Warto dodać, że oscylator kwarcowy podłącza się z kondensatorami 22pF podciągniętymi do masy. Tu jest schemat na forum: www.forbot.pl/forum/topics49/jak-podlaczyc-kwarc-vt1833.htm
W 21 minucie i 6 sekundzie pokazana jest płytka do programowania z gniazdem do wstążki programatora i kilkoma podstawkami pod różne mikroprocesory. Czy to jest gotowy produkt czy też Twoja konstrukcja ? Proszę o więcej informacji. Jeśli płytka jest fabryczna to proszę o ewentualne podanie linku do zakupu.
Czemu w projekcie płytki PCB, który mówisz że wykonywała dla Ciebie firma; ścieżki są poprowadzone pod kątem prostym? Nas uczono, aby prowadzić je pod kątem 45 stopni. W jakich przypadkach co stosować ? Polecisz jakiś artykuł na ten temat?
Nie mów że przekładanie mikrokontrolera jest najprostszą i najszybszą opcją. Od tego mamy ISP In System Programing. Wystarczy umieścić na płytce złącze i możesz programować bez uciążliwego przekładania mikrokontrolera.
Siema, a jak byś coś zrobił coś takiego jak włącznik czasowy. Tzn. O wschodzie słońca włącza się przekaźnik który coś otwiera a godzinę wcześniej włącza statków, i odwrotnie, o zachodzie słońca cos zamyka i coś jeszcze włącza przez około 2 godziny
Łapka w górę kto jest za odcinkiem o poprawnym prowadzeniu ścieżek i podstawowych błędach nowicjuszy - magiczne kąty 90st ;) ciekawe też jak zostały zrobione palne'y zasilające
Wydaje mi się, że nie wspomniałeś o tym, że zmieniając taktowanie wewnętrznego oscylatora z 8 MHz na 1 MHz trzeba ponownie wgrac bootloader. Robiłem sobie eksperymenty bez bootloadera (tu mnie oświeciłeś, że go w ogólnie nie trzeba wgrywać) i zmieniałem sobie taktowanie co powodowało dziwne zachowanie programu np. częstotliwość mrugania diody blinkiem kompletnie nie zgadzała się z oczekiwaną. Zacząłem szukać co może być przyczyną i znalazłem w niskim fusie opcję CKDIV8, która rozwiązała problem. Później dopiero znalazłem w opisie do wspomnianych przez Ciebie dodatkowych Corów (github.com/MCUdude/MiniCore#supported-clock-frequencies), że po zmianie taktowania trzeba wgrać ponownie bootloader, żeby te fusy poprawnie poustawiać z ArduinoIDE. Zatem albo zmieniamy fusy związane z taktowaniem ręcznie jakimś zewnętrznym programem (ja używam eXtreme Burner'a) i nie używamy bootloadera, albo trzeba wcześniej wgrać bootloader i dopiero program.
zrobilem dokładnie jak na filmie tylko jako programatora urzyłem uno zaprogramowalem niby z zewnetrznym 16 mhz podlaczylem dioda (wgralem blink) ale przy przerwie 1s delay(1000) dioda zapalala się i gasla co ok 5 s jak odlaczylem kwarc arduino nadal działa nie ważne jaki ustawiłem w arduino oscylator i tak mrugala polecenie analogwrite wohule nie działa dioda zamias regulować jasność , mruga szybko programowalem bez botlodera co morze być przyczyną nieprawidłowego działania?
A ja się zawsze zastanawiałem czy GND i VCC po prawej stronie Atmegi oraz VCC i GND po lewej stronie to są zupełnie różne wejścia zasilania i nie mają ze sobą bezpośredniego połączenia w środku Atmegi ?? I jeszcze jedno mnie nurtuje pytanie czy nie dałoby rady dać 1 kondensatora przy zasilaniu i połączyć ze sobą nóżki VCC i GND przecież elektrycznie to to samo (chyba) i kondensator byłby w miarę blisko i jednego i drugiego VCC ?
odpowiedziałeś na moje pytanie, czy da się programować w środowisku arduino bez arduino, dzięki ! teraz nie muszę kupować arduino bo usbasp kiedys sam robilem, tylko mi w C niezbyt szło, jednak ten język arduino bardziej przystępny :)
Czyli w boards.txt mam wszystkie wystąpienia .extended_fuses=0x05 zamienić na .extended_fuses=0xfd ? Inna sprawa, że automatyczna instalacja opcjonalnych chipów (jak w załączonym filmie) nie powoduje ich dodania do pliku boards.txt, więc w zasadzie to nadal nie wiem jak zrobić, żeby nowsze wersje IDE działały poprawnie.
Maciej Baur co do edycji - dokladnie tak, jak napisales. ja osobiscie tych paczek nie instalowalem. Instalowalem optiboot z githuba i boards.txt sie zaktualizowal. W ogole cala akcja zapoczatkowana zostala "watchdog issue" w Arduino nano. Mozna prosciej tez wrzucajac bootloader z UNO, ale tracisz piny A6 i A7
Świetny poradnik - Dzięki! Mam pytanie: czy programator USBasp trzeba instalować? Przy próbie wgrania programu pojawił mi się taki oto komunikat: avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'
Dziękuję za odpowiedź :D Programator mam z firmy Atmel, zainstalowany zgodnie z instrukcją p. Mirka. Wyświetla się on w menadżerze urządzeń jako „USBasp”, w Eclipse i mkAVRCalculator działa on prawidłowo. Odinstalowałem i ponownie zainstalowałem Arduino IDE w wersji 1.6.13, i nadal pojawia się ten sam problem. Może to kwestia wersji Arduino IDE, jak wspominał o tym kolega Maciej Baur?
Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, jest to kwestia sterowników. Wyżej popełniłem błąd, chodzi o firmę ATNEL p. Mirka Kardasia. Zainstalowałem go z mkAVRCalculatora, i na tych sterownikach nie działa. Zainstalowałem nowe sterowniki z zadig.akeo.ie, led sygnalizacyjny na programatorze mignął, ale program się nie wgrał, a wzamian za to pojawił się komunikat: avrdude: Warning: cannot open USB device: Function not implemented. Pobrany sterownik to zadig_2.2, a poza tym, na nim nie działa mkAVRCalculator. Póki co robię tak, że wygenerowany przez Arduino IDE plik .hex wgrywam przy pomocy mkAVRCalculatora.
U mnie na tych sterownikach działa arduino i mkAVRCalculator. Info z menadżera urządzeń: Data sterownika: 2014-11-30 , wersja sterownika 3.0.7.0 Spróbuj jeszcze przeinstalować avrdude
Jak zaprogramować uC już wiemy. Teraz pytanie za 100 punktów. Jak to zrobić w drugą stronę? Czyli jak wyciągnąć zawartość uC i zapisać ją na dysku, jeśli na przykład był on wcześniej zaprogramowany, ale nie wiemy co było wgrane.
Dzięki za odpowiedź, ale chodziło mi raczej o to, żeby było to w takiej postaci w jakiej zostało napisane przez autora, a nie w postaci binarnej. Mam uC atmega 8 od pewnego sterownika i chciałbym zobaczyć jakim kodem został zaprogramowany, w celu modyfikacji tegoż kodu pod własne potrzeby.
Nie da się tak, program na komputerze jest kompilowany do hexa i on wgrywany jest do procesora, procesor kodu w C "nie widzi" :P da się kod hexa przekonwertować do ASM (desassemblacja się to nazywa czy jakoś tak) ale on jest taki nieczytelny że... I oczywiście język asembler. A do języka C to nie ma szans, przynajmniej nie znam takiej metody :)
Krok po kroku śledziłem instrukcję, jednak przy próbie wgrania wyskakuje błąd: Błąd kompilacji dla płytki ATmega328. Odmowa dostępu. exit status 1 Błąd kompilacji dla płytki ATmega328. Ktoś wie co może być powodem? Na płytce stykowej wszystko wydaje się być wpięte poprawnie, sprawdzałem drugi raz.
Produkuje je firma MSX, tutaj możesz je znaleźć: botland.com.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=msx+uniwersalne&submit_search=
Najmniejsza płytka ma 49mm x 48mm i kosztuje 12,90 zł plus przesyłka. Cena z kosmosu. Ja kupuje na Ebay'u 5x7 cm 10 szt za 5,45 zł płytki równie dobre. Pozdrawiam.
Jak użyć wejść analogowych przy programowaniu (atmega328) gdy wpisze A0 lub 14 jako wejście, program się wgra i nic się nie dzieje Chciałem abym mógł za pomocą potencjometru sterować serwem
Mam pytanie. Czy jak zaprogramuje już atmege uzywajac tego oscylatora to czy w finalnym projekcie ten oscylator musi byc czy nie bo w arduino pro mini yen oscylator jest.
Dlaczego w Arduino IDE nie jest podświetlony wybor portu????? To co jest pokazane w poradniku nie można wykonać. Ktoś wie dlaczego??? U kolegi na filmie jest aktywny.
Witam kupiłem już jakiś czas temu taki wyświetlacz 3D złożyłem go działa ale tak naprawdę nie wiem jak mam się zabrać do zaprogramowania go proszę o jakąś podpowiedź Pozdrawiam sklep.avt.pl/avt3060.html
Siemano! Pytanko mam:) Jest lampa na zewnątrz 230v z czujką, ale w związku z tym że często się włącza i wyłącza w nocy jest nieco frustrująca:) Chciałbym zrobić ją na pilota którego przypinam do kluczy od samochodu i jak przyjeżdżam skądś po zmierzchu to włączam sobie na pilocie światło:) Znalazłem coś takiego: allegro.pl/pilot-4-kanalowy-plus-odbiornik-sc2272-i5774390079.html ale nie wiem czy da to rady podłączyć... POMOŻESZ:)?? Pozdrawiam!!!
Husar Husar użyj przekaźnika podłączonego pod odpowiedni pin w odbiorniku. potrzebny bedzie tez jakis transformator z 230 na 5 lub 12 (zalezy od przekaźnika) co wiąże się z dodatkową obudowa którą mógłbyś umieścić na zewnątrz.
To sterowanie daje stan wysoki na wyjściach gdy trzymasz przycisk więc lampa będzie świecić tylko gdy ten przycisk naciskasz. Warto zastosować przerzutnik RS aby jednym przyciskiem zapalać lampę a drugim ją gasić. Ewentualnie do tego jakiś timer np. NE555 aby to świecenie podtrzymać a np. po 5 minutach niech samo gaśnie. Sterowanie lampą za pomocą triaka + izolacja galwaniczna za pomocą transoptora. Ewentualnie używasz mikrokontrolera i połowa tych elementów ci odpada. Tylko tak czy inaczej pewnie w cenie tego projektu znajdziesz na allegro inne sterowanie które wystarczy.
Po wgraniu sketcha blink na Atmegę8 z ustawionym wewnętrznnym oscylatorem na 8MHz - funkcja delay(1000); - trwa około 9 sekund. Gdy wgram na tę atmegę8 bootloader to czas 1000ms jest prawidłowy. Z czym to jest związane ?
Miał ktoś może do czynienia z taką płytką abc-rc.pl/product-pol-11831-Proto-Shield-v3-plytka-stykowa-170-do-Arduino-MEGA.html ? Chciałbym zamowić, ale najpierw wolę zasięgnąć rady
W jednym filmie wyjaśniłeś wszystko nad czym się ostatnio zastanawiałem. Bardzo treściwy, przydatny materiał. Dziękuję, pozdrawiam.
Wow :O Po prostu wow, bardzo wartościowy materiał, dużo się z niego nauczyłem, dziękuję
Świetny rzeczowy materiał . prosto i przejżyście , widać , że autor to dobrze rozumie , łapka w górę :)
7 lat temu i ja dopiero teraz natrafiłem na tego Geniusza : )(a siedzę od 2007 na TH-cam).
Rozwiałeś moje wszystkie problemy :)
Bardzo dobry odcinek. Dziękuje za niego. Niby wszystko wiedziałem, ale miło sobie przypomnieć podstawy. SUB, dzwoneczek i UP-łapka poleciały :)
Bardzo dobre!!!
Dziękuję:-)
Szacun
Elektroprzewodnik powiem Ci wprost. Jesteś zajebisty! Tydzien szukam informacji a tu prosze u Ciebie sje znalazlo wszystko :) dzieki :)
O taki jutub nic nie robiłem. Szkoda że ostatnio nic nowego się nie ukazuje. :(
Bardzo dobry kolejny poradnik. Super, że są tacy pasjonaci. Pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych 😉
Może coś o timerze NE555? Bardzo prosty i uniwersalny układ . Pozdrawiam :)
Dołączę się do pytania.
również się dołączam :)
W sieci jest tego na pęczki. Nawet jest kilka książek poświęconych temu układowi, a sam scalak jest prosty aż do bólu. :)
33:33 pierwsze wgrywanko.
Komentarz dla ułatwienia :D
świetnie tego potrzebowałem
Bardzo przydatne. Dziękuję :)
Warto dodać, że oscylator kwarcowy podłącza się z kondensatorami 22pF podciągniętymi do masy. Tu jest schemat na forum: www.forbot.pl/forum/topics49/jak-podlaczyc-kwarc-vt1833.htm
W 21 minucie i 6 sekundzie pokazana jest płytka do programowania z gniazdem do wstążki programatora i kilkoma podstawkami pod różne mikroprocesory. Czy to jest gotowy produkt czy też Twoja konstrukcja ? Proszę o więcej informacji. Jeśli płytka jest fabryczna to proszę o ewentualne podanie linku do zakupu.
Czemu w projekcie płytki PCB, który mówisz że wykonywała dla Ciebie firma; ścieżki są poprowadzone pod kątem prostym?
Nas uczono, aby prowadzić je pod kątem 45 stopni. W jakich przypadkach co stosować ? Polecisz jakiś artykuł na ten temat?
Projektuje taką płytkę raczej użytkownik, firma zajmuje się wytrawianiem PCB i wierceniem otworów, ewentualnie lutowaniem ;)
Nie mów że przekładanie mikrokontrolera jest najprostszą i najszybszą opcją. Od tego mamy ISP In System Programing. Wystarczy umieścić na płytce złącze i możesz programować bez uciążliwego przekładania mikrokontrolera.
Mega. Dzięki
Siema, a jak byś coś zrobił coś takiego jak włącznik czasowy. Tzn. O wschodzie słońca włącza się przekaźnik który coś otwiera a godzinę wcześniej włącza statków, i odwrotnie, o zachodzie słońca cos zamyka i coś jeszcze włącza przez około 2 godziny
DZIĘKUJĘ
Jeżeli atmega bedzie zaprogramowana z wewnętrznym oscylatorem i podepniemy kwarc to będzie to błąd, coś się stanie, czy bez różnicy?
Łapka w górę kto jest za odcinkiem o silnych zakłóceniach elektromagnetycznych i używaniu ekranowania na pcb oraz kablach :)
Łapka w górę kto jest za odcinkiem o poprawnym prowadzeniu ścieżek i podstawowych błędach nowicjuszy - magiczne kąty 90st ;) ciekawe też jak zostały zrobione palne'y zasilające
Dziękuję!
Gdzie nabyłeś taka płytkę bez absolutnie żadnej miedzi (same dziurki)?
Wydaje mi się, że nie wspomniałeś o tym, że zmieniając taktowanie wewnętrznego oscylatora z 8 MHz na 1 MHz trzeba ponownie wgrac bootloader. Robiłem sobie eksperymenty bez bootloadera (tu mnie oświeciłeś, że go w ogólnie nie trzeba wgrywać) i zmieniałem sobie taktowanie co powodowało dziwne zachowanie programu np. częstotliwość mrugania diody blinkiem kompletnie nie zgadzała się z oczekiwaną. Zacząłem szukać co może być przyczyną i znalazłem w niskim fusie opcję CKDIV8, która rozwiązała problem. Później dopiero znalazłem w opisie do wspomnianych przez Ciebie dodatkowych Corów (github.com/MCUdude/MiniCore#supported-clock-frequencies), że po zmianie taktowania trzeba wgrać ponownie bootloader, żeby te fusy poprawnie poustawiać z ArduinoIDE.
Zatem albo zmieniamy fusy związane z taktowaniem ręcznie jakimś zewnętrznym programem (ja używam eXtreme Burner'a) i nie używamy bootloadera, albo trzeba wcześniej wgrać bootloader i dopiero program.
Czy te programatory UsbAsp nadają się pod win10? Mam błąd "chip enable program error".
A jeżeli wyjmę z zaprogramowanego uno atmege i podepne wdg schematu to nie będzie działało ? To by było najprostsze
Czy da się zmienić częstotliwość mikrokontrolera w Arduino czy można to zrobić tylko w przypadku programowania zewnętrznego układu
zrobilem dokładnie jak na filmie tylko jako programatora urzyłem uno zaprogramowalem niby z zewnetrznym 16 mhz podlaczylem dioda (wgralem blink) ale przy przerwie 1s delay(1000) dioda zapalala się i gasla co ok 5 s jak odlaczylem kwarc arduino nadal działa nie ważne jaki ustawiłem w arduino oscylator i tak mrugala polecenie analogwrite wohule nie działa dioda zamias regulować jasność , mruga szybko programowalem bez botlodera co morze być przyczyną nieprawidłowego działania?
Czy kondensator 100nF musi być ceramiczny? czy może to być MKT lub monolityczny ?
Czy ten przycisk przy wgrywaniu trzymać cały czas czy tylko raz nacisnąć?
Witaj, gdzie kupiłeś te czarne płytki prototypowe PCB?
A ja się zawsze zastanawiałem czy GND i VCC po prawej stronie Atmegi oraz VCC i GND po lewej stronie to są zupełnie różne wejścia zasilania i nie mają ze sobą bezpośredniego połączenia w środku Atmegi ??
I jeszcze jedno mnie nurtuje pytanie czy nie dałoby rady dać 1 kondensatora przy zasilaniu i połączyć ze sobą nóżki VCC i GND przecież elektrycznie to to samo (chyba) i kondensator byłby w miarę blisko i jednego i drugiego VCC ?
Słuszna uwaga.
Oczywiście że dało by radę, najlepiej jeden SMD.
czy przy programatorze usb asp przy wgrywaniu programu także musimy zewrzeć reset do masy?
+YellowFever nie ;)
odpowiedziałeś na moje pytanie, czy da się programować w środowisku arduino bez arduino, dzięki ! teraz nie muszę kupować arduino bo usbasp kiedys sam robilem, tylko mi w C niezbyt szło, jednak ten język arduino bardziej przystępny :)
Proszę Pana jak mam klon arduino uno i mam jeden projekt to jak jego usunąć
Niestety USBasp nie chce działać z Arduino 1.6.10 i nowszymi, dopiero na 1.6.9 mogę komunikować się przez programator. Ma ktoś na to rozwiązanie?
Maciej Baur efuse 0x05 sa czytane, jako 0xfd. trzeba boards.txt wyedytowac recznie.
Czyli w boards.txt mam wszystkie wystąpienia
.extended_fuses=0x05
zamienić na
.extended_fuses=0xfd
?
Inna sprawa, że automatyczna instalacja opcjonalnych chipów (jak w załączonym filmie) nie powoduje ich dodania do pliku boards.txt, więc w zasadzie to nadal nie wiem jak zrobić, żeby nowsze wersje IDE działały poprawnie.
Maciej Baur co do edycji - dokladnie tak, jak napisales. ja osobiscie tych paczek nie instalowalem. Instalowalem optiboot z githuba i boards.txt sie zaktualizowal. W ogole cala akcja zapoczatkowana zostala "watchdog issue" w Arduino nano. Mozna prosciej tez wrzucajac bootloader z UNO, ale tracisz piny A6 i A7
Na 1.8.5 i różnych wcześniejszych mam ten sam problem 😕
Gdzie można kupić taka płytkę uniwersalną do lutowania z podłużnie połączonymi pinami?
Dzięki
Świetny poradnik - Dzięki!
Mam pytanie: czy programator USBasp trzeba instalować?
Przy próbie wgrania programu pojawił mi się taki oto komunikat:
avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'
Prawdopodobnie nie masz sterowników. Sprawdź w menadżerze urządzeń czy widzisz tam USBasp.
Dziękuję za odpowiedź :D
Programator mam z firmy Atmel, zainstalowany zgodnie z instrukcją p. Mirka.
Wyświetla się on w menadżerze urządzeń jako „USBasp”, w Eclipse i mkAVRCalculator działa on prawidłowo.
Odinstalowałem i ponownie zainstalowałem Arduino IDE w wersji 1.6.13, i nadal pojawia się ten sam problem.
Może to kwestia wersji Arduino IDE, jak wspominał o tym kolega Maciej Baur?
Chyba programator firmy Atnel jak od p. Mirka. Też go mam i także nie działa na tych sterownikach. Działa na tych: zadig.akeo.ie.
Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, jest to kwestia sterowników. Wyżej popełniłem błąd, chodzi o firmę ATNEL p. Mirka Kardasia. Zainstalowałem go z mkAVRCalculatora, i na tych sterownikach nie działa. Zainstalowałem nowe sterowniki z zadig.akeo.ie, led sygnalizacyjny na programatorze mignął, ale program się nie wgrał, a wzamian za to pojawił się komunikat: avrdude: Warning: cannot open USB device: Function not implemented. Pobrany sterownik to zadig_2.2, a poza tym, na nim nie działa mkAVRCalculator.
Póki co robię tak, że wygenerowany przez Arduino IDE plik .hex wgrywam przy pomocy mkAVRCalculatora.
U mnie na tych sterownikach działa arduino i mkAVRCalculator. Info z menadżera urządzeń: Data sterownika: 2014-11-30 , wersja sterownika 3.0.7.0
Spróbuj jeszcze przeinstalować avrdude
Jak zaprogramować uC już wiemy. Teraz pytanie za 100 punktów. Jak to zrobić w drugą stronę? Czyli jak wyciągnąć zawartość uC i zapisać ją na dysku, jeśli na przykład był on wcześniej zaprogramowany, ale nie wiemy co było wgrane.
mkavr calculator pozwala na łatwe wyciągnięcie HEXa z uC, ale nie wiem czy zrozumiesz co w nim jest :)
Dzięki za odpowiedź, ale chodziło mi raczej o to, żeby było to w takiej postaci w jakiej zostało napisane przez autora, a nie w postaci binarnej. Mam uC atmega 8 od pewnego sterownika i chciałbym zobaczyć jakim kodem został zaprogramowany, w celu modyfikacji tegoż kodu pod własne potrzeby.
Nie da się tak, program na komputerze jest kompilowany do hexa i on wgrywany jest do procesora, procesor kodu w C "nie widzi" :P da się kod hexa przekonwertować do ASM (desassemblacja się to nazywa czy jakoś tak) ale on jest taki nieczytelny że... I oczywiście język asembler. A do języka C to nie ma szans, przynajmniej nie znam takiej metody :)
Może warto byłoby napisać taki soft, który by rekompilował (dekodował) zawartość wyciągniętego pliku .hex z uC do kodu zapisanego w języku C?
Robert Ryba jak takie coś napiszesz to chyba Nobla dostaniesz :D
Krok po kroku śledziłem instrukcję, jednak przy próbie wgrania wyskakuje błąd:
Błąd kompilacji dla płytki ATmega328.
Odmowa dostępu.
exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki ATmega328.
Ktoś wie co może być powodem? Na płytce stykowej wszystko wydaje się być wpięte poprawnie, sprawdzałem drugi raz.
Jak nazywają się dokładnie te czarne płytki uniwersalne do lutowania?
Produkuje je firma MSX, tutaj możesz je znaleźć: botland.com.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=msx+uniwersalne&submit_search=
dzięi
Najmniejsza płytka ma 49mm x 48mm i kosztuje 12,90 zł plus przesyłka. Cena z kosmosu. Ja kupuje na Ebay'u 5x7 cm 10 szt za 5,45 zł płytki równie dobre. Pozdrawiam.
podaj jakąś stonę interenetową bi nie mogę ich znaleść
ZŁOMEK Sprawdź to na eBay www.ebay.com/itm/182352274474
Jak użyć wejść analogowych przy programowaniu (atmega328) gdy wpisze A0 lub 14 jako wejście, program się wgra i nic się nie dzieje
Chciałem abym mógł za pomocą potencjometru sterować serwem
Mam pytanie. Czy jak zaprogramuje już atmege uzywajac tego oscylatora to czy w finalnym projekcie ten oscylator musi byc czy nie bo w arduino pro mini yen oscylator jest.
Jeśli wgrasz bootelader który tego wymaga (np. bootelader arduino) lub ustawisz fusbity na zewnętrzny kwarc to już musi być.
Dlaczego w Arduino IDE nie jest podświetlony wybor portu????? To co jest pokazane w poradniku nie można wykonać. Ktoś wie dlaczego??? U kolegi na filmie jest aktywny.
A na jaką częstotliwość powinien być rezonator kwarcowy ?
+daryk A nie wiem
elektro-przewodnik odpowiedz
16 mHz...
jak wysćągnąć program z atmega328 i wgrać na inny scalak
Wlasnie skończylem prace nad wlasnym arduino ;) wbijam na youtube a tu prosze
czy sa polskie firmy ktore sie zajmuja wykonaniem takich plytek gotowych juz ?
Tak
Ma ktoś link di tego zlacza z zapadka
Wyskakuje mi cały czas taki błąd:
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
mi tak wyskakuje w IDE 1.6.9 i w 1.8.5, działa tylko w 1.7.10
11:23 USB?
tak usb typu B
Witam kupiłem już jakiś czas temu taki wyświetlacz 3D złożyłem go działa ale tak naprawdę nie wiem jak mam się zabrać do zaprogramowania go proszę o jakąś podpowiedź Pozdrawiam sklep.avt.pl/avt3060.html
fraza "led cube 6x6x6 code" np. www.piercecode.com/6x6x6-led-cube/
Zobacz jak ten kod działa, a potem zmieniaj np HIGH na LOW i na odwrót ;)
Siemano! Pytanko mam:) Jest lampa na zewnątrz 230v z czujką, ale w związku z tym że często się włącza i wyłącza w nocy jest nieco frustrująca:) Chciałbym zrobić ją na pilota którego przypinam do kluczy od samochodu i jak przyjeżdżam skądś po zmierzchu to włączam sobie na pilocie światło:) Znalazłem coś takiego: allegro.pl/pilot-4-kanalowy-plus-odbiornik-sc2272-i5774390079.html ale nie wiem czy da to rady podłączyć... POMOŻESZ:)?? Pozdrawiam!!!
Husar Husar użyj przekaźnika podłączonego pod odpowiedni pin w odbiorniku. potrzebny bedzie tez jakis transformator z 230 na 5 lub 12 (zalezy od przekaźnika) co wiąże się z dodatkową obudowa którą mógłbyś umieścić na zewnątrz.
To sterowanie daje stan wysoki na wyjściach gdy trzymasz przycisk więc lampa będzie świecić tylko gdy ten przycisk naciskasz. Warto zastosować przerzutnik RS aby jednym przyciskiem zapalać lampę a drugim ją gasić. Ewentualnie do tego jakiś timer np. NE555 aby to świecenie podtrzymać a np. po 5 minutach niech samo gaśnie. Sterowanie lampą za pomocą triaka + izolacja galwaniczna za pomocą transoptora. Ewentualnie używasz mikrokontrolera i połowa tych elementów ci odpada. Tylko tak czy inaczej pewnie w cenie tego projektu znajdziesz na allegro inne sterowanie które wystarczy.
taki sam pilot kupisz na aliexpress za max 3$ do tego przekaźnik i przerzutnik D i po problemie.
Dzięki wszystkim za odpowiedź:) Pozdrawiam!
Może obsługa joystick'a ( takiego do symulatorów ) - dla dronoAmatorów jak znalazł:)
ile czasu arduino działa na takiej bateryjce-pastylce
Czyli? Może jakieś statystyki? A jeżeli chodzi o bateryjkę AA i to w dodatku jedną to przepraszamy, ale nie zadziała wogóle.
Arduino nano na aliexpres kosztuje 1,6$ przy zakupie 20szt to taniej niż atmega w polsce
Po wgraniu sketcha blink na Atmegę8 z ustawionym wewnętrznnym oscylatorem na 8MHz - funkcja delay(1000); - trwa około 9 sekund. Gdy wgram na tę atmegę8 bootloader to czas 1000ms jest prawidłowy. Z czym to jest związane ?
Ja biorę z aliexpres arduino nano za 2 $ lub arduino nano 3,0 czujniki do arduino sa taniutke wysyłka za darmo. Lcd za 1,3$
Miał ktoś może do czynienia z taką płytką abc-rc.pl/product-pol-11831-Proto-Shield-v3-plytka-stykowa-170-do-Arduino-MEGA.html ? Chciałbym zamowić, ale najpierw wolę zasięgnąć rady
zlacze jest z testera tranzystorów
Aby UNO zadzialalo jako ISP reset programowanego urzadzenia nalezy podpiac pod pin D10, nie pod pin !RESET złącza SPI
Dlaczego ten sposób nie działa w Arduino ide 1.8.8 ?
Błagam spóbuj nie mówić takim piskliwym głosem :). Pozdrawiam
Programatory nie zawsze mają wgrany firmawe.
Ja tam zawsze kupuje chińskie arduino nano zamiast bawic sie w jakies programatory
Miso mosi sclk, to spi a nie isp.