

  • @miroslawfranczak9518
    @miroslawfranczak9518 หลายเดือนก่อน +2

    Super,piękna kolekcja. Koncert sprzęt moich marzeń,niestety nie udało mi się go kupić. Mam Merkurego miałem szpulowy M2405s teraz mam kaetowy MDS 442 i gramofon Fonici

  • @mietekkowalski935
    @mietekkowalski935 3 หลายเดือนก่อน +4

    Piekny ci on👍👍👍👍😍

  • @pancerowany2008
    @pancerowany2008 หลายเดือนก่อน +1

    Końcówka lat 80tych XX wieku. Kiedy w sklepie mała wieża Kasprzaka z 8 na początku kosztowała 40K starych złotych, ten Koncert wyceniony był na 300K. To był jedyny raz, gdy widziałem ten sprzęt w realu.

  • @MariuszRoman-mn7kd
    @MariuszRoman-mn7kd หลายเดือนก่อน

    Piękna kolekcja rodzimego sprzętu. Pozdrawiam z Warminsko Mazurskiego.!!!!!!

  • @hifivintagepl558
    @hifivintagepl558 หลายเดือนก่อน +1

    Gratuluje tak zadbanego sprzętu :) Pozdrawiam J

  • @jankilinski1207
    @jankilinski1207 4 หลายเดือนก่อน +13

    Szwajcarski Revox B-77 i polska ZK-120 to plus/minus równolatki. Pokazuje to jaka była kiedyś przepaść pomiędzy z prawdziwego zdarzenia specjalistami od magnetofonów a Unitrą. Ta przepaść utrzymywała się także w czasach debiutu "Koncerta". "Koncert" to bezsprzeczne najlepszy polski magnetofon i na tle "Dam Pik", "Arii" i "Opusów" wyróżnia się zdecydowanie i zostawia je daleko w tyle. Porównanie do odpowiadających mu czasowo magnetofonów japońskich, niemieckich czy szwajcarskich już wpada niestety dość blado. Warto pamiętać także że to konstruktorzy z Unitry skorzystali ze szwajcarskiej myśli technicznej (praktycznie rzecz biorąc kopiując napęd Revox'a A-700), a nie odwrotnie.

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  4 หลายเดือนก่อน +4

      Porównanie trochę błędne. W ówczesnym PRL nie było zapotrzebowania na profesjonalny magnetofon szpulowy wobec czego nie był produkowany.

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน +2

      Polscy specjaliści od magnetofonów byli nie gorsi i od wielu ich kolegów zza zachodniej zagranicy co potwierdziła chociażby Melodia czy Tonette. Nie znam odpowiednika Melodii - doskonały półprofesjonalny magnetofon z szybkim przewijaniem, 19 cm/s, 12,5kHz przenoszeniem i obustronnym transportem zaś Tonette przenosiła do 16 kHz. To dostępne w sklepie taśmy celulozowe robiły z tego 6 kHz😁.
      Ich problemem był stan technologiczny całości przemysłu który nie produkował wysokiej jakości i precyzji części . Pomysł to za mało. Dlatego te produkty były wykonywane metodą prawie rzemieślniczą, były ciężkie i bardzo pracochłonne. ZK120 to była konstrukcja specjalistów niemieckich zrobiona chyba specjalnie jako projekt na sprzedaż bo sam Grundig tego nie robił. To było wszystko to czego brakowało - prostota która pozawalała na dużą i tańszą produkcję a jakość dla 99% użytkowników w tamtym czasie była i tak zachwycająca.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 หลายเดือนก่อน

      @@duch_dziadka bzdura, było dokładnie odwrotnie - było zapotrzebowanie na profesjonalny magnetofon szpulowy, bo na zagraniczne nie było często tzw. "wsadu dewizowego". W Polsce skonstruowano i wyprodukowano wiele modeli magnetofonów profesjonalnych, zarówno reporterskich jak i stacyjnych, ale jakoś nie stały się one popularne i trudno je dziś znaleźć. Tę lukę miał właśnie uzupełnić Koncert, który pojawił się w teatrach (znowu brak dewiz na zakup choćby Revoxa), w rozgłośniach radiowych, głównie tych regionalnych i studenckich (ale tylko najbogatszych uczelni w kraju) czy też radiowęzłach niektórych zakładów pracy (ale znowu tylko tych najbogatszych - reszta, w zależności o wielkości zasobności zakładu to były "Opusy", "Arie" albo - klasa najniższa - ZK-ki i kaseciaki).

  • @piotrkaczmarczyk6503
    @piotrkaczmarczyk6503 หลายเดือนก่อน +2

    Też myślę, że dla doznań -Dźwięk powinien być nie z mikrofonu, a z wyjścia. Wtedy byłby pełen obraz. Z poważaniem dla taśmy. Jestem rocznik 68 wiele słyszałm, ale zazdroszcę

  • @jacsantana9028
    @jacsantana9028 หลายเดือนก่อน +2

    Kiedyś legenda, dziś sentyment. Zwłaszcza gdy się skonfrontuje ze Szwajcarem z którego został dość ordynarnie zerżnięty.

    • @toooldtodie
      @toooldtodie หลายเดือนก่อน

      Przypomina bardziej Tandberga.

  • @zmarekst.1911
    @zmarekst.1911 หลายเดือนก่อน +1

    Miałem po Finezji w 1985 ale szybko sprzedałem z zyskiem, stwierdziłem że poszłem w ślepą uliczkę z szpulowym.

    • @jacek-6546
      @jacek-6546 3 วันที่ผ่านมา

      Ja w 85 jako dzieciak z podstawówki marzyłem o Finezji ale by przywieźli ją do lokalnego sklepu, by sobie chociaż popatrzeć. O zakupie nawet nie myślałem. Gdyby mi ktoś wtedy powiedział że za 4 lata będę miał decka Kasprzaka wkrótce z całą wieżą umarłabym ze szczęścia :-).

  • @jarosawkornik9824
    @jarosawkornik9824 2 หลายเดือนก่อน +2

    super !!!!

  • @MROK-1972
    @MROK-1972 12 วันที่ผ่านมา

    Jedyny plus, że w ładnym,zadbanym stanie masz te sprzęty , dla sentymentu tak,ale jeżeli chodzi o dźwięk to nie masz racji, współczesne nośniki typu SA CD, SHM CD, BLU RAY AUDIO, pliki hi res, biją na łeb dźwięk z tych dawnych prl.sprzętów, jeżeli chodzi o kopiowanie wyglądu, to wielokrotnie było to robione, np. Kondor, nawet wzmacniacz diory który masz, skopiowany wygląd z technicsów.Miałem mnóstwo sprzętów w owych czasach, bo ojciec mój zajmował się ich naprawą, obecne ceny za polskie audio są jakąś kpiną, na modzie i sentymencie zarabiają niektórzy.

  • @NRD63
    @NRD63 หลายเดือนก่อน +1

    No tak, posłuchać się nie da bo dźwięk jest jakby z hali wystawowej. Lepiej byłoby zgrać do flac i wrzucić na YT bez filtrowania jakiś kawałek.

  • @TomiLeePs1463
    @TomiLeePs1463 หลายเดือนก่อน

    👍👍👍👍👍

  • @esaudiolab8490
    @esaudiolab8490 2 หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo ładny magnetofon, natomiast jak byśmy zrobili test nagrania np.z CD to niestety nie będzie to idealna kopia, magnetofony kasetetowe trójgłowicowe z pełną regulacją biasu levelu i eq zrobią taką kopię.
    No ale i tak ten magnetofon jest bardzo fajny.

  • @maciej01972
    @maciej01972 หลายเดือนก่อน +1

    FAJNY SPRZET DIORA POSIADAM TUNER RADIOWY ODBIERA WSZYSTKIE STACJE Z ANTENY ZE WZMACZNIACZEM. MAGNETOFON KLASYK DZIALA SUPER FAJNIE.

  • @JanBrzechwa-re4zp
    @JanBrzechwa-re4zp 2 หลายเดือนก่อน +3

    taki sprzęt a ty taką chwałę puściłeś toż to świętokradztwo ....nie wolno zazdrościć dla tego leci mi ślina z gęby jak patrzę na ten magnet i pudła .. i to ALTUSY dziękuje za ten film

  • @LukaszLuckowski
    @LukaszLuckowski 4 หลายเดือนก่อน +5

    Tor przesuwu taśmy, ustawienie głowic na wzór A700 a nie A77. I fakt głowice revox, reszta to polska myśl techniczna

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน

      Nie wiem czy mogę się zgodzić - te silniki szpul chyba były nie polskie a były słabą stroną

  • @roberthallas6964
    @roberthallas6964 หลายเดือนก่อน

    Masz u mnie subskrypcję za tak piękne słowa ceńmy naszą elektronikę ja się wychowywałem na radmorze

  • @Mikexception
    @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo ładna sztuka - widać że traktowana jak arcydzieło i optycznie konkurować z każdym innym a nawet ma więcej wdzięku ( nie dźwięku🤭) Ale stwierdzenie "produkty zachodniej produkcji" jest tyle samo poznawczo warte co stwierdzenie "produkty wschodniej produkcji" - (myślę że nie zgodzi się pan z wrzuceniem do tej samej kategorii Koncerta i np Szmaragda),
    Są takie szczegóły które nie dorównują nawet niewielkim Uherom które ja znam a być może Studerom których nie znam. Jak usłyszałem szelest przewijanej taśmy o szpulę to to jest m. innymi a tym związane. Rzecz jest droga i była za trudna dla producenta który nie mógł przekroczyć kosztów i powoduje problem większy niż szelest. Gdybym miał ten magnetofon to nie używałbym go w pozycji stojącej.

  • @piotrdmochowski9150
    @piotrdmochowski9150 หลายเดือนก่อน

    Kiedyś miałem koncerta i byłem zadowolony choć kupiłem z drugiej ręki.Po nim kupiłem Revoxa i to był ostatni szpulak😁👍

  • @FilipSP9GMD
    @FilipSP9GMD หลายเดือนก่อน +4

    Bardzo ładnie zachowany magnetofon ale nigdy nie będzie żadnym "młotem na cyfraki" - taśma ma węższe pasmo przenoszenia, występują zafalowania wysokości dźwięku, a sam nośnik ulega zużyciu. Komuś może podobać się to brzmienie, ale ja wolę słuchać muzyki a nie taśmy. To jest technologia przeszłości, nikt tego nie używa na poważnie. Dziś używa się taśm jedynie do przechowywania danych w postaci cyfrowej.

    • @MROK-1972
      @MROK-1972 12 วันที่ผ่านมา

      Zgadzam się, autor mocno przesadził, nie ma szans tasma ,choćby nawet porównanie zrobić z CD dobrze nagraną,lub zremasterowaną.

    • @jacek-6546
      @jacek-6546 3 วันที่ผ่านมา

      To już taki trend, zaczęło się od płyt winylowych, teraz za nimi poszły taśmy czy kasety. Ludzie nie odróżniają sentymentu (który jest OK) od jakości dźwięku. Ani winyl ani tym bardziej taśma nie dorówna jakości dźwięku cyfrowego z CD.

  • @tomasztoch5554
    @tomasztoch5554 หลายเดือนก่อน

    te sowaki najlebsze prechistoria z korektorów unitry

  • @marcinm6741
    @marcinm6741 หลายเดือนก่อน +1

    10:28 Człowieku , na YT jest film którego bohaterami są ludzie którzy projektowali tego szpulowca, i sami mówią jak się za to wzięli. Dostali rozkaz od Partii że "maja zbudować szpulowca do domów kultury i świetlic" czyli coś lepszego od ZK140. Nie mieli pojęcia od czego zaczęć, więc po małym rekonesansie za wzór posłużył REVOX właśnie

    • @piotro6174
      @piotro6174 หลายเดือนก่อน +1

      Teraz po latach to rożne bzdury można mówić. Dostali rozkaz od partii , to trzeba być trochę opóźnionym w rozwoju by takie rzeczy pisać .To może teraz ( gdy był ten materiał) dostali pieniądze albo prikaz ze służb co maja mówić.w latach 80 tych , pomimo sankcji gospodarczych , była spora rodzima produkcja RTV na eksport..

  • @AndrzejSitkiewicz
    @AndrzejSitkiewicz หลายเดือนก่อน

    Ale cudo tak się robiło w PRL❤😂

  • @mpfisher69
    @mpfisher69 หลายเดือนก่อน +1

    No Kolego, na jakiegoś niezbyt dobrego Technics'a trafiłeś. Żaden Revox, Koncert, czy Akai nie umywa się do dobrego szpulowca Technics. Muszę dodac tylko, że czterościeżkowce nie są najlepsze już z
    samego założenia. Dwie ścieżki to zupełnie inna historia.
    Thak z ciekawości, ile zapłacił pierwszy właściciel? O ile dobrze pamiętam cena była ponad 2000 zł.

  • @RoboD7
    @RoboD7 หลายเดือนก่อน

    Widziałem go w latach 80-tych w sklepie i cena była jakaś kosmiczna, ale nie pamiętam jaka to była kwota. Możesz powiedzieć ile widnieje na tym rachunku

  • @romanstaszewski4197
    @romanstaszewski4197 หลายเดือนก่อน

    👌👍 🖐

  • @miroslawmokrzycki9221
    @miroslawmokrzycki9221 28 วันที่ผ่านมา

    Witam.Wspomniał Pan na tym filmie coś o Panu Andrzej Worona który zajmuje się naprawą magnetofonu.Czy mógł by Pan podać namiar na tego Pana.Pozdrawiam Mirosław Mokrzycki

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  27 วันที่ผ่านมา

      @@miroslawmokrzycki9221 proszę o meila: statystycznypolak82@ gmail com

  • @kazimierzg2896
    @kazimierzg2896 หลายเดือนก่อน +1

    To podaj tą dynamikę i pasmo przenoszenia.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska หลายเดือนก่อน

    Piękna cegiełka. Tylko patrzec i sie zachwycac. Jakby mnie bylo stac, to bym kupil i gdzies w salonie posadził. Ale nie uzywalbym. To juz historia.

  • @piotrkaczmarczyk6503
    @piotrkaczmarczyk6503 หลายเดือนก่อน +2

    Super te magnetofony można było kupić na kartę górnika. Jedyne co udało mi się zdobyć to magnetofon ARIA. Zazdroszczę. Ale lewa szpula nie wycentrowana, trze o krawędź. 8:04-05...8:15 filmu, ale i tak bym schrupał. Posiadam magnetofon AZ 6 .Przegrywałem CD na niego bo brzmiały lepiej." Głowica Amorficzna"

    • @kanfis
      @kanfis หลายเดือนก่อน

      Na kartę górnika ojciec kupił mi Altusy

    • @henrykpolak3671
      @henrykpolak3671 หลายเดือนก่อน +1

      @@kanfisNa książeczkę oszczędnościową „G” - Górnik

    • @kanfis
      @kanfis หลายเดือนก่อน +1

      @@henrykpolak3671 popularnie zwaną książeczką "G"

  • @KRKS-ks5wu
    @KRKS-ks5wu หลายเดือนก่อน

    Błagam nie RIVOX w wypowiedzi po kilka razy😄 tylko Revox to niemieckojęzyczne słowo.

  • @tadeuszborek5832
    @tadeuszborek5832 2 หลายเดือนก่อน +1

    A Po co do ostatniej śrubki

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 หลายเดือนก่อน +1

    Chyba to notatnik
    Prędkośc 4.76 zamiast 38.05 to pewny mankament a wskazuje na przeznaczenie.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 หลายเดือนก่อน

      4,76 używano na lotniskach, ze względu na możliwość założenia długiej taśmy na ten magnetofon. Pozostałe służby, bo pewnie to masz na myśli, pracowały na dedykowanym sprzęcie, niedostępnym nigdy w handlu i produkowanym przez zamknięte komórki zakładowe (ZRK), czasem pod inną nazwą jak np. Elemasz.

  • @roberthallas6964
    @roberthallas6964 หลายเดือนก่อน

    Faktycznie są łożyska było słychać kulki

    • @123Santur
      @123Santur หลายเดือนก่อน

      Jakie kulki❓Rolka szurała o taśmę. Napinająca milczała. Duża się odzywała. Dlatego w pewnym momencie podnosi taśmę palcem.

  • @IreneuszKurek
    @IreneuszKurek 2 หลายเดือนก่อน +4

    Każdy głębiej siedzący w temacie wie że w PRL była taka zasada co do elementów, najpierw służby potem teletransmisja i sprzęt specjalistyczny następnie przemysł audio a na końcu sklepy - wtedy składnice harcerskie i bomisy , dlatego sprzęt audio polskiej produkcji nie mógł grać bardzo dobrze a w większości dobrze. Wersje eksportowe albo miały elementy dostarczone przez zachodni rynek albo były zakupowane w drugim obszarze tzw dewizowym . KONCERT...KONCERT z tego co mi wiadomo miał być stosowany również w służbach więc to trochę dopieszczono . Skąd ta moja pewność , ano miałem swego czasu midi wierzę Kasprzaka ze wskaźnikiem na ledach , a że miałem możliwość zakupu bardzo dokładnych elementów, czyli np opornik jak na schemacie miał 47 k Ohm to wsadzalem praktycznie 47 k Ohm, podobnie z kondensatorami i tranzystorami . Do tego kondzie były wymienione na bezindukcyjne oraz tantale. Na końcu wymiana okablowania i ... z minimalną dopłatą wymieniłem na bardzo wysoki model wieży Technics. Jak to grało? Tuner: stacja trzymana była jak na syntezie częstotliwości, idealnie i czysto bez wszechobecnego wtedy tzw świszczenia i pływania. Magnetofon po wymianie na szklaną głowicę akai brzmiał rewelacyjnie , szum był praktycznie nueslyszalny nawet bez reduktora , jedyne co mogło szumieć to kiepskiej jakości taśma. Pamiętam jak pożyczyłem kompakt od kumpla tzw audiofila bo niestety nie było mnie na niego stać, gdy przyszedł po odbiór powiedział... dobra,wypinaj go i lecę bo się śpieszę.Nie mógł uwierzyć że to z taśmy mimo że kompakt miał w ręku , no i został na dłuższą chwilę .Wzmacniacz , no cóż , lepsze stereo i mniej szumów , dynamika muzyki dostała spreżystosci oraz ,jak ja to nazywam tzw kompresji . Wtedy królowalo italo disco , Modern Talking itp ... jak to wtedy brzmiało. Kasprzaka kupił znajomy z Laser 66 , takiego prestiżowego sklepu audio tylko nie wiem czy dla siebie . Myślę że udało mi się mniej więcej naświetlić dlaczego nasz sprzęt grał niestety gorzej i nie mogło być inaczej .

    • @biniusia
      @biniusia หลายเดือนก่อน

      nic nowego :P nowe technologie na poczatku wojsko i sluzby potem dluuugo nic a na koncu cos dla ludzi ... wide gps

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 หลายเดือนก่อน

      Żadne służby nie były zainteresowane wielkim, ciężkim i skomplikowanym w obsłudze "Koncertem". Na potrzeby służb były i owszem, produkowane specjalne magnetofony, ale na pewno nie był nim koncert. Służby miały swoje dedykowane szpulaki szy potem inne SMAK-i, bo potrzebowały określonych funkcjonalności, których nie Koncert. Służby nie potrzebowały zapisu stereo 19 czy nawet 38cm/s, zwłaszcza pełnościeżkowego. Służby potrzebowały prostego w obsłudze magnetofonu na typowy nośnik (szpula lub kaseta) z jednym wejście mikrofonowym, automatyką zapisu, zdalnym sterowaniem i ... brakiem opcji kasowania. W latach późniejszych (SMAK-i) zapis fizycznie był co prawda stereo, ale audio było zapisywane tylko na jednym kanale natomiast na drugim kanale zapisywana była data i czas bieżący. Jakość dla służb też nie była istotna, ważne tylko, aby zapis mowy był zrozumiały, stąd często w szpulakach używano zapisu z prędkością 4,76 cm/s a w kasetowych 2,38 cm/s, czyli połowa standardowej prędkości pracy. Do odtwarzania takich nagrań, w szczególności na kasetach, służyły specjalne odtwarzacze, które odczytywały zapis audio z jednej ścieżki natomiast z drugiej odtwarzały datę i czas dokonania nagrania i wyświetlały je na wyświetlaczu LED.
      Koncert nie był projektowany na zapotrzebowanie służb. Jedyne "służby" jakie go mogły używać to lotniskowe, ze względu na możliwość załadowania długiej taśmy. Koncert był w założeniu krajowym odpowiednikiem REVOXa i znalazł zastosowanie w teatrach, których nie było stać na zagraniczny sprzęt, regionalnych rozgłośniach czy radiowęzłach dużych i bogatych zakładów pracy. Niewielka część produkcji trafiła do konsumentów indywidualnych, jednak był to magnetofon bardzo drogi i bardzo niewiele osób mogło sobie na niego pozwolić.

  • @karol2055
    @karol2055 หลายเดือนก่อน

    Masz tu link do wywiadu z konstruktorami Sami mówią że kopiowali revoxa więc skończ pierniczyć że to samodzielna polska konstrukcja th-cam.com/video/YV11KV1sCuY/w-d-xo.html Myslisz że ludzie unitry byli w stanie opracować głowice, silniki, nawet potencjometry sprowadzali z Japonii bo polskie trzeszczały??? Jeśli tak myslisz to sie mocno mylisz.

  • @Аняна
    @Аняна หลายเดือนก่อน

    Ciekawe jak by to grało, gdyby ten magnetofon wyprodukować jeszcze raz, ale z użyciem nowoczesnej technologii? 🤔

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  หลายเดือนก่อน

      @@Аняна obawiam się, że właśnie tak jak współczesny sprzęt. Czyli kiepsko.

    • @Аняна
      @Аняна หลายเดือนก่อน

      @@duch_dziadka Czemu uważasz, że współczesny sprzęt brzmi kiepsko?

  • @tadeuszborek5832
    @tadeuszborek5832 2 หลายเดือนก่อน +2

    I tu błąd rolka dowijająca ma być bez łozyska . Oscyloskop powie ci prawde 60 procent Niemcy

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน

      Jeśli ma nie być łożyska to znaczy że ma się nie obracać tak?

    • @tomasz4843
      @tomasz4843 หลายเดือนก่อน +1

      Poprawił konstruktora

  • @witekmarcinek7341
    @witekmarcinek7341 2 หลายเดือนก่อน +1

    Co to za dziwny twór stoi w prawym dolnym narożniku Twojego regału. WS-504 ale coś gałek za dużo

  • @pr0fanator
    @pr0fanator 2 หลายเดือนก่อน +27

    Miałem, nie chcę za dopłatą. Dodatkowo januszowe ceny 10 k za ten magnet to kpina. 3-4k to jest absolutny maks. Podniecanie się sprzętem polskim to reaktywacja propagandy z PRL. Nie byliśmy w stanie zrobić nic dobrego i taka jest prawda. Jednocześnie testowanie na Altusach (kolumny dla wielbicieli disco pollo i italo disco na remizie) to też śmiech.

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน +1

      Jego dużą zaletą jest wygląd. Ale co do techniki to była taka na jaką mogli sobie pozwolić księgowi. Skutek jest taki że żeby utrzymać parametry przy częstym używaniu powinno się zmieniać głowice i dodatkowo z latami mogą występować problemy z przewijaniem bo to są przecież ciężkie szpule

    • @leszekalbin4097
      @leszekalbin4097 2 หลายเดือนก่อน +8

      ​@@MikexceptionPraktycznie każdy Akai z wyższej półki wygląda lepiej o jakości dzwięku i słynnych głowicach GX nie wspomnę.

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@leszekalbin4097 Mnie się podoba ale o gustach... . Co do jakości dźwięku to skłaniam się do dawniejszych technologii stosowanych szeroko w lampowych, niestety zarzuconych bo pracochłonne w produkcji i ręcznie strojone. Po prostu lubię tego słuchać . Czesi b. długo tego się trzymali

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  2 หลายเดือนก่อน +3

      Bredzisz

    • @pr0fanator
      @pr0fanator 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@duch_dziadka argumenty. Jak zwykle turbo patriota musi się zesrać w komentarzach bo brak mu argumentów. Idź pomachaj flagą na ulicy i leć na wojnę o polityków bo to gdzie się zespawnowałeś definiuje Twoje poglądy i zdanie mimo, że nie masz merytorycznych argumentów i wiedzy.

  • @andrzejjozwikowski8878
    @andrzejjozwikowski8878 หลายเดือนก่อน

    Zależy co kto lubi. Z gustami się nie dyskutuje. Jeśli chodzi o serwisowanie to polega ono na przywracaniu stanu fabrycznego przy używaniu oryginalnych części !!! Wszelkie operacje typu przemyte przesmarowane ( chyba, że przewiduje to producent ) to amatorszczyzna ludzi, którzy chcą zarobić i muszą jakieś czynności wykonać ( od 30 lat pracuję w serwisie producenta sprzętu med. i widzę takie praktyki w wykonaniu lokalnych „naprawiaczy” ).
    Jeśli chodzi o jakość nagrań Koncerta to jest oba zadawalająca dopiero przy prędkości przesuwu 38 cm/s.

  • @chronomaster.
    @chronomaster. 27 วันที่ผ่านมา

    Analogowy młot na cyfraki? Ach te buńczuczne stwierdzenia. Posłuchaj źródeł dCS, a dowiesz się, co potrafi kompetentnie zaprojektowana cyfra i wykonana z wysokiej jakości komponentów. To jest świat dźwięku przy którym klasyczny „analog” się chowa.

  • @jacsantana9028
    @jacsantana9028 หลายเดือนก่อน +4

    Teraz zauważyłem wzmacniacz. Na tym badziewiu nic nie zagra choćby poprawnie. O kolumnach nie wspomnę ze względów humanitarnych🤣 Ciemna strona jutuba w czystej formie.

  • @jacsantana9028
    @jacsantana9028 หลายเดือนก่อน +1

    Revox a nie Rivox. Nie powielajmy kłamstw 😂

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  หลายเดือนก่อน

      @@jacsantana9028 nie zesraj się

    • @jacsantana9028
      @jacsantana9028 หลายเดือนก่อน +2

      @@duch_dziadkacóż za merytoryczna odpowiedź 🤣

  • @kazimierzg2896
    @kazimierzg2896 หลายเดือนก่อน

    Oddany do serwisu a nie na serwis.

  • @marcinm6741
    @marcinm6741 หลายเดือนก่อน

    th-cam.com/video/YV11KV1sCuY/w-d-xo.html 15:50

  • @piotrpewinski2811
    @piotrpewinski2811 3 วันที่ผ่านมา

    I te altusy ,porażka. Trzeba być głuchym żeby się tym zachwycać ..

  • @jahn3402
    @jahn3402 หลายเดือนก่อน

    Swego czasu te magnetofony byly używane przez nasze Służby sp.....

  • @extremejacek
    @extremejacek หลายเดือนก่อน +1

    Co Ci sie tak ręka trzęsie? Nie nagrywaj filmów na kacu.

    • @tomasz4843
      @tomasz4843 หลายเดือนก่อน +1

      Konia wali

  • @krzysztoforowski1908
    @krzysztoforowski1908 หลายเดือนก่อน

    Słabo słyszę średniotony.....

  • @tomasztoch5554
    @tomasztoch5554 หลายเดือนก่อน

    gra to okropnie jak unitra

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 2 หลายเดือนก่อน +8

    Nasz Koncert był wielkim bólem dupy kacapów! Oni wyprodukowali coś co się nazywało Olimp 005 S i miało mieć wszystkie magnetofony świata pod sobą... Jak było? Ano tak, że nasz Koncert był przynajmniej o klasę lepszy! Poza tym bezczelnie skroili wiele rozwiązań z Koncerta - z marnym skutkiem. Wiem co piszę, miałem okazję porównać oba sprzęty łeb w łeb. Co ciekawe ZR Kasprzaka wysłały sporo Koncertów do sowietów, ponoć nawet za dolce, a nie za buty... do podzelowania. Co też o czymś świadczy.
    Co do Revoxa A700 - Koncert nie tyle był wzorowany na Revoxie ile ZRK dostały zupełnie legalną LICENCJĘ na drogę prowadzenia taśmy - oficjalnie. ZRK nie wyważały otwartych drzwi. Kupowaliśmy również u nich głowiznę i silniki do Koncertów. Przynajmniej na początku produkcji, co było dalej nie wiem.
    Ktoś tu napisał, że A700 to nieudana konstrukcja*. Nie wiem skąd to wziął... Natomiast wiem, że mechanika Koncerta jest bez porównania cichsza! Za to nadal jest bardziej wymagająca w sensie konserwacji. "Lubi" ręce starannego machanika. Za co odwdzięcza się miękką i niezawodną pracą.
    Na tym tle absolutnym championem wśród seryjnych magnetofonów domowego użytku (nie-studyjnych), moim zdaniem, jest Akai GX-747 w wersji z systemem DBX. Wierzcie lub nie: na ucho nie odróżnisz od kompakta, poza tym, że subiektywnie brzmi... LEPIEJ! Wiadomo, stary temat parzystych harmonicznych.
    No ale Akai to zabawka dla posiadaczy bardzo grubych portfeli...
    * Inna sprawa, że dziś, po paru dekadach siedemsetki nęka ból elektrolitów. Fabryczne są wyjątkowo marne, nawet na polskie warunki. Radykalnym remedium jest wyciąć w pień, co do nogi wszystkie i wstawić porządne, czarne nichicony. "Po wojskowemy", jak leci, bez wnikania zły - dobry. To załatwia problemy na zawsze.
    A poza tym: daj Boże każdemu taką "nieudaną konstrukcję"!

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 หลายเดือนก่อน

      Z tymi parzystymi harmonicznymi to jest jeden z mitów. Jak ktoś nie zna prawdziwych przyczyn to zaraz "parzyste harmoniczne" i wszyscy milkną Naprawdę to czy głośno czy cicho jest tak samo a przecież zniekształcenia wykładniczo zależą od namagnesowania taśmy..Co do odróżniania od CD to każdy dobry magnetofon nawet czeska Tesla kopiuje CD nie do odróżnienia byle miała dobrą głowicę nagrywającą i ustawiony bias do taśmy
      Japończycy bardzo długo nie opanowali produkcji trwałych elektrolitów dlatego jak mogę to unikam starych japończyków wyjątkiem są urządzenia lampowe gdzie jest ich niewiele W zachodnich konstrukcjach jest o niebo lepiej - po 60 latach 1-5 % się trafia a i to nic pewnego .

    • @WW-uw1dv
      @WW-uw1dv 2 หลายเดือนก่อน +1

      "Ano tak, że nasz Koncert był przynajmniej o klasę lepszy!" - Skoro tak mówisz o Olimp 005c, to proszę opisz, w czym Polski Koncert jest lepszy, a co bezczelnie zostało zaadaptowane do Olimp 005C. Tylko nie zapominaj, że modele zostały już wypuszczone
      Olimp 003, Olimp 004 do Olimp 005. Ciekawie jest poznać fakty ze strony polskiej. Интересно услышать факты польской стороны.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 2 หลายเดือนก่อน

      @@WW-uw1dv Porównaj stosunek sygnał/szum i dynamikę, prównaj pasmo przenoszenia. Już nie wspomnę o subiektywnych ocenach...
      Poza tym tradycyjna, rosyjska toporność mechanizmu, porażka. Hałaśliwość pracy, szczęk elektromagnesów - bardzo nieprzyjemne.

    • @janzmuda977
      @janzmuda977 2 หลายเดือนก่อน

      Bzdury piszesz na temat Olimpia 05 ma Akai GX 747 ma Olimpia 05 brzmieniowo Olimp brzmi znacznie lepiej niż Akai,mechanika Olimpia jest lepsza .

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@janzmuda977 Jasne, że tak! A Łada jest lepsza od Bugatti...
      O takich przypadkach jak twój u nas się mawia: "lekarz zalecał przytakiwać"... I broń Boże nie dyskutować!
      🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @jerzys9763
    @jerzys9763 28 วันที่ผ่านมา

    To na jakiś zachodnich podzespołach robili, co nie jest ujmą a zaletą samą w sobie bo wszyscy na świecie korzystają z wymiany doświadczeń czy techniki (ostatnio „robiłem” Nordmende, który okazał się pełną kopią z jedynie drobnymi modyfikacjami, japońskiego sanyo). Jedynie toporne suwaki oraz nieciekawe wskaźniki wychyłowe mi się nie podobają.

  • @jacekchojnacki7103
    @jacekchojnacki7103 หลายเดือนก่อน

    Trafić na taką perełkę w takim stanie i na dodatek z papierami to jak trafić szóstkę w totolotka.

  • @Pepek4906
    @Pepek4906 หลายเดือนก่อน

    Heh w 83 to było coś

  • @wawoj
    @wawoj หลายเดือนก่อน +4

    Trabant nawet ze złotymi deklami dalej będzie Trabantem i nie pojedzie jak Ferrari 😂

  • @tretowntret7541
    @tretowntret7541 หลายเดือนก่อน

    Ten magnetofon to JEST KOPIA MAGNETOFONU SHURE Kopja na ktora kasprak nie mial pozwolen ilicencyjnych Zreszto 90 % polskiej ´´ elektroniki to byly nieudane kopie elektroniki zachodu

    • @duch_dziadka
      @duch_dziadka  หลายเดือนก่อน

      @@tretowntret7541 o cie chuj 😆

  • @tomasz4843
    @tomasz4843 หลายเดือนก่อน

    Kolega miał.nie poleca.dziwi mnie porównywanie do revoxa bądź studera

  • @gabrielkowalski2345
    @gabrielkowalski2345 หลายเดือนก่อน +6

    Duch dziadka pier..li kocopały. Polskie magnetofony to jeden wielki szajs. Koncert gdyby nie miał głowic i silników produkcji firm renomowanych to też byłby do dupy. Fatalne potencjometry, słabe wskaźniki wysterowania i kiepskie isostaty. Ciekawy jestem jakiej taśmy dziadek używa? Chyba nie stilonu czy orwo. A źródłem nagrywanym to była płyta winylowa lub Fm.
    Taśmy się starzeją i tracą wysokie tony. Magnetofon to taka zabawka dla oszalałych zwolenników tak zwanego analogu.

    • @jannowaczek4392
      @jannowaczek4392 หลายเดือนก่อน

      Zeby w tamtych czasach czyli lat 70 czy w przypadku tego koncerta wyprodukować podobny magnetofon trzeba było miec dostęp nowoczesnych linii produkcyjnych tego nie było,dla mnie po temacie.To było tylko rękodzieło ludowe bez szans na podbicie rynków zachodnich.