Program SONA propozycja PGZ i jak ja to widzę( komentarz)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2021
  • Na sam początek przepraszam za niską jakość materiału, spotkałem isę z trudnościami spowodowanymi zarówno przez sprzęt jak i przez rodzine na święta. Materiał jest komentarzem cd. propozycji PGZ dla programu SONA co bym w niej zmienił? Co jest okej? Dowiecie się z tego materiału.
    Zapraszam do oglądania, komentowania oraz subskrybcji.
    Fot:PGZ, ZM Tarnów, PIT-RADWAR
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 145

  • @adamszulc6326
    @adamszulc6326 2 ปีที่แล้ว +6

    Musimy mieć coś w stylu rosyjskiego pancyra ale oczywiście własnej produkcji no i o większej skuteczności.pozdrawiami życzę szczęśliwego nowego roku.

  • @romanromanowski4470
    @romanromanowski4470 2 ปีที่แล้ว +2

    Generalnie zgadzam się z Autorem. Lasery i reszta rozwijana równolegle i wpięta do systemu w przyszłości. Ale najpierw to co jest gotowe, albo niemal gotowe (przemysł zarzeka się, że w razie zamówienia Piorun 2 będzie gotowy w 3 lata).
    Ja bym jednak postawił na podwozie Borsuka i Rosomaka. Oba podwozia barowo ze zdolnością do pływania, ale też z możliwością dopancerzenia, kosztem możliwości pływania. Dowódca w zależności od sytuacji taktycznej/operacyjnej decydowałby, którą wersję wybrać. Oczywiście takie dopancerzenie musiało by być szybkie i możliwe do zrealizowania w warunkach polowych/warsztatach polowych.
    Moim zdaniem armata 35mm powinna być pojedyncza. Po bokach wierzy rozmieścił bym nie mniej niż 4 wyrzutnie Piorun/Piorun2 (lepiej jednak 8 - 12). Na wierzy natomiast bym dał mały obrotowy radar 360°, zamiast tej wyrzutni Poprada. Nad lufą umieścił bym pasywny system optoelektroniczny. Taki system miał by 3 strefy rażenia (nadlatujący cel mógłby zostać ostrzelany co najmniej 3 krotnie). Najpierw Piorun 2 ostrzeliwałby cele w odległości 6,5-12 km. Później Piorun 1 ostrzeliwałby cele w odległości 3,5-6,5 km. Armata 35mm weszła by do gry gdy cel byłby w odległości mniejszej niż 3,5 km. Zasięg samej Armaty/amunicji jest większy (5,5 km), ale w przypadku strzelania do celu manewrującego, celność powyżej 3 km spada drastycznie i lepiej odpalić Pioruna.
    Artylerię mniejszego kalibru bym sobie darował. Nie widzę większego sensu jej stosowania. No chyba, że ewentualnie jakiś bardzo tani pojazd opancerzony z wielolufowym WKM 12,7mm jako wsparcie dla pojazdu głównego. Np do obrony przed atakującą piechotą, czy nieopancerzonymi/lekko opancerzonymi pojazdami. Albo do ostrzelania nisko lecących, łatwych celów takich jak śmigłowce transportowe, czy powolne drony rozpoznawcze. Ale i tak raczej bym sobie to darował. Szkoda pieniędzy na takie mało efektywne coś.

  • @ryszardcieplak4370
    @ryszardcieplak4370 2 ปีที่แล้ว +4

    Serdecznie pozdrawiam I dziękuję za film.

  • @waldemarbak1116
    @waldemarbak1116 2 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam serdecznie dziękuję

  • @natenus9635
    @natenus9635 2 ปีที่แล้ว +4

    Jestem pełen podziwu dla wiedzy i fachowego podejścia do tematu OPKR. Zastanawia mnie tylko czy w MON-ie też potrafią myśleć racjonalnie, czy dalej decyduje "przewodnia rola partii". Dziękuję za materiał. Pozdrwiam.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      A MON czym jest? Błaszczak, zastępcy + doradcy czyli polityka. O opiniowaniu decyduje Inspektorat Uzbrojenia. Ale i tak ostateczny głos ma polityka bo od niej idzie kasa na wojskowe "zabawki". Uwalili Caracale za których brak zapłacimy teraz 80mln PLN?

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior 80 mln to pikuś. Czasem lepiej zapłacić tyle ile zapłacili by np. za 1 partie silników do Karalucha niż potem płacić takie kwoty co rok przez 40 lat. A jak przyjdzie co do czego to się France wypną jak na żydów w latach 70-tych

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@jamisiek9866 Powodzenia z takim myśleniem. Caracale miały całości powstawać w Polsce a BlackHawka robimy tylko kabinę, końcówkę belki ogonowej, resztę Turcja i Grecja a Mielec tylko ładnie składa w całość. Co lepsze? Ile przez te 6 lat rządów PiSu dostaliśmy śmigłowców? No? Całe 7 sztuk: 3 policja i 4 Wojska specjalne. A ile obiecał Macierewicz?

  • @jak00bspyr72
    @jak00bspyr72 2 ปีที่แล้ว +11

    Mała poprawka, system SONA nie ma być systemem krótkiego zasięgu, tylko bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Krótkiego zasięgu ma być Narew, a średniego Wisła.

  • @rafalnowak9382
    @rafalnowak9382 2 ปีที่แล้ว +6

    Ciekawy nateriał i najważniejszy wniosek w końcówce filmu: "Bazujmy na gotowych rozwiązaniach...". Liczy się czas, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Zróbmy szybko to co już potrafimy, na tym co już mamy. Podwozie rosomaka, K9 i LPG w zupełności wystarczy. Osobiście podpiąłbym jeszcze poprady na żubrach do systemu kołowego, zanim umieścimy pioruny na rosomaku. Lasery i inne cuda to zbyt odległa przyszłość dla naszego przemysłu. "Gwiazda śmierci" może poczekać.

  • @sylwekbanaszek8015
    @sylwekbanaszek8015 2 ปีที่แล้ว +1

    Spodobał czekam na więcej filmów - good job 🙂

  • @jacekzaniewski142
    @jacekzaniewski142 2 ปีที่แล้ว +1

    Zgadzam się z autorem . Bez Sony Wojska Lądowe długo nie pożyją .Sona osobno .Badania nad laserem i bronią EM osobno a jak się uda to potem implementacja . Kaliber działa 35mm . Ja również dostrzegam potrzebę wyposażenia efektorów systemu w możliwość samodzielnego wykrywania celów .Tym bardziej , że zaistnieje potrzeba działania pojedynczymi elementami systemu .Celowe wydaje się wprowadzanie w miarę postępów w rozwoju Sony kolejnych elementów systemu do struktury istniejących dywizjonów plot. Wybór nośnika gąsiennicowego zostanie wymuszony przez ciężar wieży i potrzebę stabilizacji wozu przy prowadzeniu ognia . Uważam , że wersja na Jelczach powinna uzupełniać baterie Popradów a wersje na KTO i gąsiennicowa wyposażone w osobne kanały rozpoznania i kierowania ogniem organicznie wchodzić w skład batalionowych grup taktycznych / jak w wojskach FR / Widzą także miejsce dla armat 35 mm holowanych ale jako element obrony baz lotniczych , morskich , infrastruktury krytycznej ze względu na niższe koszty zakupu i eksploatacji .Pozdrawiam autora i zainteresowanych .

  • @p_2
    @p_2 2 ปีที่แล้ว

    :)) ciężko skrytykować tak konstruktywne wnioski - świetny materiał

  • @stanmroz1351
    @stanmroz1351 2 ปีที่แล้ว +2

    do zasilania lasera dużej mocy używa się agregaty prądotwórcze używane w energetyce używane przy wyłączeniu linii n/n

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      Turcy zasilają swoje lasery na KTO użyte testowo w Syrii dieslem z KTO tylko nie wiem czy głównym czy dodatkowym.

  • @jerzy2023
    @jerzy2023 2 ปีที่แล้ว +2

    👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍

  • @sernikzlodami
    @sernikzlodami 2 ปีที่แล้ว +12

    Ważne jest też, żeby nasi producenci sprzętu razem z MON dogadywali się w sprawie zamówień, kiedy zamawiać, kiedy naprawiać i modernizować by zakłady miały ciągłość. A co do lasera to raczej nie da się go ukryć i zmniejszyć jego mocy. Pozdrawiam

    • @staraszkoawojskowosci826
      @staraszkoawojskowosci826  2 ปีที่แล้ว +3

      Dobra logistyka to podstawa

    • @pavelcrux1667
      @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว

      Nie dohgadają sie bo chodzi o pieniadze i wplywy.

    • @Weisior
      @Weisior 2 ปีที่แล้ว +1

      Żydzi w ramach testów podjęli udaną próbę likwidacji celu powietrznego za pomocą lasera zamontowanego na śmigłowcu, "średnim" samolocie cywilnym oraz planują montować je na pojazdach 8x8 jak Hermit, Eitan czy gąsienicowych Namer.
      Amerykanie, konkretnie Raytheon, testowali zasobnik z laserem na śmigłowcu Apache już w 2017 roku oraz kilka innych państw.
      Technologia laserowa jest więc już na tyle dojrzała, że istnieje możliwość jej operacyjnego użycia. Będzie ona niepodważalnym atutem systemów VSHORAD jako efektor "ostatniej szansy" zapewniający zniszczenie celu w terminalnej fazie ataku. Potrzebujemy tego typu rozwiązania przede wszystkim do ochrony obiektów stałych jak lotniska, centra dowodzenia, rozpoznania radioelektronicznego, bazy logistyczne, magazyny sprzętu, gdzie jest ono najprostsze do zaimplementowania. Ponadto jako organiczna część obrony jednostek WL.
      Rozwijanie technologii laserowej jest kluczowe dla przyszłej VSHORAD w SZ RP. Bazy, pojazdy, samoloty, helikoptery, drony (koncepcja drona myśliwskiego), okręty. W dobie zmasowanych ataków rakietowych i amunicji krążącej konieczne może się okazać zaimplementowanie takich laserów do samoobrony dla każdego ważniejszego systemu uzbrojenia. Warto być przygotowanym rozwijając własne zdolności w tym zakresie, bo będzie to broń napewno droższa od klasycznych armat.

  • @czolgista66
    @czolgista66 2 ปีที่แล้ว +2

    Uważam że w każdym batalionie powinny powstać plutony opl wchodzące w skład k.dowidzenia. Tam powinny zostać przeniesione armaty 23mm, a w miejsce armat 23mm w dywizjonach opl wprowadzić 35mmarmaty.

  • @kondor6120
    @kondor6120 2 ปีที่แล้ว +7

    Na chwilę obecną to powinniśmy zamówić dodatkowe Poprady (tylko tym razem na LPG) i posadzić Pilicę na BWP, to możemy zrobić na już.

    • @tomekpl8825
      @tomekpl8825 2 ปีที่แล้ว +2

      Poprady to jedno wielkie nieporozumienie w tej wersji! Zastępują drużyny piechoty z gromami gdzie właśnie ich skrytość i niska sygnatura wykrycia były główna siła. Poprad miałby rację bytu ale właśnie z rakietą piorun 2

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekpl8825 Serio? Ciekawe czemu Niemcy nie mają problemu z umieszczaniem Stingerów na lekkich podwoziach jak Wessel zamiast żołnierza z klasyczna przenośnią wyrzutnią? Może chodzi o mobilność Poprada a BWP jest zbyt kosztowne?

    • @tomekpl8825
      @tomekpl8825 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Fu11SpectrumWarrior a czy Niemcy mieli drużynę ze Stingerami??? Czy dopiero odtwarzają swoje zdolności???? Co do Poprada Chodzi mi o to że zastępuje to czego nie powinien zastąpić, powinien zastąpić jeden pluton z zsu23 a nie żołnierzy z piorunem. Poprad ma rację bytu tylko z rakietą o 2x większym zasięgiem niż piorun.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekpl8825 Wiesel 2 Ozelot (LeFlaSys Launcher) zapoznaj się z tym pojazdem. Jest w służbie Bundeswehry od 20 lat. Dziwnym zbiegiem okoliczności zbiega się to z wycofywaniem Gepardów. Przypadek? A z przenośnych wyrzutni Grom i Piorun nkt nie rezygnuje. Tylko Poprad daje większe możliwości niż żołnierz z piorunem na ramieniu.

  • @michal2089
    @michal2089 2 ปีที่แล้ว +1

    Gromy/Pioruny są zasadniczo przeciw śmigłowcom. Na małe drony są za duże, a na większe drony mają za mały zasięg. Pojazd z armata 35mm to już kolubryna i ciężko to będzie ukryć. Najlepszy system to obezładnieie elektroniczne (ręczne przez żołnierza), albo małe drony kamikadze. Tradycyne środki zwalczania, tylko jako rezerwa i odwód. Wchodzimy w czasy wojny dronów i sztucznej inteligencji.

  • @olekzajac5948
    @olekzajac5948 2 ปีที่แล้ว +3

    Dwa pytania od laika:
    1) Czy są jakieś zalety unifikacji kalibru dla OPL i BWP/KTO, oprócz uproszczenia logistyki? Na przykład aby wszystkie działka w wojskach lądowych były kalibru 35 mm albo 30 mm.
    2) Wiem, że próba stworzenia "gwiazdy śmierci" do niszczenia wszystkiego raczej się nie uda, ale (abstrachując od tego że byłby to całkiem nowy projekt) czy stworzenie pocisku kierowanego z głowicą wielofunkcyjną, jak amerykański pocisk ADATS nie byłoby dobrym pomysłem?

    • @staraszkoawojskowosci826
      @staraszkoawojskowosci826  2 ปีที่แล้ว

      Zacznę od odpowiedzi na drugie pytanie... Powiem tak jest to możliwe ale są tu pewne wyzwania/problemy. Podstawowy że do zwalczania konkretnych celów trzeba dostosować konkretny pocisk. Począwszy od naprowadzania ( na cele naziemne najlepiej po wiązce lasera) na cele powietrzne choćby radarowo czy na podczerwień/ termicznie. Można naprowadzać na cele powietrzne po wiązce lasera ale nie koniecznie będzie to tak efektywne można też użyć kilku rodzajów naprowadzania ale tutaj kwestia kosztów z tym związanych. Kolejna sprawa inaczej wygląda głowica która ma przebić konkretny pancerz a inaczej taka która ma się w odpowiedni sposób fragmentować aby razić cel powietrzny oraz masa takiego pocisku. Jednym słowem da się ale po pierwsze to by zwyczajnie więcej kosztowało a po drugie powiedzenie ,,co jest do wszystkiego to jest do niczego" jak najbardziej by tu pasowało ponieważ wyspecjalizowane systemy zwyczajnie lepiej poradzą sobie z konkretnym zadaniem.
      Jeśli chodzi o pytanie pierwsze. Logistyka logistyką. A inne zalety? Hmmm w przypadku armaty 35mm jej pociski zwyczajnie cechowały by się większymi możliwościami zarówno przebicia w postaci pocisków podkalibrowych jak i ogólne pocisków burzących/programowalnych ( większa masa więcej ładunku). Z drugiej strony co do zasady armata 35mm jest trochę cięższa niż 30mm amunicja to samo prawdopodobnie była by też ona ,,wolniejsza" od 30.

    • @olekzajac5948
      @olekzajac5948 2 ปีที่แล้ว +4

      @@staraszkoawojskowosci826 Co do kalibrów, to podobne pytanie zadałem na kanale Broń Pancerna Świata i uzyskałem odpowiedź że 30 mm to optimum dla BWP i że następnym kalibrem który niesie realną poprawę osiągów jest 50 mm wzwyż, wszystko poniżej to tylko niepotrzebny przyrost masy. 35 mm natomiast to optimum dla OPL ze względu na stosunek masy armaty i amunicji do "ładowności pocisku".
      I w sumie to racja, ale na są przynajmniej dwa przykłady zestawów Plot. z działkami 30 mm:
      1) System Skyranger 30 od Rheinmetall oparty na 30 mm armacie Oerlikon KCA wyposażonej w ich system programowania amunicji u wylotu lufy oraz na pociskach ziemia-powietrze (jak dobrze wyczytałem mogą być różne w zależności od zamówienia).
      2) Amerykański system M-SHORAD wyposażony w 4 pociski Stinger, 30 mm armatę M230 i 2 PPK Hellfire. (I tu wraca kwestia "pocisku uniwersalnego" - Hellfire podobno może razić zarówno cele naziemne jak i powietrzne, podobne możliwości ma np. rosyjski 9K121 Wichr, więc może jednak warto?)
      Moim zdaniem taki system dobrze pasowałby zarówno na Rosomaka jak i na Borsuka, i w przeciwieństwie do wieży z armatą 35 mm, nie zaszkodziłby aż tak mobilności tych platform. A przecież jak nasz beton usłyszy o pływających zestawach Plot. to nawet przetarg nie będzie potrzebny :D
      À propos działek napędowych Bushmastera, ciekawi mnie czemu mają tak niską szybkostrzelność i czy rzeczywiście wyższa jest im niepotrzebna.

    • @marekjaros416
      @marekjaros416 2 ปีที่แล้ว

      @@olekzajac5948 Nu Pagadii zajc???

  • @gregorgrzegorzpychowski8828
    @gregorgrzegorzpychowski8828 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawy materiał, dziękuję. Mam pytanie, czy nie można powrócić do podwozia ANDERS, jako nośnika środków systemu SONA?

  • @zzzyyy4682
    @zzzyyy4682 2 ปีที่แล้ว +5

    Mi najbardziej podoba się ta armata 35mm na podwoziu Jelcza i mam nadzieje że wejdzie na użycie Wojska Polskiego

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      Wejdzie. Jest przewidziana dla zastąpienia starych armat S-60 kal. 57mm w systemie Blenda.

    • @zzzyyy4682
      @zzzyyy4682 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior Było by Super, tylko żeby to było w miarę szybko.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@zzzyyy4682 A ile sama armata AG-35 jest już gotowa o tyle sam system jako całość istnieje od niedawna więc musi przejść testy kwalifikacyjne a nie chcemy chyba skandalu jak z karabinkami Grot które kupiono gdy jeszcze nie były gotowe?

    • @zzzyyy4682
      @zzzyyy4682 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior A czy takiego bayraktar TB2 to zestrzeli czy raczej nie ?

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@zzzyyy4682 Do tego jest Narew i rakiety CAAM których licencję Brytyjczycy nam oferują.Drony klasy Bayraktar TB2 latają zbyt wysoko (+5500m) dla systemów lufowych.

  • @gotfrydzbouillon4191
    @gotfrydzbouillon4191 2 ปีที่แล้ว +3

    35mm na Jelczu w zasadzie jest uniwersalny bo BMP 3 czy BTR 80 da się tym też sprzątnąć. Więc im więcej tego typu sprzętu tym lepiej.
    Co zaś tyczy się Szyłki-Białej. Tą wieżyczkę z armatą 1x35mm na Jelczu dodatkowo uzbrojoną w 6x Pioruny można obsadzić zamiast 4x23mm w ramach szybkiej modernizacji.

    • @pavelcrux1667
      @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว

      Chyba tylko rosyjski woz bojowy na podwoziu armaty jest odporny na 30 mm armatę. chociaż dłuzsza seria w to samo miejsce może doprowadzic do przebicia.

    • @gotfrydzbouillon4191
      @gotfrydzbouillon4191 2 ปีที่แล้ว

      @@pavelcrux1667 Myślę że boki pojazdu z 30mm APFDS da się przebić.

  • @zelazo182
    @zelazo182 2 ปีที่แล้ว +1

    jestem za

  • @michalorek3055
    @michalorek3055 2 ปีที่แล้ว +5

    Z tego co zrozumiałem planowana broń laserowa mialaby być w przyszlosci uzupelnieniem, a nie podstawowym elementem obrony krótkiego zasięgu

    • @staraszkoawojskowosci826
      @staraszkoawojskowosci826  2 ปีที่แล้ว +3

      Uważam że w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się pozyskaniem konwencjonalnej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu ( bo jest potrzebna) i w przyszłości rozwiązania takie jak choćby lasery do niej implementować. W ten sposób w bliskiej przyszłości będziemy mieć obronę krótkiego zasięgu a w przyszłości kto wie może nawet lasery ją wyprą...

    • @michalorek3055
      @michalorek3055 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się z Tobą w 100% Tylko czy PGZ forsuje propozycję oparcia obrony krótkiego zasięgu na laserach z pominięciem klasycznych efektorów?

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      @@michalorek3055 Ale Ty wiesz że to byłoby poorostu głupie? Wystarczy mgła, niskie chmury czy zadymka śnieżna i laserem to co najwyżej możesz sobie poświęcić jak latarką? Więc nie, laser nie jest zamiast klasycznych efektorów tylko ich uzupełnieniem.

    • @charonboat6394
      @charonboat6394 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior Ale jak laser brzmi.
      Mamy też inny problem-Zyrkon czy Kindżał. Na razie nikt nie ma sposobu na jego rozwiązanie.

  • @megasuma
    @megasuma 2 ปีที่แล้ว +1

    Z tego co mówią wojskowi obrona nieba leży u nas i tylko belwybieg z patriotem. A może tania i łatwo zmienna zapora stacjonarna balonów z podwieszonymi zestawami gromow czy piorunow lub mini radarami? 600 sztuk plus 3 razy tyle by zastąpić te stracone?

  • @pavelcrux1667
    @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว +1

    co do rozdzielenia armaty 30mm i wyrzutni na osobne pojazdy jest bezpieczniejsze , bo jak jedno oberwie to drugie będzie miłao szanse coś bronic zespół dalej,.

  • @piotrkoodziej4561
    @piotrkoodziej4561 2 ปีที่แล้ว +3

    Koncepcja wydaje się sensowna.Dobrze było by mieć więcej ,,na już " i z czasem dokładać nowe elementy.

  • @grzegorzn896
    @grzegorzn896 2 ปีที่แล้ว +2

    Dokładnie tak: "Niech se robi" jako oddzielny program. Nie mam pewności czy do otwarcia ognia przez armatę 35 mm ciężarówka musi byc stabilizowana jak np. haubice Dana. Dlatego ten prostrzy i tańszy wariant chyba ciągle jest aktualny do wykorzystania jako szybko reagujący. Wiem, że AG 35 jest stabilizowana przez podpory hydrauliczne, ale jest znacznie lżejsza dlatego mniej stabilna. Słuszne wnioski z "otwartym" systemem z możliwością wpięcia rozwijanych rozwiązań w przyszłości...

  • @pawegolik8472
    @pawegolik8472 2 ปีที่แล้ว

    Jako artylerzysta Ikl plot z armaty 45 ZiF na ORP,,Warszawa" potwierdzam przydatnosc armat,gdyz i ch niezawodnosc czyni je skuteczne i tanie.23 sa juz za slabe.AK 230 opracowala nowy pocisk by wzmocnic kaliber.A 35 daje szeroka game mozliwosci.A logistyka z chocby tylko z transportem rakiet jest droga i skomplikowana..A na czym postawimy wieze 35 to juz inna historia..(Kiplling)

  • @1kcal915
    @1kcal915 2 ปีที่แล้ว

    Niewiele brakuje do powszechności. Nowa wieża ZSSW30 na borsuka i rosomaka. Potrzebne są tylko "oczy" wpięte w system, aby 30mm armaty mogły robić robotę na bliskim dystansie w powietrzu. Nie będą musiały to być dedykowane pojazdy.

  • @Antoni13061953
    @Antoni13061953 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję! WRESZCIE ktoś (oprócz Bartosiaka) myśli o polskiej obronności od właściwej strony! Wszelkie systemy rozpoznawcze i p/lotnicze, to priorytet!

    • @romanromanowski4470
      @romanromanowski4470 2 ปีที่แล้ว +1

      Jacek Bartosiak (jeśli o nim piszesz) to totalny bezmózg. Naprawdę lepiej o nim nie wspominać.

  • @roadster241
    @roadster241 2 ปีที่แล้ว +2

    Prawdziwa nazwa rządzącej kliki to 'zakup interwencyjny'.. Plany mgliste, offset i negocjacje zerowe a potem panicznie wyglądające zakupy.

  • @adammarc6027
    @adammarc6027 2 ปีที่แล้ว +1

    Działko LASEROWE ma rację bytu w formie stacjonarnej w pobliżu np. elektrowni i innych ważnych obiektów w miastach gdzie ma zapewnione stałe ZASILANIE.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      Chyba nie wiesz jak taki laser działa. To nie jest jak zabawką na baterię za kilka zł. Jest to laser chemiczny podobny do tego z samolotu YAL-1.

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      Powiedz to Turkom którzy używają ich na swoich KTO. Chyba nie wiedzieli że tak trzeba ;-)))))

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@jamisiek9866 Amerykanie też i co? Wprowadzają czy kilka strzałów i już nie można strzelać? Poczytaj sobie o YAL-1. Ciekawe dlaczego zajmuje wnętrze całego B 747? Jakąś sugestia?

  • @zzzyyy4682
    @zzzyyy4682 2 ปีที่แล้ว +7

    A swoją drogą ostatnio wiele się dzieje w sprawię dronów może jakiś odcinek o tym?

  • @pavelcrux1667
    @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว +1

    posadzic na tym na czym mamy albo Borsuk albo jelcz

  • @krystian9570
    @krystian9570 2 ปีที่แล้ว +2

    @Staraszkławojskowości ważnym tematem w wojskowości wydaje mi się nauka. Polski system edukacji cierpi na nadprodukcje humanistów i niedobór ścisłowców, a nawet tych którzy są dociska się patologiami rynku pracy i podatkowego. Eksportujemy prawie wszystko z usa, mimo że mamy przecież naukowców na światowym poziomie. Ci jednak nie widzą dla siebie przyszłości w Polsce i emigrują. Np. Artur Chmielewski jest inżynierem NASA, a Marcin Stolarski jest inżynierem Rocket Lab. Obaj stwierdzili że nic tu po nich i wyemigrowali. Mówi się że w Polsce brakuje specjalistów co jest bardzo ciekawe, gdy tylko w zachodniej Europie żyją miliony polskich okulistów, aptekarzy, lekarzy, chirurgów, programistów itd. Mógłbyś zrobić film o systemie edukacji pod kątem rozwoju rodzimych technologii, więzi społecznych, rozwoju gospodarki i obronności państwa? Jak oceniasz kondycje polskich uczelni wojskowych, politechnik?

  • @TheTrauma85
    @TheTrauma85 2 ปีที่แล้ว +1

    A teraz zupelnie z innej beczki, skoro juz uzywamy tych turow do popradow to czemu by ich nie uzyc w programie pegaz(nie slychalem zadnych narzekan wiec zakladam ze nie sa tak zle jak te ktore dostala Zandarmeria Wojskowa swojego czasu) zamiast Oskoshy? Ktore byc moze wybierzemy.
    Pozdrawiam.

  • @tomekpl8825
    @tomekpl8825 2 ปีที่แล้ว +9

    Tak jak pisałem pod poprzednim filmem uważam że podwozia to rosomak i borsuk w zależności od brygady. Co do samego programu to należy mieć nawet 80% możliwości a potem modernizować co opracujemy później.
    Uważam też że demografi nie oszukamy i nie będzie armii 300 000 także trzeba ciąć etaty gdzie się da. Cysterna w WP ma 5000L a można mieć 10-18 tysL + przyczepa i na każde 4 etaty zostaje 1. To samo automaty ładowania w artylerii. Wracam do programu sona uważam że trzeba robić gwiazdy śmierci czyli podobne do USA armata,rakiety wszystko na jednym wozie nie ma co wymyślać koła na nowo, takie pojazdy muszą być jak tylko się da autonomiczne bo wiadomo co się niszczy jako pierwsze?! Strata takiego systemu nie może się wiązać z utratą 5-7 ludzi i tu widzę największy problem że nasze WP i generalicja to nadal beton z rozumowaniem na połowie lat 80 ubiegłego wieku.
    Co do lasera i broni elektromagnetycznej jak powstaną to można będzie je wpiąć w system a narazie opracować coś podobnego co mają Amerykanie na Straykerach

    • @staraszkoawojskowosci826
      @staraszkoawojskowosci826  2 ปีที่แล้ว +4

      Popieram i fakt jest to poważny problem stąd uważam że choćby KRYL powinien być jak najbardziej zautomatyzowany z 2/3 osobami obsługi zamiast 5. I takich przykładów gdzie można ciąć braki w ludziach jest więcej. ( ludzie to też pieniądze i czas trzeba im płacić i ich wyszkolić a ich strata jest czasem bardziej bolesna niż utrata sprzętu)

    • @tomekpl8825
      @tomekpl8825 2 ปีที่แล้ว +2

      @@staraszkoawojskowosci826 dokładnie tak samo uważam Kryl tylko z automatem ładowania, Krab mam nadzieję że też otrzyma automat ładowania do tego Langusta 2 i z biegiem czasu pełna autonomiczna altyleria bez ludzi w środku narażonych na kontrostrzał( wiadomo że to potrwa ale narazie 2 etaty na kraba i kryla max nie tak jak teraz 5-6).
      Takich przypadków jest więcej chociażby kompania na Wstęgach 140 etatów obecnie jak można kupić nowe mosty pontonowe i to samo zrobi 35 ludzi.
      Podejście do tego zagadnienia musi się zmienić w WP bo wszyscy w tym widzą problem tylko nie wojskowi bo są ciepłe posadki

  • @jacekkwiecien9853
    @jacekkwiecien9853 2 ปีที่แล้ว +1

    Podajac rozne typy broni fajnie by bylo abys pokazal na zdjeciu o czy mowisz nie kazdy zna wszystkie typy i rodzaje broni

  • @adamkowalski1968
    @adamkowalski1968 2 ปีที่แล้ว +3

    A mi właśnie połączenie armaty 35mm z wyrzutniami grom/ piorun pasje .Po co ma jechać oddzielnie trzy KTO armata ,radar ,efektor ? Z Jelczem też bym dał spokój .
    Wybrał bym nośnik K 9 i zintegrował wszytko razem .

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      Ale to nie problem dołożyć wyrzutnie Grom/Piorun. Już takie połączenie jest wykorzystywane od lat w 23mm zestawach Jodek G i Wróbel 2. Co do K9 jako nośnika jest poprostu za drogi. Wystarczyło by podwozie LPG jak w Raku.

    • @adamkowalski1968
      @adamkowalski1968 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Fu11SpectrumWarrior i co z tego że drogi ? Tym bardziej propozycja PGZ przedstawiła właśnie takie rozwiązanie na podwoziu K 9 Where problem?

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@adamkowalski1968 A w tym że pomyśl sobie dlaczego Loara nie powstała a Niemcy i Holendrzy pozbywają się Gepardów.

    • @adamkowalski1968
      @adamkowalski1968 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Fu11SpectrumWarrior z tego co się nie mylę program Loara to 1996 r 2000r a wiadomo jaka sytuacja ekonomiczna była. Co nas obchodzą Niemcy czy Holendrzy ? Holendrzy zlikwidowali czołgi Leopard 2 a potem mieli problem bo stracili zdolności bojowe z resztą gepardy są przestarzałe bo bazują na leopradzie 1 To ich polityka nam nie trzeba się wzorować na tym co robią Niemcy czy inni . Dzisiaj mamy inne realia i potrzeby jeżeli środki są na M1 Abrams czy Miecznik to i na Sone się znajdą a kto wie może posłuży tu podwozie Borsuka.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@adamkowalski1968 Tylko co na piernik do wiatraka? Potrafisz wyjaśnić czemu nikt nie poszedł w tak ciężki system lufowy jak Gepard? Nawet Rosjanie do rakietowo-artyleryjskich systemów Tunguska i Pancyr wykorzystują zmodernizowane podwozia BWP-3 bo są tańsze i efektywniejsze. Ale skoro uważasz że stać nas na drożej i kupować od Korei podwozia z K9 zamiast krajowe np. LPG to nie mam pytań...

  • @marcinzak8805
    @marcinzak8805 2 ปีที่แล้ว

    Cieszmy się, że PGZ inwestuje w nowe technologie.

  • @adamkowalski1968
    @adamkowalski1968 2 ปีที่แล้ว +2

    Do tego programu można by włączyć także zagraniczne podmioty do współpracy lub transferu technologii czego tylko PGZ ? Czemu by nie zakupić np licencji na inny efektor lub współpracę nad rozwinięciem pioruna 2 .

  • @tobik719
    @tobik719 2 ปีที่แล้ว

    I pokazał obecny konflikt na wschodzie, jak bardzo masz rację!

  • @bulwa8285
    @bulwa8285 2 ปีที่แล้ว +1

    Może teraz o programie gryf?

  • @krystian9570
    @krystian9570 2 ปีที่แล้ว +1

    Na stronie Klubu Jagiellońskiego jest ciekawy artykuł o abramsach ,,Potężne, nowoczesne i ...nieprzydatne?". Autor krytykuje zakup abramsów i całą koncepcje podejścia do czołgów. Wydaje mi się że ma racje, ale nie jestem ekspertem. Mógłbyś odnieść się do tego artykułu?

    • @romanromanowski4470
      @romanromanowski4470 2 ปีที่แล้ว +2

      Powiem w skrócie. Zakup Abramsów, najkosztowniejszych czołgów świata, to była łapówka dla USA. Rozważanie tego z punku widzenia militarnego nie ma najmniejszego sensu, bo to jest totalna porażka. To będzie drenować nasz budżet obronny przez wiele wiele lat. Sona jest bez porównania ważniejszym projektem, który da szansę na przetrwanie tych Abramsów na polu walki.

  • @katanaexpert2318
    @katanaexpert2318 2 ปีที่แล้ว

    23 mm jest o wiele lepszym kalibrem, koncepcja i amunicją, działka 23 mm są uniwersalne, posłużą w każdym rodzaju sił zbrojnych i analogowe odporne na EM, armia nowego wzoru ... dopóki nie wyłączą prądu ...

  • @Determinacja
    @Determinacja 2 ปีที่แล้ว

    11:20 gdzie w tym modelu jest karabin 12 mm? Jestem nieco nie w temacie, jeżeli to kiepskie pytanie to sory

  • @AnonimS_6106
    @AnonimS_6106 2 ปีที่แล้ว

    Jedno z moich pierwszych pytań w sprawie obrony przeciwlotniczej jest takie, czy tradycyjne środki (artyleria i przeciwrakiety) są w stanie strącić pocisk hipersoniiczny. Jeśli tak, nie mam nic do dodania w temacie wspomnianych laserów, ale jeśli nie to uważam, że przeciwlotnicze systemy laserowe będą potrzebne (a przynajmniej przydatne). Jeszcze jedna kwestia - przy temacie platform dla rakietnic i dział plot nie wspomniałeś o platformach Anders. Dlaczego? Nie uwzględniasz, bo jeszcze ich nie produkują, czy inna przyczyna?

  • @adamszulc6326
    @adamszulc6326 2 ปีที่แล้ว

    Drogi autorze Koreańczycy mają w ofercie taki system OPL-moze zrobisz odcinek o tym systemie?

  • @marekgawrych9204
    @marekgawrych9204 2 ปีที่แล้ว

    Ile mamy czasu?
    Bo na pewno jesteśmy spóźnieni.

  • @gregorpaciorek5194
    @gregorpaciorek5194 2 ปีที่แล้ว

    Lasery to nie w naszym klimacie.

  • @charonboat6394
    @charonboat6394 2 ปีที่แล้ว

    Co z obroną elektroniczną-zakłócaniem i przejmowaniem dronów.

  • @abcbca3412
    @abcbca3412 2 ปีที่แล้ว

    Może z innej strony? Czy nie nadszedł czas na powolne opracowanie własnego KTO licencja od Finów ma też swoje wady?

  • @adrianmaczeta2760
    @adrianmaczeta2760 2 ปีที่แล้ว

    Wystarczy umieć się obronić i neutralizować ataki nie w celu ataku .

  • @sawomirzabocki5471
    @sawomirzabocki5471 2 ปีที่แล้ว +2

    Polacy zawsze mieli i mają dobre pomysły jak zrobić laser który będzie mógł zniszczyć każdy rodzaj rakiety. Myślę że trzeba iść bardziej w tym kierunku niż w te różne kalibry działek. Dobrze zaprojektowany laser jest bronią groźną dla wszystkiego co lata w powietrzu.

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      Ale USA też od lat pracuje nad laserami w OPL. Sęk tylko w tym że laser uzależniony jest od przejrzystości powietrza a jak wiesz z tym jest różnie (mgła, niskie chmury...)

    • @sawomirzabocki5471
      @sawomirzabocki5471 2 ปีที่แล้ว +1

      To prawda mgła i niskie chmury mogą przeszkodzić laserom opartym na promieniowaniu widzialnym przez ludzkie oko. Miałem tu na myśli lasery oparte na innym paśmie promieniowania. Że USA pracuje nad tym, to niech pracują a my róbmy swój projekt. Dobry projekt nie zawsze idzie w parze z dużą ilością wydanych pieniędzy a zależy od pomysłu i wiedzy .

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      @@sawomirzabocki5471 Tak, tylko że tu wchodzi myślenie życzeniowego. Przykładem może być system Tytan (odpowiednik amerykańskiego Future Land Warrior). Było o nim głośno kilka lat temu i nagle ucichło bo natrafiliśmy na problemu podobne do amerykańskich (które oni już 20 lat bezskutecznie rozwiązują a chodzi o zużycie energii i wysoką cenę).

    • @sawomirzabocki5471
      @sawomirzabocki5471 2 ปีที่แล้ว +1

      Myślenie życzeniowe następuje kiedy są blokowane projekty z powodów politycznych. I zostaje nam rozwijać technologie dosyć przestarzałe żeby się za bardzo nie wychylać . No zjawisko blokowania wartościowych projektów z naszego punktu widzenia jest niesprawiedliwe bo byśmy uzyskali za dużą przewagę militarną nad innymi państwami. I tu się zgadzam że jest to myślenie życzeniowe. No to więc rozwijajmy to na co nam zezwalają,:)

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior Tytan byłby skuteczny w akcjach specjalnych. W RP wstrzymano go z jednego powodu. Podstawą jego działanie ma być informacja którą żołnierz dostanie na monitor czy głośnik. Ale w Polsce nie ma systemu rozpoznania który taka informację daje. Innymi słowy zaczęto projekt od "dupy strony". Najpierw rozpoznanie a potem Tytany i inne brytany

  • @batmanVsJok3r
    @batmanVsJok3r 2 ปีที่แล้ว +1

    Niespodzianka dla autora: Narew i Wisła to nie są oddzielne systemy i nie powinny być rozpatrywane jako takie, lecz jako części składowe tego samego systemu tj. wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej wobec tego działające razem (w pełnej synergii), które awaryjnie będą mogły prowadzić operacje samodzielnie i w ograniczonym zakresie. 🤡

    • @staraszkoawojskowosci826
      @staraszkoawojskowosci826  2 ปีที่แล้ว

      To jak najbardziej są osobne systemy które się mają się spinać w całość jaką ma być warstwowa obrona przeciwlotnicza. I jako osobne systemy będą rozpatrywane do momentu w którym faktycznie je pozyskamy i realnie będą one w stanie ze sobą współpracować dopiero wtedy będzie można mówić o obronie powietrznej jako cały system.

  • @adamborawski759
    @adamborawski759 2 ปีที่แล้ว

    "minimetrów" nowa jednostka

  • @dejavujanus
    @dejavujanus ปีที่แล้ว

    Po co kaliber 20mm skoro mamy 23mm?

  • @Robert-ze1vw
    @Robert-ze1vw 2 ปีที่แล้ว +2

    Polska ma bogate doświadczenia w wynajdowaniu technologii laserowych wystarczy wspomnieć że niebieski laser wynaleźli Polacy. Czyli mamy coś w DVD, ale oczywiście zero profitów za to. Dziś jest lepiej wystarczy wspomnieć obrabiarki Kimla. Czyli Polacy na tym zarabiają. Podsumowując podstawy do stworzenia lasera mamy. Wystarczy odkurzyć stare projekty. Mógł bym więcej na ten temat napisać, bo ojciec z 50lat temu przy nich pracował. Ale to inna historia.
    Zasilanie? Wystarczy generator który można zapakować na ciężarówkę i kilka kondensatorów. Takich trochę większych przemysłowych. Wszystko to da się zapakować do kontenera i na jelcza 8x8. Może nawet na mniejszą platformę. To jest wykonalne w naszych warunkach i przy naszej technologii. I mocy rzędu 10-50kW. Czy robić to w ramach SONA? To inna kwestia. Taka moc wystarczy, żeby strącać samoloty i rakiety nie tylko drony.
    A i jestem pod wrażeniem karabinu i całego systemu z Tarnowa. Dla zainteresowanych.
    defence24.pl/sily-zbrojne/systemy-antydronowe-z-tarnowa-na-poligonie

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว +1

      Nie wiem czy wiesz ale w DVD jest czerwony laser oparty na rubinie. Pomyliło Ci się z Blu-ray na arsenku Galu. Akurat czerwony laser nie jest gorszy od niebieskiego w temacie niszczenia celów powietrznych.

    • @Robert-ze1vw
      @Robert-ze1vw 2 ปีที่แล้ว

      @@Fu11SpectrumWarrior Oj tam, oj tam. Czepisz się :) Powiedzmy że była to figura umysłowa. Której celem była drobna prowokacja.

  • @wydwst100
    @wydwst100 2 ปีที่แล้ว +1

    Mozna poprosic zeby polowa byla zwrucona na zachud a druga polowa na wschud.

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      A trzecia połowa na ortografię😋

    • @wydwst100
      @wydwst100 2 ปีที่แล้ว

      @@jamisiek9866 nie pisze z kraju

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      @@wydwst100 I co z tego? Nie da się korekty pisowni w kompie odpalić jak człowiek pisać nie umie?

  • @adrianmaczeta2760
    @adrianmaczeta2760 2 ปีที่แล้ว +1

    Przyszłość tarczy obronnej to lasery a wy macie problem z zasilaniem grubo ,dalej wiocha

    • @Fu11SpectrumWarrior
      @Fu11SpectrumWarrior 2 ปีที่แล้ว

      Pomyśl dlaczego Amerykanie nie wprowadzają mimo że pracują już nad tym od grubo ponad 20 lat.

  • @janul5105
    @janul5105 2 ปีที่แล้ว

    Lać moskala i germańca!

  • @pavelcrux1667
    @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว

    Dlatego Rosja ma 20 tysiecy czołgów. Bo samoloty mogą nie mieć dostępu. Niemce maja fajne 30mm systemy mantis i 7,62 Natter ( Ten ostatni aadał by sie do obrony przed piechota zgrupowań pancernych.)

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      A nie 20 milionów czołgów ? ;-))))))

    • @pavelcrux1667
      @pavelcrux1667 2 ปีที่แล้ว

      @@jamisiek9866 Eksperci szacuja na ok 22 tys czołgów roznej masci od t-14 poprzez t-90, t-72 a nawet t-64 i podejrzewaja że maja jeszcze parę tysi t-55 po magazynach a nawet t-34/85

  • @ksiestwojeleniagora
    @ksiestwojeleniagora 2 ปีที่แล้ว

    Lepiej powiedzcie ludziom że kraj prawdziwe zadłużenie ma na poziomie 6 bilionów. A tak wogóle konstytucja z 1997 nie przekroczyła w referendum 50 % więc nie ma prawnej podstawy funkcjonowania kraju. A drukowanie pustego pieniądza na wiosnę skończy się tym czym w Wenezueli. 10 milionów emerytów 5 milionów pracowników budżetowych doprowadziło do sztucznej epidemii. Wyjaśnienie dostali w misce ryżu

  • @swarozyc6451
    @swarozyc6451 2 ปีที่แล้ว +2

    Jedhak rosjanie bardziej suptelniej połączyli działka z rakietami na Pancir 12 rakiet i dwa działka. Loara ma tylko! 4 rakiety a powinno być 8. Podczas ataku powiedzą, ruscy poczekajcie tylko przeładujemy! Żenada.

    • @jamisiek9866
      @jamisiek9866 2 ปีที่แล้ว

      Pancyr to porażka. Drony robią sobie z nich cele ćwiczebne. A u was to nie wiedzą że Loara to eksponat muzealny?

  • @khorbacriters538
    @khorbacriters538 2 ปีที่แล้ว

    nie m,a rakiet nie am dronow