Jótanács villanyszerelő kollégáknak

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 42

  • @Polonyi28
    @Polonyi28 2 ปีที่แล้ว +6

    Egyre szigorodik a villanyszerelés. Bár igaz sok hiba van, és nagyon könnyü hibázni ennyi szabvány mellett.

  • @klarnorbert
    @klarnorbert ปีที่แล้ว +16

    Nem lenne rossz, ha csinálnál egy videót, ahol bemutatod a legtöbbször előforduló hibákat, amit villanyszerelők ejtenek, amik nem felnek meg a VBSZ-nek.

    • @Zuluparaszt3
      @Zuluparaszt3 8 หลายเดือนก่อน

      Zöld-sárga örök klasszikus, jelölések, elosztódokumentáció hiánya, nem megfelelő vezetékméretezés.
      1,5mm nél kisebb vezeték használata (gyártói előírás megengedheti a kisebbet v vezérlésnél lehet 0.5 ös).
      Gyártói szerelési utasítások be nem tartása.
      A nem az érintésvédelminosztálynak megfelelő szerelési mód. (Spotoknál pl)

  • @istvanfiskovics4989
    @istvanfiskovics4989 2 ปีที่แล้ว +14

    Nagyon segítőkészek szeretnél látszani. Mégis sunyi nagyképűség sugárzik belőled. Ha kevesebb lenne az ijesztgetés és több az igazi jó tanács, akkor tetszene. Így viszont csak egy rakás ellenszenvet váltasz ki.

    • @lajostakacs5803
      @lajostakacs5803 ปีที่แล้ว +6

      Nem értelek, szerintem teljesen korrekt, nem kötekedő a stílus, ennél szebben hogy mondhatja el, hogy normális melót adjon ki mindenki a keze alól? Élet- és vagyonvédelem a tét. Nem asztalosok vagyunk, ahol majd max szorul az ajtó.

  • @tamasfemboynagy4507
    @tamasfemboynagy4507 2 ปีที่แล้ว +7

    Villanyszerelő vagyok és mindig odafigyelek

  • @tamasfemboynagy4507
    @tamasfemboynagy4507 ปีที่แล้ว

    Köszönöm szépen 😊😊😊

  • @gabo4455
    @gabo4455 หลายเดือนก่อน

    Valaki tud ajánlani videót? Jelenleg tanfolyamra járok de szeretnék mellette tanulni hogy jobban menjen

  • @evamajer1733
    @evamajer1733 5 หลายเดือนก่อน

    Előző évben egy dugaszolóljzat kigyulladt, ezért a lakás alumínium-vezetékét rézre csináltattam egy villanyszerelővel. Egy évvel később a dug.aljzatok közül 2-3 kiesett a falból, a villanyszerelő a vállalt garancia ellenére nem javította ki. Ki kellett hívnom egy másik villanyszerelőt. Mikor átvizsgálta a dug.aljzatokat, látható volt, hogy a rézvezeték végénél több dug.alj esetében is sötét elszíneződés van, az egyik lapocskát kivéve pedig füstszagot éreztünk. A villanyszerelő javaslatára - az egészet ki kell húzni, meg kell néznie, mi okozza a problémát - kénytelen voltam őt megbízni az újabb munkálatokkal, ami valamivel többe került, mint amit az előző villanyszerelő kért. A huzalokat kihúzve derült ki, hogy a lakás nagy része - kb. 70 % - nem lett áthúzva, alumínium vezeték maradt a falban. A rézvezeték burkolata is több helyen sötét foltos volt, amit az új villanyszerelő nem tett vissza, mert azt mondta, az égésnyom rajta. Sajnos a 3-4 dug.aljzat kiesésekor nem hívtam igazságügyi szakértőt, hogy ellenőrizze az előző villanyszerelő munkáját/mulasztását. A fi-relét sem megfelelően kötötte be a 2. villanyszerelő szerint. A fürdőszobában és egy másik szobában hiányzott a földelés. A munkáról folyamatosan készültek fotók, mielőtt a 2. villanyszerelő munkához látott volna. Az észlelt hiányosságokat tanúk is bizonyítják. Az lenne a kérdésem, hogy utólag bizonyítható-e bíróságon, hogy az előző villanyszerelő csalt - nem tájékoztatott arról, hogy nem végezte el a lakás 100 %-ában az alu.vezeték cseréjét, valamint nem jött a vállalt garanciális munka elvégzésére, munkája után életveszélyes helyzetet teremtett.. Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat.

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 2 ปีที่แล้ว +1

    Köszönjük!

  • @tamaszahorecz3177
    @tamaszahorecz3177 2 ปีที่แล้ว +2

    nem a villanyszerelő kötelessége a felülvizsgálat,Ő csak természetesen felelősséget vállal a munkája után amit a megfelelő dokumentumokkal igazolt is /feltehetően/ az üzemeltető vagy az ingatlan tulaj kötelessége a felülvizsgálat/ok elvégeztetése,de ha jó olcsón meg csináljuk főnök cím szóval,akkor ezeket mindjárt el engedik a megrendelők..

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 ปีที่แล้ว +1

    Szia Zoli. Magyarországon nem érvényes az EN64139-3 szabvány ? Gondolok most főként a laikusok által hozzáférhető lakáselosztókra. Nem szükséges ezekhez a lakáselosztókhoz 1. darabvizsgálati jegyzőkönyv, 2.matrica az elosztó "gyártójának" nevével, nominális áram, feszültség, stb.. feltüntetésével, 3. nem szükséges a lakáselosztóban minden "eret" megjelölni (L-N-PE) hogy melyik áramkörhöz tartozik? 4. nem szükséges az egy pólusú schéma sem? Bocsi, de vitába keveredtem egy HU lakásfelújító villanyszerető szakival itt, és ha tévedtem és ez HU területén nem szükséges akkor bocsánatot kell tőle kérnem...Biztos vagyok benne, hogy mindezen előírások, és ez csak egy kis része volt amit felsoroltam a lakáselosztókkal kapcsolatosan érvényesek nálatok is, de attól még tévedhetek :-). Köszönöm válaszodat.

    • @simcax6087
      @simcax6087 ปีที่แล้ว +2

      De, ez mind szükséges, de nagyon kevés szaki foglalkozik azzal, hogy ezeket maradéktalanul mind betartsa. Megtanulták a szakmát 30 éve és azzal a tudással elvannak. A boltban esetleg megnézegetik az új anyagokat, de ennyi a szakmai fejlődés.

    • @istvanjanosnagy7962
      @istvanjanosnagy7962 8 หลายเดือนก่อน

      Előre közlöm hogy nem vagyok villanyszerelő, de szabványokat használok a munkám során. A helyzet az hogy az a szabvány amelyet jogszabály tételes megnevezéssel nem tesz kötelezően betartandóvá és alkalmazandóvá az csak önkéntesen alkalmazható műszaki feltétel rendszernek tekintendő. Bármely Biztonsági szabályzat meg csak arra ad garanciát hogyha 100% betartod akkor az érvényben levő jogszabályi, törvényi előirásoknak eleget teszel. A biztonsági szabályzatoktól eltérő megoldás is lehetséges de akkor neked kell igazolni hogy az eredeti célnak ugyan olyan mértékben megfelel. Nem nyilatkozat hogy " az adott műszaki célnak megfelel" hanem elméleti levezetés és akreditált laborvizsgálati eredmények csatolása. Na ez már a "termék fejlesztés" kategóriája és nem egy kivitelező helyszini szerelésének igazolása. Maradjunk annyiban hogy a szerelő szempontjából az a legegyszerübb ha a biztonsági szabályzatot betartja mert akkor a birósági perben felemelheti a kezét hogy "kérem én védve vagyok" nem hibáztam, keresség máshol a bünbakot.

    • @arnoldbencz6886
      @arnoldbencz6886 8 หลายเดือนก่อน

      @@istvanjanosnagy7962 Szerintem minden szabványcsoport felett van egy jogszabály és azt már bizony be kell tartani...ott már nem elég felemelni kezeimet...

    • @arnoldbencz6886
      @arnoldbencz6886 8 หลายเดือนก่อน

      @@istvanjanosnagy7962 A szabvány, egy alap útmutató amit illik betartani...de ha tudsz jobb megoldást amely jobb mint a szabvány szerinti eloírtak, ám legyen, csináld az szerint, viszont akkor már neked kell bizonyítani, hogy a te megoldásod jobb mint a szabvány által javasolt

  • @PeterM0911
    @PeterM0911 2 ปีที่แล้ว +1

    Jó lett volna tudom ezt, mikor csináltattam a villanyt.

  • @laszlonagy5683
    @laszlonagy5683 2 ปีที่แล้ว +2

    Jó napot!
    Nekem egy problémám lenne ,egy kismegszakítóval.
    Az eredeti felállás szerint 1p+N kört kell egyszerre szakítani, de sehol nem kapok ilyet.
    Mindehol azt mondják, hogy tegyek helyette 2P kismegszakítót, gyakorlatilag ugyan az..
    Ez mennyire helyénálló és ezt hogyan kezeli a hatóság?
    Köszönöm a válaszát!
    Tisztelettel!

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 ปีที่แล้ว +6

      1P+N esetében csak a fázison mért túláram okoz megszakítást, az N vezetéken csak egy megszakító kapcsoló van. A 2P kismegszakító esetén mindkét vezetéken van túláram védelem, a megszakító kapcsoló az viszont ugyan olyan. Tehát tényleg jobb műszaki tartalom. Szerintem is jobb, mert egy elkötés esetén is működésbe lép. Ha minden jól van kötve akkor is jobb, mert ha valami meghibásodásnál fogva az egyik vezetéken lévő védelem nem old le, a másik még képes erre.

    • @petersimon978
      @petersimon978 ปีที่แล้ว

      Korántsem ugyanaz a 2P és 1P+N kismegszakító! A lenti hozzászólásban az végül is észszerű, hogy a 2P típusban kettő független ugyanolyan jellemzőkkel bíró megszakító és hőkioldó szerkezet van, ezért "elvileg" biztonságosabb. Ez csak akkor lenne igaz, ha sorba fűznéd a fázisvezetőben és redundanciának használnád. Gyakorlatban pl. két fázisról betáplált trafók elé szokták tenni pl. 400/230V vezérlőáramkörökhöz, vagy DC rendszerbe, akkuhoz (KIF AC kismegszakítók általában jól bírják a DC törpefeszt is).
      Plusz biztonságot nem ad, önmagában a nullát megszakítani egy áramkörben hatalmas hiba! A biztonságnál abból indultunk ki, hogy ha a fázisvezető része nem old ki, akkor a nullában lévő még talán kiold. Ha így lenne tévesen azt gondolja a felhasználó, hogy "elment" a villany, miközben bekapcsolt fogyasztónál a fázis jelen lesz a teljes nulla szakaszon is egészen a megszakítási pontig. Ezt el kell kerülni a kialakításnál, amikor csak lehet.
      Az 1P+N megszakítóban van egy normál megszakító szerkezet, a nulla ágban pedig egy olyan kis sarló szerű késleltetett bontású kapcsolóelem, ami azután bontja a nullát, miután biztosan meg lett szakítva a fázis, zárlatot nem tud megszakítani. Pont az előbbi eset miatt, hogy nullában sosem legyen korábban szakadás, ha van még élő fázis a körön. (PE-t meg egyenesen tilos megszakítani!)
      Szóval ahova az van előírva, ott ragaszkodj az 1P+N kismegszakítóhoz. Amúgy hova kell ez? Nekem egyedül az rémlik, hogy a villanybojlerekhez volt előírás (ÁVK nem kötelező, de akinek van esze, az kötelezően beépíti vezérelthez is külön.)

  • @attilatoth8393
    @attilatoth8393 4 หลายเดือนก่อน

    A durva, hogy kéménynél már 20 éve szakvéleményköteles kivitelezés volt, regisztrációval. Akinek nem volt szakirányú végzettsége, hozzá sem nyúlhatott. Villanynál meg még csak most kezdenek mérni' meg szemrevételezni de ezt sem mindig, csak ha eladás vagy kiadás van.

  • @laszlotury6890
    @laszlotury6890 ปีที่แล้ว +6

    Lakás eladásnál 32A alatt és AVK esetén elhagyható a felülvizsgálat.
    Uj szerelésnél az első üzembehelyezés előtti vizsgálatot sima egyszerű villanyszerelő is elvégezheti csak az ismétlődőt nem. Úgy adod elő, mint ha mindenhez felülvizsgáló kellene, tényleg ijesztgetés szagú a videó és nem a valóságot mondja.

    • @petersimon978
      @petersimon978 ปีที่แล้ว

      Sajnos ez így van. De miért is ne lehetne kötelező eladáskor? Talán sok a felülvizsgálatért az az 50 ezer, amikor a lakásért tízmilliókat kapsz? Vagy havonta adsz el egy lakást és sok lenne a papírmunka? Az energetikai tanúsítvány is kötelező, pedig egy rossz állapotú házról egyértelműen látszik, hogy milliós költség lesz a hőszigetelés, miegymás...
      Én igenis megkövetelném ezt! Jobban, mint az energetikai tanúsítványt... Így egy jó állapotú ingatlannál is kiderülnek a turpisságok és életveszélyes hibák, mint például ha mégsem működik az az ÁVK, vagy elöregedett a földelés, mert valljuk be őszintén, ha nem villanyos ember veszi meg, akkor a kutya sem fog ránézni a rendszerre amíg nem történik baj... "legalább erre nem kell költeni" alapon, mert még a tv és a kanapé is fontosabb szokott lenni.
      Egyébként meg ez védené az eladót is, hiszen szerződésbe sem kell foglalni az elavult, felújításra szoruló villamos hálózatot. A papírral a vevő egyértelműen tájékoztatva lett, hogy további költségeket kell számolni erre is, netán valóban balesetveszélyes a hálózat.

    • @arpadlakatos5524
      @arpadlakatos5524 ปีที่แล้ว

      Nem végezheti el a villanyszerelő a vizsgálatot most már. VBF van, elsőként is.
      Jól kell szerelni, akkor nem ijed meg senki :)

    • @DeviloftheHelll
      @DeviloftheHelll 8 หลายเดือนก่อน

      sajnos ilyen baromságot beraktak, betesz egy szar olcso firelét, ha mákja van megáll a hálozat még alu vezetékeken is, szar az egész? az, kell igy vizsgáltatni? nem.

  • @tamasfemboynagy4507
    @tamasfemboynagy4507 ปีที่แล้ว

    Villanyszerelő vagyok 😊😊☺️

  • @badakrisztian
    @badakrisztian 2 ปีที่แล้ว +4

    Hát, érdemes néha átnézni a VBSZ-t... 🙂

  • @23kagi
    @23kagi 2 ปีที่แล้ว +6

    Hát annó nem egy főnököm mondta,ha mindent úgy csinálsz ahogy kell, akkor évekig ülhetel egy helyen,mire egyről a kettőre jutsz, ráadásul nem mindenki fog többet fizetni,mert azért van mikor sokallják az árát is ,és élni is kell valamiből,,,,. A másik meg én meg olyat nem ismerek,aki mindent is szabvány szerint csinalt 😂,mindig volt valami!! És lesz is ! Tökéletesen senki nem tud dolgozni!! .. még itt se ..

    • @petyaur
      @petyaur 18 วันที่ผ่านมา

      Egyik oktatóm szereti elő-előszedni a JPÉ "szabványt" mint nagyon világos útmutatót. Ami a józan paraszti ész rövidítése ugye. A példaként említett zöld-sárga szakasz fázisvezetőként szerintem elhasal egy gyors JPÉ ellenőrzésen, vagy legalábbis annyira nagyon rezeg a léc, hogy már az "inkább ne" kategória. Tényleg csak szemlélet kérdése, ami ugye abból fog következni elsősorban, hogy mi fontosabb valakinek. Ha a gyors pénz, aztán mindegy mi van, akkor lehet vállalni később ezeket a full fölösleges plusz köröket, amit egyébként józan ésszel élve már rég le kellett volna futni. Nagyon kevés kivétel akad ezalól, nem éri meg kispórolni az egyszerű továbbgondolást semmiből. Ha ez azzal jár, hogy mindig legyen dugiban mindenféle kábel arra az esetre, ha nem jött össze az anyagigény számítása, akkor azzal jár. Általában egyébként szervezetlenség, meggondolatlanság, mulasztások vezetnek oda, hogy jóvanezígy lesz a remekműből.

  • @tiborbocs613
    @tiborbocs613 4 หลายเดือนก่อน

    Na az ilyenek után kell legtöbbször javítani.Rémisztget bennünket mint a Vitya Brüssszellel.

  • @janosbarath3840
    @janosbarath3840 11 หลายเดือนก่อน

    Mesemondó! Nem mondott semmit.

  • @m.sandor2153
    @m.sandor2153 2 ปีที่แล้ว +1

    Wíílany szerellő