Zajebisty odcinek brachu. Aż zapiera dech w piersi. Mam taką propozycje rozmów z absolwentami poniższych kierunków: -stomatologii(lekarsko-dentystyczny), -lekarskiego, -wychowania fizycznego, -aktorsko-wokalnego, -ekonomii. Z fartem. 3maj się tam.
00:00 Zapowiedź 01:03 Historyjka o kliencie apteki - prestiż farmaceuty 05:22 Dlaczego poszedłeś na farmację? Czy aplikowałeś na medycynę? 07:00 Czy wykonujesz zawód farmaceuty? 08:00 Co pojawia się na studiach? Krótko o przedmiotach 09:58 Najtrudniejszy przedmiot na farmacji 15:18 Powrót do przedmiotów na farmacji 20:44 Dlaczego nie zmieniłeś studiów? 21:35 Staż w aptece na farmacji 24:22 Magister farmacji a technik farmaceutyczny 25:58 Gdzie można pracować po farmacji? 33:22 Czy w aptekach produkuje się leki? 35:40 Czym jest apteka szpitalna? 37:20 Czy studiując farmację, trzeba odbyć praktykę w szpitalu? 42:17 Czy studia były trudne? Czy farmacja jest najcięższym kierunkiem studiów? 43:03 Jak pogodziłeś studiowanie i inne aktywności? 47:00 Oceny na studiach 48:20 Gdzie pracują Twoi znajomi po farmacji? 49:53 Możliwość rozwoju po farmacji 53:20 Czy praca po farmacji jest nudna? 56:50 Czy po studiach jest ciężko znaleźć pracę? 58:48 Zarobki po farmacji i warunki pracy 01:01:22 O czym chciałbyś wiedzieć przed rozpoczęciem studiów? 01:03:10 Czy żałujesz, że nie dostałeś się na medycynę?
Super wywiad! Następnie może kryminalistyka, kryminologia lub architektura wnętrz? Szczere wywiady z architektami dużo dały mi do myślenia i doinformowały mnie.
Miło było zobaczyć Cię ponownie Grzesiu ! Szkoda, że nie rozwinęliście wątku pracy naukowej (np. na uczelni czy też w instytutach badawczych) jako kolejnej alternatywnej ścieżki zawodowej po ukończeniu studiów farmaceutycznych. Faktycznie nie jest to najpopularniejsza ścieżka, nie mniej jednak daje możliwości rozwoju i realizowania się w wielu obszarach nauki, które na studiach magisterskich były tylko częściowo zaprezentowane! Pozdrawiam :)
Heloł! Starałem się powiedzieć jak najwięcej, jednak program ma ograniczenia czasowe (na szkodę dla mnie :D), przez co różne rzeczy mogłem pominąć. A część jest mega uproszczona. W pełni zgadzam się z Tobą. Ogólnie to co starałem się przekazać, że studia dają naprawdę ogrom możliwości, trzeba tylko umieć i chcieć z nich skorzystać. Pozdrowionka!
Tak, dokładnie o to chodzi. Ja jestem absolwentem II LO, a Grzegorz konkurencyjnego I LO. :) W rozmowie z Wiolą th-cam.com/video/fAKDtfkI3oU/w-d-xo.html (absolwentką II LO) pozdrowiliśmy właśnie II Liceum, do czego Grzegorz nawiązał. :)
Zawód, który ledwo daje szanse przeżycia miesiąca. Najgorsze w tej robocie to jest ten brak perspektyw za 10 lat będziesz robił to samo za tyle samo, i to w tym lepszym przypadku . To już zawód nauczyciel czegokolwiek jest bardziej perspektywiczny.
Piszesz z własnych obserwacji czy na podstawie odcinka? Jeśli masz jakieś doświadczenia związane z farmacją, byłaby to duża wartość, gdybyś mógł napisać coś więcej
@@kierunkowskaz Niestety z własnych. Ja zaczynałem pracę kiedy bezrobocie było rzędu 20%. W aptece może bez szaleństw praca była a rynek cały czas się intensywnie rozwijał . Obecnie mamy do czynienia z regresem pogłębiającym się z roku na rok. Dodatkowo przez lata sam zawód został zweryfikowany przez rynek negatywnie i mocno dookreślony jako zawód kasjera - sprzedawcy. Apteki w tej chwili moim zdaniem to jedne z gorszych miejsc pracy pod względem warunków - ja stawiałbym je trochę wyżej od kiosków ruchu i sklepów osiedlowych .
@@aerismirabile3531 Niestety nikt nie spędza lat w kiepsko płatnej i bez perspektyw pracy tylko dlatego, że języka nie umie. Zwłaszcza kiedy to osoba po studiach. Apteki są głównym miejscem zatrudnienia farmaceuty , reszta to margines.
Ciekawy wywiad, jednak kolega Grzegorz nie zaznał znoju wieloletniej pracy ponad ludzkie siły na zmiany w aptece i stąd tak trochę delikatnie wypowiada się o charakterze tej pracy. Wielu farmaceutów jest po prostu maksymalnie zdesperowanych sprowadzeniem ich do roli sprzedawcy, kasjera, księgowej, wyrabiacza obrotu dla nienasyconego sieciowego potwora, a to wszystko w atmosferze często niedoboru personelu czyli pracy za 2-3 osoby za tą samą pensję, ciągłej inwigilacji, podsłuchiwania i podglądactwa, oceniania przez pożal się Boże koordynatorów nie mających pojęcia o lekach, niekiedy mobbingu, zwolnienia za to, że sprzedał za mało przykasówki, zmuszanie do pracy w trybie 12h, kiedy wiadomo, że potem można sobie tylko w łeb strzelić ze zmęczenia, nie mówiąc już o tym kto przywiezie dzieci ze szkoły i zawiezie na zajęcia pozalekcyjne, użeranie się z pacjentami i często z kierowniczką lub właścicielem jak się źle trafi. Kolega wykazał się jednak inteligencją i świetnym insktyntem samozachowawczym omijając szerokim łukiem ten upadły przybytek fabryki pieniądza pozbawiony jakichkolwiek wartości moralnych i szlachetnych ideałów. Nie dziwne, że połowa farmaceutów nie pracuje w tymże przybytku. Ja sama zaraz po tym jak się zorientowałam w co wdepnęlam, zrobiłam drugie studia, a teraz jeszcze myślę o własnym biznesie. Ci którzy pójdą na te studia niestety będą srogo żałować, więc przemyślcie wszystko i nie obierajcie kierunku na dno.
Potwierdzam, akurat kończę ten kierunek i myśle jak to nie wylądować w aptece, i ile jeszcze pracy przede mną, aby znaleść lepsza prace. I to chyba min połowa osób na naszym roku nad tym się zastanawia.
A co nas społeczeństwo obchodzi twoje wykształcenie.Uczyłaś się dla siebie a aby mieć dobrą robotę i kasę a nie dla nas.A jak ci się nie podoba to idż na kasę do sklepu.
Bardzo fajny wywiad ;) Brałam pod uwagę farmację w wyborze studiów, ale w sumie przeraziłam się tym przedmiotem "chemia leków" :P 😂 W sumie to jak ktoś myśli tylko o Farmacji jako pracy później w aptece to może faktycznie lepiej iść do szkoły policealnej na technik farmaceutyczny (?)
Dziękuję za film, sporo się z niego dowiedziałam. Najbardziej zdziwiła mnie ta sekcja marketingowa w przemyśle farmaceutycznym. Czy byłaby szansa na rozmowę z lekarzem? Jeszcze raz dziękuję.
Wiadomo może jak wielu z absolwentów farmacji kończy w jakimś innym miejscu niż apteka? Chodzi mi o odsetek tego w Polsce, z ciekawości na ile ten rynek jest rozwinięty poza apteką
Ale stawek to Ty nie zaniżaj, 3500 to może we Wro płacą, gdzie duża konkurencja, albo koordynatorzy proponują i kwestia jak pogadasz. Na ,,prowincji" spokojnie więcej.
Hehe....oczywiście, że można. Ostatecznie każdy pracuje za tyle ile wynegocjuje. Średnią 3,5 -4 k netto przyjmuje dla pracujących w większych miastach i przyjmuję ją jako minimalną podstawę do zaakceptowania. Pozdrawiam!
@@katarzynap.1998 Nawet nie wiem jak to skomentować. Powinno być jak np. u radców prawnych, że izba karze, jak ktoś ma za niską stawkę. To, że pracodawca chce zatrudnić za jak najmniej jest oczywiste. Na propozycję 3k wystarczy podać swoją - wyższą i ją w jakikolwiek sposób uzasadnić. Np. Trudność w znalezieniu magistra, konieczność jego obecnosci, wysoka inflacja... To nazywa się negocjacjami. Najniższa stawka jaką do tej pory znałem, na jaką takie wystraszone dziewczyny się zgadzały, to było 3,5k. Ale i tak po 3 miesiącach z reguły i one miały te 4k. Już nawet nie wspomnę, że można sobie sprawdzic jaki apteka ma obrot, jaką marże i oszacować koszty... na prawdę pracodawcę stać na normalne pensje. Pozdrawiam i życzę większej asertywności.
A czy wiemy gdzie pracuje bohater tego odcinka? Ja mam zagwozdkę, ponieważ dostałam się na farmację, jestem już technikiem farmacji i zastanawiam się, czy jest sens poświęcać 5,5 roku, żeby dalej robić to samo czy jest szansa rozwoju po farmie w inne kierunki?
Hej! Od października realizuję studia doktoranckie z zakresu farmakoekonomiki (w obszarze gastoonkologii) na UMedzie we Wrocławiu. Do tej pory byłem managerem placówek ogólnomedycznych. Obecnie zajmuje się budowaniem i rozwojem sieci stomatologicznej. Zapraszam na LI (link w opisie). Co do samego rozwoju po studiach - możliwości są szerokie (wiem, że Przemek w najbliższym czasie ma zaplanowany dodatkowy odcinek o pracy w farmacji). Jeżeli dobrze czujesz się w aptece, to korzyścią rzeczywiście będą wyższe stawki w porównaniu do technika (więc nawet z tego względu, rozwiązanie jak dla mnie opłacalne).
@@grzegorzzurakowski543 hej! Dzięki za odpowiedź. W aptece czuję się dobrze, aczkolwiek mam plan popracować nad kwalifikacjami i zaangażować się w akcje organizowane przez mój PTSF, żeby zdobyć jak najwięcej doświadczenia i kontaktów. Fajnie jest widzieć, że dobrze sobie radzisz. Życzę powodzenia we wszystkich inicjatywach, w jakich będziesz brał udział!
Farmacja w pierwotnym znaczeniu oznacza czarnoksięstwo, trucicielstwo. Ciekawe dlaczego symbolami farmacji są węże(kaduceusze, węże eskulapa)? Conan w filmie "Conan barbarzyńca" walczył z kultem i kultystami takich węży.
Codzienna pomoc w wyborze kierunku studiów! (w maju i czerwcu!)
Zapisz się tutaj! jakiestudiawybrac.pl/yt
Zajebisty odcinek brachu.
Aż zapiera dech w piersi.
Mam taką propozycje rozmów z absolwentami poniższych kierunków:
-stomatologii(lekarsko-dentystyczny),
-lekarskiego,
-wychowania fizycznego,
-aktorsko-wokalnego,
-ekonomii.
Z fartem. 3maj się tam.
Kolejny świetny wywiad/podcast 😃 Super, że kanał się powiększa i rozwija 😉
Też mnie to bardzo cieszy :) Myślę, że niedługo wzrost jeszcze bardziej przyspieszy :)
00:00 Zapowiedź
01:03 Historyjka o kliencie apteki - prestiż farmaceuty
05:22 Dlaczego poszedłeś na farmację? Czy aplikowałeś na medycynę?
07:00 Czy wykonujesz zawód farmaceuty?
08:00 Co pojawia się na studiach? Krótko o przedmiotach
09:58 Najtrudniejszy przedmiot na farmacji
15:18 Powrót do przedmiotów na farmacji
20:44 Dlaczego nie zmieniłeś studiów?
21:35 Staż w aptece na farmacji
24:22 Magister farmacji a technik farmaceutyczny
25:58 Gdzie można pracować po farmacji?
33:22 Czy w aptekach produkuje się leki?
35:40 Czym jest apteka szpitalna?
37:20 Czy studiując farmację, trzeba odbyć praktykę w szpitalu?
42:17 Czy studia były trudne? Czy farmacja jest najcięższym kierunkiem studiów?
43:03 Jak pogodziłeś studiowanie i inne aktywności?
47:00 Oceny na studiach
48:20 Gdzie pracują Twoi znajomi po farmacji?
49:53 Możliwość rozwoju po farmacji
53:20 Czy praca po farmacji jest nudna?
56:50 Czy po studiach jest ciężko znaleźć pracę?
58:48 Zarobki po farmacji i warunki pracy
01:01:22 O czym chciałbyś wiedzieć przed rozpoczęciem studiów?
01:03:10 Czy żałujesz, że nie dostałeś się na medycynę?
Przyjemnie się tego słucha, kolejny dobry film :)
Dzięki Karol!
Super się pracuje w piątek słuchając w tle waszego wywiadu ;) Chętnie bym posłuchał osoby po biotechnologii lub kognitywistyce ;) Miłego weekendu!
Dzięki Piotr! Tobie również!
Super wywiad! Następnie może kryminalistyka, kryminologia lub architektura wnętrz? Szczere wywiady z architektami dużo dały mi do myślenia i doinformowały mnie.
Zostało mi jeszcze kilka bardziej popularnych kierunków, ale te, które wymieniłaś, chciałbym nagrać jeszcze przed kwietniem
Fajna rozmowa ☺️a może następna z technologiem chemicznym?
Dzięki :) Następna niestety na pewno nie będzie z technologiem chemicznym, ale postaram się taką osobę zaprosić
Miło było zobaczyć Cię ponownie Grzesiu ! Szkoda, że nie rozwinęliście wątku pracy naukowej (np. na uczelni czy też w instytutach badawczych) jako kolejnej alternatywnej ścieżki zawodowej po ukończeniu studiów farmaceutycznych. Faktycznie nie jest to najpopularniejsza ścieżka, nie mniej jednak daje możliwości rozwoju i realizowania się w wielu obszarach nauki, które na studiach magisterskich były tylko częściowo zaprezentowane! Pozdrawiam :)
Heloł! Starałem się powiedzieć jak najwięcej, jednak program ma ograniczenia czasowe (na szkodę dla mnie :D), przez co różne rzeczy mogłem pominąć. A część jest mega uproszczona. W pełni zgadzam się z Tobą. Ogólnie to co starałem się przekazać, że studia dają naprawdę ogrom możliwości, trzeba tylko umieć i chcieć z nich skorzystać. Pozdrowionka!
Hej, czy byłeś w II liceum w Legnicy? Czy o co chodzi w zarcie 43:53? :D
Tak, dokładnie o to chodzi. Ja jestem absolwentem II LO, a Grzegorz konkurencyjnego I LO. :) W rozmowie z Wiolą th-cam.com/video/fAKDtfkI3oU/w-d-xo.html (absolwentką II LO) pozdrowiliśmy właśnie II Liceum, do czego Grzegorz nawiązał. :)
Naprawdę wciągający wywiad! Czy planujesz rozmowę z położną?
Z tak ciekawym rozmówcą jak Grzegorz przeprowadzenie takiego wywiadu to błahostka :D Tak, planuję porozmawiać z położną :)
Zawód, który ledwo daje szanse przeżycia miesiąca.
Najgorsze w tej robocie to jest ten brak perspektyw za 10 lat będziesz robił to samo za tyle samo, i to w tym lepszym przypadku
. To już zawód nauczyciel czegokolwiek jest bardziej perspektywiczny.
Piszesz z własnych obserwacji czy na podstawie odcinka? Jeśli masz jakieś doświadczenia związane z farmacją, byłaby to duża wartość, gdybyś mógł napisać coś więcej
@@kierunkowskaz Niestety z własnych. Ja zaczynałem pracę kiedy bezrobocie było rzędu 20%. W aptece może bez szaleństw praca była a rynek cały czas się intensywnie rozwijał . Obecnie mamy do czynienia z regresem pogłębiającym się z roku na rok. Dodatkowo przez lata sam zawód został zweryfikowany przez rynek negatywnie i mocno dookreślony jako zawód kasjera - sprzedawcy. Apteki w tej chwili moim zdaniem to jedne z gorszych miejsc pracy pod względem warunków - ja stawiałbym je trochę wyżej od kiosków ruchu i sklepów osiedlowych .
@@aerismirabile3531 Niestety nikt nie spędza lat w kiepsko płatnej i bez perspektyw pracy tylko dlatego, że języka nie umie. Zwłaszcza kiedy to osoba po studiach. Apteki są głównym miejscem zatrudnienia farmaceuty , reszta to margines.
@@aerismirabile3531 nikt lekarzowi 20 zł za godzinę nie zaproponuje, farmaceucie owszem.
Ciekawy wywiad, jednak kolega Grzegorz nie zaznał znoju wieloletniej pracy ponad ludzkie siły na zmiany w aptece i stąd tak trochę delikatnie wypowiada się o charakterze tej pracy. Wielu farmaceutów jest po prostu maksymalnie zdesperowanych sprowadzeniem ich do roli sprzedawcy, kasjera, księgowej, wyrabiacza obrotu dla nienasyconego sieciowego potwora, a to wszystko w atmosferze często niedoboru personelu czyli pracy za 2-3 osoby za tą samą pensję, ciągłej inwigilacji, podsłuchiwania i podglądactwa, oceniania przez pożal się Boże koordynatorów nie mających pojęcia o lekach, niekiedy mobbingu, zwolnienia za to, że sprzedał za mało przykasówki, zmuszanie do pracy w trybie 12h, kiedy wiadomo, że potem można sobie tylko w łeb strzelić ze zmęczenia, nie mówiąc już o tym kto przywiezie dzieci ze szkoły i zawiezie na zajęcia pozalekcyjne, użeranie się z pacjentami i często z kierowniczką lub właścicielem jak się źle trafi. Kolega wykazał się jednak inteligencją i świetnym insktyntem samozachowawczym omijając szerokim łukiem ten upadły przybytek fabryki pieniądza pozbawiony jakichkolwiek wartości moralnych i szlachetnych ideałów. Nie dziwne, że połowa farmaceutów nie pracuje w tymże przybytku. Ja sama zaraz po tym jak się zorientowałam w co wdepnęlam, zrobiłam drugie studia, a teraz jeszcze myślę o własnym biznesie. Ci którzy pójdą na te studia niestety będą srogo żałować, więc przemyślcie wszystko i nie obierajcie kierunku na dno.
Smutne to, ale prawdziwe w większości niestety
Potwierdzam, akurat kończę ten kierunek i myśle jak to nie wylądować w aptece, i ile jeszcze pracy przede mną, aby znaleść lepsza prace. I to chyba min połowa osób na naszym roku nad tym się zastanawia.
A co nas społeczeństwo obchodzi twoje wykształcenie.Uczyłaś się dla siebie a aby mieć dobrą robotę i kasę a nie dla nas.A jak ci się nie podoba to idż na kasę do sklepu.
Bardzo fajny wywiad ;) Brałam pod uwagę farmację w wyborze studiów, ale w sumie przeraziłam się tym przedmiotem "chemia leków" :P 😂
W sumie to jak ktoś myśli tylko o Farmacji jako pracy później w aptece to może faktycznie lepiej iść do szkoły policealnej na technik farmaceutyczny (?)
Nikt nie myśli ale po farmacji każdy tam trafia.
Dziękuję za film, sporo się z niego dowiedziałam. Najbardziej zdziwiła mnie ta sekcja marketingowa w przemyśle farmaceutycznym. Czy byłaby szansa na rozmowę z lekarzem? Jeszcze raz dziękuję.
Docelowo chcę porozmawiać z absolwentami wszystkich kierunków medycznych. :)
Jeśli będzie możliwość to może osoba która ukończyła budownictwo? Jest to dość popularny kierunek. 😃
Cześć Jarek, budownictwo jest na liście kierunków do zrealizowania w najbliższym czasie :)
Farmaceuta bardzo czesto to robota biurowa/papierkowa. Przy okienku są najczęściej technicy.
Jesteś z branży, Paula :)?
Apteka to biedabranża. Etaty są na styk i magister równo popycha z technikami również kierownik.
@@kierunkowskaz Tak. Byłam na stażu w aptece.
Do apteki już nie wrócę. Prawdopodobnie do farmacji też nie
@@aleksander4711 Zależy od apteki. Bywa, że magister większość dnia przesiedzi w biurze. Technik musi być przy okienku.
Wiadomo może jak wielu z absolwentów farmacji kończy w jakimś innym miejscu niż apteka? Chodzi mi o odsetek tego w Polsce, z ciekawości na ile ten rynek jest rozwinięty poza apteką
Mówi się o 90% farmaceutów, którzy trafiają do apteki. Reszta ucieka gdzie się da. W firmie produkcyjnej to wykształcenie nic nie daje.
Tak w ogóle to farmaceutow w Polsce jest 36500, w aptekach pracuje 18000. Podejrzewam ,że ogromna większość wyszła poza branże.
Ale stawek to Ty nie zaniżaj, 3500 to może we Wro płacą, gdzie duża konkurencja, albo koordynatorzy proponują i kwestia jak pogadasz. Na ,,prowincji" spokojnie więcej.
Hehe....oczywiście, że można. Ostatecznie każdy pracuje za tyle ile wynegocjuje. Średnią 3,5 -4 k netto przyjmuje dla pracujących w większych miastach i przyjmuję ją jako minimalną podstawę do zaakceptowania. Pozdrawiam!
Pracowałam na prowincji. Dostałam 3000zł na rękę. Teraz pracuję w innym województwie i jest już troszkę lepiej.
@@katarzynap.1998
Tyle u mnie technicy zarabiają. Pani się żali, że na takie coś się zgodziła, czy chwali?
@@polar7755 nie, po prostu mówię jakie są stawki w różnych miejscach i województwach.
@@katarzynap.1998
Nawet nie wiem jak to skomentować. Powinno być jak np. u radców prawnych, że izba karze, jak ktoś ma za niską stawkę. To, że pracodawca chce zatrudnić za jak najmniej jest oczywiste. Na propozycję 3k wystarczy podać swoją - wyższą i ją w jakikolwiek sposób uzasadnić. Np. Trudność w znalezieniu magistra, konieczność jego obecnosci, wysoka inflacja... To nazywa się negocjacjami. Najniższa stawka jaką do tej pory znałem, na jaką takie wystraszone dziewczyny się zgadzały, to było 3,5k. Ale i tak po 3 miesiącach z reguły i one miały te 4k. Już nawet nie wspomnę, że można sobie sprawdzic jaki apteka ma obrot, jaką marże i oszacować koszty... na prawdę pracodawcę stać na normalne pensje. Pozdrawiam i życzę większej asertywności.
A czy wiemy gdzie pracuje bohater tego odcinka?
Ja mam zagwozdkę, ponieważ dostałam się na farmację, jestem już technikiem farmacji i zastanawiam się, czy jest sens poświęcać 5,5 roku, żeby dalej robić to samo czy jest szansa rozwoju po farmie w inne kierunki?
Hej! Od października realizuję studia doktoranckie z zakresu farmakoekonomiki (w obszarze gastoonkologii) na UMedzie we Wrocławiu. Do tej pory byłem managerem placówek ogólnomedycznych. Obecnie zajmuje się budowaniem i rozwojem sieci stomatologicznej. Zapraszam na LI (link w opisie).
Co do samego rozwoju po studiach - możliwości są szerokie (wiem, że Przemek w najbliższym czasie ma zaplanowany dodatkowy odcinek o pracy w farmacji). Jeżeli dobrze czujesz się w aptece, to korzyścią rzeczywiście będą wyższe stawki w porównaniu do technika (więc nawet z tego względu, rozwiązanie jak dla mnie opłacalne).
@@grzegorzzurakowski543 hej! Dzięki za odpowiedź. W aptece czuję się dobrze, aczkolwiek mam plan popracować nad kwalifikacjami i zaangażować się w akcje organizowane przez mój PTSF, żeby zdobyć jak najwięcej doświadczenia i kontaktów. Fajnie jest widzieć, że dobrze sobie radzisz. Życzę powodzenia we wszystkich inicjatywach, w jakich będziesz brał udział!
@@grzegorzzurakowski543świetny wywiad! Też skończyłam farmę na umed Wrocław:)
31:30
Farmacja w pierwotnym znaczeniu oznacza czarnoksięstwo, trucicielstwo.
Ciekawe dlaczego symbolami farmacji są węże(kaduceusze, węże eskulapa)?
Conan w filmie "Conan barbarzyńca" walczył z kultem i kultystami takich
węży.
Ciekawe spostrzeżenie, choć nie wiem, jak to się ma do rzeczywistości, ale się domyślam :)
Czy się zajmuje pana gość ?