KABATY: mieszkania i przestrzenie | GOOD IDEA
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Propozycja zagospodarowania terenu przy al. KEN 14 przygotowana przez warszawską pracownię WWAA dla Archicom powstaje według specustawy mieszkaniowej. Prezentowana koncepcja będzie przedmiotem konsultacji z mieszkańcami i lokalną społecznością w nadchodzących tygodniach.
ZAMÓW książkę Radka: goodidea.archi...
Zacznij wspierać ten kanał:
/ @goodidea_archi
Zapisz się na nasz NEWSLETTER: www.subscribep...
Obserwuj nas także na Instagramie:
/ architectureisagoodidea
/ natalia_aiagi
/ radek_aiagi
Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika. Jeśli doczytałeś opis do końca, to dziękujemy! Aby to uczcić, napisz w komentarzu: "Wnętrza urbanistyczne pośrednio sprzężone"
Określenie "pastwisko" na food court jest genialne. Od teraz zawsze będę tak mówił :DD
Ja używam określenia ,,paśnik" 🙂
A może lepiej "żerowisko"
Jako Krakowianin proponuję „szabaśnik”. :)
U nas uslyszalem jak HRy w pracy na automaty z jedzeniem mowia: paszomaty :D
Tez mi sie spodobalo.
Odcinki dwa dni z rzędu. Rozpieszczacie nas 🥰
Staramy się, jak możemy :)
Czekałem na to! Nowych odcinków o urbanistyce mało ostatnio na waszym kanale.
Czy jesteście chętni zrobić odcinek o błędach urbanistycznych popełnionych w Poznaniu w dzielnicy "Polanka"? Byłby to ciekawy przykład dość nowej przestrzeni i utraconych możliwości... Pozdrowienia!
podpisuję się jako Poznaniak oraz jako optymista Poznania. warto przeanalizować chociażby dla przyszłej rozbudowy Os. Warszawskiego(ogromny plac z torami, który wiadomo, że zostanie sprzedany deweloperom) oraz Głównej i nie wpadać do tej samej dziury dwa razy
Do błędów dorzucił bym wielkie osiedle w Piasecznie z ulicą Strusia i innymi ptasimi ulicami. Tragicznie tam przejechać, zaparkować, iść - żyć.
Tak samo można by poruszyć temat "zielonej Białołęki" Warszawie, okolic Skarbka z Gór i Głębokiej
@@arturc6803mieszkałem tam kilka lat ale na szczęście na obrzeżach. W głębi można depresji dostać
Bardzo chetnie
Znakomity materiał. Kabaty to okolica, w której dorastałam. Zawsze lubiłam urok tych placów z fontannami, które pokazaliście. Dzięki za przypomnienie o tym, że ta okolica dalej wygląda świetnie! 20 lat temu tak zaprojektowany teren musiał wyglądać bardzo innowacyjnie :)
Stara Nowa Huta posiada takie przestrzenie. Proponuje zrobic program o Nowej Hucie.
Bo stara część powstała jeszcze w okresie socrealizmu, gdzie normalne planowanie przedwojenne było jeszcze żywe. Te nowsze bloczki to już socmodernizm czyli 'róbta co chceta'.
Podpisuję się pod propozycją cyklu materiałów o Nowej Hucie. :)
Też czekam na odcinek o Starej Nowej Hucie 😊
To "kto jest synem kogo"? xdd
@@robb264 Planowanie przedwojenne czyli kapitalizm czyli wycisnąć ludzi jak cytrynę? Nie dziękuję.
na moim osiedlu z lat 70 z Berlina Wschodniego dokonano takiego ulepszenia już po zjednoczeniu. Dogęszczono trochę zabudowę nowymi inwestycjami ale pomiędzy blokami zostawiono linearny park - aleję wśród gęstych drzew, która prowadzi od małego placu z niewielkim centrum handlowym i fontanną z jednej strony - do nowych bloków z usługami i knajpkami w parterach na drugim końcu. Pomiędzy nimi, wśród zieleni, jest też restauracja, bar i lodziarnia. Wszystko to jest przestrzenią wyłącznie pieszą i rowerową, samochody i tramwaje jadą równoległą ulicą za blokami. Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie, fajnie się tu żyje, bo jest dużo zieleni ale nie jest nudno, ludzie spędzają tu czas razem.
Mieszkałam po drugiej stronie KENu (w tym kolorowym żółto-zielonym potworku) i nie miałam pojęcia, że tak blisko mialam takie fajne przestrzenie. Dzięki za ten odcinek i za info! ❤
Bardzo dziękuję za arcyciekawy odcinek o moim osiedlu. 🤩
Podpowiadam ciekawostkę z Wielkopolski - to jest "nowe miasto" Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie, systematycznie budowane od 1983 r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Zielone Wzgórza", zaczynając od pustych pól. Jest odseparowane od starego miasta. Ma swój rynek (na który z trzech kierunków wjeżdża się przez bramy!), ratusz, lepsze i gorsze "momenty" architektoniczne. Może trochę za dużo naśladowania retro... Dziś mieszka tam około 5 tys. ludzi. Co jednak istotne, powstało według całkiem ludzkiego planu urbanistycznego Jerzego Buszkiewicza. I weszło do realizacji w stanie wojennym. Pamiętam, że gdy zawitałem tam pierwszy raz, to lekko mnie zamurowało.
Ciekawy film. Zabrakło mi jednak w tej analizie nowego osiedla komentarza na temat tego, jak zamierza się poprzez ukształtowanie budynków zapobiec ogrodzeniu tych terenów przez późniejszych mieszkańców, którzy będą zapewne chcieć mieszkać na grodzonym, strzeżonym osiedlu.
Osobiście nie znoszę grodzonych osiedli przez to, jak niszczą właśnie przestrzenie publiczne i półpubliczne. Na osiedlach nawet początkowo planowanych jako otwarte wspólnoty skrzykują się i fundują za kasę mieszkańców płoty. Tak wydarzyło się ulicę dalej od mojego osiedla, w nowej inwestycji, przez architektów zaplanowanej jako otwartą.
Wracając do nowego osiedla na Kabatach, to domyślam się, że te bloki wokół prezentowanego placyku z podcieniami i usługami ogrodzone nie zostaną, co jednak z sąsiednimi blokami?
Dzieki za film! Ksiazka zamowiona.😊
Bardzo dziękujemy! Jutro jedziemy do drukarni dopinać ostatnie szczególiki druku! :)
Smutno się robi widząc, że da się tworzyć nową zabudowę taką jak Kabaty, a jednak większość nowego budownictwa to nadal średnio przemyślane bliźniaki w polu 😭
pozdrawiam serdecznie z Kabat
Pozdrawiamy gorąco! :) Dziękujemy za komentarz :)
O godz 7.30 na stację Stokłosy przyjeżdża przepełnione metro, a nie są zamieszkane jeszcze osiedla po Tesco i nowe po Multikinie
Ale to się stało jak dodali busy....4 dodatkowe busy zrobiły swoje
Świetny odcinek i oczywiście bardzo się cieszę że małe place i podcienia wracają do architekturowych projektów! Blokowiska - sypialnie i wielkie parkingi to zmora miast
Ja pamiętam tą okolicę jeszcze jak był Hit i potem Tesco. Od kilkunastu lat tam nie byłem, bo nie mieszkam w stolicy..
Zapraszam do Oławy na osiedle Sobieskiego w rejon ulic Iwaszkiewicza, Miła, Zaciszna i Spokojna. Są place podcienia skwerki, a nawet fontanna. Metra nie ma ale właśnie nieopodal buduje się przystanek kolejowy i szybką kolejką do Wrocławia. Została jeszcze jedna duża działka do zagospodarowania.😊 Pozdrawiam.
świetny film!!
Dziękujemy!
świetny temat! Dzięki! :)
A sweter w czereśnie ktoś zauważył? Nie jest tak piękny jak z gruszką, ale robi wrażenie.
I liliowa marynarka,marzenie❤
Cały outfit świetny. Marynarka pasuje kolorem do okularów.
Fajnie, że chcą tyle pomieszczeń usługowych zbudować, ale nikt spoza osiedla tam nie zajrzy, bo nikt nie pomyślał chyba o parkingach 😀
Świetny epizod, dobry temat. Nadal to jest brzydka architektura, ale przy najmniej użyteczna i dla ludzi. Wiekszac osiedli w Polsce to chów klatkowy. Pozdrawiam z UK 😉
Gdańsk, osiedle wolne miasto - są placyki, fontanna, zielone ścieżki, staw. Polecam😊
W końcu jakiś odcinek urbanistyczny! Dziękuję za materiał 🫡
Zapraszam na Plac Lipowy w Poznaniu. Co prawda to kameralne założenie powstało jeszcze przed pierwszą wojną światową i wydaje się niepozorne ale ma swój urok.
Piękne ubranie!
Fajny odcinek :) Pytanie praktyczne odnośnie istniejących placyków - one są miejskie czy stanowią część nieruchomości wspólnej wspólnot mieszkaniowych albo są współwłasnością właścicieli lokali? Bo urbanistycznie zawsze świetnie, natomiast praktycznie - w tym drugim przypadku - są to elementy bardzo konfliktogenne, bo tylko jedni płacą, a wszyscy korzystają. Zwłaszcza jeżeli jest tak drogi element do utrzymania, jak fontanna. W Krakowie nie słyszałem o przypadku, aby wydzielano takie placyki miejskie, a zatem może je zorganizować jedynie dany deweloper. Czyni je bardzo rzadko, zazwyczaj w wyjątkowo prestiżowych inwestycjach. No bo wiadomo - PUM się marnuje, a "inwestorzy" nie chcą wysokich miesięcznych opłat, które nie zwrócą się w czynszu (bo jak wiadomo mieszkania buduje się nie dla mieszkańców, a dla inwestorów). Zatem, jak praktycznie wszędzie, diabeł tkwi w miejskim planowaniu ;)
Odpowiem jako mieszkaniec okolicy- placyki należą do spółdzielni, ale teren osiedla choć ogrodzony jest dostępny dla wszystkich pieszych, natomiast ograniczony jest wjazd aut.
@@icozzezeszwecji3 Dziękuję!
Osiedle Witosa w Katowicach. Blokowisko z wielkiej płyty, między blokami alejki piesze z małą architekturą, liczne place zabaw, dużo zieleni centralnie położony plac Świętego Herberta z fontanną placem zabaw, obecnie prowadzone konsultacje społeczne dotyczące koncepcji przebudowy tego placu, co na nim powinno być, co dodać. Dzielnica oddzielona od reszty Katowic poprzez bariery ważnych ciągów komunikacyjnych Autostrady A4 i dwóch linii kolejowych.
Patrząc na piękne kadry z SMB Osiedle Kabaty i przyswajając wiedzę na jego temat od razu pomyślałem o dość wyjątkowym Osiedlu nad Jamną w Mikołowie, które również powstało w tym samym okresie, choć oczywiście nie w takiej skali. Jest tam jednak jeden równie przyjemny placyk i zadrzewiony ciąg pieszy między budynkami. Podczas kolejnej wizyty w Katowicach koniecznie polecam tam zajrzeć, to niedaleko - katowicki rynek i to osiedle dzieli zaledwie 12 km.
Warszawskie Stegny są praktycznie w całości stworzone z takich miejsc
Gratulacje!!!!! wreszcie decyzja prezydenta, ktora zjednoczy a nie podzieli Polakow.
Jako mieszkaniec polnocy Warszawy, gdzie zabudowa jest bardzo zwarta i spojna stylistycznie, gdzie jest duzo parkow, przestrzeni zielonej, poludnie Warszawy mieni mi sie jak totalnie inne miasto - gdzie pelno jest lak, jakichs pol w samym srodku zabudowy, gdzie drzew jest nieporownywalnie mniej, gdzie kazdy budynek jest inny.
Bardzo zwarta i spójna stylistycznie zabudowa na północy Warszawy? O którą część miasta chodzi?
@@goodidea_archi Bielany, Żoliborz
@@goodidea_archi prawa strona Wisły to nie Warszawa, więc o niej nie wspomniałem :)
Z Żoliborza to bliżej do Pałacu Kultury niż do północnych granic miasta, nawet po zachodniej stronie Wisły :)
@@Coolek domyślam się, że trollujesz, ale np. Praga Północ jest częścią Warszawy od ok 1790. Żoliborz od 1916 :)
Jak te trzy placyki są jakąś wyjątkowością na osiedlach deweloperskich w skali całego kraju a pewnie są wyjątkowością , to jest to porażka nas jako społeczeństwa.
Czy na Kabatach możliwa jest zabudowa wyższa niż 8-9 pięter? Tam jest ścieżka podejścia na lotnisko i z tego co wiem zabudowa musi być niska. Proszę o sprostowanie wyjaśnienie, pozdrawiam serdecznie.
Zgodnie z planem miejscowym na Kabatach dopuszczalne są w kilku miejscach dominanty wysokości do 30 metrów oraz chyba w jednym do 35 metrów.
Sweterek jest odjazdowy, nie wiedziałam, że jest Pan aż tak odważny :)
Sady Żoliborskie Skibniewskiej, zapraszam, dojazd metrem na Marymont i 5minut spacerkiem
Panie Radku jaki zegarek na nadgarstku? Ładny:)
No i odcinek oczywiście jak zawsze superciekawy
Dziękujemy! Zegarek to Moonwatch. :)
Dziękuję za ten film, ponieważ mieszkam na Natolinie i często widuje to osiedle to dla Mnie te cuda w miejacu ukochanego Tesco to była gruba patodeweloperka, która chciała tylko wydać od razu filipperom wszystkie mieszkania, a gruz i syf już zostanie. Dzięki temu filmowi dam szanse temu osiedlu malutką bo nie zdawałem sobie sprawy z kontekstu...
Mnie jest szkoda tego Tesco. Dobre miejsce zakupów.
Są. Polecam osiedla na warszawskim Słodowcu z lat 60 XX :)
Super! To moja okolica. Teraz wiem gdzie mieszkam ;)
Bardzo nam miło czytać te słowa :) Pozdrowienia!
Nareszcie urbanistyka 😊
Ja nie widzę w tym projekcie tych rewelacyjnych rozwiązań. Omawiany jest raptem jeden plac na 3ha terenu, który w przeciwieństwie do pozostałych trzech placyków ze starej części, ma dominującą funkcję komercyjną. Wizualizacje pokazują dość zdrowe przestrzenie pomiędzy blokami i wszystko będzie super, jeśli rzeczywiście zostaną one otwarte - w co wątpię. Taki plan na tę działkę wyklucza też węzłowość stacji Kabaty pomimo pierwszego przystanku metra oraz małej zajezdni autobusowej - oczywiście to ostatnie to uwaga bardziej do miasta niż dewelopera.
Jak "smaczki" to wisienki :) Pozdrawiam
Moja dzielnica w której mieszkam, mianowicie Mistrzejowice w Krakowie, to chyba jedno z lepszych urbanistycznie osiedli zaprojektoeannych w PRLu. Szczerze naprawdę ciężko znaleźć według mnie obecnie lepsze miejsce do mieszkania w Krakowie. Myślę że zarówno Nowa Huta jak i Mistrzejowice (autorstwa Cęckiewicza) zasługują na swój odcinek
Kabaty są genialne. Mieszkam na nowych Stegnach, czyli od Sikorskiego w stronę skarpy warszawskiej. Nie jest tutaj źle, ale w porównaniu do Kabat jest przepaść. Co mam na myśli? Ogromna ilość aut, betonoza i słaba komunikacja.
Zabrakło chyba interesującej informacji, że gdy otwarto metro, to wokół wyjść ze stacji Kabaty nie było dosłownie nic oprócz pętli autobusowej i prowadzącej do niej z jednej strony jezdni ul. Wąwozowej. Nic, bo wszystko inne (w tym obecna pętla) powstało później.
O to chodzi w sformułowaniu, że otwarcie metra było impulsem do zabudowy.
Wiecej takich filmów o kwałkach miast!
Mamy już zaplanowany kolejny - też o Warszawie, ale bardziej centralnie :) Pozdrawiamy!
@@goodidea_archi super
Wiem, że jesteście bardziej zajęci niż miejsca w pociągu, ale z ogromną przyjemnością zobaczyłbym odcinek zrealizowany w moim małym mieście, Włocławku. O ile potrafię podziwiać architekturę, dzięki wam chodzenie po tym miejscu byłoby na pewno milion razy przyjemniejsze :)
kiedy jakieś wznowienie/dodruk "czterech wymiarów architektury"? Bo u was na stronie niedostępne :(
Jeśli uda się znaleźć sponsora na dodruk.
Nowy Rynek w Poznaniu
Zapraszamy do Abisyni w Poznaniu 😉
Ma swój urok.
Polecam Garnizon z Gdańsku z ciekawymi placykami, alejkami i parkiem
Poproszę o odcinek o Stegnach
Ja nie na temat, ale doszły mnie słuchy o Złotym Krzyżu Zasługi dla Twórców kanału. Dołączam się więc do gratulacji, to duża rzecz!
Zgadza się! To dla nas wielki zaszczyt. Bardzo dziękujemy za gratulacje! :)
Wnętrza urbanistyczne pośrednio sprzężone 😊
Radku, a kiedy lubelski Hansen tzn oś. Słowackiego? Albo jeszcze lepiej: cały LSM, a przede wszystkim Mickiewicz - kiedyś najbardziej zielone osiedle w PRL?
Mogę cię oprowadzić, albo jeszcze lepiej jak zrobi to Paulina Paga z Muzeum Osiedli :D
No właśnie - kiedy? Pisaliśmy do różnych lubelskich instytucji z propozycjami filmów na temat architektury i urbanistyki Lublina w XX i XXI wieku i nic.
@@goodidea_archi pogadam ze znajomymi, może ktoś kogoś poleci z Urzędu albo z działu promocji kto się zainteresuje.
W którym odcinku było o Lloyd’s Building?
🎉🎉🎉
Te starsze osiedle z Kabat omawiane na początku mimo słabej generycznej architektury rodem z przełomu lat 90/00 ma b. przyzwoitą zachodnioeuropejską urbanistykę co ratuje całe założenie. Ten nowy projekt fatalny, oprócz tego placyku reszta to punktowce rodem z lat 60 i 70. Tak się na zachodzie Europy już nie projektuje.
Generycznej? Po polsku się nie da?
generyczne to są leki
Zapraszamy ponownie do Zamościa na eksperymentalne osiedle PR-5
Dzień dobry! Czy po wakacjach na kanale będą się pojawiały nowe produkcje?
Tak, a w wakacje opublikowaliśmy kilka shortów, najnowszy ma już ponad milion wyświetleń :)
@@goodidea_archi W takim razie gratuluję i czekam na nowy sezon :)
W oczekiwaniu polecamy nową książkę Radka - powieść "Koszykowa 55". Dzisiaj w megacenie w Empiku: www.empik.com/koszykowa-55-gajda-radoslaw,p1501440342,ksiazka-p :)
Panie Radosławie, skąd ta marynarka? Jest fantastyczna!
Marynarka i koszula: katowicka marka poszetka.com :)
Plac Grunwaldzki w Katowicach z galeriq Ślqskich zasłużonych , kinematic, po boku sklepikami i Malay restauracja dla każdego.
Moja okolica to Kabaty, więc może nie będę już dublować filmu w komentarzu :p
Ta zabudowa tej działki po supermarkecie to urbanistycznie dramat.
Pomysl rodem z lat 70. Rzuconych kilka kostek bloków na planszę.
Zamiast stworzyc uliczki, pierzeje (niekoniecznie przecież zwarte), jakis ciekawy placyk, to bedzie blokowisko.
Oby tamtejsi mieszkancy mieli to szczescie, że chociaż te bloki bedą ladne, a nie po raz kolejny kicz, ktory dominuje we wspolczesnej zabudowie.
Zgadzam się w pełni. Kilka punktowców a ciągi utworzone sztucznie za pomocą krawężników. Gdyby poszczególne budynki łączyły się że sobą podcieniami i zabudową do drugiej kondygnacji dało by się zrobić czytelne pierzeje
Jelonki, Panie! Tutaj sie cuda dzieją
🦌 🦌 🦌
To jest postmodernistyczna urbanistyka ucząca sie ze starych miast.
Dokładnie tak, "odkrywcy" zabudowy kwartalowej i podcieni. Tragedia, opóźnienie co najmniej 20 lat! I brak miejsc pracy, tu śpimy a tam robimy. I hajda metrem lub samochodem na drugi koniec miasta. Duch Corbu wiecznie żywy 😅
Ona też czerpie z prac Comillo Sitte, który postulował właśnie taką malowniczość w urbanistyce w drugiej połowie XIX wieku - bardzo ważna postać.
@@goodidea_archi > Po raz pierwszy widziałem realizację C.Sitte w Ostrawie (polecam całe miasto). Super, że o nim wspominacie, to jest temat na odcinek (może właśnie z Ostrawy? ;) - tam jest sporo świetnej klasy secesji/modernizmu/art deco no i cały kwartał C.Sitte! ;))
@@wlodekkrajewski5826 Mieliście za socjalizmu miejsca pracy w miejscu zamieszkania to nie chcieliście...
To bardziej krużganki, niż podcienia, gdyż wystają poza budynki.
Zabrakło tylko jednego ważnego aspektu: komunikacyjnego. Metro Kabaty jest ważnym punktem przesiadkowym do metra i akurat budowa tego osiedla na miejscu wcześniejszego parkingu (działającego trochę jak P+R) akurat pod względem komunikacyjnym popsuła sprawę. Może nie na Kabatach, bo po prostu więcej ludzi dojeżdżając do Warszawy zamiast przesiąść się do metra jedzie dalej do centrum.
A bloki jak bloki - trochę dalej na północ są fajniejsze osiedla, lepiej zaprojektowane, z zielenią, usługami i całą resztą. Ja wiem, na dzisiejsze jak coś nie jest urbanistyką zagonową to jest już rzadki brylant i trzeba to doceniać, ale z drugiej strony nie ma się co podniecać ;)
Tam jest juz niezly kociol, niesamowity tlok samochodowy. W godzinach szczytu nie sposob wsiasc do metra na stacji Kabaty. Tam zamiast kolejnego blokowiska powinien byc wielki P + R z czescia podziemna a na dachu jakis teren zielony plus niewielkie pawilony handlowe. Wiadomo, kasa jest najwazniejsza i bedzie kolejne blokowisko.
Dla przesiadających się z z samochodu do Metra zbudowano SPECJALNIE, za pieniądze podatników, zadaszony, wielopiętrowy, z monitoringiem PARKING PARK&RIDE na Stokłosach, w odległości zaledwie 2 minut drogi od stacji Metra. Kierowcy jakoś z tego doskonałego udogodnienia nie bardzo chcą korzystać (zawsze jest tam wiele wolnych miejsc), a wolą (często wbrew prawu, na zakazie postoju) parkować swoje samochody na uliczkach osiedlowych Kabat. Proszę więc nie pisać, że brak jest miejsc do parkowania auta przy przesiadce do Metra, bo to nie jest prawda.
@@barnaba333 Ale parking na Stokłosach (i podobne na Ursynów i Metro Wilanowska) są raczej dla mieszkańców okolicznych osiedli. Jak ktoś już chce się przesiadać do metra z samochodu to raczej wybierze NAJBLIŻSZĄ stację - wtedy to ma największe uzasadnienie. Bo jak mam jechać dalej w stronę centrum i i tak stać na światłach/w korkach itd. to w sumie po co? Żeby oszczędzić kilka minut względem jazdy samochodem bez metra?
Nie dziwię się, że ludzie wolą zastawiać Kabaty, bo jazda stamtąd ma więcej sensu. Na tej zasadzie na drugim końcu metra węzeł przesiadkowy z parkingiem zrobiono właśnie na "terminusie" Młociny, a nie np. na Starych Bielanach czy Placu Wilsona. Bo jak ktoś już i tak musi wjechać głębiej w miasto to przesiadka do komunikacji traci na atrakcyjności.
No ja bym nie kupił mieszkania, w którym są lokale usługowe, szczególnie restauracje. Chyba, że w regulaminie by było, że się ma do 21 wszystko pozamykać.
Chyba, że są okna dźwiękoszczelne i klima w standardzie.
mieszkania pewnie ciasne klatki na szczury przypominające - niech zgadnę "apartamenty" po 50m2 😂😂
mam nadzieję że nie znajdzie się tam nigdzie "sypialnia" z powierzchnią mniejszą niż 15m2 albo pomieszczenie niższe niż 2,7m - dość już torturowania ludzi!
Od razu widać różnicę między osiedlami zbudowanymi kiedyś vs patodeweloperce tworzonej teraz.
Na Kabatach bylo Tesco z parkingiem na 500 aut. Mozna bylo po pracy wysiasc z metra i zrobic zakupy. Albo podjechac autem.
Teraz zostaja dwa oddalone o ponad 1km od mera Lidle z parkingiem na 25 aut lub jakas dalsza biedronka z parkingiem na 5 aut.
W efekcie 1/2 Ursynowa nie ma gdzie zrobic wiekszych zakupow. Najblizszy wiekszy market,
do ktorego mozna podjechac autem to Auchan albo Leclerc.
Za to dorzucimy kolejna mieszkaniowke na 1000 rodzin. Kto na to pozwolil i dlaczego? Nie wiem, ale sie domyslam.
Na razie nikt nie pozwolił.
Jak się nam zwyczaje zakupowe zmieniły, masakra. Bo nie można iść po pracy piechotą do marketu czy sklepu spożywczego tylko trzeba raz w tygodniu wozić "dupę" do hipermarketu i kupować na cały tydzień, więcej niż potrzebujemy a potem wyrzucać i narzekać, że drobny handel upada...
w mojej okolicy jest Ogród Saski... nawet spoko
Nie wiem kto tam wylobbowal i po co deweloperkę zamiast centrum handlowego ale wg mnie to zły pomysł.
Owszem centra starego typu typu fort Wola nie mają przyszłości ale dobrze zaprojektowane typu galmok, Arkadia czy złote dalej kwitną a nowe typu młociny również powstają z sukcesem.
Na Kabatach bardzo brakuje takiej przestrzeni żeby w jednym miejscu była spożywką, sklepy odzieżowe ale i kino (które zamykają aktualnie na Natolinie) dobra siłownia czy parę knajp w jednym miejscu.
Bez tego ciągle pozostanie tylko sypialnia z której żeby cokolwiek załatwić trzeba się wyrwać…
Przy tych pieknych jeziorkach jest sporo kawiarn, itp. Siedza tam rozni boomersi i korpo-ludki, ktore dra sie na caly regulator, szpanuja wakacjami na Teneryfie i nowymi brykami. Najgorsze sa panienki z ogolniakow, ktore krzycza non stop. Halas gorszy niz na bazarze, ludzie z nizszych pieter nie maja chwili spokoju.
@@handle1603 Dokladnie; trzeba sie przejsc i posluchac tej wrzeszczacej holoty.
ło Panie jakie marnotrawstwo przestrzeni, na tych placykach to by jeszcze z 3-4 apartamentowce by weszło. Po 100 mikro apartamentów w kązdym, za jedynie 20k/m2 /s
Szkoda że ten tasiemiec który już powstał nie ma lokali usługowych tylko stoi na kurzych nogach.
Moim zdaniem, to o czym mówicie na początku, że dużo bloków które wyglądają różnie, ale razem są bardzo spójne to niemalże całe miasteczko Wilanów. Tak bardzo wyśmiewane, jak dla mnie przez osoby które po prostu nie było stać na mieszkanie tam lub dla których samo mieszkanie w bloku a nie w domu z ogrodem to chów klatkowy człowieka. Bloki tam są bardzo różne, ale jednocześnie bardzo podobne, z podobną, a z zasadzie to często identyczną, wysokością, z podobnym układem balkonów, tarasów na górze. Pomiędzy blokami są stylizowane często na dzikie tereny zielone z małymi rzeczkami, mostkami itp. Ciekawi mnie jaka jest Wasza, profesjonalistów, opinia o tym osiedlu, czy też zespole osiedli, fragmencie dzielnicy, ale jak dla mnie to po prostu jest przyjemne miejsce w mieście, a pojawienie się tam tramwaju z w miarę szybkim dojazdem do centrum tylko to poprawi
chyba beka z Miasteczka Wilanów nie bierze się z zawiści i nie ma nic wspólnego z architekturą osiedla (które wydaje się całkiem spoko) ale z łatką jaka do niego przylgnęła z powodu jego mieszkańców, albo tego, jak wyobrażają ich sobie ludzie. Mieszkańcy Miasteczka są jak Janusze i Grażyny - czy w tym wypadku raczej polskie Karen - inni się z nich śmieją, bo obnażają swoim przerysowaniem nasze kompleksy, aspiracje do tzw. klasy średniej. Osiedle nie wyróżnia się niczym specjalnie, bo jest to przyzwoita, choć nudna mieszkaniówka. Tylko, że mieszkaniówka najczęściej jest właśnie taka, przyzwoita i trochę nudna - od zawsze taka była, bo na ile sposobów można zrobić blok? Na pewno na plus jest to, że nie jest to osiedle za murem i ma usługi.
@@maidere Oj bardzo się wyróżnia urbanistycznie na tle Polski i tego gigantycznego chaosu przestrzennego. Ogromna powierzchnia została zaplanowana od A do Z i wszyscy deweloperzy z żelazną konsekwencją według jednego planu ją zabudowują. Logiczny układ ulic, miejsce na zieleń, usługowe partery. Zapraszam na górny taras w Gdańsku by zobaczyć jak wygląda projektowanie miasta 'na prowincji - poza stolicą'. A nawet zobaczyć to na google maps. Można spaść z krzesła jak bardzo da się wszystko spartaczyć mając mając za urbanistów miejskich jakichś amatorów.
Podbijam i też nie mogę się doczekać Waszej analizy Miasteczka Wilanów! :)
Food court - pastwisko 😂
Kabaty pamietam jal powstawały
food court = pastwisko :D :D :D
poprzedni plan tego dewelopera chyba był lepszy
Nie, bo zakładał kloc-moloch, czyli 40-metrowy biurowiec na rogu KEN i Wąwozowej, w dodatku wybudowany na sztucznym wzniesieniu o wysokości 3 kondygnacji (na parkingi i magazyny dla centrum handlowego). W czasie konsultacji społecznych mieszkańcy szybko przejżeli ten podstęp, a autor koncepcji nie był w stanie jej przekonująco uzasadnić i obronić tego rzekomo "placu miejskiego w stylu włoskim". Dlatego nawet burmistrz Ursynowa, po namyśle, przestał optować za tym chybionym konceptem pseudo-centrum handlowego tuż obok Lasu Kabackiego.
Też tak uważam.
Komentarz dla zasięgu a przy okazji odpowiedź na pytanie - nie ma
Natalia chyba robiła ćwiczenia na głos/wymowę. Jest duża różnica pomiędzy filmami z dawien dawna. Gratulacje
betonoza