Podział działki budowlanej. Sprzedaż działki. Nowa decyzja o warunkach zabudowy.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ก.พ. 2022
  • Zapraszamy do Klubu Ekspertów Nieruchomości. 👉 Sprawdź korzyści: symen24.pl/klub-fanow-obrotu-...
    W tym filmie Tomasz Lebiedź odpowiada na pytanie:
    "Czy decyzja o warunkach zabudowy dotycząca działki np: 4000m2, po podziale tej działki na 4 po 1000 m2, obowiązuje dla każdej nowo wydzielonej działki, czy trzeba starać się o nową decyzję o warunkach zabudowy?"
    👉 Więcej o obrocie działkami budowlanymi dowiesz się tutaj: 👉 symen24.pl/produkt/pakiet-onl...
    - Biuletyn o rynku nieruchomości 👉 symen24.pl/kurs/praktycznie-o...
    - Prawo w obrocie nieruchomościami 👉 symen24.pl/prawo-i-biznes-w-n...
    - Obrót gruntami i domami 👉 symen24.pl/pulapki-obrotu-gru...
    - Kurs na pośrednika w obrocie nieruchomościami 👉 symen24.pl/kurs/kurs-profesjo...
    - Blog o nowościach w nieruchomościach 👉 symen24.pl/podcast-2/
    Pamiętaj, że w Polsce nie ma prawa precedensowego, więc dwie podobne (a nawet tożsame) sprawy mogą zakończyć się innym wyrokiem.
    W filmie omawiana jest sprawa II SA/Gd 346/19, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dnia 4 grudnia 2019 r.
    Dla porównania zachęcamy do poznania sprawy II SA/Gd 196/20, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dnia 21 października 2020 r.
    W pierwszej sprawie Sąd uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 marca 2019 r. nr (...) w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie przeniesienia w części decyzji dotyczącej warunków zabudowy, a w drugiej sprawie Sąd oddalił skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie przeniesienia w części decyzji o warunkach zabudowy. Treści wyroków bez trudu znajdziesz w Internecie, wpisując w wyszukiwarce podana wyżej sygnaturę akt spraw.
    Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
    Art. 63.
    1. W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.
    2.Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji.
    3. Jeżeli decyzja o warunkach zabudowy wywołuje skutki, o których mowa w art. 36, przepisy art. 36 oraz art. 37 stosuje się odpowiednio. Koszty realizacji roszczeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3, ponosi inwestor, po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
    4. Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją o warunkach zabudowy.
    5.Organ, który wydał decyzję, o której mowa w art. 59ust. 1, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.
    Kodeks postępowania administracyjnego.
    Art. 156.
    § 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:
    1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości;
    2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;
    3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną albo sprawy, którą załatwiono milcząco;
    4) została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;
    5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały;
    6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą;
    7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
    § 2. Nie stwierdza się nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 1, 3, 4 i 7, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.
    Uwaga: Art. 156 § 2 częściowo został z dniem 21 maja 2015 r. uznany za niezgodny z art. 2 Konstytucji RP (wyrokTrybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2015 r. Dz.U.2015.702)
    Cytowane przepisy odzwierciedlają stan prawny aktualny w lutym 2021. Zawsze sprawdzaj aktualne wersje ustaw ;-)
    #nieruchomości #działkibudowlane #Warunkizabudowy

ความคิดเห็น • 10

  • @ukaszLitw
    @ukaszLitw ปีที่แล้ว

    Mam prawomocną DWZ na "budowę 21 budynków garażowych"
    (działka ok 800m2 i po podziale każda działka będzie mieć dostęp do drogi wewnętrznej )
    Pytanie:
    1. W DWZ nie ma uwzględnionego podziału działek, czy w tym przypadku można dokonać podziału u geodety? I ile czasu min-max może to potrwać?
    2. Jeśli uda się dokonać podziału działki na podstawie DWZ, wtedy będę mógł na zgłoszenie wybudować 21 garaży (każdy do 35m2). Czy zgłaszając w wydziale architektury i budownictwa "roboty budowlane dotyczące montażu 21 "budowli" inna nazwa niż w DWZ, mogą się przyczepić? Na zgłoszenie robót budowlanych do 35m2 nie wymaga się DWZ, więc powinno przejść bez problemu, pytanie czy napewno?
    Pozdrawiam serdecznie

  • @ukaszkoodziejek4106
    @ukaszkoodziejek4106 2 ปีที่แล้ว

    jako geodeta dostrzegam pewną sprzeczność, interpretacji przepisów prawa przez urbanistów (lub złośliwość) . Otóż zwrócił się do nas inwestor, który otrzymując DWZ na sześć budynków mieszkalnych wraz z wewnętrzną drogą dojazdową chciał dokonać podziału geodezyjnego. Sporządziliśmy wstępny projekt podziału który został zaopiniowany pozytywnie przez urbanistę sporządzającego DWZ przedmiotowego terenu. Została wydana decyzja podziałowa. Wpisano nowy stan prawny do KW. Doszło do zbycia przedmiotowych działek i co się okazało? Urbanista gminy stwierdził, że DWZ została skonsumowana czyli "wygasła" , a nowe warunki zabudowy dostaną tylko pierwsze dwie działki kompleksu posiadające bezpośredni dostęp do drogi publicznej , kolejne 4 działki z drogi wewnętrznej nie spełniają kryterium szerokości frontów. Ludzie są wściekli, były właściciel przerażony, pytam urbanistę o co mu chodzi? Przecież nie utracił kontroli planistycznej nad analizowanym terenem. Nowe działki powstały zgodnie z DWZ, spełniają parametry powierzchni, szer. frontów itp. wszystkie zapisy pierwotnej DZW zostały wyczerpane co on sam potwierdził w postanowieniu. Skąd taka interpretacja? Przecież nikt nie wyłączył decyzji z obiegu prawnego. Nie wydano pozwolenia na budowę. Można temu jakoś zaradzić ? Dziękuje za odpowiedź, bo ręce opadają. Czy porusza Pan takie aspekty w swoim webinarze?

    • @Tomasz_Lebiedz
      @Tomasz_Lebiedz  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, Panie Łukaszu.
      Powiem szczerze, że słyszałem o podobnej sytuacj, ale na szczęście mnie osobiście nigdy coś takiego (zachowanie urzędników) nie dotknęło. Oczywiście nie znam też szczegółów tej decyzji o WZ, więc mogę udzielić tylko bardzo ogólnej odpowiedzi.
      Trzymając się wyjątkowo ściśle litery prawa, to można uznać, że urzędnik mógłby wyszukać przyczynę do odmowy wydania WZ, bo podzielono działkę o długości dwóch kilometrów na 300 działek i te ostatnie nie mają sąsiedztwa. Jednak z drugiej strony - tak prywatnie - to sądzę, że takie działanie, to byłaby czysta złośliwość. Sądzę, że w przypadku uporu urzędu warto będzie zatrudnić lokalnego prawnika, który zbada wszystkie szczegóły w tym tę pierwotną WZ-tkę.

    • @ukaszkoodziejek4106
      @ukaszkoodziejek4106 2 ปีที่แล้ว +2

      @@Tomasz_Lebiedz finał polityki planistycznej Gminy jest taki, że w perspektywie roku mogło być 6 domów jednorodzinnych i 6 podatków od nieruchomości, a będzie może jeden w perspektywie 3-4 lat. Kto tu działa na niekorzyść kogo? Z urzędu przyjmuje się, że podział konsumuje DWZ...duża działka spełnia kryteria WZ, dwie mniejsze wydzielone na jej podstawie już nie spełniają kryteriów dla nowej WZ, to poddaje w wątpliwość zarówno sens geodezji jak również instytucji urbanisty i polityki gminy...z mojego punktu widzenia. I nikt w gminie nie potrafi wytłumaczyć racjonalnie dlaczego tak musi być i dlaczego nie "przepiszą" warunków na nowo powstałe działki. Rozumiem Pana argument, że nowy nabywca może mieć inny pomysł i nie koniecznie zgadzać się z WZ które nabył w drodze kupna, ale skoro "prowadzimy" ład przestrzenny wg. pewnej wizji urbanisty to chyba nie dostanie nagle zupełnie innych parametrów zabudowy, kątów nachylenia itp. bo byłby to już "kompletny absurd". Przydałby sie jakiś webinar w tym temacie. Pozdrawiam.

    • @Tomasz_Lebiedz
      @Tomasz_Lebiedz  2 ปีที่แล้ว

      Panie Łukaszu, może zrobimy taka audycję. Osobiście uważam, że całość przepisów związanych z obrotem gruntami i pozwoleniami na budowę jest - delikatnie mówiąc - nielogiczna.
      Oto kilka przykładów z brzegu:
      - 1. konieczność uzyskiwania "drugiej" WZ na teren podzielony wg. WZ. Przecież jeśli ktoś aprobuje to co było podane w pierwszej WZ (dla całego terenu, ale w odniesieniu do jego działki) to taka procedura jest jedynie zbędną biurokracją.
      - 2. Renta planistyczna - w praktyce spowalnia sprzedaż terenów o 5 lat, dzięki czemu gmina 5 lat później zaczyna uzyskiwać dochody z podatku od nowych mieszkańców. Gminie powinno zależeć na tworzeniu planów i zdobywaniu nowych mieszkańców lub przedsiębiorców, a nie na "sępieniu" na tę opłatę.
      - 3. przykładó jest wiele więcej, ale tu jest zbyt mało miejsca ;-)

  • @marcinjeppetto4774
    @marcinjeppetto4774 2 ปีที่แล้ว

    Mądre... czyli dostałem warunki na moją działkę na 4 budynki... kroje na 4 działki jako całość Np 45Ar...czyli sprzedajac pojedyńczą działkę nie przepisywać swoich warunków niech kazdy kowalski osobno wystąpi na swoją zakupioną działkę????

    • @Tomasz_Lebiedz
      @Tomasz_Lebiedz  2 ปีที่แล้ว

      Tak

    • @darekkowalski6297
      @darekkowalski6297 2 ปีที่แล้ว

      Posiadam WZ dla działki X, w decyzji jest uwzględniony podział tej działki na 4 mniejsze docelowo 1000m2. Zgodnie z WZ podzieliłem działkę X na dzialki A,B,C,D. Jestem w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę na działkę A. Co z WZ dla pozostałych działek? Czy WZ zostaną skonsumowane przez działkę A, po wydaniu pozwolenia na budowę. Czy WZ będą nadal ważne dla pozostałych działek.

    • @Tomasz_Lebiedz
      @Tomasz_Lebiedz  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, Panie Darku, część odpowiedzi na te pytania znajduje się w opisie pod filmem (są wymienione dwa rozbieżne wyroki wydane przez ten sam Sąd, ale w innym składzie i po numerach sygnatur można odnaleźć całość uzasadnienia), a więcej znajdzie Pan na stronie symen24.pl/pulapki-obrotu-gruntami-i-domami/ na której są kursy zawierające całą wiedzę na temat obrotu działkami budowlanymi itd. Przepraszam, że odsyłam do zajęć płatnych, ale trudno zmieścić cały ich materiał w ograniczonym przez YT miejscu na odpowiedź.

    • @darekkowalski6297
      @darekkowalski6297 2 ปีที่แล้ว

      @@Tomasz_Lebiedz Dziękuję