Machu Picchu - ślady 3 różnych technologii! (2021)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Zagadkowe Machu Picchu. W tym odcinku chcę Ci pokazać niesamowite miasto Inków i zwrócić uwagę na to, że jest ono wykonane jakby za pomocą trzech różnych technologii:
    🟢 widzimy tam obrobione monolity wokół, których stworzono przynajmniej kilka ciekawych i unikalnych budowli. Wykonane są one z precyzyjnie obrobionych kamiennych bloków.
    🟢 drugim stylem są mniejsze, ale wciąż bardzo dobrze obrobione kawałki kamienia, które idealnie dopasowano do siebie, tak że pomiędzy nie wciśniemy nawet ludzkiego włosa. Bloki te mają odmienne i często fikuśne kształty. Tego typu konstrukcje widzimy w Cusco i w różnych innych rejonach Peru.
    🟢 trzecią grupę budowli stanowią konstrukcję z mniejszych, chropowatych kamieni łączone bardzo często zaprawą i posiadające bardzo duże spoiny.
    Jeżeli jesteś ciekawy historii Machu Picchu i tego jak zbudowano to miasto, to zapraszam do obejrzenia odcinka.
    👍 Polub kanał CIEKAWOSTKI I INNE DZIWY i bądź zawsze na bieżąco:
    Facebook: / ciekawostkiidziwy
    🔗 Przydatne linki:
    Thorough Exploration Of Machu Picchu In Peru: Inca And Older Megalithic Aspects • Thorough Exploration O...

ความคิดเห็น • 176

  • @mijamoog7157
    @mijamoog7157 2 ปีที่แล้ว +21

    cały czas się cofamy w rozwoju....z całej dłoni zaczynamy używać tylko kciuka..zamiast kamieni używamy gipsu i kartonu...ślady po nas szybko zanikną...

    • @urukhaitheartofhating367
      @urukhaitheartofhating367 2 ปีที่แล้ว +2

      no ty się cofasz co odcinek o dekady jeszcze pare i ockniesz się na drzewie,brakło by kamienia i pieniędzy cymbale na planecie więc robimy ścianki działowe w ten sposób

    • @mijamoog7157
      @mijamoog7157 2 ปีที่แล้ว +4

      @@urukhaitheartofhating367 kamieni by zabrakło?pieniędzy? o czym ty pierd...sz?ćwoku

    • @bearmi2586
      @bearmi2586 2 ปีที่แล้ว

      Ciekawe spostrzeżenie:)

    • @urukhaitheartofhating367
      @urukhaitheartofhating367 2 ปีที่แล้ว

      @@mijamoog7157 o budowlancę rybi pędzelku

  • @lava7157
    @lava7157 2 ปีที่แล้ว +5

    Nie 3 tylko 5.
    1. Obróbka skały czyli wielkie monolity, które wystają z ziemi. Przeznaczenie kompletnie nie znane. Czas... strach pomyśleć.
    2. Ogromne kamienie. Podobnie przeznaczenie nieznane. Pierwotny układ nie znany.
    3. Cywilizacja, która wykorzystała materiał cywilizacji 2 jako podstawę do swoich budowli. Reszta wykończona mniejszymi kamieniami ale z wykorzystaniem perfekcyjnego dopasowania. Co ciekawe cywilizacja ta w szczególny sposób zaopiekowała się pozostałościami cywilizacji nr 1 obudowując pozostałe wystające obrobione skały murem.
    4. Cywilizacja Inków. Zagospodarowanie tego co pozostało po cywilizacji nr 3. Nieudolna próba naśladowania poprzedników. Całkowity brak możliwości użycia materiału cywilizacji nr 2 z powodu gabarytów.
    5. Cywilizacja obecna czyli po najeździe Europy.
    Opisać możemy tylko cywilizację nr 5 i częściowo nr 4. Dla pozostałych dokonujemy fatalnego spłaszczenia czasowego. Może się okazać, że pomiędzy cywilizacjami 1 i 2 mogło minąć setki tysięcy lat lub więcej. Prawdopodobnie już cywilizacja nr 3 miała zerową widzę o dwóch poprzednich.
    Można też postawić sensowne pytanie jakie gatunki żyjące w przeszłości są odpowiedzialne za dwie pierwsze fazy. Sensowne z tego powodu bo ludzie tak nie budują i nie używają takiego materiału budowlanego.

  • @boguslawmusialski4049
    @boguslawmusialski4049 2 ปีที่แล้ว +7

    Piękny film i równie ciekawy komentarz.Ponieważ dostrzegam zbieżność z innymi budowlami np w Egipcie (świątynia Sfinksa) można przypuszczać,że taka sama obróbka ogromnych bloków skalnych ma wiele wspólnego ze sobą.Odpowiedź może kryje się glinianych tabliczkach zapisanych pismem klinowym,których treści zauważam nie są tak powszechnie znane.Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do dalszej pracy,za którą dziękuję.

  • @andrzejsobczynski1735
    @andrzejsobczynski1735 2 ปีที่แล้ว +27

    Inkowie zajęli miasto wybudowane przez cywilizację którą zniszczył potop to samo jest w Egipcie

  • @bogdanprofaska8372
    @bogdanprofaska8372 2 ปีที่แล้ว +6

    Obróbka kamienia występuje na całej kuli Ziemskiej. Technologi jest "prawie identyczna" I niesamowita. Prawdopodobnie była wymiana informacji pomiędzy kontynentami. Na terenie Polski również występuje taka obróbka kamienia.

    • @Nina-ju8gv
      @Nina-ju8gv 2 ปีที่แล้ว +3

      Prawdopodobnie było jedna światowa cywilizacja

  • @NazirzEfezu
    @NazirzEfezu 2 ปีที่แล้ว +8

    Cały czas wielcy naukowcy robią nas w balona ! Za wszelką cenę prubóją ukryć prawdziwą historię ziemi.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      Z całą pewnościá udało im się ukryć przed Tobą słownik ortograficzny.

  • @nickt5606
    @nickt5606 2 ปีที่แล้ว +8

    Komentaż dla ZASIĘGU .Nie wiem dlaczego stałem się fanem ciekawostek i innych dziwactw.Po owocach ich poznacie.Ja zbieram tylko dobre owoce i polecam 👍

  • @tomaszkrezymon5346
    @tomaszkrezymon5346 2 ปีที่แล้ว +5

    na twoje pytania wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym filmiku, gdzie jest bardzo dokładnie opisane jak zrobili wielką piramidę:
    th-cam.com/video/KMAtkjy_YK4/w-d-xo.html
    ale w skrócie, co to za 3 technologie w machu picchu:
    1. największe megality - przygotowanie podłoża poprzez topienie/cięcie skał, formowanie z nich fundamentów i głównych elementów konstrukcyjnych
    2. idealnie dopasowane kamienne bloki - odlewany z formy "beton"
    3. prymitywnie obrobione bloki - dzieło prymitywnych inków, kiedy odkryli to miasto

    • @darekrud
      @darekrud 2 ปีที่แล้ว

      Jeśli w grę faktycznie wchodziłoby odlewanie z form, to po co te bloki miały takie nieregularne kształty i po co takie wielkie rozmiary ?

    • @tomaszkrezymon5346
      @tomaszkrezymon5346 2 ปีที่แล้ว

      @@darekrud nieregularne formy po to, aby lepiej się nawzajem siebie "klinowały", dzięki czemu zmniejszane jest ryzyko pękania muru po linii prostej, gdyż linie łączenia sa nieregularne. dlaczego takie duże? być może, aby zoptymalizować proces budowy (szybciej odlać x dużych bloków niż 10x mniejszych). być może też dlatego, że im masywniejsze są bloki, tym bardziej solidna cała konstrukcja - oczywiscie są tego granice, bo zbyt duże bloki będą pękać. podejrzewam, że wielkość tych bloków była optymalizowana wlasnie pod tym kątem - najwieksze jak sie da, zanim wystąpi realne ryzyko pęknięcia.
      chciałbym jeszcze doprecyzować - nie twierdzę, że trzeba ślepo wierzyć we wszystkie informacje zawarte w filmie, który zalinkowałem, ale ma wiele ciekawych teorii, w tym właśnie o metodzie odlewania monolitycznych bloków, która jest dużo bardziej prawdopodobna niż teoria wycinania idealnie geometrycznych bloków ze skały, transportu po rampie i idealnego ich układania. receptura "betonu" została "wynaleziona" przez prof. Josepha Davidovits, który na jej podstawie z powodzeniem odtworzył bloki Wielkiej Piramidy, jak i bloki jednej ze starożytnych konstrukcji Ameryki środkowej (zapomniałem nazwy). I w jednym, i w drugim przypadku użył jedynie naturalnych surowców znajdujących się w pobliżu tych konstrukcji.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      @@tomaszkrezymon5346 chcesz powiedzieć że uzyskał granit metodą odlania na zimno?

    • @tomaszkrezymon5346
      @tomaszkrezymon5346 2 ปีที่แล้ว

      @@marekmarek8881 nie, nie mówię o granitowych filarach tylko tych mniejszych, idealnie spasowanych 'cegłach'. istnieje szyta grubymi nićmi teoria topienia granitu - opisano ją w filmiku, który podlinkowałem. sam nie wiem, co o niej myśleć.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      @@tomaszkrezymon5346 pasowało by to powtórzyć. O ile się orientuję granit roztopić można ale jak zastyga to jego budowa krystaliczna jest inna. Gdyby można było tak z granitem postępować nikt by go nie wycinał z skały macierzystej co jest pracochłonne i skomplikowane. Po prostu używali by dynamitu a później przetapiali w co tam by chcieli.
      Po przetopieniu struktura krystaliczna się zmienia i kolor się zmienia. Część minerałów może zostać utleniona.
      W odlewie na stronie górnej widoczne są ślady płynności. Forma może zmienić rozmiar pod wpływem wysokiej temperatury. Może pęknąć albo zostawić odcisk. Na betonie często widać odcisk desek. Do betonu może wpaść robak lub gałązka albo resztki jedzenia lub narzędzi.
      Nawet beton w czasie wiązania zmienia swoje rozmiary. Dbać trzeba o temperaturę i wilgotność by po prostu nie popękał.
      Jedynie kamienie granitowe zachowują swoje rozmiary ze względu na budowe krystaliczną.

  • @Amanda_Hertz
    @Amanda_Hertz 2 ปีที่แล้ว +6

    Mnie się wydaje, że oni odlewali te bloki, dlatego gdzieniegdzie ze ścian wystają te wypustki, ewentualnie "zmiękczali kamienie" w jakiś sposób, aby dało się je łatwo dopasować do innych.

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 3 หลายเดือนก่อน

      "Mnie się wydaje, że oni odlewali te bloki" Ale to jest kamień naturalny.
      Pomyślałeś, że poprzednia cywilizacja (nie koniecznie ludzka) potrafiła zmieniać plastyczność (inaczej cazsowe poluzowanie wiązań międzyatomowych) naturalnego kamienia jakąś formą energii?

    • @Amanda_Hertz
      @Amanda_Hertz 3 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofantoniewicz824 Raczej chodziło mi o to, iż kamień "odlany" tak dawno temu przy użyciu badań naukowych może sprawiać wrażenie naturalnego, bo mamy za słabą technologię ;)

  • @Daniel-vj5cg
    @Daniel-vj5cg 2 ปีที่แล้ว +3

    W 14:00 min jest zegar który pokazuję godzinę przy pszesileniu zimowym kiedy słońce znajduję się najniżej i jest to dzień krótszy, a reszty można domyśleć się samemu.

  • @marekmarek8881
    @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว +5

    To jest ten moment w którym kamienie zaczynają mówić.

  • @babcia4430
    @babcia4430 2 ปีที่แล้ว +4

    Nasuwa się myśl że to technologia przedpotopowa.Tylko czemu nie znajduje się żadnego plastiku?

    • @bearmi2586
      @bearmi2586 2 ปีที่แล้ว +1

      Rozłożył się.

    • @babcia4430
      @babcia4430 2 ปีที่แล้ว

      @@bearmi2586 To czemu kości dinozaurów się nie rozłożyły?Są starsze.

    • @bearmi2586
      @bearmi2586 2 ปีที่แล้ว

      @@babcia4430 Większość się rozłożyła. Istnieje też możliwość, że poprzednie cywilizacje nie używały plastiku.

  • @Nr.1Pan_Staszek
    @Nr.1Pan_Staszek 2 ปีที่แล้ว +11

    Podobno w Egipcie daty budowy itd. " naukowcy " ( archeologowie ) musieli uwzględnić wpisy z koranu gdzie stwierdzono , że ziemia chyba istnieje 6 czy 7 tysięcy lat - nie odważyli się to podważyć aby im nie zabroniono wjazdu do Egiptu - z takimi to " naukowcami " i ich produktów w postaci książek do d... mamy do czynienia ❕❗🤔🤐🤦‍♂️

  • @pitagoraszielonooki3448
    @pitagoraszielonooki3448 2 ปีที่แล้ว +9

    Widzę, że jeszcze dwóch + mój trzeci został za karę usunięty przez yt. Szkoda, że tak z nami pogrywają.
    Karząc za pisanie rzeczy, które nie są trendi.

  • @jaktonactozorkiestra100
    @jaktonactozorkiestra100 2 ปีที่แล้ว +4

    pozdrawiam wszystkich i czekam( zasięgus dobrus)

  • @AleksanderCzeszkiewiczPolska
    @AleksanderCzeszkiewiczPolska 2 ปีที่แล้ว +17

    Genialny odcinek, dziękuję! Pozdrowienia również od twórcy programów na YouTubie dotyczących zagadek przeszłości :)

  • @appgpl
    @appgpl 2 ปีที่แล้ว +3

    Te duze bloki nie sa tak po prostu wykorzystywane na maxa co do dostepnego materialu lub jak sie kamien ukruszyl. Kazdy kamien ma specyficzny ksztalt, ktory wspiera kamienie obok a jednoczesnie te kamienje nie pozwalaja na przesuniecie. Przypomina mi to kostki skladane z przeroznych elementow o literze L i T. Tak zlozona kostka jest tak samo trwala jak zwykla kostka ale wystarczy wyjac dwa elementy by kostka sie rozpadla. Mysle ze te kamienie sa tak dostosowane by wzajemnie sie wspieraly. Drobne wyciecia nie pozwalaja na zwykle tarcie a po prostu kamien nie moze sie przesunac bardziej w bok bo juz jest zabek blokujacy. Kiedys te kamienie mogly mniej do siebie przylegac ale tarcie sprawilo ze sa teraz bardziej przylegle przy wstrzasach. Regresem z kolei jedt juz porzucenie wycinania kamieni w specyficzny sposob a stosowanie bloczkow prostokatnych, gdzie mogly one bez problemu przesuwac sie na sobie i to jest efekt ta zburzona sciana

  • @marcinkaczynski4733
    @marcinkaczynski4733 2 ปีที่แล้ว +4

    ciekawe będzie....czekam

  • @kriskozacki8777
    @kriskozacki8777 2 ปีที่แล้ว +4

    A propo legendy, to tam jest z kamienia taka brama/okna właśnie potrójna. Pozdrawiam

  • @twojsasiad8214
    @twojsasiad8214 2 ปีที่แล้ว +4

    W Polsce asfaltu prosto nie potrafią zalać nawet

  • @rafazdrodowski4197
    @rafazdrodowski4197 2 ปีที่แล้ว +5

    Dobra robota 👍

  • @andrzejbek1349
    @andrzejbek1349 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawie opowiedziane,👍

  • @andrespecies9932
    @andrespecies9932 10 วันที่ผ่านมา

    Ten kamień przy 19:45 to skamieniały fortepian😊
    Ale żeby te parę przesuniętych kamieni przy 20:13 nie byli w stanie z powrotem na swoje miejsce przesunąć, to chyba już przesada, napewno nie było funduszy, to nikomu się nie chciało. Nie lubimy prac społecznych. Jakbym tam był, to nie mógłbym przejść spokojnie obok i sam bym to poprawił, gdybym był zdrowy.

  • @damianwolf5176
    @damianwolf5176 2 ปีที่แล้ว +5

    Mam pytanie dla dobrych obserwatorów, czy miasto powstało na "ściętej górze" i czy na sąsiednich "ochronnych górach" są pozostałości po działaniu człowieka?

  • @janekklos4156
    @janekklos4156 2 ปีที่แล้ว +5

    Materiał super. Proszę spróbować mówić połowę woooolniej.

    • @emigrante1908
      @emigrante1908 2 ปีที่แล้ว

      mozna zwolnic tempo video. bedzie latwiej

  • @suhur.mash.sitireni
    @suhur.mash.sitireni 2 ปีที่แล้ว +8

    Pierwsze obrobione kamienie są bardzo dokładne. Potem ludzie naśladowali te budowle i wyszło im nie za bardzo.... Ja myślę, że ludzie dostosowali te istniejące już budowle do swoich potrzeb. Coś tam dobudowali, coś zburzyli i mamy teraz zamazaną prawdę o tym miejscu. A "jajo głowi nam w tym nie pomagają"…. Książka napisana kasa wzięta, to głupio się wycofać z tych popapranych teorii! ..... Co do góry to myślę, że była po prostu ścięta, aby wybudować tam miasto...

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว

      A dlaczego zakładasz, że ludzie?

    • @suhur.mash.sitireni
      @suhur.mash.sitireni 2 ปีที่แล้ว

      @@lava7157 czytaj uważniej .....

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว

      @@suhur.mash.sitireni Już druga technologia czyli wielkie kamienie nie przedstawiają logili budowlanej stosowanej przez homo sapiens.

    • @suhur.mash.sitireni
      @suhur.mash.sitireni 2 ปีที่แล้ว

      @@lava7157 Tak do końca nie wiemy co to była za cywilizacja,albo my tylko nie wiemy bo inni ( wybrańcy) mogą wiedzieć.... Wiem tylko jedno że dawni budowniczowie używali kamienia bo był trwały i pod dostatkiem...W Japonii są potężne konstrukcje z kamieni....

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว

      @@suhur.mash.sitireni Wszędzie są takie konstrukcje. Są obrobione i użyte kamienie, ktorych nawet przy użyciu naszej techniki nie jesteśmy w stanie podnieść i przemieścić. Największe znane to obrobione ale nie wydobyte kamienie w Chinach. Nie to jest najciekawsze, że kamienie są trwałe tylko to, że obróbka i stosowanie takich megalitów było dla jakiejś tam cywilizacji z przeszłości łatwe i dostępne jak dla nas budowanie z cegły.

  • @dawidtrapp5139
    @dawidtrapp5139 2 ปีที่แล้ว +3

    W zasadzie możnaby spróbować datowania tych najstarszych kamieni. Jeśli to jest skała magmowa (granit, dioryt, bazalt itp) i w wyniku obróbki ulegała rozpuszczeniu/przetopieniu to datowanie radioizotopowe powinno wskazać ten moment.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      🤣🤣🤣

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว +1

      Niestety, nie da się datować samych kamieni. Można tylko szacować ze względu na inne uwarunkowania lokalne.

    • @dawidtrapp5139
      @dawidtrapp5139 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lava7157 Jedna z hipotez dotycząca obróbki tych kamieni jest taka, że były zmiękczane. Niektóre ślady rzeczywiście tak wyglądają. W przypadku skał magmowych oznacza to wymianę argonu z otoczeniem i przynajmniej częściowy reset zegara, tak więc metody argonowe powinny coś wskazać jeśli ta hipoteza jest prawdziwa.

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว +1

      @@dawidtrapp5139 to prawda, że wiele obiektów jawnie nosi ślady obróbki w stanie "miękkim", ale tu bardziej skłaniam się do idei betonu lub innych mieszanek. Jednak gdy mamy do czynienia z obróbką granitu to każde "normalne" myślenie oparte o obowiązujący kierunek rozwoju cywilizacji przynosi tylko równania nie do rozwiązania. Dopóki nie zburzymy obecnych podwalin historii, póty będziemy wpadać na ścianę niemożliwości badając takie pozostałości.

  • @majesticb1815
    @majesticb1815 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle super materiał!

  • @tomtomkowski7653
    @tomtomkowski7653 2 ปีที่แล้ว +6

    16:34 - widac nawet zbrojenie laczace kamienie.
    To nawet dziecko widzi, ze jest to neiznana nam technologia, ktora pozwalala na dowolne ksztaltowanie kamienia poprzez jego uplastycznienie.
    Taka sama technologie mozna spotkac w wielu miejscach na Ziemii, nawet z charakterystycznymi wypustkami, jakby slady po odlewie.

  • @beatakijewska-nazarczuk6815
    @beatakijewska-nazarczuk6815 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawy odcinek 😊

  • @Nr.1Pan_Staszek
    @Nr.1Pan_Staszek 2 ปีที่แล้ว +15

    Wspieramy Polskiego twórcę i jego twórczość , a więc: subskrypcja, dzwoneczek, mały pozytywny komentarzyk
    i koniecznie kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈 ❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿

  • @CommanderM2
    @CommanderM2 2 ปีที่แล้ว +7

    To była ewidentnie technologia zmiękczania i uplastyczniania litej skały

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      🤣🤣🤣

    • @janmikowski9176
      @janmikowski9176 2 ปีที่แล้ว

      To są odlewy granitowe

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      @@janmikowski9176
      🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    • @darekrud
      @darekrud 2 ปีที่แล้ว +1

      To czemu nie uplastyczniali do zwykłych prostokątnych bloków, tylko w jakieś zygzaki ? ;)

    • @CommanderM2
      @CommanderM2 2 ปีที่แล้ว +1

      @@darekrud bo taki uład jak zresztą widać jest trwalszy przy trzęsieniach ziemi. Widać jak niekture mury się rozjechały a nie zwaliły.

  • @scythianlechita1945
    @scythianlechita1945 2 ปีที่แล้ว +12

    Swietny materiał!🤠

  • @annamariam2694
    @annamariam2694 2 ปีที่แล้ว +4

    Dla zasięgu 🎉

  • @marekwolanin2473
    @marekwolanin2473 2 ปีที่แล้ว +11

    Apropos Hiszpanów , to naród próżniaków . Gdyby nie złodziejstwo, które opanowali do perfekcji ,to Columb nie byłby odkrywcą Ameryki, tylko zwykłym żeglarzem , który tam dopłynął.

    • @bogwojny4740
      @bogwojny4740 2 ปีที่แล้ว +5

      TAK JAK POTEGA NIEMIEC ZBUDOWANA NA RABOWANYCH DOBRACH Z INNYCH KRAJÓW PO WSZYSTKICH WOJNACH SWIATOWYCH

    • @neliadonnowitz4564
      @neliadonnowitz4564 2 ปีที่แล้ว +2

      Kolumb raczej powielił, niż odkrył...przed nim byli Kartagińczycy (Azory) Wikingowie (Winlandia)...

  • @darekrud
    @darekrud 2 ปีที่แล้ว +4

    Moim zdaniem z powodu małej ilości materiału cięli takie nieregularne kształty, ale czym cięli i kto, to nie mam pomysłu. Słaba dostępność budulca wyjaśnia też brak odpadów- po prostu wszystko co się dało i miało w miarę sensowne kształty zostało wykorzystane. Być może pierwotnie budowla na samym początku była jakimś kosmodromem, albo portalem i musiała być odporna na wstrząsy czy np wysoką temperaturę, zastanawiające są te różne wypusty w murach czy też wgłębienia, jakby montażowe od czegoś, raczej na pewno nie od tego żeby jakiś gościu powiesił sobie hamak, czy zaczepił składane krzesełko w dziurę w ścianie :)

  • @joannaschwarz1840
    @joannaschwarz1840 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawy temat.

  • @mariusza4898
    @mariusza4898 2 ปีที่แล้ว +3

    Poprosze film o Puma Punku?

    • @Ciekawostki_i_dziwy
      @Ciekawostki_i_dziwy  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za propozycję. Z pewnością za jakiś czas przygotuje coś nowego, ponieważ poprzedni filmik w tym temacie opublikowałem dwa lata temu. Na ten moment podsyłam link do tego filmiku. Jest on z pewnością gorszej jakości, ale myślę, że jest tam kilka ciekawych informacji. Pozdrawiam
      th-cam.com/video/VNJoa0CcRCE/w-d-xo.html

  • @marianpawlik5424
    @marianpawlik5424 2 ปีที่แล้ว +3

    roznica cywilizacyjna to przynajmniej 50 000 lat

  • @mariuszb1048
    @mariuszb1048 2 ปีที่แล้ว +3

    A co myślicie o transportowaniu rozgrzanej magmy i kształtowanie na miejscu lub kształtowanie w pobliżu aktywnych wulkanów, a następnie transport na wskazane miejsce? Nie znam się na strukturze skał, ale może istniało jakieś proste rozwiązanie na formowanie kamieni...

    • @aleksandermazur4223
      @aleksandermazur4223 2 ปีที่แล้ว +1

      Granit nie jest skałą magmową.

    • @mariuszb1048
      @mariuszb1048 2 ปีที่แล้ว

      @@aleksandermazur4223 czyli ślepa uliczka....ale wiesz co, znalazłem w sieci coś takiego:"Otóż granit, będący połączeniem muskowitu i biotytu oraz kwarcu, skalenia potasowego, albitu i oligoklazu, powstaje w wyniku powolnego zastygania magmy w głębokich warstwach Ziemi. Magma tak bardzo uciska skorupę naszej planety, że szczelinami wydostaje się na powierzchnię lub zastyga jeszcze w głębinach. W efekcie tworzą się twarde, ciężkie, odporne na wszelkie uszkodzenia skały, pośród których nie brakuje skał granitowych. Zjawisko to ma miejsce również w naszym kraju"Zrodlo strona Drokan.

    • @aleksandermazur4223
      @aleksandermazur4223 2 ปีที่แล้ว

      Zapomniałem dodać powierzchniową ,tworzy się dosyć głęboko pod pow. ziemi.

    • @mariuszb1048
      @mariuszb1048 2 ปีที่แล้ว

      @@aleksandermazur4223 :) właśnie to znalazłem w internecie.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      @@mariuszb1048 możliwe że tak jest ale jeszcze nikomu się to nie udało. Granit nadal po stopieniu już się do niczego nie nadaje

  • @not2pun
    @not2pun 11 หลายเดือนก่อน

    3 różne szkoły rzemiosła, u nas to też jest naturalne że miasta stoją na miastach.

  • @carvinieri5217
    @carvinieri5217 ปีที่แล้ว

    19:28 załom na murze po prawej stronie w głębi. szok., To tak jakby projekt wszystkiego uwzględniał takie rzeczy i był tworzony od początku jako całość. Odlewy lub cięcie precyzyjnymi narzędziami.

  • @adrianzak
    @adrianzak 2 ปีที่แล้ว +5

    Super materiał czekam na kolejne odcinki :)

  • @tezadeus
    @tezadeus 2 ปีที่แล้ว +5

    Dla mnie te monolity na ziemi co mówią, że to są zegary wyglądają jak fundamenty pod różnego rodzaju maszyny, które zabrano w trakcie przeprowadzki ;) a tak naprawdę jak zwykle nic nie wiemy ..

    • @lava7157
      @lava7157 2 ปีที่แล้ว +2

      Jedną z rzeczy której nie wiemy to czas powstania. A jeżeli zrobić założenie, że te największe monolity mają dziesiątki lub więcej milionów lat? Jak dużym szokiem dla niektórych była by myśl, że przed nami do poziomu cylilizacji doszły inne gatunki? Trzeba by wtedy zadać bardzo niewygodne pytanie, jakie katastrofy są w stanie całkowicie zgładzić cywilizację i jak często takie zdarzenia mają miejsce na naszej planecie. Może warto zacząć w ten sposób myśleć bo może jesteśmy mocno nie pierwszymi gospodarzami i na pewno kolejni chętni czekają w kolejce na swój czas i szansę.

    • @darekrud
      @darekrud 2 ปีที่แล้ว +1

      Zastanawiające pod tym względem są także te wypusty i wnęki w murach

  • @rodakpolak560
    @rodakpolak560 2 ปีที่แล้ว +5

    Dr.F.Zalewski świetnie opisuje pewne sprawy z związku z obróbką kamienia, właśnie mówi że ludzkość dzieli się na tych z przed i po wielkiej katastrofie spowodowanym upadkiem tysięcy meteorytów na ziemię .Polecam jego filmy bo są poparte dowodami a nie przemyśleniami.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      Franc Zalewski i jego dowody🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    • @rodakpolak560
      @rodakpolak560 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Sattivasa jesteś jednym z tych co to nic innego mądrego nie potrafią powiedzieć ale wyśmiewać tak w sumie to jesteś żałosnym człowieczkiem🤣🤣🤣🤣

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      @@rodakpolak560
      A tak, tak🤣🤣🤣

    • @aleksandermazur4223
      @aleksandermazur4223 2 ปีที่แล้ว

      @@Sattivasa Dr F Z to jest firma, oparta o wiedzę i doświadczenia grupy ludzi z tyt. naukowymi i długoletnią praktyką ,będącą w opozycji do obecnej oficjalnej wiedzy w tym zakresie.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      @@aleksandermazur4223
      Franc Zalewski jest z całą pewnością w opozycji do rozumu. Zmyśla nieprzytomnie ku uciesze nienachalnie wyedukowanej gawiedzi.

  • @MateuszKapra
    @MateuszKapra 2 ปีที่แล้ว +2

    Rąsia 👍
    Pozdrawiam

  • @oldfighterfighter1024
    @oldfighterfighter1024 2 ปีที่แล้ว +3

    👍

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 10 หลายเดือนก่อน

    Super 👌
    Jeden miejscowy opowiadal mi ze gora tworzy profil twarzy jakiegos wodza.
    Cos jak u nas gadali tak o Giewonciem

  • @edwardmichalak8135
    @edwardmichalak8135 2 ปีที่แล้ว +3

    Moim zdaniem ,Machu Picchu .Wybudowane zostało w czasach potopu gdyż na nizinach zalegała woda .

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      A na której z płaskich planet urojonych?

  • @JanKowalski-oj9jp
    @JanKowalski-oj9jp 2 ปีที่แล้ว +2

    Czym są te wystające elementy z bloków.Na całym świecie można spotkać podobne wystające.Całość wyglada mi jakby stygnac rozlewala się puchnąc.

  • @iwonahuaweiy644
    @iwonahuaweiy644 2 ปีที่แล้ว +2

    Ok

  • @freerider-5174
    @freerider-5174 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie byłeś tam osobiście i wysuwasz wiele "naukowych wątków"? Sacsayhuamán, Ollantaytambo, Machu Picchu to podstawa żeby liznąc tego "czaru". Zdecydowanie polecam!

  • @krystianbabul540
    @krystianbabul540 2 ปีที่แล้ว +1

    @ciekawostki skąd pochodzisz ? Akcent jest dość nietypowy

  • @michart3073
    @michart3073 2 ปีที่แล้ว +2

    Przecież mogło być tak, że zaczęto budować mury bardzo dokładnie, wykorzystując dużo czasu pieniędzy, z czasem stwierdzili że nie zbudują całego miasta z takiej technologii lub brakowało czasu lub nastał jakiś kryzys lub bunt pracowników czy niewolników. Następnie zaczęto budować prostszymi metodami, zmieniono plan budowy bo ten pierwotny byl zbyt czasochłonny i trudny

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      Ludzie już nie żyli tak długo co wcześniej. Wiec nie potrzebowali długowiecznych budowli

  • @marekwolanin2473
    @marekwolanin2473 2 ปีที่แล้ว +6

    A ,co się stanie, jeżeli założymy,że zabrakło narzędzi a znajomość technologii pozostała lub w nieudolny sposób naśladowana.

    • @bwaluss1224
      @bwaluss1224 2 ปีที่แล้ว

      No to jesli tak zalozymy to nasuwa sie pytanie dlaczego zabraklo?

    • @marekwolanin2473
      @marekwolanin2473 2 ปีที่แล้ว

      @@bwaluss1224 tworzenie nowych hipotez niema sensu.

  • @kazimierzwisniewski391
    @kazimierzwisniewski391 2 ปีที่แล้ว +4

    🤔👍🌿

  • @dawidhabel361
    @dawidhabel361 2 ปีที่แล้ว +2

    Subuje jest plus ale popraw dykcję.

  • @tomektal9969
    @tomektal9969 2 ปีที่แล้ว +3

    :)

  • @andrzejbek1349
    @andrzejbek1349 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawe, 👍

  • @umetsunota8875
    @umetsunota8875 2 ปีที่แล้ว

    Cześć .. chetnie posłucham inne dziwy :)

  • @robertkopacz1971
    @robertkopacz1971 2 ปีที่แล้ว +2

    Trzy różne rodzaje materiałów?
    Jeśli używasz tego typu stwierdzenia, to określ czy to jest skała magmowa, osadowa, czy też przeobrażona.
    Możesz scharakteryzować również budulec skalny na podstawie jego składu mineralnego...
    Zresztą, to samo tyczy się technologii obróbki kamienia, czyli np cięcie, kruszenie, szlifowanie!
    A w ten sposób, w który przedstawiasz dane - to zwykle pierdolety, których pełno w sieci.
    Pewnie znajdzie się cała banda takich, którzy będą zachwyceni filmem.
    Ale wierz mi, oczekiwałem po Tobie czegoś więcej...
    Powodzenia!

  • @lukas12i3
    @lukas12i3 2 ปีที่แล้ว

    14,06 to jakby tron na podwyższeniu z dwoma schodkami

  • @wladekparnus7617
    @wladekparnus7617 2 ปีที่แล้ว +1

    witam ja w sprawie tych ,,i inne dziwy,, masz cos czarnego na juz ?

  • @batorlilia5841
    @batorlilia5841 2 ปีที่แล้ว

    Mialy kulture astronomii i liczyc. Ale jak oni nosily te ogromne kamienie.

  • @dareckinietfu6796
    @dareckinietfu6796 2 ปีที่แล้ว

    Pierwsze kamienie ułożone zostały przed potopem .

  • @DanutaRozbryzg1962
    @DanutaRozbryzg1962 ปีที่แล้ว

    To jest chyba najlepszy kanał na yt❤

  • @marcinnowak704
    @marcinnowak704 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dobry materiał choć stwierdzenie, ze „Jezus to nic dobrego, co przywieziono z Europy” to dla mnie osobiście obraźliwe stwierdzenie. I mała uwaga: „archeologowie” nie - „archeolodzy”

  • @batorlilia5841
    @batorlilia5841 2 ปีที่แล้ว

    Tak . W tych czasach nie bylo cymentu zéby laczyc kamienie

  • @andrzejs6461
    @andrzejs6461 2 ปีที่แล้ว +1

    Te piękne połączone stare budowle kamienie jak by sklejone są bardzo starą budowlą co najmniej kilka tysięcy lat gdzie technologia była o wiele bardziej zaawansowana niż w naszych czasach. Nasi archeolodzy albo są ślepi albo po prostu tępi i nie widzą czegoś co widzą archeolodzy którzy są finansowani z innych niezależnych źródeł. Wciska nam się kit ale jeżeli ktoś myśli samodzielnie nie wieży w ich brednie.

  • @bogdanrap8654
    @bogdanrap8654 2 ปีที่แล้ว +2

    archeolodzy za granty sprzedali by swoja dusze bo to daje im wygodne zyycie a nie trzeba dochodzic prawdy

  • @Darek229
    @Darek229 2 ปีที่แล้ว +3

    Właściwe wnioski

  • @gregoreastlander8112
    @gregoreastlander8112 2 ปีที่แล้ว +4

    Moja teoria - Ponieważ używali zaprawę, to zalewali jakieś dziwne konstrukcje masą, może by je schować ? Stąd wiele dziwnych gabarytów megalitów. Zbyt wiele razy coś "wyłazi" z tych "skał", tak jak np. w Sfinksie, gdzie aż gęsto od dziwnych bloków.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว +1

      Ten bełkot miał o czym być?

  • @filipszkolne
    @filipszkolne 2 ปีที่แล้ว

    Myślę że budowali na pozostalosciach po wcześniejszych mieszkancach

  • @Makimaki432
    @Makimaki432 2 ปีที่แล้ว +3

    Zamiast mówić o wyrzeźbionych kamieniach, spójrzmy na nie jak na miejsce pozyskiwania bloków. Wtedy ich kształt nie będzie dla nas zagadką. Chodzi o te dziwne konstrukcje, o których mówisz że są to zegary słoneczne. Myślę, że to mało prawdopodobne. To miejsce, Machu Micchu, jest po prostu niesamowite. Można na nie patrzeć i ciągle się zachwycać. I snuć tylko domysły ile lat sobie liczy i czym było to miejsce. 😦

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 2 ปีที่แล้ว

      Wiadomo, kiedy powstało to miejsce (II połowa XV wieku), wiadomo, czym było.

  • @maciej-frankiem2133
    @maciej-frankiem2133 2 ปีที่แล้ว +3

    Musisz przestać mówić i tak dalej!!!!!!! I będzie dobrze 🤔

  • @marekzadyma5835
    @marekzadyma5835 10 หลายเดือนก่อน

    Nie jestem w stanie zrozumiec dlaczego ktos wznosil tak trudne do zbudowania miasta. Wyglada na to wszyscy dostali tam jakiegos zajoba. Nieprawdopodnym tez jest ze ktos zmusil normalnych ludzi do tak katorzniczej pracy. I po jasna cholere??
    Zagadke megalitycznych budowli nie da sie wytlumaczyc na tzw. logike. W jednym tylko przypadku moze to miec jakis sens - ze zbudowali to cywizacja o duzo wyzszym poziomie rozwoju techicznego i nie bylo to dla nich az takim niewiarygodnym wysilkiem. I ja w to wierze bo inaczej nie jestem w stanie sobie tego wytlumaczyc.

  • @Nr.1Pan_Staszek
    @Nr.1Pan_Staszek 2 ปีที่แล้ว +3

    SHADOWban grasuje ( nie wiem tylko czy u mnie samego ) PO odświeżeniu strony wpis mój znika !!! ❕❗🤴🏻🤴🏽🤴🏿

  • @bernasia6
    @bernasia6 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda że nie ma na filmie naszego słonca,ryżego ...uja.

  • @batorlilia5841
    @batorlilia5841 2 ปีที่แล้ว

    Ale te duze kamienie jak oni przyniesly

  • @bartoszbe2413
    @bartoszbe2413 2 ปีที่แล้ว +1

    jak wymyślono zaprawę to nie było potrzeby dokładnie i równo obrabiać każdy kamień, taki skok technologiczny obserwuje się wszędzie

  • @TheWielebny44
    @TheWielebny44 2 ปีที่แล้ว +2

    Mogło być tak że budowniczy chcieli przetestować nowe materiały w tym miejscu i dlatego zrobiono to przy użyciu 3 różnych technologii.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      Niekoniecznie. Wątpliwe. Gdyby to były testy to konstrukcje były by obok siebie. A nie jedne na drugich.

  • @edwardm67
    @edwardm67 2 ปีที่แล้ว

    Już wcześniej pisałem. Merytorycznie ciekawe, ale prezentacyjnie fatalne. Kochany youtuberze, naucz się od specjalistów "public speaking". Każdy się może nauczyć, o ile nie ma wady wymowy.

  • @edwardmotyka2750
    @edwardmotyka2750 2 ปีที่แล้ว +2

    Cos ich musiało strasznie przerazic ,moim zdaniem WODA

  • @acidfuzz3887
    @acidfuzz3887 2 ปีที่แล้ว +1

    Poprawna wymowa to - "maczu piczu"

  • @paffo.o3197
    @paffo.o3197 2 ปีที่แล้ว

    Mikrofon do wymiany.

  • @batorlilia5841
    @batorlilia5841 2 ปีที่แล้ว

    Tam w tych czasach nie bylo koni

  • @batorlilia5841
    @batorlilia5841 2 ปีที่แล้ว

    Te madre ludzie zginely. I tak wszedzie n'a swiecie te ludzie co ich zastapily nic nie wiedza.

  • @asdfg1534
    @asdfg1534 11 หลายเดือนก่อน

    Ci Polscy badacze to ta lama ???? :)nie mów , że ma polskie pochodzenia bo aż strach ;)

  • @przemmed
    @przemmed 2 ปีที่แล้ว

    Marksistowsko-Leninowsko-Staninowski pogląd na Machu Picchu. Ma prawo na istnienie, ale nu naxuj! Chyba są bardziej obiektywne źródła!

  • @mitrydatmarek
    @mitrydatmarek 2 ปีที่แล้ว

    ...

  • @mariuszscislewski7428
    @mariuszscislewski7428 2 ปีที่แล้ว

    Wnioski lektora, ehh. Powtarzanie głupot po wielu historykach którym się coś wydaje.

  • @Kryptostulejarz
    @Kryptostulejarz 2 ปีที่แล้ว

    om

  • @TEDE123
    @TEDE123 5 หลายเดือนก่อน

    Lektor zawala jak zwykle. Pijany???

  • @sologEr
    @sologEr 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @marekb.1714
    @marekb.1714 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @dariuszjabonskiszlachcic
    @dariuszjabonskiszlachcic 2 ปีที่แล้ว

    👍