"Psychobiotyki - okiem psychiatry"

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ต.ค. 2020
  • Czy psychobiotyki to nowe narzędzie w terapii
    zaburzeń afektywnych oraz o tym kiedy należy udać się po pomoc do specjalisty opowiada psychiatra i psychoterapeuta - dr n. med. Sławomir Murawiec.
    Psychobiotyki to nowa klasa probiotyków wspierająca zdrowie psychiczne. Oznacza żywe bakterie, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Regulują oś mózgowo-jelitową, wpływając na trzy układy:
    - nerwowy (uczestnicząc w syntezie neuroprzekaźników),
    - immunologiczny (zwiększając syntezę cytokin przeciwzapalnych) i dokrewny (obniżając stężenie kortyzolu - hormonu wydzielanego w trakcie przewlekłego stresu). Jedną z właściwości psychobiotyków jest wspieranie bariery jelitowej, która m.in. zapobiega przemieszczaniu się fragmentów bakterii ze światła przewodu pokarmowego do krwiobiegu i inicjowaniu powstawania stanu zapalnego.
    Pierwszy psychobiotyk z rekomendacjami zawiera dwa szczepy bakterii: Lactobacillus helveticus Rosell®-52 i Bidobacterium longum Rosell®-175. W marcu 2016 rok Departament ds. Produktów Leczniczych Pochodzenia Naturalnego i Bez Recepty (ang. Natural and Nonprescription Helath Products Directorate) z Kanady wydał następujące rekomendacje dotyczące jego stosowania:
    • pomaga łagodzić ogólne objawy lęku;
    • wspomaga równowagę emocjonalną;
    • pomaga łagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego wywołane przez stres.

ความคิดเห็น • 6

  • @WandaMariaMagdalena
    @WandaMariaMagdalena ปีที่แล้ว +11

    Zauważam pozytywny wpływ probiotyków aptecznych i psychobiotyków na przebieg mojej depresji. Przy ostrej fazie depresji miałam ewidentne problemy jelitowe, szczególnie silne zaparcie na przemian z biegunkami, dlatego zaczęłam stosować probiotyki (7lat temu) a później psychobiotyki, gdy już pojawiły się takowe na półkach aptecznych. Dodam, że jako dziecko miałam częste bóle brzucha i problemy jelitowe, często zażywałam też antybiotyki.
    Dziękuję za ten wykład i jestem rozgoryczona tym, że jest tak mało odsłon tego wykładu, lajków i komentarzy - to znak, że producenci psychobiotyków będą mieli ogromny problem z szerszym wejściem na rynek, upatruję tu działanie konkurencji - producentów syntetycznych psychotropów - to gigantyczny potentat finansowy, który będzie blokował szersze wprowadzenie psychobiotyków.

    • @elamazur3183
      @elamazur3183 ปีที่แล้ว +3

      Ja również potwierdzam bardzo pozyrtwny wplym probiotyków, witamin i antyoksydantow na depresję. W końcu nie czuje się jak zombie. Czuję że zmieniło się moje myślenie a co za tym idzie moje samopoczucie.

    • @jolantaniedziela1335
      @jolantaniedziela1335 ปีที่แล้ว +1

      Proszę o możliwość konsultacji dla syna 26 l. lub kontakt do psychiatry holistyka. Od 4 lat leczy się na depresję, problemy z jelitami-silne nietolerancje pokarmowe. Pozdrawiam

  • @armagedon444
    @armagedon444 ปีที่แล้ว +6

    Super wykład. Bardzo się cieszę, że temat jest poruszony przez osobę kompetentną wraz z najnowszymi, potwierdzonymi nowinkami medycyny. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie "influencerów".

  • @Kolimbryn
    @Kolimbryn 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dobry wykład, dziękujemy!

  • @m.r-m.8826
    @m.r-m.8826 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego 99% psychiatrów nie mówi o tym, tylko przepisuje syntetyki, nie wspomnąc nawet o probiotykach lub choćby o prawidłowym, dostosowanym odżywianiu...!!!!