Absolutne Podstawy Intensywnej Terapii 1/3: Wentylacja mechaniczna w ARDS/COVID-19

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 30

  • @oneloveonefreedom
    @oneloveonefreedom 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał, ale na jednej planszy jest informacja "Nie stosuj SIMV" - dlaczego?

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว

      Plansza ta jest stworzona na bazie materiałów prof. Wojciecha Szczeklika z kursu CEEA. Tutaj link do strony, na której o tym pisze: facebook.com/IntensywnaPL/photos/pm.2229640907344369/2229640934011033/?type=1&theater
      Tożsame informacje znajdują się w UpToDate w temacie ARDS. Podkreślana jest tutaj głównie rola wentylacji kontrolowanej (bez wysiłku oddechowego pacjenta), szczególnie w początkowej fazie leczenia ARDS.
      Dodatkową zaletą u pacjentów z COVID-19 jest to, że podejście takie minimalizuje naszą liczbę interwencji przy pojedynczym pacjencie, gdyż dzięki wentylacji kontrolowanej nie musimy aż tak często dostosowywać parametrów wentylacji. To w kontekście masowego napływu zaleta VC.
      Oczywiście, w rękach doświadczonej osoby może być miejsce również na SIMV. W tym wideo poruszam jednak podstawy podstaw, próbując włożyć narzędzia w ręce osób bez doświadczenia w warunkach OIT.
      Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam! :)

    • @oneloveonefreedom
      @oneloveonefreedom 4 ปีที่แล้ว

      @@laryngoskop7909 A czy lepiej byłoby wybierać sztywną wentylację VC nie zwracającej uwagi na napęd oddechowy pacjenta, czy raczej coś w stylu A/C?
      Pracuje w SOR i robię specjalizację ratunkową, a wentylacja mnie szczególnie interesuje i chciałoby się więcej i więcej tych informacji :D

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว +1

      Wiesz co, tutaj zdania mogą być bardzo podzielone i nie chcę się wypowiadać z pozycji autorytetu - bo się za takiego nie uważam :)
      Mogę napisać, jak ja bym to zrobił w SOR: dałbym pana lub panią na rureczkę w rapid sequence, najchętniej używając 1,2 mg/kg rokuronium, wtedy na 2+ godziny mam też spokój z napędem oddechowym pacjenta, mogę go więc dać na sztywną, nie martwić się o objętości oddechowe, bo będą takie, jak być mają i zająć się resztą spraw w rodzaju dostępów centralnych, tętnic i innych niezbędnych badań i przewodów. Na ewentualną zabawę trybami (podkreślam - moim zdaniem) przyjdzie czas później. Konkretne źródła, na których opieram swoje zdanie, dostępne są w notatkach do odcinka o ARDS: laryngoskop.eu/ards/. Pozdrawiam :)

    • @xlash05
      @xlash05 4 ปีที่แล้ว

      @@laryngoskop7909 Witam, czy wytyczne odnośnie sposobu wentylacji mechanicznej zmieniły się od tamtego czasu?

  • @drfideck
    @drfideck 4 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo dobrze wyjaśnione, dziękuje.

  • @katarzynafraczyk8896
    @katarzynafraczyk8896 4 ปีที่แล้ว +1

    świetny i merytoryczny materiał z pewnością nie tylko dla lekarzy

  • @agnieszkamiroszewska5499
    @agnieszkamiroszewska5499 4 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten bardzo rzeczowy materiał.

  • @magdaszara8362
    @magdaszara8362 4 ปีที่แล้ว +3

    Super podcast , bardzo dziękuję :)

  • @harifiarz
    @harifiarz 4 ปีที่แล้ว +2

    Swietny film. Dzięki.

  • @piotrek888888
    @piotrek888888 4 ปีที่แล้ว +2

    dziękuję

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว

      I ja również, proszę bardzo o dzielenie się ze znajomymi :)

    • @piotrek888888
      @piotrek888888 4 ปีที่แล้ว

      @@laryngoskop7909 dzielimy dzielimy

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 2 ปีที่แล้ว +1

    Proszę zrobić odcinek o tym jak skutecznie wentylować pacjenta z rurką tracheo-dorosli i dzieci z ARDS, łącznie z 4h , 4T, powikłaniach po tracheo I gdzie najlepiej podawać tlen -do rurki, dziury po rurce i ile % tlenu dochodzi do płuc gdy dajemy wąsy. Brakuje mi tu opowiescino tężyczce i hiperwentylacji a na materiałach nic nie widać.

  • @anetak.8780
    @anetak.8780 2 ปีที่แล้ว

    A dlaczego wentylujemy VCV a nie PVC ?

  • @MrKamil942
    @MrKamil942 4 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał! Leci subik, robisz świetną robotę. Rat med pozdrawia :)

  • @polarmis18
    @polarmis18 4 ปีที่แล้ว +1

    A inne tryby wentylacji, np promujące własny oddech pacjenta? U mnie anestezjolodzy lubią Bilevel albo PCV-VG

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว

      Cześć! Dzięki za komentarz, bardzo dobre pytanie. Zgodnie z zaleceniami SSC, na początku warto prowadzić wentylację kontrolowaną (wspomnianą w tym odcinku). Tryby promujące oddech pacjenta znajdują zastosowanie w dalszej opiece. Ponieważ materiał kierowany jest do nieintensywistów, postanowiłem przyjrzeć się tylko "podstawowemu" trybowi z wytycznych. Chcę nagrać jeszcze dwie części - jedną dotyczącą leków i wspomagania, drugą - rozwiązywania problemów w wentylacji mechanicznej. W tej drugiej części będzie chwila na "kłócącego się" pacjenta, czyli właśnie momencie przejścia na tryby wspomagające :)

  • @patiosung5616
    @patiosung5616 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki wielkie, przyda się na studiach i w zawodzie :D Jeśli to coś da to rób więcej takich filmików z anestezjologii, świetnie tłumaczysz. Czy możesz podać link do tej ściągi i respiratora online?

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว +1

      Jasne, jest na stronie w linkach na dole postu: laryngoskop.eu/wentylacja-mechaniczna-w-ards-covid-19-dla-nieanestezjologow/

  • @xlash05
    @xlash05 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał. Kiedy można liczyć na następne? ;)

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za dobre słowo. Planuję stworzyć drugą część w tym tygodniu. Proszę o subskrypcję oraz zapisanie się na newsletter na stronie: laryngoskop.eu/newsletter/ - tak najłatwiej będzie dowiedzieć się o premierze :)
      Polecam również inne odcinki AnestezjoPodcastu. Kompletna lista tutaj: anchor.fm/anestezjopodcast - tam między innymi o fizjologii układu oddechowego, podstawach wentylacji mechanicznej, leczeniu ARDS i wiele innych.

  • @niebieskiegalaretki218
    @niebieskiegalaretki218 4 ปีที่แล้ว

    Planujesz zrobic film o efektach jakie wywołuje podtlenek azotu typu efekt koncentracji hipoksja dyfuzyjna, efekt 2 i 3gazu?

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว

      Mówiłem o tym w jednym z podcastów, zdaje się tym: laryngoskop.eu/wlasnosci-i-prawa-gazow-anestetycznych/

  • @gamerspitt8089
    @gamerspitt8089 4 ปีที่แล้ว

    Miałem jeden zabieg w Presbiterianie w NY, taki typowy amerykanski szpital... dali mi jedną tabletkę przed zabiegiem kręgosłupa do połknięcia, i nawet nie wiem kiedy odpłynołem. W Polsce oferują mi zamiast tej tabletki taką maskę z jakimś gazem, a jako młody człowiek miałem coś takiego, i źle to znosiłem... czy taka tabletka do połknięcia to nie powinien być standard przed zabiegiem ? pytam pana jak Anestezjologa : D dziękuję z góry za odpowiedź, sorry za offtopic

    • @laryngoskop7909
      @laryngoskop7909  4 ปีที่แล้ว +2

      Witam. Obecnie nie jest to standard w "cywilizowanym" świecie. Konkretne decyzje w sprawie konkretnego Pacjenta podejmuje zawsze (w porozumieniu z nim) odpowiedzialny za przygotowanie do znieczulenia anestezjolog. O wady i zalety każdego rodzaju postępowania może Pan zapytać swojego lekarza podczas wizyty anestezjologicznej. Pozdrawiam.

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 2 ปีที่แล้ว

    Anestezjolodzy niestety często zabijają pacjentów poprzez nieprawidłowe nastawy respiratora. zapominając, że płuca covidowe są pomniejszone. Warto konsultować się z pulmonologiem.

  • @ninkaorzech4638
    @ninkaorzech4638 3 ปีที่แล้ว

    👌 👍