A więc wyjaśniam: - Dławik skompensowany - nie filtruje tętnień sieci, jest na znacznie wyższe częstotliwości - jego zadaniem jest nie "wypuszczać" zakłóceń z zasilacza w sieć (normy emisji przewodzonej), tak samo jak kondensatory X/Y. Skompensowany oznacza, że tłumienie zakłóceń "wypadających" oboma żyłami naraz (common mode) jest duże, ale jednocześnie taki dławik nie stanowi impedancji dla normalnej pracy zasilacza (differential mode) - więc nie ma dużych strat energii. - Różnica między dławikami nawijanymi jako bifilar (typ 1) i sectional (typ 2) w filtrach nie ma aż tak dużego znaczenia. Bifilary mają lepsze parametry (pojemności, indukcyjności), co ma znaczenie na liniach danych. W zasilaczach częściej kładzie się sectional właśnie dlatego, że jest większa izolacja między stronami, i mniejsze ryzyko przebicia i buby jak na filmiku. - Przy braku części i przy presji czasowej czasem po prostu wstawia się zwory w miejsce filtra... działać dalej będzie, może najwyżej lekko przekraczając normę. - Cała ta "zalewajka", którą musiałeś zdrapać, w urządzeniach klasy audio jest właśnie po to, żeby tłumić efekty akustyczne - stąd po jej wydrapaniu zasilacz zrobił się głośny :) PS. Już to kiedyś pisałem, ale będę pisał bez końca - dla konstruktora Twoje filmiki to bezcenne źródło wiedzy. Nie o tym, jak co działa, bo tego można nauczyć się z książek - ale o tym, jakie rozwiązania są wadliwe i nie warto ich stosować.
Taka uwaga !!! Ta cała ZALEWAJKA jak ją nazwałeś nie jest po to by wyciszyć zasilacz a usztywnić elementy zapobiegając drganiom rezonansowym które w dłuższym czasie mogą lub na pewno doprowadzą do ich uszkodzenia
@@cezarypsiuk7962 a zalane tym klejem elementy nie mają dobrego odprowadzania ciepła przez co się przegrzewają co również prowadzi do szybszej śmieci układu. Tu zapewne tak się właśnie stało. Nadmiar ciepła uszkodził izolację , nastąpiło zwarcie i tak to wygląda. A i zamknięcie całego zasilacza w nie wentylowanej obudowie też jest błędem konstrukcyjnym. Zapewne celowym. Jak się szybciej zepsuje to szybciej kupisz nowe😋
==Drodzy widzowie== Może się mylę, ale wydaje mi się że jest mnóstwo widzów, którzy nie mają zielonego pojęcia o elektronice, ale i tak oglądają filmy Daniela bo to po prostu przyjemnie się ogląda. Sporo rzeczy można sobie wygooglać, ale można też trafić na sprzeczne informacje, więc co wy na to żeby przekonać Daniela żeby zrobił filmik bądź serię z podstaw, popierając to jakimiś przykładami z życia? Rzeczy typu - co to jest dławik, kondensator, jakieś proste obwody i wytłumaczenie ich działania itp.
Generalnie to takie podstawy i nie tylko znajdziesz na kanale RS elektronika, sam będąc na studiach powiązanych dość mocno z elektroniką nie jednokrotnie korzystałem z materiałów znajdujących się na tym kanale.
No Panie Danielu filmiki mają coraz lepszą jakość audio-wizualną. Poprostu bardzo przyjemnie sie to ogląda mimo że nie ma sie zielonego pojecia o elektronice :D Pozdrawiam
Pan Daniel totalny szef. Dzięki Panu zacząłem się bawić w lutowanie i ostatnio po obejrzeniu "typowa usterka della" na Pana kanale udało mi się naprawić to od diagnozy, pomiarów po wymianę uszkodzonej diody zenera. Teraz laptop wykrywa zasilacz i nie obniża taktowania. Zasuwa jak rakieta. Szanuję i pozdrawiam!
Pomysł z braniem elementów ze starych części jest o tyle fajny że czasami trafi się jakaś nowinka o której nie mamy pojęcia, tak jak w tym przypadku kwestia podwójnego dławika. Także w ten sposób nie dość że dowiadujemy się gdzie takich części szukać, to i filmy są bardziej merytoryczne :) Dzięki!
Jestem pewien że oryginalna naprawa wyglądała dokładnie tak samo. Ktoś kupił uszkodzone głośniki, sprawdził napięcie na zasilaniu, rozkręcił zasilacz, zobaczył klej i stwierdził: "nie, ja się z tym p*erdolił nie będę" i sprzedał dalej po kosztach, może nawet z zyskiem.
Może producent celowo leje tam to gó*no, żeby skutecznie odstraszyć od naprawy i zmusić do kupienia całego zasilacza. Akurat po tej badziewnej firmie, spodziewałbym się takiej polityki. No chyba, że jest jakiś uzasadniony cel w zalewaniu silikonem całego zasilacza.
@@Marcin_z_bloku_obok Jasne że jest bardzo praktyczny powód. Nie zalany zasilacz buczy (jeśli jest składany na jako takich lub gorszej jakości częściach) a zalany nie buczy albo znacznie mniej.
@@Marcin_z_bloku_obok widzę to często w mniejszych gabarytowo zasilaczach. Zwłaszcza jeśli mały zasilacz musi dostarczyć dużą moc. Przynajmniej częściowe zalanie zasilacza (pewnych elementów) jest popularne (dobre marki). Dużo taniej chińszczyzny jest totalnie zalane.
Stary, w tym Twoim rzucaniu wkrętaków z głośnym "Haha, mam to!" jest pokazane tyle szczerości i zabawy widać jak Ci mana na full wchodzi :D, brakuje tego na tubie już... Pozdro, kozak robota! Pozdrawiam Daniel :D
Danielu, dla mnie najciekawszy odcinek jak do tej pory. Tematy elektroniki w laptopach są często skomplikowane. Tutaj temat jest prostszy, wszystko ogarnąłem. Fajnie też zobaczyć jak lutujesz coś przewlekanego :D Współczułem Ci wydłubywania tego sylikonu, jakiś koszmar! Szacunek za sound check na koniec, jak na porządnego youtubo-serwisanta audio przystało :D
Oby więcej takich oryginalnych odcinków,świetnie się ogląda !. Ja niedawno z pod MedjaMarkd metrowy głośnik bluetooth zabrałem w nowym opakowaniu,tylko zaśniedział wyłącznik i zgubili ładowarkę.
W dawnych czasach, gdy jeszcze miałem frajdę z tego, przywoziłem sprzęt z wystawek holenderskich. Najczęściej przełącznik, bezpiecznik, kabel lub trzeszczący potencjometr. Teraz, po latach i mocno innych wypłatach, sam łapię się na tym że robię podobnie. Zacząłem tylko hobbystycznie naprawiać stareńkie Eltry dla swojego 'muzeum'. Człowiek z wiekiem robi się strasznie wygodny :)
Szacun za profesjonalizm, dodatkowe screeny schematu ze wskaźnikami co i gdzie, piękne po prostu. Dobra robota! PS. Mogłeś sam zrobić taki dławik, wykorzystać muszle i przepleść nowe kabelki, to byłoby coś :)
Panie majster, mimo ze nie mam zieonego pojecia o elektronice to ogladam Panskie filmy juz od ponad roku systematycznie, mega przyjemnie i ciekawie oglada sie wszekie materialy, przez ten czas nauczylem sie jedynie tego, ze w razie jakiejs awarii nie bede szukal nikogo innego kto moze pomoc, tym bardziej, ze do ZS mam stosunkowo blisko z Barlinka, pozdrawiam serdecznie i czapki z glow za wszystkie filmy 🤝
A ja właśnie dziś naprawiam spawarkę i o zgrozo, 8 tranzystorów i 4 rezystory do wymiany. To pewnie nie koniec. Muzyczka w Twoich filmach jak zawsze super.| Pozdrawiam.
Powiem Ci, że ja się ucieszyłem jak zobaczyłem, że zasilacz zalany pod korek klejem. Dziewiczy lepiej się naprawia niż po jakimś partaczu. Gratuluję i Pozdrawiam
Super film. Naturalnie prowadzony filmik, aż obudziła się moja pasja do majsterkowania 😉 bardzo dobrze, że pokazałeś problem, że coś nie działa i jak dochodzisz do rozwiązania. Nie jest to sztuczne tylko prawdziwe. Schematy przy okazji na 6+ z pokazywaniem o jakiej części, obwodzie mówisz. Nawet laik jest wstanie zrozumieć. Czekam na więcej. Na pewno polecę dalej! Brawka!
Podobny bój przez poklady silikonu miałem jakieś dwa lata temu. KOSZMAR!! To też był zasilacz. Producenci chyba w ten sposób chcą: A - odstraszyć serwisantów od naprawy, B - zlikwidować piszczenie cewek, C - mają nadmiar silikonu od Janusza hydraulika.
C- sylikon jest specjalny, bezkwasowy. Ten zwykły śmierdzący octem by całą elektronikę zżarł. A prawidłowa odpowiedź to D, chcą żeby ten zasilacz przeżył gwarancje przy mocnym graniu, bo bez tej gumy to raz dwa coś tam się w środku urwie, albo któraś cewka się przetrze i znów będzie BUM.
Skoro ta elektronika jest w środku mocnego głośnika basowego to ta zalewajka jest po to żeby wystające elementy nie drgały, druty tych elementów długo takiej pracy mechanicznej nie wytrzymają szczególnie jeżeli będzie coś w rezonans wpadać.
Ten dławik(comon mode) ma chronić sieć przed zakłóceniami generowanymi przez zasilacz. W sumie do poprawnego działania wystarczyło zewrzeć piny i nie montować dławika sieć bardzo na tym nie ucierpi (nawet były do tego specjalne pady na PCB). Zalewa którą trzeba było wydłubać ma za zadanie rozpraszanie ciepła. Po takiej naprawie zaleca się uzupełnienie zalewą o podobnych parametrach. W przypadku gdyby zasilacza nie dało by się naprawić można by dobrać inny zasilacz 24V o podobnej mocy i też uratować sprzęt. Super film. Czekam na następny.
I widać kto ogląda pana Krzysztofa :D Faktycznie chciałbym kiedyś zobaczyć Wasze spotkanie (tak w ogóle to też pomyślałem, że ocenę jakości głośników.. to ReduktorowiSzumu warto byłoby zostawić)
Tak BTW zawsze mnie bawiły testy głośników na TH-cam... Nie dość ze kompresja zniekształca, to jakość głośników oglądającego mocno wpływa na to co on usłyszy. Posiadacz zwykłych komputerowych brzęczyków nawet nie zauważy różnicy między Twoimi starymi i nowymi głosnikami :-)
Zniekształca mikrofon nagrywającego i głośniki oglądającego - w efekcie brak jakiegokolwiek sensu :) Tak jak oglądanie reklamy super telewizora na innym telewizorze :)
Ilość tych FX przejscia pomiędzy ujęciami, mnie osobiście zaczyna razić. Gubi się istota treści. Dajcie spokój z tymi zakłócaczami obrazu i trzaskami itp. Trochę - tak. Ale tego jest za dużo. Natomiast bardzo fajnym pomysłem jest pokazanie miejsca na schemacie. Oczywiscie łapka w góre za materiał - bo i tak jest kapitalny :)
9:29 mój mózg nie ogarnął tych cen jak by mi sufit spadł na głowę ... , ale dzięki Tobie jak coś elektronicznego otwieram nawet zabawkę dziecka jakaś tam lampka się zapala co to może być lub do czego :) wiadomo nie całe układy ale jakieś drobiazgi bo z zawodu jestem mechanikiem ( nie samochodów ) i to tak średnio idzie w parze.
Jutro składam papiery do cyrku. I tu się uśmiałem do łez. Świetne są twoje naprawy i to, że tak dużo sprzętu przeznaczasz na nagrody w konkursach. Jesteś najlepszym propagatorem wiedzy z elektroniki, wielki szacun. Twoje odcinki ogląda się super, zwłaszcza jak dodajesz śmieszne komentarze, lub opowiadasz fajne historie. Tak trzymaj.
Panie Danielu, super filmy! Trafiłem kiedyś zupełnie przypadkiem podczas bezdennej nocy, a skończyło się na kursie elektroniki i Arduino 😉 Super robota, bardzo ciekawa realizacja, montaż, poczucie humoru i pozytywna energia. Wielkie dzięki za tak ciekawe materiały! Życzę powodzenia i kolejnych wspaniałych filmów!
Jesteś BOOSEM !!! Piękne głośniczki, przywróciłeś "do życia" . Twoje filmiki pokazują jak firmy rżną obecnie klientów, oferując sprzęty za bajońskie ceny, gdzie w środku jest garść części za łącznie 1/10 ceny !
Wszędzie szukałem takiego rodzaju kleju ale nie wiedziałem jak się nazywa. Dziękuje panie Danielu dzięki panu wreszcie przykleję porządnie uchwyt do telefonu w samochodzie.Pozdrawiam
Super materiał, mega wiedza, zapał, świetny humor, no i wisienka na torcie czyli ogłoszenia parafialne :) Pozdrawiam całą waszą rodzinkę, przekazujcie jak naj dłużej nam swoją pasję, radość i pogodę ducha :)
Audio to moja działka :) Chciałbym się tak troszkę zagłębić i przeanalizować przyczyny uszkodzenia dławika. Otóż cały zasilacz nie bez powodu był zalany silikonem. Jego rola to nie tylko tłumienie własnych piszczących dźwięków, lecz przede wszystkim ochrona elementów przed drganiami jakie występują w subwooferze. Najwidoczniej uzwojenia nie były zabezpieczone i one nie przepaliły się ot tak bez powodu, one poddały się rezonansom i się o siebie ocierały aż przetarły wzajemnie warstwy izolacyjne uzwojeń. Ja nie spotkałem się by dławiki przepaliły się w wyniku przeciążenia którego nie "zauważył" bezpiecznik. Gratuluję skutecznej naprawy ale bez ponownego zalania silikonem, wkrótce zasilacz ponownie ulegnie, tym razem z poluzowanymi lutami. Pozdrawiam.
All of the manufactures: No, you can't just open a power supply, It can be dangerous for you Random Polish TH-camr with a screwdriver: Ha ha, power supply go brrr
22:21 - BOMBA ! "Ja wiedziałem że tak będzie..." 😂😂😂 brakuje tylko wizualnego efektu z Ducha ( poltergeist ) jak ta płonąca morda wyskakuje z otworu bo reakcja twoja jest mocno adekwatna. Oczywiście gratuluję roboty i wiedzy a także cierpliwości na tą dłubankę... wielu widząc tą zalewę wrzuciło by grzmota w śmietnik i poszukało odpowiednika zasilacza.
W takich pieniądzach można już kupić całkiem niezłe soundbary, które w kwestii jakości dźwięku (i mocy) nie pozostawią żadnych złudzeń. No i nie padną po dwóch miesiącach przez nieprzemyślane rozwiązania ;) A co do wideo - zacnie! Bardzo się cieszę, że wysiłek się opłacił :) Pozdrawiam.
Danielu z własnego doświadczenia doradzam Ci zalanie zasilacza silikonem. ZA jakiś czas możesz go znowu naprawiać a szkody będą większe. Uszkodzenia rezonansowe elementów i PCB
Fajnie, że podjąłeś się naprawy zasilacza, ale ja osobiście zanim zabrał bym się za naprawę tego zasilacza to zapodałbym na głośniki bezpośrednio 24V z zasilacza serwisowego... chociaż myślę, że tak zrobiłeś poza kamerami, a jakaś naprawa i materiał na YT też musi być :) Bo jak wiadomo czasami wystarczy dobrać byle jaki zasilacz o podobnym amperażu i wychodzi taniej niż motać się z naprawą zasilacza(czas to pieniądz).
Czyli "teoretycznie" zamiast naprawiać ten konkretny zasilacz, można by zamontować podobny i też powinno być w porządku? To pytanie dręczyło mnie, jak oglądałem babranie się w tym silikonie :D
Pasja zawsze wygrywa elektronika to elektronika dla speca od pomiarów i zagadkowych połączeń co do czego by działało . Laptop czy wzmacniacz zawsze po nitce do kłębka 😉
Tego co zapakował te głośniki odszukałbym ostreczował, zakneblował folią bąbelkową i nadał gdzieś w świat... Co do filmu to zanim brałbym się za zasilacz podpiąłbym zasilacz laboratoryjny bo skoro tam tylko 24V to łatwo można było resztę przetestować a potem dłubać ;) W tym sprzęcie zasilacz nawet jakby był spalony na wiór i nie dało się go naprawić, to można dobrać jakiś o odpowiedniej mocy na 24V.
Panie Danielu. jestem stary łoś i nigdy w życiu niczego nie naprawiłem. Dziś, gdy obejrzałem Pana film poszukam cos do naprawy (popsucia) i będę próbował. Dzięki i powodzenia. Acha, i zacznę uczyć się czytania schematów, bo jakies pojęcie o elektronice mam. Grabula :)
Jakoś super efekty też ale dla mnie liczy się to co w środku, dla Ciebie 6++ )). No i ten końcowy występ małżonki przewspaniały. Niby chwila, a zawsze uśmiech na buzi powoduje. Jesteście przewspaniali
Daniel, użyłeś dławika skompensowanego prądowo, wcześniej był użyty dławik przeciwsobny symetryczny nawinięty bifilarnie. W dławiku przeciwsobnym strumienie wytworzone od prądów wyjściowych znoszą się, natomiast strumienie wytworzone od zakłóceń sumują się. Dodatkowo, znoszenie się strumieni powoduje że dławik się nie nagrzewa.
Jak zwykle po pracy, podczas przygotowywania obiadu oglądam. Fajny odcinek i głośniczki też niczego sobie. I jak zwykle się sprawdza, że ile sam sobie zrobisz tyle zarobisz. Pozdrawiam z Nowej Zelandii ;)
19:31 Mocny Sub daje spore wibracje i jeśli kabelki są luźne, to prędzej czy później wypadną więc czemu ich nie przylutować. Zastanawiam się, czy ten silikon we wzmacniaczu nie miał chronić części wzmacniacza przed uszkodzeniami od niskich częstotliwości, jak ty to widzisz?
nie jestem Danielem ale głównie są 3 powodu zalewania płytek. 1 który tutaj nie ma zastosowania to zalanie płytki w podstawce aby chronić ja przed wilgocią (stosowanie na zewnatrz) 2 często cewki są średniej jakości i pod obciążeniem piszczą (jest to spowodowane drganiem ich rdzenia) zalanie ich klejem ma ma celu wyciszenie ich lecz często powoduje to pracę w zwiększonej temperaturze, ponieważ nie mają jak oddać temperatury. 3 powód jest bardzo prozaiczny co widać także w tym przypadku, mianowicie zniechęcenie do naprawy takich urządzeń. widać w tym przypadku, że zasilacz był otwarty więc najprawdopodobniej serwis gdy zobaczył klej nie chciał lub nie miał czasu się bawić w górnika :)
Dobrze dobrany warystor. Ostatnio hobbystycznie naprawiałem zasilacz od drukarki etykie to warystor rozsadzilo na tyle że nie musiałem kleju usuwać bo go rozwaliło. W moi przypadku wymiana bezpiecznika i warystor za 3 złote załatwiła sprawę. No i zasilacz już z pol roku działa bez zarzutu. W sumie podjąłem się naprawy tylko i wyłącznie bo jestem stałym widzem i uznale że sobie poradzę. Poszło łatwo ale zapomniałem o kondensatorach no i zabolało :)
22:20 czy tylko ja wiedziałem, że po zaświeceniu kolejno diody przy optical, a później analog, a potem USB i pełnym okręgu diod nastąpi solidne pier...nięcie? 🤣 I dzieci do rana oczy jak 5zł 😎 całe szczęście, że pewnie w dzień nagrywane
Super odcinek, prosiłbym więcej takich napraw, bo podzespoły SMD w laptopach są takie trudniejsze jakby, a takie duże kondensatory i duże elementy na płycie głownej, moim zdaniem łatwiejsze w naprawie i tylko o takich elementach mam trochę pojęcie. Pozdrawiam mistrzu
Jeśli chcesz naprawdę uderzać w smd w przystępnych pieniądzach to napewno potrzebna Ci stacja hot air bez tego ani rusz bo termo pęsety potrafią kosztować majątek ...
@@piotrstwora7607 Tak kolego, zdaje sobie z tego sprawę, umiem posługiwać się tylko lutownicą kolbową a elektroniki smd jeszcze nigdy nie naprawiałem, a teraz już praktycznie wszystko na smd jest robione, zajmuja mniej miejsca i zapewne są mniej awaryjne. Stacje hot air są dosyć drogie, choć oczywiście są też tańsze, tylko pytanie czy taki sprzęt się nada, nawet na początek.
@@InterestingCars19 takie około 200-300 jak najbardziej dadzą radę bo sam narazie mam za około 200 zł. Istotny jak i niezbędny może się okazać mikroskop/ kamera z dużym powiększeniem (coś w stylu mikroskopu), jeśli planujesz pracować z najmniejszymi elementami. Do tego jeszcze dobra ostra pęseta i myślę że to tyle z dodatków
Daniel, jak uruchamiasz tego typu elektronikę, czy to zasilacz czy wzmacniacz mocy, zawszę w szeregu z zasilaniem sieciowym załącz zwykłą żarówkę 60- 100 Watt. ewentualna zwara w obwodzie uchroni sprzęt przed uwaleniem, i oczy też jak miało by co strzelić.
A więc wyjaśniam:
- Dławik skompensowany - nie filtruje tętnień sieci, jest na znacznie wyższe częstotliwości - jego zadaniem jest nie "wypuszczać" zakłóceń z zasilacza w sieć (normy emisji przewodzonej), tak samo jak kondensatory X/Y. Skompensowany oznacza, że tłumienie zakłóceń "wypadających" oboma żyłami naraz (common mode) jest duże, ale jednocześnie taki dławik nie stanowi impedancji dla normalnej pracy zasilacza (differential mode) - więc nie ma dużych strat energii.
- Różnica między dławikami nawijanymi jako bifilar (typ 1) i sectional (typ 2) w filtrach nie ma aż tak dużego znaczenia. Bifilary mają lepsze parametry (pojemności, indukcyjności), co ma znaczenie na liniach danych. W zasilaczach częściej kładzie się sectional właśnie dlatego, że jest większa izolacja między stronami, i mniejsze ryzyko przebicia i buby jak na filmiku.
- Przy braku części i przy presji czasowej czasem po prostu wstawia się zwory w miejsce filtra... działać dalej będzie, może najwyżej lekko przekraczając normę.
- Cała ta "zalewajka", którą musiałeś zdrapać, w urządzeniach klasy audio jest właśnie po to, żeby tłumić efekty akustyczne - stąd po jej wydrapaniu zasilacz zrobił się głośny :)
PS. Już to kiedyś pisałem, ale będę pisał bez końca - dla konstruktora Twoje filmiki to bezcenne źródło wiedzy. Nie o tym, jak co działa, bo tego można nauczyć się z książek - ale o tym, jakie rozwiązania są wadliwe i nie warto ich stosować.
tylko taka mała uwaga, ten nawinięty bifilarnie nie jest dławikiem skompensowanym prądowo.
@@setar_ Dlaczego nie?
Taka uwaga !!! Ta cała ZALEWAJKA jak ją nazwałeś nie jest po to by wyciszyć zasilacz a usztywnić elementy zapobiegając drganiom rezonansowym które w dłuższym czasie mogą lub na pewno doprowadzą do ich uszkodzenia
Odprowadza też ciepło. No i pewnie przez drgania przetarła się izolacja drutu na dławiku, przez co się zwarł.
@@cezarypsiuk7962 a zalane tym klejem elementy nie mają dobrego odprowadzania ciepła przez co się przegrzewają co również prowadzi do szybszej śmieci układu. Tu zapewne tak się właśnie stało. Nadmiar ciepła uszkodził izolację , nastąpiło zwarcie i tak to wygląda. A i zamknięcie całego zasilacza w nie wentylowanej obudowie też jest błędem konstrukcyjnym. Zapewne celowym. Jak się szybciej zepsuje to szybciej kupisz nowe😋
==Drodzy widzowie==
Może się mylę, ale wydaje mi się że jest mnóstwo widzów, którzy nie mają zielonego pojęcia o elektronice, ale i tak oglądają filmy Daniela bo to po prostu przyjemnie się ogląda.
Sporo rzeczy można sobie wygooglać, ale można też trafić na sprzeczne informacje, więc co wy na to żeby przekonać Daniela żeby zrobił filmik bądź serię z podstaw, popierając to jakimiś przykładami z życia?
Rzeczy typu - co to jest dławik, kondensator, jakieś proste obwody i wytłumaczenie ich działania itp.
Generalnie to takie podstawy i nie tylko znajdziesz na kanale RS elektronika, sam będąc na studiach powiązanych dość mocno z elektroniką nie jednokrotnie korzystałem z materiałów znajdujących się na tym kanale.
Przecież większość tu oglądających ma bardzo niską inteligencje i nie ma zielonego pojęcia o niczym
tak :P ja jestem jednym z nich
@@yournightmare9999 skąd takie wnioski?
@@unlakge3215 🤫 nie trzeba było się przyznawać 🤣
No Panie Danielu filmiki mają coraz lepszą jakość audio-wizualną. Poprostu bardzo przyjemnie sie to ogląda mimo że nie ma sie zielonego pojecia o elektronice :D Pozdrawiam
I to imersyjne poczucie satysfakcji 😀
@@shinytiny4526 immersyjnie przyjemne i mam wrażenie synergicznie ślepe cieszy mnie ...nie bardzo (jak te linki do morele z logowaniem pod filmikiem)
Bo wiecej kasy z YouTuba to i lepszy sprzęt a jak kasy nie mial to i kiepsko było z jakością audiowizualną
Odniosłem identyczne wrażenia z oglądania.
Pan Daniel totalny szef. Dzięki Panu zacząłem się bawić w lutowanie i ostatnio po obejrzeniu "typowa usterka della" na Pana kanale udało mi się naprawić to od diagnozy, pomiarów po wymianę uszkodzonej diody zenera. Teraz laptop wykrywa zasilacz i nie obniża taktowania. Zasuwa jak rakieta. Szanuję i pozdrawiam!
Pomysł z braniem elementów ze starych części jest o tyle fajny że czasami trafi się jakaś nowinka o której nie mamy pojęcia, tak jak w tym przypadku kwestia podwójnego dławika. Także w ten sposób nie dość że dowiadujemy się gdzie takich części szukać, to i filmy są bardziej merytoryczne :) Dzięki!
podbijam, dodatkowo jest to dość eko :D
@@PatrickLuba Znalazł się greenpeace jeden...
Jestem pewien że oryginalna naprawa wyglądała dokładnie tak samo. Ktoś kupił uszkodzone głośniki, sprawdził napięcie na zasilaniu, rozkręcił zasilacz, zobaczył klej i stwierdził: "nie, ja się z tym p*erdolił nie będę" i sprzedał dalej po kosztach, może nawet z zyskiem.
Może producent celowo leje tam to gó*no, żeby skutecznie odstraszyć od naprawy i zmusić do kupienia całego zasilacza. Akurat po tej badziewnej firmie, spodziewałbym się takiej polityki. No chyba, że jest jakiś uzasadniony cel w zalewaniu silikonem całego zasilacza.
@@Marcin_z_bloku_obok jest "uzasadniony cel" - zapobieganie drganiom elementów.
@@Marcin_z_bloku_obok Jasne że jest bardzo praktyczny powód. Nie zalany zasilacz buczy (jeśli jest składany na jako takich lub gorszej jakości częściach) a zalany nie buczy albo znacznie mniej.
Czyli jest to znana i popularna praktyka? Czy tak jest pro prostu tanio?
@@Marcin_z_bloku_obok widzę to często w mniejszych gabarytowo zasilaczach. Zwłaszcza jeśli mały zasilacz musi dostarczyć dużą moc. Przynajmniej częściowe zalanie zasilacza (pewnych elementów) jest popularne (dobre marki). Dużo taniej chińszczyzny jest totalnie zalane.
Daniel robisz to tak Fajnie ,ze nie mam zielonego pojęcia o czym mowisz , ale ogląda sie tak przyjemnie ze .... kilka filmów juz zobaczyłem :)
Stary, w tym Twoim rzucaniu wkrętaków z głośnym "Haha, mam to!" jest pokazane tyle szczerości i zabawy widać jak Ci mana na full wchodzi :D, brakuje tego na tubie już... Pozdro, kozak robota! Pozdrawiam Daniel :D
Danielu, dla mnie najciekawszy odcinek jak do tej pory. Tematy elektroniki w laptopach są często skomplikowane. Tutaj temat jest prostszy, wszystko ogarnąłem. Fajnie też zobaczyć jak lutujesz coś przewlekanego :D Współczułem Ci wydłubywania tego sylikonu, jakiś koszmar! Szacunek za sound check na koniec, jak na porządnego youtubo-serwisanta audio przystało :D
Oby więcej takich oryginalnych odcinków,świetnie się ogląda !.
Ja niedawno z pod MedjaMarkd metrowy głośnik bluetooth zabrałem
w nowym opakowaniu,tylko zaśniedział wyłącznik i zgubili ładowarkę.
W dawnych czasach, gdy jeszcze miałem frajdę z tego, przywoziłem sprzęt z wystawek holenderskich.
Najczęściej przełącznik, bezpiecznik, kabel lub trzeszczący potencjometr.
Teraz, po latach i mocno innych wypłatach, sam łapię się na tym że robię podobnie.
Zacząłem tylko hobbystycznie naprawiać stareńkie Eltry dla swojego 'muzeum'.
Człowiek z wiekiem robi się strasznie wygodny :)
Szacun za profesjonalizm, dodatkowe screeny schematu ze wskaźnikami co i gdzie, piękne po prostu. Dobra robota!
PS. Mogłeś sam zrobić taki dławik, wykorzystać muszle i przepleść nowe kabelki, to byłoby coś :)
Panie majster, mimo ze nie mam zieonego pojecia o elektronice to ogladam Panskie filmy juz od ponad roku systematycznie, mega przyjemnie i ciekawie oglada sie wszekie materialy, przez ten czas nauczylem sie jedynie tego, ze w razie jakiejs awarii nie bede szukal nikogo innego kto moze pomoc, tym bardziej, ze do ZS mam stosunkowo blisko z Barlinka, pozdrawiam serdecznie i czapki z glow za wszystkie filmy 🤝
Pewnie p. Krzysztof z Reduktora Szumu moglby wypowiedziec sie co do różnic transformatorów w kwestii audio :)
Masz niesamowitą wiedzę i widać ogromne doświadczenie. Szacun. Nagrywaj więcej bo świetnie się to ogląda
Daniel 10/10
Wiedza 12/10
Żona 20/10
:D
Pozdrawiam ciepło!
Stulejka ?
Mądrego i kumatego to aż miło posłuchać/obejrzeć... sporo można się jeszcze nauczyć, nie tylko elektroniki ale i oszczędności :)
22:21 czekałem na ten moment XDDD
Dokładnie.
Nie wy jedyni 😂😂
Ja też 😆😆
Coś pięknego :D
Nie da się obejrzeć raz :D
Ale jebnęlo:)
🤣🤣🤣22:21 jesteś "Miszcz" liczyłem na to co się stało :P . I te soczyste "urw.. mać, ja erdol..e. Leici SUB i łapa Up ;> 👊
Podziwiam Cię za determinację i za wiedzę, pozdrawiam
A ja właśnie dziś naprawiam spawarkę i o zgrozo, 8 tranzystorów i 4 rezystory do wymiany. To pewnie nie koniec. Muzyczka w Twoich filmach jak zawsze super.|
Pozdrawiam.
Powiem Ci, że ja się ucieszyłem jak zobaczyłem, że zasilacz zalany pod korek klejem. Dziewiczy lepiej się naprawia niż po jakimś partaczu. Gratuluję i Pozdrawiam
Ale fabrycznie zalewane są tak zasilacze zeby mogly dzialac pod woda albo zeby wygluszyc ich brzeczenie
Super film. Naturalnie prowadzony filmik, aż obudziła się moja pasja do majsterkowania 😉 bardzo dobrze, że pokazałeś problem, że coś nie działa i jak dochodzisz do rozwiązania. Nie jest to sztuczne tylko prawdziwe. Schematy przy okazji na 6+ z pokazywaniem o jakiej części, obwodzie mówisz. Nawet laik jest wstanie zrozumieć. Czekam na więcej. Na pewno polecę dalej! Brawka!
Z filmiku na filmik coraz lepiej się to ogląda. Montaż, przekaz, zawartość. Świetnie się to ogląda. Oby tak dalej💪
Filmy sztos! najlepsze wejscie 22:20 Fajnie jakby bylo wiecej filmow z napraw systemow audio
Podobny bój przez poklady silikonu miałem jakieś dwa lata temu. KOSZMAR!! To też był zasilacz. Producenci chyba w ten sposób chcą: A - odstraszyć serwisantów od naprawy, B - zlikwidować piszczenie cewek, C - mają nadmiar silikonu od Janusza hydraulika.
Stawiam na A... ktoś ten zasilacz rozebrał... i kogoś on zniechęcił 🙃
@BLAKER To jest opcja... tylko w takim razie dlaczego to nie jest pasywny subwoofer 🙃 Wiem, że 2.1 i że za 3k to co ja chcę xD
C- sylikon jest specjalny, bezkwasowy. Ten zwykły śmierdzący octem by całą elektronikę zżarł. A prawidłowa odpowiedź to D, chcą żeby ten zasilacz przeżył gwarancje przy mocnym graniu, bo bez tej gumy to raz dwa coś tam się w środku urwie, albo któraś cewka się przetrze i znów będzie BUM.
Skoro ta elektronika jest w środku mocnego głośnika basowego to ta zalewajka jest po to żeby wystające elementy nie drgały, druty tych elementów długo takiej pracy mechanicznej nie wytrzymają szczególnie jeżeli będzie coś w rezonans wpadać.
Jedną z rzeczy którą uwielbiam we wszystkich odcinkach to MUZYKA.
Zawsze zajebista selekcja utworów!
22:20 po tych kropkach wiedziałem, że się zaśmieję z reakcji :D
Ten dławik(comon mode) ma chronić sieć przed zakłóceniami generowanymi przez zasilacz. W sumie do poprawnego działania wystarczyło zewrzeć piny i nie montować dławika sieć bardzo na tym nie ucierpi (nawet były do tego specjalne pady na PCB). Zalewa którą trzeba było wydłubać ma za zadanie rozpraszanie ciepła. Po takiej naprawie zaleca się uzupełnienie zalewą o podobnych parametrach. W przypadku gdyby zasilacza nie dało by się naprawić można by dobrać inny zasilacz 24V o podobnej mocy i też uratować sprzęt. Super film. Czekam na następny.
Danielu, żeby nie wybuchło to przy pierwszym uruchomieniu np, zasilaczy podłączaj w szereg żarówkę np. 60 watów.
Kobieta elektronik?
@@No_PRO8L3M transik
I widać kto ogląda pana Krzysztofa :D Faktycznie chciałbym kiedyś zobaczyć Wasze spotkanie (tak w ogóle to też pomyślałem, że ocenę jakości głośników.. to ReduktorowiSzumu warto byłoby zostawić)
@@No_PRO8L3M Tak. To dziwne??? Pozdrawiam :)
@@kamskam908 ha ha ;)
Tak BTW zawsze mnie bawiły testy głośników na TH-cam... Nie dość ze kompresja zniekształca, to jakość głośników oglądającego mocno wpływa na to co on usłyszy. Posiadacz zwykłych komputerowych brzęczyków nawet nie zauważy różnicy między Twoimi starymi i nowymi głosnikami :-)
Dodaj jeszcze fakt ze to co słyszymy to dzwiek omikrofonowany ktory tez zbiera dzwiek swoim pasmem.
Zniekształca mikrofon nagrywającego i głośniki oglądającego - w efekcie brak jakiegokolwiek sensu :) Tak jak oglądanie reklamy super telewizora na innym telewizorze :)
Ilość tych FX przejscia pomiędzy ujęciami, mnie osobiście zaczyna razić.
Gubi się istota treści. Dajcie spokój z tymi zakłócaczami obrazu i trzaskami itp.
Trochę - tak. Ale tego jest za dużo.
Natomiast bardzo fajnym pomysłem jest pokazanie miejsca na schemacie.
Oczywiscie łapka w góre za materiał - bo i tak jest kapitalny :)
9:29 mój mózg nie ogarnął tych cen jak by mi sufit spadł na głowę ... , ale dzięki Tobie jak coś elektronicznego otwieram nawet zabawkę dziecka jakaś tam lampka się zapala co to może być lub do czego :) wiadomo nie całe układy ale jakieś drobiazgi bo z zawodu jestem mechanikiem ( nie samochodów ) i to tak średnio idzie w parze.
Kuffa co tu się dzieje? 5k wyświetleń w 20 minut. Tylko z łapkami coś lipa. Gratulacje Danielu
Jutro składam papiery do cyrku. I tu się uśmiałem do łez. Świetne są twoje naprawy i to, że tak dużo sprzętu przeznaczasz na nagrody w konkursach. Jesteś najlepszym propagatorem wiedzy z elektroniki, wielki szacun. Twoje odcinki ogląda się super, zwłaszcza jak dodajesz śmieszne komentarze, lub opowiadasz fajne historie. Tak trzymaj.
Daniel! Nareszcie super content na kanale nie tylko te tandetne konsole. To się szanuje!
Ja też tak myślę.
Konsole też spoko
Panie Danielu, super filmy!
Trafiłem kiedyś zupełnie przypadkiem podczas bezdennej nocy, a skończyło się na kursie elektroniki i Arduino 😉
Super robota, bardzo ciekawa realizacja, montaż, poczucie humoru i pozytywna energia. Wielkie dzięki za tak ciekawe materiały! Życzę powodzenia i kolejnych wspaniałych filmów!
Spodziewałem się, że jak nagle sprzęt ożyje, to najpierw przybiegną obudzone dzieci, a za nimi Żona z bojowym zadaniem uśpienia ich w środku nocy XD
Jesteś BOOSEM !!! Piękne głośniczki, przywróciłeś "do życia" . Twoje filmiki pokazują jak firmy rżną obecnie klientów, oferując sprzęty za bajońskie ceny, gdzie w środku jest garść części za łącznie 1/10 ceny !
Z ta rysa na blacie mistrzostwo świata 😂
Takie umiejętności i wiedza to skarb!Podziwiam!
Ten dławik na wejściu zasilacza robi za filtr składowej asymetrycznej prądu zakłócającego. Jest to składnik filtru sieciowego RFI. Pozdro.
kurde, bardzo fajnie sie oglada, muzyczka na pelnym propsie, rysunki z bagietami, przejscia, no super !!!
18:00, nie zatrudniaj się w cyrku, zrób następnym razem jak to robią fachowcy / w fabryce - najpierw przykręć radiator a potem wlutuj tranzystory :D
Wszędzie szukałem takiego rodzaju kleju ale nie wiedziałem jak się nazywa. Dziękuje panie Danielu dzięki panu wreszcie przykleję porządnie uchwyt do telefonu w samochodzie.Pozdrawiam
Co robi cygan w salonie Subaru: .... rozkręca Imprezę
Super materiał, mega wiedza, zapał, świetny humor, no i wisienka na torcie czyli ogłoszenia parafialne :) Pozdrawiam całą waszą rodzinkę, przekazujcie jak naj dłużej nam swoją pasję, radość i pogodę ducha :)
Postarzanie produktu level Expert. Szacunek że chciało Ci się uratować następną zabawkę
Pozazdrościć takiej wiedzy super.Mama mówiła ucz się synu ucz.Pozdrawiam
Recykling ! I to lubię najbardziej robimy z tego co mamy na stanie :)
Cieszę się, że zostawiłeś je dla siebie, niech służą! Pozdrawiam serdecznie :)
Brawo za zajebisty interes :)
jakość dźwięku też spoko
firma też niczego sobie
Danielu, ale emocje.- prawie otarłeś się o śmierć. Dlatego trzeba czytać instrukcję, jak się ją posiada. Pełna profeska. Szacun.
Audio to moja działka :)
Chciałbym się tak troszkę zagłębić i przeanalizować przyczyny uszkodzenia dławika.
Otóż cały zasilacz nie bez powodu był zalany silikonem. Jego rola to nie tylko tłumienie własnych piszczących dźwięków, lecz przede wszystkim ochrona elementów przed drganiami jakie występują w subwooferze. Najwidoczniej uzwojenia nie były zabezpieczone i one nie przepaliły się ot tak bez powodu, one poddały się rezonansom i się o siebie ocierały aż przetarły wzajemnie warstwy izolacyjne uzwojeń. Ja nie spotkałem się by dławiki przepaliły się w wyniku przeciążenia którego nie "zauważył" bezpiecznik.
Gratuluję skutecznej naprawy ale bez ponownego zalania silikonem, wkrótce zasilacz ponownie ulegnie, tym razem z poluzowanymi lutami.
Pozdrawiam.
Nie jestem elektronikiem dlatego nie znam zasad ale bardzo fajnie i zrozumiale tłumaczysz więc miło się ogląda :)
Doskonały film lepszego na TH-cam nie widziałem o tym temacie! 👍👍
22:22 chyba nie widzieliśmy Cię jeszcze w takim zaskoczeniu :D super odcinek :D
Ten podgląd pod schemat jest mega pomocny 👍
Kurde super się ogląda jestem w szoku ,muzyka, śledztwo, montaż i jesteś bardziej eko niż auta elektryczne :)
Mina bez cenna jak usłyszałeś dźwięk ;-) Co do odcinaka zajebioza. Pozdro chłopak
Myślałem, że zobaczę 15 sekund i dosyć, a tu masz, do końca i jeszcze sub. Takie odcinki można oglądać co rano na dobry początek dnia :)
All of the manufactures: No, you can't just open a power supply, It can be dangerous for you
Random Polish TH-camr with a screwdriver: Ha ha, power supply go brrr
Cóż powiedzieć.... Jesteś mistrzem, zarówno pod kątem wiedzy fachowości jak i prowadzenia filmu:) Oglądam Twoje filmy jak serial kryminalny :)
22:21 - BOMBA ! "Ja wiedziałem że tak będzie..." 😂😂😂 brakuje tylko wizualnego efektu z Ducha ( poltergeist ) jak ta płonąca morda wyskakuje z otworu bo reakcja twoja jest mocno adekwatna. Oczywiście gratuluję roboty i wiedzy a także cierpliwości na tą dłubankę... wielu widząc tą zalewę wrzuciło by grzmota w śmietnik i poszukało odpowiednika zasilacza.
W takich pieniądzach można już kupić całkiem niezłe soundbary, które w kwestii jakości dźwięku (i mocy) nie pozostawią żadnych złudzeń. No i nie padną po dwóch miesiącach przez nieprzemyślane rozwiązania ;)
A co do wideo - zacnie! Bardzo się cieszę, że wysiłek się opłacił :)
Pozdrawiam.
No to lecimy! :)
Jazda
Akurat moim uszom o wiele bardziej podpasowały dźwięki z Bose'a niż Razera :)
Tak czy inaczej dobra robota! Fajnie, że udało się naprawić :)
Wydawałoby się, że filmy z naprawy urządzeń elektronicznych będą nieco mniej bawić. :D
Spoko awatar I Nick zdeptal bym cie
@@independent909 nie zesraj sie
jak tam samopoczucie xd
Danielu z własnego doświadczenia doradzam Ci zalanie zasilacza silikonem. ZA jakiś czas możesz go znowu naprawiać a szkody będą większe. Uszkodzenia rezonansowe elementów i PCB
Obejrzany w całości. Kolejny świetny materiał 💪 Tak trzymaj Daniel!
Szit..., niewiele rozumiem, ale tak fajnie prowadzisz, że miło posłuchać.
Fajnie, że podjąłeś się naprawy zasilacza, ale ja osobiście zanim zabrał bym się za naprawę tego zasilacza to zapodałbym na głośniki bezpośrednio 24V z zasilacza serwisowego... chociaż myślę, że tak zrobiłeś poza kamerami, a jakaś naprawa i materiał na YT też musi być :) Bo jak wiadomo czasami wystarczy dobrać byle jaki zasilacz o podobnym amperażu i wychodzi taniej niż motać się z naprawą zasilacza(czas to pieniądz).
Czyli "teoretycznie" zamiast naprawiać ten konkretny zasilacz, można by zamontować podobny i też powinno być w porządku? To pytanie dręczyło mnie, jak oglądałem babranie się w tym silikonie :D
@@igijak tak
@@SzyxYank czy można podłączyć jeden zasilacz 24V czy muszą być dwa zasilacze? Orginał miał dwa wyjścia 24V
Super mieć taką zdolność.
Pasja zawsze wygrywa elektronika to elektronika dla speca od pomiarów i zagadkowych połączeń co do czego by działało . Laptop czy wzmacniacz zawsze po nitce do kłębka 😉
Kupe sobie szczele ja 🎶🤸
Dzięki za poprawę humoru i życzę Ci miłego dnia! Twoje filmy są super!
Tego co zapakował te głośniki odszukałbym ostreczował, zakneblował folią bąbelkową i nadał gdzieś w świat...
Co do filmu to zanim brałbym się za zasilacz podpiąłbym zasilacz laboratoryjny bo skoro tam tylko 24V to łatwo można było resztę przetestować a potem dłubać ;) W tym sprzęcie zasilacz nawet jakby był spalony na wiór i nie dało się go naprawić, to można dobrać jakiś o odpowiedniej mocy na 24V.
A jak by ci połamane przyszło, byś sapał na allegro ...
Ja zielony z takich rzeczy i ogólnie mnie to nie interesuje ale oglądam kiedy mogę z ciekawości i podziwu tego co Pan robi. Czysty fachowiec !!!
Muzyczka podczas "odgruzowywania" płytki zasilacza jest kozacka :D
Panie Danielu. jestem stary łoś i nigdy w życiu niczego nie naprawiłem. Dziś, gdy obejrzałem Pana film poszukam cos do naprawy (popsucia) i będę próbował. Dzięki i powodzenia. Acha, i zacznę uczyć się czytania schematów, bo jakies pojęcie o elektronice mam. Grabula :)
Uwielbiam te twoje piosenki i naprawy :D . Od razu wiedzialem ze pi3rd0lnie hahahahah
Miło popatrzeć na kogoś kto coś potrafi po za wywijaniem tyłkiem na wiadomych paradach :)
PRZEPIEKNY FILM! Oglądałem z zapartym tchem :)
Jakoś super efekty też ale dla mnie liczy się to co w środku, dla Ciebie 6++ )). No i ten końcowy występ małżonki przewspaniały. Niby chwila, a zawsze uśmiech na buzi powoduje. Jesteście przewspaniali
Daniel, użyłeś dławika skompensowanego prądowo, wcześniej był użyty dławik przeciwsobny symetryczny nawinięty bifilarnie. W dławiku przeciwsobnym strumienie wytworzone od prądów wyjściowych znoszą się, natomiast strumienie wytworzone od zakłóceń sumują się. Dodatkowo, znoszenie się strumieni powoduje że dławik się nie nagrzewa.
Widać, że jesteś zadowolony z nowej zabawki :), gratulacje zakupu.
Jak zwykle po pracy, podczas przygotowywania obiadu oglądam. Fajny odcinek i głośniczki też niczego sobie. I jak zwykle się sprawdza, że ile sam sobie zrobisz tyle zarobisz. Pozdrawiam z Nowej Zelandii ;)
Dobrze sprawdzony sprzęt to podstawa i odrazu rogal na twarzy :) dobre je....... niema co pozdrawiam i gratuluje zakupu :)
Wgl się nie znam na elektryce, a przyjemnie mi się to oglądało :D ciekawy materiał. Mocno edukacyjny i w cale nie przynudzający. Pozdro
19:31 Mocny Sub daje spore wibracje i jeśli kabelki są luźne, to prędzej czy później wypadną więc czemu ich nie przylutować. Zastanawiam się, czy ten silikon we wzmacniaczu nie miał chronić części wzmacniacza przed uszkodzeniami od niskich częstotliwości, jak ty to widzisz?
nie jestem Danielem ale głównie są 3 powodu zalewania płytek.
1 który tutaj nie ma zastosowania to zalanie płytki w podstawce aby chronić ja przed wilgocią (stosowanie na zewnatrz)
2 często cewki są średniej jakości i pod obciążeniem piszczą (jest to spowodowane drganiem ich rdzenia) zalanie ich klejem ma ma celu wyciszenie ich lecz często powoduje to pracę w zwiększonej temperaturze, ponieważ nie mają jak oddać temperatury.
3 powód jest bardzo prozaiczny co widać także w tym przypadku, mianowicie zniechęcenie do naprawy takich urządzeń. widać w tym przypadku, że zasilacz był otwarty więc najprawdopodobniej serwis gdy zobaczył klej nie chciał lub nie miał czasu się bawić w górnika :)
Apogeum sukcesu na YT? Gdy ludzie słuchają Twojego filmy, podczas pracy w garażu... Tzn ja słucham czekając na finał, jak dzieci na wakacje😉
Akurat pomyślałem kiedy nowy materiał video i bum wleciał😄😆 super oglądamy z 🍺 w ręku pozdrawiam😊
Dobrze dobrany warystor.
Ostatnio hobbystycznie naprawiałem zasilacz od drukarki etykie to warystor rozsadzilo na tyle że nie musiałem kleju usuwać bo go rozwaliło. W moi przypadku wymiana bezpiecznika i warystor za 3 złote załatwiła sprawę. No i zasilacz już z pol roku działa bez zarzutu. W sumie podjąłem się naprawy tylko i wyłącznie bo jestem stałym widzem i uznale że sobie poradzę. Poszło łatwo ale zapomniałem o kondensatorach no i zabolało :)
Elektrycy górniczy pozdrawiają Cię 😄
Świetny odcinek a i teraz te głośniki znacznie łatwiejsze do naprawy ;) Z tym silikonem pojechali grubo!
22:20 czy tylko ja wiedziałem, że po zaświeceniu kolejno diody przy optical, a później analog, a potem USB i pełnym okręgu diod nastąpi solidne pier...nięcie? 🤣 I dzieci do rana oczy jak 5zł 😎 całe szczęście, że pewnie w dzień nagrywane
tez widzialem, szczegolnie ze wczesniej podrecil volume, a ze mam podobny glosnik to czulem co bedzie. Ta chwila napiecia, bezcenna.
Podziwiam wiedzę doświadczenie i fachowość, życzę samych sukcesów. Szacunek. Zdrów!!!
Super odcinek, prosiłbym więcej takich napraw, bo podzespoły SMD w laptopach są takie trudniejsze jakby, a takie duże kondensatory i duże elementy na płycie głownej, moim zdaniem łatwiejsze w naprawie i tylko o takich elementach mam trochę pojęcie. Pozdrawiam mistrzu
Jeśli chcesz naprawdę uderzać w smd w przystępnych pieniądzach to napewno potrzebna Ci stacja hot air bez tego ani rusz bo termo pęsety potrafią kosztować majątek ...
@@piotrstwora7607 Tak kolego, zdaje sobie z tego sprawę, umiem posługiwać się tylko lutownicą kolbową a elektroniki smd jeszcze nigdy nie naprawiałem, a teraz już praktycznie wszystko na smd jest robione, zajmuja mniej miejsca i zapewne są mniej awaryjne. Stacje hot air są dosyć drogie, choć oczywiście są też tańsze, tylko pytanie czy taki sprzęt się nada, nawet na początek.
@@InterestingCars19 takie około 200-300 jak najbardziej dadzą radę bo sam narazie mam za około 200 zł. Istotny jak i niezbędny może się okazać mikroskop/ kamera z dużym powiększeniem (coś w stylu mikroskopu), jeśli planujesz pracować z najmniejszymi elementami. Do tego jeszcze dobra ostra pęseta i myślę że to tyle z dodatków
@@piotrstwora7607 Ok, dziękuję. A możesz polecić firme i model Twojego hotaira?
@@InterestingCars19 ja mam wep z przyciskami i wyświetlaczem
Super film! Obejrzałem z przyjemnością, dzięki wielkie!
Jak żyję to nie widziałem usterki w tym konkretnym obwodzie, być może już fabrycznie była emalia uszkodzona i wiele jej nie trzeba było...
Daniel, jak uruchamiasz tego typu elektronikę, czy to zasilacz czy wzmacniacz mocy, zawszę w szeregu z zasilaniem sieciowym załącz zwykłą żarówkę 60- 100 Watt. ewentualna zwara w obwodzie uchroni sprzęt przed uwaleniem, i oczy też jak miało by co strzelić.
22:23 ja pierdziele ale żem chopnął xD