Problematika železa - benefity a rizika I Trime Podcast #36

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น •

  • @jirilacina3730
    @jirilacina3730 4 หลายเดือนก่อน +2

    Výborný video. Anemickej jsem byl v 17ti na gymplu. Maso jsme normálně jedli. Vejce taky... Nijak extrémně jsem nesportoval. A z nedostatku železa jsem padl do stavu, kdy jsem si sotva došel na záchod (příšerné závratě) a dva dny jsem prakticky jen prospal. Pak přišly výsledky krve a... Zpětně jediné, co mě napadá, je kyselina fytová (velký blokátor vstřebávání právě železa). To byl chleba / rohlík k snídani, na svačinu do školy, často i k večeři... Rozbor krve moje potíže jasně pojmenoval a se suplementací železa jsem se lepšil doslova hodinu od hodinu.. Obecně jsou na antinutrienty citlivější právě děti (dospělí už tolik ne). Tohle asi mohl být můj problém. Tolik můj postřeh k vaší pasáži o anémii u dětí.

  • @poni2002
    @poni2002 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dakujem za tento diel🙏

  • @luciejirickova376
    @luciejirickova376 4 หลายเดือนก่อน

    Výborný podcast! Děkuji.

  • @mv23cz
    @mv23cz 4 หลายเดือนก่อน +2

    Děkuju. Rád bych viděl i nějaké díly s Jakubem ohledně elektrolytů, nebo skladování. Když někdo mluví o něčem, čemu rozumí, tak se moc hezky poslouchá.

  • @HelenaČernotová
    @HelenaČernotová 4 หลายเดือนก่อน

    Opět skvělý díl a velká pochvala, akorát bych opravila Renču-v případě genetického zatíźení zvýšeného vstřebávání Fe se nejedná o hematochromatózu ale hemochromatózu

    • @mytrime
      @mytrime  หลายเดือนก่อน

      Děkujeme ❤

  • @evastastna5415
    @evastastna5415 5 หลายเดือนก่อน

    Velmi důležitý podcast, ze srdce děkuji za kvalitní osvětu v problematice železa. Momentálně aktuálně řeším anémií z nedostatku železa a přesně předepsané železo od doktora má mnoho negativních vedlejších účinku. Lze je nahradit vašim zelezem ve zvýšené dávce? Mám železo pod doporučenou hranici i hemoglobin.
    Mockrát děkuji za vaši práci a kvalitní produkty na trhu ❤

    • @mytrime
      @mytrime  4 หลายเดือนก่อน

      Dobrý den, moc děkujeme. Ano, samozřejmě, právě chelátová forma železa je vhodným způsobem jak doplnit železo v případě nedostatku. Určitě je vhodné nechat si panel železa po cca 3 měsících přeměřit a zkontrolovat, jak tělo na suplementaci reaguje a dávky případně upravit.

  • @andymulle
    @andymulle 5 หลายเดือนก่อน +1

    🙂 Děkuji za pěkný a velmi odborný podcast, jako vždy nicméně 🙂 Prosím, mohu se zeptat, jak to je s tím železem z masa a vnitřností. Je tedy pravda, že obecně pokud konzumuji tedy hlavně BIO hovězí maso, zvěřinu a BIO vnitřnosti a to vše min. 1x/týdně, tak mohu mít jistotu, že přijímám právě to hemové železo? Nicméně pak mě tam zaujala ta kombinace, kde tvrdíte, že pokud sním například hovězí maso v kombinaci právě s luštěninou, nebo obilovinou (které jsou ale upraveny důkladně např. fermentace či dlouhé namáčení ( až min. 27 hod+ dlouhé pomalé vaření) tak to železo z toho masa nevyužiju dostatek. Já právě si dělám tyto kompletní krevní obrazy jako samoplátce a přesně kompletně i s tím ferritinem, saturací apod...a ačkoliv právě jím výše zmíněné kombinace toho masa a vnitřností s obilovinami a zeleninou, tak mám již stabilně po leta právě vše v pořádku. Nicméně mě pak zaujalo i jak Jakub uvádí to množství jater a vnitřností - 150g/týden. Je tedy,nebo jak se může projevit nadbytek? Já obecně totiž vnitřnosti, ale nejen játra, ale i třeba ledviny, srdce, slezinu, brzlík a to ke všemu i od různých druhů zvířat (hovězí či jehněčí) BIO Grass Fed, mám ráda a nemám absolutně problém, ba naopak se musím hlídat, protože vnitřnosti od malička miluji doslova, abych nejedla velké dávky. Jím cca 200-270g/ týden. Co byste mi k tomu tedy řekli?
    Prosím jen, zda-li by bylo možné nějak v odpovědi, nebo nějakém dalším podcastu zabrousit na maso obecně. Strašně moc bych znala doporučení/radu či názor od Jakuba, zda -li je NUTNÉ konzumovat drůbeží maso (kuřecí) - jestli konkrétně je kuřecí maso, či maso drůbeže nějak zásadní pro plnohodnotnou stravu, nebo se konkrétně bez tohoto druhu masa obejdeme, pakliže jím naopak právě třeba dostatek červeného masa (hovězí BIO, zvěřina z volného lovu) a vnitřností? - mimochodem jen trošku, mohl by případně i Jakub něco konkrétně vyloženě ke zvěřině? - Je to za něj vhodné/nevhodné maso? - Mám opět ráda všechny druhy (jelení, srnčí, mufloní, dančí, kančí) a vybírám si ale výhradně jen nejlepší části ( svíčková panenka) a mám ověřené skutečně veterinou zkontrolované masa :) ....
    Zpět k tomu ale. Mám upřímně právě opačný problém, že mi nedělá problém to červené maso, zvěřina, vnitřnosti, jehněčí, skopové ale už právě mám problém jíst to drůbeží a ryby. Mohli byste tedy poradit, nebo třeba i jen říct někdy, zda-li tedy konkrétně ta NEkonzumace drůbežího masa a ryb může něco zásadně ovlivnit, nebo ne? Z bílého masa mi chutná totiž jen králičí maso a ryby právě také moc už nemusím a opravdu dám raději přednost tomu červenému masu, takže jen bych ráda znala případně názor, zda-li mi to nějak může uškodit, i když ale mám opravdu veškeré potraviny (maso,vejce, mléčné..) výhradně z BIO farem z Česka, vnitřnosti navíc z Grass Fed zvířat a zvěřinu tedy volně lovenou.;)
    Mockrát vám děkuji za možné odpovědi, či další téma s nimi a děkuji rovněž za odborné témata, kdy další odborné téma by mohlo někdy být výhradně na GMO potraviny, případně i plodiny GMO, které se dávají do krmiv pro zvířata nebot se s tím aktuálně setkávám a jsou tu tací odborníci, kteří tvrdí, že GMO plodiny NEjsou takový strašák a je to jen planý poplach , to samé jako BIO vs. KONVENCE, kdy jedna odborná paní pro garanci potravin sdělila nedávno, že máte kvalitně hlídané potraviny konvenční a údajně ani BIO maso oproti konvenčnímu nevykazuje, dle studií, extrémní rozdíly a to ani u dalších zdrojů potravin (vejce,mléko..), a to ani v oblasti živin. Např. konkrétně i třeba bílkoviny, tuky apod zkrátka nejsou extra rozdíl ve kvalitě od BIO krávy než od konvenční, nebo např.omega 3 z vajec z chovu volného vs. konvence, kde se i třeba obohacují omega 3 krmivem.
    Mockrát děkuji za možnost :))
    Andrea

  • @lintu8301
    @lintu8301 5 หลายเดือนก่อน

    Já mám x let feritin pod hranici, ale hemoglobin vždy ok (naposled i transferin, saturaci, b12). Nemam zadne priznaky, tak nevím zda to hrotit nebo ne.

    • @mytrime
      @mytrime  4 หลายเดือนก่อน

      Dobrý den, otázka je, jak dlouho máte hladinu feritinu pod hranicí (a zda myslíte laboratorní normomez, tj. pro ženy cca 10 µg/l). Než se tělo dostane do anemického stavu určitou dobu trvá a nízká hladina feritinu značí, že tělo nemá zásoby železa navíc. Bylo by tedy pravděpodobně vhodné nedostatek železa kompenzovat.

  • @milanmelichar6231
    @milanmelichar6231 5 หลายเดือนก่อน

    Aky je vaš názor na suplementaciu hemoveho železa

  • @MrFrazer81
    @MrFrazer81 5 หลายเดือนก่อน

    Používať železnú panvicu ako dodatočný zdroj má zmysel? 😲

    • @mytrime
      @mytrime  4 หลายเดือนก่อน

      Dobrý den, z železné pánve je možné určité množství železa získat, nicméně je třeba definovat konkrétní podmínky (jako například pH, čas, atd.).

  • @ilonakoutova4069
    @ilonakoutova4069 3 หลายเดือนก่อน

    Senioři nemají zuby,většina, proto asi problém