o. Józef Maria Bocheński | W powiększeniu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ส.ค. 2023
  • Ziemianin, żołnierz, filozof, Dominikanin, który uporządkowane życie w klasztorze łączył z gwałtownym wkładem w historię swojego czasu. Bohaterem odcinka jest Józef Maria Bocheński.
    Gośćmi programu są:
    prof. Dariusz Łukasiewicz - filozof
    dr Paweł Rojek - filozof, socjolog
    Przypominamy odcinek z 2021 roku, cały program dostępny na VOD TVP tu: vod.tvp.pl/programy,88/sady-p...

ความคิดเห็น • 29

  • @wieslawfuchsig9905
    @wieslawfuchsig9905 10 หลายเดือนก่อน +17

    Sposób prowadzenia dyskusji powoduje, że nawet o zagadnieniach niezbyt mi bliskich czy znanych słucham z prawdziwą przyjemnością. Dziękuję.

  • @tomaszwesoowskifromlechist6222
    @tomaszwesoowskifromlechist6222 10 หลายเดือนก่อน +23

    Pamiętam jak w roku swojej śmierci był z wykładem na WNS na UAM który, z zasady byl Marksistowski. Aula wydziału była tak pełna, że studenci słuchali jego wykładu przez radiowęzeł na łące. Wpadł jak szesnastolatek. W życiu nie widziałem twarzy tak rozumnej tak pogodnej i zarazem surowej. To był najważniejszy wykład na 1 roku moich filozoficznych studiów. Nawet starzy leninisci profesorowie były pod wrażeniem. Fotel Ajdukiewicza jest w Poznaniu. Też mi mój nauczyciel dał tam po egzaminie na chwilę posiedzieć. Zawsze byłem słaby z matmy. Dopiero gdy poznałem logikę zrozumiałem rolę matematyki w opisie świata nie tylko zresztą materialnego. Pozdrawiam

  • @janturczynski4979
    @janturczynski4979 10 หลายเดือนก่อน +19

    Trudno coś sensownego dodać do tych wypowiedzi znawców twórczości i życia bohatera tego filmu. Jest to jeden z b. nielicznych programów poświęconych polskim filozofom. Rzecz w tym, że filozofia w Polsce / w przeciwieństwie do Niemiec, Francji, Włoch czy Anglosasów.../ traktowana po macoszemu, mimo że te tradycje nasze, filozoficzne, nie są wcale od macochy...W programie przewijały się zresztą nazwiska Szk. Lwowsko- Wa-skiej. Więc może i do nich warto by sięgnąć...

    • @ego6883
      @ego6883 10 หลายเดือนก่อน

      Kto słyszał lub widzial
      aby wykłady tej treści
      zaburzać "taką" muzyką!

  • @arkadiusz6689
    @arkadiusz6689 10 หลายเดือนก่อน +43

    Odkryłem ten kanał niedawno i bardzo żałuję, że tak późno. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które są zaangażowane w tworzenie tak znakomitych i ubogacających treści. Wasza praca ma sens i niezwykle ją doceniam. Każdy materiał uświadamia mi, jak mało wiem, a jednocześnie stanowi bodziec do zgłębiania wiedzy. Oby to źródło poznania sztuki, literatury, historii i polityki nigdy nie wyschło. Dziękuję!

  • @tenno1981
    @tenno1981 10 หลายเดือนก่อน +12

    Fajnie jest widzieć i słyszeć ludzi ,którzy wiedzą kim był i czym zajmował się ksiądz profesor Józef Bocheński. I to na dodatek więcej niż ja. Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

  • @BeataWolk-yw5xo
    @BeataWolk-yw5xo 10 หลายเดือนก่อน +5

    J. Bocheński pisal:,, Nie ulega wątpliwosci,że o dobre życie czlowieka nikt się zwykle nie zatroszczy poza nim samym.lnni, nie łudźmy się, dbają o swoje dobre życie, nie o nasze.O swoje dobre życie musi zadbać człowiek sam.Otóż czlowiek nie może zwykle spełnić tego podstawowego zadania jeśli nie rządzi sobą, nie panuje nad swoim własnym czynem. Dobre życie, sens zycia,zadowolenie i szczęście człowieka zależą w bardzo wysokim stopniu od tego."🙂 Dziękuję, wpadłam na chwilę i zostaję .

  • @tamaraarmata3807
    @tamaraarmata3807 10 หลายเดือนก่อน +5

    Bardzo ciekawe, podobało się. Dziękuję ❤😂❤😂❤

  • @jokerzly2141
    @jokerzly2141 9 หลายเดือนก่อน +3

    Super kanał ❤❤❤

  • @marian81960
    @marian81960 10 หลายเดือนก่อน +10

    Wielki, mądry, silny człowiek.

  • @andrzejwajak820
    @andrzejwajak820 3 หลายเดือนก่อน +4

    "Jest więcej chamstwa w życiu publicznym, w dziennikarstwie, w mediach" - bolał ojciec Bocheński w 1987 roku, odwiedzając po latach Polskę . Dziś, gdyby żył, umarłby chyba z żalu i przerażenia w zetknięciu z rozmiarami chamstwa...

  • @gracjanniewiadomski6707
    @gracjanniewiadomski6707 10 หลายเดือนก่อน +8

    Wszystko jest logiką , poz którą jest tylko nonsens . J.M > Bocheński

  • @marcusaurelius2218
    @marcusaurelius2218 10 หลายเดือนก่อน +3

    ❤️🇵🇱❤️👍

  • @HannaARTzink
    @HannaARTzink 10 หลายเดือนก่อน +1

    Jeden z absolutnie najrzadszych wypadków kiedy usłyszałam zdanie w czasie zaprzeszlym, padło' z ust o. Bocheńskiego.

  • @piotrkostka8494
    @piotrkostka8494 10 หลายเดือนก่อน +1

    9:25 za pozwoleniem - Tatarkiewicza nie da się zaliczyć do szkoły L-W. On miał formację marburską, neokantystowską, a nie było większej pomyłki dla Twardowskiego i jego uczniów niż filozofia Kanta. Z tego co wiadomo, we Lwowie przebywał Tatarkiewicz chwilowo. To, że pisał w sposób jasny, to było oczywiste. Wtedy żaden filozof, obojętnie jak zorientowany, nie napisałby, że "pojęcie jest wieloznaczne", czy podobnych andronów, jak to dzisiejsze magnificencje mają w zwyczaju.

  • @wspolnotarodzinnasandamiano
    @wspolnotarodzinnasandamiano 10 หลายเดือนก่อน +4

    PAX et BONUM!

  • @kazimierzmandragon4717
    @kazimierzmandragon4717 10 หลายเดือนก่อน

    Telewizja Polska dawno temu jeszcze za życia przedstawiła jego sylwetkę.
    pozostało mi po tym filmie przekonanie do wagi metasystemu, bo o tym tam krótko powiedział.

  • @associazionesvizzera-sudsu2020
    @associazionesvizzera-sudsu2020 10 หลายเดือนก่อน

    👌👍

  • @ksiazekarniowapanbytomiaib4681
    @ksiazekarniowapanbytomiaib4681 10 หลายเดือนก่อน +5

    39:40
    "Trzeba jednak odróżnić nacjonalizm od patriotyzmu(...)"
    Nie pojmuję jak człowiek z tytułem profesora filozofii, który przez 30 minut prawi o logice analitycznej popełnia tak podstawowy błąd semantyczny. Patriotyzm jest uczuciem (umiłowania ojczyzny), nacjonalizm ideologią, w wymiarze politycznym, ujęciu wąskim nawet doktryną (której istotą jest M. Barres, Le Figaro, 1894, tekst polemiczny z kosmopolitami).
    Równie dobrze można porównywać ze sobą socjalizm i miłość macierzyńską. To dwa zupełnie różne porządki.

    • @tenno1981
      @tenno1981 10 หลายเดือนก่อน +1

      Bocheński wyżej stawiał katolicyzm niż naród. Wyznawał pewną hierarchię wartości i sprzeciwiał się stawianiu narodu na górze. Oczywiście wg standardów "salonowych" byłby dziś określony jako faszysta, nacjonalista, ciemnogród, przemocowiec, mizogin, pedofil itd. Wiadomo. Nie zapominajmy, że zrobił on też jednak trochę kariery w KRK. A ta instytucja daje perspektywę ponadpaństwową i ponadnarodową. A szczegółowo to wszystko rozwija w swoich książkach. Wywiad rzeka z Parysem jest tu zwłaszcza godny polecenia, a inne w drugiej kolejności moim zdaniem.

    • @janturczynski4979
      @janturczynski4979 10 หลายเดือนก่อน +2

      Ejże! Patriotyzm - uczuciem a nacjonalizm ideologią... I z tego ma wynikać, że co? Nacjonalizm jako ideologia nie wyzwala uczuć ? / i to tych często nienawistnych.../ Albo to, że patriotyzm to ślepe / bezwiedne/ uczucie do tego niebywale skomplikowanego historyczno- kulturowego i politycznego konglomeratu jakim jest ojczyzna? Proponowałbym, żeby pojęciami jednego myśliciela nie walić po głowie - drugiego. Raczej spróbować dokładniej zrozumieć słowniki pojęciowe obu myślicieli...

  • @andrzejwieczerzak120
    @andrzejwieczerzak120 29 วันที่ผ่านมา +1

    Ta szkoła lwowsko warszawska jest przereklamowana. Wybitny filozof to był Witkiewicz i może pozaTatarkiewiczem Bolesław Gawecki.

  • @neroaurelius
    @neroaurelius 10 หลายเดือนก่อน

    Już prubowano połączyć chrześcijaństwo z Arystoteles, wynik tego to upadek, większości twierdzeń Arystotelesa a za tym KK w XIX w. Obecnie matematycy mogą przyznawać się do Platona. Konceptualizm w zasadzie jest iluzyjny.

  • @katarzynajanosik8398
    @katarzynajanosik8398 10 หลายเดือนก่อน +1

    Kim jest tak naprawdę zakonnik,który chodzi w garniturze...No coments!

    • @BeataWolk-yw5xo
      @BeataWolk-yw5xo 10 หลายเดือนก่อน +5

      Chyba janosik ci oczy przesłonił 😢